Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 6. 2017 o 15:55 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 15:55 - 15:57 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, nebudem reagovať na všetko, možno potom teda, ak ešte bude ústna rozprava, tak sa asi prihlásim. Ja by som teda pár vecí len, ktoré sa zmestia asi do tých dvoch minút. Prvé, chcem oceniť teda ten konštruktívny prístup, že ste vystúpili do rozpravy, že môžeme na vás reagovať, môžeme aj na túto tému diskutovať, že to naozaj neni len také nejaké úvodné a záverečné slovo a vybavené. Spomenuli ste tak pekne rétorické schopnosti moje, teda ďakujem za tento kompliment, ale musím teda vám ho opätovať a povedať, že teda mám sa ešte veľa čo učiť, pretože vy ste podľa mňa lepší rétor. To len tak na doplnenie.
Ale teraz poďme trošku k veci. Čo sa týka tej debaty. Ja som sa napríklad aj vo svojom vystúpení snažil poukázať na to, že toto neni len nejaký krajný problém samotných úsekov. Že tu naozaj to pramení z oveľa väčších problémov a preto som poukázal na ministerstvo a nielen ministerstva ale vôbec spôsobu vládnutia tejto vlády. Čiže, to sú veci, o ktorých sa musíme baviť a ja si neviem predstaviť, že teraz tak dajme všetko toto bokom a poďme sa baviť len o tejto vyseknutej oblasti, že to proste sa podľa mňa nedá. Druhá vec, k tej dlhovej brzde, len to chcem, aby odznelo. Tak ako som to aj nazval, že perla. Viete, tam bola ústavná väčšina a bavíme sa teda o naozaj nástroji, kde sa zhodla ústavná väčšina a priniesli to teda ľudia, ktorí sa financiám rozumejú a zaviedli tento odborný nástroj. Dneska prichádza skupina županov a teda doplnenie ďalších ľudí a ja som nikde v predkladacej správe nevidel, že by teda bolo povedané, že my župani iniciujeme toto, lebo vnímame tieto problémy a podobne. Že skôr to bolo tak akože naozaj odborne naformulované. Ale tým chcem povedať, že teraz ideme tu my rozbehnúť nejakú debatu o finančnom nástroji, ktorí priniesli finančníci a ideme im ako povedať, viete čo, tak skúste nad tým porozmýšľať. No, oni keby o tom porozmýšľali a chceli, tak by s tým niečo robili. Už viac nestíham.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 15:17 - 15:18 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo. Ďakujem kolega za tvoje vystúpenie aj za to, že práve to je to, čo som aj hovoril v rozprave, že máme tu proste odborníkov aj v Národnej rade a ľudí, ktorí sa tej doprave venujú. Ty a kolega Marosz aj z vašich vystúpení, reakcií je počuť, že naozaj tejto problematike rozumiete, vyjadrujete sa veľmi konkrétne a vecne a dopĺňate celú túto debatu vlastne o problémoch, pretože naozaj tu ide v prvom rade, je to, jak som hovoril, je to politická vec, ani nie tak ekonomická, ale politická vec a tým, že pridávate aj tieto vecné odborné argumenty, sa ukazuje, že naozaj ten problém je omnoho väčší ako len nejaké dodatočné peniaze na výstavbu, že problém je uprostred vnútri rezortu a ten samotný rezort treba celý proste ozdraviť, keď to tak zjednodušene poviem. Pretože ako môže rezort, ktorý doposiaľ nerobí svoju prácu dobre, dostať viac peňazí na to, aby robil niečo ďalej. Toto celé je, táto celá myšlienka je, je postavená na hlavu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:31 - 14:32 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. ja by som chcel len doplniť tú informáciu o tých 25 %. Totižto tam ide o to, že tie dáta tých 30 % je z roku 2014, čiže vychádzame zo starých dát, ktoré sa používajú ešte dnes, čiže tých 800 miliónov, nemožno očakávať nárast v tomto roku, pretože to sú len staré dáta. Čiže tá DPH sa vlastne alebo ten výber sa zvyšuje, takže, aby sme si tu nejako nemysleli, že na budúci rok uvidíme alebo tento rok uvidíme o 800 miliónov eur viac v rozpočte len z výberu DPH. Tam ja som o tom hovoril viacej vo svojom vystúpení, tak to chcem len trošku korigovať. Čiže treba toto mať na zreteli. Ja by som vôbec chce vrátiť späť ešte uvedomenie si, že čo vlastne dlhová brzda je a aký je to nástroj. Pretože mám niekedy taký pocit, že sa o tom bavíme, ako keby to bolo nejaké taký malý inštrument, ktorý tu bol dobrý na určitý čas a teraz už ho môžeme kľudne odpojiť, že asi si neuvedomujeme ten význam tohto nástroja, ktorý spôsobil aj to, že tu máme dnes také úrokové miery ako máme v prospech Slovenska, pretože to nie je úplne samozrejmosť, že všetky krajiny majú takúto situácia a preto je veľmi dôležité ako s týmto nástrojom zaobchádzame, lebo to môže vyvolať určitú dynamiku a na to poukazuje aj rozpočtová rada a k tomu treba venovať naozaj veľkú pozornosť a väčšiu debatu práve s odborníkmi, ktorí sa tejto téme venujú a bolo by veľmi nezodpovedné, keby sme len tak laicky k tomu pristúpili. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:10 - 14:12 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Zrejme nestihnem reagovať na všetkých v tých krátkych dvoch minútach, ale skúsim teda vypichnúť pár vecí. Prvé. Pán kolega Janckulík, áno, cesty chýbajú a s tým úplne súhlasím a myslím si, že naozaj cestám sa treba veľmi intenzívne venovať. To je to o čo sa snažíme. Ale tu treba riešiť ten väčší obraz, preto že tu neni len problém len tých samotných úsekov. To je to čo som sa snažil aj poukázať, že my sa musíme, ak sa chceme baviť o cestách, baviť aj o ministerstve a vôbec o hospodárení celej vlády. A to je to na čo som poukazoval. Kolega Podmanický, ako ste hovorili, že hodnota za peniaze, útvar. No tak ja by som sa opýtal, ktoré úseky z tých, ktoré sú teraz pripravované, pozeral útvar hodnoty za peniaze? Skúste si pozrieť a zistíte ku ktorým sa vyjadroval, k tým, ktoré sú pripravované tie najväčšie a najdrahšie. A bude ma zaujímať vaša odpoveď. Pán kolega Kamenický, áno. Vy hovoríte, že som to tak viacej politicky bral, že to nebolo úplne také ekonomické alebo že tam bolo teda tá politika. No ja musím povedať, že toto nie je ekonomický problém. Toto je politický problém. Preto som tomu sa snažil venovať aj politicky, lebo ja som na začiatku povedal, že ja nemám pocit, že ideme sa tu baviť vecne, že sa tu bavíme politicky a preto som aj politicky na to reagoval a snažil som sa to teda poukázať na to, prečo si myslím, že je to politická záležitosť. Taktiež kolega Baška ako hovoril, že kde ste boli župani a zároveň reagujem aj na pána Bublavého. Kde sú tí župani doteraz? To je opäť zase len v štýle kampaň, že pred voľbami máme o vás záujem a o vaše problémy a ideme ich riešiť a preto to predkladám. Prečo to župani teda nepredkladali rok dozadu, keď už ten problém bol tiež vypuklý. A o navyšovaní výdavkov a že tie výdavky teda boli použité na vyzbrojovanie hasičov. Ako prepáčte, toto je aký argument? Ďakujem pánovi Dostálovi, že doplnil vyjadrenie pána Mikloša o ozdravovaní financií do tohto pléna. Alan, ďakujem. Presne tá efektivita výdavkov v tom zdravotníctve je veľmi dobrá paralela. Asi už viac nestihnem. Ďakujem.
Skryt prepis
 

21. 6. 2017 12:38 - 12:39 hod.

Eduard Heger
aby ste neprejedli ďalšie peniaze, o ktorých nás zatiaľ neviete presvedčiť, že ste dobrí hospodári. Kolegovia, ak sa chceme baviť o nejakých ďalších peniazoch, tak nám ukážte akí ste dobrí hospodári. Pretože zatiaľ nám ukazujete pravý opak, zatiaľ nám ukazujete pravý opak, že ste zlí hospodári, že ste zlí správcovia. Ako sa môžeme so zlým správcom rozpráva o tom, že požičiame vám viac peňazí. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21. 6. 2017 12:09 - 12:39 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážení hostia na balkóne, vážený pán predkladateľ, som rád, že sa môžem vyjadriť k tomuto návrhu. A na úvod by som chcel povedať, že máme dobrú správu, a som rád, že tu sedí celkom zaujímavá skupinka. Keď sa bavíme väčšinou o financiách, tak tu máme podstatne menšie fórum.
Chcem povedať, že máme dobrú správu, pretože máme dosť peňazí na to, aby sme mohli stavať cesty, aby sme mohli stavať diaľnice. Toto je, myslím si, že úplne kľúčové si povedať a kľúčové je si povedať, že nám záleží aj v opozícii, ako som komunikoval aj s kolegami zo SaS alebo aj iných strán, nám záleží na tom, aby sa ľudia vozili po kvalitných cestách, aby táto výstavba diaľnic pokračovala, aby sa sľuby, ktoré boli mnohokrát odkladané, naplnili. A dokonca už rok, čo som tu ja, sa snažíme poukázať na to, že sa to dá.
Ja som veľmi prekvapený týmto návrhom aj tým, ako ho prezentujete, a teraz naozaj budem, budem možno menej odborný, ale o to viac osobný. Ja nemám pocit, že my sa tu chceme baviť vecne. A aj tie argumenty, ktoré ste použili, tomu dosť veľmi nasvedčujú. A preto vás chcem teraz tak pozvať, že poďme si teda naliať trošku čistého vína.
