Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24. 5. 2018 o 20:47 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:47 - 20:49 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Úžasný intelektuálny slovník pani poslankyňa vagabundi, neviem akí gauneri a ktorí absolútne nič nevedia a vy tá skvelá, ten vzor pre Slovensko, vy všetko dáte dokopy. Nech sa páči vyprávajte, len nie politické chrapúnstva a poviem vám prečo. 26. denník Trend citoval, že teda za vraždou mladého Kuciaka môže byť aj talianska mafia údajne a že môžu byť zapletení s politikmi. Na druhý deň ráno som už čítal spolu... akí sme kamaráti s mafiou a podobné nezmysly. Pani poslankyňa tu teraz vyprávať toto celé čo hovoríte v našej, ja som zo Štiavnických bani, vedľa na Belui je taliansky podnikateľ, ktorý má pozemky, funguje tam. Pravdepodobne možno tiež keď nárokovo si žiada dotácie a podobne. Teraz každý Talian, nikdy som nepočul až do 26. januára, že by na Slovensku bola nejaká talianska mafia, dokonca ten Vadala nikdy nebol odsúdený riadne súdom a vždy mal pozíciu právne ústavnú pani poslankyňa. Pokiaľ nie je niekto odsúdený, tak sa naňho hladí ako na nevinného. Mal takúto pozíciu na Slovensku, aj teraz som veľmi zvedavý ak dopadne ten podľa môjho názoru veľmi divne koordinovaný proces v tom Taliansku, som na to zvedavý jak. Ale o to teraz vôbec nejde, to znamená teraz keď stretneme akéhokoľvek Taliana, tak principiálne sa s ním nemôžem ani baviť, lebo vy sa tu postavíte a začnete všetci tárať tieto veci o tej mafii, týmto spôsobom? Ak máme sa vôbec baviť ľuďmi s Enelu, však to sú Taliani takisto, čo keď sú mafiáni. A vy viete, ktorí to sú, tak nemohli by ste urobiť zoznam tých mafiánov, aby sme sa im vyhýbali. Jak môžte tu ministerku obviňovať, že ona nejakým mafiánom dáva nejaké peniaze? Má ešte slovo politické chrapúnstvo nejaký obsah pani poslankyňa? Sú ešte nejaké hranice, ktoré sa nedajú prekročiť? Trošku slušnosti k politickému súperovi a k žene, ktorá pracuje v tejto sfére 15 rokov. To naozaj z nej musíte urobiť...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 11:34 - 11:36 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Fecko, no počúvať teraz ten obrovský obdiv od vašich kolegov, pani Remišová teda, že konečne vidíme ako vyzerá odbornosť. Pán Fecko, ja sa nezaoberám poľnohospodárstvom len napriek tomu použijem to slovo insitný prejav celkom zaujímavý. Ja nepodceňujem ani insitný aj insitné umenie mám rád. Len vo vašom vystúpení a pokiaľ hovoríte o problémoch vlastníctva na Slovensku ako zásadných. Viete veľmi dobre, že máme tzv. uhorské právo a rezidua. To znamená, že vlastníctvo pozemkov sa delí v jednotlivých čiastkach. Je hrozne rozdrobené. Ja si pamätám ešte 80-tych rokoch, keď sa v Petržalke hľadal priestor pre výstavbu budov, kde bolo 500 vlastníkov alebo 500 častí jednotlivých pozemkov. Do toho celého sme urobili tú radostnú vec, že ten nádherný privatizačný a reštitučný proces teda celý, ktorý rovnako za ne riadil zásadným spôsobom množstvom vlastníkov, rozdrobených parciel a podobne. Do toho celého ešte úplne geniálny inštitút, za ktorý vy všetci hodnotovo stojíte je vydržanie pôdy a ďalšie obrovské za neriadenie problému. Pamätám si veľmi vážne diskusie o geodézii a kartografii, kde hovorili, ak máme aspoň základný poriadok urobiť v tejto sfére, potrebuje štát najmenej 30 miliárd korún. Ministerka aj my sme zdedili tento stav, kde samozrejme v tejto podobe prebiehajú stovky a ..... pomaly v každej dedine desiatky vlastníckych sporov o rôzne typy pozemkov, vyčlenenie pozemkov, geometrické plány s tým späté atď., atď. Žiadna vláda nevyrieši tento problém a vždycky bude spôsobovať ešte dobré desaťročia slovenskú traumu tento problém. Toto ak vy ako znalec, nevidíte tento problém a nenaznačíte ako sa má riešiť primárne a poslednú vec. Viete bol som tajomníkom v 90-tych rokoch, keď prvýkrát prišli zástupcovia vojenského výcvikového priestoru Javorina za mnou a hneď mi povedali pán doktor, je tu 19 miliárd...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 11:28 - 11:30 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená kolegyňa, ani ma nenapadne polemizovať s týmto typom prejavu, ktorý ste tu predniesla. Agresívny, osobný, nekorektný, urážlivý, bezočivý. Robíte to bežne, je to váš obľúbený nástroj, ale čo je najtragickejšie, zneužívate práva detí a ochranu ich na svoje čisto osobné politické záujmy, bezočivo. Urážate ženu, ktorá tu sedí, ktorá strávila 40 rokov v prostredí správy, práve v otázkach detí, kde má obrovský rešpekt v tomto priestore, ktorý som tisíckrát videl na stretnutiach s občanmi a podobne. Toto bezočivé táranie, osočovanie, čo má múdry človek v živote nerozpráva tým spôsobom ako vy, pani poslankyňa, pretože má rešpekt aj k ľuďom, s ktorými má rozdielne názory na niečo iné. Mám pocit, že tam kdesi vzadu je ešte ten malý drobný problém, ktorý vám pani ministerka bývalá zabránila v manipulácii umelých adopciách detí, ktorým ste sa veľmi rada aj s pani podpredsedníčkou v minulosti zaoberala. To je ten zásadný problém. Zneužívate tu parlamentnú pôdu, ktorá má slúžiť na to, aby sme naozaj hľadali riešenia pre deti, označiť jej správu za nekompetentnú a podobne, keby ste sa 20 rokov od nej učili, tak neviete to čo vie ona a nebudete mať jej morálne kvality, ktoré smerovali k tomu a ktoré kde má pani ombudsmanka za sebou život, ktorý jej závidím a gratulujem jej k nej. A miesto toho, aby sme ju spoločensky oceňovali, tak dostáva tieto bezočivé urážky, ktoré tu adresujete a surovo zneužívate parlamentnú pôdu na čisto osobný záujem, na osobný nezmyselný spor. Hanba vám, pani poslankyňa. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 5. 2018 13:52 - 13:54 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No nie je jednoduché zachovať tie nervy namieste. Ale toľko až bezcharakternosti, jak to tu sledujem, tak po prvé, všetci tí, ktorí aj teraz diskutovali s faktickými poznámkami, čo všetko boli schopní urobiť predtým, keď vznikol problém s vraždou mladého človeka a prepojením SMER-u na mafiu. Aký je hodnotový systém, pán Beblavý, teda aj váš, že čo toto vlastne má znamenať? Ja by som vám ešte odporučil, aj mňa dajte na ten zoznam, lebo poznal som, vraj som bol dokonca kamarát, a čítal som to v novinách, ako je Trend a podobne, s nejakým Vadalom. Len preto, že medzi tritisíc či dvetisíc ľuďmi, ktorých mám na tomto, sa niekde prihlásilo, kde netuším, kto to je. Tak bezuzdná falošnosť a hodnotový systém a vzťah k bezpečnostným záujmom krajiny.
Ja ani nemám chuť útočiť na pani kolegyňu. A keď hneď pripustím, že teda jej vnímanie sociálne a neviem, akej situácie, len teraz sa bavíme o základných bezpečnostných záujmoch krajiny a kritériách na zabezpečovanie týchto kritérií. Jak schopní ste falošne klamať! A tu napríklad pán Beblavý, váš kolega, ktorý tu vystupoval, ktorý odpočúval ľudí, ktorý porušoval hrubo zákony tejto krajiny a tak ďalej, a ten ide hodnotovo čokoľvek súdiť?! Poznať niekoho a mafiána na Slovensku, pán, pre ktorého dávate odvolanie, bol mimochodom poradcom oficiálnym podpredsedu Národnej rady v tom období a bol podpredsedom alebo predsedom dokonca svetovej zápasníckej federácie. Nepoznať ho na Slovensku znamená čo? Že poznať alebo poznať? Pán kolega, však to je bezuzdná akurát kampaň pre vašu stranu, kde zneužívate parlament na riešenie čohosi, pričom vaša osobnostná štruktúra, hodnotový systém, ktorý ponúkate, je, je otrasný. Pretože kto takýmto spôsobom je schopný zneužívať situáciu na vlastnú prezentáciu, presne dáva predpoklady, ako bude vyzerať, keby náhodou mal reálnu politickú moc.
Je to hanba, pán kolega! Všetko, čo viem k tomu povedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26. 3. 2018 19:46 - 19:48 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No, pán kolega Krajniak, pozorne som vás počúval, nepochybne sú veci z vášho prejavu, s ktorými súhlasím, s niektorými nesúhlasím, ale mal jednu obrovskú kvalitu, rozumiem vám a viem, že čo ste chceli povedať. Čo ani zďaleka nie je obvyklé z toho, čo sa tu deje.
Viete, ale spomínali ste napríklad ako významného, cenného človeka, ktorý pre Slovensko veľa urobil, pána prezidenta Kováča. Len pamätám si, že v roku 1998, keď opätovne kandidoval na prezidenta, tak v prieskumoch nemal ani 5 %, tak sa následne kandidatúry vzdal.
Čo to naznačuje alebo ako to vlastne vyzerá? Vieme dobovo vnímať hodnotu ľudí, ktorí vstupujú do toho nesmierne ťažkého kotla, ktorým je spravovanie krajiny, do toho obrovského reťazca rôznych záujmov a kde môžte fungovať normálne za predpokladu, že máte vytvorené minimálne trošku akceptovateľné prostredie. Viete, myslím si, že je nesmierne ťažké objektívne vnímať stav krajiny, demonštrovať potrebné znalosti, ktorými chcete presvedčiť verejnosť, že vy to budete robiť lepšie, alebo teda iní páni poslanci, a patrí k tomu celý rad ďalších vlastností etických, napríklad aj rešpekt k súperovi. A ten som u vás cítil, ale v drvivej väčšine tu prítomných pánov poslancov ani náznak.
Viete, počúval som aj pána Budaja, ktorý často hovorí o posolstve novembra, no ak je spôsob politického vedenia zápasu pánom predsedom strany, v ktorej pôsobí, nech sa páči. Viete, celý rad vystúpení spochybňovalo legitimitu tohto parlamentu, tejto vlády v tom zmysle, že teda väčšina úplne prirodzene dostala právo opätovne zostaviť vládu.
K vecným otázkam, boli niektoré vystúpenia, ale z pozície akože teda je tu vlastne spálená krajina, a teda... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26. 3. 2018 11:36 - 11:38 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, zrejme viem, že nestojíte o moje uznanie, ale takýchto trápností ste sa doteraz vyvarovali. Skúsim vám povedať prečo.
Použité slová "nie je vám hanba", tak mi dovoľte rovnako, nie je vám hanba vyprávať veci v súvislosti s politikou Slovenska vo vzťahu k Európskej únii v situácii, keď v čase, keď má pán prezident, francúzsky, Macron onen prejav, sa s ním stretol premiér Fico a výrazne začal hovoriť o potrebách tvrdého jadra, byť členmi tvrdého jadra a podobne a hovoril o veľmi, o tom, že teda možno očakávať veľmi vážne a dynamické momenty v zmenách v klasickom a štandardnom fungovaní Európskej únie. Čo v tom čase vyprávala celá vaša strana, ale hlavne váš geniálny predseda? Nehorázne hanebnosti, spochybňovanie Fica, čo to tu vypráva, proti, protieurópske postoje vášho predsedu, chodí prednášať pravidelne do Nemecka. Jak môžte týmto istým spôsobom vy, ktorý ste v tej strane a podliehate primeranej straníckej subordinácii, vyčítať niečo SMER-u? To vážne nevidíte tú obrovskú, to brvno vo vašich očiach?!
Keď sme už pri tom, pán kolega, budete mi rozumieť, jeden z významných európskych historikov rozprával o tom, že jedným zo znakov našej civilizácie je to klasické: "Pochybujem, teda som." Ak budete rozprávať, že Rusko má, koná obludne a podobne v situácii, keď toho agenta vydalo a vymenilo, teda ruského, ruského spravodajského dôstojníka ako anglického špióna, v situácii dva týždne pred voľbami a v situácii pred majstrovstvami sveta a pred tou situáciou, ktorá tam je. Závan totality. Závan totality. Tu je náš nový hegemón a okamžite sa klaňajme, váľajme sa po zemi - a čo po demokracii a čo po pravde.
Ja by som sa na vašom mieste hanbil, pán kolega!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:39 - 16:40 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ja vlastne chcem len vyjadriť úžas nad obrovským diapazónom pána poslanca, že dokáže so zaujatím a hlboko rozprávať o tak rozporných a odťažitých témach, že sa to nedá neokomentovať. No a samozrejme aj teda pripomenúť ten nový fenomén, ktorý tu máme. Už tu nemáme len NOVU, už tu nemáme len OKS, už tu máme Progresívne Slovensko, už tu máme KDH. Zo dňa na deň máme krásne rozstratifikovaný parlament. Je to obrovský prínos demokracii a parlamentarizmu u nás. Sú to skutočne potešiteľné veci. A na jednu otázku sa pýtal respondent, že ešte ten dom horí, že horí, len aby horelo, pán kolega. Takže to je všetko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 2. 2018 18:41 - 18:43 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Bude to nenáležité, ale zdá sa mi to, trošku zneužijem túto poslavňu, pán kolega, keď sa pýtate na tie zahraničné investície. Vidím to zhruba, bol to známy tým Stalin, keď povedal, že je dôležité ošklbať sliepku a potom ste vďačný za každé zrno, čo vám podhodia. Problém je naozaj, ale, samozrejme, tak zlé to nebude. Faktom je, že niekto absolútne rezignoval na domácu národohospodársku politiku totálnym rozpredajom všetkého, čo sa tu rozpredať dalo, tak, a má to svoje dôsledky. A v týchto dôsledkoch ja musím pracovať a rozmýšľať a hľadať riešenia. To je ten zásadný rozmer. Čiže asi, pravdepodobne v tom absolútnom vyjadrení dobré – zlé je neni korektné dať mi tú otázku, lebo tu bude ten pes zakopaný.
Ale pánovi Uhríkovi. Veď, pán Uhrík, to je o tom. Tak buď teda každý máme svoje prejavy, vy aj my, my aj hovoríme, že je to parlament prejavov podľa charakteristiky rokovacieho poriadku, ale tak potom teda nerozprávajme potom, je to parlament prejavov, každý si robíme svoje. Ten, ktorý vládne, má väčšinu, má jednoducho, je hegemónom v tom parlamente a má povinnosť za správu štátu a tí ostatní to rešpektujú. A v takom prípade má potom zmysel konštruktívna spolupráca. Lebo hovoriť o tom, čo je dobré a zlé, je vždy veľmi hypotetické v parlamente. Nemáme pravdepodobne úplne rovnaký hodnotový systém a ani nie rovnaké poradie toho hodnotového systému, takže je úplne prirodzené, že sú tam trošku disproporcie.
No a potom k tomu rokovaciemu poriadku, pán Dostál ešte. No tak, ale za tých okolností potom nepotrebujeme druhé čítanie ani prvé. Potom rovno povedzme, že budú dvakrát, budeme sa rozprávať o tom zákone. Ale ten rokovací poriadok má obsah a má dôvodovú správu, kde zákonodarca aj napísal, čo má byť obsahom prvého a druhého čítania. Nejaká nevyhnutná miera legitimity. No púšťame to voľnejšie, ale racionalita rokovania parlamentu je tiež opomíjená, aby som použil český termín, teda neberieme to na vedomie dostatočne a je to chyba. Lebo k racionalite konania a rokovania parlamentu a potom v konečnom dôsledku aj k jeho dôstojnosti a rešpektu to ne-pri-spie-va.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7. 2. 2018 18:23 - 18:30 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Priznám sa, že som už aj oľutoval, že som sa prihlásil do tejto rozpravy, kde som teda sa vôbec prihlásiť nechcel, len ja neviem, či to je vekom, alebo tým, že naozaj že existujú tie paralelné svety a že všetci žijeme v rozdielnych svetoch. Napríklad ja registrujem, že toto je druhé čítanie o návrhu zákona, ktorý sa dotýka veľmi špecifických problémov zamestnanosti, má, samozrejme, svoje kontexty a tak.
Mali sme prvé čítanie, kde si viem predstaviť všetko to, čo tu prišli ste a rozprávate a tak ďalej. To znamená, naozaj nemá opozícia možnosť ponúknuť niečo zmysluplné k spravovacím procesom krajiny? Lebo toto si nehajte na mítingy, tam to môžte všetkým vyprávať. Pán kolega, máte už, viete, ja neviem, ktorý to, tuším, Platón hovoril, že to poznanie má tri také základné zložky: rozum, intuíciu a skúsenosť. A už máte dvoch ľudí, ktorí majú skúsenosť so spravovaním krajiny. Viete, že tam je štruktúra a vedia už, čo to je prázdne mlátenie slamy. Alebo aj úprimná snaha vecí ľuďom; ľudí, ktorí chcú veci pomôcť, len netušia rámce, v ktorých sa majú pohybovať, a nepracujú so základnými kategóriami.
Na Slovensku ja napríklad vnímam jednu z takých kategórií, je Ústava Slovenskej republiky. Máte tam okrem iného, že sociálne práva. Už nemáme, bohužiaľ, napríklad právo na byt, ktorý sme tam kedysi mali, ale furt máme právo na prácu v tej ústave. Už len to je dôvod, aby tú prácu tá vláda hľadala. A každá zo strán, je úplne logicky, si musí vytvoriť stratégiu zamestnanosti a musí hľadať a musí teda vytvoriť, čo považuje za najlepšie, ponúkne verejnosti. A, samozrejme, ostatné strany, pokiaľ majú inú, urobia to isté.
To, čo tu hovoríte, pani kolegyňa, vy nemáte ani náznak nieže stratégie, vy nemáte nič, ani nepracujete ešte v rámcoch, v ktorých je nevyhnutné pracovať.
Problém je, že my na Slovensku žijeme ako členovia Európskej únie v istom kontexte medzinárodných zmlúv. Máme tu Lisabonskú zmluvu, ktorá je neoliberálna. Všetky strany v tejto našej drahej snemovni sa deklarujú ako pravicové okrem nás. Všetci, čiže musíme vychádzať systémovo z pravicovosti. Napríklad je otázka sociálnych práv, o čom hovoríte, podpora rodiny. Pozrite si ústavu, čo tam máme napísané. Máme veľmi, veľmi málo úspornú. A ja ako ľavičiar skutočne nemám žiadny problém na tom pracovať, len na to musím nájsť nejaké zdroje a musím nájsť aj, samozrejme, právny rámec pre poskytovanie tej povinnosti, aby to bolo v súlade so zákonom. Čiže hovoriť tu a teraz v tejto súvislosti v druhom čítaní o tom, že máme podporovať pôrodnosť, samozrejme, som hlboko za. Ale dajte na stôl zmysluplný, zmysluplnú stratégiu podpory rodičovstva s tým, že ale aj že ako sa uplatní, v rámci toho zistíte, ako rozmýšľajú iní, ako je presaditeľná. To sú elementárne štruktúrne otázky, ktoré súvisia so spravovaním štátu.
Ďalšia vec. Tento neoliberálny koncept, ktorý tu je a ktorý ako pravičiari všetci podporujete, predsa stojí na tom, že teda zmyslom ekonomiky nie je to všetko, o čom tu rozprávate, že šťastný život občanov a niečo, je vytvoriť trh, v rámci ktorého sa môže každý realizovať, ako chce, a štát teda len vytvára nejaký rámec pomimo. Tak ako to je? V danom prípade saskári, pokiaľ viem, tak ich predseda bez problémov vypráva, že vlastne akékoľvek poskytovanie dotácií, ktoré dostávame ako eurofondy, je vlastne nezmyselné, že to nie je potrebné a že aj vyrovnávanie medziregionálnych rozdielov je v konečnom dôsledku čosi, čo ničí trh, že je to obyčajné regulačné opatrenie, ktoré má v konečnom dôsledku negatívne dopady. Ale jeho poslankyňa bez problémov vystúpi a rozpráva ako naša členka ešte aj vrátane, že ešte aj životné prostredie a aby všetci žili šťastne a mali veľké peniaze. Ale dane prípadne, ak ste chceli, pravičiari, na 15 % a z čoho to chcete robiť?
Máme obrovské problémy dobudovať, áno, infraštruktúru. Nemáme diaľnice na východ, ale každý, kto sa trošku zaoberá regionalistikou minimálnou, tak vidí ten západo-východný rozmer. Zoberte si v Čechách, jak to funguje a pozrite si vnútorné diskusie. Samozrejme, prvé Plzensko, všetko pri západnej hranici, lebo investori vychádzali odtiaľ. U nás sme urobili všetko preto, aby sme našich investorov vlastne ani nemali. Predali sme kompletne všetky banky, rozpredali sme im všetko to tzv. zlaté striebro v rokoch 1998 až 2006, ale to má dopady.
Aké sú vaše východiská národnohospodárskej politiky, vážení poslanci, napríklad, tak razantne vystupujúci? Zoznámte nás s nimi! S čím, ako chcete pracovať? Ako pracujete s faktom, že 80 % HDP robí 20 až 30 nadnárodných spoločností s veľmi výrazným rozmerom tzv. tých daňových optimalizácií a tak ďalej a tak ďalej. Skúste nám tu presne povedať, ako vyzerajú domáce pokusy podpory domácich podnikateľov, aká bola stabilita vytvorených pracovných miest, ako dlho vydržali a aká bola priemerná mzda v tých vytvorených pracovných miestach domácimi podnikateľmi. Keby ste nám urobili takú ako nejakú malú len prechádzku týmito problémami a my predsa si všimneme také hlboké poznanie, ktoré ponúknete.
Ale ani slovo v druhom čítaní o návrhu zákona. Ale počúvame, ako chodia policajti po Nitre. A rovnako by chodili, pán kolega, pravdepodobne aj po Prešove, lebo skôr či neskôr sa ukáže, že na tak veľký investičný projekt pravdepodobne nemáme dostatok kvalifikovaných odborníkov na tú konkrétnu prácu a bude treba doplnkové služby. Že tá mobilita istým spôsobom je realitou našich krajín, jak naši doktori, proste ich nikto neudrží, niektorých mladých, lebo pôjdu s veľkou chuťou do Írska, lebo dostanú 5-tisíc euro ako pomaly nástupný plat s domom, so všetkým. A zase potom, samozrejme, s veľkou chuťou sem prídu bulharskí, možno ukrajinskí a tak ďalej.
Čiže v danom prípade musíme veľmi seriózne identifikovať národné záujmy, legitímne národné záujmy identifikovať a hľadať nástroje a mechanizmy, ako ich, ako ich realizovať. Ale v rámci kontextov, v ktorých sa krajina spravovať dá. Pretože nikto to nerobí na zelenej lúke. Existuje, hovorím, celý rad obmedzujúcich faktorov, ktoré treba dostať do súladu. A to je umenie spravovať krajinu, ktoré sa pravdepodobne treba naučiť. Možno je normálne v politike, že teraz prídete v tejto fáze a budete hlava-nehlava tu čokoľvek kritizovať, upovedať; upozorňovať na prirodzené aj negatívne momenty činnosti, lebo, bohužiaľ, ten život je usporiadaný tak, že je všetko čierne alebo biele. Všetko má okrem pozitív aj negatívne veci. A že má istý význam aj konštruktívna spolupráca, že tu a teraz v tomto parlamente má význam, ukážte a poďte sa rozprávať o konkrétnych mechanizmoch, nástrojoch spravovania krajiny. Ak to bude len prvoplánová ideologická konfrontácia typu, ako to býva na námestiach pred voľbami, je to obrovská škoda, je to strata času pre nás všetkých.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 2. 2018 17:41 - 17:43 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja mám pocit, že sa dostávame do štádia, že 90 % ľudí, ktorí vystupuje, ako si pre istotu ani nepozrie zákon, len teraz sa rozhodne, že tuná tá téma mu evokuje nejaké niečo, dokonca pôrodnosť a čo ja viem čo všetko.
Pani kolegyňa Kaščáková, no, veľmi pekný socialistický prejav, presne takto si ja predstavujem socialistický prejav, že nás trápi, ako majú ľudia, aké majú mzdy, aká je kvalita života, ako starí rodičia dostávajú peniaze, a do toho tie vaše neoliberálne mantry, ktoré tu od rána do večera a chránite to celé desiatky rokov s ďalšou pravicou, ktorá je v tomto parlamente, privatizácia, liberalizácia, deregulácia. Principiálne štát nemá do ničoho zasahovať, spoločnosť neexistuje. Existujú len jedinci a každý sa musí postarať sám o seba, štát spraví len minimálnu sieť. To je vaša mantra. A potom sa postavíte a začnete vyprávať socialisticky, čo všetko treba urobiť, minimálne dane a tak ďalej. Ešte jedine, s čím môžem súhlasiť, že môžme sa pomôcť, aby sme trošku uľahčili živnostníkom, to si viem predstaviť. Ale principiálne nehovoríte o tom, čo tá vláda rieši, aká je vaša stratégia zamestnanosti. Teraz ste vysvetlila, že pre vás zamestnanosť neznamená nič, pre mňa zásadne všetko. Zásadne aj vonku, keď som kedykoľvek, kdekoľvek bol, doteraz si pamätám v Nemecku, raz sme prišli a o pol percenta sme znížili zamestnanosť ešte v 90. rokoch, to bolo prvé, čím nám gratulovali Nemci, keď sme tam prišli.
To vážne zamestnanosť pre vás neznamená nič, aby ľudia mali kde pracovať? A, samozrejme, aj s inými stranami predložte verejnosti vaše stratégie zamestnanosti, ako chcete riešiť tieto problémy. Ale toto, čo tu vyprávate bez, a dokonca veci, ktoré sa navzájom vy-lu-ču-jú a principiálne, a to dokonca na prvý pohľad. Jak to môžte robiť? Prečo tak nízko klesá ten politický život a to, ako vieme reálne prispieť k spravovaniu kra-ji-ny?
Skryt prepis