Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

14. 2. 2018 o 11:43 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

14. 2. 2018 11:43 - 11:44 hod.

Andrej Hrnčiar
Vyhlasujem všeobecnú rozpravu za skončenú. Chcete zaujať stanovisko? Nie. (Reakcia z pléna.) Pardon, ospravedlňujem sa. Pýtam sa, či sa chce niekto prihlásiť do rozpravy ústne. Končím možnosť nahlásiť sa do rozpravy.
Nech sa páči, pán poslanec Beluský.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 31. 1. 2018 11:39 - 11:44 hod.

Andrej Hrnčiar
Štyri faktické poznámky.
Nech sa páči, pán poslanec Mizík.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7. 12. 2017 9:25 - 9:40 hod.

Andrej Hrnčiar
Pán poslanec Fecko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 23:44 - 23:46 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Pán poslanec Suchánek, ja sa vám chcem poďakovať za vaše vystúpenie a musím hneď na úvod mojej faktickej poznámky povedať, že som veľmi rád, že tu nie je pán poslanec Vašečka, pretože zrejme by vás napomenul, pretože dnes napomínal každého jedného koaličného poslanca, ktorý vystupoval, pretože napomínal, že toto je schôdza za odvolanie ministra Kaliňáka, tak hovorme iba o ministrovi Kaliňákovi.
Ja chápem, že ste museli zareagovať, tak ako ste zareagovali, lebo každého človeka sa dotkne, keď na svoju adresu počuje nepríjemné veci. A len vy viete, ako to v skutočnosti bolo, a preto aj chápem vašu reakciu, že ste to chceli vysvetliť, lebo máte, ste vnútorne presvedčený, že to, čo tu odznelo, nie je pravda.
Ale potom pristupujme ku každému rovnako. Pretože keď takto vystúpi minister Kaliňák, ktorý má zrejme taký istý pocit a tiež je taký istý človek ako vy a má rodinu ako vy a sa ho dotýkajú osobné veci, ktoré tu zazneli, a on nemá právo vystúpiť takýmto spôsobom?
Absolútne s vami súhlasím, že o vine nech rozhodujú orgány činné v trestnom konaní, nech rozhodujú sudcovia a prokurátori. Ale dnes, ako pán poslanec Číž povedal, už odznelo toľko rozsudkov aj bez prokurátorov a súdov, že by sa to tu dnes nedalo spočítať.
Ja ešte by som kolegom z opozície, to je tiež na margo vášho vystúpenia, sa zamyslel nad jednou takou otázkou, že niekoľko schôdzí na odvolanie hociktorého člena vlády vždy kritizujete, že sa tu nediskutuje, ak náhodou menej koaličných poslancov sa zapája do diskusií, a vtedy kritizujete, že vyzývate nás na to, aby sa vystupovalo v rozprave, a dnes, keď sa využilo toto právo a vystupujú aj predseda vlády, vystupoval pán minister, vystupujú koaliční poslanci, tak ste z toho veľmi prekvapení a šokovaní a veľmi sa nad tým zamýšľate a beriete to ako útok... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1. 12. 2017 13:19 - 13:20 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Ja môžem povedať len toľko, že ja som na žiadnom úrade vlády v noci nebol, bol tam niekto iný a som hrdý na to, že hneď po voľbách, keď sme sa rozprávali, že koho vylúčiť a s kým nie, tak som povedal, že s Igorom Matovičom. To sa verejne priznávam, aj vždy to hovorím, lebo s ľuďmi, ktorí nahrávajú, klamú a sú daňoví podvodníci, do vlády... Ja som, proste to bol môj názor a verejne som to povedal a vždy to aj budem verejne hovoriť. A zarazila ma jedna vec, že pán Viskupič vo svojom príspevku povedal, vo svojej faktickej poznámke, že teda by ho to fakt zaujímalo, čo bolo na tom grémiu, tak ja už neviem, či som ja bol fakt niekde myšlienkami inde, ale pán poslanec, pán poslanec Zelník, poprosím vás, pán poslanec Viskupič sedel vedľa pani podpredsedníčky Národnej rady. Bol tam prítomný, aj keď nebol členom grémia, ale predseda Danko mu to dovolil, tak ako pánovi poslancovi Pčolinskému, čiže... (Reakcia z pléna.)
O slovo požiadala pani podpredsedníčka, takže ja budem viesť schôdzu a verím, že ona sa k tomu vyjadrí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1. 12. 2017 13:06 - 13:09 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k vystúpeniu pána poslanca Matoviča, keďže počas jeho vystúpenia som predsedal schôdzi a nemohol som reagovať faktickou poznámkou.
Hneď na úvod môjho vystúpenia chcem povedať, že som hlasoval za, teda proti zrýchlenému legislatívnemu konaniu. Chcem verejne povedať, že som proti zmrazovaniu platov a že som za to, aby sa už konečne prijala nová právna úprava, ktorá bude komplexne riešiť platy ústavných činiteľov aj do budúcnosti tak, aby sme sa nemuseli vystavovať takýmto nepríjemným situáciám a ešte chcem verejne povedať, že mne nikto nebude prikazovať a odkazovať, že ako mám hlasovať.
A teraz tá reakcia na pána poslanca Matoviča. Ja som si nikdy v živote nikoho nedovolil nahrávať, ani nikdy nikoho nahrávať nebudem. Nikdy v živote som si nedovolil vynášať obsah súkromných rozhovorov, ale to, čo dnes predviedol pán poslanec Matovič, je bohapusté, čisté, politicko-marketingové klamstvo, pretože ja som na tom grémium bol, nebudem hovoriť mená, ale boli tam aj opoziční poslanci, ktorých sa môžete opýtať, pretože sú tu poslanci, ktorí neklamú a ktorí hovoria aj nepríjemnú pravdu, ako napríklad pán poslanec Kollár, ktorý tam bol, nevystúpil vo faktickej poznámke, ale verím, že keď sa ho opýtate, tak nebude klamať a verejne tam odznelo. Mňa mrzí, že musím vynášať veci z grémia, ale pán Matovič klamal a nebudem menovať poslancov, ktorí tam boli, ale verejne tam odznelo to, že všetci poslanci OĽANO sú za zvýšenie platov, pretože ich tiež nebaví sa hrať takúto hru. Jediný, ktorý to nemôže zagarantovať, je Igor Matovič, ktorý však do práce nechodí a vlastne ani on to nepotrebuje. A toto tam odznelo: "A nebojte sa, veď on to vždy navrhoval, vy ste sa vždy splašili a vždy ste za to hlasovali, aj keď ste nemuseli, ale viem, že ste to robili len preto, že Matovič to vždy v septembri, októbri navrhol a preto to navrhujete aj vy, ale teraz Matovič do roboty nechodí, naozaj sme za to, aby platy boli rozmrazené a aby konečne narástli." Budú za to hlasovať a respektíve sú za to aj poslanci OĽANO a môžem ísť aj na detektor lži, pán poslanec Matovič, pretože takto to odznelo a verím, že poslanci, ktorí na tom grémium boli, to potvrdia.
Ja sa ospravedlňujem pánovi ministrovi za moje vystúpenie, ktoré nesúvisí s týmto zákonom, ale keďže som nemohol reagovať vo faktickej poznámke, tak som to musel povedať takýmto spôsobom. A ak niekto hovorí, že z Afriky niekto odkazuje a svoj poslanecký klub sklapne podpätky a robí to, čo povie šéf, pán Matovič, robíte presne to isté. Presne to isté a ešte svojich poslancov staviate do úplne horšej situácie, ako postavil možno predseda vlády poslanecký klub SMER-u, pretože ste tu prišli a ešte ste klamali. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 11. 2017 16:49 - 16:51 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Takže, pán Baránik, ešte raz, asi sme sa nerozumeli. Ja som hovoril o zákone, ktorý predkladal Miroslav Beblavý na základe nejakej skúsenosti, ale aplikovaný pre celé Slovensko, nie pre jedno mesto. A ak sa chcete opýtať, že ako môže ovplyvniť vlastníctvo nejakého strategického podniku občanov, tak napríklad cenou. Aj preto máme v Turci jednu z najlacnejších vôd na Slovensku. Cena vody v Turci je jedna z najlacnejších na Slovensku, mám taký dojem, že je druhá najlacnejšia, a práve preto, že nemáme sprivatizovanú vodárenskú spoločnosť prostredníctvom prevádzkovej spoločnosti, pretože zahraniční investori tam prichádzajú len a len kvôli tomu, aby si odtiaľ vytiahli zisk. My zisk nevyťahujeme, my ho investujeme späť, je to majetok miest a obcí, nie je tam žiadny súkromný investor a verím, že ani nebude.
Súhlasím s tým, čo povedala pani Zemanová, ale nikdy som nepovedal, že je to ochrana nezodpovedných starostov a primátorov. Každý, ktorý...
A ešte, pán Baránik, trestné oznámenie som podal, a rieši sa to tak, že podal som trestné oznámenie a rieši sa to už asi tretí rok, rieši to špeciálna prokuratúra, lebo je to podvod, kde bola škoda veľkého rozsahu.
Čiže, pani kolegyňa Zemanová, každý, kto urobí chybu, by mal za ňu pykať, ale nemali by za ňu pykať občania, preto chceme chrániť strategický majetok. A ten majetok – obecný úrad, budovy, autá, všetko nech si berie exekútor. Ak urobí primátor, starosta chybu, ak zastupiteľstvo urobí chybu, nech príde o všetko, ale nech ľudia z daného regiónu neprídu o strategický majetok. A to je voda, teplo a odpad. To je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30. 11. 2017 16:32 - 16:39 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Takže, vážení kolegovia, chcem sa vám poďakovať, že ste vystúpili, teda aj vám, pán Baránik, aj vám kolegovia, ktorí ste vystúpili s faktickými poznámkami. Ja som rád, že teda sa opäť potvrdilo to, že opozícia musí negovať všetko, čo tu predloží buď vláda, alebo vládna koalícia a, pardon, pán poslanec Pčolinský, výnimka, svetlá. Výnimka potvrdzuje ale pravidlo.
Pretože, vážený pán kolega Baránik, presne za takýto zákon v minulom volebnom období, keď bola vaša strana, za ktorú sedíte v parlamente, vaši kolegovia a takisto aj pán novozvolený župan Viskupič, hlasovali. Je to zákon, ktorý sme už podávali teda v minulom volebnom období prostredníctvom Mira Beblavého. Netajím sa tým, že vznikol na základe istej situácie, ktorá vznikla v meste Martin, ktorého som primátorom, a vyzbieralo sa za pár dní 16-tisíc podpisov, na základe ktorého sme žiadali vládu, aby konala. Vláda nekonala. Pripravili sme novelu zákona, ktorú predkladal kolega Beblavý, za ktorú ste vy, kolegovia, ktorí to teraz kritizujete, hlasovali "za". Čiže vtedy to bol dobrý zákon, teraz je to zlý. Okej. Ja sa budem snažiť vysvetliť, že o čo tu ide a prečo vlastne, v čom spočíva tá osobná skúsenosť a možno vám dám aj také odpovede na tie vaše otázky.
Pani Zemanová, vy sa tiež dlhodobo venujete samospráve a závidím vám, naozaj vám úprimne závidím, že ste sa nestretli so situáciou, že čelíte nejakému útoku alebo protiprávnemu konaniu, aj keď za to nemôžete. Ja, žiaľ, som sa s takouto situáciou stretol, pretože som 11 rokov primátor a bol som zvolený v roku 2006, kedy už 10 rokov bežal nejaký spor v meste Martin, ktorý dlhodobo, tento spor, mesto Martin vyhrávalo na všetkých inštanciách, na krajskom a Najvyššom súde. A zrazu sa stalo to, že tri dni alebo šesť dní pred uplynutím ročnej dovolacej lehoty prišlo mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora vtedajšej Generálnej prokuratúry, ja verím, že už nikdy, nikdy v živote nebude mať na Slovensku, teda Slovensko také vedenie Generálnej prokuratúry, ako bolo za tandemu Tichý a Trnka, a dostalo sa to do toho slávneho senátu, ktorý rozhodol v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti a zaviazal právnym názorom odvolacie súdy, aby konali až tak, že sme celý tento spor prehrali.
Nebudem teraz hovoriť, nikoho nebude zaujímať história, je to už za nami, my sme sa s tým vysporiadali. Ale nie našou nezodpovednosťou, ale, žiaľ, vtedajším skorumpovaným systémom Generálnej prokuratúry, ktorú ste aj vy kritizovali, pán poslanec Baránik, sme sa dostali do problémov a začali sme čeliť exekúcii, hoci sme boli aj sme veľmi zdravé mesto, 9-percentnú zadlženosť sme vtedy mali, teraz je to o čosi viac, keďže sme museli zaplatiť to, čo sme zaplatili. Ale čo sa stalo? My sme mali ešte možnosť obracať sa na súdy, na Ústavný súd, čo už sme aj urobili, ale práve v tomto období vákua, kedy sme ešte nevedeli definitívne rozhodnutie, sa začali útoky exekútorov na mesto a začali útočiť na to najcitlivejšie, čo mesto má. Samozrejme, aby znervóznili obyvateľov, aby znervóznili vedenie mesta a aby vyvolali tlak na mesto.
Keď hovoríte o vodovodoch, vodovod, to nie je len rúra v zemi. Sú to lukratívne vodárenské spoločnosti, ktoré, žiaľ, väčšina primátorov na Slovensku dovolila sprivatizovať skrytou privatizáciou prostredníctvom prevádzkových spoločností. Mesto Martin je 52-percentným akcionárom Turčianskej vodárenskej spoločnosti. Je to zlaté vajce, ktoré patrí celému regiónu, nielen mestu Martin, ale všetkým mestám a obciam v Turci. A mohol by som vám povedať o rôznych tlakoch a lobingoch zahraničných spoločností, ktoré chceli takisto tú našu spoločnosť sprevádzkovať prostredníctvom prevádzkovej spoločnosti tak, ako sa to udialo v iných slovenských regiónoch. My sme sa proti tomuto postavili, urobili sme opatrenia, aby sa to ani v budúcnosti nestalo, ale keďže sme boli vo vákuu, kým nerozhodol Ústavný súd, nebolo ešte konečné riešenie, exekútori začali útočiť aj na tieto akcie. Čiže mesto alebo celý región by prišiel o to najcennejšie, čo má. My tú vodu chránime ústavou. A prečo by sme takéto strategické podniky, ktoré sú, kde majú mestá a obce majetkovú účasť, neochránili exekučnou imunitou? Čiže naozaj ani v budúcnosti nemôžme vylúčiť, že budú rôzne organizované skupiny, ktoré budú rôznym spôsobom sa snažiť zmocniť sa akcií, majetku miest a obcí.
A to nie je len mesto Martin. Ja by som vám mohol vymenovať ďalších x prípadov, kedy boli vykonštruované sfalšované zmenky a rôzne obchodné vzťahy, kde boli napádané mestá a obce a prišli o veľké finančné prostriedky.
Takže minulé volebné obdobie ste za tento zákon hlasovali. Teraz zrejme nebudete. Je to prvé čítanie. Ja sa teším, že pán kolega Viskupič sa bude chcieť konštruktívne asi, zrejme zapojiť s nejakým pozmeňovacím návrhom. O tom je to druhé čítanie, aby sa veci, ktoré sa predkladajú v prvom čítaní, vylepšili. Takže nech sa páči, máte možnosť, ale prepáčte, naozaj mi príde veľmi detinské, keď za niečo, čo ste hlasovali pred dvomi rokmi, teraz nebudete a kritizujete, že to je zlý zákon, lebo presne za takýto zákon ste hlasovali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 11. 2017 9:32 - 9:34 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Dubačová, ja si veľmi vážim vašu prácu v Mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici, pretože ju veľmi dobre poznám a držím vám palce, aby sa vám darilo, aby ste presadzovali to, čo presadzujete dlhodobo. Ale musím povedať, že nie všetko sa musí určovať zákonom. Tak ako som v mojom predošlom príspevku povedal, už teraz existuje možnosť, aby samospráva, ak sa rozhodne, zredukovala počet poslancov, ale existuje možnosť, aby samospráva určila, či povolí občanom vystúpiť mestskom zastupiteľstve. Podľa mňa to nemusí byť explicitne v zákone. Konkrétne opäť prejdem k príkladu mesta Martin, kde sa snažíme ísť vysoko nad rámec zákona vo všetkých oblastiach. Pätnásť rokov mohli občania v meste Martin vystupovať nielen v bode Rôzne, ako vy navrhujete alebo ste navrhovali, že 30 minút v bode Rôzne, ale pri každom jednom bode mestského zastupiteľstva. A musím sa priznať, že sme to teraz zmenili, pretože ako som ohlásil, že už nebudem kandidovať na post primátora mesta Martin, už teda končím tri volebné obdobia a kandidovať ďalej nebudem, tak sa to začalo zneužívať a museli sme zredukovať toto právo, ktoré išlo nad rámec zákona, že umožňujeme občanom vystupovať v bode Rôznom, ale opäť nie len 30 minút, ale neobmedzene. Takže ak príde 20 občanov, tak môžu vystupovať aj, aj 5 hodín, hej. Takže nechajme to na mestá a obce a ak sú primátori, ktorí to nechcú povoliť, tak je potom na poslancoch, aby urobili takú osvetu, aby ľudia im to vo voľbách spočítali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 11. 2017 9:21 - 9:22 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky konštruktívne faktické poznámky. Pán poslanec Pčolinský, ale, prepáčte, ja chápem, že máte veselú náladu. Dostali ste sa v tejto kalamite do parlamentu načas. Kritizujete vládnu koalíciu, keď hlasuje unisono, keď jej niečo prejde bez rozpravy. Kritizujete, že nemáme vlastný názor, že sme v područí vlády a neviem čo, a keď človek prejaví vlastný názor a hlavne pochváli novelu zákona, ktorú pán minister predkladá, ale ju chce vylepšiť, tak nás kritizujete, že sme rozhádaní. Tak sa rozhodnite, že čo chcete, aby sme vystupovali, teda schvaľovali veci bez rozpravy, všetko, čo predloží vláda, alebo sa snažili konštruktívne návrhy vlády vyriešiť. Ďakujem.
Skryt prepis