Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

6.12.2018 o 14:31 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 6.12.2018 14:31 - 14:32 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister. Pretože asi pred tromi rokmi som dal podobnú otázku ministrovi životného prostredia a bol to ping-pong, že to neni environmentálna záťaž, že je to vec ministerstva hospodárstva a nie jeho. Takže som rád, že ste uviedli asi na správnu mieru, že prakticky, samozrejme, ja nechcem, aby na cudzí majetok sa nejakým spôsobom investovalo cez našu vládu a cez naše financie. A beriem vás za slovo, že budete súčinný v prípade, že bude potrebné, takže chcem veriť, že to počula aj primátorka mesta, aj všetci občania nášho krajského tretieho najväčšieho mesta na Slovensku a ďakujem za odpoveď.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 18:22 - 18:22 hod.

Martin Fecko
Ďakujem, kolegovia. Myslím, že sme tu zato, aby sme riešili problémy, nie aby sme si navzájom vybíjali karty. Takže chcem veriť, keď to bude do druhého čítania, tak všetci dáme ruku k dielu a urobíme to, čo chceme. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2018 18:08 - 18:19 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, pán navrhovateľ, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, hostí máme tiež, tak aj tých vítam. Dovoľte mi trošku taký retro pohľad, lebo tento zákon o poľovníctve, ktorý sa vyslovene že ako týkal nejakým spôsobom usmrtenia alebo iným, nejakou elimináciou mačiek a psov, sme tu mali v minulom volebnom období a musím vám povedať, že sa tu zviedla ťažká, ťažká vojnová ofenzíva ochranárov verzus poľovníci. A sme tu asi jeden deň, tí čo ste tu z minulého volebného obdobia, tak si asi pamätáte, že to bola ťažká bitka, každý sa pozeral, nejaké mačky, psy, však máme iné problémy, nieto mačky a psy riešiť. No je to pravda, lebo nám tu hynú ľudia a my debatujeme o mačkách a o psoch.
Ale dobre, máme to tu znovu. Samozrejme ja tiež som za to, aby sme domácich miláčikov, čo máme, samozrejme, je to člen rodiny, tiež mám psa, tiež aj mačku sme mali, samozrejme, každý nejak k tomu lipne. Ale na druhej strane musím povedať jedno, v lese ste hostia. Mali by sme byť hostia. Proste, nie tam prídeš, ja veľký pán a všecko idem likvidovať. To, čo sme v minulosti prijali, ako tu aj kolega navrhovateľ konštatoval, že prakticky voľný pohyb psa viac ako 50 metrov od osoby, ktorá vedie. Mačka, okrem pohybu do 200 metrov od najbližšej stavby. A usmrtiť môžte, ak sa pohybuje v revíri vo vzdialenosti za psa 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby a mačku, ak sa pohybuje v poľovnom revíri vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšej stavby, to neplatí, keď je nejako označená. Aj s tým označením mačiek boli veľké problémy, pamätáte si, kolegovia, lebo niekto mi tu tvrdil, že mačku nemôžte označiť. Tak potom som tu priniesol z Bulharska označené mačky, ja som bol na dovolenke, kde krásne obojky mali a boli označené mačky. To sme už vyriešili, chvalabohu, takže aj na Slovensku vieme označiť mačku, aby sme ju vedeli buď odstreliť, alebo neodstreliť.
Samozrejme, to, čo sa teraz tu navrhuje, pardon, hovorí, že ideme usmrtiť v poľovnom revíri, a tu musím navrhovateľov možno trošku zorientovať, že poľovný revír je nie iba lesná pôda, ale aj poľnohospodárska pôda. To znamená, my sa vlastne pohybujeme okrem intravilánov v celom území Slovenska, kde prakticky dávame nejaký zákaz alebo nejaký príkaz. Ja som si myslel, že keď takéto, ja som nevedel, že takéto sú s tým problémy, ja som si myslel, že hneď bude nejaká vykonávacia vyhláška, ktorá bude riešiť to, že sa dajme tomu mačky strieľali, jak si kolega psy, tie miláčiky a tieto proste priamo niekde v intraviláne, čo si neviem teda ani predstaviť, že niekto v intraviláne začne strieľať, to je už nonsens, to podľa mňa nemá nič s nejakou poľovníckou etikou. Nie som poľovník, ale myslím si, že to blud.
Takže teraz prakticky sa tu navrhuje, aby sme mohli, teda doplňujeme, nevyhadzujete nič. Bude platiť to isté, akurát doplňujeme ďalšie veci, ktoré hovoria o tom, že usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa, ktorý prenasleduje alebo inak poškodzuje zver alebo vajcia pernatej zveri, to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj. No tak, vážení, pozor! Chcete mi povedať, že keď bude poľovnícky pes mi likvidovať hluchánie mláďatá, takže mám naňho pozerať, že ty môj zlatý? No tak, to teda beriem, že tak to teda nie. Lebo iba tým, že máš postroj, ešte neznamená, že budeš mi tu drancovať, tým pádom sa to míňa účinku ako takého. Takže pozor!
A ďalšia vec, veď predsa zver si zadefinoval človek, že? Si povedal, že to zver je, to zver neni. A na Slovensku, ja som teda aj ornitológ, člen Slovenskej ornitologickej spoločnosti, takže nemám konflikt záujmov, ale som, myslím, že trošku v tom doma. Takže, keď dovolíte, na Slovensku máme 361 druhov vtáctva. Z toho len 222 hniezdi a v poľovnej zveri je zhruba 60. To znamená, tých 300 zvyšných je mimo poľovnú zver. A teraz, áno, pán navrhovateľ, chceli ste podnety, dám vám podnety, lebo je to prvé čítanie. A v prvom čítaní by sme sa mali dojednať, či vôbec je to problém alebo neni a čo chceme riešiť.
Takže ja navrhujem, aby sme aj toto tam to dávali, hoci je to zákon o poľovníctve. Možnože to môže ísť aj do ochrany alebo neviem kde proste, dobre, je to v poľovníckom. A toto prakticky mi hovorí, že ten pes, ktorý teda bude duriť aj možnože tú zver alebo inú proste, musíme ho nejako eliminovať. A tak by som povedal, keď si vezmete povahu mačky a psa. Pes poslúcha človeka, mačka si s vami robí, čo chce, v mnohých prípadoch. Je to proste rozdielny nejaký pomer správania sa k človeku. A musím povedať, že mačky ročne v rámci sveta, teraz ma neberte za slovo, ale niekoľko stá miliónov kusov vtáctva zlikvidujú mačky. A nehovorím o divých mačkách, hovorím o domácich mačkách. Tie mačky berme, akože to je osve. Takže berte to takto, že mačky sú dobrý, ja tomu hovorím, grancíri, ktoré likvidujú nám naše vtáctvo a ja by som bol veľmi rád, keby sme aj touto novelu obmedzili túto drancovačku, ktorú máme. A ja zase mám veľa mailov aj odkazov od ľudí, ktorí hovoria, pán Fecko, na mojej tuji moja vlastná mačka mi zožrala aj drozdov, aj zelienky, aj stehlíky, čo tam hniezdili. A neviem, čo si, ako si s tým mám dať rady. No to je o tej východe alebo nevýchove tej mačky a tá je problematická v tej výchove. Takže berem, pokiaľ ona by sa mala pohybovať, to už si musí, samozrejme, každý majiteľ ustrážiť v tom intraviláne. Ale ja beriem, pokiaľ sa má pohybovať po lese, nie divá mačka, lebo ekvivalentom mačky domácej v lese je divá mačka. Ekvivalentom psa je vlk, to dúfam, že vám je jasné, že proste títo sú v prirodzenom prostredí, oni sú tam doma. Divá mačka v lese je doma, domáca mačka v lese je hosť. A to isté u psa a vlka. Takže, vážení, my tam tú pôvodnú komunitu alebo, resp. ten druh máme aj u nás.
Čo sa týka divej mačky, ešte trošku rozšírim, čo tu kolega Martinák už aj uviedol, že sme jedna z mála krajín v Európe, kde ešte vôbec ich máme. U nás sa zdržuje väčšinou v listnatých a v nižších polohách. To neni nejaký vysokohorský druh. A vidieť divú mačku, ja som ju raz v živote videl, aj to ešte, aj proste polemizujem, či vôbec to bola ona. A prakticky, keby ste náhodou videli mačku divú, tak berte takto, že mačka divá ma huňatejší chvost, je, samozrejme, tmavohnedá s tými pruhmi a prakticky s tým chvostom myká. Domáca mačka s chvostom nemyká. Pes, keď je rád, tak myká tiež s chvostom. Ale mačka divá myká a domáca nemyká. Takže keby ste náhodou takúto mačku videli, tak, samozrejme, bude to divá mačka. A ako povedal kolega Martinák, dochádza tu k zmene genofondu, pretože sa nám kríži. A obyčajne sa kríži domáci kocúr s divou mačkou na tých 90 %, to znamená, on prenáša, dá sa povedať, tie gény nie divokosti na tieto divé mačky. Takže ja by som bol veľmi rád, keby sme ten genofond, to vám všetci poľovníci a všetci nejakí zástancovia tej čistej línie potvrdia, že my nechceme tu mať bastardov, že to budeme krížiť hore-dole. A ja som, musím vám povedať jednu vec, že keď som videl v Tatrách, a to je o tom, vlastne neznalosti krajiny, neznalosť krajiny. Viete, čo som videl? ˇŽe v Tatrách predávajú pútače na Tatry, viete cez jaký druh vysokohorskej kozy. Viete cez jaký druh? Cez kozorožca. No ukážte mi, kde máme v Tatrách kozorožce, nech mi niekto ukáže. Veď to je nonsens. A to je tá neznalosť krajiny, viete ako, a neznalosť pomerov. A bojím sa, že aj tu mnohí nevedia, že my tu vlastne tú divú mačku máme. Ešte v jednom, nejakej tej lokalite, ktorá proste tu funguje, a ja ju chcem prenechať pre ďalšie generácie. Pretože hovorím jedno, keď sme to zdedili od našich predkov, otcov a dedov a tú pestrosť tu máme, nemôžme, aby to naše deti nevideli. Máme im zachovať minimálne v takomto udržateľnom biodiverzite a v takomto priestore, ako sme i my to zdedili.
Takže, pán kolega, ja som za, aby sa zabránilo tým kadejakým vylomeninovým zástrelom mačiek a psov. Ale na tejto strane prikláňam sa k tomu, aby aj ten pes, ktorý bude duriť aj s tým prsným a neviem akým náhubkom a všetkým možným, aby prakticky bol tiež nejakým spôsobom a nieže zastrelený proste, ale odchytený proste a nejakým spôsobom urobené s ním nejaký poriadok, pretože toto tuto neni možné, viete ako. A tá zver, hovorím, neni všetko zver. Ja to vtáctvo, by si zaslúžilo tiež túto pozornosť.
Ešte na koniec poviem jednu vec, že zdá sa mi, že každý majiteľ či už mačky, alebo psa mal by byť v plnej miere zodpovedný, ako sa správa jeho miláčik, akú mu dáva voľnosť, kde ho púšťa, kde ho nepúšťa. A musím povedať, že, samozrejme, ten poľnohospodársky priestor v revíri je podstatne voľnejší ako ten lesný, kde prakticky tá, tie stromy a tie kríky proste robia nejaký iný ten biotop, ktorý tam funguje. Zase na druhej strane musím povedať, že najväčší úbytok za posledných 30 rokov v Európe je v poľnohospodárskej krajinnej zveri. To je jedno, či už teda poľovnej alebo klasickej, či už aj to vtáctvo, a nie ako o lesnej. Lesy ešte nejako to udržujú, ale poľnohospodárska krajina je zdevastovaná a dúfam, že mi dáte za pravdu, že keď ja som ako mladý chlapec chodil v zime, ja som hľadal stopy. Pod každým kríkom alebo každým druhým som videl aj zajaca, aj jarabicu, aj bažanta. A som bol, normálne som sa až tešil ísť ku každému kríku, že by som, čo sa tam objavím pod ním, koľko tam bude jarabíc. My sme to volali kuropka, viete ako. A sme sa tešili. Iďte teraz, iďte teraz v zime po snehu, koľko nájdete stôp, koľko nájdete jarabíc, koľko bažantov, koľko zajacov. Proste my sme zničili biotop poľnohospodárskej krajiny a hráme sa na veľkú chemickú továreň, ktorá nám likviduje biotopy, ktoré by mohli pomôcť aj našim ďalším deťom, ktoré prídu po nás, a nemali by im robiť nejaké problémy.
Takže ja som za, aby sme to sprísnili, pán kolega, ale venovať sa aj tým druhom, ktoré nie sú zverou a, samozrejme, že aj psy, ktoré budú duriť a ináč likvidovať, tak mali by proti nim nejako zasiahnuť. Samozrejme, nemusia ich odstreliť, ale teda urobiť s tým poriadok a myslím, že tie... Najväčší problém viete, s čím je, s tými psami v osadách a s mačkami. V rómskych osadách, lebo v cigánskych osadách, tam si to, ako si to tam, tam je veľký problém a ja si neviem predstaviť, ako tam urobiť poriadok. Tých útulkov máme síce dosť. Ja tvrdím, že mali by chodiť aj tí šerpovia proste, ak je strelec, žeby proste s tými autami odchytávať to, proste brať to, aby to išlo. Len u nás to nejakým spôsobom nefunguje. A chcem veriť, že chcete pomôcť odstrániť tento problém aj touto novelou. A ja čo budem môcť, samozrejme, tak prispejeme k tomu.
Ďakujem. Takže odkaz predkov, žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 12:01 - 12:03 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Goga, správne si povedal, že ako je to u nás, ako to vyzerá opozičný, koaličný návrh. A musím povedať jedno, že tiež za tých osem rokov som vytriezvel, ale naši občania, naši voliči, keď im to poviem na mítingu, oni hovoria, veď je to dobrý návrh, prečo neprešiel, a vtedy je o tej politickej, by som povedal, poslušnosti alebo o tom svedomí, ktorú má daný poslanec. Mnohí občania sa ma pýtajú, načo potom tí ostatní poslanci sú tam, keď stačí jeden, ktorý povie, že má 28 – 30 hlasov poslancov, a ako on rozhodne, tak sa bude hlasovať. A ja im neviem dať na túto otázku im odpoveď, pretože na Ústavu Slovenskej republiky hovoríme, že podľa svojho svedomia a presvedčenia budeme hlasovať, nie podľa toho, ako nám ukáže stranícky šéf. A potom je tu ten veľký problém, ako sa tie naše návrhy dávajú alebo preberajú. Áno, ja tiež už niektoré moje návrhy dávam jedenástykrát, niektoré desiatykrát, ale nesmieme povoliť, lebo ináč by sme povedali, že sme tu zbytočne. A jak si povedal, sú to iba zákony, ktoré si môžme potom iba vybrať, lebo problém riešia, ktorý táto koalícia nerieši, a my iba vytiahneme a zmeníme dátum, predkladateľa a môžme možnože ako vládne návrhy raz ich predložiť v danom rezorte, pokiaľ tie roky, ja už som tu ôsmy rok, nemohli prejsť, pretože si opozičný.
Takže ďakujem pekne, pán kolega, a, pán kolega Klus, ďakujem za tvoju sebareflexiu, že ako politológ si tiež uznal, že tá prax je taká, aká je, a ďalším politológom to hovor, že toto je slovenská realita. Nie aký zákon, ale kto ho dáva, a to je problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 10:36 - 10:38 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, sme zo strany, ktorá takto sa dostala do parlamentu na krídlach SaS, takže prakticky teda sme tým hnutím, ktoré reálne dokázalo, že je to možné. Samozrejme, že vítam tvoj pozmeňujúci návrh zníženia kvóra, ale aj napriek tomu budem stále zastávať, že naprieč politickým stranám keby sa dali dať krúžky, to by bolo asi fér.
Čo sa týka obsadenosti jednotlivých výborov, tam takticky asi hovorím o tej odbornosti, aby tam bol odborník, aby tam nebol proste mimo človek, tak toto si neviem teraz dobre predstaviť, akým spôsobom by sme to mohli zabezpečiť cez tie, by som povedal, minimálne kvóra v jednotlivých stranách, ale skôr mne ide o to, aby prakticky tí ľudia boli, jak si spomínal, poznateľní, aby teda aj ten región, ktorý možnože vieš, že tento je dobrý poslanec a neni celoslovensky známy, aby prakticky mohol sa dostať do parlamentu. Žiaľ, zdá sa mi, že ešte naši voliči to berú automaticky, že od jedničky do dvadsiatky sú tí najlepší a že dám krúžok, teda dám prvé štyri a hotovo, a tým pádom to je problém. Ja som aj spomínal, že prakticky predsedovia strán by sa nemali báť o svoje nejaké pozície, hoci by išli aj na samý koniec kandidátky, keď sú takí dobrí, akí sú, a že veria tým voličom, ktorých, teda ich zastupuje, dali im tieto hlasy, takže ja budem stále hovoriť, že naprieč politickým stranám by to malo byť tie krúžkovania, možnože desať krúžkov alebo šesť krúžkov alebo neviem koľko. A mne sa veľmi páči, keď sme to, fakticky máme aj v tých vúckarskych voľbách posledné, čo sme mali, kde prakticky sa podľa abecedy zoradilo a potom sme zistili, koľko z jednotlivých strán vlastne sa dostalo a aké kluby a čo to vlastne vznikalo. Takže myslím si, že tento systém je ešte na doladenie, ale každopádne vítam túto vašu snahu, lebo aj to je posun vpred a myslím, že to spolu zvládneme v nejakom tom ďalšom volebnom období to takto dotiahnuť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2018 9:46 - 9:48 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Áno pani kolegyňa, vraj, že už je zarátaný, takže bude aj s tým sa počíta a ako som aj včera ja povedal, že mali sme tu ďalší zákon, ktorý hovoril o neprimeraných praktikách pri obchodovaní s potravinami, kde už sa započítava 1,2 milióna do rozpočtu z tých pokút a všetkých možných, čo prakticky hovorím, že ešte to nemáme ani schválené a už to máme v rozpočte, takže to je dosť také akože na jakom ľade teda postavené. Aj dobre, však nech si to každý zdôvodní, kto je pri kormidle. No a čo sa týka tej reštitúcie a záhradkárskych osád no vážení, nehnevajte sa, ja sa hanbím a budem sa stále hanbiť, že 27 rokov riešiť reštitúcie a 20 rokov riešiť záhradkárske osady je u mňa sabotáž voči našim občanom, ktorí prakticky by to mali mať šmahom ruky ukončené. No len žiaľ, keď bude robiť nejaká fiktívna firma alebo firma, ktorá nevie, nechcem teraz nikoho urážať, nevidí si pred nos a v živote v tomto nerobila a nevie, čo je to za obťažné, tak nemôže potom samozrejme adekvátne vyhodnotiť audit štátnej správy zamestnancov, ktorí toto robia. Ja tvrdím jedno, že je to taká agenda, ktorá by mala dostať kategóriu obzvlášť závažná v štátnej správe a títo zamestnanci by mali mať zvlášť svoju kolonku aj platových tried aj navýšenia a najväčší problém je to, že pod tou štátnou správou, ktorú tu máme prakticky rezort poľnohospodárstva riadi iba metodicky a všetko je pred ministerstvom vnútra. A to je katastrofa pán minister, to vám poviem otvorene a idem sa opýtať, nie vedúcich odborov, iďte sa opýtať nie vedúcich odborov, iďte sa opýtať referentov, čo vám povedia o tejto špecializovanej štátnej správy, kde prakticky hovoria, že to je katastrofa. V Prešove na katastri nemajú ani kopírky už. Majú dve funkčné kopírky. Jedna je v garáži, druhá je na pôde zo z tohoto a nemajú ako kopírovať kataster. Áno pod riadením ministerstva vnútra. Takže to je katastrofa. Pri štátnej správe, keď bola špecializovaná, mali tam osem. Obyčajná kopírka, čo v dnešnej dobe myslím, že to je banálna vec. Takže toto je ESO a zdá sa mi, že pán minister, asi bude treba ďalšiu reformu, keďže sme tu tri reformy mali, 95, 2004, 2013, ta ešte dáme, tú štvrtú urobíme a naspäť to vrátime späť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 9:25 - 9:46 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Dobrý deň sa praje, pán predseda, pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, vážení hostia. Ak dovolíte tak, nakoľko som vo výbore, ktorý má až 2 ministerstva aj pôdohospodárstvo aj životné, tak samozrejme rád by som sa obidvom venoval a prípadne ešte aj reforme štátnej správe, lebo tá ma tiež trošku zaskočila ako ide. Takže pán minister, pokúsim sa trošku zhutniť a možno že niektoré podnety vám prídu vhod. Takže v prvom rade budem citovať z vášho programového vyhlásenia vlády, kde pôdohospodárska politika, nakoľko sme, Slovensko konštatujete, že je prevažne vidieckou krajinou, tak vláda preto považuje pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo za strategické odvetvie hospodárskej politiky štátu. Má to významnú podpornú platformu pre politiku zamestnanosti ako potenciálny parciálny nástroj (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) dlhodobej nezamestnanosti. Takže keď toto mi dá vláda do svojho programového vyhlásenia, tak ja beriem, že ak to má byť strategické odvetvie, tak budem sa k nemu aj strategicky správať a prakticky aj tá podpora, ktorá by tu mala ísť bude toto slovo napĺňať. Nechcem znovu pripomínať, ale musím to, aby to nebolo o tom, čo spomínal kolega Škripek, keď tu bol v parlamente, čo robia politici, vykrádajú obsah významu slov. Ešte raz, vykrádajú obsah významu slov. Takže pán minister, ja by som bol veľmi rád, keby ste možno že aj v tej vašej odpovedi, alebo teda po skončení rozpravy, keby ste mi zadefinovali čo znamená pre vás ako ministra alebo znamenalo doteraz strategické postavenie ministerstva pôdohospodárstva, ale poďme naňho. Takže, my sme tiež pôdohospodárstvo, to znamená, že my máme nejaký hospodársky výsledok a pokiaľ ten štát to naštartuje, tak ten hospodársky výsledok nemusí byť v červených číslach. Môže to byť aj v čiernych číslach a môže to mať aj v zisku. Dokonca podľa správy, ktorá bola na našom výbore prejednávaná za rok 2017 (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) zisk je tam, neni síce veľký ale je. Pán minister odkazujem od našich pôdohospodárov, že ročne by potrebovali zhruba 2 až 3 roky rok čo rok 70 miliónov, ak by sa dostalo do ich rezortu zo štátneho rozpočtu, tak vedia naštartovať určité cykly, ktoré potom prakticky by sa sami uživili a vedeli by prispieť do štátneho rozpočtu. Prečo poľnohospodárstvo musíme podporovať podľa mňa aj zo štátu nie iba z eurofondov je fakt, že poľnohospodári idú do takého rizika a teda lesník, do ktorého žiadne (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) My sa nemôžme zavrieť do haly, kde bude vonku mínus 20 alebo plus 40, stále ju vyrábame. No nebudeme vyrábať, lebo my určité cykly, ktoré hovoria o tom, že to poľnohospodárstvo a lesníctvo musí byť nejakým spôsobom (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) a iba 30% z tej celej by som povedal činnosti limituje človek. Ostatné je na vôľa božia, aké to počasie bude alebo nebude. Takže preto musíme to poľnohospodárstvo strategicky vnímať a som rád, že to tak to vnímate a chcem veriť, že bude aj tá podpora. Keď som tu hovoril pred rokom a ja to už niekedy hovorím proste stále to isté a stále to nejako až tak sa neprejavuje v tých ďalších krokoch, tak pán minister ste mi povedali, že pokiaľ chcem, chcete mať vyrovnaný rozpočet, tak nemôžte ani do poľnohospodárstva nič dať. Ja som to povedal, že dobre. Ako to teraz deklarujeme? Že už to bude mať vyrovnané, tak ste tu ďalší minister, ktorý príde po vás alebo keď budete pokračovať náhodou, tak chce veriť, že bude tieto slová vaše vážiť a povie že dobre, tak už sme to nejako dosiahli a poďme tým poľnohospodárom niečo dať. Ako to vyzerá na rok 2019? Takže ministerstvo pôdohospodárstva celkový rozpočet, výdavky spolu okolo 1,2 miliardy z toho z eurofondov je 813 miliónov. Samozrejme, že dochádza tu, keď si to porovnáme z roku 2018, tak dochádza tu čo sa týka limitov výdavkov aj o určité navýšenie a síce o sumu 92 miliónov, 92,5 miliónov z titulu, že prakticky ide tam o určitú opravu a sú tam určité ďalšie veci, ktoré zvýraznili, že môže ísť táto, tento rozpočet môže byť teda navýšený. Musím povedať, že nafta, áno, ktorá sa žiadala po protestoch 30 miliónov je na svete, ale včera som sa dozvedel, že tých 30 miliónov páni poľnohospodári, agropodnikatelia to nebudeme mať na rok, to budeme mať na 3 roky rozdelené. Takže hovorím o rokoch 2019 až 2021, takže toto mi včera tlmočili predkladatelia zákona, ktorý sme tu včera prejednávali pán minister, samozrejme, že ste tu neboli takže ste to nemohli počuť, ale iba tlmočím, aby ste boli v obraze. Pokiaľ to nie je pravda, ak to budete deklarovať aj v záverečnom slove a prakticky tým pádom by sa tým poľnohospodárom samozrejme že veľmi uľavilo. Ako sa konštatuje v správe našej pani ministerky, pretože tá prakticky by to mala mať rozobraté na drobné ako si to ďalej chceme predstavovať ten rozpočet, tak vyzerá tak, že veľký problém budeme mať okrem iného aj s kapitálovými výdavkami, kde sa hovorí, že máme objem stanovený v našom rezorte na 2,8 milióna. Limit kapitálových výdavkov na tejto úrovni je však výrazne nepostačujúci a budovy v správe majetku nášho ministerstva sú v takom havarijnom nevyhovujúcom stave, že stále nám káže rok čo rok nám zvyšujú nároky na rozpočet pri prevádzkovaní takýchto budov. Myslím si, že toto je tiež alarmujúce a malo by sa na to tiež prihliadať v budúcoročnom rozpočte ak nejaký teda, ďalšie rozpočty, ktoré tu budú. Máme tu aj ďalšie veci a síce 5 miliónový odvod z lesov Slovenskej republiky, ktorý ide tiež do rozpočtu štátu a vyzerá, že aj lesy sa voči tomu postavili, konštatoval aj zástupca NKÚ, ktorý tu mal úvodné slovo, kde hovoril, že tým pádom sa bude navyšovať ťažba v tých lesoch, znovu tu bude nejaká drancovačka a už aj lesníci hovoria, že rok čo rok tých 5 miliónov nebudú v stave dofinancovávať štátny rozpočet. Takže je tu viacero ďalších bodov, ktoré asi nestihnem, pretože 13 minút na ďalšie tri rezorty bude asi krátke, takže pán minister, apelujem, že keď bude vyrovnaný rozpočet, aby sme v ďalšom období na tých našich poľnohospodárov nezabudli a hovoríme tých 70 miliónov ročne by dosť veľkú dieru zaplátalo v našich poľnohospodárskych vodách.
Vrhnem sa na rezort ministerstvo životného prostredia, ktorý vyzerá, že príjmy má 409 miliónov a výdavky 540 miliónov. Vyzerá to tak, že celkové príjmy sa v porovnaní s rokom 2018 vôbec nezmenili, počet výdavkov nám narástol zhruba o 347 miliónov, to znamená 180% pričom toto výrazné navýšenie je spôsobené vyšším finančným zabezpečením projektov v rámci operačného projektu programu Kvalita životného prostredia. Tu by som chcel spomenúť, že v príjmoch, ktoré v rámci tohto rozpočtu sa generujú, je predpísaných 350 tisíc eur, že by mali byť dané do rozpočtu. Vyzerá to tak, že sú to náhodilé príjmy ako sa konštatuje v správe a ich plnenie sa ani nepredpokladá, že bude uspokojené. Sú to v prvom rade príjmy z odvodu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba v sume 200 tisíc. Príjmy z ústredného orgánu v sume 110 tisíc, ktoré hovoria príjmy z vlastníctva prenajatých budov, priestorov a z predaja výrobkov a po tretí je zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, kde sú rozpočtované príjmy 40 tisíc eur. Vyzerá, že je to tiež z pokút, penál a prenajatých budov z vlastníctva príjmov z týchto vecí. Samozrejme pokiaľ to nenapĺňa, tak budú mať krátené aj výdavky a tým pádom prakticky môže sa stať, že ministerstvo životného prostredia bude ťahať ešte za kratší koniec ako je to plánované v tomto rozpočte a tým pádom to bude veľké asi by som povedal šou, ako to utiahnuť do konca roka.
Musím pripomenúť, že rezort životného prostredia nebude mať dokonca ani na zaplatenie členských príspevkov z organizácií, v ktorých sa naše, teda náš štát musí, alebo mal by sa teda, má tam členstvo, tak predpokladajú, že suma, ktorá bola vyčlenená a to je dosť veľká suma 32 milióna, nebude postačovať na členstvá v týchto našich organizáciách medzinárodných, v ktorých by Slovensko malo mať účasť. Ďalšia vec, ktorá na ministerstve životného prostredia príjemne prekvapila je tá, že ministerstvo životného prostredia konečne začína investovať aj do nákupu pozemkov v chránených územiach, to znamená, že prevodom tohto majetku na štát. Jedná sa o sumu zhruba 800 tisíc eur, ktoré budú samozrejme vyčerpané v roku 2019. Tam by som ešte chcel upozorniť, že malo by dochádzať nie iba k nákupu, ale i k zámene so Slovenským pozemkovým fondom alebo k inému vyrovnaniu, ktoré myslím si, že je tam veľké portfólium možností, aby rezort životného prostredia aj na to pristúpil. Som veľmi rád, že v rozpočte ministerstva životného prostredia
===== ...upozorniť, že malo by dochádzať iba k nákupu, ale i k zámene so Slovenským pozemkovým fondom alebo k inému vyrovnaniu, ktoré myslím si, že je tam veľké portfólio možnosti, aby rezort životného prostredia aj na to pristúpil. Som veľmi rád, že v rozpočte ministerstva životného prostredia sa spomína aj Slovenský vodohospodársky podnik a ja budem citovať tie vodné stavby, ktoré sú v havarijnom stave, resp. ktoré sú verifikované tak, že smeruje k vážnym poruchám táto stavba a ja budem citovať stavby, aby si občania mohli uvedomiť, že čo je v rozpočte možnože aj v ich území, keď je tam vodná nejaká nádrž alebo vodné dielo, že budú tam nejaké investície, pretože všetky tieto hrádze, vodné nádrže a vodné diela vyzerá, že už majú svoju životnosť a začínajú nám pretekať, začínajú ohrozovať možnože aj životné nejaké to prostredie, ktoré tam funguje a život našich ľudí. Takže, ja by som teda si dovolil prečítať ako je to zadefinované v rozpočte rezortu životného prostredia, o ktoré vodné stavby sú v havarijnom stave a bude treba riešiť ich sanáciu. Takže je ich celkove 19. Takže vodná stavba Lozorno, vodná stavba Brezová pod Bradlom, vodná stavba Osuské, vodná stavba Kuchyňa, vodná stavba Vištuk, vodná stavba Svodín, vodná stavba Viničné, vodná stavba Pasienky, prívodný kanál Mikšová a prívodný kanál Považská Bystrica, vodná stavba Hriňová, vodná stavba Dolná Hodrušská, čerpacia stanica Boľ, vodná stavba Veľká Domaša, hať Humenné, hať Huncovce, hať Krompachy, ochranná hrádza Latorice, vodná stavba Kežmarok a vodná stavba Sigord. Vážení občania, keď sa nachádzate v týchto oblastiach, tak tieto vodné stavby budú sanované v roku 2019 a mali by tam prísť tie opatrenia, ktoré sú tu presne zadefinované. Ak si to chcete pozrieť, pozrite si to v rozpočte ministerstva životného prostredia, máte to rozpísané a stavby, do ktorých tiež sa plánuje v roku 2019 až 21 investovať, ktoré smerujú tiež ich vývoj k určitej poruche, tak sú tieto: vodná stavba Tvrdošín, vodná stavba Liptovská Mara, vodná stavba Nová Bystrica, prívodný kanál Lipovec-Sučany, vodná stavba Halčianska, vodná stavba Hať - Veľké Kozmálovce, vodná stavba Ľadovo, vodná stavba Ružiná, vodná stavba Počúvadlo, vodná stavba Račianska, hať čerpacia stanica Malé Kosihy, hať Mlynky, hať Ťahanovce, Polder, Beša. Tieto budú tiaž do roku 2021 mať určité investície, ktorú môže do týchto stavieb investovať. Takže, keď vás bude náhodou vláda alebo minister ťahať za nos, že nemajú peniaze, tak v týchto rozpočtoch je to plánované a mali by do roku teda 2021 byť preinvestované. A teraz poďme ešte na rezort katastra, pretože aj toto je úsek štátnej správy, na ktorej by nám mohlo záležať, pretože pohybujeme sa po zemi, nepohybujeme sa vzduchom alebo nežijeme vo vzduchu, lietať môžme, ale furt fungujeme na zemi a úrad geodézie, kartografie katastra stále bude spresňovať ten náš zemský povrch, čo sa týka listov vlastníctva ďalších vecí. Takže výdavky v tomto rezorte sú predpokladané na 22 miliónov 282 tisíc, príjmy 200 tisíc. Vyzerá, že oproti roku 2018 máme nárast týchto výdavkov o 238 tisíc eur. Musíme si uvedomiť, že správa katastra, resp. úrad geodézie a kartografie a katastra veľa vecí robí grátis, to znamená bezodplatne a aby ste boli v obraze o aký obnos to ide. Zhruba 262 756 tisíc úkonov v sume 3 milióny 230 tisíc eur. Celková hodnota nespoplatnených úkonov, toto boli spoplatnené úkony, celková hodnota nespoplatnených úkonov predstavuje 10,4 milióna eur. To znamená tu je veľká práca, ktorá prakticky ide grátis našim občanom alebo úradom a samospráve, kde prakticky aj tu potrebuje správa katastra by som povedal, že pridať. Ja som pred rokom povedal, že správa katastra momentálne resp. úrad geodézie a kartografie katastra je v súčasnosti v bdelej kóme. Vyzerá, že tá kóma už nie je biela, je už taká normálna kóma a chcem veriť, že sa z nej dostane a ja musím spomenúť, aké riziká pri tomto rozpočte, ktorý bol tu teraz deklarovaný ja som hovoril, že tých 22 miliónov je výdavky a príjmy 200 tisíc, čo sa nezrealizuje. Tak sú tu zhruba tri body a po prvé. Stotožnenie údajov z databázy údajov katastra nehnuteľností s údajmi na papierových origináloch listu vlastníctva. To