Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24. 5. 2018 o 10:26 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 10:26 - 10:28 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Dovoľte mi tak, aby som zbehol. V prvom rade by som chcel povedať, že dvakrát zaznela pripomienka k tomu, že sa cítim byť nadriadený. Sú pozície, z hľadiska predsedu Národnej rady a kompetencie, ktorých mám právo vydať pokyn alebo rozhodnúť. Myslel som na možno stanovenie rozpisu hodín, kedy zohľadňujeme individuálne záujmy podpredsedov na zahraničné pracovné cesty a na množstvo vecí, kedy pracujú predseda a podpredseda Národnej rady aj keď Národná rada priamo nerokuje. Takže určite som nemal potrebu povýšenectva a skôr som hovoril o tom, že je tu určitá kolegialita a sú tu určité veci a danosti, ktoré radšej prehliadam.
Po druhé, hovorili ste tu o tom, pán Galko, že čo nebo pribité to mizlo. No neviem, že by pán minister Gajdoš nehoráznym spôsobom rozpredával samopaly. A ak vám je z toho smiešne, ja dodnes nechápem, ako ste si dovolili po 10, 12 euro predať zbrane, ktorými sa možno niekde inde dnes vraždí. Ako ste si dovolili predať tanky, ako ste si dovolili nakúpiť sanitky za 300 tisíc, keď dnes zhodnotíte cenu bojového vozidla. A naozaj by som mohol pokračovať, ale nechcem sa mi.
Po druhé, zaznela tu výhrada, pán Simon, od roku 98 až po 2004 a prístupové dohovory. No, áno, to je presne ten prístup, že dvakrát podčiarknuté, čokoľvek poviete rovná sa rovnica SNS, rovná sa Danko, pretože sú ľudia, ktorý v spoločnosti by radi pripísali SNS čokoľvek. Mám pocit, že asi, keby sme rozhodli členovia SNS o likvidácii strany asi by to bolo všetko najlepšie z počutia vás. Ale chcem povedať, že my, členovia SNS, zastávame určitú ideológiu a ministrov, ktorých si vyberieme je našim rozhodnutím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 9:49 - 10:08 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Pomstychtivosť. Už nepoviem Vladislav, dobre?
Vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, vážení zástupcovia médií, čo musím opozícii uznať, že je profesionálna v hádzaní špiny, výmyslov, v mediálnych kampaniach v podhadzovaní materiálov médiám, ale čo by som si jej dovolil vytknúť, je to, čo často hovorím v svojich debatách, že im absolútne chýba vedomosť o problematike, do ktorej sa púšťajú.
Takým druhým princípom toho, čo budem rozprávať, je to, že sa veľmi ťažko reaguje na ženu. Veľmi ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má ambíciu, podstrčené alebo získané informácie, ktorým nerozumie a ktoré prezentuje ako absolútnu pravdu. Chápem niekedy novinárov, ktorí majú často sled tlačových besied a myslím, že k tejto téme bola každý deň tlačová beseda so senzáciami, že nestíhajú analyzovať informácie a už som sa naučil, že rešpektujem akúkoľvek reportáž, akýkoľvek názor viem prijať, zanalyzovať a rozhodnúť.
Pani Nicholsonová má jedinečnú odvahu v problematike pôdohospodárstva, v ktorej nikdy nepracovala, vystupovať, hovoriť o nájomných zmluvách, o fungovaní fondu, o systéme dotácie, o škandáloch, ale na niektorých príkladoch je možné poukázať, že, žiaľ, tejto problematike absolútne nerozumie. Jediným cieľom SaS je škandalizovať politicky svojho súpera Slovenskú národnú stranu. Už by som to nazval taká SNS-fóbia, alebo Danko-fóbia, pretože každá tlačová beseda končí dvakrát podškrtnuté a teda rovná sa Danko, a teda Dankov klient, a teda SNS. Čo téma, to tá istá rovnica.
Odpustite mi, pani Nicholsonová, ale dnes poviem aj niektoré veci k vašej schopnosti veci analyzovať a odborne riadiť. Ak hovoríte o pani Matečnej, že je riziko, a naozaj teraz ako chlap sa mi ťažko k vám vyjadruje, ale niektoré vaše konania sú riziká. S úžasom som pozeral, keď som bol v Bruseli, ako optickou väčšinou ste otvorila rokovanie Národnej rady. Rešpektujem všetky veci týkajúce sa vašej práce, ale žasnem, kde beriete odvahu tu rozprávať pol hodinu o subvenčných podvodoch, o klamstvách? Ešte vždy žijeme v štáte, kde o tých veciach by mal rozhodovať ten, komu, alebo o tých veciach by mal rozhodovať ten, komu to prináleží. Polícia, generálna prokuratúra, súdy. Máte plné právo poukázať na problém, ale nemáte právo niekoho kriminalizovať.
Hovoríte tu a použila ste ako podpredsedníčka Národnej rady vetu, že ministerka Matečná zaviedla mafiánskej prakticky do zákona. Do zákona, ktorý, za ktorý hlasovalo takmer 110 poslancov v Národnej rade, myslím alebo 112, o nájme poľnohospodárskej pôdy. Jediní poslanci SaS zaň nehlasovali a jediný oligarcha spojený so SaS pán Sabol nás cez Klub 500 bombardoval. Doslova. Pretože práve ľudia, ktorí sú spojení s vami, majú problém s tým, že nebudú mať opcie na predlžovanie nájomných zmlúv a teda ministerka Matečná s podporou poslancov presadila zákon, kedy konečne aj niekto iný, ako lokálni agrobaróni, farmári, ľudia skupujúci poľnohospodárske družstvá, budú mať možnosť využívať poľnohospodársku pôdu, pretože problémom Slovenska v pôdohospodárstve je hlavne to, že sa tu vytvorili veľké skupiny farmárov, alebo poviem oligarchov, ktorí ovládajú tieto pôdy.
Ale ak by som mal ísť od podstaty, v prvom rade som veľmi zvažoval ako predseda SNS, kto bude ministrom pôdohospodárstva. Snažil som sa vybrať človeka...
===== je hlavne to, že sa tu vytvorili veľké skupiny farmárov, alebo poviem oligarchov, ktoré ovládajú tieto pôdy. Ale ak by som mal ísť od podstaty. V prvom rade som veľmi zvažoval ako predseda SNS kto bude ministrom pôdohospodárstva. Snažil som sa vybrať človeka a to sa týka každého nášho rezortu a mal som na to pochopenie svojich kolegov a členov SNS, aby to bol človek z rezortu, ktorý rozumie problematike. Pani ministerka zvládla predsedníctvo v Rade Európskej únie so cťou a hrdosťou. Má za sebou strašne veľa zahraničných pracovných ciest a kolegiálne pri porovnaní s vašou prácou, myslím, ste raz absolvovala cestu, je nespočetne množstvo krát v zahraničí, načerpáva vedomosti a reprezentuje Slovensko. Viete ten pocit, keď počujete na rokovaniach V4 alebo v Bruseli, že malý štát Slovensko presadil kvalitu potravín do rozhodnutí európskych inštitúcií, ten stojí za to. A bola to práve SNS, pani Matečná, ktorí to iniciovali s podporou bývalého predsedu vlády, ktorý to dostal do dimenzie V4 a v tej súhre SNS, SMER-u sa podarila s podporou aj Mostu - Híd téma, ktorá bola príkladom toho, že V4 má právo na svoj názor po problémoch, ktoré boli pri vnímaní V4 v otázke imigrácie. A už nikto a potvrdí to aj Tajáni, ktorý tu na mojom mieste vystúpi, verím, v septembri, nepochybuje o tom, že občania východnej Európy boli klamaní.
Ako ste na to reagovali vy s pani Halgašovou, že to nie je pravda. A my sme nikdy neboli osobní k vám a je nespočetné množstvo vecí, ktoré by sme vedeli rozprávať, ale od počiatku tejto kauzy spájate našu stranu cez fejsbukové profily , cez klientov, nehoráznym spôsobom útočíte do ľudí, ktorí mi, prepáčte, zachránili aj život, minulý týždeň o dotáciách, ktorí v živote ani žiadne dotácie nedostali, pospájate, urobíte 6 tlačových besied, z toho urobíte 30 % zásahu témy, ktorá áno, treba preskúmať a s kamennou tvárou poviete, žena žene, také neodborné, odpustite mi, klamlivé informácie, až niekedy žasnem, kde na to chodíte. Preto by som chcel povedať, že som pripravený počúvať aj do budúcna kritiku každého ministra a vyhodnotiť toho Slovenskej národnej strany a jednoducho urobiť opatrenia, pretože o tom je politika, ale budem stáť za každým naším ministrom pokiaľ bude predmetom osobných atakov. Tá hystéria, ktorú tu robíte každý deň s tlačovými besedami, verím, bude časom únavná aj pre ľudí a časom aj novinári začnú vaše informácie oveľa viac analyzovať.
