Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2018 o 10:08 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2018 10:08 - 10:09 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Martin, chcel by som sa v súvislosti s tvojou rozpravou zamerať ešte na jednu oblasť a opýtať sa, ako to vnímaš. Ide o oblasť mechanizmov zabezpečujúcim stopku alebo zabránenie rôznym nekalým praktikám, rôznym vybavovačom, rôznym nekalým veciam.
Ja tak pred desiatimi rokmi zhruba som sa dostal do kontaktu s SPF v súvislosti s korupciou, keď som bol písomne požiadaný o úplatok. Bolo treba dať všimné a tak ďalej. Nakoniec prebehol špeciálny súd. Všetko dopadlo akože v prospech dolapenia, odsúdenia toho daného pána riaditeľa.
Ja tak pozerám povrchne stránku SPF a nevidím tu nejaké, že je nejaká že protikorupčná linka alebo nejaké nahlásenie nekalých praktík. A takisto odstúpili niektorí ministri v poslednom čase, ktorí boli spájaní s kauzami, že keď si dáte do Googla meno toho odstúpeného ministra SPF, tak sa dozviete rôzne mená vybavovačov a ľudí, ktorí našim ľuďom zabezpečujú prísľub k lukratívnym pozemkom a, naopak, rôznym reštituentom, tým malým, slabým sa nedostáva to, čo sa má dostať.
Preto ti chcem položiť takú otázku, ako vnímaš z tvojho pohľadu tie mechanizmy, ktoré zabraňujú rôznym vybavovačom, nekalým praktikám, alebo ako je to zabezpečené proti korupčným praktikám?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.6.2018 17:57 - 17:59 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia. Dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil k uvedenému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby vládny návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali tento návrh zákona do 7. septembra 2018 a gestorský výbor do 10. septembra 2018. Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom, vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predseda, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

20.6.2018 16:43 - 16:44 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil k uvedenému návrhu ústavného zákona. Návrh ústavného zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh ústavného zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, ktorý navrhol aj ako gestorský výbor, s tým, aby gestorský výbor prerokoval návrh ústavného zákona v druhom čítaní do 10. septembra 2018. Ako spravodajca odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh ústavného zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh ústavného zákona prideliť ústavnoprávnemu výboru vrátane jeho určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu ústavného zákona vo výbore z zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.6.2018 18:55 - 18:56 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo vážená pani podpredsedníčka, vážený pán predkladateľ, dámy a páni. Dovoľte, aby som podľa § 73 odseku 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby vládny návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor bol navrhnutý ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 7. septembra 2018 a gestorský výbor do 10. septembra 2018. Ako spravodajca určený gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom, vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch, v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady. Vážená pani podpredsedníčka, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.6.2018 18:22 - 18:23 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som podľa rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady rozhodol, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, ktorý je aj gestorským výborom do 10. septembra 2018. Navrhujem, aby sa Národná rada uzniesla po všeobecnej rozprave, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Pani predsedajúca, pani podpredsedníčka, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.6.2018 15:54 - 15:56 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, ktorý navrhol aj ako gestorský výbor s tým, aby gestorský výbor prerokoval návrh zákona do 10. septembra 2018. Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť ústavnoprávnemu výboru vrátane jeho určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výbore v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady. Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.6.2018 13:05 - 13:06 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Žiadam ctené plénum Národnej rady zaviazať uznesením ministra dopravy Árpáda Érseka, aby poskytol informácie, prečo rezort dopravy nechal vstúpiť do procesu výkupov pozemkov pod budúce odpočívadlá na R1 v okolí Nitry podnikateľa, o ktorom písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Podľa medializovaných informácií na portáli Aktuality.sk podnikateľ Brath, bývalý zamestnanec firmy Bonul a známy pána Bödöra má skupovať pôdu pod budúce odpočívadlá na R1.
Je neprípustné, aby v súčasnosti rezort takýmto spôsobom šafáril s prostriedkami daňových poplatníkov a nesnaží sa komunikovať priamo s vlastníkmi pozemkov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2018 20:16 - 20:18 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán Budaj, za vaše vystúpenie. Vy nás vždy upriamite na ten hlas ľudu, na to volanie zdola, na tú snahu väčšinou mladých ľudí o slušné Slovensko.
Čo mňa tak naozaj v súvislosti s tým, čo hovoríte, trápi, je obrovská stagnácia našej krajiny. Lebo týchto rôznych pozemkových kšeftárov a mafiánov vo vysokých funkciách nezaujíma rozvoj ciest alebo podpora drobných podnikateľov, živnostníkov alebo zlepšovanie stavu školstva, budovanie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. No a sme v stave, že keď títo mafiáni skončia, keď už odídu z politiky, tak ostane tu jedna veľká spúšť a úlohou ďalšej politickej generácie bude v najbližších 10 rokoch len možno dobehnúť Čechov a nehovoriac o Nemcoch a Rakúšanoch, ktorých budeme dobiehať akože ďalšie dekády.
Ja teda hovorím konkrétne aj za oblasť dopravy, že napríklad v rozvoji integrovanej dopravy, infraštruktúry sú, sú Češi ďaleko, ďaleko pred nami a títo skorumpovaní politici nechávajú naozaj po sebe spúšť.
Takže prajem si a aj vlastne všetkým ľuďom na Slovensku, aby čím skôr skončila doba týchto mafiánov a sme sa prehupli do stavu budovania krajiny.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2018 17:51 - 17:52 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor, ja len doplním, že 8. júla 2014 šéfka pozemkového fondu pani Matečná, nominantka SMER-u, podpísala dve zmluvy týkajúce sa desiatich hektárov na tieto pozemky, a to si možno len nespomenul, že už dva mesiace boli na tieto pozemky vydané stavebné povolenia. A nominantka pozemkového fondu sa tvári, že o ničom nevie.
Čiže tu išlo jednoznačne o podfuk, podvod a toto je konkrétnosť, ktorú požadujeme, aby pani ministerka vysvetlila, 8. júl 2014 a pozemky pri Ivanke pri Dunaji. Sú to vážne podozrenia z podvodu. A očakávame od pani ministerky vysvetlenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2018 16:37 - 16:38 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Milá pani kolegyňa Remišová, ja by som len chcel poďakovať, lebo v zásade ty svojou činnosťou supluješ štátne orgány, políciu, SIS-ku, množstvo osôb, ktorí sú platení z daní občanov, a poukazuješ na všetko to, to nedobré, to zlé, čo sa deje aj v oblasti pôdohospodárstva v zneužívaní dotácií. Ja si myslím, že to je veľmi, veľmi emocionálne vyčerpávajúce, nehovoriac o tom, že sa staráš o svoje deti a s malým tímom s obrovskou svojou inteligenciou, skúsenosťami a pracovitosťou naozaj predkladáš na svetlo božie a odhaľuješ tie fakty, tú pravdu a nastavuješ zrkadlo skorumpovaným politikom. Takže iba také úprimné ľudské ďakujem.
Skryt prepis