Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 6. 2017 o 16:22 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 16:22 - 16:24 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Takže ďakujem všetkým za faktické poznámky.
Pánovi Hegerovi, niet k tomu čo dodať.
Pán Marosz, nezakladá sa to na pravde. Hovoríte, že bude chýbať kapacita. Ako sa budú končiť tie, ktoré sú rozostavané, tak sa budú začínať tie, ktoré bude treba financovať. Takže nie je to tak, ako hovoríte.
Pán Baránik, ja si vyprosujem, ja som žiadneho oligarcha nikdy nepodporoval, takže vážte slová, prosím vás. Ale povedali ste jednu vec, že štát má veľký problém, lebo je nedôveryhodný. Prečo tomuto štátu nedôveryhodnému požičiavajú medzinárodné banky za záporný úrok? Zamyslite sa nad tým!
Pán poslanec Jurzyca, vysvetlili sme si pôžičky, pochopil som, že ste to tak nemysleli. Ja som len reagoval na to, ako ste to povedali. Asi ste nemali čas to rozvinúť.
Pán poslanec Osuský, ospravedlňujem sa ešte raz, že som mal výpadok vášho priezviska, ale vás som vôbec neobviňoval, že ste proti pôžičkám. To sme sa bavili len s pánom Jurzycom. Takže my máme v tom jasno takisto. A len dodám, že keď sa schvaľovala dlhová brzda, tak aj vy ste potrebovali môj hlas. Lebo teraz ste povedali, ja potrebujem váš, no a vy ste povedali vtedy, vy ste potrebovali môj hlas. Tak to len na repliku, aby ste vedeli.
Pani poslankyňa Blahová, ja som nerokoval so žiadnym predsedom strany. Ak viete o niekom, povedzte mi, s ktorým som. Určite s vaším predsedom Sulíkom som nerokoval. Neviem, odkiaľ to máte.
Pán poslanec Ivan, hovoríte, nuž viete, ja môžem tiež vytrhnúť z kontextu, ale nebrať do úvahy morfológiu terénu, geológiu a porovnávať to neporovnateľné, to nie je veľmi odborné. Dávajte si na to pozor, ak sa staviate do pozície odborníka, tak dávajte si pozor!
Pani Jurinová, nepovedali ste ani jeden príklad, že kde sa čosi udialo. Áno, povedali ste Váhostav, ale to je úplne niečo iné.
Pán Dostál, vtedy vám naše hlasy boli dobré, keď sme to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 16:20 - 16:22 hod.

Baška Jaroslav Zobrazit prepis
Juraj, ja som rád, že sme prišli s touto iniciatívou tohto uznesenia a hlasovali sme aj v roku 2011 za ten ústavný zákon o dlhovej brzde. Prešlo šesť rokov a musíme sa naozaj nejakým spôsobom zamerať na to, akým spôsobom tieto diaľnice a túto nadradenú cestnú infraštruktúru postaviť. Je nám jasné, že ministerstvo dopravy eurofondy má minuté a vyčerpané do roku 2020. Čo bude potom s eurofondami, nikto nevie. Preto je veľmi dôležité, aby sme, a preto sme zvolili tento postup, aby sme najskôr debatovali v Národnej rade Slovenskej republiky, či a akým spôsobom uvoľniť túto dlhovú brzdu. Som rád, že táto debata tu je a že sme neprišli hneď so zákonom alebo s novelou ústavného zákona o dlhovej brzde. To by malo nasledovať ako druhý krok niekedy na jeseň.
A keď sa tu hovorí stále o nejakej dôveryhodnosti alebo dôvere, že tie peniaze sa budú používať správne, veď je tu veľmi veľa kontrolných nástrojov, či je to samotné ministerstvo financií, ktoré má svoje oddelenie, svoj odbor hodnoty za peniaze. Máme tu rôzne štátne expertízy. Tu je rozpočtová rada, ktorá teraz hovorí teda, že neuvoľňovať túto dlhovú brzdu, ale ministerstvo financií zasa môže každým rokom určité finančné prostriedky z rozpočtu nad teda na tú dlhovú brzdu uvoľniť.
A čo sa týka ešte aj tej kontroly samotnej, tak kľudne, nech sú tam koaliční aj opoziční poslanci, ktorí budú rozhodovať o tom, aký ten objem sa môže nejakým spôsobom zvýšiť finančný a na aké projekty môžu tieto finančné prostriedky ísť. Veď predsa aj opozícia stále navrhuje tu rôzne zákony, ktoré majú dopad na štátny rozpočet. Už som dnes spomínal... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 16:15 - 16:17 hod.

Bagačka Michal Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja, naopak, si myslím, že to bolo skôr také úprimné vystúpenie a súhlasím s viacerými vecami. A jednou z nich je aj to, že keby som mal percentuálne vyjadriť, možno 70 % z tých vystúpení boli skôr politické reči á la Baránik a podobne. Niekedy sa mi zdá, že ako keby kolegovia z opozície dostali nejaký taký strach, že náhodou by sa niečo také mohlo podariť a čo keby na tom nemali nejakú zásluhu. Tie vystúpenia jednoducho niektoré ma o tom tak presviedčajú.
Na druhej strane si vážim naozaj konštruktívny prístup a vystúpenie pána poslanca, pána kolegu Krajniaka, ktorý to nezabil hneď a nezarezal a je ochotný trebárs sa o tom rozprávať. A to je to, čo v tvojom vystúpení zaznelo aj voči ostatným kolegom z opozície, aby sa ďalej diskutovalo, aby sa rozprávalo, pretože uznesenie nie je ešte schválený zákon a myslím si, že aj voči našim voličom a občanom by bolo korektné sa o tomto rozprávať.
A takisto jednoducho vystúpenie, niektoré boli aj údaje naozaj nekorektné, pretože až si, až zoberiem výpočet celej sumy 48 alebo koľko miliárd, ako povedal pán kolega Ivan, a poviem jednu cifru 45 miliónov, poprípade to nespriemerujem, tak jednoducho je to nekorektná informácia, ktorú možno, keďže viem, že je aj stavbár, by som asi ani nevypustil z úst. Takže tiež si myslím, že v prvom rade je to o tej diskusii a diskutovať, myslím, že treba.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21. 6. 2017 15:22 - 15:55 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážená pani predsedajúca. Vážená snemovňa, dovoľte mi, aby som vystúpil k prebiehajúcej diskusii. Nechcem to robiť tak, že by som to na záver mal zhrňovať a povedzme v záverečnom slove, pretože chcem, aby sme diskutovali. Vždy som to aj takto robil a chcem to aj teraz.
Vážené dámy, vážení páni, bez ohľadu na to, že či sa tvárime, že robíme politiku, alebo nie, robíme ju. Všetci ako sme tu. Netvárte sa, že ste technik alebo čo, pán poslanec Marosz, alebo niekto iný. Ste poslanec, ste politik a robíte politiku, tak nepresviedčajte ostatných ľudí, že ste len odborníci, lebo vám to aj tak neuveria.
Ale poďme postupne tak, ako boli vystúpenia. Vypočul som si pána poslanca Jurzycu veľmi pozorne už vo finančnom výbore a naozaj oceňujem ten jeho prístup. Pretože on má svoje videnie, čo absolútne rešpektujem, pretože pozerá sa na celú vec tou prizmou, ako bol naučený, tou ekonomickou, a snaží sa to vždy dávať do svojich vystúpení. Avizoval, že má 12 dôvodov, ja som pozorne počúval, napočítal som iba 9, ale to nie je podľa mňa teraz dôležité, dôležitý je ten obsah.
Slovenská republika má; nemá najnižší dlh. Áno, nikto nepovedal, že má najnižší a nemá ani najvyšší a patríme medzi krajiny, ktoré práve v eurozóne majú jeden z najnižších dlhov, keď to tak zoberieme. A, pán poslanec, vy dobre viete, že aj celkový dlh, ktorý má Slovenská republika, sa medziročne neustále znižuje.
K druhému bodu, prídu ďalšie požiadavky. Prirodzene, veď na tú tému sme diskutovali aj vo finančnom výbore. Áno. Ale práve preto je tu tá diskusia. Je potrebné, aby sme dostavali diaľničnú sieť a rýchlostné komunikácie? Aby mohli chodiť ľudia do zamestnania, aby mohla ekonomika frčať, aby žiaci, študenti mohli cestovať a vzdelávať sa a tým sme získavali aj ďalší rast ekonomiky, ktorý môžeme potom dávať do všetkých tých ďalších oblastí, ako je napríklad školstvo, zdravotníctvo a mohli by sme menovať ešte aj tie ďalšie? Ja sa domnievam, že infraštruktúra je bezpochyby jeden z tých najväčších strategických cieľov, ktoré by sme mali podporovať. Keď som študoval dopravné stavby, lebo som stavbárom a študoval som práve dopravné stavby a mnohé z tých, ktoré sú postavené, som sa aj na nich podieľal, tak nás profesori učili jednu zásadnú vec, ktorú si dodnes pamätám. Tá zásadná vec je, že infraštruktúra, cesty, diaľnice, železnice sú tepny ekonomiky. Je to tak, takže to je odpoveď na ten druhý bod, ktorý ste povedali.
Tretí bod, vláda Roberta Fica rozbehla obrovské zadlžovanie a neviem ešte čo. Mali sme stretnutie s poslancami finančného výboru českej snemovne a debatovali sme na rôzne témy a potom sme si povedali zopár informácií aj iných. A oni tak isto majú problém s tým, ako dostavať diaľnice, a povedali, no nám veľmi nepomôže, že máme zadlženie relatívne nízke, možno nejakých 35 %, čo nám na to ľudia povedia. Povedia, na to sa vám vykašleme, my chceme cestovať a na to ste tu vy, aby ste to dokázali zariadiť.
Pán poslanec, vo štvrtom bode ste spomínali, že predseda vlády Robert Fico povedal, najdrahšie diaľnice sú tie, ktoré sú neni postavené. Chcem byť naozaj vecný, verte mi, a nechcem byť osobný, aby som tu spomínal tie osobné veci, ktoré tu hovoril pán Dostál, lebo to je osobné. Ja by som tiež mohol hovoriť o rôznych hlavách, čo premýšľajú vlastnou hlavou a neviem ešte čo. Ale na vystúpenie pána Dostála sme si už zvykli, pretože nič iné nevie, iba omieľať jednu vec. Ja som vecne vám vysvetľoval, že aj ako ekonóm určite mi dáte za pravdu, že ak dnes sa nepostaví nejaký určitý úsek diaľnice a budeme ho stavať o rok, o dva, alebo o tri, z ekonomického hľadiska, z prísne ekonomického hľadiska dnes vieme, že bude určite drahší. A vy to veľmi dobre viete, pretože už vo vašich vystúpeniach tu bolo viackrát povedané, že je potrebné tlačiť na to, aby boli vyššie mzdy, aby ľudia viacej zarábali, pretože ekonomika jednoducho to umožňuje, dokonca snažíme sa, aby sme zvyšovali učiteľom a tak ďalej a tak ďalej. Zvyšuje sa spotreba. Ako chcete postaviť lacnejšie diaľnice za rok až za dva ako dnes, čisto teraz teoreticky, keď chceme zvyšovať mzdy? Lebo jedna z tých základných nákladových položiek pri výstavbe je predovšetkým pracovná sila, pán poslanec.
Čiže toto vyjadrenie nie je také, ako ste ho vy, by som povedal, tak filigránsky dali do inej polohy, ono má svoje opodstatnenie a vy to veľmi dobre viete, že má svoje opodstatnenie, len vy ste sa ho snažili prekrútiť do toho, že v podstate nech sa stavia, ako sa stavia, za každú cenu. Ale neberiete do úvahy, že my tu predkladáme aj to, že sa to má zhodnocovať podľa princípu hodnota za peniaze. Môžeme teraz hovoriť o tom, čo pán Heger, že či boli, alebo neboli. My to tu dávame do tohto uznesenia, my to nespochybňujeme, ale chcem vám pripomenúť, kto rozbehol princíp hodnotu za peniaze, pán Jurzyca? Nie vy. Bolo to za našej vlády.
Piaty, zlý signál pre obyvateľov Slovenska. Požičiavanie peňazí je vlastne zlé. Pán poslanec, to znamená, že vy ste vyslali signál pre všetkých na Slovensku, nepožičiavajte si peniaze, pretože to je zlé. Všetkým podnikateľom, nepožičiavajte si, lebo to je zlé, vy ste povedali dokonca obyvateľom, nepožičiavajte si, lebo je to zlé. Pevne verím, že ste to tak nemysleli. Ja nechcem byť teraz presne taký istý, ako vy ste boli pri tom, keď ste povedali, že najdrahšie diaľnice sú nepostavené, nechcem ísť do tej polohy, ako ste to vy prekrútili. Ale povedzme si otvorene. Požičiavanie si rozumné má svoje rozumné efekty. Aj podnikatelia si požičiavajú peniaze, keď vidia že sú likviditní a potrebujú sa posunúť dopredu, pán poslanec. Aj obyvateľ, bežný občan, keď si potrebuje povedzme opraviť strechu, ale vie, že keď si bude na ňu šetriť, ja neviem, päť rokov, zatiaľ sa mu znehodnotí celý dom, tak si ju požičia, veď to je normálny ekonomický nástroj, pán poslanec. Nespochybňujte tieto veci a nevykresľujte, prosím vás, Slovensko ako ten najväčší zaťažovateľ v celej Európskej únii a nebodaj na svete. Toto nie je korektné, a preto som si dovolil to trošku zoširša ja povedať.
Analytici sú proti tomu, to bolo povedané v šiestom bode. Nuž ide o to, že ktorí analytici a čo hovoria, pretože sú tu aj odborníci, ktorí hovoria, že je tu miera, ktorá sa dá využiť. A sú tu hlasy aj z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktoré nie sú len tie negatívne, ja ich vnímam. Čítal som si stanovisko pána Ódora, poznám stanovisko pána Šramka a poďme o nich diskutovať. Ale nie je to také čierno-biele, aké ste to predostreli vy. Určite to tak nie je.
Siedmy bod je v podstate totožný s tretím, pretože ste hovorili, že dvojnásobné zadlžovanie a tak ďalej, vysvetlil som to.
Ôsmy, dlh v zahraničí narastá veľmi rýchlo. Neviem, čo ste tým chceli povedať, menovali ste krajiny, ktoré to boli. My sme určite neni v tej pozícii, to vás môžem zodpovedne ubezpečiť, že nie sme a nikdy sme nechceli. Lebo keby sme chceli byť, pán poslanec, a to si protirečíte, nikdy nepodporíme zákon o dlhovej brzde. To si protirečíte. Významne si protirečíte. Lebo bez strany SMER v roku 2011 by nikdy tento zákon neprešiel a vy to dobre viete. A ak ste tam menovali aj Grécko, tak veľmi dobre viete, že Grécko pri prijímaní Grécka vôbec do eurozóny významným spôsobom, nechcem povedať, že oklamalo, ale zaviedlo Eurostat ako taký. Je to tak a to určite potvrdíte. Čiže Grécko už na začiatku urobilo chybu, že zaviedlo Európsku úniu, ono nemalo mať euro vôbec. A my sme svojím spôsobom boli aj za to potrestaní, lebo keď sme sa uchádzali o euro, nás trikrát merali silnejšie ako, a pozornejšie ako Grécko predtým, čo bolo podľa mňa v poriadku. A my sme to zvládli a euro nám, som presvedčený, aj pomáha.
Sme žili z peňazí EÚ, mali sme z čoho žiť, tak teraz, keď už nemáme peniaze, máme žiť iba z toho, čo máme. To vlastne popiera to, čo ste hovorili, že vlastne nemali by sme vôbec si požičiavať, mali by sme zrušiť vôbec celý systém požičiavania si peňazí a nemali by to robiť ani podnikatelia. Ale pravda je iná. Pretože je to jeden z ekonomických nástrojov, ktorý sa bežne používa. Len musí mať svoje pravidlá. Musí tam byť likvidita, musí tam byť schopnosť splácania, všetko to, čo k tomu patrí. A ešte ak viem, že dávam peniaze do niečoho, čo je návratné, a infraštruktúra je vysoko návratná, pán poslanec, v tých multiplikačných efektoch, ktoré sú s tým spojené. Určite vám to vaši kolegovia experti potvrdia. To sa nedávajú peniaze do niečoho, čo sa preje. Dávajú sa peniaze do niečoho, čo prinesie späť peniaze.
Nehovoriac o tom, že už aj dnes vieme o tom, že sú tu nastavené nejaké kapacity na výstavbu a už avizujú aj zväz stavebných podnikateľov, že ak sa zastaví toto tempo výstavby diaľnic, tak s najväčšiu pravdepodobnosťou tu bude veľké prepúšťanie vo firmách, ktoré sú dnes zapojené do toho, čo nie je podľa môjho názoru nanajvýš dobré. A našou snahou by malo byť, práve naopak, vytvárať ten priestor, aby tu tá stavebná produkcia neustále stúpala. A s tým je spojené aj školstvo, keď už sme o tom teda rozprávali, pretože ak bude dopyt o stavebnú produkciu, bude dopyt aj o absolventov stavebných fakúlt, priemysloviek a tak ďalej, pretože tí budú potrební rovnako vo výstavbe. Nech akokoľvek krútite hlavou, je to tak.
A naviac, ešte sme ani neschválili dlhovú brzdu a maľujeme čerta na stenu. Mám na mysli novelu. My teraz sa snažíme iniciovať ten proces ako taký.
Pán Heger, nemám pocit, že chceme sa baviť vecne. Kto všetko je napísaný na tom zozname, ktorí sú tam predkladatelia? Samozrejme, pán poslanec, povedali ste len to, čo bolo pre vás výhodné. Áno, povedali ste, že sú tam župani, ale už ste nepovedali, že kto ďalší je tam. Tak sú tam nielen župani, je tam pán poslanec Podmanický, to nie je župan, pán poslanec Kamenický, nie je župan, pán poslanec Raši, áno, dobre, kandiduje povedzme, pán poslanec Bernaťák, pán poslanec Baláž, pán poslanec Antal, Jakab, Bastrnák. K čomu toto? K čomu toto, keď vy použijete iba jednu časť, aby ste predstierali, že to je nejaké?
