Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13. 9. 2017 o 11:53 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 9. 2017 11:53 - 11:54 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pani kolegyni za prednesenie pozmeňujúceho návrhu. Rovnako chcem podporiť jednak jeho, jednak jeho filozofiu a aj to, čo hovoril na margo toho pozmeňujúceho návrhu kolega Dostál, že je to vlastne vykuchaná verzia toho, čo sa snažia naši koaliční kolegovia predložiť.
A som veľmi rada, že pani kolegyňa dôrazne upozornila na retroaktivitu, ktorá spočíva v tom, že, páni z koalície, máte v pláne odstrániť konkrétneho predsedu správnej rady a zasiahnuť mu do funkčného obdobia a do jeho kompetencií. Vyvarujte sa toho, prosím, kolegovia z koalície, aby poslanecký návrh bol posudzovaný Ústavným súdom. Bude to hrozne zlá vizitka práce koaličných poslancov, bude to demonštrácia neúcty k zákonom a k ústave, ktorú zrejme uctievate len verbálne.
Politizujete apoliticky ústav, zastavte sa, prosím, kým je ešte čas.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12. 9. 2017 18:17 - 18:19 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem, pán kolega, že si veľmi pragmaticky zhrnul gro nášho návrhu zákona. Rovnako ďakujem za ten apel na kolegov z vládnej koalície a chcela by som teda ešte zdupľovať tú ponuku, že ktokoľvek z vás, milí kolegovia, má tu chuť si návrh osvojiť, budeme len radi, pretože nám ide skutočne o záujem dieťa. Nie sú to tisícky detí. Ide o desiatky detí a ja si myslím, že napriek tomu, že nejde o masu detí, ale tie dopady, ktoré na život dieťaťa takéto necitlivé zaobchádzanie má, môže mať naozaj dopad aj na veľkú časť spoločnosti. Ak sa takéto veci dejú systematicky a pravidelne, tak postihnú naozaj v konečnom dôsledku stovky až tisíce detí, z ktorých budú raz dospelí ľudia a budeme sa márne čudovať, prečo sa nevedia začleniť do spoločnosti. No oni sa nebudú vedieť preto, lebo ich táto spoločnosť sklamala, pretože ľudia ich sklamali, pretože väzby citové, ktoré mali k tým, ktorí ich vychovávali, boli pretrhané ako nič.
Takže ja veľmi pekne ďakujem za príspevok a želala by som si, aby pre tento jeden raz ustúpila nejaká opozično-koaličná rivalita.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12. 9. 2017 17:57 - 18:10 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, predkladáme návrh zákona, ktorý zohľadňuje najlepší záujem a práva opustených detí. Počet profesionálnych rodičov klesá, ale počet detí v týchto profesionálnych rodinách stúpa. Nie sú to len štatistiky, sú to dôkazy o tom, že profesionálne rodiny sú preťažené a že na to dopláca dieťa. Preto je nepochopiteľné, že sa opakovane a desiatykrát stretám s tým, že systém sociálnoprávnej ochrany detí úmyselne bráni profesionálnym rodičom v tom, aby si dieťa, o ktoré sa starali roky, ponechali vo svojej starostlivosti alebo si ich adoptovali.
Sú chvíle, keď rodina vyhodnotí, že je v najlepšom záujme dieťaťa rodinu už nemeniť. Zostať s tým, ktorých dieťa pozná, miluje a má k nim hlboké citové väzby. Tak sa stalo napríklad aj v prípade malého šesťročného Jožka, ktorý trávil v profi rodine svoje dni od narodenia. Úžasný nápad dostal po týchto rokoch Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Napriek tomu, že rodina mala záujem dieťa prijať, malý Jožko bol vo veku šesť rokov vyexpedovaný na Maltu bez zisťovania jeho názoru a bez toho, že by zodpovední rešpektovali jeho najlepší záujem.
Rovnako ako Karolínka, ktorá mala tri roky, keď profi rodina vyhodnotila, že dieťa je u nich už pridlho a vzájomné citové väzby sú prisilné, preto si chcela dieťa nechať navždy a podala žiadosť na súd. Zrejme tým zobudila spiace úradníčky, ktoré si uvedomili, že dieťa celé tri roky nikomu neponúkli. Tak hor sa na medzinárodné osvojenie. A to napriek tomu, že Karolínka žila v tejto profi rodine so svojimi dvoma súrodencami, ktorí ju milovali. Nikto však ich vzťah nerešpektoval. Až po zverejnení príbehu Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu priznalo farbu a psychologička prišla na posledné pojednávanie s tým, že dieťa nemôže byť osvojené, pretože má súrodenecké väzby. Sudkyňa aj žiadatelia z Malty zostali šokovaní. Dievčatko teda nikam neletelo, ale natruc profesionálnej rodine Karolínku zverili jej slobodnému strýkovi, pričom tri roky o ňom nebola v materiáloch ani zmienka a nikto mu Karolínku nenúkal. No potom mu ju z čistej pomsty nanútili.
