Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie v rozprave

7. 9. 2017 o 18:11 hod.

Mgr. MBA M.A.

Juraj Droba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 7. 9. 2017 18:11 - 18:11 hod.

Juraj Droba
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 6. 2017 13:58 - 14:00 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, pár vecných pripomienok k vášmu návrhu. Vy ste hovorili o tom, že daný poslanec zvolený na kandidátke nejakej politickej strany mal by držať jej program a mal by vlastne zostať v jej tričkách až do konca. V prípade, ak by tak nechcel spraviť, tak by sa mal vzdať mandátu. Inými slovami, vlastne prisudzujete vlastníctvo mandátu politickej strane a nie jednotlivcovi, ktorý bol zvolený.
Má to niekoľko slabších miest. Tým prvým je možnosť krúžkovania, lebo v momente, ako niekto dostane konkrétnu osobnú dôveru od konkrétnych voličov cez preferenčné krúžky, tak myslím si, že jeho pozícia je iná, ako byť len nejakým číslom na zozname konkrétnej politickej strany. V podstate váš návrh podporuje partokraciu, s čím ja nesúhlasím. Ja si myslím, že je lepšie mať 150 osvietených jednotlivcov v parlamente ako nejaké štyri dobre zorganizované vojenské jednotky, ktoré sa správajú teda ako jeden muž.
Ja si myslím, že jediný nástroj, ako zrátať politikovi to, že sa spreneverí hodnotám, cez ktoré sa dostal do Národnej rady, sú, bohužiaľ, iba ďalšie voľby. Nemyslím si, že odnímanie mandátu by bola tá správna cesta. Ja sa lepšie cítim ako slobodný človek. V prípade, ak by SaS išla do konfliktu s mojimi základnými hodnotami, tak radšej by som mal tú možnosť pokračovať v politike, ale nie pod tými istými vlajkami, ak by som mal pocit, že sa spreneverili hodnotám, ktoré, čo sa našťastie nestalo, samozrejme.
No a ešte som chcel povedať, že ak sa pozriete na konkrétny príklad strany SIEŤ a tým, čo sa stalo hneď po voľbách, tak ja teda osobne sa vôbec nečudujem tým piatim jednotlivcom, ktorí sa z nej rozhodli odísť, lebo tá strana sa otočila o 180 stupňov. Ak by ste trvali na tomto návrhu zákona, tak jednoducho by ste potom tuná mali nejakých nedobrovoľných členov vládnej koalície, ktorí to jednoducho tak necítili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 6. 2017 13:42 - 13:43 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážený pán kolega, ďakujem za váš príspevok. Ja s tým duchom vášho návrhu nemôžem nesúhlasiť. Myslím si, že je to absolútne férová a legitímna požiadavka, aby všetky parlamentné strany boli proporčne reprezentované aj v diskusných reláciách celoštátnej televízie.
Môj možno recept, ako by ste mohli dosiahnuť stav, ktorý je aj pre vás prijateľný, je dištancovať sa od všetkých xenofóbnych, fašistických, rasistických a iných výrokov vašich predstaviteľov, ktoré doteraz zazneli a ktoré, vedenie vašej strany sa od nich nikdy nedištancovalo.
Ja by som rád aj veril, že vaša strana možno má záujem o slušnú a normálnu politiku, možno trošku viac národne orientovanú, ako je mne sympatické, ale s tým viem žiť, samozrejme, to je vaše právo. Ale nikdy od vás nezaznelo dištancovanie sa od výrokov, ktoré boli za hranicou zákona a ktoré hanobili rasu, skupinu obyvateľstva alebo náboženské presvedčenie.
Takže toľko, ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18. 5. 2017 16:54 - 16:55 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Ďakujem pánovi kolegovi Ivanovi za veľmi dobrý výpočet argumentov a dôvodov, prečo tento návrh nie je dobrý. Nebudem používať termín ľavicový, pravicový a podobne, ale myslím si, že tento návrh naozaj nie je veľmi šťastný. Jednak z toho dôvodu a za najdôležitejší argument proti považujem to, že informácia o výške platu je vo firmách tajná a mala by ostať tajná z rôznych dôvodov vrátane toho, že konkurencii nemáte prečo vešať na nos výšku platov svojich zamestnancov. Môžte im poskytovať nejaké iné postranné benefity, ktoré možno prevažujú pár desiatok eur za mesiac viac alebo menej atď.
Čiže je to opatrenie podľa mňa, ktoré fakt nepomáha zamestnávateľom a vo svojej podstate škodí zamestnancom, lebo robíte zo zamestnancov ťažšie zamestnateľných ľudí. Presne z dôvodov, ktoré popísal kolega Miro Ivan, za čo mu ešte raz ďakujem.
Takže ja určite za takýto návrh hlasovať nemôžem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16. 5. 2017 17:14 - 17:14 hod.

Juraj Droba
Pán podpredseda, chcem vás poprosiť, aby ste do záznamu dali uviesť, že pri hlasovaní o tlači 553 som omylom hlasoval za a chcel som hlasovať proti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 5. 2017 16:13 - 16:14 hod.

Juraj Droba
Köszönöm szépen, pán podpredseda. Ja chcem poďakovať všetkým trom kolegom, ktorí reagovali na môj príspevok do rozpravy. Áno, ja som zo svojej povahy taký ten optimista, ktorý keď počuje nejaké prejavy zdravého rozumu zo strany vládnej koalície, tak sa, samozrejme, teším, aj keď to nie je mexická vlna, tak poviem to tak, že každá maličkosť poteší. Takže asi toľko a dúfam, že budeme kooperovať v tejto téme veľmi dobre.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16. 5. 2017 16:02 - 16:08 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Ctené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som povedal pár slov k návrhu mojich kolegov pánov Glváča a Fedora. Ja som, v prvom rade chcem povedať, že som rád, že táto téma sa dostáva na parlamentnú pôdu, myslím si, že bola zanedbávaná dlhšie, ako by bolo potrebné a užitočné. Aj keď sme pri správe ministra obrany každý rok konštatovali, že urýchlene treba začať konať, tak tie praktické kroky súvisiace hlavne s úpravou štátneho rozpočtu neprišli buď žiadne, alebo prišli len veľmi malé a určite nie dostatočné.
V kontexte programového vyhlásenia vlády je prioritou príprava strategických dokumentov a s touto témou súvisí v prvom rade bezpečnostná stratégia, ktorej gestorom je ministerstvo zahraničných vecí a ktorú pripomienkuje ministerstvo obrany. Od začiatku prípravy bezpečnostnej stratégie ubehlo niekoľko mesiacov a proces, musím konštatovať, že napreduje pomalšie, ako by som ja osobne očakával a ako by Slovensko potrebovalo. Takže dúfam, že osoby, ktoré sú za tento proces zodpovedné, zrýchlia a čoskoro budeme mať finálnu verziu dokumentu tuná v parlamente, aby sme ju čím skôr vedeli schváliť.
Som rád, že k tejto téme prebehla už úvodná diskusia, ale očakával by som, že po roku od jej prípravy budeme naozaj už s touto témou o kus ďalej, a predpokladám, že existujú nejaké objektívne dôvody, prečo príprava tohto dokumentu má zdržanie. Ale ako hovorím, v súčasnosti platná bezpečnostná stratégia je vysoko neaktuálna, zmenili sa viaceré zásadné bezpečnostné hrozby a celková architektúra bezpečnosti v našom regióne je úplne iná ako bola pred desiatimi rokmi.
Pre Slovenskú republiku je dôležité, aby táto nová bezpečnostná stratégia odrážala trendy zmien bezpečnostného prostredia a taktiež s tým spojené hrozby, ako napríklad hybridné hrozby, informačnú vojnu, kybernetickú bezpečnosť a ďalšie, ku ktorým sa hlásime ako člen NATO a tiež ako člen Európskej únie. Medzi kľúčové oblasti posilnenia našej bezpečnosti a obrany patrí aj modernizácia ozbrojených síl Slovenskej republiky a s tým neoddeliteľne zlúčené aj navýšenie výdavkov na obranu, k čomu sme sa zaviazali ešte pred niekoľkými rokmi a čo deklaratívne oznamoval aj prezident republiky na waleskom summite. Do roku 2020 máme navýšiť rozpočet na 1,6 % hrubého domáceho produktu a kľúčové bude v tomto roku, či v odhade rozpočtu na roky 2018 až 2020 bude zohľadnené aj tak dôležité navýšenie rozpočtu na obranu, a teda navýšenie rozpočtu na našu bezpečnosť. Tu bude jasne vidieť, či heslo "chránime Slovensko" bolo myslené úprimne. Doteraz nebol dosiahnutý viditeľný pokrok a ostalo to len v deklaratívnej rovine predvolebných bilbordov.
Už dávno oznamovaný dokument o dlhodobom rozvoji ozbrojených síl Slovenskej republiky nie je a ak náhodou už je, tak sme ho v parlamente nevideli, predpokladám, že ešte nikto z nás. Taktiež pripravované modernizačné projekty, z ktorých už niektoré mali byť sfinalizované, stoja. Hovorím napríklad o nákupe pozemnej techniky, výmene nadzvukového letectva a nákupe radarov. Ako vlastne chceme chrániť náš vzdušný priestor? Chceme sa aj naďalej spoliehať iba na Českú republiku?
Jedna z hlavných úloh, ktoré nás v tomto roku čaká, je aj rozhodnutie zapojiť sa do predsunutej prítomnosti NATO v krajinách Pobaltia. Naše vyslanie 152 vojakov na cvičenie do Pobaltia v najbližších dňoch vnímam pozitívne a som presvedčený že skúsenosti, ktoré naši vojaci z tohto cvičenia získajú, budú slúžiť ako predpoklad pre naše rozhodnutie zapojiť sa ako spoľahlivý a plnohodnotný člen do aktivít, na ktoré nás NATO už pred rokom vyzvalo.
Všetky trendy nasvedčujú tomu, že v budúcnosti nás očakáva systém viacrýchlostnej Európskej únie, premiér využíva každú príležitosť aby nás uistil o záujme byť v jadre diania EÚ. Už teraz vieme, že medzi najdôležitejšie oblasti bude patriť práve bezpečnosť a obrana. Naši občania od nás očakávajú lepšie zvládnutie hrozieb, kríz a výziev. Zároveň je ale všetkým známe, v akom stave je naša armáda a ako vnímame našu bezpečnosť v kontexte hrozieb z východu. Tu by ma zaujímalo, ako bude vyzerať naše pôsobenie v rámci jadra tvorby európskej bezpečnosti. Sme pripravení sa na nej podieľať alebo z toho budú aj naďalej len reči?
V kontexte toho, čo som povedal, oceňujem aktivitu dvoch poslaneckých kolegov, ktorí, by som povedal, že baranidlom vyrážajú tie prvé dvere a nasledovať bude návrh ústavného zákona o záväzných pravidlách financovania obrany Slovenskej republiky, ktorý pripravujú moji kolegovia Galko a Laurenčík a niektorí kolegovia z ďalších strán, myslím, že pán Krajniak, pán Heger a možno ešte niektorí ďalší, prepáčte, ak som náhodou na niekoho zabudol. Takže ja chcem navrhnúť takú férovú ponuku, že tak ako dnes opozícia zahlasujeme za návrh vašej deklarácie, páni Fedor a Glváč, tak budeme očakávať diskusiu, rokovanie a podľa možnosti aj vaše hlasy na tento ústavný návrh zákona, ktorý príde podľa všetkého na ďalšiu schôdzu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16. 5. 2017 10:23 - 10:26 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážení kolegovia, dovoľte mi povedať pár slov k hodnoteniu predsedníctva Slovenskej republiky v EÚ. Aj s kolegom Klusom sme si dali naše predsednícke kravaty, takže týmto tiež chceme deklarovať, že sme rovnako ako predstavitelia štátu a vlády hrdí na to, ako sme obstáli a ako to dopadlo. Ja poviem naozaj len pár slov, lebo väčšinu vecí povedal za našu stranu kolega Klus.
Takže osobne som sa zúčastnil niekoľkých podujatí na predsedníctve a všetky, môžem deklarovať, že priebeh bol veľmi hladký a veľmi dobrý. Čo je však dôležitejšie, dostával som spätnú väzbu od kolegov na rôznych úrovniach, od kolegov hlavne poslancov z krajín Európskej únie, kde tá spätná väzba bola výlučne pozitívna. To je vždy veľmi príjemné, keď prídete po skončení vášho predsedníctva na ďalšie podujatie a väčšina účastníkov spomína o tom, ako prebehli podujatia v Bratislave úspešne.
Z pohľadu človeka, ktorý tu žije, je tiež nie nezanedbateľné to, že sme odprezentovali našu krajinu a naše hlavné mesto tisícom mienkotvorcov z krajín Európskej únie. Nemyslím si, že primárnym cieľom predsedníctva EÚ by malo byť nejaké piár krajiny, ale je to postranný benefit, ktorý sme takisto získali. Takže za to tiež patrí, patrí vďaka.
Chcem podotknúť, že pri podujatiach súvisiacich s predsedníctvom sa predstavitelia opozície aktívne zúčastňovali väčšiny podujatí, ktoré s predsedníctvom súviseli, a dnes fungujeme vo svete, kde prestávajú platiť akékoľvek pravidlá politického zápasu. Hovorím o našej domácej politickej scéne, tak som rád, že zahraničná politika ostáva aspoň tým posledným ostrovom normálnosti a Slovensko, ak teda nerátame jednu parlamentnú stranu, ostáva aj naďalej jednotné. Čo je pre mňa také príjemné zistenie, lebo ak sa pozerám okolo seba, tak tie bašty aspoň akej-takej istoty normálnosti v našom politickom zápase postupne padajú jedna za druhou, takže dúfam, že tá v oblasti obrany a bezpečnosti a v oblasti zahraničnej politiky nikdy nepadne.
Chcel som hovoriť viac o bezpečnostnej stratégii, ktorá patrí pod rezort ministerstva zahraničných vecí, ale nechám si svoj príspevok a prídem a vystúpim s ním až pri bode, ktorý predkladajú kolegovia Fedor a Glváč.
Takže ešte raz, pán minister, ďakujem a chcem tlmočiť poďakovanie aj všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii predsedníctva Slovenska podieľali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 5. 2017 9:40 - 9:41 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Pán kolega Blaha, ďakujem za tvoj príspevok a v podstate som ani nechcel nič komentovať. Názory vzájomné si poznáme a často o nich hovoríme a konfrontujeme sa. Akurát mi natrhol ušný bubienok jeden výrok ku koncu tvojho príhovoru. Hovoril si o tom, že niekto, myslel si tým konkrétne prezidenta Kisku, ide absurdne proti línii zahraničnej politiky. Tak ja ťa len chcem upozorniť na to, že ty si práve ten človek, ktorý to robí opakovane, ktorého vyjadrenia nieže nie sú v súlade so zahraničnou politikou Slovenska, ale sú v príkrom protiklade a rozpore so zahraničnou politikou Slovenska. Takže niekedy mlčať je zlato.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11. 5. 2017 16:38 - 16:40 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, ďakujem. Ja som sa nestihol prihlásiť do rozpravy, takže skúsim veľmi stručne zhrnúť môj pohľad na, aj na zákon, aj na pozmeňovacie návrhy. Naďalej trvám na tom, že tento zákon, v podstate jeho prínos je v tom, že mení definície a upravuje odbornú terminológiu. To znamená, že posunkovú reč správne premenovávame na slovenský posunkový jazyk, to je v poriadku. Odozvu zo sveta nepočujúcich mám takú, že nerieši ich najpálčivejšie a hlavné problémy, ale je, aspoň teda povedali, že minimálne neškodí. Z môjho pohľadu možno je to aspoň malý krôčik smerom vpred, ale budem bojovať za to, aby sme si znova spolu na to sadli a skúsili pripraviť to, čo pomôže väčšej skupine nepočujúcich.
Za hlavný problém vidím to, že sa stále nevenujeme deťom, deťom v tom najkritickejšom období života, to znamená, od nula do troch rokov, kedy majú šancu nielen postupne sa učiť posunkovú reč alebo posunkový jazyk, ale hlavne sa učiť čítať pery. A ja trvám na tom, že je lepšie, ak sa majú tieto deti vedieť integrovať v svete nás počujúcich alebo aspoň nebyť úplne ostrakizované a vylúčené z neho, tak posunkový jazyk im stačiť nebude. Ony naozaj musia hľadať spôsoby, ako komunikovať aj so svetom počujúcich. A to sa dosiahne tým, že sa bude klásť dôraz aj na posunkový jazyk, ale aj na čítanie z er a ďalšie aktivity hlavne v tomto predškolskom veku, ktoré umožnia týmto deťom aspoň čiastočnú integráciu do našej spoločnosti.
Takže za mňa, ďakujem za to, že ste prejavili záujem o tú tému. Myslím si, že je to len začiatok dlhej cesty, ktorá nás ešte čaká, a ja budem odporúčať mojim kolegom, aby sme hlasovali za pozmeňovacie návrhy aj za zákon tak, ako ste ho predložili.
Ďakujem.
Skryt prepis