Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24. 5. 2018 o 20:32 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:32 - 20:33 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Áno presne tento mechanizmus je ten, ktorý som ja opísala, ktorý sa udiala od roku 2004 ako možno prvý tento obludný mechanizmus dá sa povedať na Glváča môžme tomu hovoriť na Glváča, lebo to bol prvý známy prípad, ktorý sa prevalil ohľadom týchto spôsobov prevodu pozemkov, že ďakujem pekne za ešte raz podrobné opísanie. Ja by som chcela len opätovne pripomenúť to, že možno sa to mnohým zdá ako podružný problém ale chcem pripomenúť, že konkrétne v tých Špačinciach, že tam išlo ešte okrem toho aj o prevod pozemkov pod chráneným vtáčim územím kde je vo verejnom záujme uvedené, že je v záujme štátu tieto vlastniť v takýchto územiach majetok, aby vlastnil štát, aby sa nemuseli vyplácať kompenzácie za obmedzenie hospodárenia na pozemkoch. A štát sa takéhoto pozemku zbavil. A je aj taktiež otázne akým spôsobom sa tam mohol tak zľahka zmeniť územný plán keď ide o takéto medzinárodne chránené územie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:04 - 20:06 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Pán poslanec Bernaťák, to je také typické. Viete, keď nemáte argumenty, tak hovoríte, no však boli ste vy pred ix rokmi vo vláde, čo ste urobili? Nuž tak vám poviem niečo iné. Vaša, vaša súčasná ministerka bola na Slovenskom pozemkovom fonde práve v čase, kedy sa tieto obludné, obludné machinácie diali. To, že vlastne v čase, kedy sme my boli vo vláde, tak sme ani šajnu o týchto mechanizmoch nemali. Ja sa spýtam, čo ste urobili vy za tieto dva roky, čo urobil váš koaličný partner za tri Ficove vlády s tým, že tento mechanizmus nezastavil. A to, že dneska sa vyplavujú kauzy z roku 2004, päť, šesť, trinásť, štrnásť, pätnásť, šestnásť, je aj vaše maslo na hlave. A nehovorte to, že strana Sloboda a Solidarita, ktorá bola dva roky vo vláde, mala zázračným prútikom odstrániť všetky tieto obludnosti, ktoré napáchala strana SMER so svojimi posluhovačmi. To je nehorázne aj z vašej strany a už konečne prestaňte používať tieto argumenty, lebo je to smiešne a trápne. (Reakcia z pléna: "Ale je to tak.") Nie je to tak. Musíte si uvedomiť, nie je to tak, pretože zodpovednosť, ktorú, ktorú máte, polícia, vyšetrovatelia, prokuratúra, padni komu padni. Keď ste o tom vedeli, tak ste mali dať podania. My sme o tom nevedeli. Keby sme o tom vedeli v danom čase, keď sme boli vo vláde, môžte si byť stopercentne istí, že by sme konali. To neznamená, to znamená, že nemôžte nám za dva roky vo vláde dávať za vinu nekonanie, 14 rokov nekonanie prokuratúry, vlády a inštitúcií, ktoré, a vašej nominantke, teraz odvolávame vašu nominantku pani ministerku Matečnú, ktorá v tom čase bola zodpovedná za tieto a nezastavila ich. Práve naopak, ich zneužívala a využívala.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 19:52 - 20:02 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, pani podpredsedníčka, pani ministerka tu nie je, ale verím, že niekde v zákulisí počúva to, čo jej chcem povedať a určite má hore vyslancov na balkóne.
Takže pani ministerka, vy sa riadite takzvaným Plzákovým pravidlom. Vy už ste starší ročník ako, takže asi poznáte, asi čo to znamená, Plzákove pravidlo: zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať.
Pani ministerka, vy hovoríte to, čo si myslíte, že chcú ľudia počuť, ale nie to, čo je pravda. A to, takýto spôsob komunikácie sa volá zavádzanie.
Chcem vám povedať ešte tri veci, ktoré som nestihla povedať v tej svojej úvodnej reči na začiatku rozpravy, takže prvá vec. Hovorilo sa tu o reštitúciách a nárokoch a požadovali sme, aby boli zverejňované aj požiadavky reštituentov, napríklad ako som vám opísala pri viackrát dnes spomínanej kauze vydania pozemkov v Ivanke pri Dunaji. Ale tých prípadov...
===== na začiatku rozpravy.
Takže prvá vec. Hovorilo sa tu o reštitúciách a nárokoch a požadovali sme, aby boli zverejňované aj požiadavky reštituentov, napríklad ako som vám opísala pri viackrát dnes spomínanej kauze vydania pozemkov v Ivanke pri Dunaji. Ale tých prípadov je viac a nehovorili sme tu ešte aj o pozemkoch vydaných v susedstve Národnej prírodnej rezervácie Šúr v Chorvátskom Grobe, najvýznamnejšej mokrade na Slovensku, ale i v rámci Európskej únie, a ktorá aj vďaka kauze, o ktorej vám poviem, dostala ranu a charakter predmetu ochrany tohto mimoriadne vzácneho územia je aj z dôvodu konania Slovenského pozemkového fondu ohrozený. Namiesto ochrany prírody totižto tam ste, dnes stoja domy investora blízkeho vysokopostaveným funkcionárom strany SMER.
