Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24. 5. 2018 o 20:56 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 20:56 - 20:57 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Kľud, kľud. Keďže sme boli obviňovaní, že vytĺkame politický kapitál a robíme to kvôli nejakým kamerám, ja by som veľmi pekne chcel poprosiť novinárov, aby vypli kamery, vypli si diktafóny, vypli si všetko. Kolegovia poprosím bez vašich duchaplných poznámok. Na balkóne sedí skoro celý deň partia chlapov od Michaloviec a od Sobraniec, ktorí počúvajú dnešnú debatu, robia si nejaký svoj názor. Nechcem hodnotiť, čo všetko tu dnes odznelo, čo pravda je, čo pravda nie je, ale ja by som chcel povedať len jednu vec, že títo chlapi od Michaloviec a Sobraniec dostali bitku na vlastnom pozemku, týchto chlapov okradli. Dodnes nepočuli od nikoho z predstaviteľov štátu, úradov, organizácii jedno slovo a to slovo je prepáčte. Môžte sil myslieť čo len chcete, ale prišlo mi normálne, posledných 5 minút som nad tým rozmýšľal, aby to niekto povedal. Tak ak dovolíte, prepáčte. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 18:44 - 18:45 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Rajtár, ja si neviem predstaviť, aby v tejto chvíli niekto zo SNS mohol spochybňovať správu NKÚ, lebo nie tak dávno predseda SNS bol na NKÚ, všetci sme, no, všetci, ja som zhodou okolností videl tú tlačovku, kde Andrej Danko vychvaľoval NKÚ, oceňoval profesionalitu, kontrolórov, naozaj strašným spôsobom vyzdvihoval to celé fungovanie tohto úradu, čiže ja si naozaj neviem predstaviť, aby teraz vystúpil niekto zo SNS a spochybnil to, čo NKÚ tvrdí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 14:04 - 14:05 hod.

Pčolinský Peter
Ďakujem pekne. Pán kolega veľmi pekne ďakujem za vašu faktickú poznámku a budem len reagovať vašimi slovami. Vaša faktická poznámka bola piár strany SNS. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 11:43 - 12:00 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Pán predseda, máme informáciu ja nuž som to aj niekde čítal sa sťažujú ľudia, že nefunguje on line prenos Národnej rady. Vážený pán predseda, vážená pani ministerka, niekde kolegyne, kolegovia, dovolím si veľmi stručne reagovať v tomto mojom vystúpení aj na vystúpenie predsedu Národne rady, ktorý hovoril o neodbornosti opozície, ktorý hovoril ako nikto ničomu nerozumie a počuli sme to aj v stanovisku vlády Slovenskej republiky, ktoré prečítal pán minister, podpredseda vlády. To stanovisko je také také mne prišlo tak trošku divné lebo z neho, z neho človek chápe, že všetko je v poriadku ministerstvo maká, všetko sa rieši, v skutočnosti nič sa nedeje tak to je radosť žiť v krajine kde nemáme žiadne problémy a vláda sa tvári, že v skutočnosti žiadne nie sú a ak nejaké sú tak oni za to nemôžu a nejako sa to rieši. Čo ma tak zarazilo keď pán predseda národnej strany rozprával o neodbornosti a rozprával o tom ako nikto ničomu nerozumie, tak ja len pre informáciu pre pána predsedu chcem na úvod povedať, že Hnutie SME Rodina malo len pred pár týždňami programovú konferenciu venovanú čisto rezortu pôdohospodárstva. Vystúpilo na nej veľmi veľa rečníkov, boli tam hostia zo zahraničia, následne sme podpisovali memorandum s spolupráci s asociáciou súkromných zemědelců c Českej republiky. Dnes máme vytvorený veľmi široký odborný tím pre agrorezort a nie sú to ľudia, ktorí niekde prišli z ulice a zrazu začali sa o to zaujímať. Sú to ľudia, ktorí chodia prednášať na vysoké školy nielen na Slovensku ale aj do zahraničia, sú to ľudia z praxe.
Dnes už ideme do takej hĺbky, čo sa týka agrorezortu v našom hnutí, že vieme ponúknuť spoločnosti odborníkov na lesy, na vodu, na pôdu, živočíšnu výrobu, rastlinnú výrobu, ochranu ovzdušia, nakladania s odpadmi. My v tejto chvíli vieme ponúknuť víziu riešenia problémov v pôdohospodárstve o čom svedčí aj materiál, ktorý sme zverejnili. Ten materiál je práve o tom, čo si myslíme, že chýba pani ministerke Matečnej a to je nejaká koncepcia rozvoja pôdohospodárstva na najbližšie obdobie. Tu by som vám pani ministerka už ste tu, tu by som vám asi vyčítal najviac pretože pri programovom vyhlásení vlády v tom prvom v roku 2016 musím úprimne povedať, že urobili ste na nás dobrý dojem, Martin potvrdí, bavili sme o tom, že tak pani ministerka rozumie týmto veciam, má prax a určite sa to niekde pohne. Bohužiaľ po dvoch rokoch musíme konštatovať, že tie problémy sú ešte väčšie v tomto rezorte a musíme konštatovať, že aj tie štatistické ukazovatele sú z roka na rok horšie. A o chvíľu nejaké poviem. Nemôžme sa pani ministerka sa však tváriť, že všetko je v poriadku a v podstate to sú len nejaké individuálne zlyhania a systém je dobrý. No systém asi dobrý nebude keď ste mali v uliciach tisíce farmárov na traktoroch. Systém asi dobrý nebude keď včera v europarlamente vystupovali slovenskí farmári. Systém asi dobrý nebude keď pomaly každý deň a poviem úprimne mňa už to nebaví čítať, keď pomaly každý deň čítame nejaké kauzy, čítame nejaké pochybenia PPA, čítame nejaké talianske mafie, albánske mafie, kamarát toho, sesternica toho atď. atď. bývalá poslankyňa.
Pravdu povediac ak niekto tvrdí, že všetko je v poriadku a nevidí dôvod na vyvodenie nejakej politickej zodpovednosti tak je politicky slepý alebo chce byť politicky slepý. 23. 3. tohto roku uplynuli dva roky pani ministerka od vášho vymenovania do funkcie ministerky pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja a ja by som len tak v krátkosti zhrnul nejaké nejaké čísla a nejaké fakty. Opieram sa o údaje štatistického úradu, údaje zo stránky ministerstva pôdohospodárstva čiže žiadne neodborné argumenty vycucané z prsta ale o oficiálne štatistiky. Celkové inštitucionálne zlyhanie rezortu pôdohospodárstva sa podľa môjho názoru prejavilo najmä v týchto oblastiach: oblasť potravinovej sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti. Hovoríme o tom stále, hovoríme o tom na tlačových konferenciách, hovoríme o tom vo svojich vystúpeniach do médií ale musím povedať, že vždy je to bez nejakej reakcie alebo tá reakcia ministerstva je taká, že absolútne ničomu nerozumieme. Na Slovensku zažívame historický prepad podielu slovenských potravín s takmer 40 % pred vašim nástupom do funkcie v roku 2015 na 37 % v roku 2017. My sme sa o tom minule bavili a vy ste mi tvrdili, že podľa vašich meraní je to opačne, ja však vychádzam z oficiálnych štatistík, vychádzam z merania ešte za ministra Jahnátka a z merania za minulý rok. Potom sa môžme baviť o historickom prepade za plného salda zahraničného obchodu v agrorezorte, ja som pred niekoľkými rokmi čítal knihu s názvom "Potravinová miliarda". Potravinová miliarda preto, pretože v tom čase to bol rok 2015 myslím alebo 2014, 2015 v tom čase to saldo zahraničného obchodu v agrorezorte bolo mínus 1 miliarda euro.
Aby ste chápali, Slovenská republika dovezie za jednu miliardu euro viac potravín ako vyvezie. Dnes za posledné dva roky vášho pôsobenia to nehovorím, že vy ste zato zodpovedná, že to vy ste nejak cielene ale jednoducho ste s tým neurobilo podľa môjho názoru nič. Dnes to saldo je vyše 1,4 miliardy euro. To znamená, za vášho pôsobenia za tie dva roky to saldo sa nezastavilo, to saldo neklesalo ale stúplo o 400 miliónov euro. To sú čísla, ktoré nemôžte spochybňovať bohužiaľ je to tak. Prepad potravinovej sebestačnosti pod úroveň 40 %. My to budeme opakovať do nemoty, ja neviem či si neuvedomujete ale v prípade krízy, v prípade konfliktu, v prípade teraz poviem nejakej prírodnej katastrofy samozrejme úlohou každej krajiny je zabezpečiť potraviny, výživu pre vlastné obyvateľstvo. My sme dnes pod 40 % čo v praxi znamená, že Slovenská republika v prípade takejto udalosti by nebola schopná zabezpečiť jedlo a výživu pre svojich obyvateľov. Je to katastrofálne číslo a ja som nevidel za dva roky, aby ste sa pani ministerka postavila a ponúkla nejaké riešenie tohto problému. V legislatívnej oblasti nebol predložený žiadny koncepčný materiál rozvoja rezortu pôdohospodárstva ani nejaká základná stratégia potravinovej bezpečnosti aj napriek prehlbujúcej sa krízy v agrosektore. Nerešpektujú a neplnia sa vládou schválené strategické dokumenty ako napríklad Koncepcia rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020 a Akčný plán rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020 kde je vládou schválený celý súbor opatrení na zlepšenie a odstránenie potravinového rizika občanov Slovenskej republiky.