Začnem oslovením: Vážený pán župan Blanár, vážený pán župan Chudík, vážený pán župan Baška, vážený pán župan, pán kandidát na župana Raši, vážení kolegovia predkladatelia tohto uznesenia, ako tomu máme rozumieť, že župani, kandidáti na županov zo strany SMER sú predkladateľmi uznesenia na uvoľnenie dlhovej brzdy na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest? Ako tomu máme rozumieť my, ktorí sedíme na výbore pre hospodárske záležitosti, kde máme pod správou aj ministerstvo dopravy? Prečo tu dnes nesedí pán Árpád Érsek, ktorého prvotnou prioritou by to malo byť? Veď to je jeho rezort. Prečo páni kandidáti a súčasní župani dnes, v júni, predkladajú na schôdzu uznesenie? Prečo v septembri to má byť nachystané?
Kolegovia, na úvod, som rád, že tu sedí pán Kamenický z finančného výboru, pretože sa budem opierať o určité čísla a tento kvalifikovaný človek, verím, že bude dozerať na to, či hovorím dobre. Rozmýšľal som, kto z koalície tu bude dnes dozerať na to, ak budem hovoriť niečo o doprave a bude korigovať správnosť mojich údajov. Úprimne, nevidím takého človeka, ktorý by bol taký, taký vypuklý ako napríklad kolega Ivan alebo kolega Marosz z našich radov, ktorí sa naozaj reálne o dopravu zaujímajú celý rok, odkedy som ja v parlamente a prinášajú, Igor Janckulík tu sedí, má na starosti rýchlostné cesty, ak to správne mám, ale tak bavíme sa tu o väčšom, väčšom trošku sústu, takže možno práve kolega Janckulík bude takým dobrým z vašich radov, ale neni tu dnes ani minister financií, ale teda verím, že pán kolega Kamenický ho dobre zastúpi a teda, ako hovorím, nemáme tu pána ministra dopravy.
Tak sa poďme teraz trošku pozrieť na to, ako to vyzerá s naším rozpočtom, pretože keď sa chceme baviť o uvoľnení dlhovej brzdy, musíme si jasne povedať, kde sa nachádzame. Nachádzame sa v dobe ekonomického rastu. Teraz v pondelok bola tlačová správa, teda pardon, tlačová beseda pána premiéra Roberta Fica spolu s pánom ministrom Petrom Kažimírom, kde prezentovali, prezentovali budúce prognózy. Na rok 2018 4,2-percentný rast. Kolegovia, toto je úžasný rast. Keď si pozrieme rasty ekonomík v Európskej únii, tak toto je naozaj nadpriemer. Nad 3 %. A tu hovoríme nad 4 %. To je naozaj silné. V roku 2019 4,4 % rast. Toto sú roky, ktoré nás čakajú. Rast nominálnych miezd, v roku 2018 prognóza 4,6 %, v roku 2019 4,8 %. Opäť dobré čísla, dobré prognózy. Vďakabohu za ne a vďaka ľuďom, pretože pán premiér povedal, a je to pravda, že ekonomiku ťahá domáci dopyt a spotreba domácností. Tak si poďme teda povedať, čo to znamená. Čo tieto čísla a táto informácia znamená?
Keď ekonomiku ťahá domáci dopyt a spotreba domácností a budú vyššie mzdy, bude vyššia spotreba domácností. Keď je vyššia spotreba domácností, čo to znamená? Znamená to viac daní, väčší výber DPH, pretože spotreba znamená, že ľudia míňajú peniaze a DPH je uplatňovaná na všetko, na čo míňajú svoje peniaze. Takže väčší výber DPH. Ak bude rast nominálnych miezd, čo to znamená? Väčší výber daní, pretože tie príjmy sa zdaňujú. Čiže bude väčší príjem z daní. Toto je prognóza.
Poďme sa však pozrieť, toto je májová prognóza, čiže nové prekvapenia, z ktorých sa môžme tešiť a ktoré sú z mája. Čiže keď sa tvoril rozpočet, ktorý sme tu v novembri schvaľovali; neviem teda, či to môžem použiť ako ukážku, ale tak budem taký opatrný, akože z toho čítam; na rok 2017 až 2019, vtedy táto májová prognóza ešte nebola známa. A tak vám teda prečítam, čo plánovalo ministerstvo financií, aké príjmy. A nie aby, ani len aké príjmy, aký nárast v príjmoch. Na rok 2017 máme plánované daňové príjmy štátneho rozpočtu. Štátneho rozpočtu, budem čítať, dobre? Čiže nebudem do toho rátať daňové príjmy obcí ani daňové príjmy VÚC. Daňové príjmy štátneho rozpočtu 11 mld. 668 mil. 928-tisíc. V porovnaní s týmto rokom je to nárast cez 300 mil.eur. Tristo miliónov eur nám naplánovalo ministerstvo financií, viac peňazí do rozpočtu, ako máme tento rok. Čiže už vidíme, tu nám prichádza 300 miliónov. Z májovej prognózy vidíme, že to bude viac, lebo ekonomike sa darí, ľudia viacej míňajú.
V roku 2018 je naplánovaných 12 mld. 240 mil., čo je, ak dobre rátam, necelých 600 mil. viac oproti roku 2017. Šesťsto miliónov. Bude viac, čiže tristo plus šesťsto. Sme v roku 2018. To ešte stále môžu byť prognózy, ktoré to budú upravovať. A keď sa pozreme na históriu z posledných dvoch rokov, ako nás prekvapilo milo naše podnikateľské prostredie a ľudia, ako priniesli viac daní, ako sa prognózovalo, tak len na doplnenie trošku viac čísel, ale ide o to, aby sme chápali tú dynamiku.
V roku 2015 nám natieklo do rozpočtu o 898 mil. viac, ako bolo prognózované a v roku 2016 o 721 miliónov. To je koľko kilometrov diaľnic, kolegovia? Záleží, ako, čo stojí kilometer, že? Ale k tomu sa, k tomu sa vrátime.
A poďme sa pozrieť teda na rok 2019, keďže tu máme tú prognózu; 12 mld. 923 mil., čo je ďalších necelých 700 miliónov. Takže tristo plus šesťsto plus sedemsto. Toto sú rastúce plánované príjmy ministerstvom financií, ktoré budú natekať do rozpočtu. Takže, a to ešte opäť len pripomeniem tú prognózu, ktorá tu hovorí, že peňazí bude viac, pretože ekonomika naozaj napreduje nad očakávania.
To ešte nerátam jedno dôležité opatrenie, ktoré je tu dôležité spomenúť, lebo veľa sa o ňom bavíme práve my ľudia, ktorí sa vyjadrujeme k financiám, pretrvávajúci boj proti daňovým podvodom na DPH. Nové opatrenia, ktoré prichádzajú, pán minister Kažimír rád ukazuje Mariánsku priekopu, neviem, či to správne citujem, ako sa z nej dostávame, ako každým rokom máme menšiu DPH gap, ako opatrenia, ktoré zavádzame a budeme zavádzať, teda budete zavádzať, vláda, prinesie vyšší výber DPH nielen kvôli tej vyššej spotrebe, ale kvôli efektivite. Čiže nielenže bude vyšší výber kvôli tomu, že ľudia viac míňajú, ale kvôli tomu, že to je efektívnejšie, čiže dolapíme tých, ktorí, alebo pár z nich, ktorí majú ešte to pokušenie DPH uhýbať. Takže tam sú ďalší, príliv DPH. Nehovoriac o tom, že ak by sme sa dostali na priemer v Európskej únii vo výbere DPH, tak tam máme medzeru 1,5 mld. eur. Ale to je na dlhšiu diskusiu a to vás nechcem zaťažovať.
Tu som teraz hovoril o príjmoch. Chceme sa baviť o tom, že poďme sa viac zadlžiť, ale príjmy nám tu padajú zľava, sprava. A to vôbec nehovoríme o výdavkoch. A tu len môžem povedať to, čo hovorí aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, že tam sú ďalšie rezervy. Nemalé rezervy. Nemalé rezervy. Dokonca to odporúča aj Európska komisia. Áno, a dovolím si to tu povedať, môžte ďakovať vášmu pánovi ministrovi financií, že robí to, čo robí s tým rozpočtom, vďaka tomu, že vy míňate, ako míňate. Ako v tomto naozaj teraz tak uvoľnene poviem, čaruje miestami, ako dokáže plniť tie parametre napriek tomu, že používate prostriedky, ako používate. Hovorím to preto, pretože Európska komisia tiež poukazuje na to, že je čas, aby sa začala robiť revízia výdavkov v našom rozpočte, že už je ten čas, toto je ten čas.
A poviem príklad len tak, aby som uzavrel túto časť môjho príhovoru. Predstavme si, že manžel, partner proste, nažívajúci so svojou partnerkou, na jednej strane sa každý rok pochváli svojej manželke, ako mu rastie plat každým rokom. Každým rokom má vyšší plat o dvesto, tristo euro. Ale vzápätí hovorí tej manželke: No vieš, miláčik, ale keď chceme ísť na dovolenku, musíme si na to požičať. A toto je hospodárenie našej vlády. My na jednej strane tu máme naozaj ekonomický rast, máme tu veľmi dobré prostredie, v ktorom sa nachádzame. Ja osobne si myslím, že je to vďaka tomu, že tu máme poctivých podnikateľov, ktorí budujú túto krajinu a podnikateľské prostredie a platia dane. Máme tu kvalitných a pracovitých ľudí a sme súčasťou Európskej únie a eurozóny. Toto sú dôležité kľúčové faktory, ktoré napomáhajú tomu, že na Slovensku sa nám darí. Ale na druhej strane stále nemáme dosť. Stále nemáme dosť. Máme, máte deravé vačky a pritom tento rok sme sa dopočuli, že desať štátov Európskej únie dosiahlo minulý rok prebytkový rozpočet. Čím to je?
Poďme sa teraz však pozrieť trošku na dopravu, pretože tej sa to týka. Samotné ministerstvo dopravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 12:02 - 12:02 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem, pán predsedajúci, ďakujem, kolega Jurzyca, za veľmi také vecné a naozaj vymenovanie tých hlavných argumentov, ktoré stoja proti celej tejto myšlienke. Ja za chvíľočku budem vystupovať po tebe a budem sa snažiť vo svojom vystúpení to zjednodušiť možno na takých pár argumentov. Takže som veľmi rád, že ty si to naozaj veľmi konkrétne rozobral, do piky, a ukázal si všetky tie boľavé miesta, keď to tak nazvem, tohto návrhu, kvôli ktorému to jasne ukazuje, že to nie je dobrý návrh.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 9:22 - 9:24 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega, musím povedať, že toto je vždy radosť počúvať. Takže ďakujem za naozaj komplexné zhodnotenie, ktoré malo hlavu aj pätu a veľmi dobre zhodnotené. Ja len na pár vecí, ktoré si spomínal. Som rád, že ho vypichol a tak viacej rozobral práve to, že je možné byť ambicióznejší v tých plánoch, že si ukázal aj ako. Taktiež ďakujem za to, že si venoval aj dlhovej brzde a vlastne ukázal si, že toto je naozaj veľmi dôležitý nástroj, ktorý tu vďaka bohu máme a vidíme, aké dobré ovocie a výsledky priniesol aj čo sa týka renomé Slovenska. Takže myslím si, že tento nástroj si naozaj musíme strážiť ako oko v hlave aj z hľadiska toho dlhodobej udržateľnosti verejných financií ako si poznamenal.
Určite tie výdavkové stropy sú niečo čo nás čaká a myslím si, že treba sa tomu veľmi podrobne v budúcnosti venovať ako to odporúča, samozrejme, teda aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Tá myslím, že tiež plní veľmi dobre svoju prácu.
A veľmi sa mi páčilo, že si spomenul aj tie opatrnosť pri zásahov vlády do diania na trhu, lebo myslím si, že naozaj potrebujeme, aby naša ekonomika sa dostala do takých stabilných vlastných pohybov a vlastnej dynamiky, a preto tie opatrenia by mali byť veľmi citlivé, napriek tomu, že sú tu ešte oblasti, ktoré potrebujú zásahy vlády, ale mali by byť citlivé a s ohľadom na to, aby nejako nenarušili tú dynamiku vyvíjajúceho sa trhu, ktorý tu máme.
Takže ešte raz veľká vďaka za veľmi komplexné vystúpenie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19. 6. 2017 19:30 - 19:32 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktickú poznámku. Ako ja by som tu chcel poznamenať, že pri plánovaní financií sa opierame o modely, ktoré sa používajú na výpočet či už financií verejných,v súčasnosti alebo budúcich, a nemôžeme to zakladať na základe nejakých domnienok, pretože tieto modely sú tu vyvíjané dlhé roky, zohľadňujú jednak minulé trendy a naozaj v tých trendoch siahajú po, hlboko, hlboko, čiže nie je to otázka nejakých pár rokov. A práve pri prístupe k verejným financiám je veľmi dôležité, aby to nebolo len niečo také, teraz poviem , pocitové alebo dojmové, ale musíme si naozaj opraviť tie kalkulácie, lebo to je jediné, čo máme.
Áno, potom môžme korigovať jednotlivé modely a vyhodnocovať ich, či sú dobré alebo nie na základe reality, či sa tieto modely napĺňajú a triafajú do, do reality, ktorá potom nasleduje, ale, žiaľ, nemôžme to na základe nejakých takých vlastných predpokladov, ako sa vyvinú demografické trendy a podobne, zakladať, pretože v tomto je, myslím si, že matematika a štatistika veľmi silná veda, ktorá nám poskytuje základ pre akékoľvek počítanie a pre akékoľvek prognózy. Takže tuto by som asi takto nejako na to odpovedal, že ja, je to jediný nástroj, ktorý tu máme, je osvedčený, je dlhodobý, a z nich to vychádza.
Samozrejme, tie korekcie bude treba robiť, neznamená to, že teraz sa, ich chytíme do rúk a najbližších päťdesiat rokov z nich vychádzame. Každým rokom sa vlastne aj tie jednotlivé programy, ale vôbec aj tie prognózy updatujú, a myslím si, že práve vďaka aj našim matematikom a ekonómom, ktorých máme na ministerstve financií, alebo ktorých vlastne generuje naše školstvo, vďakabohu, dneska sú to kvalitní odborníci, ktorí dokážu vlastne vyvíjať tieto modely tak, aby sme sa o ne mohli oprieť.
Takže je to asi jediné, čo momentálne máme.
Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19. 6. 2017 19:13 - 19:28 hod.

Eduard Heger Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, budem podstatne stručnejší, pretože ono sa trošku tieto veci prelínajú tým, že v tom programe stability máme mnohé informácie, ktoré vlastne nadväzujú na štátny rozpočet, a veľa vecí som to povedal vlastne v predchádzajúcom vystúpení. Takže skúsim len možno tak krátko sa dotknúť takých súčasných vecí a potom by som chcel poukázať na pár zaujímavých informácií, čo sa týka aj udržateľnosti financií.
Ako prvé by som možno začal tým, že keď sa bavíme teda aj o tých odpočtoch, o prognózach, o výsledkoch, tak myslím si, že vždy je dôležité povedať, trošku sa v tomto zrecyklujem, že aké, aké výsledky to prináša z hľadiska, ako sa to dotýka ľudí. A ja by som tu ešte možno doplnil jednu informáciu, že vidíme, že každým rokom nám jednotlivé kapitoly rozpočtu narastajú. Že proste, keby sme si zobrali teda také, že nezmenené, že budeme len mať vyššie príjmy a, alebo teda keby sme išli vyslovene podrobne do toho, že poďme sa pozreť na jednotlivé výdavky, ako sú investované a akú majú pridanú hodnotu, tak myslím, že by sme našli naozaj viacero, mnoho oblastí, kde by sme videli, že tie výdavky neprinášajú tú pridanú hodnotu. A preto sa teším, že existuje útvar Hodnota za peniaze, ktorý hlavne tie najväčšie okruhy monitoruje a poukazuje na ne. A vlastne môžme aj takýmto spôsobom k tomu smerovať. To je vlastne ten najväčší apel, ktorý ja sa snažím prezentovať aj voči vláde, že na strane príjmov vidíme, že si vláda dokáže veľmi zodpovedne robiť svoju domácu úlohu. Na strane výdavkov ju to ešte čaká a ja si myslím, že tam je práve, sú tie veľké rezervy práve na to, aby sme mohli napĺňať aj naše priority.
Jednou z takých dôležitých alebo vecí, ktoré povedal aj pán minister na jednej tlačovej konferencii, že niečo, čo nás veľmi čaká, je práve personálny audit verejnej správy a vôbec ministerstiev, pretože vidíme, že naozaj tým, že desať rokov nebol vykonaný, tak nevieme, respektíve nevieme posúdiť, alebo môžme povedať, že neodráža potreby, ktoré tieto ministerstvá majú napĺňať.
Ešte jednu vec, ktorú by som k tomu chcel povedať, je práve používanie eurofondov. A tu by ma zaujímal možno názor pána ministra, že či ste vy pán minister spokojný s tým, akým spôsobom sú alokované eurofondy a aké výsledky, aké pridané, akú pridanú hodnotu, aké ovocie vlastne tieto použité eurofondy prinášajú. Že či podľa vás je tá efektivita vynakladania eurofondov celkovo taká, ako sa očakávalo, keď sme vstupovali do Európskej únii a očakávali sme, že teda budú natekať tieto eurofondy. V roku 2020 nám má skončiť programové obdobie, čiže sme pomerne blízko. Čiže určite by ma tu zaujímal váš názor na to, že či tak ako boli použité, či to naplnilo predpoklady, lebo teraz neviem, či ste to hovorili vy alebo kto to hovoril, myslím, že dneska som to počul, že vidíme, že teda eurofondy nebudú postačovať na to... Aha, nie, pardon, to hovoril pán Pellegrini, pán Pellegrini, lebo som to dneska počul, ráno bola konferencia na ministerstve zahraničných vecí. A on tak vyjadril, že vlastne eurofondy vidíme, že nepostačujú na to, aby naplnili všetky tie potreby, ktoré sme od nich očakávali, a ja osobne si myslím, že to je spôsobené práve tou nízkou mierou efektivity využitia. Takže zaujímal by ma, pán minister, váš názor na to, keď sa teda bavíme trošku ešte o takých súčasných veciach.
Teraz by som chcel prejsť k, čo sa týka udržateľnosti a aj plánu na najbližšie, na najbližšie roky, a chcel by som poukázať práve aj na to, že jak som to hovoril aj v tom predchádzajúcom vystúpení, že myslím si, že dalo by sa zo súčasných úrodných rokov vyťažiť viac, je aj to, ako máme naplánované vlastne ciele rozpočtu. Že na rok 2019 a na rok 2020 máme vyrovnané rozpočty, hoci vidíme, že v roku 2020 by sme mohli hospodáriť s prebytkovým rozpočtom.
Takisto z hľadiska programu stability, predpokladá pomalšie znižovanie dlhu. Že vidíme, že ten dlh by vďaka tomu, ako ekonomika vlastne aj produkuje, generuje príjmy, tak by sme mohli, a nehovoriac teda opäť o tom, ako by sa dalo prekopať výdavky, tak by sme mohli dosahovať lepšie výsledky. A vlastne máme plánované na, v roku 2020 máme plánovanú výšku dlhu 46 % HDP. Podotýkam, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť práve tými rizikami, ktoré, na ne poukazuje, tak to prognózuje vyššie, okolo , myslím, 47,3. Čiže toto by som možno takú jedinú vec z hľadiska tohto programu stability vytkol, že sa tu, že vidíme, že tu dochádza k posúvaniu cieľov. Že to je, to je niečo, čo by podľa mňa nemuselo byť, a je to práve zásahom, zásahom vlády.
Myslím, že pri udržateľnosti verejných financií je veľmi dôležité sa pozerať práve aj na tú politiku nezmenených scenárov a, pretože vidíme, že naozaj keby sme, dosiahli sme historicky teda tú úroveň, udržateľnosť, udržateľnosť verejných financií a som veľmi rád, že existuje tento ukazovateľ, že bol zavedený, a ja tu mám taký graf. Škoda, že tie grafy nemôžme, to by sme mali s tým niečo urobiť tuto v Národnej rade, že práve pri takýchto témach by bolo dobré, lebo myslím si, že by to pre, aj pre poslucháčov veľmi nápomocné, keby mohli vidieť. Že sme začali v roku 2012 práve s týmto ukazovateľom dlhodobej udržateľnosti a vidíme, ako postupne sa dostávame na tú hladinu alebo úroveň nula, ktorá vlastne hovorí o tom, že verejné financie máme práve v tej rovine udržateľných. A vidíme, že naozaj tu čelíme potrebám.
Celá tá debata, ktorá tu bola o zdravotníctve, je veľmi dôležitá a ja som rád, že aj pán minister financií k nej pristupuje zodpovedne, pretože keď sa pozreme naozaj na práve tú udržateľnosť, dlhodobú udržateľnosť verejných financií, tak vidíme, že najväčším faktorom alebo tým, ktorý dokáže ovplyvniť a bude ovplyvňovať, nieže dokáže, ale bude ovplyvňovať práve túto dlhodobú udržateľnosť, je zdravotníctvo. Ten najvýraznejšie zhoršuje udržateľnosť, a to aj z krátkodobého hľadiska, ale aj z dlhodobého hľadiska a je naozaj veľmi zaujímavé pozreť si tie jednotlivé grafy vývoja, aj práve toho nášho demografického vývoja, že ešte teraz nás čaká stále taký ten, to obdobie, kedy naše, teda tie, keby som povedal Husákove deti alebo vôbec to kvantum ľudí, ktoré sa narodilo v tých sedemdesiatych rokoch, ešte stále prináša pridanú hodnotu a bude spôsobovať, že ekonomika bude môcť napredovať a rásť, tak práve zdravotníctvo je tá oblasť, ktorá bude toto znižovať.
Chcel by som vám teraz tak opísať, ja by som vám ho najradšej ukázal, ale opíšem vám ho. Dva grafy, ktoré sú veľmi zaujímavé. A prvé je vývoj salda verejnej správy v jednotlivých scenároch a potom hrubého dlhu v jednotlivých scenároch. A sú tu roky, zatiaľ do roku 2020, tak krátkodobo, a je vidieť, že keby sme používali ciele programu stability, tak vidíme, že sa hýbeme, teda tie cele sú nadefinované, takže vieme, ako sú nadefinované, ale keby sme sa opreli o ten základný scenár, ktorý bol, tak by sme videli, že v roku 2020 už by sme mali prebytok, čo sa týka percenta HDP, ale práve je tam riziko nevyužitia ekonomického vývoja, ktoré môže zhoršiť vlastne tento scenár. A to je to, čo sa tu aj snažíme poukazovať ako opozícia, že sme naozaj, sme v období, kedy, kedy Slovensko produkuje, kedy tu máme veľmi dobrú živnú pôdu, máme tu tie úrodné roky a je veľmi dôležité, aby sme túto príležitosť využili aj z krátkodobého hľadiska. A keby sme si pozreli vývoj hrubého dlhu v jednotlivých scenároch, tak tam tiež najviac, najviac, najväčší vplyv má na to práve nevyužitie ekonomického a demografického vývoja, ktorý ešte teraz je stále priaznivý. Časom, samozrejme, bude nepriaznivý. Dokonca je vyšší ako nevyužitie toho ekonomického vývoja.
Teraz keby sme sa na to pozreli z hľadiska dlhodobého, či najbližších 50 rokov, čiže do roku 2066, tak najbližších tých päť rokov sú tie jednotlivé scenáre alebo jednotlivé faktory pomerne vyrovnané. Vyskakuje tam iba práve to nevyužitie priaznivého vývoja, ostatné, ako nižšia produktivita, nižšia sadzba, vyššia dĺžka života, z tohto krátkodobého hľadiska sú porovnateľné a teda stláčajú ten dlh, dlh na úroveň 40,6 % HDP. Keď sa prenesieme o 20 rokov neskôr do roku 2041, tak vidíme opäť, aký môže, aký jednotlivé, tieto jednotlivé scenáre alebo tieto jednotlivé parametre, aký majú vplyv na pokles HDP. A práve to najväčší, najväčší vplyv môže mať alebo teda, či už pozitívny alebo negatívny, je práve to nevyužitie priaznivého vývoja. Keby ste videli ten graf, tak je to krásne vystupňované. Druhé najväčšie riziko je práve to zdravotníctvo a tretie je nižšia produktivita. A to je presne, tie veci, ktoré nám teraz začínajú byť vypuklé.
Vidíme, hovoríme tu práve o tom, že produktivita u nás dosahuje svoje maximum, že už sa blížime v tej produktivite na maximum, a preto aj štrajk vo Volkswagene, kde hovoria, pracujeme takisto kvalitne ako v Nemecku, dokonca myslím, že pán premiér to povedal alebo pán minister, že naši pracujú ešte kvalitnejšie, že naozaj máme veľmi kvalitných pracovníkov na Slovensku, akurát že nie sú tak ohodnotení. Čiže vidíme, že tá produktivita sa už nedá nejako ďalej ťahať, že otázka je, ako teraz práve spôsobiť to a ten dopyt na pracovnom trhu prirodzene bude tlačiť na zvýšenie reálnych miezd. Ale vidíme, že toto je produktivita, ktorá sa týka štruktúry hospodárstva, čiže týka sa toho priemyslu. A my naozaj potrebujeme donášať na Slovensko do, medzi naše odvetvia zaradiť odvetvia a budovať odvetvia, ktoré majú vyššiu produktivitu na to, aby sme mohli prinášať aj vyššie príjmy a zároveň spôsobovať aj vyššie marže, z toho vyššie dane a podobne.
Takže a tuto vidíme, že ten scenár do roku 2041 na to jasne krásne poukazuje, že tá nižšia produktivita bude tým rizikom, ktorá môže ovplyvniť to, že nebudeme môcť znižovať náš dlh v porovnaní s percentom HDP.
Ďalšie je práve to zdravotníctvo, o ktorom sme tu mali rozsiahlu debatu, takže opäť tu vidíme tú potrebu reformy zdravotníctva a naozaj napredovať v tom pomerne rýchlo. No a posledné je práve to nevyužitie priaznivého vývoja, a to sa opäť vrátim k tomu dnešnému môjmu, tej anekdote s tým obmedzovačom, kde si myslím, že, pán minister, neviem, ako to politicky urobiť, ale tak teda rád by som vás videl jazdiť rýchlejšie na tom aute (vyslovené s pobavením), ktoré máte momentálne, takže pridávať tam väčší plyn. A myslím si, že naozaj tie parametre tam sú.
A najzaujímavejšie, teraz poslednú časť toho grafu vám uvediem, a to je práve rok 2066. A tam je to už, už nádherne vystupňované, kde pri tom roku 2021 boli tie parametre na približne takejto úrovni a vyskakovalo len jemne možno 10 %, ani to nie, 5 %, práve to nevyužitie priaznivého vývoja. V roku 2041 je o 100 % vyššie, práve tento ukazovateľ nevyužitie priaznivého vývoja, a v roku 2066 už sa úplne jasne odrazili od tých ostatných parametrov práve nižšia produktivita, ak teda nedáme na to pozor, zdravotníctvo a posledné nevyužitie priaznivého vývoja.
Takže toto je podľa mňa veľmi zaujímavý graf, ktorému treba venovať pozornosť a treba podľa neho prispôsobovať aj priority jednotlivých vlád a programových vyhlásení vlády.
Ešte také zaujímavé je, že keby sme sa pozreli na vývoj dlhu v tých základných parametroch, ten základný scenár, tak vidíme, že napriek tomu, že nám starne populácia, tak to neni až taký veľký problém. A to starnutie spôsobí, ak by sme teraz zaradili neutrál a nechali by sme iba starnúť, tak samotné starnutie osebe nie je až takým výrazným problémom a vlastne by vyžadovalo navýšenie alebo teda by spôsobilo prehĺbenie dlhu o 1,9 % HDP. Ale práve tie iné scenáre, ktoré môžu nastať, sú tie, ktoré môžu výraznejšie spôsobiť prepad nášho dlhu, a to výrazne. A to by som len spomenul pár tých scenárov, a to je napríklad slabý efekt úspor alebo scenár silný efekt úspor alebo scenár nákladov kapitálu v porovnaní s tým rizikovým scenárom.
To je asi tak všetko, čo by som chcel k tomuto povedať. Takže keby som to len krátko zhrnul, myslím si, že je veľmi dôležité, že tento ukazovateľ tu máme. Je dôležité, aby sme využili práve ten vývoj, ktorý tu máme, aby sme využili ten potenciál, v ktorom sa nachádzame, a zhodnotili tieto úrodné roky, v ktorých sa nachádzame. A to len nadväzuje na ten apel a na tú výzvu, ktorú si myslím nielen ja, ale aj moji kolegovia v predchádzajúcom vystúpení spomenuli a ktorý je naším odkazom opozície práve voči ministrovi financií.
Ďakujem.
Skryt prepis