Ja vám poviem nejakú skúsenosť, ktorú tu mám, keď vás počúvam veľakrát. Keď sa hocičo stane, tak to vždy poviete po tom svojom. Ja poviem príklad. Príde do parlamentu zlý zákon, povedzme pripravený ministerstvom, zlý a množstvo pozmeňujúcich návrhov, to je podľa vášho názoru, je tu množstvo pozmeňujúcich návrhov, tak poviete, ministerstvo je absolútne neschopné, lebo je tu toľko pozmeňujúcich návrhov, že pripravili ten zákon úplne zle. Potom príde zákon, ktorý je perfektne pripravený, my ho odsúhlasíme jednomyseľne a potom poviete, to ste jedna mašinéria, ktorá tu hlasuje a nič iné nerobí, len hlasuje. Tak ako vám vyhovieť?
A poviem príklad k tým kandidátom na županov. Ja si viem veľmi dobre predstaviť, že keby tam neboli povedzme napísaní kandidáti, som presvedčený, že mnohí z vás by kričali: A kde sú župani? Prečo sú tu neni, prečo to nepredkladajú, ako sa starajú o tie svoje kraje? Prepánajána! A teraz pani poslankyňa Kaščáková sa tvári, že to je predvolebná kampaň. Tak povedzme, ja môžem rovnako povedať, pani poslankyňa, veď vy robíte tak isto kampaň. Nie tu teraz, veď vy kandidujete takisto.
Ja si myslím, že je to správne, že sú tu starostovia, že sú tu župani, lebo my práve prinášame ten pohľad z tých krajov. Od tých ľudí, s ktorými sa stretávame denno-denne. A preto sme tu, aby sme prišli aj s touto iniciatívou, lebo súvisí so životom krajov. To nie je Bratislava. To sú konkrétne kraje, to je život konkrétnych ľudí v jednotlivých obciach na Kysuciach, na Orave, na Hornej Nitre, na východe, hocikde prosto, to je jednoducho tak. Tak nesnažte sa, prosím vás, tomu vtláčať účelovo, že to je čisto predvolebná kampaň. No, samozrejme, ak by som to povedal, tak každý z nás, ako sme tu, robíme predvolebnú kampaň okamžite, ako sa skončia voľby, lebo sa chystáme na tie ďalšie. Aj tak to môžeme povedať. Kto to spochybní? Pán poslanec Ivan robí kampaň, pretože už hovorí o tom, že ako to všetko bude robiť, a mohli by sme to takto robiť, ale to neprospieva veci, lebo my sa snažíme dávať na stôl niečo, čo by malo pomôcť vyriešiť nejaký problém dopredu.
Prečo tu nie nie je pán poslanec, teda prečo tu nie je minister Érsek? Pán poslanec, ja som na úvod povedal, že máme záujem, aby sa zrodil tu kompromis, tak ako sa zrodil, keď sa vytvárala samotná dlhová brzda. A to bolo robené bez toho, aby tu minister bol. Teraz ale vám to vyhovuje a by ste toho ministra tu už chceli, pretože on tu musí byť, lebo tu neni, aby som to mohol ja nejakým spôsobom spochybniť, lebo tu neni pán minister.
Ale zároveň ste obrovským spôsobom vychválili samotnú dlhovú brzdu a zákon, ktorý tu je, čo veľmi oceňujem. Som veľmi rád, že ste v tomto boli objektívny a že ste to povedali, že vďaka tomu, že máme dlhovú brzdu, že je to perla. Dokonca ste povedali, ja to tu mám napísané: "Je to dôležitý nástroj a je to perla." Tak skúste dôverovať tým poslancom, ktorí túto perlu pripravili vtedy vo výbore pre financie a rozpočet, že to dokážu urobiť aj tu tí poslanci. Lebo my nepredkladáme návrh novely, ale hovoríme a iniciujeme, že aby výbor pre financie a rozpočet bol ten, ktorý to pripraví. A tam potom budete mať aj tých predkladateľov, ktorých pán poslanec Vašečka tak isto zneužil a nepovedal úplne pravdu, pretože my nepredkladáme novelu, to, čo on čítal tých predkladateľov, to už bola nie novela, to bol samotný zákon, preto ho predkladali vtedy poslanci výboru pre financie a rozpočet. My predkladáme len uznesenie, pán poslanec Vašečka, a to je veľký rozdiel.
Čiže vy ste to nazvali, že je to perla. Ale ja to podčiarkujem, absolútne s tým súhlasím a hrdo sa k tomu hlásim, pretože ja som bol ten, ktorý bol pri tom, keď sme za to hlasovali, pretože si myslím, že to je dobré a že sme významným spôsobom pomohli Slovenskej republike a vôbec všetkému ekonomickému rastu, ktorý tu je, aj vďaka tomuto. Tak nespochybňujte to, prosím vás, že opäť ten vývoj bude taký zlý, že to jednoducho nezvládne a musí to byť minister. Prirodzene, že aj s ním sa diskutuje, aj s ním bude sa hovoriť o všetkom. Lebo v opačnom prípade by sme povedali tak, že keď vtedy ten zákon o dlhovej brzde nebol pripravený za účasti ministra, tak bol zlý. Mohol by som to takto povedať, keby som využil vaše rétorické schopnosti, nejako tie fakty poprekrúcal. Aj takto by som to mohol povedať. Načo? Nie je to tak.
Sami ste apelovali na vyššie mzdy, že je potrebné zvyšovať, aby boli vyššie mzdy a jednoducho, aby ľudia naozaj mali z toho ekonomického rastu čo najviac. A tým ste vlastne spochybnili pána Jurzycu, ktorý povedal, že nie je pravda, že najdrahšie diaľnica je tá, ktorá nie je postavená. Ja už som to vysvetlil predtým. Ak chceme, aby boli vyššie mzdy, to všetci chceme, tak verte, že všetko, čo sa bude na Slovensku robiť, bude len drahšie, pretože jedna z tých veľmi významných položiek sú náklady na mzdu.
Potom ste hovorili o tom, že v rozpočte bude viacej peňazí a viacej peňazí. Je tam 300 mil., dokonca až 700 miliónov. Áno, pán poslanec, buďme radi. Nech sú. Ale vy ste jedným dychom povedali, koľko bude kilometrov za 300 mil., za 700 miliónov? Dobre. Ja vám druhým dychom pripomínam a koľko chceme zvýšiť učiteľom a čo to prináša? Zvýšenie platov učiteľov 200 mil. a bude to trvale už potom každý rok? Čiže nie 300 mil. ani 700 mil. len na výstavbu diaľnic. Predsa rokujeme tu o mnohých iných opatreniach, ktoré je potrebné urobiť. Tak nemôžeme to dávať do tejto polohy, že jednoducho, že máte tu 300, 700 mil. a pokojne ich dajte do diaľnic. Nie je to tak a veľmi dobre to viete. A pristupujeme k tomu aj na základe vašich diskusií. Však si spomeňte, včera sme podporili pozmeňujúci návrh pani Jurinovej, ktorý rozšíril okruh dôchodcov na to, aby mohli byť, to, čo sa udialo za Kaníka, svojím spôsobom upravené. Ale to stojí takisto, rovnako peniaze. Takže nie je to tak, ako ste povedali. Ale vyznelo to celkom ľúbivo, a to treba povedať.
Nuž, pán poslanec Marosz mal takú faktickú poznámku, že archeologický prieskum. Povedzte vždy celú pravdu. Vytrhávate z kontextu a ja by som bol rád, aby ste povedali konkrétne. Lebo povedať len, že sa niečo urobí, áno, niekde sa urobí chyba a že povedzme nie je tam nadväznosť, k tomu som aj ja kritický. Verte mi, že ja si nedávam servítku pred ústa a mnohí to nemajú tiež radi. Ale ak chceme sa posunúť, je to potrebné povedať. Ale nestrieľajte tu len tak do toho, lebo ničíte alebo svojím spôsobom dehonestujete poctivú prácu tých ľudí, ktorí sú tam. Lebo nie je to tak, ako ste to povedali. Vy sa len snažíte stále navodzovať atmosféru, že je to tak. Ak je to tak a máte dôkazy, dajte orgánom činným v trestnom konaní, lebo neustále takéto niečo robíte. Toto nevedie k ničomu. Načo to je dobré?
Pán poslanec Janckulík, my sme si to vydiskutovali. Debatovali sme spoločne o tom a ja si myslím, že máme spoločne úprimný záujem, aby sa pohli veci dopredu. Napokon je aj poslancom krajským. A diskutujeme o mnohých veciach vrátane R3 na Oravu, vrátane D3, aj R1, lebo to je tiež jedna z dôležitých vecí v rámci nášho regiónu. A mne sa páči, že povedal práve to, že zadefinujme pravidlá. A my v tomto uznesení presne hovoríme o tom, že sa majú zadefinovať pravidlá do tej novely. Čím aj povedal, že je ochotný práve preto, že sa tie pravidlá zadefinujú, to podporiť. A to si myslím, že je konštruktívny prístup. Tu nikto nejde vystaviť nejakú bianko zmenku, že takéto niečo a potom si to miňte, na čo chcete.
Pán poslanec Ivan (reakcia z pléna), nebojte sa, nebojte sa, nie, ja nechcem byť vôbec osobný. Ja si vážim každý názor, lebo každý máme podľa mňa právo mať názor, či už je taký, alebo onaký. Ja si to vážim a snažím sa takisto nejako k tomu pristúpiť. Tie čísla, ktoré ste vy uvádzali, tak nemyslím si, že sú úplne korektné. Lebo odborníci, ktorí sa tým zaoberajú, tak to, čo máme vyčíslené a je to z Národnej diaľničnej spoločnosti kompletne zoznam toho, čo všetko dneska z odborného hľadiska vieme, že je potrebné postaviť, nie je plánované na túto vládu, pre túto vládu. Je to plánované na nejaké obdobie, ktoré presahuje, ja už som to povedal, túto vládu. Čiže budete to možno pokojne aj vy, keď budete mať dôveru od občanov a budete pokračovať v tej výstavbe, pretože ináč to nejde. Za štyri roky nedokážete celú sieť postaviť. To jednoducho nejde. A nedá sa to dať do polohy, že my ideme teraz 47 mld. rozhodnúť, že ideme minúť. Nie my. Môžete to byť vy, možno niekto druhý. A naviac nie je to 47 mld., lebo odborníci hovoria, 18 až 20 miliárd. Záleží, ako sa bude vyvíjať mnoho iných ukazovateľov. Ale nie 47 mld., ako o tom hovoríte vy.
A ten úsek D3, o ktorom ste hovorili, veľmi dobre poznám, pretože tie štyri mosty, ktoré tam boli postavené ešte na konci ´98. roku, keď sa menila vláda a prichádzala vláda Mikuláša Dzurindu, tak som bol pri tom, keď sa stavali. Áno. Neboli napojené až do minulého týždňa alebo predminulého týždňa, kedy sa komplexne celý úsek postavil. Ale nebola to chyba tejto vlády, pán poslanec! To je potrebné povedať pánovi Mikulášovi Dzurindovi, ktorý kompletne vtedy, a teraz nejdeme polemizovať o tom, že z akých dôvodov, zastavil výstavbu diaľnic a svojím spôsobom spôsobil aj to, že mnohé firmy sa dostali do problémov a stali sa ľahkou korisťou zahraničných firiem. Čiže nie je to žart, pán poslanec Ivan. Je to úprimné gesto, ktoré je opreté o argumenty. A my nehovoríme, že ideme kompletne celú sumu dneska míňať. My hovoríme o tom, že chceme, aby sa tu vytvoril systém, o ktorom hovoril aj pán poslanec Janckulík, ktorý bude jasný a transparentne čitateľný.
Pán poslanec Dostál. Míňať ešte viac, ešte viac, Grécko a tie veci, ktoré sú s tým spojené. Nuž, ja to zhrniem do jedného. Ja vnímam vašu rétoriku. Ja ju rešpektujem, aj keď s ňou nesúhlasím. Tak ste sa rozhodli komunikovať so svojimi voličmi. Ale keby sme my, pán poslanec Dostál, boli tak konštruktívni ako vy, tak dnes nemôžeme ani s pánom poslancom Hegerom hovoriť o tom, že tu máme takú perlu, ako je zákon o dlhovej brzde. Keby sme boli takí konštruktívni ako vy, tak by tu žiadny takýto zákon ani neexistoval. A tým som povedal všetko na vašu adresu, pretože tu nie je kúska konštruktivity, jedine stále spochybňovanie.