Občerstvím vám pamäť a priblížim mechanizmus, ktorý tu funguje viac ako 14 rokov a je dovedený do obludnej dokonalosti. Je to vzorec, ktorý sa používa do dnešných dňoch na kšeftovanie s pozemkami štátu. Pripomeniem, čo sa stalo v Chorvátskom Grobe a ako to bolo.
V roku 2004 za Dzurindovej vlády schválili úradníci Slovenského pozemkového fondu, v ktorom sedel nominant SMK František Hideghéty, veľkú pozemkovú zámenu. Dvom reštituentom z Plaveckého Podhradia zamenil ich reštitučný pozemok na Záhorí za vyše 140-tisíc m2 na čiernovodských luhoch a hájoch. Reštituenti ich obratom ruky predali firme LM - REAL sídliacej na Súmračnej ulici v priestoroch straníckej centrály SMER-u. Vlastníkom firmy LM - REAL je Ľubomír Múčka a Soňa Chanečková, partnerka podpredsedu parlamentu Glváča. Táto spoločnosť zaplatila reštituentom za jeden meter rovných 11 korún, to je 36 centov, čo pri 140-tisíc m2 vychádza na niečo vyše 1,5 milióna korún, teda asi 50 400 eur.
Podľa bývalého obchodného partnera Martina Glváča sa samotný Glváč v tom čase viackrát chválil, ako výhodne kúpil pozemky na Čiernej vode. O dva roky neskôr v roku 2006 si realitná firma dala vypracovať investičný zámer na výstavbu viac ako stovky domov a vtedajšie vedenie obce obratom zmenilo územný plán. A divoký developerský klondajk posvätený všetkými vládnymi garnitúrami sa mohol začať. Stal sa realitný zázrak na slovenský spôsob. Jedenásťkorunové pozemky obratom získali na cene, ako stavebné parcely mali zrazu z 1,5 milióna korún hodnotu takmer 0,5 miliardy korún, čo je 16,5 milióna eur, čo znamenalo ich 300-násobné zhodnotenie bez koncepcie, bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Na poliach vyrástli stovky domov veľa Národnej prírodnej rezervácie Šúr. Kolabuje tam doprava. Ľudia žijúci na pozemkoch na bývalom močiari sa sťažujú na vodu a komáre vo svojich záhradách, ktoré tam mali svoje predtým prirodzené prostredie. Tejto chamtivosti ustúpil verejný záujem, kolabuje doprava.
Pýtate sa, ako za tento kšeft môže pani ministerka? No môže, lebo nevykonala opatrenia a vzorec úspešne používala aj počas svojho pôsobenia na Slovenskom pozemkovom fonde.
Druhá vec. Poskytovanie priamych platieb neplatičom daní, odvodom do poisťovní, neplatičom nájomného, vlastníkom. Pani ministerka, pýtam sa, prečo ste doteraz nepredložili návrh, ktorým by sa upravili podmienky vyplácania priamych platieb takýmto nepoctivým poľnohospodárom? Títo tzv. farmári sa vysmievajú poctivým poľnohospodárom, vlastníkom pozemkov, užívajú si tisíce eur za ničnerobenie na pôde za žiadnu produkciu. Nič vám nebránilo zaviesť štandardné požiadavky, ktoré platia na Slovensku pri každej dotácii z verejných zdrojov.
Tretia vec. Na záver lesy a výruby. Nesmieme zabudnúť na váš tzv. prínos pre lesy a pralesy a poukázať na správu NKÚ ohľadom zlej činnosti dozorných orgánov a nefunkčnosť týchto orgánov v štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky. Chcem poukázať na vaše prázdne slová ohľadom ochrany lesov na Slovensku, pretože dodnes nie sú výstupy z konkrétnych opatrení voči ochrane karpatských bukových pralesov.
Pani ministerka, ak máme hovoriť o medzinárodnej hanbe, tak toto, toto nie je len hanba, toto je škandál.
Pani ministerka, vy nesiete plnú zodpovednosť aj za činnosť štátneho podniku Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič. Ten, ktorý tzv. hospodári práve v týchto karpatských bukových pralesoch. A tu nejde len o hanbu, ale o neodkladné škody a doslova vykašľanie sa na vlastnícke práva súkromných obhospodarovateľov lesa v tejto lokalite.
Pripomeniem aj ďalšie, ďalšie výruby štátnych lesov na Kráľovej Holi v Tatrách, v Bratislave na Devínskej Kobyle. Vo vzduchoprázdne zostali vaše sľuby o ochrane stromov.
V materiáli, ktorý máme a budeme prerokovávať v nasledujúcich dňoch záverečný účet ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, sa uvádza kapitola na úhrady kompenzácií vlastníkom za obmedzenia vlastníckeho práva pre územia Natura. Máte tam napísané stopercentné plnenie, a to aj výška tohto plnenia je niečo cez jeden milión eur. V nasledujúcej kapitole máte nedostatok a že vlastne splnili ste to plnenie na sto percent. V ďalšej kapitole je rozpočet, ktorý nebol vyčerpaný za obmedzenia z dôvodu nejakých prírodných daností. Tam je poznámka v monitorovacej správe: "no neboli vyčerpané z dôvodu veľmi ťažkých, ťažkopádnych dodržiavania podmienok čerpania".
Pani ministerka, pýtam sa, prečo tieto nevyčerpané prostriedky neboli presunuté do kapitoly na úhradu kompenzácií vlastníckych práv ľudí, ktorí sú zasiahnutí, obrazne povedané, alebo dotknuté ich vlastnícke práva chránenými územiami Natura. V správach Európskej únie sa počíta, že zhruba 17 miliónov eur, ktoré by pokryli vlastnícke práva. Títo ľudia sa právom sťažujú, právom sa toho domáhajú. Tiež vám vyzývam, aby ste vysvetlili, prečo, prečo v tejto veci nie je urobená lepšia, lepšia, lepšie hospodárenie s verejnými prostriedkami.
A úplne na záver, ešte mám minútu času, chcem poukázať na niekoľkokrát tu spomínaný zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskej pôdy a na jeho rozpor s Ústavou Slovenskej republiky. Ix-krát ste tu povedali, ako zaňho hlasovala väčšina tohto pléna a jedine tá slovenská Sloboda a Solidarita nehlasovala, nehlasovala zaň. No nuž musím vám povedať, že naozaj nehlasovali sme a celkom oprávnene vzhľadom na to, že niektoré ustanovenia sú v rozpore s ústavou a tento podnet pripravujeme a chceme podať na ústavný, Ústavný súd. O čo ide? No neúmerne zvýhodňuje nájomcu na úkor vlastníka. A súkromný vzťah, ktorý tuná je, že bez, bez toho, aby keď vlastník nedá súhlas, tak sa to považuje za súhlas. To je niečo absurdné. Čiže toto sú minimálne dve veci, okrem toho ešte aj ďalšia právna neistota z dôvodu prijatia tohto zákona, to sú argumenty (zaznievanie zvukov časomeru), pre ktoré náš návrh bude predmetom rokovania Ústavného súdu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 19:52 - 20:02 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, pani podpredsedníčka, pani ministerka tu nie je, ale verím, že niekde v zákulisí počúva to, čo jej chcem povedať a určite má hore vyslancov na balkóne.
Takže pani ministerka, vy sa riadite takzvaným Plzákovým pravidlom. Vy už ste starší ročník ako, takže asi poznáte, asi čo to znamená, Plzákove pravidlo: zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať.
Pani ministerka, vy hovoríte to, čo si myslíte, že chcú ľudia počuť, ale nie to, čo je pravda. A to, takýto spôsob komunikácie sa volá zavádzanie.
Chcem vám povedať ešte tri veci, ktoré som nestihla povedať v tej svojej úvodnej reči na začiatku rozpravy, takže prvá vec. Hovorilo sa tu o reštitúciách a nárokoch a požadovali sme, aby boli zverejňované aj požiadavky reštituentov, napríklad ako som vám opísala pri viackrát dnes spomínanej kauze vydania pozemkov v Ivanke pri Dunaji. Ale tých prípadov...
===== na začiatku rozpravy.
Takže prvá vec. Hovorilo sa tu o reštitúciách a nárokoch a požadovali sme, aby boli zverejňované aj požiadavky reštituentov, napríklad ako som vám opísala pri viackrát dnes spomínanej kauze vydania pozemkov v Ivanke pri Dunaji. Ale tých prípadov je viac a nehovorili sme tu ešte aj o pozemkoch vydaných v susedstve Národnej prírodnej rezervácie Šúr v Chorvátskom Grobe, najvýznamnejšej mokrade na Slovensku, ale i v rámci Európskej únie, a ktorá aj vďaka kauze, o ktorej vám poviem, dostala ranu a charakter predmetu ochrany tohto mimoriadne vzácneho územia je aj z dôvodu konania Slovenského pozemkového fondu ohrozený. Namiesto ochrany prírody totižto tam ste, dnes stoja domy investora blízkeho vysokopostaveným funkcionárom strany SMER.
Občerstvím vám pamäť a priblížim mechanizmus, ktorý tu funguje viac ako 14 rokov a je dovedený do obludnej dokonalosti. Je to vzorec, ktorý sa používa do dnešných dňoch na kšeftovanie s pozemkami štátu. Pripomeniem, čo sa stalo v Chorvátskom Grobe a ako to bolo.
V roku 2004 za Dzurindovej vlády schválili úradníci Slovenského pozemkového fondu, v ktorom sedel nominant SMK František Hideghéty, veľkú pozemkovú zámenu. Dvom reštituentom z Plaveckého Podhradia zamenil ich reštitučný pozemok na Záhorí za vyše 140-tisíc m2 na čiernovodských luhoch a hájoch. Reštituenti ich obratom ruky predali firme LM - REAL sídliacej na Súmračnej ulici v priestoroch straníckej centrály SMER-u. Vlastníkom firmy LM - REAL je Ľubomír Múčka a Soňa Chanečková, partnerka podpredsedu parlamentu Glváča. Táto spoločnosť zaplatila reštituentom za jeden meter rovných 11 korún, to je 36 centov, čo pri 140-tisíc m2 vychádza na niečo vyše 1,5 milióna korún, teda asi 50 400 eur.
Podľa bývalého obchodného partnera Martina Glváča sa samotný Glváč v tom čase viackrát chválil, ako výhodne kúpil pozemky na Čiernej vode. O dva roky neskôr v roku 2006 si realitná firma dala vypracovať investičný zámer na výstavbu viac ako stovky domov a vtedajšie vedenie obce obratom zmenilo územný plán. A divoký developerský klondajk posvätený všetkými vládnymi garnitúrami sa mohol začať. Stal sa realitný zázrak na slovenský spôsob. Jedenásťkorunové pozemky obratom získali na cene, ako stavebné parcely mali zrazu z 1,5 milióna korún hodnotu takmer 0,5 miliardy korún, čo je 16,5 milióna eur, čo znamenalo ich 300-násobné zhodnotenie bez koncepcie, bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Na poliach vyrástli stovky domov veľa Národnej prírodnej rezervácie Šúr. Kolabuje tam doprava. Ľudia žijúci na pozemkoch na bývalom močiari sa sťažujú na vodu a komáre vo svojich záhradách, ktoré tam mali svoje predtým prirodzené prostredie. Tejto chamtivosti ustúpil verejný záujem, kolabuje doprava.
Pýtate sa, ako za tento kšeft môže pani ministerka? No môže, lebo nevykonala opatrenia a vzorec úspešne používala aj počas svojho pôsobenia na Slovenskom pozemkovom fonde.
Druhá vec. Poskytovanie priamych platieb neplatičom daní, odvodom do poisťovní, neplatičom nájomného, vlastníkom. Pani ministerka, pýtam sa, prečo ste doteraz nepredložili návrh, ktorým by sa upravili podmienky vyplácania priamych platieb takýmto nepoctivým poľnohospodárom? Títo tzv. farmári sa vysmievajú poctivým poľnohospodárom, vlastníkom pozemkov, užívajú si tisíce eur za ničnerobenie na pôde za žiadnu produkciu. Nič vám nebránilo zaviesť štandardné požiadavky, ktoré platia na Slovensku pri každej dotácii z verejných zdrojov.
Tretia vec. Na záver lesy a výruby. Nesmieme zabudnúť na váš tzv. prínos pre lesy a pralesy a poukázať na správu NKÚ ohľadom zlej činnosti dozorných orgánov a nefunkčnosť týchto orgánov v štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky. Chcem poukázať na vaše prázdne slová ohľadom ochrany lesov na Slovensku, pretože dodnes nie sú výstupy z konkrétnych opatrení voči ochrane karpatských bukových pralesov.
Pani ministerka, ak máme hovoriť o medzinárodnej hanbe, tak toto, toto nie je len hanba, toto je škandál.
Pani ministerka, vy nesiete plnú zodpovednosť aj za činnosť štátneho podniku Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič. Ten, ktorý tzv. hospodári práve v týchto karpatských bukových pralesoch. A tu nejde len o hanbu, ale o neodkladné škody a doslova vykašľanie sa na vlastnícke práva súkromných obhospodarovateľov lesa v tejto lokalite.
Pripomeniem aj ďalšie, ďalšie výruby štátnych lesov na Kráľovej Holi v Tatrách, v Bratislave na Devínskej Kobyle. Vo vzduchoprázdne zostali vaše sľuby o ochrane stromov.
V materiáli, ktorý máme a budeme prerokovávať v nasledujúcich dňoch záverečný účet ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, sa uvádza kapitola na úhrady kompenzácií vlastníkom za obmedzenia vlastníckeho práva pre územia Natura. Máte tam napísané stopercentné plnenie, a to aj výška tohto plnenia je niečo cez jeden milión eur. V nasledujúcej kapitole máte nedostatok a že vlastne splnili ste to plnenie na sto percent. V ďalšej kapitole je rozpočet, ktorý nebol vyčerpaný za obmedzenia z dôvodu nejakých prírodných daností. Tam je poznámka v monitorovacej správe: "no neboli vyčerpané z dôvodu veľmi ťažkých, ťažkopádnych dodržiavania podmienok čerpania".
Pani ministerka, pýtam sa, prečo tieto nevyčerpané prostriedky neboli presunuté do kapitoly na úhradu kompenzácií vlastníckych práv ľudí, ktorí sú zasiahnutí, obrazne povedané, alebo dotknuté ich vlastnícke práva chránenými územiami Natura. V správach Európskej únie sa počíta, že zhruba 17 miliónov eur, ktoré by pokryli vlastnícke práva. Títo ľudia sa právom sťažujú, právom sa toho domáhajú. Tiež vám vyzývam, aby ste vysvetlili, prečo, prečo v tejto veci nie je urobená lepšia, lepšia, lepšie hospodárenie s verejnými prostriedkami.
A úplne na záver, ešte mám minútu času, chcem poukázať na niekoľkokrát tu spomínaný zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskej pôdy a na jeho rozpor s Ústavou Slovenskej republiky. Ix-krát ste tu povedali, ako zaňho hlasovala väčšina tohto pléna a jedine tá slovenská Sloboda a Solidarita nehlasovala, nehlasovala zaň. No nuž musím vám povedať, že naozaj nehlasovali sme a celkom oprávnene vzhľadom na to, že niektoré ustanovenia sú v rozpore s ústavou a tento podnet pripravujeme a chceme podať na ústavný, Ústavný súd. O čo ide? No neúmerne zvýhodňuje nájomcu na úkor vlastníka. A súkromný vzťah, ktorý tuná je, že bez, bez toho, aby keď vlastník nedá súhlas, tak sa to považuje za súhlas. To je niečo absurdné. Čiže toto sú minimálne dve veci, okrem toho ešte aj ďalšia právna neistota z dôvodu prijatia tohto zákona, to sú argumenty (zaznievanie zvukov časomeru), pre ktoré náš návrh bude predmetom rokovania Ústavného súdu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 19:49 - 19:51 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za to, Rado, že si spomenul tie okresné úrady a nedostatok kapacít pre spracovávanie pozemkových úprav, na ktoré teda patria pod okresné úrady. Ono totižto v tých správach, hlavne v tej prvej správe pani ombudsmanky Dubovcovej bolo napísané, že nie je len problém podhodnotenie množstva ľudí, ale sú to aj vlastne ľudské kapacity, čo sa týka, čo sa týka odbornej prípravy, čo sa týka právnej pomoci, čo sa týka spolupráce so Slovenským pozemkovým fondom, tam toho bolo oveľa viacej a konkrétne popísané. No je zaujímavé, keď si pozrieme rozsah vybavených týchto reštitučných nárokov na jednotlivých okresných úradoch, tak jeden má jeden, dva, ďalší má 30 - 40, čiže nie je to, nemyslím si, že by v iných okresoch bolo menej alebo niekde viacej reštitučných nárokov, až naozaj je to aj o schopnosti tých-ktorých úradov tieto nároky odborne spracovať.
Čiže možno tuná by bolo potrebné urobiť rozhodnutie. Tieto nevybavené reštitúcie, ktoré už sa dajú počítať v jednej skupine a ich nepribúda nejako veľmi, tak možno scentralizovať a v rámci tých okresných úradov vybudovať jedno odborne a silne zabezpečené pracovisko, ktoré z tých ľudí, ktoré, ktorí tam sú, ale ktorí majú skúsenosti a túto veľmi ťažkú prácu na odborné znalosti, aj na právne vedomie urobili. Lebo toto by mohlo, mohlo pomôcť a aj bez nárokov na zvyšovanie počtu zamestnancov len jednoduchou reorganizáciou práce existujúcich okresných úradov, odboru pozemkových a lesných.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 19:38 - 19:40 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja chcem len zopakovať to, čo som už povedala aj v svojej rozprave ohľadom pozemkových úprav a financií, na pozemkové úpravy pre vojenský obvod Javorina. Totižto v záverečnom účte Slovenského pozemkového fondu sa uvádza, že za rok 2017 viac ako jeden milión, tuším 1,5 milióna je tam zhruba uvedených, ktoré mali byť použité na vyhotovenie pozemkových úprav v tomto vojenskom obvode, no dodnes nevidno žiaden výstup. Keď sme schvaľovali návrh rozpočtu na rok 2018, tak si tam vláda dala návrh prevodu z rozpočtu Slovenského pozemkového fondu 10 miliónov eur na, do rozpočtu rezortu, ktoré majú byť využité na tieto pozemkové úpravy vo vojenskom obvode Javorina. Takže takmer 12 miliónov eur máme pol roka roku 2018 a ničom nevieme, že by sa tam konalo. Ani ľudia, ktorí tam žijú, nie sú informovaní, pretože oni majú byť tí priami účastníci týchto úprav, takže ak by pani ministerka hovorila pravdu a mala reálny záujem o to, usporiadať tieto vzťahy, tak určite, tak ako chodí na bezduché tlačovky ku psom, ako chodí na bezduché tlačovky k lesom, ktoré nemajú reálny základ, tak určite by išla aj na tlačovku k pozemkovým úpravám. Tak od toho usudzujem, že v tejto veci sa nekoná, resp. ak áno, tak veľmi pod pokrievkou a asi sa hľadajú naši ľudia, ktorí to budú robiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 17:00 - 17:01 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Žiaľ je to tak na Slovensku sa pri verejných zákazkach kradne a tuneluje. Ľudia pri moci si dokážu urobiť biznis zo všetkého ako si povedal od detí, zdravotníctva, životného prostredia aj poľnohospodárstva. Je to čosi z čoho sú v šoku aj kontrolné orgány Európskej únii, nedokážu pochopiť, že by naozaj bolo u nás možné takto nastaviť systém, ktorý umožňuje takéto rozkrádanie verejných prostriedkov. Preto, áno aj potom odovzdávajú ceny a vyznamenania pretože si to nevedia predstaviť, že by takto obludne fungovala na Slovensku korupcia a rozkrádanie. Ale žiaľ je to tak, lebo u nás nefunguje prokuratúra či súdnictvo pretože keby aj tie fungovali tak takéto konanie by nebolo možné ale to je taktiež nepredstaviteľné pre tých našich partnerov za hranicami. A preto ešte stále sa tak zhovievavo ale s čoraz väčším počudovaním pozerajú na Slovenskú republiku a to nie je, že my to kritizujeme, že my by sme naozaj ako bolo povedané nemáme radi Slovensko práve naopak, je to to, že ho máme radi a sme povinní na tieto prešľapy poukazovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 15:47 - 15:49 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Pani ministerka, namiesto sebareflexie tak útočíte. My nie sme vyšetrovatelia. Ak by nebol dôvod, tak nebudeme musieť o vašom rezorte tuná hovoriť či funguje alebo nefunguje. Pretože v normálnom štáte má štátna správa fungovať a potom nie je predmetom takýchto debát. Ale našou úlohou opozície je kontrola a aj tu si to robíme. Ak by váš sektor fungoval, tak dnešná schôdza nemusí byť. Pani ministerka, opäť odbočujete od témy. Ste majsterkou pretvárky a PR so snahou odbočiť od podstaty toho o čom sa u rozpráva. Stále hovoríte o opatreniach a transparentnosti, ako ste zaviedli zverejňovanie na dva týždne z návrhov zmlúv na Slovenskom pozemkovom fonde. A považujete to za dostatočné. No nie je to dostatočné, pretože zase z občana robíte detektíva, ktorý musí mať povinnosť pravidelne sledovať počas dvoch týždňov stránku Slovenského pozemkového fondu, aby sa mohol k niečomu vyjadriť a robíte z neho stopárskeho psa. To nie je správne. Pani ministerka, pre vás sú tisíce nahnevaných farmárov jednotlivé prípady individuálne osoby? To nie sú ... (Potlesk.)
Pani ministerka, vrátim sa ešte k zmluvám s pánom exministrom Druckerom a chránené vtáčie územia. Ak to nie je zákonná prekážka, ale taktiež ani nebolo povinnosťou Slovenského pozemkového fondu jeho žiadosti vyhovieť. A ak verejný záujem, čo chránené vtáčie územie verejným záujmov je a táto zmluva nemu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 14:42 - 14:43 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No k tomu zápisu rozdrobenosti 8 miliónov pozemkov. No zase musím povedať len, že komu to vyhovuje? V ROEP mi boli pozapisované vlastníctva ľudí, ktorí sú prarodičia, ktorí sú už dávno, dávno možno aj zomreli a prededenie týchto novoobjavených majetkov do dnešného dňa neprebehlo napriek tomu, že tí noví dedičia požiadali. Takže toto, komu to vyhovuje? Vyhovuje to Slovenskému pozemkovému fondu, ktorý vlastne s týmito pozemkami môže nakladať.
Čo sa týka pani Smolková. No generálny, ja neobhajujem pána generálneho prokurátora, Smolíková, prepáčte. Tak ja neobhajujem pána generálneho prokurátora. Ja práve poukazujem aj na tú absurdnosť toho, že on by sa mal zamyslieť nad funkčnosťou celej prokuratúry a konať. Pretože aj o týchto kauzách musel vedieť a tie podnety vieme od farmárov, že smerom k prokuratúry a polícii išlo.
Čo sa pána Kmec, čo sa týka ako funkčnosti a opatrení na, na mieste. No, dala som vám príklad tej protipožiarnej nádrže v Mestských lesoch v Krupine, tak zaujímavé, že kontrola tam prebehla, bolo všetko v poriadku, až keď prišla kontrola z Európskej únie, tak až potom zrazu pri následnej kontrole zistili, že teda vôbec to v poriadku nie je. To znamená, že je asi kontrola a kontrola a nezodpovedá, niekedy asi je, alebo väčšinu, dosť často môže byť aj len formálna, pokým nie je niekto prichytený.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24. 5. 2018 14:24 - 14:35 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
obdobie pána Hovana počas jeho pôsobenia na čele michalovského Slovenského pozemkového fondu sa prekrýva s obdobím, keď bola ako nominantka SMER-u generálnou riaditeľskou tejto inštitúcie práve ona. A rozhodnutia či návrhy tohto pána posväcovala centrála.
Okrem toho v roku 2013 súčasnú ministerku, vtedy ešte ako generálnu riaditeľku SPF oslovila so sťažnosťou aj obchodná spoločnosť Kiara z Michaloviec a na túto sťažnosť doddnes nedostala odpoveď nielen od nej, aj zo strany vtedajšieho predsedu vlády. Ďalšie príklady na to ako nefunguje PPA. Protipožiarne nádrže v Krupine. Metské lesy, ktoré na nezmyselný projekt dostali peniaze na predražené tzv. protipožiarne nádrže, kde spočiatku bolo všetko v poriadku, z PPA-čky kontrola nenašla žiadne pochybenia, až keď prišla kontrola z Európskej únie. Zrazu zistili, že verejné obstarávanie nebolo v poriadku.
Poukážem aj na kauzu vydanie pozemkov pre exministra Druckera. Som vám to spomínala vo výbore, ale musím to povedať aj tu, že nedôsledne Slovenský pozemkový fond, a som presvedčená, že to bolo vo viacerých prípadoch, skúmal, či tie pozemky, ktoré sa vydávajú nemajú verejný záujem. Lebo verejný záujem nie je len výstavba diaľnice a strategického parku, ale je to aj verejný záujem v ochrane prírody. A v tomto prípade na týchto pozemkoch bolo vyhlásené chránené vtáčie územie a malo byť ako v zmysle programu starostlivosti a princípov pre tieto územia prioritne tie pozemky zostať v majetku štátu.
Pani ministerka zavádza, ak tvrdí, že podvody s pôdou vyrieši zmena dedičského práva. Odkláňate pozornosť od hrubých zlyhaní Slovenského pozemkového fondu, ktorému ste niekoľko rokov šéfovala a rovnako od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Pretože to nie je dôvod. V prvom rade by ste sa mali zasadiť o to, aby sa urýchlil proces pozemkových úprav, pretože v súčasnosti pozemkové úpravy z 3 559 katastrálnych území je len na 437 územiach. Dokým nebude robené pozemkové úpravy je nevyhnutným požiadavkom riadny zápis nájomných zmlúv v katastri. Keď toto nebude, žiaden poriadok s pozemkami na Slovensku sa nepodarí zaviesť. Tvrdenia, že na dokončenie pozemkových úprav štát potrebuje takmer miliardu eur, považujeme za prehnané. V prvom rade je dôležité mať poriadok v pozemkovom vlastníctve, vymožiteľnosť práva a verejné orgány očistené od korupčných krík. To je to, čo Slovensko akútne potrebuje. Máme k dispozícii, pani ministerka, záverečný účet vášho rezortu za rok 2017. Uvádza sa tam samostatná kategória výdavkov, ktoré by mali byť použité z rozpočtu kapitoly na pozemkové úpravy. Píše sa, že bolo minutých 1,4 mil. eur na pozemkové úpravy a prioritne na vojenský obvod Javorina. Aký je výsledok? Kto ich vykonáva? Kde sú tie pozemkové úpravy? Pred pár dňami sme tu mali delegáciu, o ktorej hovoril pán poslanec Fecko. Prečo neinformujete, kde sú tie pozemkové, kde sú minutých 1,4 mil. eur v roku 2017 na pozemkové úpravy vo vojenskom obvode Javorina.
Na pretrvávajúce nedostatky s pozemkovými úpravami a reštitúciami opakovane poukazujú aj ombudsmanky pre ľudské práva . Už v správe z roku 201+6 pani Dubovcová, ale to isté konštatovala aj v tomto roku pani ombudsmanka Patakyová. Išlo o mimoriadnu správu verejného ochrancu práv, kde vlastne sa hovorí o porušení základných práv a slobôd. Výsledkom je, že sa míňajú peniaze a pozemkové úpravy sa nerobia. Komu to vyhovuje? Nuž vyhovuje to Slovenskému pozemkovému fondu a našim ľuďom, teda vašim ľuďom, pretože naďalej môžu robiť výmeny pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu a mať exkluzívne zmluvy na hospodárenie na pozemkoch v správe štátu. Pripomeniem, pani ministerka, keď ste boli riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu, keď sa vymieňali a prideľovali a predávali pozemky v okolí Bratislavy tzv. pán kauza Sýkora, ktorý pozemky získaval v obrovských hektároch ako tzv. zástupca reštituentov, čo teda nebola pravda. Svojho času v roku 2016 ste povedali, že Slovenský pozemkový fond funguje ako namazaný stroj. Nuž asi naozaj, len nie na tie správne kolečká.
Pripomeniem ešte raz kauzu Sýkora. Záhadný Peter Sýkora, kamarát smerákov, Ficov sused, obchodník s reštitúciami. A tie sa nedali robiť bez vedomia SPF. Škoda, že tu nie je už aj pán minister Jahnátek, pretože naozaj nie všetko maslo je len na vašej hlave z minulosti, ale na jeho. Chcem vzhľadom na to, že máme ešte štyri minúty, vyberám z týchto jeho káuz príklad Ivanky pri Dunaji. Krátka informácia. Od rokovania na Slovenskom pozemkovom fonde v roku 2009 do dnešného dňa nebola v prospech pasienkového spoločenstva reštituentom vydaná žiadna pozemková náhrada. Všetky návrhy na pozemkové náhrady, ktoré boli temer za desať rokov predložené na Slovenský pozemkový fond boli z rôznych dôvodov odmietnuté. Reštitučný nárok tohto spoločenstva Ivanka pri Dunaji na katastrálnom území Farná je vo výške 34 494 eur. Na prelome roku 2013 a 2014 Slovenský pozemkový fond pripravil podklady na vydanie konkrétnej parcely, bol vypracovaný geometrický plán, ocenenia, BPEJ, vizualizácia, návrh zmluvy so Slovenským pozemkovým fondom a bol daný do Rady Slovenského pozemkového fondu na schválenie. Všetky uvedené poklady boli odsúhlasené. Až zrazu v marci 2014 Ing. Kadlec, bývalý riaditeľ, teda riaditeľ Slovenského pozemkového fondu, regionálny obvod Bratislava štatutárom oznamuje, že pozemok 889/1 bol vydaný inému právnemu subjektu. Od apríla 2014 je vlastníctve spoločnosti Logistics Park, ktorá ho obratom nadobudla akože od reštituentov kúpou. A do dnešného dňa právoplatne reštituenti z tohto katastrálneho územia svoju pôdu nedostali. Ale v roku 2014 v účtovných výkazoch spoločnosti Logistics Park len z titulu nadobudnutia majetku stúpla ich hodnota za viac ako 4 mil. eur.
Chválite sa, pani ministerka, so zavedením tzv. predkupného práva, aké poriadky ste narobili v Slovenskom pozemkovom fonde a že už sa nebudú diať žiadne škandály, žiadne podvody. Nuž tak pozerala som sa na tie zmluvy, o ktorých sa tu hovorilo v prípade prevodov pozemkov pre pána exministra Druckera a vytiahla som si ich z centrálneho registra. Nuž tak tá predkupná zmluva hovorí asi o tom, že pokým, ak teda bude predávať, tak Slovenský pozemkový fond si môže uplatniť, ale nemusí. A ak si neuplatní, tak musí vyplatiť rozdiel ceny oproti tomu za čo kúpil od Slovenského pozemkového fondu. Len je tu len ten prvý kupca. To znamená, že ten mechanizmu je veľmi jednoduchý. Predá o päť centov drahšie, vyplatí rozdiel Slovenskému pozemkovému fondu a ten tretí nadobúdateľ na neho sa už táto klauzula nevzťahuje a vzápätí môže predávať bez ohľadu na to, že už ani predkupné právo, ani rozdiel ceny sa neplatí.
Musím ešte povedať, ešte jednu vec. Pán Danko vo svojom úvodnom slove povedal, teda pardon, vo svojej rozprave uviedol, že ako podporujú včelárov. Ale aj tu musím poukázať na neférovosť a netransparentnosť pri prideľovaní dotácií pre túto skupinu poľnohospodárov. Totižto Pôdohospodárska platobná agentúra prideľuje dotácie prostredníctvom tretej osoby, prostredníctvom sprostredkovateľa. Nie priamo včelárom. A keď si otvoríme nariadenie Európskej únii, tak tam je jednoznačne povedané, ako sa majú tieto dotácie prideľovať. Nie cez nejaké združenia. Pokým včelár, hoci môže mať aj veľké včelstvo, nie je začlenený v nejakej jedných z dvoch, ktoré dostali dotácie, nie je členom týchto združení, tak dotáciu na včelstvo nedostane. Mám tu ešte zopár slov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Ďakujeme pekne.

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
ktoré ukončím potom, prednesiem vo svojej ústnej rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis