Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

15.6.2018 o 13:50 hod.

Mgr.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

15.6.2018 13:50 - 13:50 hod.

Dušan Bublavý
Ja by som bol veľmi rád, keby v pléne tento návrh zákona mal opodstatnenú podporu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2018 13:39 - 13:41 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál, viete sám, robíte v komunálnej politike už dlhé roky. Ste asi aj poslancom vyššieho územného celku. Viete, o čom je táto práca. V malých obciach naozaj nemá kto robiť starostov, tam sú úväzkoví, lebo nie sú všetci na plný úväzok a robiť starostu za naozaj smiešne peniaze nemá kto, nechce tú zodpovednosť na seba vziať. To je kvôli tomu, že tá náročnosť výkonu starostu a primátora nie je jednoduchá, je to zložitá, to aby ste mali pri sebe jedného právnika minimálne, minimálne na dve-tri hodiny týždenne, aby ste sa s ním radili, aby ste nespravili zlý krok. Takže sa ani nečudujme, že týchto starostov v malých obciach nikto nechce robiť.
A čo sa týka platov poslancov, sám viete, že aj ten plat poslanca sa odvíja od platu starostu alebo primátora. Na malých obciach to nie je žiadny problém, lebo tá odmena je minimálna. Ani zato to tí ľudia nejdú robiť, ale chcú, aby, aby obec fungovala, aby sa zvyšovala životná úroveň, aby fungovala infraštruktúra. Čiže tam o peniazoch sa nedá ani hovoriť. Dá sa hovoriť o peniazoch, keď ste na veľkom meste, ako je tu v Bratislave, že tam ste sa mohli cítiť, ako keby ste boli ukrátení.
Ale vidíte, vy sám za seba tiež lobujete. Ja som sa priznal, že som v konflikte záujmov, ale vy ste nepovedal, že hovoríte teraz aj troška o sebe. Že sa to týka aj o váš plat, ak ste cítil krivdu. Ale majte na pamäti to, že ak má vyšší príjem váš primátor... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2018 13:25 - 13:27 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Musím uviesť na pravú mieru. Pán kolega, bol si bývalý primátor alebo starostom, teraz nechcem ťa uraziť. V tej dobe, v roku 2011 tie násobky a tabuľky, si môžeš ten zákon vytlačiť, naozaj boli o 10 %, o desať percent znížené. Tak nemáš pravdu, nemáš pravdu, že ja zavádzam. To, že je valorizácia, to je valorizácia pre všetkých. Ale tie násobky platov, že od; do 500 obyvateľov bolo 1,65 znížené na 1,49 až po stotisícové mesto a to je zhruba o tých 10 %, ako som povedal, to je pravda. Ja nezavádzam, hovorím pravdu.
To, že to vyznelo, vyznelo aj tak, že som povedal, že som v konflikte záujem; záujmov, tak to kvôli tomu som povedal aj to, čo si myslím o platoch a o starostoch a o sebe, tak preto som to tam zakomponoval. Ale ak má niekto dojem, že starostovia a primátori si naozaj nezaslúžia slušný plat, lebo sa, keď sa chceš tomu venovať, takže si myslím, že tých nárokov z roku 2011 je oveľa, oveľa viac na starostov a primátorov, že aspoň takýto plat by si zaslúžili. Ja viem, že to prišlo vtedy, ak si pamätáme, v roku 2010, keď nejaký starosta nevedel prečítať sľub, lebo bol negramotný, lebo si ho zvolili. Vtedy bol hon na starostov a primátorov. A vtedy, v tej doby, v tej dobe, keď bol predsedom parlamentu pán Sulík, tak vtedy ste na starostov a primátorov použili zníženie platov. Ale nazvalo sa to aj protikrízové opatrenie.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.6.2018 13:09 - 13:20 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená kolegyňa, kolegovia, ja by som bol veľmi rád, aby sme si začali vážiť aj našich starostov a primátorov a aby tomu bol prvý krok aj my dnes pri návrhu nášho zákona, ktorý sme spolu s kolegami pripravili, kde by som bol veľmi rád, aby sme neboli úzkoprsí, keď my si nedokážeme sami tu v Národnej rade schváliť platy, sypem si popol na hlavu, je to aj, aj mojou vinou, ale bolo by dobré, aby sme to dokázali aspoň našim ľuďom v samospráve. Lebo úroveň našich platov tu v Národnej rade je na úrovni slabších manažérov, tak preto by som bol rád, aby sme; z roku 2011, čiže sedem rokov naspäť; aby sme tieto platy dali aspoň na takúto úroveň.
Samospráva v krízovom období súhlasila s tým, že nám boli znížené aj podielové dane zhruba o tri percentá. Tak sme sa chceli podieľať v tomto období krízovom, aby sme pomohli štátu. Odmenou sa nám stalo to, že sa nám znížili platy, starostom a primátorom. Bolo to nazvané ako protikrízové opatrenie. Tak ako som v úvodnom slove povedal, keďže kríza pominula a naozaj ekonomické výsledky nášho štátu sú oveľa lepšie a aj verejná, štátna správa, ale aj samospráva je na tom súčasne, si myslím, veľmi dobre, tak by bolo vhodné, aby sme s týmto návrhom nás poslancov, aby sme súhlasili a aby sme dostali všeobecnú podporu.
Čo sa týka základného platu, tento návrh je naozaj na tej istej úrovni zhruba o 10 % navýšený a na tú istú úroveň, ako to bolo v roku 2011. Je to podľa počtu obyvateľov, ako majú naše samosprávy. Je to od 0,16-násobku až, keď je stotisícové mesto, o 0,4-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.
Pohyblivá zložka, ktorá bola doposiaľ, že mohli mať na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva navýšený plat starostovia a primátorovia, primátori o 0,70 %, tu navrhujeme znížiť od nuly po 60 %, čiže tu ešte si skracujeme, aby tie násobky neboli podľa toho, aby boli podľa toho ako, ako tí starostovia a primátori pracujú, aby to bolo ponížené na 60 percent.
Náš návrh sa týka aj tzv. odstupného, kde doteraz bolo tak, že starosta, ktorý mal viac ako šesť mesiacov vo funkcii odpracované, tak mohol mať odstupné tri platy. Tam si myslím, že to je nespravodlivé, že by to malo byť tým spôsobom, že ak niekto robil len šesť, viac ako šesť mesiacov v jednom funkčnom období, aby mal ponížený, aby nemal tri odstupné platy, ale aby mal len dva. A ak starosta, ktorý robil celé funkčné obdobie, tak ten nech by mal tie tri odstupné. Ak by bol starosta, ktorý má dve funkčné obdobia, tak aby mal štyri odstupné platy a starosta, ktorý má tri a viac funkčných období, aby mal päť odstupných platov. Chcem to skonkretizovať tak, že si predstavme, že starosta, ktorý je opakovane, alebo primátor opakovane volený a vo voľbách neuspeje, tak má nárok na tie odstupné platy. A predstavme si, že ste štyrikrát zvolený, tak ten, kto dostal dôveru štyrikrát, tak ušetril aj zdroje na financie svojej obci alebo mesta, lebo to odstupné nemuselo byť vyplácané, lebo na to automaticky nemá nárok. Takže tých päť odstupných platov po nejakých dvanástich rokoch, si myslím, že to je ešte ušetrenie toho, ako keby bol, keby nebol trikrát zvolený, to by bolo deväť odstupných platov. Takže to je taký seriózny návrh a je to podľa zásluhovosti, tak by som to nazval. Čiže a ten, kto je päť-, šesťkrát volený, môže mať maximálne aj tak to odstupné len päť platov. A keďže sa nám blíži obdobie komunálnych volieb, ktoré budú na jeseň, v novembri, tak si myslím, že by to bolo vhodné, aby sme tým ľuďom, ktorí urobili kus poctivej roboty a možno pol života v svojom produktívnom veku venovali samospráve, tak si určite to odstupné päť platov, ak robil, niektorí robia a robili päť-šesť volebných období, tak za také, také poďakovanie aj od nás tu z Národnej rady by si určite zaslúžili. Lebo predstavte si, že niekto končí, nedostane dôveru v päťdesiatich, šesťdesiatich rokoch. Úprimne si dajme ruku na srdce, v tých šesťdesiatich rokoch kdeže ho, kto zamestná? A on keď robil tú prácu pre samosprávu nejakých 20, niektorí aj viac rokov, tak mu to jeho zamestnanie, povolanie, mohol byť právnikom, mohol byť čokoľvek, strojárom, kdeže, na míle mu ušla, ten, ten, jeho, jeho funkčnosť, čo robil v súkromnom živote, odbornosť sa úplne vytratila, lebo to sa nedá už dobehnúť. Tak si myslím, že aby sme tým ľuďom nejakú tú barličku naozaj dali.
A beriem to aj ako taký prvý krok k tomu, aby sme sa aj my tu v pléne dohodli a aby sme naozaj ako takí najslabší manažéri nevyzerali, aj keď nám verejnosť a niekedy aj podsúvané médiami pridávajú také, také platy, ktoré naozaj nie sú reálne.
Ja sa priznám sám, že som tu troška aj v konflikte záujmov. Som starostom. Som šestnásť rokov starosta alebo teda šestnásty rok, čo som dostal štyrikrát po sebe opätovanú dôveru, ale ja tu ten výkon robím, ako vieme, ako sme si to schválili, za minimálnu mzdu. Takže ja naozaj, mňa sa to netýka, tento plat, ale poznám kolegov naozaj, ktorí to oduševnene robia dlhé roky, a bolo by vhodné, aby sme tie mzdy z roku 2011 aspoň na túto úroveň vrátili.
Musím sa priznať, že ja sa troška cítim ako starosta, ktorý je vo funkcii aj poslancom Národnej rady, ako taký segregovaný. Lebo my, čo sme volení v priamych voľbách, čo o nás ľudia všetko vedia a hlavne na obciach, čo sme zač, a vedia o nás od narodenia až po súčasnosť, my môžme mať maximálne minimálnu mzdu a všetci tí, ktorí podnikajú alebo sú pedagógovia, umelci, školitelia v akýchkoľvek funkciách, môžu byť ohodnotení a mať taký príjem neobmedzený. Naozaj je to, je to tak, ako keby sme my boli segregovaní a to sme sa akosi do toho dostali sami pod tlakom všetkých možných okolností. Ale ja to vnímam, musím povedať úprimne, veľmi zle a strašne ma to trápi, lebo tých kompetencií, koľko má samospráva, a človek to musí robiť s vypätím všetkých síl a keď tá robota človeka baví a robíte naozaj pre ľudí, ja sa za to nehanbím, že to tak je. Ak mi niekto neverí, môže, môže si zistiť, kde robím starostu a robím tak, aby tí ľudia mali kde žiť, aby mohli bývať za slušné peniaze v nájomných bytoch, nie developerských, aby si mohli postaviť svoje rodinné domčeky tam a za také peniaze si kúpiť pozemok, čo sú o minimum pre obec zárobkovo, ale aby to bolo pre nich lákavé, aby ľudia mali chuť žiť v obci. A keby človek vnímal tie možnosti, ako sú teraz, že môžem mať asistenta, je tu mobil, je internet a týmto spôsobom sa to dá zvládať, že som aj v Národnej rade, tak by som tu určite za tie peniaze nerobil. To nie je o peniazoch, ale je to poslanie a mňa by to strašne trápilo, ak by som to kvôli tomu, že kvôli platu človek utečie z obce a nedokončí rozrobenú robotu, ktorú chcem dokončiť. Takže to nie je o peniazoch, ale je to hlavne, hlavne preto, lebo to beriem ako poslanie. Ale ten príjem za to, že som mimo domova a že, že to človek robí s vypätím všetkých síl a niekedy je aj zdravie, nepozerá na svoje zdravie, tak si myslím, že aj toto nie je s kostolným poriadkom. Ale taký je život, treba sa s tým vysporiadať.
Zhruba by som teraz ukončil svoju rozpravu, ale určite som pripravený, sú tu niektorí prihlásení aj do rozpravy, som pripravený komunikovať na túto tému. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.6.2018 13:05 - 13:06 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona, spolu s mojimi kolegami sme pristúpili k tomuto návrhu kvôli tomu, že ešte v roku 2011 boli krátené platy starostov obcí a primátorov miest. Ono sa to nazvalo ako také protikrízové opatrenie, keď v tej dobe sme sa akosi stali starostovia a primátori, ako keby taká škodná, vtedy bolo v móde, aby sa platy znižovali, tak došlo tak aj k zníženiu platov starostov a primátorov zhruba o 10 percent. Keďže kríza pominula, ja si myslím, že by bolo vhodné, aby sme aj ľudí, ktorí robia v samospráve, aby sme ich ohodnotili a aby sme aspoň na úroveň roku 2011 ich platy vyriešili.
Ďakujem, skončil som, môžeme, ale, pani predsedajúca, chcel by som sa hneď ako prvý prihlásiť do rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2018 15:53 - 15:55 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Hovorí sa, že aj keď neskoro, ale predsa. Ja som veľmi rád, že Trenčiansky samosprávny kraj je takým priekopníkom za ostatné tri roky, čo sa týka duálneho vzdelávania. Ale musím pripomenúť, že veľkou chybou z minulosti bolo, že pri privatizácii štátnych podnikov sa nedali podmienky týmto privatizérom, že musia pokračovať v prevádzke učňovských zariadení v týchto podnikoch. Bola veľká chyba, tam sa nám vlastne aj vytratilo učňovské školstvo, lebo inak by sme mali dosť odborníkov, či už sa to týka obrábačov kovov, zámečníkov, stolárov, tesárov, murárov, technikov.
A preto je najvyšší čas, aby spolupráca medzi ministerstvom školstva a samosprávnymi krajami naozaj priniesla spolupráca ovocie do systému za pomoci duálneho vzdelávania. A verím, že tomu pomôže aj zvýšenie podielu výkonu praktického vyučovania. A návrh zákona aj uľahčuje vstup stredných odborných škôl a zamestnávateľov do systému duálneho vzdelávania a to je naozaj veľmi dobré.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2018 11:56 - 11:57 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Aj ja by som sa chcel pridať do diskusie a chcel by som kolegovi dať na vedomie, že Trenčiansky samosprávny kraj, kde som aj poslancom, je naozaj veľmi aktívny a máme zapojených aj 20 stredných škôl, 600 študentov, ktorí sú pripravení a budú do života pripravení tak, čo sú profesie potrebné. Pre zamestnávateľov v našom kraji, kde je spolupráca so 68 firmami, 68 zamestnávateľov, ktorí budú mať pripravených študentov pre svoje firmy. Pevne verím, že budeme úspešní v budúcnosti a že so zamestnávateľmi bude tá spolupráca ešte v budúcnosti čím ďalej, tým lepšia. A to je naša vízia do budúcnosti, čo je potrebné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.3.2018 21:38 - 21:39 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán poslanec Matovič, ja viem, že sa ti búrajú tvoje sny o predčasných voľbách, lebo tebe utekajú ľudia z tvojho košiara, tvoji ľudia z tvojho klubu a chcel si si to vyriešiť nejakým spôsobom, keby boli predčasné voľby. Predčasné voľby, Igor, nebudú. Nehanbíš sa, nehanbíš sa ani pre dosiahnutie svojho cieľa tancovať na hroboch dvoch mladých zavraždených ľudí. Si ako hyena. Krúžiš dookola ako sup, ale ja ti hovorím, zobák ti klapne naprázdno (smiech v sále), lebo predčasné voľby nebudú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2018 15:59 - 16:00 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán poslanec, hneď v úvode burcujete ľudí na námestia, zneužívate situáciu. Naozaj, pán poslanec, ešte ani nevyschla krv mladých zavraždených ľudí, ešte ani neuschla hlina na ich hroboch, už ste situáciu zneužívali kvôli politickým bodom. A, žiaľ, mrzí ma to, že sa k vám pridal aj pán prezident. Za pár hodín z vás boli žalobcovia aj sudcovia. Hneď ste mali vinníkov. Tancujete na hroboch naozaj mladých ľudí ako hyeny.
Ako to hovorieva váš pán kolega poslanec Matovič a pýta sa: "Máte vy Boha pri sebe?" A ja vám hovorím, vážená opozícia, vy Boha pri sebe nemáte. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 13.3.2018 14:29 - 14:31 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma uznesením určil za spravodajcu k návrhu zákona proti byrokracii (tlač 869). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 4. mája 2018 a gestorský výbor do 9. mája 2018.
Pán podpredseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis