Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6. 12. 2017 o 1:52 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 12. 2017 1:52 - 1:53 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Číž vy ste v súvislosti s Robertom Ficom povedali, že jeho meno sa objavilo v spojení nejakými európskymi inštitúciami. No ja si myslím, že trošku predbiehate, lebo meno Roberta Fica a teda samozrejme aj pána Roberta Kaliňáka sa v súvislosti s európskymi inštitúciami môže objaviť jedine v súvislosti s funkciou a úradom európskeho prokurátora. Ako iste viete to je úrad, ktorý by mal stíhať tie najhrubšie a najväčšie daňové podvody a títo dvaja páni sú ako vyšití pre tento úrad, to je prvá poznámka.
Druhá poznámka, vy vyzývate ku nejakej konštruktívnej diskusii, ale vy sám ste počas toho svojho vystúpenia k tým vážnym pochybeniam a prešľapom ministra vnútra nepovedali ani slovo, tak potom neviem o akej konštruktívnej diskusii hovoríte. Viete a potom čo tu vaši kolegovia a hlavne premiér Robert Fico a Robert Kaliňák, jeden ako obyvateľ Baštrnákovho bytu a druhý ako jeho čulý obchodný partner, potom v suteréne, ktorý tu predviedli počas tých 13 hodín odvolávania, je nejaké volanie po konštruktívnej diskusii z vašej strany pán Číž mimoriadne farizejské, mimoriadne farizejské. Vy hovoríte o nejakých riešenia, ktoré treba robiť, tak ja vám poviem to riešenie. To jediné riešenie, ktoré treba urobiť a ktoré nám pomôže, treba poslať Roberta Kaliňáka na politické smetisko, do horúcich pekiel kam už dávno patrí. Urobte to za malú chvíľu, odvolajte ho spolu s nami a môžeme sa vrátiť potom ku konštruktívnych riešeniam. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 20:06 - 20:08 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Budem reagovať len na kolegu pána Tomáša. Vy ste povedali, že veríte, že sa nedostanem k žiadnej funkcii ministra, aj pán Muňko to povedal. No vzhľadom k tomu, že mám blízko k silovým rezortom, nielen v obrane, ale aj k vnútru, tak ja sa vám nečudujem, ani vám, ani pánovi Kaliňákovi, ani pánovi Ficovi, že majú z toho panický strach, ale to je váš problém. Viete, kto nekradne, nepácha trestné činy, nemusí sa báť nejakého človeka, čo s ním zatočí. To je váš problém, nie môj. To je prvá poznámka.
A druhá poznámka. Ste hovorili niečo o tých eštebáckych metódach. Ja som aj rád, že ste to spomenuli, lebo som to zabudol povedať v tej rozprave, ako pán premiér opätovne klamal o tom, že počas vašej vlády neboli nasadzované informačno-technické prostriedky na novinárov. Vy veľmi dobre viete, že na tú istú novinárku pán Baška nasadil informačno-technické prostriedky, nieže len odposluchy, ale obraz a zvuk. A veľmi dobre viete, kde bol ten obraz. Viete, kde bola tá kamera? Ona ju mala v spálni.
Pán Tomáš, za pôsobenia vášho ministra obrany mala novinárka nasadený obraz v spálni. Tak mi, prosím vás, nerozprávajte tu niečo, ja neviem, čo ste s tým obrazom potom robili. Ja na to nechcem ani myslieť. Hej, budem radšej myslieť, že ste s tým robili nejaké nemravnosti, akože by ste ju pomocou toho obrazu potom nebodaj vydierali, lebo Robert Kaliňák je toho, je toho schopný.
Aj tá Beňová zmenila preto ten názor, lebo ju vydiera, lebo Robert Kaliňák vlastnú zakladajúcu členku strany SMER vydiera. To je odpoveď pre vás, pán Čaplovič.
Takže vy mi len rozprávajte niečo o eštebáckych metódach.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 5. 12. 2017 19:30 - 19:55 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, na úvod si dovolím povedať niekoľko poznámok k vystúpeniu najzbabelejšieho premiéra v histórii Slovenskej republiky a zároveň obyvateľa Bašternákovho bytu Roberta Fica.
To je ako už tradične, sa vôbec vo svojich vystúpeniach nedržal merita veci, a tým je odvolávanie skorumpovaného ministra vnútra, ale namiesto toho nabrýzgal na všetkých naokolo.
Prvá poznámka. Konštatujem, že Robert Fico povedal, že jeho minister vnútra Kaliňák patrí medzi najschopnejších ministrov zo všetkých, ktorých pozná. Opravujem toto tvrdenie. Robert Kaliňák nie je najschopnejším ministrom, ale je ministrom schopným všetkého. To už dnes vie celé Slovensko.
Druhá poznámka. To zareagujem, lebo tá komunikačná stratégia, ktorú naordinoval pán Tomáš kolegom zo SMER-u, je priehľadná, takže zareagujem na tie obvinenia na moju adresu, na to jedno konkrétne obvinenie, čo sa týka nasadzovania informačno-technických prostriedkov v roku 2010, 2011 počas môjho vedenia rezortu, a konštatujem, že Robert Fico je bezcharakterný luhár. On aj Robert Kaliňák veľmi dobre vedia, že celá táto vykonštruovaná kauza je z hľadiska môjho angažovania sa už dávno vyšetrená a dávno uzavretá. Všetci svedkovia vypovedali, že som nevydal ani jeden jediný pokyn na žiadne nasadenie informačno-technických prostriedkov ani na novinára, ani na novinára, ani na kamionistu, ani na sekretárku, na nikoho. Veľmi dobre to obidvaja vedia. Dokonca ten prípad odpočúvania novinárov je už definitívne zastavený. Je definitívne zastavený s tým, že sťažnosti tých novinárov boli zamietnuté. Tieto sťažnosti posudzoval spolužiak Roberta Fica Jaromír Čižnár a ten prostredníctvom svojho trestného námestníka pána Šufliarskeho všetky sťažnosti novinárom zamietol. Čiže táto vec je už dávno z hľadiska nejakej mojej účasti alebo niečoho takého absolútne uzavretá, došetrená. Obidvaja to veľmi dobre vedia. Sú to luhári.
Na druhej strane je dobré, že to spomenuli, túto kvázi kauzu, lebo to je vec, ktorá ich mimoriadne traumatizuje a mimoriadne ich stigmatizuje, pretože práve v tom čase sa prevalilo, prevalilo sa, škandalózne rozhovory medzi novinárkou a vtedajším opozičným politikom a dnešným ministrom vnútra. Ten brutálnym, vulgárnym a agresívnym spôsobom útočil na ženu, úkoloval ju, vyhrážal sa jej stratou zamestnania, a to dokonca nielen jej, ale aj jej nadriadenej, ak nebudú písať diskreditačné články na moju osobu, Bolo to nechutné, ale zároveň to bolo užitočné, lebo sa verejnosť dozvedela, že vrcholoví predstavitelia SMER-u – SD úkolujú a vyhrážajú sa viacerým novinárom a majú ich na povel.
Chápem, že táto záležitosť stále stigmatizuje a znervózňuje stranu SMER – sociálna demokracia, a špeciálne Roberta Fica, a poviem vám teraz prečo. Lebo v tom čase sa síce ukázalo, že Robert Kaliňák vulgárne úkoluje a vydiera telefonicky novinárov, ale to, že to možno robil aj samotný Robert Fico, sa zatiaľ neukázalo. Podotýkam, že zatiaľ.
Tretia poznámka. V jednej veci s Robertom Ficom súhlasím. Roberta Fica aj Roberta Kaliňáka pokladám za kriminálnikov par excellence, za zlodejov a kriminálnikov, akých tak ľahko na celom svete nenájdete. V tejto veci s ním súhlasím.
Dámy a páni, teraz mi už dovoľte v mene klubu strany Sloboda a Solidarita vysloviť niekoľko myšlienok k samotnej téme, ktorú prerokúvame, a to je vyslovenie nedôvery členovi vlády Robertovi Kaliňákovi, nominantovi strany SMER – sociálna demokracia, poverenému riadením ministerstva vnútra, politikovi strany SMER – sociálna demokracia, ktorý sa ministrom vnútra nikdy nemal stať. Zodpovedne môžem povedať, že pán Kaliňák v klube SaS dôveru nemá a nemal ju ani v predchádzajúcom volebnom období. A to, že takto sprofanovaný a skompromitovaný človek je do dnešného dňa vo svojej funkcii, je obrovskou čiernou škvrnou na ponovembrovej demokracii Slovenska. Pretože, dámy a páni, ak existuje na svete metrická jednotka demoralizácie, bezprávia a marazmu spoločnosti, tá jednotka sa nazýva jeden Kaliňák.
Súčasný minister vnútra nemôže mať ani vašu dôveru, kolegovia a kolegyne z vládnej koalície. Už dávno ju určite stratil, pretože ani vy nie ste úplne slepí a hluchí. Sú to len zvyšky poslednej straníckej a koaličnej disciplíny a poslušnosti, ktorú v sebe máte a ktorá vás núti stále ho držať v kresle, nie ste totiž ani úplne nesvojprávni a ani úplne hlúpi. Ste len bezhranične, a dovolím si povedať, že v túto chvíľu už až nebezpečne poslušní. Vaša poslušnosť, vaše držanie vo funkcii politika, ktorého zotrvanie na funkcii morálne devastuje Policajný zbor, devastuje našu mládež, ale vlastne devastuje celú našu vlasť, je nielen nebezpečné, ale je aj neospravedlniteľné a je neprípustné.
Dovoľte mi, aby som vás v túto chvíľu varoval, dámy a páni z koalície, lebo dnes sa už pohľady verejnosti začínajú upierať aj na iných ľudí, ako je Robert Fico, Robert Kaliňák a 49 poslušných poslancov SMER-u, ktorí vo svojej arogancii a podriadenosti nechcú vidieť spravodlivý hnev a rozhorčenie ľudí na Slovensku, a to sú predstavitelia koaličných strán SMER-u, predstavitelia strán MOST – HÍD a Slovenskej národnej strany.
Je neuveriteľné, že ľudia ako Béla Bugár, Lucia Žitňanská a ďalší sa na tento morálny úpadok a rozklad Slovenska stále prizerajú. Strana MOST – HÍD stále detinsky pokračuje, že počká, kým sa niečo okolo Roberta Kaliňáka vyšetrí, ako keby nebolo jasné, že pod Robertom Kaliňákom sa nikdy nič nevyšetrí, že to je celá pointa, že Robert Kaliňák je prekážkou akéhokoľvek objektívneho vyšetrovania v jeho vlastnej veci. Koľko chcete čakať, dámy a páni z MOST-u, 15, 20 rokov ako v iných prípadoch, v prípadoch emisií, Hedvigy Malinovej, Gorily a tak ďalej? Pokiaľ všetko, čo sa týka možnej kriminality a pochybení Roberta Kaliňáka, správny vyšetrovateľ niekde neuprace? Je mi ľúto, ale musím konštatovať, že pán Bugár, pani Žitňanská a ďalší politici zo strany MOST – HÍD sú dnes už spolupáchateľmi tohto abnormálneho a nenormálneho stavu, ktorého sme v súčasnosti svedkami.
Musím úprimne povedať, že som viac sklamaný z ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Je symptomatické a veľavravné, že sem dnes do Národnej rady Slovenskej republiky ani neprišla. Jeden výrok od nej ešte z júna 2016 by som ale teraz zacitoval: „Som presvedčená o tom, že dnes to nie je otázka verím-neverím, dôverujem-nedôverujem, dnes je to otázka toho, aby ľudia dokázali dôverovať štátu a jeho inštitúciám, že naozaj robia to, čo majú. A to je veľmi vážna téma, pretože pokiaľ nedokážeme zabezpečiť dôveru v štátne inštitúcie vrátane polície a prokuratúry, tak to môže mať za následky rast extrémizmu a politického radikalizmu na Slovensku.“ Čo z jej slov vyplýva iné ako to, že tento Bašternákov obchodný partner a druh v spoločných kšeftoch už nemá zostať vo funkcii, dámy a páni.
No a potom je tu ešte Andrej Danko aj s jeho ansámblom zo Slovenskej národnej strany. No oni už niekoľkokrát preukázali, že je to stále ten istý slotovský barák, len s nepodarene premaľovanou fasádou. A už aj tá za krátky čas od volieb dosť spustla. Ich postoj voči strane SMER – sociálna demokracia, to je zmesou vydierania a podriadenosti, a to špeciálne aj v prípade ministra vnútra vypovedá za všetko. Robert Kaliňák pre nich nie je to, na čom sa láme štát a morálka, ale je to artikel do obchodného vyjednávania so SMER-om.
Každopádne dnes na mimoriadnej schôdzi, ktorú sme zvolali, prebehne už opakované odvolávanie ministra vnútra. Vyššie zmienení ľudia a ľudia okolo nich budú mať šancu na reparát. Budeme v priamom prenose vidieť, či sú schopní sa z toho bahna, do ktorého vlastnou vinou spadli, vyhrabať. Bude to veľmi ťažké, pretože niektorým trčia z neho už len hluché uši a slepé oči. Ale my vám znova, kolegovia z koalície, podávame, my v opozícii, pomocnú ruku.
Dámy a páni, teraz mi dovoľte druhý citát: „V prípade podozrenia z korupcie nebudem váhať ani tri sekundy a svojho ministra odvolám.“ Tak znie dnes už legendárny výrok obyvateľa Bašternákového bytu Roberta Fica, podobne legendárne ako ten, že diaľnica z Bratislavy do Košíc bude hotová v roku 2010, alebo ten, že v roku 2014 už v politike nebude. Od podozrenia z korupcie v prípade ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý je vyšetrovaný pre obzvlášť závažný zločin, uplynul výrazne dlhší čas ako tri sekundy, je to viac ako rok. A zbabelý premiér Robert Fico nekonal.
Premiér, čo zohnal peniaze, špinavé peniaze, vlastnou hlavou a za ne podvodným spôsobom vybudoval politickú stranu SMER – sociálna demokracia, kope do všetkých, čo si myslia, že skompromitovaný a skorumpovaný Robert Kaliňák už dávno nemá čo robiť v kresle ministra vnútra. Podľa neho sú to všetko výmysly a táraniny opozičných politikov. Lenže to nie je len názor opozičných poslancov, ktorí sa podpísali pod zvolanie tejto mimoriadnej schôdze, to je doslova prianie naprieč celou našou spoločnosťou, dámy a páni.
Pripomínam, že ešte 16. júna 2016 najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska v tomto pléne vo svojej správe o stave republiky po prvýkrát povedal, citujem: „V týchto dňoch je opäť najhorúcejšou témou korupcia. Myslím, že v kontexte kauzy, ktorá je dnes politickou témou číslo jeden, nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte, ale chcem zdôrazniť, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky. Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 mil. eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať.“
Prezident Andrej Kiska opakovane vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka na odstúpenie mnohokrát aj potom, napríklad aj 2. novembra 2016, 3. apríla 2017, 4. júna 2017 a 23. júla 2017. Žiaľ, bez úspechu. Za všetko hovorí prezidentov citát pri tohtoročnom prejave o stave republiky: „Dvanásť dlhých mesiacov nedostala naša spoločnosť jasný signál, že by zodpovední úprimne hľadali cestu z pasce, do ktorej krajinu zavliekli. Udalosti od parlamentných volieb boli z tohto pohľadu veľmi zlou správou o stave republiky.“ Koniec citátu.
Ale keď už citujeme, spomeňme si aj na iný citát z 21. júna 2016: „Kaliňák vie sám, že by odstúpiť mal. Nemusí ho na to nikto vyzývať a bolo by to aj pre neho vhodnejšie, ak by tak urobil.“ Viete, kto je autorom tohto výroku? Jedna zo zakladajúcich členiek strany SMER – sociálna demokracia, kamarátka ministra vnútra Monika Beňová, vtedy ešte Flašíková.
O niekoľko dní neskôr 12. júla 2016 už počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie francúzska europoslankyňa Eva Joly verejne naznačila ministrovi Kaliňákovi, že by bolo najlepšie, keby odstúpil, citujem: „Ladislav Bašternák prevádzal peniaze na vaše účty, teraz ho vyšetruje polícia. Ako môžeme veriť, že to vyšetrenie bude nezávislé, keď ste ministrom vnútra? Pán Kaliňák, prosím, prevezmite zodpovednosť a dokážte, že viete byť príkladom, aby sa boj proti korupcii neobmedzoval na pekné slová.“ Koniec citátu.
Vo veľmi podobnom duchu sa vyjadrila aj portugalská europoslankyňa Ana Maria Gomes.
Dámy a páni, tri mesiace v lete roku 2016 tisícky ľudí na námestiach na celom Slovensku ukazovali týždeň čo týždeň červenú kartu ministrovi vnútra, ale aj premiérovi Ficovi, ktorý si ho chráni ako svoju Achillovu pätu. A nedialo sa to len pred neslávne známym komplexom Bonaparte, ktorý sa stal symbolom hanby a v ktorom aj po vyše roku na hanbu sveta premiér Fico stále býva. Dialo sa to vo všetkých kútoch Slovenska: v Košiciach, Žiline, Prešove, Trenčíne, Trnave, v Prievidzi, Poprade, Banskej Bystrici aj Martine. Ľudia všade po celom Slovensku protestovali proti zlodejom v politike, protestovali proti Robertovi Kaliňákovi.
Viete, dámy a páni, vo futbale stačí na vylúčenie hráča jedna červená karta. Robert Kaliňák ich dostal len počas dvanástich protestov pred Bonaparte a ďalších deviatich protestov v mestách, ktoré som spomenul, tisíce, ale rozhodca Fico ho bezprecedentne, mimo pravidiel demokratickej kultúry, ponechal na ihrisku. Ako je to možné? Podľa mňa je to preto, lebo skutočným rozhodcom na ihrisku je Robert Kaliňák. Drží v rukách políciu a drží v rukách aj tajomstvá Roberta Fica.
Lenže problémového hráča okrem premiéra nechce mať nikto v tíme, a tak 9. októbra 2016 ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, kolegyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka z jednej vlády a rovnako podpredsedníčka vlády, na otázku, či by mal Robert Kaliňák odstúpiť, odpovedala, citujem ďalší výrok: „Myslím si, že situácia sa dostala do polohy, že také rozhodnutie by bolo namieste v záujme dôveryhodnosti inštitúcií a polície ako takej.“ Žiaľ, ani na znepokojenie ministerky spravodlivosti to nepomohlo.
18. apríla 2017 zorganizovali študenti veľký protikorupčný pochod v Bratislave. Tisícky ľudí pochodovali a požadovali vyšetrenie káuz a odstúpenie ľudí zodpovedných za ich vyšetrovanie. Na Úrad vlády Slovenskej republiky bolo odovzdané memorandum, ktoré zahŕňalo aj požiadavku na odstúpenie ministra Kaliňáka, prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara či odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ani to nestačilo na to, aby sa Robert Kaliňák pozrel do zrkadla a aby premiér, ktorý sa hrá na protikorupčného politika, konal.
5. júna 2017 sa konal druhý protikorupčný pochod. Tentoraz už nielen v Bratislave, ale paralelne aj Košiciach.
O týždeň neskôr ľudia zaplnili námestia v Prešove a v Žiline a naposledy 25. septembra, kde na ďalší protikorupčný pochod v Bratislave opäť prišli tisíce ľudí, sa k tejto iniciatíve pridalo aj verejné zhromaždenie v Prahe, a to pred budovou Veľvyslanectva Slovenskej republiky. Požiadavky zostali nemenné, podpora a tlak verejnosti na ich splnenie naďalej pretrvávajú. Súčasťou je aj protikorupčná petícia, pod ktorú sa do posledného septembrového protestu podpísalo vyše 70-tisíc angažovaných ľudí.
Dámy a páni, počuli ste len malý výber z citátov, reakcií, požiadaviek a výziev na odchod Roberta Kaliňáka, ktoré nepatrili opozičným politikom. Ide o opakované požiadavky prezidenta republiky, europoslancov, vlastných kolegov z vlády, dokonca kolegov a kamarátov z vlastnej strany a najmä tisícov ľudí po celom Slovensku. Žiaľ, tieto požiadavky stále zostávajú vami, dámy a páni z koalície, nevypočuté, ignorované ministrom vnútra a najmä jeho premiérom Ficom.
Kolegovia, kolegyne, dnes sme sa tu primárne stretli kvôli zlyhaniam ministra vnútra pri rôznych tendroch rezortu, ktorý mu bol zverený. Kopa porušení zákonov pri rôznych obstarávaniach, rekonštrukciách, výstavbe nemocnice a tak ďalej. Mnoho kontrol, mnoho pokút, ktoré idú na jeho vrub.
Ale priznajme si úprimne, že o to vlastne ani až tak nejde. To je len aktualizačný moment, lebo Robert Kaliňák je zrelý na odvolanie každý, každučičký deň. Ráno, na obed, aj večer, ale aj v noci. Každý deň, každá hodina, každá minúta, každá sekunda, ktorú tento človek zotrváva vo svojej funkcii, devastuje morálku v našej spoločnosti, demotivuje mladých ľudí na Slovensku.
Robert Kaliňák napáchal a stále pácha nepredstaviteľné škody aj na Policajnom zbore, demoralizoval a demoralizuje ho každým dňom, podporuje gaunerov v radoch polície a, naopak, udupáva vieru, spravodlivosť a právny štát u tých slušných a čestných policajtov, čo v Policajnom zbore sú. Tých čestných, slušných policajtov, čo sú dnes utláčaní násilníkmi a korupčníkmi, ktorí sa v Policajnom zbore stále množia, ich počet rastie! Prečo by aj nerástol? Veď oni si povedia, keď môže náš minister Kaliňák, prečo by sme nemohli aj my. Lenže toto my nesmieme dopustiť ďalej.
Dámy a páni, toto zlo, toto bezprávie, dezilúziu a amorálnosť v jednom, ktoré šíri v Policajnom zbore tento bezcharakterný minister vnútra, musíme spoločne zastaviť. Musíme to urobiť. Alebo sa musíme o to aspoň pokúsiť, aby napáchané škody na odbornom a ľudskom potenciáli v Policajnom zbore neboli neopraviteľné. Varujem vás, dámy a páni, pretože nie sme od toho stavu ďaleko.
Je našou spoločnou povinnosťou zbaviť Roberta Kaliňáka funkcie a ozdraviť Policajný zbor. Ak by mal tento nominant strany SMER – sociálna demokracia, minister vnútra v sebe aspoň kúsok cti, nenechal by túto ani minulé schôdze s témou jeho odvolávania ani prebehnúť. Nespravil to, lebo má strach! A tento strach mu bráni reálne posúdiť jeho situáciu. Robert Kaliňák kompromituje SMER – sociálnu demokraciu. Robert Kaliňák poškodzuje Slovensko. Robert Kaliňák je dnes politik, pre ktorého už nikdy nebude žiadne miesto v obyčajnej slovenskej krčme.
Dámy a páni, my v strane Sloboda a Solidarita nemôžeme konať inak, v opačnom prípade by sme sa stali spolupáchateľmi, čo žijú v Kaliňákovom tieni. Musíme mu vysloviť nedôveru, a to nielen v mene voličov strany SaS a demokratickej pravicovej opozície, ale aj v mene mnohých voličov Slovenskej národnej strany, strany MOST – HÍD a, áno, aj v mene mnohých voličov samotného SMER-u – sociálna demokracia.
Vážený minister vnútra Robert Kaliňák, vyslovujeme vám nedôveru. Prosím, odíďte.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 19:13 - 19:15 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja dve poznámky by som si dovolil.
Pán minister, povedali ste, že nechcete nás zdržal, tak prečo to potom ale robíte? Veď vy nás zdržiavate už od marca 2016. Ja neviem, že či existuje na Slovensku v tej skupine kriminálnikov a mafiánov, do ktorej vy patríte, ešte okrem vás nejaký človek, ktorý by takto odmietal uznať svoju porážku. Lebo vy ste porazený, pán minister, vaša povesť je definitívne zničená a raz budete navyše za svoje činy niesť zodpovednosť – a vy to veľmi dobre viete.
Tak ma zaujíma, o čo vám ide vlastne? Ide vám o to, ide vám o ďalšie kradnutie? Veď už ste si nakradli dosť. Máte nakradnuté dosť. Alebo o čo vám ide? Ide vám o nejakú beztrestnosť? Veď tá vám raz skončí. Raz vás to dobehne.
Ak nás nechcete zdržiavať, normálne to zabaľte, uvoľnite priechod vášmu spravodlivému vyšetreniu a vášmu spravodlivému potrestaniu. Pretože čím skorej budete vyšetrený, čím skorej nastúpite na váš trest, tak tým skorej vám to aj ubehne, pán minister, ako voda vám to ubehne.
A druhá poznámka, povedali ste, že, na moju adresu, že namiesto argumentov častokrát používam vulgárne výrazy, to vám mám znovu prečítať tú vašu komunikáciu s tou nešťastnou novinárkou, keď ste sa jej vyhrážali, že ak nebude o mne písať diskreditačné články, tak ju vyrazíte z roboty? Veď to bolo samé choď do pi..., ty si ku..., ja tu nebudem pred tebou za ko... Takto ste sa, človeče, správali k dáme, k žene, k novinárke, matke. Po kanáloch by ste mali chodiť, pane, vy nemáte kožu na ksichte!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 18:24 - 18:25 hod.

Ľubomír Galko
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 16:22 - 16:24 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dve krátke poznámky.
Po prvé k tým pneumatikám, lebo často to tu na mňa kolegovia zo SMER-u vyťahujú, je to vec, ktorá už bola dávno vysvetlená. A pána ministra vnútra by som chcel upozorniť, že tie isté pneumatiky, sú to pneumatiky Kama 1260, používajú na Tatry 815 všetky hasičské a záchranné zbory. Na tie isté autá. Čiže pokiaľ chce nejakým spôsobom sám seba dehonestovať pred tými hasičmi, tak kľudne, nech to používa ďalej.
Ale dôležitejšia je druhá poznámka, lebo on tu hovoril o tom, že unikli nejaké prepisy v tom 2011 v čase, keď on tým vulgárnym, odporným spôsobom nútil redaktorky Pravdy, aby písali diskreditačné články. A veľa kolegov nevie, o čo išlo, tak si prečítajme niektoré jeho telefonické vyjadrenia. V čase, keď sa tá redaktorka bránila tomu, aby zverejnila diskreditačný článok na mňa, lebo jej nadriadená jej ho blokovala, tak prebehlo aj toto. Ona sa volá Patrícia Ďurišková.
„Výborne, vieš čo, Patrícia Ďurišková pôjde do p...! Povedz, že ten článok neuverejní a pôjde do p...! Do týždňa! Ešte raz sa naserem.“
No a ona sa znovu bráni a hovorí mu, že: „No, no, pardon.“
A on hovorí: „Ďurišková, som povedal. Tak choď, normálne povedz. Alebo mám ja zavolať Nore?“ To je šéfredaktorka. „Do p..., lebo už ma to prestáva baviť! Ako deti. Tak nezačnite si so mnou zase. Vandi, už sme sa dohodli, že ty budeš môj komunikačný prostriedok k Nore, takže choď Nore povedať moje stanovisko a že si teda fakt želám, aby som jej už nemusel volať, lebo ja vás nebudem takto stresovať. Fakt choď za ňou a fakt jej povedz, že proste ja tu nebudem za nejakého ko...!“
Takýto človek, dámy a páni, ktorý prerazil morálne aj politické dno, tu dnes pred vami vystupoval a takémuto človeku ste tlieskali. Gratulujem vám!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28. 11. 2017 13:06 - 13:07 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem. Navrhujem prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky nasledovného znenia:
Národná rada Slovenskej republiky podľa § 128 ods. 1 rokovacieho poriadku žiada vládu Slovenskej republiky, aby v súvislosti s vývojom a výrobou obrnených transportérov na Slovensku v spolupráci s fínskymi partnermi predložila Národnej rade správu s nasledujúcimi informáciami:
- Kto a v akej výške bude financovať vývoj a výrobu prototypu na Slovensku?
- Kto bude lídrom vývoja prototypu?
- Aký je odhadovaný čas na ukončenie vývoja prototypu a ukončenie vojskových skúšok?
- Ktoré firmy a konštrukčné kancelárie na Slovensku budú na vývoji a výrobe prototypu pracovať?
Za každý subjekt treba uviesť súhrnné ekonomické ukazovatele za posledných päť rokov; hlavná činnosť, tržby, počet zamestnancov, zisk, strata, výška odvedenej dane z príjmu právnických osôb, výška doteraz poskytnutej štátnej pomoci; aká je právna forma týchto subjektov, a zoznam ich vlastníkov; aký je odhadovaný percentuálny pomer súčiastok vyrobených na Slovensku a dovezených zo zahraničia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18. 10. 2017 15:27 - 15:29 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Galek, no, ja som rád, že ste uviedol tú informáciu, že nominant SMER-u pán Bačík po svojom nástupe prepustil všetkých interných právnikov a stovky súdnych sporov firmy zveril do rúk externých advokátskych kancelárií. Osobne to pokladám za jasný dôkaz toho, že ľudia spojení so stranou SMER - sociálna demokracia sú pripravení kradnúť, tunelovať a podvádzať. Smeráci proste tunelujú ráno, smeráci tunelujú na obed a smeráci tunelujú aj večer. Samozrejme, tunelujú aj v noci, pokiaľ zrovna nespia.
Žiaden iný logický argument tohto kroku, ktorý si uviedol len ako podojenie štátu cez externé advokátske firmy, totiž neexistuje. Oni proste skúšajú, či im to vyjde.
Tento prípad, kolegovia, Džbán, alebo vlastne Bžán im nevyšiel, lebo sme im na to prišli. A je tristné, ale zároveň symptomatické pre túto korupčnú koalíciu, že keď sa im na takýto tunel príde, tak sem pošlú pána Pellegriniho a ten sa nás pokrytecky spýta, že či si fakt myslíme, že členovia tejto vlády sú tak blbí, že by niektorý z nich súhlasil s odmenou 77 mil. Nuž tak ja neviem, či sú tak blbí, ale som presvedčený, že sú tak drzí a neskutočne drzí, ak by sme na tento tunel neprišli, peniaze sú dnes už vyplatené a provízie z tohto špinavého biznisu bohviekomu zo strany SMER - sociálna demokracia povyplácané.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

14. 9. 2017 11:46 - 11:48 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Tento návrh zákona predkladáme spolu s dvoma kolegami, s Natáliou Blahovou a s Jurajom Drobom, a cieľom predloženého návrhu je zavedenie podobnej úpravy poskytovania materského v systéme sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov, aká dnes funguje v systéme sociálneho poistenia civilov. Jedná sa o dve úpravy. V prvom rade navrhujeme zvýšiť výšku materského podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov obdobne, ako je to v zákone o sociálnom poistení, na úroveň 75 % čistého denného služobného platu z pôvodnej sadzby 70 percent. Ide totiž o to, že, myslím, v máji 2017 na základe dobrých ekonomických výsledkov a hospodárskych výsledkov bola zvyšovaná materská o 5 % všetkým civilom a na vojakov, alebo teda vojačky, policajtky, hasičky, príslušníčky Zboru väzenskej, justičnej stráže, na príslušníčky NBÚ a Slovenskej informačnej služby sa takpovediac nemyslelo alebo zabudlo a my nechceme nič iné, ale aby aj ony sa podieľali na tom, že sa ekonomike darí. To je po prvé.
Po druhé, chceme zrovnoprávniť príslušníkov ozbrojených zborov s civilmi, z hľadiska čerpania materskej. Máme na mysli čerpanie materskej pri ich partneroch. Civili to môžu robiť a príslušníci ozbrojených zborov to robiť nemôžu. Tento náš návrh zákona je plne v súlade aj s tým, čo nedávno povedal minister obrany, a síce to, že treba zatraktívniť službu v ozbrojených silách, pretože počet uchádzačov o ozbrojené sily, neustále klesá, a toto je, tento návrh zákona je plne v súlade s tým, čo hovoril. Určite to ten problém nevyrieši, ale ako určitá malá pomoc a príspevok zo strany najsilnejšej opozičnej strany by to malo byť chápané a pevne verím, že tento náš návrh podporíte.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 9. 2017 16:44 - 16:44 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán minister, aj nám je ľúto, že tu ešte stojíte... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec, idem zavolať pána ministra.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Á, výborne, no tak zavolajte. (Reakcie z pléna.) O. K.
(Krátka pauza pre neprítomnosť ministra.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Takže, nech sa páči, pán poslanec Galko.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Pán minister, aj nám je ľúto, že tu ešte stojíte. Pretože vy ste už mali stáť niekde úplne inde. Ale žiaľ, musíme to pretrpieť, lebo poslanci tejto korupčnej koalície vás aj iných zdiskreditovaných ľudí, napríklad Bašternákovho obchodného partnera Roberta Kaliňáka, nasilu stále držia vo funkciách.
Vy hovoríte o špine, ktorá sa neustále leje. Máte pravdu, ona sa nielen leje, ale už je aj vyliata. Je vyliata na vás a je vyliata na tie bezbranné deti. Aj na seba, aj na tie nešťastné deti ste tú špinu vyliali vy osobne. Ani vy, ani tie deti už tú špinu zo seba nezmyjete. A to je smutné, lebo vám je to asi jedno. Vy máte hrošiu kožu. Ale tie deti, ktorým ste zničili život, ktoré ste ešte rok nechali v šialenom prostredí, ktoré im zdevastovalo ich detské duše, sa s tou špinou, do ktorej ste ich ponorili vy osobne až po krk, nikdy nevyrovnajú.
Prihovárate sa, zároveň sa tu líškate kolegom vašej korupčnej koalície z SNS, ktorí vás v týchto dňoch už viackrát vyzvali, aby ste odišli. To je dobré, že to robíte, lebo dnes odhalíte ich charakter. Ak vás podržia a nezahlasujú za vaše odvolanie, historicky sa znemožnia, zlikvidujú sa a skončia. Ak vás spolu s opozíciou dnes neodvolajú, stanú sa vašimi spolupáchateľmi pri prznení detských duší. O tom je táto schôdza. O korupcii, o kšeftoch a o bezbranných nevinných deťoch. A o tom, komu dajú poslanci SNS prednosť, či kšeftom a korupčnému žvancu, alebo bezbranným deťom. Táto schôdza nie je o strane SMER – SD, to je korupčná strana, ani o strane MOST – HÍD, to je strana v úpadku, v podstate mŕtva strana. Je o poslancoch Slovenskej národnej strany. O tom, či dnes odohrajú svoju potupnú derniéru.
Skryt prepis