Pán poslanec Krajniak. Pán poslanec Krajniak povedal hneď na úvod: Je potrebná novela? A zároveň pokračoval, že svojím spôsobom áno. A dokonca prišiel aj s alternatívnym návrhom, ktorý je, trošku iný má pohľad na celú vec, ako my predkladáme. Ale vnímam to ako niečo, čo je konštruktívne, o čom sa dá diskutovať. Nie je to len zmietnutie zo stola a povedanie, že to alebo ono je automaticky zlé a nebudeme to podporovať. Toto už je niečo, čo je vecné. Polemizoval by som o tom, o tých dépeháčkach, lebo určite uznáte, pán poslanec, že práve pôsobením aj pána ministra Kažimíra a celej tej zložky sa významne zvýšil výber dépeháčky. Daňová kobra a všetko to, čo k tomu patrí, to významne polepšilo. Ale samozrejme, máme ešte čo robiť. Ale sme na dobrej trajektórii. Určite sme na dobrej trajektórii. Vy sám ste povedali, že 18 mld., a ste odpovedali aj pánovi Ivanovi, ktorý hovoril o 47 mld., neviem odkiaľ, ale vy ste to veľmi korektne opísali.
Ste povedali, že existujú iné strategické investície. Rozšírili ste to dokonca o niečo, čo sme my spoločne polemizovali s pánom poslancom Jurzycom, lebo sme hovorili skôr o školstve, o zdravotníctve. Vy ste do toho vniesli armádu. Prirodzene, svojím spôsobom aj tak sa môžeme na to pozerať. Ale keď sa na to pozriem z pohľadu občanov a trošku sa odosobním, tak nemyslím si, že by nás veľmi pochválili, že budeme armáde takýmto spôsobom pomáhať z dlhovej brzdy. Nemyslím si, že by nás aj pochválili, keby sme išli na nejaké iné opatrenia, ako riešiť nedostavané diaľnice.
A to, že máme veľké šóry. Ja som mal diskusiu s pánom poslancom... teraz mi vypadlo, nie, no, vedľa pána Dostála, (reakcia z pléna) pán Osuský, veľmi sa ospravedlňujem, stáva sa to, že to vypadne. (Reakcie z pléna.) Pán poslanec Osuský, ktorý, a som aj s ním debatoval, ktorý naozaj sa tiež zamýšľal nad vecami, lebo je komunálny politik a je dennodenne vystavený mnohým otázkam občanov. Sme sa bavili, lebo ja som použil jeden primer alebo prirovnanie, že napriek tomu, že IDS-ka sa v Bratislave rozbehla, nevidím, že by bolo menej áut na cestách v Bratislave. Zápchy sú stále a nič sa nedeje. Je to otázka aj nastavenia ľudí, lebo máme motorizáciu vyššiu. Ľudia radšej cestujú osobnými autami, ako by brali autobus alebo železnicu, lebo tá ich nedovezie priamo na miesto a tak ďalej. A vtedy povedal takú zaujímavú vec a som sa ho spýtal, že či to povie aj nahlas. A on povedal, že nahlas to povie bez problémov: Nechajme tých ľudí, nech tam stoja v tých šórach až dovtedy, kým si uvedomia, že je potrebné MHD-čkou cestovať. Je to tiež názor. A ja ho ako s úctou rešpektujem, pretože je to určitý pohľad, lebo mnohí možno čo sedia sami v tom aute, by mohli ísť aj tou MHD-čkou, lenže my to nedokážeme zmeniť. A nedokážeme to ani tým ľuďom takto vysvetliť, že sa postavíme kdesi a povieme, ty si mohol ísť autobusom, prečo nariekaš, že tu stojíš v šóre. Takto to nefunguje, páni! Určite nie. A preto si myslím, že je potrebné k tomu pristupovať systémovo a s rozumom, tak, aby sme dokázali tie parametre nastaviť tak, aby boli udržateľné, či tu bude naša vláda, alebo tu bude vláda úplne iná, lebo je najdôležitejšie.
A pán poslanec Krajniak povedal, že jedno, čo mu tu vadí, že je nedôvera. Určitým spôsobom, že vyjadrujete nedôveru, že či ten úmysel je náš dobrý, aj keď ste na úvod povedali, že asi rešpektujete, že náš úmysel asi je dobrý. Ja práve chcem opätovať, že nie. Ja by som chcel to vrátiť. My chceme s dôverou s vami rokovať. A preto ten návrh, čo ste vy predniesli, podľa mňa je dobré o ňom rokovať a diskutovať. Ale je tak rozsiahly alebo je filozoficky inak nastavený, ako ho máme my nastavený, a to sa nedá urobiť iba tak, že si sadneme teraz a ideme teraz škrtať a premiestňovať jednotlivé veci len preto, že by sme za každú cenu chceli to urobiť. To vôbec nechceme. Náš záujem je, aby sme diskusiou dospeli k tomu, že sa dohodne minimálne ústavná väčšina na tom, že sa to dá zmeniť. Tak ako sme to konštruktívne urobili vtedy, keď sme tento zákon prijímali. Ináč to nemá význam, verte mi.
Čiže z tohto pohľadu, keď sa na to takto pozerám, tak je tu svojím spôsobom hodená rukavica na diskusiu a nie je to úplne odmietané a my chceme, aby sme pokračovali v tej diskusii, aby sme dospeli k niečomu, čo má šancu na úspech. Lebo už to tu síce bolo povedané pánom poslancom Ivanom, že aj tak si odhlasujete, takže zbytočne rozprávame. Nie. My to tak nechceme a už som to aj vysvetlil, že či odhlasujeme jednomyseľne, alebo neodhlasujeme, aj tak to možno vysvetlíte ináč. Raz sme mašinéria a potom je zlý zákon. Taká je politická hantírka.
My chceme rokovať. Preto by som si dovolil navrhnúť zvolanie poslaneckého grémia a poprosiť pani predsedajúcu, aby sme... (reakcia z pléna), aby sme, vydržať chvíľočku, pán poslanec, vy ste nejaký rýchly... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
No, on je rýchly, vy ste pomalý, pán poslanec. Tak poďte rýchlo povedať.

Blanár, Juraj, poslanec NR SR
Kde sa ponáhľate, pani predsedajúca?

Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
Za chvíľu ma vystriedajú, tak ja si to chcem vychutnať.

Blanár, Juraj, poslanec NR SR
Aha, tak vy si to chcete užiť. Ja si myslím, že moja dynamika vystupovania je primeraná na to, aby bola stíhaná chápaniu toho, čo chcem povedať, lebo ja tu nechcem raptať a neviem čo.