Neplní sa ani programové vyhlásenie vlády v časti v rámci opatrení na zvýšenie sebestačnosti Slovenska v základných potravinách a v potravinovej bezpečnosti podpory dlhodobé koncepčné riešenie zvýšenia potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky a podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu. Dnes môžem konštatovať po dvoch rokoch, že to bola len fráza v programovom vyhlásení vlády. Neboli vypracované žiadne legislatívne návrhy na zníženie pôdnej erózie a ...
===== podporiť dlhodobé koncepčné riešenie zvýšenia potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky a podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu.
Dnes môžem konštatovať po dvoch rokoch, že to bola len fráza v Programovom vyhlásení vlády. Neboli vypracované žiadne legislatívne návrhy na zníženie pôdnej erózii a znižovanie kvality našich pôd. Máme síce pôdu v ústave chránenú, ale nemáme chránenú jej, pôda nie je chránená pred stratovej úrodnosti a tým pádom aj produkčnej schopnosti. Bohužiaľ musíme konštatovať, že nezáujem o riešenie krízy v agrorezorte potvrdzuje aj skutočnosť, že v legislatívnom pláne vlády na rok 2018 nie je žiadna zásadná legislatívna norma, ktorá by mohla zastaviť situáciu v agrorezorte a musím spomenúť aj zelenú naftu, ktorú ste na rok 2018 sľubovali, že bude vo výške 30 mil. euro a nakoniec sme v štátnom rozpočte videli tak 1 mil. euro do rezortu pôdohospodárstva, ale počúvame, že bude, niečo bude, len ešte to nikto nevidel. To, že vy ste niekde možno dohodnutí, že bude, neznamená že už je to na papieri a už je to záväzné.
Pán kolega, no super máte faktickú, môžte potom reagovať. Slovenská republika je najmenej efektívny štát v Európskej únii a má najnižšiu efektívnosť produkcie na hektár. Ministerstvo pôdohospodárstva dlhodobo a neefektívne využíva dotačné a podporné prostriedky z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Slovenská republika poberá 0,9 % z celkových podpôr v rámci európskej 28, pričom na produkcii Európskej únii sa podieľame hodnotou 0,5 %. To je dosť veľký nepomer.
Pani Matečná a pán predseda Danko ja naozaj nerozumiem tomu ako je možné, že ste si pri štátnom rozpočte na rok 2018 vyrokovali 1 mil. euro do rezortu pôdohospodárstva, 1 mil. euro. Za 1 mil. euro môžme v tomto rezorte postaviť jeden kravín a to je tak všetko, 1 mil. euro v štátnom rozpočte pre rezort pôdohospodárstva. Čo však vnímam ako veľmi veľký problém je spôsob komunikácie ministerstva pôdohospodárstva a PPA s farmármi, s kritikmi, lebo ja naozaj nerozumiem tomu prečo ste tak hákliví na kritiku akúkoľvek, akúkoľvek kritiku vy ste strašne hákliví, teraz myslím Slovenskú národnú stranu. Jednoducho keď vám niekto predloží zmluvy s podpismi, keď vám predloží nejaké výpisy, jednoducho čierne na bielom, tak začnete hneď prskať a hovoriť o osobných útokoch, hovoriť o neodbornosti a spochybňovať čokoľvek. Na druhej strane však chcete odbornú debatu. Veď ja by som očakával, že ak pani podpredsedníčka Nicholsonová príde a vytiahne nejaké zmluvy, nejaké papiere, tak pani ministerka príde, postaví sa a povie, s týmito zmluvami je to tak a tak, nie je to pravda, lebo. Ale nie spôsobom, že ako sme tu dneska počuli, že pani podpredsedníčka nevie nič o pôdohospodárstve, nikto nevie nič, všetci ste hlúpi, všetci ste nevzdelaní a takéto akože reči. Potom samozrejme z toho vznikajú také slovné prestrelky.
Musím bohužiaľ konštatovať, že Slovenská národná strana nebola pripravená na prevzatie rezortu pôdohospodárstva, ktorý jej z nejakým koaličných rokovaní pripadol a svedčí o tom aj fakt, že Slovenská národná strana nebola schopná zo svojich, teraz neviem koľko máte 5 tisíc, 7 tisíc členov alebo koľko, nebola schopná postaviť straníckeho kandidáta na ministra, ani jedného. Ale na druhej strane my musíme počúvať, akí my sme neodborní, aké my sme neštandardné strany. Ale vy ste neboli schopní postaviť jedného straníckeho kandidáta na ministra, ani jedného.
Ja by som bol naozaj veľmi rád keby sme tu dnes nemuseli byť, pretože parlamentné čísla sú jasné, vieme ako to dopadne, ale je naozaj nevyhnutné hovoriť o týchto veciach a keď je problém, treba o ňom hovoriť a treba o ňom diskutovať. Ale nie diskutovať, že vy ste hlúpi a ničomu nerozumiete, ale diskutovať vecne.
A na záver, ak by som mal hodnotiť to dvojročné pôsobenie pani ministerky, ktorá zastrešuje tento rezort, pani ministerka podľa môjho názoru, ja len stručne prečítam, nemáte koncepciu a riešenie na zastavenie dlhodobého úpadku agrosektoru, zlepšenie potravinovej sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti, zlepšenie zahranično-obchodnej bilancie s agrokomoditami, zvýšenie spracovania a produkcie potravín a tým aj zvýšenie podielu slovenských výrobkov na pultoch našich predajní, nemáte riešenia ani na efektívne využívanie dotačných a ďalších podporných finančných prostriedkov, efektívne využívanie pôdy, efektívne opatrenia na zastavenie straty pôdnej úrodnosti, ani na zabezpečenie výživy občanov Slovenskej republiky v prípade krízových situácií. Naozaj by som vás chcel poprosiť, aby sme sa netvárili, že je všetko v poriadku a rezort je úplne tip-top, aby sme sa netvárili, že to čo tvrdí opozícia, to čo čítame v článkoch pomaly každý deň, že to sú nezmysly, to je všetko vymyslené a ide len o vytĺkanie politického kapitálu. Akého kapitálu prosím vás? Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 11:43 - 12:00 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Pán predseda, máme informáciu ja nuž som to aj niekde čítal sa sťažujú ľudia, že nefunguje on line prenos Národnej rady. Vážený pán predseda, vážená pani ministerka, niekde kolegyne, kolegovia, dovolím si veľmi stručne reagovať v tomto mojom vystúpení aj na vystúpenie predsedu Národne rady, ktorý hovoril o neodbornosti opozície, ktorý hovoril ako nikto ničomu nerozumie a počuli sme to aj v stanovisku vlády Slovenskej republiky, ktoré prečítal pán minister, podpredseda vlády. To stanovisko je také také mne prišlo tak trošku divné lebo z neho, z neho človek chápe, že všetko je v poriadku ministerstvo maká, všetko sa rieši, v skutočnosti nič sa nedeje tak to je radosť žiť v krajine kde nemáme žiadne problémy a vláda sa tvári, že v skutočnosti žiadne nie sú a ak nejaké sú tak oni za to nemôžu a nejako sa to rieši. Čo ma tak zarazilo keď pán predseda národnej strany rozprával o neodbornosti a rozprával o tom ako nikto ničomu nerozumie, tak ja len pre informáciu pre pána predsedu chcem na úvod povedať, že Hnutie SME Rodina malo len pred pár týždňami programovú konferenciu venovanú čisto rezortu pôdohospodárstva. Vystúpilo na nej veľmi veľa rečníkov, boli tam hostia zo zahraničia, následne sme podpisovali memorandum s spolupráci s asociáciou súkromných zemědelců c Českej republiky. Dnes máme vytvorený veľmi široký odborný tím pre agrorezort a nie sú to ľudia, ktorí niekde prišli z ulice a zrazu začali sa o to zaujímať. Sú to ľudia, ktorí chodia prednášať na vysoké školy nielen na Slovensku ale aj do zahraničia, sú to ľudia z praxe.
Dnes už ideme do takej hĺbky, čo sa týka agrorezortu v našom hnutí, že vieme ponúknuť spoločnosti odborníkov na lesy, na vodu, na pôdu, živočíšnu výrobu, rastlinnú výrobu, ochranu ovzdušia, nakladania s odpadmi. My v tejto chvíli vieme ponúknuť víziu riešenia problémov v pôdohospodárstve o čom svedčí aj materiál, ktorý sme zverejnili. Ten materiál je práve o tom, čo si myslíme, že chýba pani ministerke Matečnej a to je nejaká koncepcia rozvoja pôdohospodárstva na najbližšie obdobie. Tu by som vám pani ministerka už ste tu, tu by som vám asi vyčítal najviac pretože pri programovom vyhlásení vlády v tom prvom v roku 2016 musím úprimne povedať, že urobili ste na nás dobrý dojem, Martin potvrdí, bavili sme o tom, že tak pani ministerka rozumie týmto veciam, má prax a určite sa to niekde pohne. Bohužiaľ po dvoch rokoch musíme konštatovať, že tie problémy sú ešte väčšie v tomto rezorte a musíme konštatovať, že aj tie štatistické ukazovatele sú z roka na rok horšie. A o chvíľu nejaké poviem. Nemôžme sa pani ministerka sa však tváriť, že všetko je v poriadku a v podstate to sú len nejaké individuálne zlyhania a systém je dobrý. No systém asi dobrý nebude keď ste mali v uliciach tisíce farmárov na traktoroch. Systém asi dobrý nebude keď včera v europarlamente vystupovali slovenskí farmári. Systém asi dobrý nebude keď pomaly každý deň a poviem úprimne mňa už to nebaví čítať, keď pomaly každý deň čítame nejaké kauzy, čítame nejaké pochybenia PPA, čítame nejaké talianske mafie, albánske mafie, kamarát toho, sesternica toho atď. atď. bývalá poslankyňa.
Pravdu povediac ak niekto tvrdí, že všetko je v poriadku a nevidí dôvod na vyvodenie nejakej politickej zodpovednosti tak je politicky slepý alebo chce byť politicky slepý. 23. 3. tohto roku uplynuli dva roky pani ministerka od vášho vymenovania do funkcie ministerky pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja a ja by som len tak v krátkosti zhrnul nejaké nejaké čísla a nejaké fakty. Opieram sa o údaje štatistického úradu, údaje zo stránky ministerstva pôdohospodárstva čiže žiadne neodborné argumenty vycucané z prsta ale o oficiálne štatistiky. Celkové inštitucionálne zlyhanie rezortu pôdohospodárstva sa podľa môjho názoru prejavilo najmä v týchto oblastiach: oblasť potravinovej sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti. Hovoríme o tom stále, hovoríme o tom na tlačových konferenciách, hovoríme o tom vo svojich vystúpeniach do médií ale musím povedať, že vždy je to bez nejakej reakcie alebo tá reakcia ministerstva je taká, že absolútne ničomu nerozumieme. Na Slovensku zažívame historický prepad podielu slovenských potravín s takmer 40 % pred vašim nástupom do funkcie v roku 2015 na 37 % v roku 2017. My sme sa o tom minule bavili a vy ste mi tvrdili, že podľa vašich meraní je to opačne, ja však vychádzam z oficiálnych štatistík, vychádzam z merania ešte za ministra Jahnátka a z merania za minulý rok. Potom sa môžme baviť o historickom prepade za plného salda zahraničného obchodu v agrorezorte, ja som pred niekoľkými rokmi čítal knihu s názvom "Potravinová miliarda". Potravinová miliarda preto, pretože v tom čase to bol rok 2015 myslím alebo 2014, 2015 v tom čase to saldo zahraničného obchodu v agrorezorte bolo mínus 1 miliarda euro.
Aby ste chápali, Slovenská republika dovezie za jednu miliardu euro viac potravín ako vyvezie. Dnes za posledné dva roky vášho pôsobenia to nehovorím, že vy ste zato zodpovedná, že to vy ste nejak cielene ale jednoducho ste s tým neurobilo podľa môjho názoru nič. Dnes to saldo je vyše 1,4 miliardy euro. To znamená, za vášho pôsobenia za tie dva roky to saldo sa nezastavilo, to saldo neklesalo ale stúplo o 400 miliónov euro. To sú čísla, ktoré nemôžte spochybňovať bohužiaľ je to tak. Prepad potravinovej sebestačnosti pod úroveň 40 %. My to budeme opakovať do nemoty, ja neviem či si neuvedomujete ale v prípade krízy, v prípade konfliktu, v prípade teraz poviem nejakej prírodnej katastrofy samozrejme úlohou každej krajiny je zabezpečiť potraviny, výživu pre vlastné obyvateľstvo. My sme dnes pod 40 % čo v praxi znamená, že Slovenská republika v prípade takejto udalosti by nebola schopná zabezpečiť jedlo a výživu pre svojich obyvateľov. Je to katastrofálne číslo a ja som nevidel za dva roky, aby ste sa pani ministerka postavila a ponúkla nejaké riešenie tohto problému. V legislatívnej oblasti nebol predložený žiadny koncepčný materiál rozvoja rezortu pôdohospodárstva ani nejaká základná stratégia potravinovej bezpečnosti aj napriek prehlbujúcej sa krízy v agrosektore. Nerešpektujú a neplnia sa vládou schválené strategické dokumenty ako napríklad Koncepcia rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020 a Akčný plán rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020 kde je vládou schválený celý súbor opatrení na zlepšenie a odstránenie potravinového rizika občanov Slovenskej republiky.
Neplní sa ani programové vyhlásenie vlády v časti v rámci opatrení na zvýšenie sebestačnosti Slovenska v základných potravinách a v potravinovej bezpečnosti podpory dlhodobé koncepčné riešenie zvýšenia potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky a podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu. Dnes môžem konštatovať po dvoch rokoch, že to bola len fráza v programovom vyhlásení vlády. Neboli vypracované žiadne legislatívne návrhy na zníženie pôdnej erózie a ...
===== podporiť dlhodobé koncepčné riešenie zvýšenia potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky a podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu.
Dnes môžem konštatovať po dvoch rokoch, že to bola len fráza v Programovom vyhlásení vlády. Neboli vypracované žiadne legislatívne návrhy na zníženie pôdnej erózii a znižovanie kvality našich pôd. Máme síce pôdu v ústave chránenú, ale nemáme chránenú jej, pôda nie je chránená pred stratovej úrodnosti a tým pádom aj produkčnej schopnosti. Bohužiaľ musíme konštatovať, že nezáujem o riešenie krízy v agrorezorte potvrdzuje aj skutočnosť, že v legislatívnom pláne vlády na rok 2018 nie je žiadna zásadná legislatívna norma, ktorá by mohla zastaviť situáciu v agrorezorte a musím spomenúť aj zelenú naftu, ktorú ste na rok 2018 sľubovali, že bude vo výške 30 mil. euro a nakoniec sme v štátnom rozpočte videli tak 1 mil. euro do rezortu pôdohospodárstva, ale počúvame, že bude, niečo bude, len ešte to nikto nevidel. To, že vy ste niekde možno dohodnutí, že bude, neznamená že už je to na papieri a už je to záväzné.
Pán kolega, no super máte faktickú, môžte potom reagovať. Slovenská republika je najmenej efektívny štát v Európskej únii a má najnižšiu efektívnosť produkcie na hektár. Ministerstvo pôdohospodárstva dlhodobo a neefektívne využíva dotačné a podporné prostriedky z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Slovenská republika poberá 0,9 % z celkových podpôr v rámci európskej 28, pričom na produkcii Európskej únii sa podieľame hodnotou 0,5 %. To je dosť veľký nepomer.
Pani Matečná a pán predseda Danko ja naozaj nerozumiem tomu ako je možné, že ste si pri štátnom rozpočte na rok 2018 vyrokovali 1 mil. euro do rezortu pôdohospodárstva, 1 mil. euro. Za 1 mil. euro môžme v tomto rezorte postaviť jeden kravín a to je tak všetko, 1 mil. euro v štátnom rozpočte pre rezort pôdohospodárstva. Čo však vnímam ako veľmi veľký problém je spôsob komunikácie ministerstva pôdohospodárstva a PPA s farmármi, s kritikmi, lebo ja naozaj nerozumiem tomu prečo ste tak hákliví na kritiku akúkoľvek, akúkoľvek kritiku vy ste strašne hákliví, teraz myslím Slovenskú národnú stranu. Jednoducho keď vám niekto predloží zmluvy s podpismi, keď vám predloží nejaké výpisy, jednoducho čierne na bielom, tak začnete hneď prskať a hovoriť o osobných útokoch, hovoriť o neodbornosti a spochybňovať čokoľvek. Na druhej strane však chcete odbornú debatu. Veď ja by som očakával, že ak pani podpredsedníčka Nicholsonová príde a vytiahne nejaké zmluvy, nejaké papiere, tak pani ministerka príde, postaví sa a povie, s týmito zmluvami je to tak a tak, nie je to pravda, lebo. Ale nie spôsobom, že ako sme tu dneska počuli, že pani podpredsedníčka nevie nič o pôdohospodárstve, nikto nevie nič, všetci ste hlúpi, všetci ste nevzdelaní a takéto akože reči. Potom samozrejme z toho vznikajú také slovné prestrelky.
Musím bohužiaľ konštatovať, že Slovenská národná strana nebola pripravená na prevzatie rezortu pôdohospodárstva, ktorý jej z nejakým koaličných rokovaní pripadol a svedčí o tom aj fakt, že Slovenská národná strana nebola schopná zo svojich, teraz neviem koľko máte 5 tisíc, 7 tisíc členov alebo koľko, nebola schopná postaviť straníckeho kandidáta na ministra, ani jedného. Ale na druhej strane my musíme počúvať, akí my sme neodborní, aké my sme neštandardné strany. Ale vy ste neboli schopní postaviť jedného straníckeho kandidáta na ministra, ani jedného.
Ja by som bol naozaj veľmi rád keby sme tu dnes nemuseli byť, pretože parlamentné čísla sú jasné, vieme ako to dopadne, ale je naozaj nevyhnutné hovoriť o týchto veciach a keď je problém, treba o ňom hovoriť a treba o ňom diskutovať. Ale nie diskutovať, že vy ste hlúpi a ničomu nerozumiete, ale diskutovať vecne.
A na záver, ak by som mal hodnotiť to dvojročné pôsobenie pani ministerky, ktorá zastrešuje tento rezort, pani ministerka podľa môjho názoru, ja len stručne prečítam, nemáte koncepciu a riešenie na zastavenie dlhodobého úpadku agrosektoru, zlepšenie potravinovej sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti, zlepšenie zahranično-obchodnej bilancie s agrokomoditami, zvýšenie spracovania a produkcie potravín a tým aj zvýšenie podielu slovenských výrobkov na pultoch našich predajní, nemáte riešenia ani na efektívne využívanie dotačných a ďalších podporných finančných prostriedkov, efektívne využívanie pôdy, efektívne opatrenia na zastavenie straty pôdnej úrodnosti, ani na zabezpečenie výživy občanov Slovenskej republiky v prípade krízových situácií. Naozaj by som vás chcel poprosiť, aby sme sa netvárili, že je všetko v poriadku a rezort je úplne tip-top, aby sme sa netvárili, že to čo tvrdí opozícia, to čo čítame v článkoch pomaly každý deň, že to sú nezmysly, to je všetko vymyslené a ide len o vytĺkanie politického kapitálu. Akého kapitálu prosím vás? Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 10:19 - 10:21 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. Milý Andrejko, ty si tu hneď na úvod rozprával, že je ti tak blbo, tak ťažko tu do ženy útočiť, ale pred dvomi týždňami si s tým vôbec nemal žiaden problém, pri inej príležitosti, ale to je v podstate, to je to, čo ty v podstate robíš. Ty sa postavíš a začneš tu rozprávať ako tu sú všetci neodborní, ako nikto ničomu nerozumie a ty chceš odbornú debatu, ale v tvojom vystúpení ani veta odbornosti nebola, lebo totižto jedinou tvojou kvalifikáciou je posudzovať iných. To je jediná tvoja kvalifikácia, posudzovať iných a hodnotiť iných. To je to, čo ty naozaj tomu rozumieš. Bavíme sa tu o predsedovi strany, ktorá je historicky najúspešnejšia v počte odvolaných ministrov, dokonca dvaja čakajú na basu, to je naozaj veľká kvalifikácia. O vašej odbornosti svedčí aj to, že o voľbách z tých tisícov členov, ktoré má Slovenská národná strana, ste neboli schopní postaviť troch ministrov. Z tých tisícov členov, ste neboli schopní postaviť troch ministrov. Ani jeden minister nebol členom SNS, ani jeden.
Na druhej strane, keď už zhodnotíš nás, pre nás je odbornosť normálna vec, my o nej nepotrebujeme rozprávať. My nepotrebujeme sa chváliť, že sme odborní. Svedčí o tom aj napr. aj fakt, že môžem vymenovať a napísať niekoľko našich návrhov, ktoré ste okopírovali, ktoré ste normálne ukradli, a potom si ich vydávali za svoje, čiže v rozprave ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.).
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22. 5. 2018 11:16 - 11:16 hod.

Krajniak Milan
Pán predseda, chcel by som len do záznamu, že hlasovacie zariadenie ma pri hlasovaní o skrátení volebného obdobia označil akože som nehlasoval, hlasoval som za, za skrátenie volebného obdobia. Ďakujem za opravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22. 5. 2018 11:11 - 11:11 hod.

Kollár Boris
Rovnako chcem pripomenúť, členom výboru pre verejnú správu, máme 12.15 h výbor v obvyklých priestoroch. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17. 5. 2018 17:52 - 17:55 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Vážený pán mucko, pardon, podpredseda, aha tam je (vyslovené s pobavením). Vážené pani poslankyne, páni poslanci, ale aby som, ja sa musím nadýchať, áno, aby som to odľahčil. Áno, musel som.
Budem konštruktívny, skutočne ja, mal som toho veľa pripraveného, ale myslím, že Igor Matovič povedal všetko a už naozaj tú tému tak vyčerpal, že už nemôžem nič viac povedať, tak budem už len konštruktívny. Skutočne naše hnutie sa pripája k tejto iniciatíve, vyzbierali sme podpisy, lebo naozaj si myslíme, že tie predčasné voľby by mali byť. A poviem aj dôvody prečo.
Videli sme po tej nešťastnej udalosti, tej dvojnásobnej vražde, že naozaj Slovensko sa zmenilo. Skutočne tí ľudia vyšli do ulíc a jasný odkaz pre všetkých politikov, pre nás, pre všetkých, či koaličných, opozičných, teraz to nebudem rozlišovať, je jasný odkaz, chcú predčasné voľby, jasne to deklarovali.
Ja sa teraz nebudem zaoberať pánom prezidentom, ja mám svoje výhrady voči pánovi prezidentovi a mám svoj vyhranený názor. Vo veľa veciach s ním nesúhlasím, ale sú veci, s ktorými určite súhlasím. Nechcem ho do tohto súboja teraz nejakým spôsobom involvovať. Chcem len povedať jednu vec, že v tejto situácii, je veľmi neprehľadná, valí sa nám tuná kauza za kauzou, o nejakom renomé Slovenska v zahraničí ani nemusím hovoriť, čo to spôsobilo, táto dvojnásobná vražda, a tá medializácia. Každý deň nám vypláva nový problém, každý jeden boží deň nová zlodejina.
===== Som presvedčený o tom, že ľudia už toho majú plné zuby. Rovnako musím povedať, že asi by námestia, ľudia na uliciach nemali diktovať vláde, ktorá prešla riadnymi demokratickými voľbami, aký má byť minister, koľko tam má byť, kto môže byť, kto nemôže byť. To je absolútne v demokracii a v parlamentnej demokracii neprípustné. S tým absolútne nesúhlasím. Ale súhlasím s tým, že po tejto situácii, a tá zmena nastala, skutočne nastala, by bolo korektné to námestie vypočuť a nanovo rozdať karty. Nech ľudia rozhodnú, koho chcú v tej vláde, koho chcú v tom parlamente, komu dôverujú a komu nie. Tak z tohto čisto, z tohto pragmatického hľadiska sme sa pridali k tejto iniciatíve a skutočne chceme tým, tých, hlas tých ľudí vypočuť.
Preto sa pridávame my, ako hnutie k stranám OĽANO a k SaS-ke, aby sme, aby sa nám podarilo skrátiť toto volebné obdobie a vypísať nové predčasné voľby. Ľudia to od nás požadujú, ľudia to jasne deklarujú. Tie námestia boli tak plné ako v 89-tom. Dokonca by som povedal, boli plnšie. To znamená, že tá spoločenská objednávka je veľmi silná. A ja som veľmi nerád, že vládni, teda vládni politici tento hlas nechcú počuť, nepočúvajú ho, hluchí sú, ale verte mi, že im to tí ľudia na tých uliciach, v tých námestiach a na tých protestoch spočítajú.
Takže za nás, pridávame sa k tomuto návrhu a samozrejme logicky ho podporíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17. 5. 2018 17:52 - 17:55 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Vážený pán mucko, pardon, podpredseda, aha tam je (vyslovené s pobavením). Vážené pani poslankyne, páni poslanci, ale aby som, ja sa musím nadýchať, áno, aby som to odľahčil. Áno, musel som.
Budem konštruktívny, skutočne ja, mal som toho veľa pripraveného, ale myslím, že Igor Matovič povedal všetko a už naozaj tú tému tak vyčerpal, že už nemôžem nič viac povedať, tak budem už len konštruktívny. Skutočne naše hnutie sa pripája k tejto iniciatíve, vyzbierali sme podpisy, lebo naozaj si myslíme, že tie predčasné voľby by mali byť. A poviem aj dôvody prečo.
Videli sme po tej nešťastnej udalosti, tej dvojnásobnej vražde, že naozaj Slovensko sa zmenilo. Skutočne tí ľudia vyšli do ulíc a jasný odkaz pre všetkých politikov, pre nás, pre všetkých, či koaličných, opozičných, teraz to nebudem rozlišovať, je jasný odkaz, chcú predčasné voľby, jasne to deklarovali.
Ja sa teraz nebudem zaoberať pánom prezidentom, ja mám svoje výhrady voči pánovi prezidentovi a mám svoj vyhranený názor. Vo veľa veciach s ním nesúhlasím, ale sú veci, s ktorými určite súhlasím. Nechcem ho do tohto súboja teraz nejakým spôsobom involvovať. Chcem len povedať jednu vec, že v tejto situácii, je veľmi neprehľadná, valí sa nám tuná kauza za kauzou, o nejakom renomé Slovenska v zahraničí ani nemusím hovoriť, čo to spôsobilo, táto dvojnásobná vražda, a tá medializácia. Každý deň nám vypláva nový problém, každý jeden boží deň nová zlodejina.
===== Som presvedčený o tom, že ľudia už toho majú plné zuby. Rovnako musím povedať, že asi by námestia, ľudia na uliciach nemali diktovať vláde, ktorá prešla riadnymi demokratickými voľbami, aký má byť minister, koľko tam má byť, kto môže byť, kto nemôže byť. To je absolútne v demokracii a v parlamentnej demokracii neprípustné. S tým absolútne nesúhlasím. Ale súhlasím s tým, že po tejto situácii, a tá zmena nastala, skutočne nastala, by bolo korektné to námestie vypočuť a nanovo rozdať karty. Nech ľudia rozhodnú, koho chcú v tej vláde, koho chcú v tom parlamente, komu dôverujú a komu nie. Tak z tohto čisto, z tohto pragmatického hľadiska sme sa pridali k tejto iniciatíve a skutočne chceme tým, tých, hlas tých ľudí vypočuť.
Preto sa pridávame my, ako hnutie k stranám OĽANO a k SaS-ke, aby sme, aby sa nám podarilo skrátiť toto volebné obdobie a vypísať nové predčasné voľby. Ľudia to od nás požadujú, ľudia to jasne deklarujú. Tie námestia boli tak plné ako v 89-tom. Dokonca by som povedal, boli plnšie. To znamená, že tá spoločenská objednávka je veľmi silná. A ja som veľmi nerád, že vládni, teda vládni politici tento hlas nechcú počuť, nepočúvajú ho, hluchí sú, ale verte mi, že im to tí ľudia na tých uliciach, v tých námestiach a na tých protestoch spočítajú.
Takže za nás, pridávame sa k tomuto návrhu a samozrejme logicky ho podporíme.
Ďakujem.
Skryt prepis