Ďalšie a ďalšie profesionálne rodiny a deti, o ktoré sa starajú, trpia tým, že sa v tomto systéme cítia ako vazali. Záujem dieťaťa je na poslednom mieste. Mnohí z nich preto, že sú rukojemníkmi situácie, mnohokrát mlčia, no najradšej by kričali. Napríklad keď ich rodiny detský domov preťažuje, keď im pridelia ťažké konštelácie detí, naviac ďalšie dieťa s postihnutím. Keď priamo z terénu bez diagnostiky príde do rodiny dieťa so svrabom, všivavé, nevyšetrené pediatrom ani žiadnym iným odborníkom.
Prečítam vám list, ktorý bude zverejnený v najbližšom čísle časopisu Nebyť sám, je to časopis pre náhradných rodičov, ktorý vydáva Asociácia náhradných rodín. Píše ho bývalá profesionálna matka a s citom sumarizuje, čo sa v systéme práve v týchto chvíľach deje.
"Príjemný deň. Dočítala som posledné číslo časopisu Nebyť sám na jeden dúšok a zostalo mi potom akosi smutno. Nie zo všetkého, ale z jedného článku, ktorý sa ma aj tak bytostnejšie dotýka. Najprv som si myslela, že o tom napíšem len niekomu, aby som verejne nešla s kožou na trh a aby som sa tak nevyautovala, keď sa raz budem chcieť vrátiť do systému, ktorý idem teraz kritizovať. V nadväznosti toho, čo bolo v článku spomínané, ponúknuť náruč, čas i pohodlie. Ešte aj teraz silno uvažujem, či pri príspevku zverejniť svoje meno. Nateraz myslím, že radšej nie, nakoľko sa necítim úplne slobodne v tejto veci, no zároveň nedokážem mlčať, lebo mi ide o živé bytosti, o deti v detských domovoch, resp. v natrieskaných profi rodinách.
Smutno mi zostalo najmä preto, čo bolo v článku spomenuté o aktuálnom nefungovaní profesionálnych rodín. Že klesá počet profesionálnych rodín, že opäť ostávajú maličké deti v skupinách detských domovov, že podpora profi rodín je v skutočnosti ich masakrom. Už dlho sa borím s touto myšlienkou o devastácii profesionálnych rodín, hoc ja som momentálne mimo, keďže som na rodičovskej dovolenke. I tak ma nesmierne trápi to, keď mi volajú a píšu kolegyne aj bývalé kolegyne, aký nátlak sa na nich robí, len aby si vzali ďalšie a ďalšie dieťatko k sebe do profesionálnej rodiny, hoc doma už majú takmer malú škôlku, či už svojich detí, či už náhradkárskych detí, alebo aj, aj. Tiež ma bolí, keď sa mi hlásia potencionálne budúce kolegyne, ktoré by profi rodičovstvo veľmi chceli robiť a ktorým ja momentálne neviem o formálnej stránke profi rodičovstva takmer nič pekné povedať, hoci ešte nedávno, keď ma mnoho iných profi mamín oslovilo, som mohla o profesionálnom rodičovstve hovoriť ako o najkrajšom povolaní na svete, aké len existuje. O tom, aké je to silné, náročné, ale i nádherné povolanie zároveň. O tom, ako sa v profi rodičovstve denne stretáš s Bohom, s jeho požehnaním a priazňou v každom deculku, ktoré dostaneš len preto, aby si ho na chvíľu miloval. O tom, ako veľmi môže byť obohacujúca služba, čas i pohodlie, ak ich dáš s plným nasadením, plným priehrštím tým, ktorí ho najviac potrebujú. O tom, ako veľa dostávaš, keď môžeš dávať.
Ale teraz, teraz sa už len ťažko prederú tieto krásne a pravdivé slová, keď nad tým všetkým visí Damoklov meč formálnej stránky profesionálneho rodičovstva. Keď zrazu mám predstaviť realitu budúcim profi mamám, musím im povedať aj o tom, že v dnešnej dobe už nie je všetko tak, ako kedysi bolo. Vlastne niekedy mám pocit, že už nič nie je tak, ako to kedysi bolo. Presne pred viac ako desiatimi rokmi som písala do Nebyť sám s nadšením, s úžasom z toho, že som sa stala profi mamou jednému úžasnému rómskemu drobčekovi, že som pri tom stretla úplne pokrokovú, empatickú riaditeľku detského domova, ktorá mala tézu, že každé miminko potrebuje jedného človeka len pre seba, o to viac tieto opustené a bezbranné stvorenia, ktoré zažili odmietnutie už v bruchu matky a že práve ony potrebujú a majú dostať ten luxus mať jedného človeka len pre seba, mať jeho náruč len pre ich zranenú dušu. A ona to nielen hlásala, ale aj dodržovala a jednému profesionálnemu rodičovi vždy dávala len jedno profi dieťatko. Dokonca keď sme dostali dvojičky k nám do profi rodiny, tak zamestnala aj môjho manžela, aby sme sa mohli dvojičkám venovať obaja naplno.