znamená, že my nebudeme mať prepojené to fyzické, list vlastníctva s tým, čo je v počítači a nebudeme mať to prepojené, keď nebude navýšený rozpočet. Veľký problém bude, že nebudeme evidovať budovanie stavieb, ktoré je už povinné na katastri na liste vlastníctva. Je tam zoznam stavieb, ktoré sa musia zapisovať. Nebudeme môcť odstraňovať rozdielny zápis údajov, to znamená niečo je v teréne, niečo na liste vlastníctva. Na to nebudeme mať peniaze, aby sme tých inšpektorov, ktorí by to mali tiež sledovať, aby sme ich zaplatili a mohli to, túto anomáliu ukončiť. Nebudeme môcť doplniť všetky plošné líniové vecné bremená, ktoré máme na listoch vlastníctva. To znamená znovu nebudeme si môcť z toho listu vlastníctva vytiahnuť všetko, čo sa týka tohto pozemku, aj líniová stavba. To znamená aj tie. Elektrovody, ropovody a neviem všetko možné, kde sú ťarchy. Žiaľ nie sú na to financie, aby to kataster mohol na 100 % územia zrealizovať. Nebude odstraňovanie nesúladov pri vlastníckych vzťahoch. To znamená E-čkový stavy, C-čkový stav na liste vlastníctva nebudeme mať peniaze na to, aby sme to zosúlaďovali a to je veľká katastrofa, pretože to už je o nejakom trestnom oznámení na niekoho, že vám vzal majetok, lebo má v E-čku a vy máte v C-čku alebo naopak. Hej, však viete tí, čo tomu trošku rozumiete, viete o čom hovorím. Nebude dokonca ani rekonštrukcia číselných výsledkov z meraní pôdneho mapovania to znemená tam kataster musí určitú dobu revidovať tie číselné označenie parciel, ani na to nebudú peniaze. Ďalej nebude, po druhé, katastrálne mnohé mapovanie. To znamená každých 5 až 10 rokov by sa malo robiť nové mapovanie. Vyzerá to, že doteraz sa robilo každý rok 10 lokalít. Vyzerá, že pri tomto rozpočte budú mať dve lokality mapované aj to nebude úplné. A po tretie. Nebudeme mať migračný archív. To znamená, že my nebudeme vedieť ako sa ten list vlastníctva správa. Aké sú tam prevody, už je nové vlastníctvo, odpíše sa niečo, to tu nebude prepojené a to je tiež podľa mňa veľký handicap pri tomto rozpočte. Nebude ani cenová mapa, ktorá je tiež v zákone o katastri. Mala by byť vytvorená. No nebude. Nemáme na to peniaze. Takže to je .... na svetom katastri no a pán minister, nakoniec sa budem venovať možnože aj trošku mojej obľúbenej problematike a síce ESU. To znamená efektívna spoľahlivo otvorená reforma štátnej správy. Táto reforma mala prebehnúť a má prebehnúť tá, vlastne v nej žijeme a stále prebiehala tá reforma. Od 1. 10. 2013, kde malo prakticky vzniknúť a vzniklo 72 okresných úradov. Prevzali agendu obvodných úradov a jednotlivé etapy, ako to mohlo prebiehať, tak do polovice roku 2014 mala byť integrácia špecializovanej štátnej správy miestnej. V 14 - 15 to mali byť vytvorené klientské centrá pre občanov a v roku 2014 až 20 celkove mala sa optimalizovať tejto štátnej správy urobiť, jednotlivých štruktúr, aby sme vedeli na čom sme. Ako konštatoval aj kolega Mitrík z NKÚ, prakticky hovoril, že štátna správa v ESE ešte navyšuje náklady nieto, že by ešte ich ponižovala a to je u mňa katastrofa. Pán minister, ja vám teraz poviem, že robí sa audit štátnej správy, v súčasnosti prebieha a ja vám teraz poviem, čo znamená pre nejakú firmu, ktorá si v živote alebo dostala zákazu, ktorá v živote asi nevie, čo znamená štátne správy, výkon štátnej správy u špecializovaných štátnych správ a špecializované u mňa sú: katastre, pozemkové a lesné úrady, ktoré prakticky sa tiež, stavebné a dopravné úrady, ktoré sa limitovali pod všeobecnú štátnu správu a keď vám poviem, že pri súčasnom nejakom vyplnení tabuliek tej firmy, ktorá robí tento audit, že ako je vyťažená tá štátna správa, tak môžem vám povedať, že kategória na pozemkovom úrade, na pozemkovom teda odbore okresného úrad, kategória reštitúcii je v jednej kolonke - reštitučné konania. Kategória záhradkárske osady v jednej kolonke záhradkárske osady, nič viacej. Kategória - hobby - poľovníctvo má asi 32 koloniek a ja vám teraz poviem, čo sa definuje pri tomto audite pri poľovníkov. To znamená pri tom, že ja si idem v sobotu - nedeľu na poľovačku a ináč je to hobby pre mňa činnosť a pozemkový a reštitúcie ma nezaujímajú. Takže napríklad sa tam eviduje u poľovníkov vydanie povolenia na individuálny lov králika a zajaca. Rozhodnutie o rozpustení poľovníckej organizácie. Rozhodnutí o registrácii poľovníckej organizácie. Súhlas na vypustenie druhu zveri podliehajúce klinickému plánovaniu, ktorý sa v poľovnom revíre nevyskytuje, súhlas na vypustenie druhu zveri, ktoré je po rehabilitácii. No proste, čo kolonka, to super a to, že reštitučné konanie je obzvlášť závažné a ťažké v jednom riadku. Pán minister, keď tento zákon o pôde 229 si pozrite v § 6 a začnite si čítať jednotlivé paragrafy na základe koná reštitučný pracovník, okamžite ....že máte 21 inštitúcii ako sa musí vysporiadať s touto reštitúciou príslušný zamestnanec a my pri súčasnom audite hovoríme, že je to reštitučné konanie vybavené jedna kolonka, máš - nemáš. Takže toto isté sa opakuje aj pri záhradkárskych osadách. Takže pán minister audit štátnej správy v ESE berte na vedomie, zdá sa mi, že neprinesie požadovaný výsledok a budeme stále ťahať za kratší koniec a už nehovorím o budovaní profesionálnych štátnych zamestnancov, ktorí by mali mať nejaké zázemie a nejakú istotu a ja som za to, aby sme tu urobili možno aj tú definitívu štátnu, aby štátny úradník hájil štát, tak ako má hájiť. Nie, že bude vystavený po každých voľbách stresu, či vôbec zostane v tej práci. Toľko na rýchlo letom, svetom. Takže pán minister, aspoň niečo dúfam, že ste si z toho niečo vzali. Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 9:25 - 9:46 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Dobrý deň sa praje, pán predseda, pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, vážení hostia. Ak dovolíte tak, nakoľko som vo výbore, ktorý má až 2 ministerstva aj pôdohospodárstvo aj životné, tak samozrejme rád by som sa obidvom venoval a prípadne ešte aj reforme štátnej správe, lebo tá ma tiež trošku zaskočila ako ide. Takže pán minister, pokúsim sa trošku zhutniť a možno že niektoré podnety vám prídu vhod. Takže v prvom rade budem citovať z vášho programového vyhlásenia vlády, kde pôdohospodárska politika, nakoľko sme, Slovensko konštatujete, že je prevažne vidieckou krajinou, tak vláda preto považuje pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo za strategické odvetvie hospodárskej politiky štátu. Má to významnú podpornú platformu pre politiku zamestnanosti ako potenciálny parciálny nástroj (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) dlhodobej nezamestnanosti. Takže keď toto mi dá vláda do svojho programového vyhlásenia, tak ja beriem, že ak to má byť strategické odvetvie, tak budem sa k nemu aj strategicky správať a prakticky aj tá podpora, ktorá by tu mala ísť bude toto slovo napĺňať. Nechcem znovu pripomínať, ale musím to, aby to nebolo o tom, čo spomínal kolega Škripek, keď tu bol v parlamente, čo robia politici, vykrádajú obsah významu slov. Ešte raz, vykrádajú obsah významu slov. Takže pán minister, ja by som bol veľmi rád, keby ste možno že aj v tej vašej odpovedi, alebo teda po skončení rozpravy, keby ste mi zadefinovali čo znamená pre vás ako ministra alebo znamenalo doteraz strategické postavenie ministerstva pôdohospodárstva, ale poďme naňho. Takže, my sme tiež pôdohospodárstvo, to znamená, že my máme nejaký hospodársky výsledok a pokiaľ ten štát to naštartuje, tak ten hospodársky výsledok nemusí byť v červených číslach. Môže to byť aj v čiernych číslach a môže to mať aj v zisku. Dokonca podľa správy, ktorá bola na našom výbore prejednávaná za rok 2017 (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) zisk je tam, neni síce veľký ale je. Pán minister odkazujem od našich pôdohospodárov, že ročne by potrebovali zhruba 2 až 3 roky rok čo rok 70 miliónov, ak by sa dostalo do ich rezortu zo štátneho rozpočtu, tak vedia naštartovať určité cykly, ktoré potom prakticky by sa sami uživili a vedeli by prispieť do štátneho rozpočtu. Prečo poľnohospodárstvo musíme podporovať podľa mňa aj zo štátu nie iba z eurofondov je fakt, že poľnohospodári idú do takého rizika a teda lesník, do ktorého žiadne (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) My sa nemôžme zavrieť do haly, kde bude vonku mínus 20 alebo plus 40, stále ju vyrábame. No nebudeme vyrábať, lebo my určité cykly, ktoré hovoria o tom, že to poľnohospodárstvo a lesníctvo musí byť nejakým spôsobom (pozn. prepisovateľky: rýchlo vyslovené slovo.) a iba 30% z tej celej by som povedal činnosti limituje človek. Ostatné je na vôľa božia, aké to počasie bude alebo nebude. Takže preto musíme to poľnohospodárstvo strategicky vnímať a som rád, že to tak to vnímate a chcem veriť, že bude aj tá podpora. Keď som tu hovoril pred rokom a ja to už niekedy hovorím proste stále to isté a stále to nejako až tak sa neprejavuje v tých ďalších krokoch, tak pán minister ste mi povedali, že pokiaľ chcem, chcete mať vyrovnaný rozpočet, tak nemôžte ani do poľnohospodárstva nič dať. Ja som to povedal, že dobre. Ako to teraz deklarujeme? Že už to bude mať vyrovnané, tak ste tu ďalší minister, ktorý príde po vás alebo keď budete pokračovať náhodou, tak chce veriť, že bude tieto slová vaše vážiť a povie že dobre, tak už sme to nejako dosiahli a poďme tým poľnohospodárom niečo dať. Ako to vyzerá na rok 2019? Takže ministerstvo pôdohospodárstva celkový rozpočet, výdavky spolu okolo 1,2 miliardy z toho z eurofondov je 813 miliónov. Samozrejme, že dochádza tu, keď si to porovnáme z roku 2018, tak dochádza tu čo sa týka limitov výdavkov aj o určité navýšenie a síce o sumu 92 miliónov, 92,5 miliónov z titulu, že prakticky ide tam o určitú opravu a sú tam určité ďalšie veci, ktoré zvýraznili, že môže ísť táto, tento rozpočet môže byť teda navýšený. Musím povedať, že nafta, áno, ktorá sa žiadala po protestoch 30 miliónov je na svete, ale včera som sa dozvedel, že tých 30 miliónov páni poľnohospodári, agropodnikatelia to nebudeme mať na rok, to budeme mať na 3 roky rozdelené. Takže hovorím o rokoch 2019 až 2021, takže toto mi včera tlmočili predkladatelia zákona, ktorý sme tu včera prejednávali pán minister, samozrejme, že ste tu neboli takže ste to nemohli počuť, ale iba tlmočím, aby ste boli v obraze. Pokiaľ to nie je pravda, ak to budete deklarovať aj v záverečnom slove a prakticky tým pádom by sa tým poľnohospodárom samozrejme že veľmi uľavilo. Ako sa konštatuje v správe našej pani ministerky, pretože tá prakticky by to mala mať rozobraté na drobné ako si to ďalej chceme predstavovať ten rozpočet, tak vyzerá tak, že veľký problém budeme mať okrem iného aj s kapitálovými výdavkami, kde sa hovorí, že máme objem stanovený v našom rezorte na 2,8 milióna. Limit kapitálových výdavkov na tejto úrovni je však výrazne nepostačujúci a budovy v správe majetku nášho ministerstva sú v takom havarijnom nevyhovujúcom stave, že stále nám káže rok čo rok nám zvyšujú nároky na rozpočet pri prevádzkovaní takýchto budov. Myslím si, že toto je tiež alarmujúce a malo by sa na to tiež prihliadať v budúcoročnom rozpočte ak nejaký teda, ďalšie rozpočty, ktoré tu budú. Máme tu aj ďalšie veci a síce 5 miliónový odvod z lesov Slovenskej republiky, ktorý ide tiež do rozpočtu štátu a vyzerá, že aj lesy sa voči tomu postavili, konštatoval aj zástupca NKÚ, ktorý tu mal úvodné slovo, kde hovoril, že tým pádom sa bude navyšovať ťažba v tých lesoch, znovu tu bude nejaká drancovačka a už aj lesníci hovoria, že rok čo rok tých 5 miliónov nebudú v stave dofinancovávať štátny rozpočet. Takže je tu viacero ďalších bodov, ktoré asi nestihnem, pretože 13 minút na ďalšie tri rezorty bude asi krátke, takže pán minister, apelujem, že keď bude vyrovnaný rozpočet, aby sme v ďalšom období na tých našich poľnohospodárov nezabudli a hovoríme tých 70 miliónov ročne by dosť veľkú dieru zaplátalo v našich poľnohospodárskych vodách.
Vrhnem sa na rezort ministerstvo životného prostredia, ktorý vyzerá, že príjmy má 409 miliónov a výdavky 540 miliónov. Vyzerá to tak, že celkové príjmy sa v porovnaní s rokom 2018 vôbec nezmenili, počet výdavkov nám narástol zhruba o 347 miliónov, to znamená 180% pričom toto výrazné navýšenie je spôsobené vyšším finančným zabezpečením projektov v rámci operačného projektu programu Kvalita životného prostredia. Tu by som chcel spomenúť, že v príjmoch, ktoré v rámci tohto rozpočtu sa generujú, je predpísaných 350 tisíc eur, že by mali byť dané do rozpočtu. Vyzerá to tak, že sú to náhodilé príjmy ako sa konštatuje v správe a ich plnenie sa ani nepredpokladá, že bude uspokojené. Sú to v prvom rade príjmy z odvodu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba v sume 200 tisíc. Príjmy z ústredného orgánu v sume 110 tisíc, ktoré hovoria príjmy z vlastníctva prenajatých budov, priestorov a z predaja výrobkov a po tretí je zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, kde sú rozpočtované príjmy 40 tisíc eur. Vyzerá, že je to tiež z pokút, penál a prenajatých budov z vlastníctva príjmov z týchto vecí. Samozrejme pokiaľ to nenapĺňa, tak budú mať krátené aj výdavky a tým pádom prakticky môže sa stať, že ministerstvo životného prostredia bude ťahať ešte za kratší koniec ako je to plánované v tomto rozpočte a tým pádom to bude veľké asi by som povedal šou, ako to utiahnuť do konca roka.
Musím pripomenúť, že rezort životného prostredia nebude mať dokonca ani na zaplatenie členských príspevkov z organizácií, v ktorých sa naše, teda náš štát musí, alebo mal by sa teda, má tam členstvo, tak predpokladajú, že suma, ktorá bola vyčlenená a to je dosť veľká suma 32 milióna, nebude postačovať na členstvá v týchto našich organizáciách medzinárodných, v ktorých by Slovensko malo mať účasť. Ďalšia vec, ktorá na ministerstve životného prostredia príjemne prekvapila je tá, že ministerstvo životného prostredia konečne začína investovať aj do nákupu pozemkov v chránených územiach, to znamená, že prevodom tohto majetku na štát. Jedná sa o sumu zhruba 800 tisíc eur, ktoré budú samozrejme vyčerpané v roku 2019. Tam by som ešte chcel upozorniť, že malo by dochádzať nie iba k nákupu, ale i k zámene so Slovenským pozemkovým fondom alebo k inému vyrovnaniu, ktoré myslím si, že je tam veľké portfólium možností, aby rezort životného prostredia aj na to pristúpil. Som veľmi rád, že v rozpočte ministerstva životného prostredia
===== ...upozorniť, že malo by dochádzať iba k nákupu, ale i k zámene so Slovenským pozemkovým fondom alebo k inému vyrovnaniu, ktoré myslím si, že je tam veľké portfólio možnosti, aby rezort životného prostredia aj na to pristúpil. Som veľmi rád, že v rozpočte ministerstva životného prostredia sa spomína aj Slovenský vodohospodársky podnik a ja budem citovať tie vodné stavby, ktoré sú v havarijnom stave, resp. ktoré sú verifikované tak, že smeruje k vážnym poruchám táto stavba a ja budem citovať stavby, aby si občania mohli uvedomiť, že čo je v rozpočte možnože aj v ich území, keď je tam vodná nejaká nádrž alebo vodné dielo, že budú tam nejaké investície, pretože všetky tieto hrádze, vodné nádrže a vodné diela vyzerá, že už majú svoju životnosť a začínajú nám pretekať, začínajú ohrozovať možnože aj životné nejaké to prostredie, ktoré tam funguje a život našich ľudí. Takže, ja by som teda si dovolil prečítať ako je to zadefinované v rozpočte rezortu životného prostredia, o ktoré vodné stavby sú v havarijnom stave a bude treba riešiť ich sanáciu. Takže je ich celkove 19. Takže vodná stavba Lozorno, vodná stavba Brezová pod Bradlom, vodná stavba Osuské, vodná stavba Kuchyňa, vodná stavba Vištuk, vodná stavba Svodín, vodná stavba Viničné, vodná stavba Pasienky, prívodný kanál Mikšová a prívodný kanál Považská Bystrica, vodná stavba Hriňová, vodná stavba Dolná Hodrušská, čerpacia stanica Boľ, vodná stavba Veľká Domaša, hať Humenné, hať Huncovce, hať Krompachy, ochranná hrádza Latorice, vodná stavba Kežmarok a vodná stavba Sigord. Vážení občania, keď sa nachádzate v týchto oblastiach, tak tieto vodné stavby budú sanované v roku 2019 a mali by tam prísť tie opatrenia, ktoré sú tu presne zadefinované. Ak si to chcete pozrieť, pozrite si to v rozpočte ministerstva životného prostredia, máte to rozpísané a stavby, do ktorých tiež sa plánuje v roku 2019 až 21 investovať, ktoré smerujú tiež ich vývoj k určitej poruche, tak sú tieto: vodná stavba Tvrdošín, vodná stavba Liptovská Mara, vodná stavba Nová Bystrica, prívodný kanál Lipovec-Sučany, vodná stavba Halčianska, vodná stavba Hať - Veľké Kozmálovce, vodná stavba Ľadovo, vodná stavba Ružiná, vodná stavba Počúvadlo, vodná stavba Račianska, hať čerpacia stanica Malé Kosihy, hať Mlynky, hať Ťahanovce, Polder, Beša. Tieto budú tiaž do roku 2021 mať určité investície, ktorú môže do týchto stavieb investovať. Takže, keď vás bude náhodou vláda alebo minister ťahať za nos, že nemajú peniaze, tak v týchto rozpočtoch je to plánované a mali by do roku teda 2021 byť preinvestované. A teraz poďme ešte na rezort katastra, pretože aj toto je úsek štátnej správy, na ktorej by nám mohlo záležať, pretože pohybujeme sa po zemi, nepohybujeme sa vzduchom alebo nežijeme vo vzduchu, lietať môžme, ale furt fungujeme na zemi a úrad geodézie, kartografie katastra stále bude spresňovať ten náš zemský povrch, čo sa týka listov vlastníctva ďalších vecí. Takže výdavky v tomto rezorte sú predpokladané na 22 miliónov 282 tisíc, príjmy 200 tisíc. Vyzerá, že oproti roku 2018 máme nárast týchto výdavkov o 238 tisíc eur. Musíme si uvedomiť, že správa katastra, resp. úrad geodézie a kartografie a katastra veľa vecí robí grátis, to znamená bezodplatne a aby ste boli v obraze o aký obnos to ide. Zhruba 262 756 tisíc úkonov v sume 3 milióny 230 tisíc eur. Celková hodnota nespoplatnených úkonov, toto boli spoplatnené úkony, celková hodnota nespoplatnených úkonov predstavuje 10,4 milióna eur. To znamená tu je veľká práca, ktorá prakticky ide grátis našim občanom alebo úradom a samospráve, kde prakticky aj tu potrebuje správa katastra by som povedal, že pridať. Ja som pred rokom povedal, že správa katastra momentálne resp. úrad geodézie a kartografie katastra je v súčasnosti v bdelej kóme. Vyzerá, že tá kóma už nie je biela, je už taká normálna kóma a chcem veriť, že sa z nej dostane a ja musím spomenúť, aké riziká pri tomto rozpočte, ktorý bol tu teraz deklarovaný ja som hovoril, že tých 22 miliónov je výdavky a príjmy 200 tisíc, čo sa nezrealizuje. Tak sú tu zhruba tri body a po prvé. Stotožnenie údajov z databázy údajov katastra nehnuteľností s údajmi na papierových origináloch listu vlastníctva. To znamená, že my nebudeme mať prepojené to fyzické, list vlastníctva s tým, čo je v počítači a nebudeme mať to prepojené, keď nebude navýšený rozpočet. Veľký problém bude, že nebudeme evidovať budovanie stavieb, ktoré je už povinné na katastri na liste vlastníctva. Je tam zoznam stavieb, ktoré sa musia zapisovať. Nebudeme môcť odstraňovať rozdielny zápis údajov, to znamená niečo je v teréne, niečo na liste vlastníctva. Na to nebudeme mať peniaze, aby sme tých inšpektorov, ktorí by to mali tiež sledovať, aby sme ich zaplatili a mohli to, túto anomáliu ukončiť. Nebudeme môcť doplniť všetky plošné líniové vecné bremená, ktoré máme na listoch vlastníctva. To znamená znovu nebudeme si môcť z toho listu vlastníctva vytiahnuť všetko, čo sa týka tohto pozemku, aj líniová stavba. To znamená aj tie. Elektrovody, ropovody a neviem všetko možné, kde sú ťarchy. Žiaľ nie sú na to financie, aby to kataster mohol na 100 % územia zrealizovať. Nebude odstraňovanie nesúladov pri vlastníckych vzťahoch. To znamená E-čkový stavy, C-čkový stav na liste vlastníctva nebudeme mať peniaze na to, aby sme to zosúlaďovali a to je veľká katastrofa, pretože to už je o nejakom trestnom oznámení na niekoho, že vám vzal majetok, lebo má v E-čku a vy máte v C-čku alebo naopak. Hej, však viete tí, čo tomu trošku rozumiete, viete o čom hovorím. Nebude dokonca ani rekonštrukcia číselných výsledkov z meraní pôdneho mapovania to znemená tam kataster musí určitú dobu revidovať tie číselné označenie parciel, ani na to nebudú peniaze. Ďalej nebude, po druhé, katastrálne mnohé mapovanie. To znamená každých 5 až 10 rokov by sa malo robiť nové mapovanie. Vyzerá to, že doteraz sa robilo každý rok 10 lokalít. Vyzerá, že pri tomto rozpočte budú mať dve lokality mapované aj to nebude úplné. A po tretie. Nebudeme mať migračný archív. To znamená, že my nebudeme vedieť ako sa ten list vlastníctva správa. Aké sú tam prevody, už je nové vlastníctvo, odpíše sa niečo, to tu nebude prepojené a to je tiež podľa mňa veľký handicap pri tomto rozpočte. Nebude ani cenová mapa, ktorá je tiež v zákone o katastri. Mala by byť vytvorená. No nebude. Nemáme na to peniaze. Takže to je .... na svetom katastri no a pán minister, nakoniec sa budem venovať možnože aj trošku mojej obľúbenej problematike a síce ESU. To znamená efektívna spoľahlivo otvorená reforma štátnej správy. Táto reforma mala prebehnúť a má prebehnúť tá, vlastne v nej žijeme a stále prebiehala tá reforma. Od 1. 10. 2013, kde malo prakticky vzniknúť a vzniklo 72 okresných úradov. Prevzali agendu obvodných úradov a jednotlivé etapy, ako to mohlo prebiehať, tak do polovice roku 2014 mala byť integrácia špecializovanej štátnej správy miestnej. V 14 - 15 to mali byť vytvorené klientské centrá pre občanov a v roku 2014 až 20 celkove mala sa optimalizovať tejto štátnej správy urobiť, jednotlivých štruktúr, aby sme vedeli na čom sme. Ako konštatoval aj kolega Mitrík z NKÚ, prakticky hovoril, že štátna správa v ESE ešte navyšuje náklady nieto, že by ešte ich ponižovala a to je u mňa katastrofa. Pán minister, ja vám teraz poviem, že robí sa audit štátnej správy, v súčasnosti prebieha a ja vám teraz poviem, čo znamená pre nejakú firmu, ktorá si v živote alebo dostala zákazu, ktorá v živote asi nevie, čo znamená štátne správy, výkon štátnej správy u špecializovaných štátnych správ a špecializované u mňa sú: katastre, pozemkové a lesné úrady, ktoré prakticky sa tiež, stavebné a dopravné úrady, ktoré sa limitovali pod všeobecnú štátnu správu a keď vám poviem, že pri súčasnom nejakom vyplnení tabuliek tej firmy, ktorá robí tento audit, že ako je vyťažená tá štátna správa, tak môžem vám povedať, že kategória na pozemkovom úrade, na pozemkovom teda odbore okresného úrad, kategória reštitúcii je v jednej kolonke - reštitučné konania. Kategória záhradkárske osady v jednej kolonke záhradkárske osady, nič viacej. Kategória - hobby - poľovníctvo má asi 32 koloniek a ja vám teraz poviem, čo sa definuje pri tomto audite pri poľovníkov. To znamená pri tom, že ja si idem v sobotu - nedeľu na poľovačku a ináč je to hobby pre mňa činnosť a pozemkový a reštitúcie ma nezaujímajú. Takže napríklad sa tam eviduje u poľovníkov vydanie povolenia na individuálny lov králika a zajaca. Rozhodnutie o rozpustení poľovníckej organizácie. Rozhodnutí o registrácii poľovníckej organizácie. Súhlas na vypustenie druhu zveri podliehajúce klinickému plánovaniu, ktorý sa v poľovnom revíre nevyskytuje, súhlas na vypustenie druhu zveri, ktoré je po rehabilitácii. No proste, čo kolonka, to super a to, že reštitučné konanie je obzvlášť závažné a ťažké v jednom riadku. Pán minister, keď tento zákon o pôde 229 si pozrite v § 6 a začnite si čítať jednotlivé paragrafy na základe koná reštitučný pracovník, okamžite ....že máte 21 inštitúcii ako sa musí vysporiadať s touto reštitúciou príslušný zamestnanec a my pri súčasnom audite hovoríme, že je to reštitučné konanie vybavené jedna kolonka, máš - nemáš. Takže toto isté sa opakuje aj pri záhradkárskych osadách. Takže pán minister audit štátnej správy v ESE berte na vedomie, zdá sa mi, že neprinesie požadovaný výsledok a budeme stále ťahať za kratší koniec a už nehovorím o budovaní profesionálnych štátnych zamestnancov, ktorí by mali mať nejaké zázemie a nejakú istotu a ja som za to, aby sme tu urobili možno aj tú definitívu štátnu, aby štátny úradník hájil štát, tak ako má hájiť. Nie, že bude vystavený po každých voľbách stresu, či vôbec zostane v tej práci. Toľko na rýchlo letom, svetom. Takže pán minister, aspoň niečo dúfam, že ste si z toho niečo vzali. Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2018 18:50 - 18:51 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem, páni kolegovia. No, pán kolega Jurzyca, presúvam túto otázku na navrhovateľa, aby teda odpovedal. No a chcem veriť, že budú poľnohospodári s tým spokojní a že urobíte maximum, predkladatelia, proste, aby sa to nedalo zneužívať, pretože je to na vašom, vašej hlave. A budem to aj kontrolovať. Takže pokiaľ budú nejaké podnety, samozrejme, budete o tom vedieť a chcem veriť, že tá precíznosť, ktorá je teraz tu deklarovaná, že budeme aj to, aj to, aj to požadovať, že sa to zrealizuje aj v praxi. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2018 18:43 - 18:48 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani predsedajúca, pán navrhovateľ, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, dneska to ide ako na sánkach v zime (vyslovené s pobavením), takže nevieme, kde skončíme, na akom snehu. Takže dobre, máme tu zákon o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe. No konečne, že? Môžu povedať naši poľnohospodári, že to, čo bolo sľubované po protestoch, že niečo sa pohne, tak aspoň niečo. A ešte zajtra poviem pánu ministrovi Kažimírovi, že sľúbil, že poľnohospodári v minulom roku nemohli mať nejaký iný rozpočet, teda možností, pretože nebol vyrovnaný rozpočet. Teraz ideme do vyrovnaného rozpočtu, tak som zvedavý, koľký jeho nástupca akú čiastku dá v budúcnosti poľnohospodárom, keď takto nás tohto roku uviedli do, by som povedal, že uviedli do trošku nie veľmi závideniahodného stavu, čo sa týka financií v poľnohospodárskom rezorte.
Dobre. Takže mali sme už to, bolo to v roku 2011, keď si dobre pamätám, boli tu určité, by som povedal, nástroje, ktoré viac-menej poľnohospodári na jednej strane pochvaľovali, na druhej strane ale musím povedať, že aj kriticky hovorili, aké mali s tým skúsenosti negatívne a chcem veriť, že ministerka a príslušní pracovníci sa s tým už vysporiadali.
Tak teraz keď som si ho prečítal, vyzerá, že ideme uhradiť na liter 0,34, 367 tisícin eura na liter, s tým, že bude tam normatív ako na VDJ, to znamená, veľkú dobytčiu jednotku, respektíve na spotrebu minerálneho oleja, ktorý tam akože je, a to by malo byť ako tá berná minca, koľko môže čerpať ten daný žiadateľ.
Hovorili ste, pán navrhovateľ, že ideme na tri roky, to znamená ´19, ´20, ´21, je na to 30 miliónov. A teraz sa pýtam, že tie žiadosti budú rozdelené adekvátne, tie výzvy, ktoré vydá PPH-áčka. To znamená, že to bude výzva na rok alebo to bude na trojročné obdobie, alebo akým spôsobom to bude limitované?
Chcel by som upozorniť ešte na jednu anomáliu, ktorá sa nám stáva pri Slovenskom pozemkovom fonde, lebo aj tu viažete určité povinnosti na toho žiadateľa, ktorý bude chcieť byť úspešný v tejto žiadosti, a hovoríte, že nesmie mať nejaké tie daňové povinnosti, nedoplatky, poistné, zdravotné a ďalšie, nesmie byť trestne stíhaný a všetky ďalšie veci, nesmie byť voči nemu trestné stíhanie zahájené, tak keď to rozdelíme na tri roky, nepíše sa to v zákone, to znamená, neviem si to teda z tohto zákona vypočítať. Tak potom by som žiadal, aby to, že nemá nedoplatky a keď to má dostať každý rok, tak aby to hlásil v každom roku. Nieže v roku 2019 nedoplatok nebude mať, ale v 20. už bude, 21. tiež bude mať a my mu dáme. Lebo takto funguje poľnohospodárska platobná, teda pardon, Slovenský pozemkový fond, ktorý dáva dotácie žiadateľovi s tým, že iba v prvom roku má dokladovať doklady, ktoré svedčia o tom, že spĺňa podmienky. To znamená, že nič dlžný, neni v trestnom stíhaní a ďalšie. Takže tu by som chcel upozorniť na to, aby sme si na to dali pozor, aby sme to nevzali tak, že keď to má byť na tri roky, tak potom v každom roku, keď to sa nevyplatí naraz, že mu to dáme na tri roky hneď teraz. Na to, samozrejme, právny nárok neni, ako som sa dočítal, to znamená, že v prípade, že bude väčší dopyt, tak samozrejme sa bude ponižovať asi, že nebude môcť na celú túto výmeru, respektíve na plochu brať.
Takže chcem ešte upozorniť, keď sa druhé spomínam, to už bolo síce trošku skôr, že aby tam sa mohlo napríklad, aby to nebolo doslova že buzerácia týchto poberateľov týchto vecí. Lebo v minulosti keď previezol kamaráta z obce do obce na tej červenej nafte a ho pristihli, tak mal sankciu. Lebo povedali, že to neni akože prevoz v rámci poľnohospodárskych činností, hej. Tak to hovorím teraz po lopate. Takže chcem veriť, že za takéto doslova že prkotiny, dúfam, že nebudeme stíhať a že jasne definujeme, čo znamená použitie tejto červenej alebo zelenej, alebo jak ju nazveme, nafty, čo znamená reálne, teda ako podpora bude reálne môcť byť vymožiteľná a ako sa bude môcť teda on správať. Nieže mu dáme podmienky, ktoré potom zistíme, že, aha, veď každého druhého môžeme sankcionovať, pretože nesplnil. Takže zato apelujem, aby to nebolo zase, že hurá, hurá, hurá, a potom zistíme, že naši agropodnikatelia nebudú vedieť, kam sa majú pohnúť. Radšej povedia, kašlú na tú naftu, pretože nemá to zmysel. Takže na to apelujem, aby sme takto nejako k tomu pristúpili. A nie je to z mojej hlavy, je to z hlavy už tých, ktorí to čerpali v minulom období a upozorňujú, aby sa chyby neopakovali, pretože keď chcem pomôcť poľnohospodárom, tak nie na chybách, ale na kvalite, ktorá bude v ďalšom zákone, a v ďalšom čerpaní túto chybu odstránia.
Ďakujem a takže chcem veriť, že aj ďalšie 30 miliónov sa najdú aj ďalší rok v rezorte poľnohospodárstva a že budeme našich poľnohospodárov podporovať. Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba.
Skryt prepis