Viem uviesť nespočetné množstvo príkladov a chápem, že vás to ťahá ako bývalú novinárku k takej investigatíve, že nemáte overené informácie. Len prosím vás, ak sa Slovensko chce zmeniť, musí ísť úplne inou cestou. Vízia vývoja Slovenska musí byť odborná diskusia. A poďme sa baviť o tom čo je zlé v rezorte pôdohospodárstva. Ale bavme sa aj o tom, na čo máme byť hrdí. Prečo si robíme sami hanbu v Bruseli? A tie korekcie pri priamych platbách. Je Slovensko medzi troma najlepšími štátmi v Európskej únii. Po ďalšie, ak máme spolu bojovať v Bruseli, bojujme za väčšie dotácie pre našich pôdohospodárov. A potom hovorme aj o chybách Slovenska, ktoré a môžeš sa usmievať, pán Pčolinský, hovorme aj o chybách Slovenska, ktoré urobili sme pri prístupových rokovaniach, kde nebolo bohatstvo, pôda, veď sme zmenili v tejto sále aj vďaka návrhu pani ministerke ústavu. Pôda j e nerastné bohatstvo. Ale bavme sa odborne, tam sme našli spojenie. Ale akonáhle sa zvrhneme a budeme si robiť doma zle, nebudeme sa baviť odborne, robíme si hanbu, blamáž, hystericky sami svoj štát udávame, tak ako to vyznelo, keď tu bol fínsky novinár, poslanec v Národnej rade bez overených informácií hovoril o províziách, dneska už ťažšie chytá vzduch pri tej téme, pretože sám nevie kde tie provízie teda mali ísť a komu a z čoho vlastne, ale je to super téma. No tak SNS, provízia. A ty vieš veľmi dobre, pán Pčolinský, keď sa tak usmievaš. že často poviete, že však je to politika, neberte to osobne. Možno nejaké aj sústo pre novinárov. Ale ešte raz by som poprosil, bez vykrikovania. Chcel by som povedať to, že majme k sebe úctu, po ktorej aj vy voláte.
Ale kritizujme sa odborne a konštruktívne. Ja som vo vystúpení vás, pani podpredsedníčka Národnej rady rozumel, že ide tu o problém toho, že sa deje v poľnohospodárstve krivda. Ja nepopiera, že môžu byť individuálne prípady, ktoré treba posúdiť. Ale ak je dnes veľká kauza parkovisko pani Roškovej a je to subvenčný podvod a ďalšie, tak to musí posúdiť orgán činný v trestnom konaní. Ja som pýtal pani ministerky koľko je to teda to parkovisko, bolo to vyčíslené zhruba, dúfam to dobre poviem 400 eur, 200 eur, čo zase z hľadiska Trestného zákona a posúdenia je otázka, či dosahuje hodnotu škody, či spĺňa znaky tento skutok subvenčného podvodu a to všetko by mali dokázať orgány činné v trestnom konaní, ale dobre to znie, že niekto teda na letisko, nespevnenú plochu žiadal podvodne, len si treba vždy povedať aj B. Ak hovoríme o určitých pánoch, ktorý jeden ukazuje starý list vlastníctva, aj dnes som to videl keď som si púšťal zo záznamu televízne noviny z roku páne 90 a jednoducho má problém s vysvetlením postoja, že prečo neplatil odvody, dane, tak uznajte aj vy, že napríklad pán, ktorý po vašej pravej ruke hovoril o určitom poľovnom revíre, sám dnes je vyšetrovaný NAK-ou, že klamal, že uvádzal informácie a podvádzal vo svojom mieste, nie Danko, ale starosta a poľovníci v mieste kde pôsobí, naňho dali pokiaľ mám informáciu trestné oznámenie.
No ale nič vám nebránilo k tomu urobiť super tlačovku a keď je uhorková sezóna, médiá po tom radi skočia. Ja by som chcel aj médiám poďakovať, že aj v týchto témach dávali priestor na vyjadrenie aj nám zaujatie stanoviska. Myslím si, že jasne boli veľa vecí zodpovedaných.
Po čom však budem volať a nebudem tu reagovať na tieto osobné útoky a vedel by som veľmi veľa rozprávať o odbornosti pani navrhovateľky z hľadiska toho, keď ona si teda dovolí hodnotiť ministerku pôdohospodárstva o oblasti, ktorej vôbec nerozumie, ale nemám právo zo svojej pozície niektoré informácie alebo veci zneužiť. Som predsedom národnej rady aj opozície a ja si to ctím. Niekedy to medzi nami iskrí, niekedy je to tvrdý politický boj, ale myslím si, že v tom zákulisí je vždy korektný dialóg, čo ma však mrzí, že ho neprenášame aj pred ľudí. A poviem prečo. Z toho, čo sa dnes deje na Slovensku, ťaží najmä niekto tretí. Ak, nie, jednoduchí ľudia, ktorí sa dostali do politiky, ktorí nevedia čo je politika. Ak chceš, pán Pčolinský, ja som ti to už hovoril, že máš úžasné šťastie, že máš šikovného brata. Ale o politike nevieš nič. Ale chcel by som povedať, že problémom Slovenska je nesystémovosť politických strán. A hlavne taký tichý úsmev Mariána Kotlebu. Tichý úsmev z toho, čo sa deje v spoločnosti, pretože sa znevažuje štát a potom nesystémové strany, strany, ktoré popierajú základné ľudské hodnoty, sa môžu dotknúť výkonu štátnej moci. A nesystémové strany dnes v opozícii nájdeme na každom kroku. Možno, že príde doba, že tí, ktorí dnes vládneme a určite ona nás čaká, ukáže keď budeme v opozícii čo sme rozprávali a pred čím sme národ vystríhali. Ale ja budem vždy v politike vystríhať ľudí pred anarchiou, pred jednoduchým hodnotením a súdením. Odpustite, pani Nicholsonová, vy nie ste policajt, ani prokurátor, ani sudca, o pôdohospodárstve neviete nič, ale že vôbec nič. Ak by ste súhlasila s televíznou reláciou o odbornej diskusii s pani Matečnou, veľmi rýchlo budú musieť vypnúť kamery. A to je tá podstata problému. Nastavte odborníka na túto tému z vašej politickej strany, bavte sa odborne a skúste ju neurážať. Je to žena, ktorá prešla od prvovýroby až po post ministerky. Nemôžte ju obviniť, že sa tam dostala straníckou knižkou, ale neurážajte ju ako ženu. Neničte ju ako osobu. Nespájajte mojich blízkych ľudí so mnou vo veciach 2008, o ktorých som nikdy nič nemohol vedieť a s kamennou tvárou, či na vašom fejsbuku každý boží deň klamete, robíte si posmech, kto si robí posmech z vás? Kto si robí posmech z vás? Keď ma už dostanete do situácií v komunikácií, že musím nejako zareagovať, zareagujem. Vidíte nejaký status na weboch SNS, kde by sme si z vás robili srandu? Pozrite sa ako komunikujete. Ako osobne útočíte. A to sa týka aj mojej osoby ako vášho nadriadeného. A môžte sa usmievať koľko chcete, ale dnes ešte nepoviem veľa vecí. Takže vyzvať v tejto diskusii na odbornú debatu, nie na hystériu, na slušnosť, nie na pokrikovanie, ide ti dnes, ale v každom prípade chcem, aby sme ukázali jednu vec ako poslanci v Národnej rade občanom tohto štátu, že tento parlament má svoju kultúru, že nás zaujímajú problémy ľudí, ale vo vzťahu k zahraničiu musíme ukázať, že držíme pokope. Nechodíte von a neudávajte svoj štát, robíte zle aj sebe. Ak to nevyriešime doma, to je to posledné zúfalé stanovisko ísť von a volať sem univerzálnych poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí si veľmi radi keď sú z iného štátu do Slovenska kopnú.
A tým aj skončím. Je to moja výzva ku slušnosti, korektnosti, aj dialógu. Výzva k médiám, k analyzovaniu toho čo vám niektorí politici možno neúspešní úradníci, odídení zo štátnej správy, podstrkujú. Neberte všetko absolútnu dogmu ako absolútnu pravdu. A verím, že tú zlú energiu a túto kriminalizáciu spoločnosti, ktorá nakoniec sa obráti voči tomu kto ju rozsieva, že ju zastavíme. Myslím si, že koalícia jasne ukazuje, že tento štát vie riadiť a reprezentovať.
Pán Pčolinský, želám si raz, fakt si to želám, aby som ťa ako ministra vnútra videl na rokovaní v Bruseli. Želám, pani Nicholsonová ako prezidentku alebo predsedníčku vlády, pani Krištúfkovú ako ministerku práce, sociálnych vecí, rodiny, pána Matoviča ako ministra financií, tak, vieš, len keď to tak menujem, tak ľuďom trhá kútiky. Prajem všetko dobré. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 9:49 - 10:08 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Pomstychtivosť. Už nepoviem Vladislav, dobre?
Vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, vážení zástupcovia médií, čo musím opozícii uznať, že je profesionálna v hádzaní špiny, výmyslov, v mediálnych kampaniach v podhadzovaní materiálov médiám, ale čo by som si jej dovolil vytknúť, je to, čo často hovorím v svojich debatách, že im absolútne chýba vedomosť o problematike, do ktorej sa púšťajú.
Takým druhým princípom toho, čo budem rozprávať, je to, že sa veľmi ťažko reaguje na ženu. Veľmi ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má ambíciu, podstrčené alebo získané informácie, ktorým nerozumie a ktoré prezentuje ako absolútnu pravdu. Chápem niekedy novinárov, ktorí majú často sled tlačových besied a myslím, že k tejto téme bola každý deň tlačová beseda so senzáciami, že nestíhajú analyzovať informácie a už som sa naučil, že rešpektujem akúkoľvek reportáž, akýkoľvek názor viem prijať, zanalyzovať a rozhodnúť.
Pani Nicholsonová má jedinečnú odvahu v problematike pôdohospodárstva, v ktorej nikdy nepracovala, vystupovať, hovoriť o nájomných zmluvách, o fungovaní fondu, o systéme dotácie, o škandáloch, ale na niektorých príkladoch je možné poukázať, že, žiaľ, tejto problematike absolútne nerozumie. Jediným cieľom SaS je škandalizovať politicky svojho súpera Slovenskú národnú stranu. Už by som to nazval taká SNS-fóbia, alebo Danko-fóbia, pretože každá tlačová beseda končí dvakrát podškrtnuté a teda rovná sa Danko, a teda Dankov klient, a teda SNS. Čo téma, to tá istá rovnica.
Odpustite mi, pani Nicholsonová, ale dnes poviem aj niektoré veci k vašej schopnosti veci analyzovať a odborne riadiť. Ak hovoríte o pani Matečnej, že je riziko, a naozaj teraz ako chlap sa mi ťažko k vám vyjadruje, ale niektoré vaše konania sú riziká. S úžasom som pozeral, keď som bol v Bruseli, ako optickou väčšinou ste otvorila rokovanie Národnej rady. Rešpektujem všetky veci týkajúce sa vašej práce, ale žasnem, kde beriete odvahu tu rozprávať pol hodinu o subvenčných podvodoch, o klamstvách? Ešte vždy žijeme v štáte, kde o tých veciach by mal rozhodovať ten, komu, alebo o tých veciach by mal rozhodovať ten, komu to prináleží. Polícia, generálna prokuratúra, súdy. Máte plné právo poukázať na problém, ale nemáte právo niekoho kriminalizovať.
Hovoríte tu a použila ste ako podpredsedníčka Národnej rady vetu, že ministerka Matečná zaviedla mafiánskej prakticky do zákona. Do zákona, ktorý, za ktorý hlasovalo takmer 110 poslancov v Národnej rade, myslím alebo 112, o nájme poľnohospodárskej pôdy. Jediní poslanci SaS zaň nehlasovali a jediný oligarcha spojený so SaS pán Sabol nás cez Klub 500 bombardoval. Doslova. Pretože práve ľudia, ktorí sú spojení s vami, majú problém s tým, že nebudú mať opcie na predlžovanie nájomných zmlúv a teda ministerka Matečná s podporou poslancov presadila zákon, kedy konečne aj niekto iný, ako lokálni agrobaróni, farmári, ľudia skupujúci poľnohospodárske družstvá, budú mať možnosť využívať poľnohospodársku pôdu, pretože problémom Slovenska v pôdohospodárstve je hlavne to, že sa tu vytvorili veľké skupiny farmárov, alebo poviem oligarchov, ktorí ovládajú tieto pôdy.
Ale ak by som mal ísť od podstaty, v prvom rade som veľmi zvažoval ako predseda SNS, kto bude ministrom pôdohospodárstva. Snažil som sa vybrať človeka...
===== je hlavne to, že sa tu vytvorili veľké skupiny farmárov, alebo poviem oligarchov, ktoré ovládajú tieto pôdy. Ale ak by som mal ísť od podstaty. V prvom rade som veľmi zvažoval ako predseda SNS kto bude ministrom pôdohospodárstva. Snažil som sa vybrať človeka a to sa týka každého nášho rezortu a mal som na to pochopenie svojich kolegov a členov SNS, aby to bol človek z rezortu, ktorý rozumie problematike. Pani ministerka zvládla predsedníctvo v Rade Európskej únie so cťou a hrdosťou. Má za sebou strašne veľa zahraničných pracovných ciest a kolegiálne pri porovnaní s vašou prácou, myslím, ste raz absolvovala cestu, je nespočetne množstvo krát v zahraničí, načerpáva vedomosti a reprezentuje Slovensko. Viete ten pocit, keď počujete na rokovaniach V4 alebo v Bruseli, že malý štát Slovensko presadil kvalitu potravín do rozhodnutí európskych inštitúcií, ten stojí za to. A bola to práve SNS, pani Matečná, ktorí to iniciovali s podporou bývalého predsedu vlády, ktorý to dostal do dimenzie V4 a v tej súhre SNS, SMER-u sa podarila s podporou aj Mostu - Híd téma, ktorá bola príkladom toho, že V4 má právo na svoj názor po problémoch, ktoré boli pri vnímaní V4 v otázke imigrácie. A už nikto a potvrdí to aj Tajáni, ktorý tu na mojom mieste vystúpi, verím, v septembri, nepochybuje o tom, že občania východnej Európy boli klamaní.
Ako ste na to reagovali vy s pani Halgašovou, že to nie je pravda. A my sme nikdy neboli osobní k vám a je nespočetné množstvo vecí, ktoré by sme vedeli rozprávať, ale od počiatku tejto kauzy spájate našu stranu cez fejsbukové profily , cez klientov, nehoráznym spôsobom útočíte do ľudí, ktorí mi, prepáčte, zachránili aj život, minulý týždeň o dotáciách, ktorí v živote ani žiadne dotácie nedostali, pospájate, urobíte 6 tlačových besied, z toho urobíte 30 % zásahu témy, ktorá áno, treba preskúmať a s kamennou tvárou poviete, žena žene, také neodborné, odpustite mi, klamlivé informácie, až niekedy žasnem, kde na to chodíte. Preto by som chcel povedať, že som pripravený počúvať aj do budúcna kritiku každého ministra a vyhodnotiť toho Slovenskej národnej strany a jednoducho urobiť opatrenia, pretože o tom je politika, ale budem stáť za každým naším ministrom pokiaľ bude predmetom osobných atakov. Tá hystéria, ktorú tu robíte každý deň s tlačovými besedami, verím, bude časom únavná aj pre ľudí a časom aj novinári začnú vaše informácie oveľa viac analyzovať.
Viem uviesť nespočetné množstvo príkladov a chápem, že vás to ťahá ako bývalú novinárku k takej investigatíve, že nemáte overené informácie. Len prosím vás, ak sa Slovensko chce zmeniť, musí ísť úplne inou cestou. Vízia vývoja Slovenska musí byť odborná diskusia. A poďme sa baviť o tom čo je zlé v rezorte pôdohospodárstva. Ale bavme sa aj o tom, na čo máme byť hrdí. Prečo si robíme sami hanbu v Bruseli? A tie korekcie pri priamych platbách. Je Slovensko medzi troma najlepšími štátmi v Európskej únii. Po ďalšie, ak máme spolu bojovať v Bruseli, bojujme za väčšie dotácie pre našich pôdohospodárov. A potom hovorme aj o chybách Slovenska, ktoré a môžeš sa usmievať, pán Pčolinský, hovorme aj o chybách Slovenska, ktoré urobili sme pri prístupových rokovaniach, kde nebolo bohatstvo, pôda, veď sme zmenili v tejto sále aj vďaka návrhu pani ministerke ústavu. Pôda j e nerastné bohatstvo. Ale bavme sa odborne, tam sme našli spojenie. Ale akonáhle sa zvrhneme a budeme si robiť doma zle, nebudeme sa baviť odborne, robíme si hanbu, blamáž, hystericky sami svoj štát udávame, tak ako to vyznelo, keď tu bol fínsky novinár, poslanec v Národnej rade bez overených informácií hovoril o províziách, dneska už ťažšie chytá vzduch pri tej téme, pretože sám nevie kde tie provízie teda mali ísť a komu a z čoho vlastne, ale je to super téma. No tak SNS, provízia. A ty vieš veľmi dobre, pán Pčolinský, keď sa tak usmievaš. že často poviete, že však je to politika, neberte to osobne. Možno nejaké aj sústo pre novinárov. Ale ešte raz by som poprosil, bez vykrikovania. Chcel by som povedať to, že majme k sebe úctu, po ktorej aj vy voláte.
Ale kritizujme sa odborne a konštruktívne. Ja som vo vystúpení vás, pani podpredsedníčka Národnej rady rozumel, že ide tu o problém toho, že sa deje v poľnohospodárstve krivda. Ja nepopiera, že môžu byť individuálne prípady, ktoré treba posúdiť. Ale ak je dnes veľká kauza parkovisko pani Roškovej a je to subvenčný podvod a ďalšie, tak to musí posúdiť orgán činný v trestnom konaní. Ja som pýtal pani ministerky koľko je to teda to parkovisko, bolo to vyčíslené zhruba, dúfam to dobre poviem 400 eur, 200 eur, čo zase z hľadiska Trestného zákona a posúdenia je otázka, či dosahuje hodnotu škody, či spĺňa znaky tento skutok subvenčného podvodu a to všetko by mali dokázať orgány činné v trestnom konaní, ale dobre to znie, že niekto teda na letisko, nespevnenú plochu žiadal podvodne, len si treba vždy povedať aj B. Ak hovoríme o určitých pánoch, ktorý jeden ukazuje starý list vlastníctva, aj dnes som to videl keď som si púšťal zo záznamu televízne noviny z roku páne 90 a jednoducho má problém s vysvetlením postoja, že prečo neplatil odvody, dane, tak uznajte aj vy, že napríklad pán, ktorý po vašej pravej ruke hovoril o určitom poľovnom revíre, sám dnes je vyšetrovaný NAK-ou, že klamal, že uvádzal informácie a podvádzal vo svojom mieste, nie Danko, ale starosta a poľovníci v mieste kde pôsobí, naňho dali pokiaľ mám informáciu trestné oznámenie.
No ale nič vám nebránilo k tomu urobiť super tlačovku a keď je uhorková sezóna, médiá po tom radi skočia. Ja by som chcel aj médiám poďakovať, že aj v týchto témach dávali priestor na vyjadrenie aj nám zaujatie stanoviska. Myslím si, že jasne boli veľa vecí zodpovedaných.
Po čom však budem volať a nebudem tu reagovať na tieto osobné útoky a vedel by som veľmi veľa rozprávať o odbornosti pani navrhovateľky z hľadiska toho, keď ona si teda dovolí hodnotiť ministerku pôdohospodárstva o oblasti, ktorej vôbec nerozumie, ale nemám právo zo svojej pozície niektoré informácie alebo veci zneužiť. Som predsedom národnej rady aj opozície a ja si to ctím. Niekedy to medzi nami iskrí, niekedy je to tvrdý politický boj, ale myslím si, že v tom zákulisí je vždy korektný dialóg, čo ma však mrzí, že ho neprenášame aj pred ľudí. A poviem prečo. Z toho, čo sa dnes deje na Slovensku, ťaží najmä niekto tretí. Ak, nie, jednoduchí ľudia, ktorí sa dostali do politiky, ktorí nevedia čo je politika. Ak chceš, pán Pčolinský, ja som ti to už hovoril, že máš úžasné šťastie, že máš šikovného brata. Ale o politike nevieš nič. Ale chcel by som povedať, že problémom Slovenska je nesystémovosť politických strán. A hlavne taký tichý úsmev Mariána Kotlebu. Tichý úsmev z toho, čo sa deje v spoločnosti, pretože sa znevažuje štát a potom nesystémové strany, strany, ktoré popierajú základné ľudské hodnoty, sa môžu dotknúť výkonu štátnej moci. A nesystémové strany dnes v opozícii nájdeme na každom kroku. Možno, že príde doba, že tí, ktorí dnes vládneme a určite ona nás čaká, ukáže keď budeme v opozícii čo sme rozprávali a pred čím sme národ vystríhali. Ale ja budem vždy v politike vystríhať ľudí pred anarchiou, pred jednoduchým hodnotením a súdením. Odpustite, pani Nicholsonová, vy nie ste policajt, ani prokurátor, ani sudca, o pôdohospodárstve neviete nič, ale že vôbec nič. Ak by ste súhlasila s televíznou reláciou o odbornej diskusii s pani Matečnou, veľmi rýchlo budú musieť vypnúť kamery. A to je tá podstata problému. Nastavte odborníka na túto tému z vašej politickej strany, bavte sa odborne a skúste ju neurážať. Je to žena, ktorá prešla od prvovýroby až po post ministerky. Nemôžte ju obviniť, že sa tam dostala straníckou knižkou, ale neurážajte ju ako ženu. Neničte ju ako osobu. Nespájajte mojich blízkych ľudí so mnou vo veciach 2008, o ktorých som nikdy nič nemohol vedieť a s kamennou tvárou, či na vašom fejsbuku každý boží deň klamete, robíte si posmech, kto si robí posmech z vás? Kto si robí posmech z vás? Keď ma už dostanete do situácií v komunikácií, že musím nejako zareagovať, zareagujem. Vidíte nejaký status na weboch SNS, kde by sme si z vás robili srandu? Pozrite sa ako komunikujete. Ako osobne útočíte. A to sa týka aj mojej osoby ako vášho nadriadeného. A môžte sa usmievať koľko chcete, ale dnes ešte nepoviem veľa vecí. Takže vyzvať v tejto diskusii na odbornú debatu, nie na hystériu, na slušnosť, nie na pokrikovanie, ide ti dnes, ale v každom prípade chcem, aby sme ukázali jednu vec ako poslanci v Národnej rade občanom tohto štátu, že tento parlament má svoju kultúru, že nás zaujímajú problémy ľudí, ale vo vzťahu k zahraničiu musíme ukázať, že držíme pokope. Nechodíte von a neudávajte svoj štát, robíte zle aj sebe. Ak to nevyriešime doma, to je to posledné zúfalé stanovisko ísť von a volať sem univerzálnych poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí si veľmi radi keď sú z iného štátu do Slovenska kopnú.
A tým aj skončím. Je to moja výzva ku slušnosti, korektnosti, aj dialógu. Výzva k médiám, k analyzovaniu toho čo vám niektorí politici možno neúspešní úradníci, odídení zo štátnej správy, podstrkujú. Neberte všetko absolútnu dogmu ako absolútnu pravdu. A verím, že tú zlú energiu a túto kriminalizáciu spoločnosti, ktorá nakoniec sa obráti voči tomu kto ju rozsieva, že ju zastavíme. Myslím si, že koalícia jasne ukazuje, že tento štát vie riadiť a reprezentovať.
Pán Pčolinský, želám si raz, fakt si to želám, aby som ťa ako ministra vnútra videl na rokovaní v Bruseli. Želám, pani Nicholsonová ako prezidentku alebo predsedníčku vlády, pani Krištúfkovú ako ministerku práce, sociálnych vecí, rodiny, pána Matoviča ako ministra financií, tak, vieš, len keď to tak menujem, tak ľuďom trhá kútiky. Prajem všetko dobré. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 17:24 - 17:24 hod.

Andrej Danko
Pán poslanec Pčolinský, nie je v sále, stráca poradie. Pán poslanec Uhrík.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16. 5. 2018 11:58 - 12:00 hod.

Andrej Danko
Ďakujem. Je presne dvanásť hodín, tak prerušujem schôdzu, jedine, že to dá za sekundu Ondrej Dostál, ale to nedá. Prajem dobrú chuť a pokračujeme poobede v rokovaní. Všetko dobré.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 10. 5. 2018 11:59 - 12:01 hod.

Andrej Danko
Ďakujem pánovi poslancovi.
Do rozpravy je prihlásená pani poslankyňa Zimenová, ale, samozrejme, z logiky veci prerušujem schôdzu, pokračujeme v poobedňajšom rokovaní o 14. hodine. Prajem dobrú chuť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10. 5. 2018 11:57 - 11:57 hod.

Andrej Danko
S reakciou na faktické poslanec Gröhling.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10. 5. 2018 11:56 - 11:56 hod.

Andrej Danko
Poslanec Bublavý.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 10. 5. 2018 11:54 - 11:54 hod.

Andrej Danko
Poslanec Baška.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 10. 5. 2018 11:53 - 11:53 hod.

Andrej Danko
Pani poslankyňa Zimenová.
Skryt prepis