Keď sa obzriem späť, tak vidím tých 11 rokov profesionálneho rodičovstva. Tak veľmi by som chcela napísať, že za tých 10 rokov sa toho toľko zmenilo k lepšiemu, ale nemôžem to napísať, lebo by som klamala. Klamala samu seba, klamala svoju rodinu, ktorá je do toho celého priamo vtiahnutá tiež, klamala potencionálne adeptky na nové profi mamy. Nemôžem a nechcem im klamať, preto im musím povedať o dnešnom trende v profi starostlivosti, o tom, že pre najvyšších je dôležitejšie to, či má váš rodinný dom hromozvod, než to, či sú vo vašom dome otvorené srdcia pre prijatie opustených. Že pre najvyšších je najdôležitejšie, aby vykazovali pozitívne finančné zisky a prezentovali veľa muziky za málo peňazí, čiže veľa detí v jednej rodine. Že pomocný podporný tím nie je vždy podporný, ale niekedy i odporný, keď na vás tlačí rovnako ako najvyšší namiesto toho, aby presadzoval vaše názory, resp. potreby detí. Samozrejme, chápem, že v tomto systéme ani nemôže inak.
Čo však nechápem, je práve ten nesystém, ktorý dokáže za pár rokov pochovať to, čo kedysi tak úžasne budoval, ktorý dokáže urobiť to, čo sa píše v článku o tom, že klesá počet profesionálnych rodín, že opäť zostávajú maličké deti v skupinách detských domovov, že podpora profi rodín je v skutočnosti ich masakrom.
A nechcem klamať ani sebe a svojej rodine. Tak rada by som i naďalej pokračovala v tom najkrajšom povolaní na svete. Tak rada by som opäť načerpávala tým, že môžem dávať. Tak rada by som ľúbila tých, ktorých nemá kto ľúbiť. Tak rada by som im dala to, čo denne dávam svojim piatim deťom, aj tým porodeným, aj náhradkárskym. Ale za akú cenu? Za cenu toho, že naša rodina sa zdevastuje vysilením, presilením, neodhadnutím vlastných limitov? Nie zvnútra, ale zvonku nanúteným preťažením, veľmi rýchlym vyhorením? Len preto, že namiesto jedného miminka nám bude ponúkaná súrodenecká skupina troch problémových chlapcov? Komu to čo prinesie, že v domácom prostredí sa nasilu vytvorí klasická domovácka skupina s ôsmimi deťmi? Je toto cieľom: použiť a vyhodiť? Profesionálne rodiny na jedno použitie? A kde budú nové, jednorazové profi rodiny? Kde ich systém nájde, keď počet profesionálnych rodín stále klesá? To už fakt nikomu nevadí, že maličké deti opäť ostávajú na skupinách v detských domovoch? Kto mi odpovie, prečo sa musí systém, ktorý tak pekne začal fungovať, rúcať?
Vlastne odpoveď asi poznám. O to je mi z celého smutnejšie, že sa život malých bezbranných detí zamieňa za ušetrenie financií zo štátneho, že sa zabúda, že za každým číslom v šanóne opustených sa skrýva jeden, vlastne nie jeden príbeh, jedna duša, jedna ľudská bytosť, ktorá nás potrebuje, ktorá potrebuje náruč len pre seba, aby sa mohla dostať z bolesti a krívd, ktoré sa na nej za tak krátky čas stihli napáchať."
Toľko bývalá a možno budúca profi mama. Preto by som chcela upriamiť pozornosť na problém nielen profi rodín celkovo, s tými rôznymi problémami, ktoré v článku vymenovala, a chcela by som zafokusovať hlavne na práva týchto opustených detí. Ak teda dopustíme, že ich systém zabudne v profesionálnej rodine dlhé roky, tak musíme dopustiť aj to, aby tá rodina mala šancu sa stať trvalým útočiskom tohto dieťaťa, aby neprišlo k tomu, že tvrdé zásahy systému hrozným spôsobom narušia vzťahy v rodinách, ale hlavne možno nenapraviteľným spôsobom poškodia dušu dieťaťa a celý jeho ďalší život.