Čiže v mene dvoch poslaneckých klubov SMER – SD a MOST – HÍD navrhujem zvolanie, prerušenie rozpravy a zvolanie poslaneckého grémia, kde by som (reakcia z pléna), dvoch (reakcia z pléna), aha, ešte SNS, prepáčte. Lebo sme traja aj predkladatelia, čiže aj SNS, kde by som chcel predstaviť, ako by sme chceli pokračovať ďalej pri tejto diskusii, podľa toho, ako sa vôbec táto diskusia vyvíja.
Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí vystúpili k tomu, či už viac politicky, alebo odborne, ale nevyčítam to, pretože sme politici a nehrajme sa tu, že sme raz odborníci a potom, keď mi to vyhovuje, som politik. Nie. To je zmes a my musíme vedieť s tým narábať. A preto aj tento ústretový návrh dávam, pani predsedajúca.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:56 - 14:58 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Pán poslanec, či sa vám to páči, alebo nepáči, či to budete zosmiešňovať, alebo nebudete zosmiešňovať, že ešte nejaký úsek nie je postavený, za vlád Roberta Fica sa postavili stovky kilometrov diaľnic, stovky kilometrov rýchlostných ciest. Takže nerozprávajte, pán poslanec, že ako keby táto vláda alebo tie vlády Roberta Fica nestavali diaľnice. Za žiadnych vlád sa nestavalo toľko, ako sa stavalo za vlády Roberta, alebo za vlád Roberta Fica. A to buďme jednoducho úprimní k sebe, takto to je.
Takisto tie vaše pripomienky v súvislosti s ĽSNS. No nehnevajte sa, ale náš predseda nechodieval na stretnutia s predsedom ĽSNS. Spomeňte si, ktorý predseda ktorej politickej strany chodil na stretnutia s Marianom Kotlebom. Takže je minimálne nenáležite od vás zapájať do tejto normálnej vecnej diskusie takéto pripomienky.
Tretia otázka, že rokujeme tu o uznesení. No my máme záujem, aby to uznesenie získalo podporu 90 poslancov, pretože – a to hovorím úprimne, ak ho nezískame, nemá význam ísť do nejakého zákona, lebo nie je tu deklarovaná vôľa. Načo pôjdeme do nejakého zákona, pokiaľ nezískame podporu už teraz pri uznesení?
Čiže máme záujem otvoriť tú diskusiu, máme záujem počúvať vaše pripomienky, vaše požiadavky, vaše podmienky, aby sa potom mohol ten zákon pripraviť, tak ako sa pripravoval zákon o dlhovej brzde v spolupráci opozície a koalície. Chceme dať bokom nejaké stranícke spory a chceme nájsť nejaké konštruktívne riešenie tak ale, aby aj vaše podmienky boli akceptované. Takže preto teraz o tom normálne rokujeme. A ak bude potrebné, áno, keď budete prichádzať s návrhmi a bude treba prerušiť rokovanie, tak prerušíme rokovanie, aby sme našli konsenzuálne riešenie. Ide nám v prvom rade o to, pán poslanec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:34 - 14:36 hod.

Bublavý Dušan Zobrazit prepis
Pán kolega Krajniak, aj mňa to potešilo, že sa dala možnosť a podmienky dávate na otvorenie dlhovej brzdy, a vidím, že sa chopíte tejto možnosti konštruktívne rokovať. Lebo ľudia zo Žiliny, z Ružomberka, z Ivachnovej alebo ľudia žijúci pri Strečne, oni už majú tých odpovedí a sľubov politikov z ktorejkoľvek vlády, už to ani neberú na vedomie, lebo tých možností bolo strašne veľa. Oni budú teraz posudzovať nás, čo sme poslanci v tomto období – a je jedno, či sú opoziční, alebo koaliční. A teraz máte možnosť aj vy poslanci z opozície byť veľkorysí a pomôcť dať možnosť aj za vašich podmienok, aby sa otvorila dlhová brzda na vybudovanie infraštruktúry.
Viete, chodíte mnohí zo západu na východ, či už z rokovaní Národnej rady, alebo za rodinami, alebo mnohí zo západu chodia na víkendy do Tatier a tá cesta zo západu trvá niekedy až šesť-sedem hodín. Ak by bola infraštruktúra, tak tá cesta na oddych môže trvať 3 hodiny, 2,5 hodiny, ale takto si sami uberáme namiesto toho, aby sme si išli odpočinúť do našich Vysokých alebo Nízkych Tatier, ale ešte mnohí prídeme o nervy pri takej strastiplnej ceste. Čiže ja si myslím, že vybudovať infraštruktúru za pomoci nás všetkých poslancov a nielen dávať sľuby by malo byť pre všetkých povinnosťou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:32 - 14:34 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec, ja chcem úprimne poďakovať za vaše vystúpenie, pretože takto si predstavujem diskusiu o zmene ústavného zákona, ktorý je tak významný pre ekonomiku, ale aj strategickú bezpečnosť a strategický rozmer štátu. Ja oceňujem aj to, že ste prišli s nejakým konkrétnym návrhom, o ktorom budeme musieť rokovať, a nedá sa, samozrejme, takto na prvé počutie vyjadriť ku všetkým tým bodom, ktoré zazneli. Nepochybne napríklad ten model toho výboru šesť ku šesť, predseda z opozície mne úplne konvenuje. Zdá sa mi to úplne správne, normálne, ale je to otázka, o ktorej budeme musieť diskutovať nielen medzi predkladateľmi, ale vzhľadom na to, že sa musí získať široký konsenzus v podstate politických strán a iných poslancov, tak budeme musieť o tejto otázke rokovať.
A teraz len čisto bez toho, že by som sa ešte poradil s kolegami, si myslím, že možno budeme musieť si vytvoriť aj nejaký časový priestor, aby sme sa k tejto otázke vedeli veľmi zodpovedne postaviť, aby sme si ju vedeli prediskutovať aj vo vnútri, aj s vami.
Ale každopádne v tejto chvíli chcem poďakovať za to, že ste prišli s konštruktívnym riešením, ako využiť tie finančné prostriedky, ktoré sú dnes za veľmi výhodných podmienok dostupné v rámci úverového spôsobu čerpania, na to, aby sme s tými strategickými otázkami pohli na Slovensku dopredu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:29 - 14:31 hod.

Číž Miroslav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, pán poslanec, ja keď možno trošku naduto poviem, že konečne diskusný príspevok, ktorý stojí za to a ktorý má význam diskutovať. No, ja, samozrejme, k celému radu návrhov, o ktorých ste hovorili, stanovisko zaujímať nebudem. To bude vec navrhovateľov, prípadne aj ďalších politických rokovaní, ak by tieto veci mali umožniť teda zmysluplnejšie konanie, ale je jasné, že viete, o čom rokujeme, a že hovoríte o podstate problému, ktorý tu máme.
Ono, netreba pripomínať kolegom, že inštitút dlhovej brzdy sme zaviedli my, samozrejme, v spolupráci s ďalšími. Takže otázka rozpočtovej disciplíny tejto vlády a rozpočtovej politiky vôbec, slovenský rozpočet patrí medzi piatych najlepšie vyhodnotených v rámci Európskej únie, čo uniká váženým kolegom z opozície. A, naopak, cítiť len ten obrovský dešpekt a neochotu objektívne posúdiť situáciu, takže pravdepodobne pokiaľ vláda pristupuje k tomuto kroku, asi vidí reálne ekonomické výhody. Ja som veľmi rád, že ste si všimli veľmi racionálne momenty, ktoré tu sú.
Nepochybne je problém určovať priority rozpočtovej politiky, o čom hovoríte vy. Či to bude napríklad otázka zvyšovania obranyschopnosti, alebo to budú sociálne programy, alebo to bude čokoľvek iné. Vláda v danom prípade jasne za takúto strategickú prioritu určila teda predovšetkým cesty a dopravnú infraštruktúru. Nepochybne je to, je možné o tomto diskutovať, len teda treba nezabudnúť aj na to, vo väzbe na váš návrh, že určovať programové priority v rámci rozpočtovej politiky predsa len obvykle prináleží väčšine parlamentu. Vo väzbe na ten váš návrh predseda z opozície s tým, že teda predseda asi nie je viazaný programovým vyhlásením vlády, ktorý má obrovský význam aj pri dlhovej brzde. Takže nepochybne ale oceňujem veľmi konštruktívny duch... (Prerušenie vystúpenia časomerom).
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:08 - 14:10 hod.

Bublavý Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Heger, ty si nastolil otázku, prečo sú predkladatelia župani tohoto návrhu. Samozrejme, tvoji kolegovia ťa veľmi rýchlo doplnili, že je to kvôli volebnej kampani. Ale dajme si ruku na srdce, veď volebná kampaň je stále. A každý rok sú nejaké voľby. Takže keď si nalejeme čistého vína, kto vie viac o regiónoch, ak nie župani? Veď oni veľmi dobre vedia, že tam, kde nie je infraštruktúra, rýchlostné cesty a diaľnice, tak sa ničia komunikácie a cesty, ktoré má v správe župa. A tým, že musia sa vynaložiť finančné zdroje na rekonštrukciu týchto ciest a tie finančné zdroje sa môžu úplne inde, v ďalšom sektore použiť, tak je to na náklady samosprávnych krajov.
Ja si myslím, že otvorenie dlhovej brzdy by ste mali, kolegovia, krížom cez politické spektrum podporiť a to hlavne kvôli tomu, že ľudia a občania sú všetkých strán a je jedno, či volí pravých, ľavých, modrých, zelených, ale všetci chcú žiť. Aj tie hladové doliny, kde nie je komunikácia a infraštruktúra, aj tí by chceli prácu. Ale aký podnikateľ tam príde, aká firma tam otvorí svoj podnik, ak tam nie je komunikácia? Ťažko budete vysvetľovať aj vy svojim voličom, že sme to nepodporili preto, lebo kradnú, lebo to, lebo ono. Veď, vážená opozícia, dajte si ľudí do kontrolných mechanizmov, dajte si svoje podmienky, za akých podporíte tento návrh, a je to vyriešené. Ja si myslím, že naozaj je potrebné vziať rozum do hrsti a podporiť tento návrh a využiť ten potencionál, ktorý sa nám rysuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 12:55 - 12:57 hod.

Baška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec, bola otázka na začiatku, že prečo s tým prišli aj poslanci, ktorí sú županmi. No preto, lebo v tých regiónoch žijeme a vidíme, aké sú tie cesty, jednak nedostavané diaľnice. U mňa konkrétne sa jedná v Trenčianskom kraji o dve rýchlostné cesty. Počúvam stále obyvateľov, občanov aj Hornej Nitry, ale aj cezhraničného regiónu Považsko, Púchovsko a Zlínskeho kraja, že tieto cesty sú naozaj veľmi potrebné. Ako tu aj dnes zaznelo z úst jedného poslanca, respektíve poslankyne, že my sme zodpovední za teda výstavbu ciest a v akom stave sú cesty I. triedy, cesty, diaľnice a rýchlostné cesty. No nie je to pravda. Župani nemôžu financovať z ich rozpočtov nadradenú cestnú infraštruktúru, rýchlostné cesty, diaľnice. Nemôžu financovať ani cesty I. triedy. A môžem povedať za seba, že Trenčiansky samosprávny kraj teraz rekordne tento rok dáva najviac finančných prostriedkov do rekonštrukcie ciest II. a III. triedy.
Pán poslanec, hovorili ste o tom, o príjmoch, o predikcii príjmov štátneho rozpočtu na roky 2017, 2018, 2019, ale nehovorili ste o navyšovaní výdajov. Ja skúsim len povedať a pýtal sa to aj jeden pán poslanec. Kde išli napríklad peniaze, tých 700 mil. z ESO? Tak časť išla napríklad na vybudovanie a doplnenie výzbroje profesionálnych hasičov, dobrovoľných hasičov. A skúsim povedať dve veci, ktoré vy ako opozícia ste navrhli, že kde zvyšovať teda výdaje. Každý rok hovoríte, ako potrebujeme navýšiť percento HDP do školstva a navýšenie miezd. Stále hovoríte, že je to málo, málo. Mali ste to aj v predvolebnej kampani a boli ste aj, súhlasili ste s ústavným zákonom, hlasovali ste za dve percentá HDP na obranu, takže teraz skúsme si... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis