Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2019 o 16:07 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2019 16:07 - 16:09 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pán poslanec Baránik, napriek tomu kľudnému tónu to bolo jedno z vystúpení, ktoré bolo nehodné právnika a nehodné nejakého advokáta. Keď hovoríte o Robertovi Ficovi a nejakej záťaži, asi hovoríte o sebe, pretože aj vás už SaS chce poslať do europarlamentu, asi už má vás plné zuby. Keby sme robili takéto veci a rozobrali to, tak by sme veľa vecí našli. Kriminálna agentúra, alebo tak, kriminálna organizácia a tak ďalej, to hovoríte vy, ktorého predseda sedel v byte Kočnera a rokoval o voľbe generálneho prokurátora? To skutočne myslíte vážne, že takéto niečo si ľudia nepamätajú a že vy tu bez hanby dokážete povedať niečo, čo, čo absolútne, to sa nedá ani akceptovať.
No a hovoríte o tom, že budeme mať Ústavný súd, ktorý nás povedie mimo Európskej únie. Nuž to ste odkázali pánovi prezidentovi, ktorý je ten konečný a má rozhodnúť o tom, kto bude ústavný sudca. My tu navolíme osemnástich kandidátov, pravdepodobne, ak sa zhodneme, ale pán prezident je ten, ktorý bude záverečný a bude vyberať. Takže odkázali ste pánovi prezidentovi toto? Ja si nemyslím, že to ste mu chceli odkázať. Vy ste chceli len pošpiniť stranu SMER. A naozaj si vyprosujem tieto vaše slová o kriminálnej organizácii, od človeka, ktorý akceptuje svojho predsedu, ktorý sa bavil s Kočnerom o tom, kto bude generálny prokurátor.
Pán Robert Fico spĺňa kritériá na to, aby mohol byť ústavný sudca a vás to hnevá, lebo nemohli ste tomu zabrániť aj po rôznych poradách s inými a akceptujete úplne iných, ktorí, možno môžeme polemizovať, ich nespĺňajú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.2.2019 15:25 - 15:29 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážení páni ministri, vážená snemovňa, dovoľte mi, aby som predniesol interpeláciu na ministra dopravy pána Árpáda Érseka. Týka sa to výstavby úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala. Tento úsek je v súčasnosti vo výstavbe a je financovaný z fondov Európskej únie, avšak jeho výstavba sa dostala pomerne do nezávideniahodnej pozície, pretože dochádza tam k zastavovaniu prác a neplateniu poddodávateľom za práce. Chcem pri tejto príležitosti aj vyjadriť, aké je osobné sklamanie, že vtedajší minister dopravy pán Figeľ v roku 2010 nepodpísal výhodnú zmluvu na výstavbu tohoto úseku, po ktorom sme už mohli dávno, dávno jazdiť a nemuseli sme mať tento problém a financie z eurofondov mohli byť použité na iné úseky, ktoré sú ešte potrebné na dostavanie. Preto mi dovoľte, aby som formuloval túto interpeláciu na súčasného pána ministra, ktorý aktívne k tomu pristupuje a pevne verím, že predloží aj, aj reálne riešenie. Čiže žiadam o informáciu, v akom stave sa nachádza výstavba úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala, keďže jej dokončenie bolo plánované do konca roka 2019 a je zrejmé, že termín dodržaný nebude. Vychádzam aj z medializovaných informácií, v rámci ktorých pán minister osobne spolu s predsedom vlády vyjadrili znepokojenie, nespokojnosť so súčasným stavom výstavby. Preto chcem požiadať o aktuálnu informáciu a zároveň o návrh riešenia, ako dokončiť čo najskôr tento kľúčový úsek diaľnice D1. Je to kľúčový úsek nie len pre samotný Žilinský kraj, ale aj pre celé Slovensko a dovolím si povedať, keďže je na európskom ťahu aj pre Európu, pretože je to významný európsky ťah západ - východ. Zároveň treba zdôrazniť, že ide o efektívne využitie nenávratných finančných prostriedkov z EÚ, ktoré musia byť využité do konca roku 2023. Znepokojujú ma teda informácie, že zhotoviteľ diela dokázal využiť len 40 % financií z eurofondov doposiaľ. Vážený pán minister, obyvatelia kraja, ale aj celá motoristická verejnosť očakáva, s očakávaním sleduje ďalšie kroky ministerstva, aby sa celá stavba nezastavila. Verím, že vaša odpoveď bude dostatočná na upokojenie všetkých, ktorí využívajú túto tepnu D1 a navyše zaznievajú hlasy aj nespokojných subdodávateľov, ktorým údajne nie je zaplatená ich vykonaná práca. Verím, že je spoločným záujmom, aby tento strategický úsek diaľnice bol čím skôr spustený do prevádzky. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2019 19:01 - 19:03 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým za príspevky, faktické poznámky.
Pán Dostál, zvykol som si na vaše extenzívne príklady. Podľa toho, čo ste povedali, tak v podstate aj obeť vraždy je vinná za to, že sa neubránila vrahovi. To sa nedá, vy porovnávate hrušky s jablkami.
Pán poslanec Gröhling, som rád, že súhlasíte, že tá zodpovednosť nie je len na samotnom absolventovi, ale že je tam celý reťazec tých, ktorí by mali byť zodpovední.
Pán poslanec Štarchoň, áno, práve o to ide, skúsme teda vylepšiť celý ten systém, lebo je tu mnoho firiem, ktoré na internete ponúkajú, že vám spracujeme a tak ďalej a tak ďalej. Vysoké školy by samé mali v rámci, v rámci samosprávy dbať na to, aby si vybudovali dostatočne nepriechodný systém z hľadiska zhody. Na tom treba pracovať.
Pán poslanec Poliačik, ja nespochybňujem, ak ste urobili tieto aktivity a myslím si, že ste skôr kopírovali bežnú prax, ktorá už bola aj v iných krajinách, takže nebolo to objavenie teplej vody, ale dobre. Prečo ste nešli aj ďalej možno práve v tom, že keď tu bude niečo dokázané, že pustila vysoká škola nejaký plagiát, aby prišla napríklad o akreditáciu. Prečo sa o tomto nebavíme?
Pán poslanec Sopko, to je práve to, že firmy tu existujú, ponúkajú to a my možno nič nerobíme, ale vyprosím si jednu vec, a to chcem povedať, nehádžme všetky vysoké školy do jedného vreca, ako ste povedali. Sú tu skvelé vysoké školy, som o tom presvedčený a robia to skvele. Možno ste to tak nemysleli, ale vyznelo to z vášho vystúpenia, lebo ste povedali o všetkých vysokých školách.
No a pani poslankyňa Dubačová, škola mala povedať, čo je plagiát a to nepovedala. A tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2019 18:40 - 18:49 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi na úvod zopár poznámok na vystúpenie mojich kolegov.
Pani Zimenová tu vystúpila, plamenne hovorila o tom, že je nás tu šesť, ja som v tom momente napočítal, že je nás tu 17 a (reakcia z pléna) pani Zimenová, pardon, pani poslankyňa Petrík? Pani poslankyňa Petrík, beriem späť, ďakujem, a najprv, že nás je tu šesť, ja som napočítal, že je nás 17, ale pani Petrík už tu zrazu nie je. Toto je presne prístup opozície, keď im to vyhovuje, tak to povie. A keď mi to nevyhovuje, tak to nepoviem. Nie, toto nie je ten prístup a vy veľmi dobre viete, že určitými otázkami sa zaoberajú určití poslanci, ktorí sa tomu venujú a môžu sem prísť aj hociktorí iní poslanci, ktorí sa k tomu chcú ešte vyjadriť. A myslím si, že poslanci, ktorí sú zo školského výboru, tak sú tu.
Pani Zimenová hovorila veľmi jasne, pretože ona už odsúdila, prijala rozsudok, ona presne vie, čo je plagiátorstvo a čo nie. Bodaj by sa vám to, pani Zimenová, niekedy nevrátilo, ja vám to vôbec neprajem.
A teraz k tomu samotnému návrhu a poviem ešte na záver, pani Dubačová čo hovorila. Nuž mali by sme sa na to pozrieť trošku hlbšie a ja dávam zopár otázok. Viete, teraz namodelujem jednu situáciu. Budete chodiť na vysokú školu, splníte si všetky svoje povinnosti, katedra vypíše nejakú tému vašej diplomovej práce, vy si tú tému zoberiete, dostanete svojho školiteľa, dostanete svojho konzultanta a potom, keď to spracujete, máte všetky posudky od školiteľa, od svojho konzultanta a potom predstúpite pred komisiu, ktorá vám povie, že či je to v poriadku, alebo nie. Prejdete týmto procesom, komisia vám to odobrí, dostanete akademický titul a potom dostanete diplom, kde sa podpíše pán dekan. Je to pravda, však? A zrazu niekto po piatich rokoch príde a povie, je to plagiátorstvo, vzdajte sa titulu. No a čo títo ľudia všetci, ktorí boli pri tom? Tí si umyjú takto ruky ako Pontský Pilát? Tí akože nič? Školiteľ nič nevidel, konzultant nič nevidel, komisia dokonca tak isto nie a pán dekan nie.
A teraz si kladiem otázku, nechcem teraz odpoveď priamo od vás, ale kladiem otázku aj pani ministerke: akú zodpovednosť majú títo ľudia, ktorí udelili titul? Lebo my to teraz zameriavame iba na toho, ktorý ten titul akože neoprávnene prijal. Ale predsa tu máme množstvo ľudí, ktorí sú celí v tomto procese a ja sa pýtam, ako tento zákon rieši to, že sa zistí, že niektorí z tých, ktorí sú tam, dokonca sú aj platení, majú zodpovednosť za to, že dali takýto titul? A tento zákon to vôbec nerieši. A dokonca to nerieši ani český zákon, dámy a páni. Toto je vážna vec.
My sa musíme naozaj zamyslieť, či chceme, aby sme tu vytvorili možno nejaké inkvizičné, ak to tak môžem povedať, komisie, ktoré budú potom lustrovať po desať rokov, pretože tak je to nastavené, každoročne 40- až 50-tisíc študentov, ktorí ukončia s titulom vysokú školu, alebo prípadne získajú doktorát alebo docentúru alebo profesúru?
A idem ešte ďalej. Ako vedecké rady napríklad budú zodpovedné za to, lebo pri určitých tituloch napríklad, keď si robíte habilitáciu, tak takisto sa k tomu vyjadrujú. A oni nemajú zodpovednosť za to, že pustia niekoho, ktorý nejakým spôsobom niečo okopíroval alebo niečo podobné urobil. A keby som išiel ešte extenzívnejšie, tak sa pýtam, akú má zodpovednosť pán prezident, ktorý potom menuje profesora, ktorý takýmto spôsobom sa stal povedzme neoprávnene profesor? A toto chceme? Je to vážna vec.
Opozícia to spolitizováva, to je úplne jasné. Pán Poliačik je dneska najmúdrejší (reakcia z pléna) a hovorí o tom.. Ja som počúval, Martin. Samozrejme, floskuly, že SMER kradne atď., to sú vaše. Ja neviem, o čom. Ak niečo máte, tak to povedzte, choďte na generálnu prokuratúru, ale nehovorte bludy, nevymýšľajte si.
Pani Dubačová, stačí odpísať a máte titul a pohŕdame mladými ľuďmi. Čo tí ľudia, ktorí skončia vysokú školu a títo, všetci títo, ktorí aj vrátane dekana, ktorý to podpíše, čo tí majú, akú zodpovednosť za to? Ja sa pýtam. A toto by mala byť naša prvoradá otázka. Nieže tu budeme niekoho naháňať len preto, že sa mi to hodí. A teraz nehovorím o prípade, ktorý tu politicky vyťahujete, mňa zaujíma všetko ostatné. Štyridsaťtisíc absolventov každoročne budeme takýmto spôsobom lustrovať? A budeme sa pýtať na to, že či dostal alebo nedostal oprávnený titul a všetci ostatní, ktorí boli v tom procese, tak budú si sedieť a v pohode budú si mydliť ruky. To nie je podľa mňa správne. A preto si myslím, že ja by som vôbec neodkopírovával český model, o ktorom hovoríš ty, Martin Poliačik, pretože si myslím, že my si musíme odpovedať na túto otázku. A máme tu priestor, ak máme teda čosi urobiť v druhom čítaní, aby sme sa zamysleli, akým spôsobom budú zodpovedné tie vysoké školy za to, čo urobili a konkrétni ľudia, ktorí sa na tom zúčastňovali. Lebo ak toto nezodpovieme, tak tu vytvárame čisto len komisie, ktoré môžeme nazvať ako voľakedy boli komisie alebo inkvizičné súdy. To nikto z nás nechce.
My môžeme dneska určite rozprávať o rôznej kvalite vysokých škôl. To nechcem, lebo to by som tu bol omnoho dlhšie, lebo vieme veľmi dobre, že tým, že sa otvorila možnosť liberalizovať vysoké školstvo, nám vôbec kvalita veľmi nestúpla a dokonca sú tu kvalitné vysoké školy iba tie, ktoré tu boli predtým, ale zodpovednosť majú v prvom rade oni a ak sa dokáže, že niektorí nejakým spôsobom pokútne niečo urobili a nejakému absolventovi niečo pomohli, tak tu máme predsa na to súdy a nie, že sa len nejaká komisia rozhodne.
Čiže chcem tým povedať to, že ani český model podľa môjho názoru nie je ten správny. Podľa môjho názoru je potrebné sa zaoberať hlbšie celou problematikou a mali by sme si aj v druhom čítaní naozaj povedať, čo tie vysoké školy, aký budú mať postih a konkrétni ľudia, ktorí to dopustili, ktorí majú akreditáciu, ktorí sú nejakým spôsobom etablovaní a reprezentujú tú akademickú pôdu. A toto chcel by som aj, pani ministerka, vás požiadať. Skúsme sa nad tým zamyslieť a do druhého čítania ten zákon vylepšiť a povedať, že to nebude len na tých, že si niekto takto ukáže a bude proti nemu brojiť. Veď my môžeme spustiť lavínu mnohých nenávistných vecí, ktoré sa môžu diať na katedrách hocikde. Pretože niekoho budem chcieť odstaviť, tak poviem, ty si plagiátor. Teraz sa nejaká komisia vytvorí a začne sa tam každý vyjadrovať, lebo už vie, aký je výsledok, tak ako povedala pani Zimenová, lebo už je rozhodnuté, ona vie, že je to tak. Ja mám predtým bázeň a určite nebudem takéto súdy dávať, pretože to je veľmi jednoduché, ale pravda môže byť úplne kdesi inde.
Takže toto vystúpenie malo byť práve o tom, pani ministerka. Skúsme sa zamyslieť nad touto vecou, ktorá je pre mňa veľmi kľúčová. Tu nejde len o to zobrať niekomu titul, ale aj preukázať, kto pochybil a ten, kto pochybil, aby mal za to aj nejakú konzekvenciu. V opačnom prípade je to len obyčajné naháňanie čarodejníc a nič iné. A my to predsa nechceme. Takže máme tu priestor do druhého čítania a ja som pripravený rovnako tomu nejakým spôsobom napomôcť. Ak chceme byť lepší, a to určite chceme byť ako v Česku, tak neokopírovávajme, s prepáčením, a to nechcem teraz povedať, že ministerstvo inšpirovalo sa, ale kolegovia zo strany, ktorá tu v parlamente vôbec nesedí, aj keď ju tu menujú, pretože je to odídenec zo strany SIEŤ, ktorý si tu založil nejakú skupinu, tí okopírovali český model a prišli sem veľmi rýchlo, ale keby chceli urobiť čosi viacej, tak by sa mali nad tým viac zamyslieť.
Možno aj pán Beblavý sedel v nejakej komisii a kde niekoho pustil, ktorý je plagiátor. Aj to môžeme postaviť, takúto otázku, prečo nie? Akú má zodpovednosť on?
Ďakujem pekne za vystúpenie.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.1.2019 13:27 - 13:35 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážená Národná rada, dovoľte, aby som predniesol informáciu mandátového a imunitného výboru Národnej rady o nastúpení náhradníkov na zaniknutý a neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady.
Na základe poverenia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady zo dňa 29. januára 2019 predkladám Národnej rade Slovenskej republiky informáciu o nastúpení náhradníkov na zaniknutý a neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. (Zaznievanie gongu.)
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Robert Kaliňák podľa čl. 81 Ústavy Slovenskej republiky doručil predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky písomné rozhodnutie o vzdaní sa mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1312 z 31. decembra 2018 uvedenú skutočnosť zobral na vedomie. Mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky zaniká dňom doručenia písomného rozhodnutia o vzdaní sa mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, teda dňom 31. decembra 2018.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1322 z 10. januára 2019 zobral na vedomie vyhlásenie náhradníkov za stranu SMER - sociálna demokracia Borisa Suska a Rastislava Chovanca o ich vzdaní sa práva nastúpiť na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER - sociálna demokracia v poradí podľa výsledkov volieb do Národnej rady Slovenskej republiky uvedených v zápisnici štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 5. marca 2016, pretože vykonávajú funkciu štátnych tajomníkov.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky podľa § 71 ods. 1 až 4 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 10 ods. 1 a 2 písm. b) a c) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1966 Z. z. (pozn. red.: správne "č. 350/1996 Z. z.") o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov rozhodnutím č. 1323 vyhlásil dňom 10. januára 2019 nastúpenie náhradníkov za stranu SMER - sociálna demokracia, a to nasledovne: za zaniknutý mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Kaliňáka nastupuje poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Mária Janíková, ktorá od 22. marca 2018 vykonáva mandát poslankyne ako náhradníčka na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho.
Ďalej. Na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho nastupuje podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 5. marca 2016 náhradník Peter Náhlik, narodený 18. augusta 1981, bytom Trnava.
Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky na základe rozhodnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 1324 z 10. januára 2019 preskúmal dodržanie podmienok nastúpenia náhradníkov na zaniknutý a neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky podľa § 71 ods. 1 a 4 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a predkladá informáciu o nastúpení náhradníkov spolu s návrhom na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predseda, ctená snemovňa, dovoľte, aby som predniesol návrh uznesenia. Uznesenie Národnej rady z 29. januára 2019 k informácii Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na zaniknutý a neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie
1. podľa § 2 ods. 3 písm. e) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, že mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Kaliňáka zaniká podľa čl. 81 Ústavy Slovenskej republiky doručením písomného rozhodnutia predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky o vzdaní sa mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky dňom 31. decembra 2018.
2. že podľa § 71 ods. 1 až 4 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 10 ods. 1 a 2 písm. b) a c) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1323 vyhlásil dňom 10. januára 2019 nastúpenie náhradníkov za stranu SMER - sociálna demokracia nasledovne:
Za zaniknutý mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Kaliňáka nastupuje poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Mária Janíková, ktorá od 22. marca 2018 vykonáva mandát poslankyne ako náhradníčka na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho.
Ďalej na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho nastupuje podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 5. marca 2016, náhradník Peter Náhlik, narodený 18. augusta 1981, bytom Trnava.
3. informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na zaniknutý a neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predseda, skončil som. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 18.10.2018 14:26 - 14:27 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani ministerka, za odpoveď. Trošku som tú otázku položil aj preto, lebo tu máme návrh zákona jednej opozičnej strany zrušiť povinné očkovanie, a vy ste potvrdili aj tými názormi odborníkov, že očkovanie naozaj má pozitívny vplyv na zdravie spoločnosti z hľadiska predvídania alebo predchádzania tých, predovšetkým infekčných chorôb, ktoré majú nedozierne následky aj hospodárske, ale predovšetkým zdravotné. Takže chcem vám poďakovať za tento názor aj za to, čo ste povedali, a držím palce v ďalšej práci, ktorú nielen vy, ale aj celé ministerstvo má pred sebou.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2018 17:07 - 17:09 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, zjednodušene povedané, je to opäť pokus o zavedenie Zajacových dvadsaťkorunáčok, lebo ako vieme všetci, pán exminister Zajac je vaším poradcom a určite to veľmi privíta. Ja sa pýtam veľmi jednoducho, prečo nemôžu tí lekári objednávať bez toho, aby im ľudia platili tých 10 eur? Prečo zrazu to budú vedieť objednávať, keď im ľudia zaplatia 10 eur, a keď im nezaplatia, to nevedia? Je to nič iné, len vytváranie dvoch kategórií ľudí, ktorí počas ordinačných hodín majú dostať zdravotné ošetrenie, ktoré si platia zo zdravotných poisťovní. Čiže toto je len snaha opäť, nič iné len zaviesť poplatky na ľuďoch. To je absolútne mimo toho, čo sa snažíme v zdravotníctve, a vy to veľmi dobre viete, zavádzanie e-zdravia, e-kariet, e-predpisov a e-objednávania.
A nemáte pravdu, pani poslankyňa, že nejaké prieskumy hovoria, áno, ja mám prieskumy relevantné, ktoré hovoria o tom, že 92 % ľudí chcú bezplatné elektronické objednávanie, bezplatné elektronické objednávanie, nie, aby za to platili. A na tomto všetkom sa už pracuje a je to súčasťou aj doplnkových ordinačných hodín, pani poslankyňa. Nie je to tak, ako to vy hovoríte. Ten váš návrh vôbec nerieši bezplatné elektronické obstarávanie; objednávanie, ospravedlňujem sa. Pretože vy len chcete od ľudí vytiahnuť 10 eur a dokonca ste stanovili tých 10 eur tak, že budú prospešné pre lekára aj pre pacienta. Ja sa pýtam, ako budú pre pacienta prospešné. Prečo ten lekár nevie objednať toho pacienta bez toho, aby dostal 10 eur? Však nech to urobí. Toto je naša snaha, tam by sme sa mali spoločne všetci spojiť, pani poslankyňa, aby lekári objednávali bezplatne svojich pacientov a platil to štát, presnejšie zdravotné poisťovne, a organizoval to NCZI, tento... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.9.2018 16:02 - 16:05 hod.

Juraj Blanár
Keďže som nijaký iný neuviedol, bude to o 17. hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 13.9.2018 16:02 - 16:04 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, skôr, ako spravodajca zhodnotím celú rozpravu, tak chcem len krátky komentár k tomu, čo sme preberali asi najviac, a to bola predovšetkým záležitosť praktických sestier, tak budem citovať z listu, ktorý sme dostali z Asociácie nemocníc Slovenska.
"Asociácia nemocníc Slovenska dlhodobo upozorňuje na nedostatok zdravotníckeho personálu vrátane lekárov a sestier. Výsledkom našich aktivít je napríklad podpora rezidentského programu podľa štúdia na stredných; podpora štúdia na stredných zdravotných školách, ako aj zjednodušenie prijímania kvalifikovaných zahraničných pracovníkov, ktoré by mohli riešiť kritickú situáciu, personálnu situáciu. Prekvapuje nás preto reakcia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek na aktuálnu citlivú situáciu, v ktorej sa ocitlo slovenské zdravotníctvo. Obzvlášť, keď komora v minulosti ani v súčasnosti nepredložila žiadny konštruktívny návrh alebo riešenie. Komora sestier, naopak, s čo tvrdšou rétorikou všetky návrhy riešenia aktuálnej situácie odmieta, čo niekedy, žiaľ, vyvoláva podozrenie, že komora sestier súčasný napätý personálny stav podceňuje a svojím prístupom bráni v jeho postupnej náprave."
Myslím si, že citovanie asociácie, ktorá združuje 75 nemocníc, ktoré si najviac uvedomujú tento problém, je asi dostatočná.
Vážené kolegyne, kolegovia, v rozprave vystúpilo sedem poslankýň a poslancov, boli predložené dva pozmeňujúce návrhy, jeden predložil pán poslanec Krajčí, ku ktorému sa pozitívne vyjadril, vyjadrila predkladateľka pani ministerka, druhý pán poslanec Poliačik, ku ktorému sa negatívne vyjadrila pani ministerka ako predkladateľka, a zároveň boli dva procedurálne návrhy prednesené o tom, aby sa hlasovalo o bode 6, o oprave vystúpenia aj pána poslanca Krajčího zo spoločnej správy. Z procedurálneho hľadiska budeme hlasovať o týchto dvoch procedurálnych návrhoch naraz, aby ste o tom vedeli.
Toľko z mojej strany. Ďakujem pekne za pozornosť aj pani ministerke.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 15:47 - 15:48 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, rovnako chcem povedať, že sme sa už pripojili, ako som to spomínal, a chcem poďakovať aj ministerstvu, pretože to bolo spoločne odkomunikované. Čiže aby sa niekto nevynechával a myslím si, že ministerstvo a predovšetkým odborníci, ktorí to majú na starosti, sa k tomu vyjadrovali. Takže myslím si, že v tomto máme spoločný názor.
A možno jednu vec k tomu vystúpeniu. Ste povedali, že najviac ohrození chudobou sú deti do, mladistvé do 18 rokov. Chcem to trošku poopraviť, lebo ja si to nemyslím, že keď prekročia hranicu 18 rokov, už sú neni ohrození chudobou. Záleží to vždy od statusu rodiny a rodičov, v akom sa nachádzajú, aby nedošlo k nedorozumeniu, že u nás na Slovensku sú najviac ohrození chudobou deti, ktoré sú do 18 rokov. Ale určite ste to tak nemysleli, len som to chcel dať na pravú mieru.
Ďakujem.
Skryt prepis