Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

14. 3. 2018 o 11:32 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14. 3. 2018 11:32 - 11:32 hod.

Boris Kollár
Ďakujem. Chcem oznámiť všetkým členom výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, že zvolávam zasadnutie výboru dnes na 13.30 v rokovacej miestnosti výboru č. 147. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 17:39 - 17:39 hod.

Boris Kollár
... skutočne ten zákon nieže sprísniť, ale dostať to do nejakej normálnej úrovne, aby ten štát mal páky a kontrolu nad... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 17:37 - 17:39 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci. Chcem podporiť názor pána Farkašovského. Je cítiť, že pochádza z médií a problematike sa rozumie. Skutočne môžem povedať, že treba posilniť naozaj kompetencie rady pre retransmisiu možno upraviť v tomto aj zákon. Osobná skúsenosť je, že keď a vlastne aj zákonná keď chcete previesť médium napríklad rádio, tak do určitého počtu percent len oznamovacia povinnosť. Nad musí to rada schváliť, ale teoreticky keď si vy založíte eseročku a licenciu drží eseročka a nie fyzická osoba, čo väčšinou sú to eseročky, tak keď už prevádzate na úrovni vlastníka tej s.r.o, môže byť ďalší reťazec troch, štyroch, ďalších jedna vlastní druhú. A na tú už nemá dosah rada pre retransmisiu a vy to môžete v treťom kolene prepisovať ako chcete a rada na to nemôže, nemá žiadny na to právny dosah, lebo ten držiteľ tej licencie je vždy tá prvá s.r.o a mení sa majiteľ tretej, štvrtej, piatej. To znamená, že áno ako presne hovoril pán Farkašovský je to pravdou tam treba posilniť tie kompetencie, aby sa toto nestávalo. Doteraz je zakázané len krížové vlastníctvo tých elektronických médií, ale ja si myslím, že je na mieste tie veľké domy nejakým spôsobom tiež riešiť, lebo keď si zoberiete, že budú mať aj televíziu a teraz budú mať aj obrovské printy a ešte si nakúpia rádia tak to nie je to správne, aby sme odovzdali, je to vlastne tretia veľmoc, alebo odovzdali by sme takúto obrovskú moc do rúk pár bohatým ľudom a nemali by sme nad tým kontrolu. Ja si myslím, že na mieste sa touto otázkou sa zaoberať a skutočne ten zákon nie že sprísniť, ale dostať to do nejakej normálnej úrovne, aby ten štát mal páky a kontrolu nad ...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 17:27 - 17:29 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa tento váš návrh zákona určite podporíme, je to rozumné riešenie, aj keď si myslím, že pre Slovensko už je neskoro. Dnes sám som vlastníkom jedného média elektronického, mal som predtým viacej. A dá sa to krásne poschovávať na rôzne eseročky, na kamarátov a na konci dňa to aj tak združíte dokopy. Dnes dá sa povedať mediálny trh ovládajú dve skupiny. Sú to dve oligarchické skupiny. Je to J and T a Penta. Na jednej strane bola absolútna koncentrácia ešte dokonca kúpili Nový čas a teraz ovládajú kompletne celé printy. Za chvíľku sa dostanú k televízií Markíza. Druhá skupina je J and T to viete dobre, tam majú tri alebo štyri rádia, ktoré aj tak majú v kope, aj keď je tento zákon už dneska v platnosti. Cez to všetko to majú v kope, všetci o tom vieme, nič s tým nedokážeme robiť, lebo ten zákon je taký, že dá sa obísť. Bohužiaľ pokiaľ nesprísnieme, maximálne nesprísnime tieto podmienky. V Amerike by to rozbili, by donútili to rozpredať, aby ten nejaký orgán na to dohliadol, aby to nemohlo byť koncentrované v jedných rukách. Pokiaľ niečo takéto neurobíme, tak len toto budú len také kozmetické ja si myslím úpravy, ale cez to všetko za to zahlasujem, lebo každý krok k vylepšeniu situácií treba podporiť a určite ho podporíme aj my. Cez to všetko si myslím, že je to veľmi zlé, keď tieto dve skupiny ovládajú vlastne celý mediálny trh a môže si s nami robiť absolútne čo chcú. Keď si povedia, že vy ako politik ste zlý, tak z vás toho zlého urobia. Keď si z nejakého lajdáka povedia, že urobia z neho premiéra no tak bude premiérom. Veľmi na hrubo povedané. To znamená, že skutočne niečo s tým musíme urobiť, ale aby sme dokázal, aby ten štát mal taký nástroj, aby to vedel rozbiť. Lebo dneska sa to dá obísť a keď si zoberiete, že akým spôsobom fungujú tak to sú veľké, veľké domy, ktoré nás naozaj s nami hýbu ako s krabičkami. Takže tento návrh zákona podporíme. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 17:06 - 17:08 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Pán Žarnay, pri všetkej úcte k vám, ja vás nejdem napádať, ale chcem tlmočiť názor našeho klubu, nebudeme môcť tento návrh váš zákona podporiť z jasných dôvodov, ktoré tunak už aj povedala pani Smolíková. Máme za to, že nemôžme vyliať s vaničkou aj novorodenca. To znamená, že vy máte asi jeden alebo dva prípady nejaké markantné, ktoré vás asi k tomuto viedli. Ale je to ojedinelý prípad, na základe ktorého ste sa rozhodli tento návrh zákona predstaviť tuná v pléne, ale myslím si, že je tunak tisíce dobrých učiteľov naozaj, riaditeľov škôl, ktorí si tú prácu vykonávajú zodpovedne a bola by veľká škoda takýchto fakt naozaj dobrých manažérov alebo aj dobrých učiteľov, ktorí aj učia zároveň, nielen že sú riaditelia. Tak bolo by škoda takýmto návrhom zákona ich zastaviť, aj keď by mali už dve obdobia za sebou ako vy spomínate, tých desať rokov.
Ja si pamätám, keď ja som chodil do školy, mal som tri, štyrikrát, teda bavíme sa o nejakých desiatich, pätnástich rokoch, stále ten istý riaditeľ počas celej zédeešky a nemali sme pocit, že by to bol nejaký zlý riaditeľ, alebo že by mal sa len preto, že niečo tej škole odovzdal, mali by sme ho vymeniť. Súhlasím aj s pánom Mizíkom takisto ako to pomenoval, tí ľudia nemusia byť vždy vyhorení a potrestať všetkých tých šikovných len kvôli dvom, trom nejakým nespratníkom, na ktorých asi máte ťažké srdce by bola veľká, veľká chyba. Takže ešte raz, pri všetkej úcte k vám, tento návrh zákona náš klub nepodporí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 14:48 - 14:50 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Štát musí byť zodpovedný, štát by mal zasiahnuť, tak ako v Českej republike. Chcem pripomenúť, že u nás bolo okradnutých strašne veľa občanov, spoluobčanov a odišlo 20 miliárd, bolo ukradnutých 20 miliárd, boli poškodení 20 miliardami korún. A v Českej republike sa to nestalo. Nemýľme si to! Skutočne tam štát zasiahol. To znamená, že štát týmto jasne prebral a musí prebrať zodpovednosť za nekonanie. Aj vy svojmu dieťaťu, keď vidí, je malé a vidíte oheň, tak mu, ho nenecháte sa popáliť, ale poviete mu, vysvetlíte mu, pozor, to páli, nechoď k tomu. To znamená, že takto sa zachoval štát k možno nie dobrej finančnej gramotnosti svojich občanov, zasiahol a okamžite zastavil B.M.G. INVEST v Čechách. Ľudí tam pozatváral a ľudia v Čechách neboli okradnutí, neboli okradnutí. Na Slovensku ten štát to toleroval, dokonca niektorí štátni predstavitelia na tom participovali a stihli svoje výbery, svoje vklady vybrať ešte pred pádom tohto B.M.G. INVEST-u. To znamená, že štát sa tuná zachoval ako taká macocha. A si myslím, z nášho pohľadu si myslím, že keď tento štát to vedel vyriešiť v Čechách a slovenský to nevyriešil, tak má určitý diel svojej takej zodpovednosti za túto vec.
Pán Dostál, nesúhlasíme s vami, aj keď rozumiem, pán Dostál, vašim argumentom, absolútne im rozumiem, ale náš názor sa prikláňa na stranu ľudí, a preto zahlasujeme za uvedený návrh pána Martina Fecka. A chcem zároveň aj týmto odkázať, a možno aj Robertovi Ficovi, že je to jeho, z ďalších klamstiev, keď podviedol obyčajných občanov, keď im sľúbil, že prijme zákon, že ich odškodní. Keď vedel odškodniť vlastného oligarchu, vedel nájsť 100 miliónov eur pre Širokého, tak je to jedna obrovská hanba, že nevie pre týchto ľudí nájsť tieto peniaze.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13. 2. 2018 11:03 - 11:04 hod.

Boris Kollár
Mám návrh. Zvolávame grémium v mene troch poslaneckých klubov. Okamžite.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 13:34 - 13:35 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister, milí kolegovia zo SNS, my nespochybňujeme pána ministra Gajdoša ako ministra obrany. My akurát upozorňujeme na tento tender a veci, ktoré sa nám popri ňom nepáčia. Robíme to, aspoň za nás vecne a bez osobných invektív. To je úloha opozície. To nám nemôžete odoprieť. Neútočíme osobne a pána ministra ani raz, ani pán Krajniak, môj kolega, nespochybnil ako odborníka, ako vojaka a ako ministra obrany. Tak si to nemýľte. Hovoríme akurát odborne. Hovoríme ako opozícia a chceme, aby slovenská armáda prezbrojila. Sme za to, aby bolo vyčlenených ešte viacej, aby sme naozaj dodržali tie 2 %, sme za to. Len chceme kvalitu. Za tú cenu chceme požadovanú kvalitu. O nič iné nám nejde. Samozrejme, že chceme, aby to bolo, aj slovenský výrobok. Však my proti nejdeme. Ale keď máme nemať tu najlepšiu, najvyššiu kvalitu, tak aspoň ušetríme na cene. O to ide. O nič iné. My nespochybňujeme tunák pána ministra. Tak si to nemýľte, skutočne, pri všetkej úcte. Myslíme si, že je to dobrý vojak a dobrý minister obrany. Ale máme určité výhrady k tomuto nákupu. A na nás sa nemôžete, nikto z vás, hnevať, že sa k tomu vyjadrujeme. Od toho je tuná opozícia. Od toho máme parlamentnú demokraciu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 10:43 - 10:44 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Tak som to stihol. Ja by som chcel len krátko reagovať. Skutočne za nás vystúpil pán poslanec Krajniak. Nedotkol sa ani marxistu, ktorý teraz robí onucu oligarchom, takto by som dopadnúť nechcel. Tak nedotkol sa osobne ani tohto pána, nedotkol sa nikoho, len odborne, vecne komunikoval. Mal tunak prejav, ktorý, ja si myslím, nikoho nenapádal. Bol vecný, odborne popísal veci. A na to prišiel pán predseda. A čo začal robiť? Začal všetkých osobne napádať. On bol jediný, ktorý tu osobne napádal za nekompetentnosť, tam sa niekto škeril, tam niekto mal problém s lopatami, tam ten má nejaké lajky. Viete, prísť a vyčítať niekomu niečo, čo nespravil, a sám to používať, je veľká hanba, ale jeho.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2. 2. 2018 10:44 - 10:45 hod.

Boris Kollár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pani Krištúfkovej. Ja by som na ňu zareagoval len, že by som znova pripomenul zásadnú pripomienku Generálnej prokuratúry. "Slovenská republika je jedinou krajinou, ktorá vymáha náhradné zálohové výživné od poberateľa náhradného výživného. Spravidla vo všetkých krajinách, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Švédsko, poskytnutím náhradného výživného prechádza právo na výživné na štát." To znamená, že vy tu robíte zo Slovenska taký skanzen Absurdistanu.
Vy bojujete proti ľuďom, vy ste spiatočnícki. A toto je môj odkaz pre vás: vy bojujete hrdo, odborne, slušne za práva štátu. My sa pozeráme v prvom rade na tie matky. Kľudne si choďte touto cestou ďalej.
Skryt prepis