Prosím vás teda v záujme opustených detí, ktoré potrebujú rodinu, aby ste podporili náš návrh zákona. Situácia sa aspoň nepatrne zlepší.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12. 9. 2017 17:52 - 17:55 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, cieľom predloženého návrhu zákona je poskytnutie väčšieho časového priestoru pre profesionálneho rodiča, aby mohol využiť svoje právo podať návrh na zverenie dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti alebo dieťa osvojiť ešte predtým, ako bude dieťaťu sprostredkovaná náhradná rodinná starostlivosť, prípadne predtým, než iná osoba vykoná prvý úkon smerujúci k osvojeniu.
Prijatie predloženého návrhu sleduje najlepší záujem dieťaťa, ktorý spočíva najmä v zachovaní vzťahovej väzby, ktorú si dieťa k profesionálnym rodičom vybudovalo. Ak dieťa strávi v profesionálnej rodine dlhší čas, ktorý je neraz počítaný aj v rokoch, je v záujme maloletého dieťaťa, aby zotrvalo v prostredí, ktoré pozná a v ktorom má vybudované bezpečné citové väzby, a to za podmienky, že profesionálny rodič je ochotný prijať dieťa do inej formy náhradnej rodinnej starostlivosti, prípadne dieťa si osvojiť.
Nerešpektovanie vzťahovej väzby medzi dieťaťom a profesionálnym rodičom spôsobuje retraumatizovanie psychicky zraneného dieťaťa, ktorému v prípade záujmu profesionálneho rodiča je možné sa vyhnúť. Ak je dieťa fixované na vzťahovú osobu, je dôležité podniknúť všetky kroky k tomu, aby dieťa zotrvalo v rodine, ktorá prejavila záujem prijať ho do inej formy náhradnej rodinnej starostlivosti, prípadne si dieťa osvojiť.
Profesionálne rodičovstvo je forma ústavnej starostlivosti v domácom prostredí profesionálneho rodiča, pričom profesionálny rodič je zamestnancom detského domova. Náhradná rodinná starostlivosť je spoločný pojem pre náhradnú osobnú starostlivosť a pestúnstvo, pričom spoločným charakteristickým znakom oboch typov starostlivosti je, že na rozdiel od profesionálneho rodičovstva nejde o formu ústavnej starostlivosti o dieťa. Ďalším, najvyšším stupňom je osvojenie, ktorého charakteristickým znakom je zapísanie osvojiteľov do rodného listu dieťaťa ako biologických rodičov.
Obsahovo je návrh zákona koncipovaný ako povinnosť určeného orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately písomne oboznámiť profesionálneho rodiča so skutočnosťou, že dieťaťu bude sprostredkovaná náhradná rodinná starostlivosť, prípadne osvojenie, a zároveň ho písomne poučiť o možnosti prevziať dieťa do náhradnej rodinnej starostlivosti, prípadne dieťa osvojiť.
Ďalej návrh ukladá povinnosť určeného orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately pozastaviť sprostredkovanie náhradnej rodinnej starostlivosti, prípadne osvojenia, ak získa vedomosť, že bol vykonaný prvý úkon smerujúci k zvereniu dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti alebo k osvojeniu s tým, že sprostredkovanie náhradnej rodinnej starostlivosti, prípadne osvojenia, pokiaľ uvedené konanie trvá.
Návrh zákona je v súlade s ústavou, s ďalším zákonmi, všeobecne záväznými právnymi predpismi a hlavne je v najlepšom záujme dieťaťa. Ak dieťa dlhé roky vyrastá v profesionálnej rodine, mali by sme sa profesionálnych rodičov pýtať, či tento svoj pevný a dlhoročný vzťah nechcú spečatiť inou formou pevnejšej väzby, ako je náhradná rodinná starostlivosť alebo osvojenie.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť a tiež sa hlásim do rozpravy týmto. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7. 9. 2017 19:54 - 20:02 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, naša spoločnosť sa nachádza v morálnom rozvrate. Pôvodcom tohto mravného úpadku je kontinuálna vláda strany SMER – sociálna demokracia. Táto strana po celé roky pred občanmi klamlivo deklaruje, že jej prioritou sú sociálne veci, ľudia práce a slabé sociálne skupiny. Pritom jej činy hovoria o opaku. SMER – sociálna demokracia nie je ani sociálna, ani demokracia. Predseda tejto strany hovorí o sexuálnom zneužívaní a týraní detí ako o "ničom", o "babských táraninách" a nazýva to "smiešne hry opozície". Minister, ktorý má chrániť maloleté deti, ich vystavuje nebezpečenstvu a roky sa nečinne prizerá ich trápeniu. Bez empatie, bez škrupúľ, bez hanby.
Medzi najdôležitejšie úlohy štátu patrí garantovanie spravodlivosti a ochrana práv jeho občanov. O to viac, ak ide o najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. A ak túto nosnú úlohu štát nespĺňa, nepotrebujeme štát. Pretože bezprávny štát sa mení na džungľu bez pravidiel a predpisov, kde je možné beztrestne znásilniť dieťa, kde je možné týrať a biť malých a slabých z pozície moci, kde je možné sa z toho bez ostychu vysmievať.
Pod rukami ministra Richtera sa rozsýpa celý rezort, pretože právo, spravodlivosť, morálka a odbornosť nemajú pre tohto nominanta SMER-u žiadnu cenu. Vypovedajú o tom obete nášho sociálneho systému, utýraná Lucka, odvlečený Marco, predaní Jožko a Karolínka, tisíce detí v detských domovoch, ktoré mohli spokojne vyrastať vo svojich biologických či náhradných rodinách. Máme 14-tisíc detí mimo vlastných rodín, tisíce čakateľov na sociálnu službu, na ktorú majú zákonný nárok, a predsa sa im nedostáva, tisíce rozvrátených rodín, ktoré nedostali žiadnu pomoc a poradenstvo v ťažkých chvíľach, matky samoživiteľky, ktoré so svojimi deťmi živoria bez prostriedkov, rodiny, ktoré opatrujú svojich chorých bez podpory a na hranici svojich fyzických aj finančných síl, tisíce zamestnancov v tomto rezorte, ktorí pracujú v mizerných podmienkach za mizerný plat. Toto sú výsledky dlhoročnej práce ministra Richtera!
Čistý deň je len vrchol ľadovca. Tento príbeh sa pre verejnosť začal rozkrývať presne pred rokom. No už niekoľko rokov predtým sa na ministerstve a ústredí práce dovolávali ochrany práv pre svoje deti. Množstvo sťažností svedčí o tom, že ministerstvo tieto deti nijak neochránilo.
Počas poslaneckého prieskumu sme sa zoznámili s kontrolnými zisteniami ministerstva a ústredia a rovnako so sťažnosťami rodičov, ktoré hovorili jednoznačnou rečou: Deti sú v ohrození. Už samotný fakt, že ministerstvo dovolilo prevádzku megalomanského zariadenia, v ktorom bolo umiestnených pred rokom až 42 klientov pod kuratelou personálu bez odbornosti, je výbušná kombinácia. Napriek tomu malo ministerstvo v pláne na tento rok rozšíriť kapacitu zariadenia. Počíta s tým dokonca vo svojich oficiálnych dokumentoch. V plánoch ústredia bolo rozšíriť toto pochybné zariadenie, a napriek tomu prominentné, a to nasledovne, citujem z koncepcie ústredia práce na roky 2016 až 2020.
Hovoríme o navyšovaní kapacity zariadenia Čistý deň, n. o. Po prvé, resocializačné miesta v terapeutickej komunite: 50 miest. Denný, týždenný pohotovostný stacionár: 8 miest. Skupinové domy: 12 domov s kapacitou 72 miest. Bytové jednotky: 7 jednotiek s kapacitou 28 miest. Rodinné domy: 20 miest pre dospelých klientov.
To znamená, že najneskôr v roku 2020 malo mať zariadenie Čistý deň kapacitu zvýšenú na 178 klientov. Aké plány sme to tu prekazili? Na každé dieťa platí štát zariadeniu 1 200 eur mesačne. Hovoríme teda o obrovskom, miliónovom biznise na deťoch.
Čo k tomu ešte dodať? Pod ochranou a pod kuratelou ministra Richtera a SMER-u existuje teda zariadenie, v ktorom je tolerované sexuálne zneužívanie, psychické a fyzické týranie, ponižovanie a pošliapavanie práv detí. Nemilosrdnou obžalobou ministra Richtera je aj mimoriadna správa verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany.
V správe stojí, že, citujem: "Systém trpí mnohými nedostatkami, ktoré umožňujú porušovanie základných práv detí." Uprostred civilizovanej Európy je vymenovanie týchto závažných prehreškov voči právam dieťaťa hrôzostrašným čítaním najmä preto, že sa na nich priamo podieľali štátne orgány. Inštitucionálne potreby stáli nad záujmami detí. A systém chránil sám seba na ich úkor, a to v celom systéme sociálnoprávnej ochrany. Je to osobná a politická zodpovednosť ministra Richtera.
Rada by som apelovala na vaše svedomie, milé kolegyne, milí kolegovia, politizácia tohto problému ma nezaujíma. Je to otázka princípu, či chceme občanom tejto krajiny povedať, že naďalej zotrvávame v obhajobe zverstiev, alebo chceme skutočne chrániť všetky deti, slabých, starých a chorých. Nadchádzajúce hlasovanie má byť posolstvom toho, že nie sme ochotní zmieriť sa s týmto všetkým, s týmto aktuálnym stavom v rezorte ministra Richtera.
Vážené dámy, vážení páni, počas dňa otvorených dverí som sa rozprávala s množstvom ľudí, ktorí nás prišli do Národnej rady navštíviť. Tvrdili, že nemá význam hľadať vo vašich dušiach svedomie, pretože morálka v politike sa nenosí. Ja, naopak, verím v ľudské dobro a v to, že sú medzi nami poslanci, ktorí pod ťarchou dôkazov prednesených na tejto aj na minulej schôdzi pochopili, že situácia je nebezpečná, že problém je vážny a že potrebuje okamžité riešenie. Obraciam sa teda na vás na všetkých, ktorí ste svoje svedomie nezapredali: Urobte tak, ako vám káže poslanecký sľub, a hlasujte podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, za deti a za odvolanie ministra Richtera.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 9. 2017 17:56 - 17:56 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán kolega, za hodnotný príspevok. Ja chcem len podotknúť drobnosť k tým trestným stíhaniam, ktoré ste spomínali. Tento človek, ktorý teda je momentálne prípravné konanie pred súdom a na ktorého padá vina za sexuálne zneužitie dievčat, nie je jediným a toto dievča nie je jediné poškodené. Hovoríme o mnohých trestných stíhaniach vo veci sexuálneho zneužívania, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Týka sa to mnohých detí, ktoré ešte stále chodia vypovedať na oddelenia Policajného zboru. A jednoducho tento prípad, keď skončí, bude preukázaných ďaleko viac obetí a ďaleko viac páchateľov, ktorých osobne kryje minister Richter.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7. 9. 2017 17:01 - 17:10 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán podpredseda, zaujíma ma, či hodláte vyhovieť návrhu pána kolegu poslanca, ktorý požiadal o to, aby bol v sále prítomný minister Richter, ktorého sa táto schôdza týka.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Nehodlám, nakoľko nepočul som, podľa akého paragrafu by som tak mal urobiť, ani to nie je jeho povinnosť podľa všetkého. A po tom, čo sa tu udialo, asi nie. Takže môžte pokračovať, máte slovo.

Blahová, Natália, poslankyňa NR SR
Takže nehodláte. Aj to je nejaké vysvedčenie. No, takže nebudem sa prihovárať k pánu ministrovi, budem sa prihovárať k vám, milé kolegyne, kolegovia, len v pár odrážkach som si urobila poznámky k pánu ministrovi.
Ja si myslím, že dostatočne vyčerpávajúco som predniesla všetky fakty vo svojej minulej rozprave týkajúcej sa tohoto istého bodu s takým istým obsahom. Pán minister povedal, a to doslova, že čelí "osobnej cti". Je to zvláštny slovný zvrat, ale presne takto to povedal. A myslím, že bol najbližšie k pravde, ako vedel, aj keď nevdojak.
Ja sa pýtam: Čo urobil za ten rok pre bezpečnosť detí? Povedzme si otvorene: Nič. Povedal nám tu pár floskulí o tom, ako procesy, ako kto mu písal, ale čo on urobil, je naozaj zhrnuté jedným slovom: Nič. Napríklad ani nič také ako podmienečné ponechanie akreditácie neexistuje. Darmo sa tým pán minister zaštiťuje. Žiadne takéto slovné spojenie zákon nepozná. Čiže on mal jednať hneď, keď akreditačná komisia zariadeniu odporúčala zobrať akreditáciu. Nemal sa nikdy odvolávať na to, že čaká na orgány činné v trestnom konaní, pretože jemu ukladá povinnosti jeho zákon. A v tomto prípade to bol zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele.
No a pán minister priznal totálne zlyhanie, keď povedal, že on nemá dosah na neštátne zariadenia. Ja neviem, či je spočítané, koľko je neštátnych zariadení v rezorte ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Preboha, v čom sú to, v akom marazme tí klienti v tých neštátnych zariadeniach, keď nám tu teraz minister povedal, že on tie zariadenia nemá pod kontrolou a nemá na ne žiaden dosah?! Ide z toho naozaj hrôza.
Povedal, že nie sú žiadne vecné argumenty. Tie vecné argumenty odzneli. Dovolím si prečítať len závery nálezov kontrol ústredia práce a ministerstva práce. Kontrola ústredia práce záverom uvádza: "Kontrolný subjekt, čiže Čistý deň, porušil ustanovenie § 47 ods. 3 zákona 305/2005 tým, že nezabezpečoval psychologickú starostlivosť, a § 63 ods. 7 zákona 305 tým, že zaznamenávané podrobnosti o priebehu individuálneho resocializačného procesu nevyhodnocoval raz za tri mesiace s orgánom sociálnoprávnej ochrany detí sociálnej kurately."
Z kontroly ministerstva, kontrolné zistenia. "Resocializačný program. Kontrolná skupina zistila, že tento program neobsahoval zákonom stanovené povinné informácie o profesijnom zabezpečení a právach a povinnostiach klientov, čím kontrolovaný subjekt použil § 63 ods. 5 zákona o sociálnoprávnej ochrane. Kontrolou bolo zistené, že kontrolovaný subjekt v rozpore so svojím vyjadrením využíval tzv. averzívne intervencie aj u klientov nachádzajúcich sa v nultej fáze resocializačného procesu." Hovoríme o tých hrozných trestoch, ktoré sme spomínali. Je to kontrola ministerstva práce. Je to jej kontrolné zistenie.
Ďalej: "Kontrolný subjekt uvedeným konaním porušil zákon o sociálnoprávnej ochrane, § 63 ods. 2 písm. b) a c), nakoľko od premiestnenia maloletého do resocializačného strediska nevykonával rozhodnutia súdu, ktorým bol maloletý zverený do starostlivosti kontrolovanému subjektu." To bolo to, že zariadenie si vymieňalo deti mirnix-dirnix navzdory rozhodnutiam súdu.
"Kontrolovaný subjekt porušil § 63 ods. 7 zákona o sociálnoprávnej ochrane, nakoľko povinnosť vypracovať s maloletými individuálny resocializačný plán má resocializačné stredisko, v ktorom dieťa vykonáva rozhodnutie súdu, a túto činnosť nemôže vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam presúvať na iné orgány. Čl. II zmluvy porušil, keď si tieto deti, ktoré tam boli na súdne rozhodnutie, medzi sebou vymieňal.
Kontrolovaný subjekt uvedeným konaním porušil § 63 ods. 2 písm. b) zákona o sociálnoprávnej kuratele, nakoľko od premiestnenia maloletého do iného resocializačného strediska nevykonával rozhodnutie súdu. Kontrolovaný subjekt porušil § 63 ods. 7 zákona, nakoľko povinnosť vypracovať s maloletým individuálny resocializačný plán a túto činnosť môže vykonávať len resocializačné stredisko, nie iné osoby.
Kontrolovaný subjekt porušil čl. II zmluvy o poskytnutí finančného príspevku.
Kontrolovaný subjekt porušil § 63 ods. 2 zákona o sociálnoprávnej ochrane, nakoľko poskytoval odbornú pomoc maloletému dieťaťu na základe zmluvy, ktorá bola v rozpore s platným znením zákona o sociálnoprávnej ochrane, t. j. poskytoval odbornú pomoc dieťaťu bez právneho dôvodu.
Kontrolovaný subjekt porušil § 63 ods. 2 zákona o sociálnoprávnej ochrane, nakoľko poskytoval odbornú pomoc maloletému na základe zmluvy, ktorá bola v rozpore s platným znením zákona o sociálnoprávnej ochrane. Kontrolou predmetnej spisovej dokumentácie kontrolná skupina zistila, že spisová dokumentácia v čase výkonu kontroly neobsahovala sociálnu správu o osobných pomeroch dieťaťa a rodinných pomeroch dieťaťa, čím kontrolovaný subjekt porušil § 63 ods. 9 písm. c) zákona o sociálnoprávnej ochrane."
Neoznamovanie zmien rozhodujúcich skutočností. "Podľa § 83 ods. 5 písm. b) zákona o sociálnoprávnej ochrane je akreditovaný subjekt povinný do ôsmich dní písomne oznámiť všetky zmeny rozhodujúcich skutočností, najmä zmeny rozhodujúcich podmienok. Z pracovných pozícií a opisov pracovných činností vyššie uvedených zamestnancov vyplýva, že uvedení zamestnanci vykonávali svoje povolanie v kontakte s klientmi. Kontrolovaný subjekt vyššie uvedených zamestnancov v kontrolovanom období nenahlásil a nepreukázal ich odbornú spôsobilosť a bezúhonnosť, čím kontrolovaný subjekt porušil § 83 ods. 5 písm. b) zákona o sociálnoprávnej ochrane, nakoľko do ôsmich dní písomne neoznámil zmeny rozhodujúcich skutočností." Protokol je z 23. novembra 2016.
Záverom ďalší dôkaz, výrok akreditačnej komisie: "Akreditačná komisia ministerstva práce odporučila zrušiť akreditáciu stredisku Čistý deň v Galante. Komisia sa na zasadaní zaoberala novými skutočnosťami a zhodla sa, že existuje odôvodnená hrozba, že môže byť ohrozený život, zdravie a vývin dieťaťa, ale i obava, že resocializačný program v Čistom dni neplní zákonný účel."
Zdá sa vám to, pán minister, nie dosť argumentov? To nie sú naše argumenty, to sú argumenty vašeho ústredia práce a vašeho ministerstva práce, na ktoré prišiel na základe kontrolných zistení. Mne je naozaj veľmi ľúto, že na vás sa naozaj nedá ísť ani pragmatickým spôsobom, ale ani apelom na svedomie, empatiu, apelom na morálku a na to, aby ste sa zamysleli nad tým, že za týmito paragrafmi a za týmito nálezmi sú deti, ktoré naozaj trpia a potrebujú vašu pomoc, ktorej sa im doteraz nedostalo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 9. 2017 16:55 - 16:57 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som sa pristavila len pri jednom bode, lebo to, čo je naozaj k veci, chcem okomentovať svojím krátkym vstupom, ale jednu z týchto vecí možno zmestím do faktickej poznámky.
Dozvedeli sme sa opäť, že za všetko môže vláda Ivety Radičovej. A už to berieme ako mantru. A chceli ste porovnávať vaše ministerstvo, na ktorom kraľuje SMER už 10 rokov, či už vlastne aj 11, s ministrom, ktorý tam bol rok a pol. Ja vám veľmi krátko v odrážkach poviem, čo sa stalo za ten rok a pol v sociálnej sfére.
Novela zákona o rodičovskom príspevku. Zvýšenie rodičovského príspevku zo 164 na 190 eur. Pri dvojičkách, trojičkách sa rodičovský príspevok zvyšuje o 25 percent na každé jedno dieťa. Krátenie rodičovského príspevku na polovicu, ak je v rodine záškolák. Poberateľ rodičovského príspevku môže súbežne vykonávať zárobkovú činnosť. Príspevok na starostlivosť o dieťa sa zvyšuje na 230 eur mesačne.
Zmeny v materskej. Od 1. 1. 2011 sa materské predĺžilo z dovtedajších 28 na 34 týždňov. Pre matky, ktorým sa narodilo viac detí súčasne, z 37 na 43 týždňov. Materské sa zvýšilo z 55 % hrubej mzdy na 65 % hrubej mzdy. Predĺženie ochrannej lehoty budúcich mamičiek zo šesť mesiacov na osem mesiacov. Odstránenie diskriminácie náhradných rodičov. Môžu čerpať materskú až do troch rokov veku dieťaťa.
O kompenzáciách pre ťažko zdravotne postihnutých. Ochrana príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím pri peňažnom príspevku na osobnú asistenciu sa zvyšuje z trojnásobku na štvornásobok sumy životného minima. Horná hranica nároku po novom bola 741 eur. Zvyšuje sa ochrana príjmu pri peňažnom príspevku na opatrovanie z 1,3- na 1,4-násobok sumy životného minima... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 9. 2017 15:39 - 15:39 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým kolegom, ktorí sa, ktorí reagovali na tento môj, na ten môj krátky komentár.
Pozastavila by som sa u pána Kotlebu, ktorý sa tu plieska do pŕs, ale presne toto isté sa stalo na zdravotníckom výbore, kde chýbala len vaša pani poslankyňa Grausová a návrh by bol prešiel. Prosím vás (potlesk), spočítajte si vlastných poslancov, keď chcete niekoho očkovať, a hlavne aj nedoslýchavosť by som na vašom mieste riešila, pretože v tomto mojom úvodnom prejave bolo niekoľkokrát spomenuté "Slovenská republika", hej? To je po prvé.
Ostatným kolegom veľmi pekne ďakujem.
A ešte by som doplnila k tomu toľko, že pán premiér vyzdvihuje svojho ministra za príspevok v oblasti poklesu nezamestnanosti. Myslím si, že ešte to neodznelo, ale treba konštatovať, že nezamestnanosť klesá napriek pánovi ministrovi Richterovi, nie vďaka nemu. Môže za to konjunktúra a rast hospodárstva Slovenskej republiky a celej strednej Európy, rozhodne nie tento minister. A ostatné veci sa mu jednoducho v jeho rezorte rúcajú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7. 9. 2017 15:37 - 15:39 hod.

Natália Blahová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som len jednou vetou chcela reagovať na predchádzajúce vystúpenie premiéra vlády Roberta Fica. V tejto vážnej situácii bolo toto jeho vystúpenie vrcholne nedôstojné. Tak ako kazil dôstojnosť minulej schôdze o tejto závažnej veci, rovnako kazil dôstojnosť a priebeh tejto schôdze. Toto je naozaj obraz o morálnom rozvrate v tejto spoločnosti. Pretože ak jeden premiér vlády v demokratickej krajine povie na takúto závažnú tému, že diskutujete o ničom, pričom, vážené dámy a páni, budeme hovoriť o právach dieťaťa a o ľudských právach, tak on sám je morálnym úpadkom, ktorý ničí túto krajinu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis