Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 6. 2017 o 17:09 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 17:09 - 17:10 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pripájam sa ku kolegyni Jurinovej a chcem poďakovať predsedovi správnej rady za jeho činnosť. Domnievam sa, že svojou činnosťou, svojou aktivitou, svojou osobnosťou prerástol tých, ktorí ho do tejto funkcie nominovali. Podobne ako včera pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS, tak je to niečo obdobné, že nominant strany SMER sa vykľul na odborníka, ktorý je aktívny, ktorý prináša zmeny a ktorý si robí naozaj zodpovedne bez akýchkoľvek vplyvov a tlakov svoju prácu. Za toto vám patrí vyjadrenie našej úcty, naše poďakovanie. A veríme, že raz Slovensko naozaj dozreje a takíto ľudia ako vy budú mať ešte čo povedať pre všetkých občanov Slovenskej republiky v zápase za spravodlivosť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 15:57 - 15:59 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pár faktov, pán župan. Podľa mojich informácií na tie projekty, ktoré sú z eurofondov, ešte máme pracovnú silu, ale na tie nové, ktoré sú teraz v tom pláne, už pracovnú silu nemáme a museli by sme ju dovážať. Čiže by na tých úsekoch robili Rumuni, Srbi. Takže do konfrontácie tento fakt.
Ďalej, že ako pomáhate Slovenskej republike. Tak si zoberme zase analýzu INEKO, v pätnástom roku ste vyhlásili v krátkom čase tri veľké stavebné tendre na najväčšie projekty, konkrétne Čadca – Bukov, Prešov západ, Budimír – Bidovce, mali na to veľmi krátky čas firmy vrátane Vianoc, tak tá súťaž aj dopadla. Bol to jednoducho kartel, kde rozdiel medzi najnižšou a najvyššou ponukou bolo 3 – 4 %, keď bežne, štandardne, keď sa normálne súťaží, by to mohlo byť až 20 – 22 % odskok od najvyššej a najnižšej ceny. V čísle teda napríklad sme mohli ušetriť len na tých dvoch úsekoch pri Prešove a Čadci nejakých 114 mil. eur a za to by sa dalo postaviť 10 až 15 km rýchlostnej cesty. Takže asi takýmto spôsobom pristupuje SMER k výstavbe diaľnic, v pozadí sú oligarchovia, ktorí sa spájajú do kartelov a tie ceny diaľnic sú jednoducho predražené. Takže toľko k tým faktom.
A už len pripomeniem, že od roku 2002 ste poslancom Národnej rady, od roku 2005 ste županom, dosť dlhý čas na to, aby sa niečo, niečo konkrétne aj v tej dopravnej infraštruktúre v Žilinskom kraji udialo. Opak je pravdou, problémy len narastajú a teraz hrozí, že sa vám to vráti, napríklad aj na tých Kysuciach v tej volebnej kampani.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 15:06 - 15:08 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Kolegyňa, zasa by som len pár takých upresnení toho, čo si povedala. Napríklad k tomu Turany – Hubová, všetci radi by sme do toho Ružomberka chodili po diaľnici a ministerstvo životného prostredia už v roku 2002 navrhlo, aby tento úsek išiel do tunela Korbeľka. Teraz máme rok 2017 a to isté zase ministerstvo životného prostredia povedalo, áno, dáme to do tunela Korbeľka. Medzi tým nám prešli všetky tieto roky. V 2005. začali špekulovať, že spravia ten údolný variant, následne potom Fico povedal, že ideme do PPP projektu, potom tam boli, keďže sa ozvali aj ochranári, sú tam teda tie biotopy, rašeliniská a pod., tak boli tam námietky odbornej verejnosti, tak Európska únia odmietla tento variant, tento PPP projekt. No a teraz máme rok ´17 a jednoducho vraciame sa ako keby do roku 2002. Tu chcem podčiarknuť to, čo si aj povedala, že ide naozaj o manažérske zlyhávanie a babráckosť NDS-ky.
A ešte pár faktov k tomu Hričovskému Podhradiu, kde sa hovorí, že pre korčuliarov bude. Áno, je to reálne tak, a preto teraz v týchto dňoch NDS-ka sa snaží posunúť termín dokončenia na rok 2019, aby to nebolo veľmi okaté. Táto diaľnica by už aj mohla byť pomaly otváraná. Len preto, že nemajú obstaraný ešte privádzač Žilina – Lietavská Lúčka a takisto nie sú vytýčené termíny na tú celú križovatku, ktorá to v tej Lietavskej Lúčke má spájať, a z tej Lietavskej Lúčky do tunela, to ešte je v nedohľadne, že kedy tá firma tam začne vôbec stavať túto komunikáciu. Inými slovami, občanovi chýba naozaj záväzný termín výstavby diaľnic.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:54 - 14:56 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega, chcel by som len číslami upresniť a potvrdiť to, čo si vravel o nenaplnených sľuboch súčasnej vlády ohľadom výstavby diaľnic. Tak aktuálne je naplánovaných vládou Slovenskej republiky, ministerstvom dopravy konkrétne, 25 projektov a z toho momentálne je 24 v omeškaní. Ak chcete v kilometroch, z 300 km naplánovaných diaľnic je aktuálne v omeškaní 296 km. To znamená, že len 4 km budú odovzdané načas. Táto situácia mi pripomína výstavbu diaľnic ako výherný automat ľudí okolo týchto strán, ktoré nám vládnu. Oni si urobili z výstavby diaľnic skutočne výherný automat, len podobne ako to chodí, tak tí, ktorí hrajú tie hracie automaty, vedia tú rodinu priviesť na pokraj núdze, do krachu, rozpadávajú sa vzťahy a všetko. Vážení občania našej republiky by si mali uvedomiť, že tak ako tieto čísla, ktoré spomínam, o nenaplnených sľuboch, tak takýmto istým spôsobom to dopadne aj s tými ďalšími úsekmi, ktoré teraz sú naplánované, budú sľúbené, ale nebudú realizované načas. Nemáme nádej sa domnievať, že opak bude pravdou. Takže tak.
Chcem len povedať, že výstavba diaľnic sa stáva akousi mantrou pre túto vládu ako keby, lebo je to pre nich výherný automat. To, že napríklad integrovaná doprava, verejná osobná doprava, koordinácia autobusov, vlakov, ciest, o tomto nikto nejak veľmi na ministerstve dopravy neuvažuje. Ale betón, stavať, lebo tam je tá najväčšia ryža v prospech rôznych predstaviteľov tejto vlády.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 12:41 - 12:43 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Edo, hovoril si o tom, že mali by byť dobrými hospodármi, ktorí sa snažia účelne využiť prostriedky, ktoré majú. Ja by som tvoje slová potvrdil aj INEKO-m, ktoré na túto tému píše, že v Slovenskej republike sa neskúma "primeranosť diaľničných projektov ani efektívnosť vynakladaných zdrojov. Verejná diskusia o doprave sa často redukuje na otázku, kedy konečne bude diaľnica do Košíc." Táto povrchnosť ale škodí. Je to začarovaný kruh, kde hovoríme o nereálnych sľuboch, priveľa prioritách, drahých riešeniach projektovaných často do šuflíka a takto sa len prehlbuje frustrácia občanov. Naopak, "rezort dopravy nie je nútený hľadať primerané, financovateľné a udržateľné riešenia dopravných potrieb celého Slovenska. Tým sa živia nereálne očakávania, ktoré zákonite prinesú ďalšiu frustráciu ľudí." Toto hovorí INEKO, ja to len potvrdím.
Sú oblasti Slovenska, ktoré by potrebovali urgentne, aby sa im opravili mosty, aby sa opravili cesty prvej triedy. A, naopak, veľakrát staviame diaľnice tam, kde to ani nie je podľa analýz potrebné. A tu by bolo dobré sa nad tým zamyslieť. A jeden ešte konkrétny príklad, že kde nám tie peniaze utekajú, konkrétne úsek okolo Žiliny, archeologický prieskum. Konkrétna nemenovaná firma, stavebník má vyčlenených nejakých 300, 400-tisíc na celý archeologický prieskum, ale nie, keďže tam musí robiť tá správna archeologická firma, tak to bude okolo milióna eur. Môžme si pozrieť, samozrejme, aj tržby, ako krásne stúpajú.
Čiže celé je to jeden obrovský biznis, ktorý vyhovuje tejto vládnej koalícii a nie potrebám občanov Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 10:43 - 10:44 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. V súvislosti s hľadaním príčin toho, že prečo je taký ten stav na Slovensku beznádejný, sa zamýšľam, že cieľom, cieľom tejto špecializovanej prokuratúry bolo naozaj oddeliť tento úrad tak, aby bol nezávislý, aby bol imúnny voči miestnym vplyvom, aby konal autonómne. A zdá sa, že spočiatku naozaj sa im darilo tento nápad takto to spraviť, napĺňať. A stále sa mi natíska otázka, ktorá, ktorú by sme mohli položiť pánu špeciálnemu prokurátorovi, či sa cíti slobodný, či sa cíti naozaj nezávislý vo svojom rozhodovaní, alebo, resp. či by nám mohol povedať, že či sú nejaké vplyvy, ktoré sú naňho vyvíjané, aby konal tak, ako konal, alebo nekonal tak, ako nekonal.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 10:22 - 10:24 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické poznámky. Z toho, čo hovoríme, si treba pripomenúť, že čo znamená slovo korumpare alebo korupcia. Znamená to, je to z latinčiny, mravná skazenosť. Naozaj tu sa bavíme o eticko-morálnom rozmere celej tejto korupcie, ktorá tu je, a ľudia sú natoľko frustrovaní, natoľko znechutení tým, čo sa v štáte nedeje a malo by sa diať, že strácajú dôveru, dôsledkom čoho sú potom príklony k extrémizmu a podobne. A vy máte, pán špeciálny prokurátor, tú moc v rukách, aby sa vytvoril ten precedens, ako keby z tej, z toho domčeka z kariet vy môžete vytiahnuť tú jednu kartu alebo tú jednu tehličku a postupne by sa táto zorganizovaná zločinecká skupina, ktorá nám tu vládne, začala rozsýpať.
Malo by platiť, že padni, komu padni. A keď niekto ukradne pár rožkov z obchodu, tak je za to stíhaný a môže skončiť vo väzení. Ale keď tu niekto v miliónoch eur predražuje zákazky, rozkráda takýmto spôsobom republiku, tak je to všetko tak pekne zabetónované, že sa nič nedeje. A tu naozaj, ako aj pán prezident zdôrazňuje, potrebujeme zažiť konečne úspech, potrebujeme dostať toho prvého politika do väzenia. Nech si hovorí, kto chce, čo chce o Matovičovi, ale dennodenne tu zverejňoval veci ohľadom ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Niekto sa zaoberá aj na špeciálnej prokuratúre týmito jeho kauzami? Alebo skutok sa nestal?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21. 6. 2017 10:05 - 10:19 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán špeciálny prokurátor, vážené kolegyne, vážení kolegovia, správu o činnosti špeciálnej prokuratúry sme už rozoberali aj na ústavnoprávnom výbore, ktorého som členom. Ústava hovorí v čl. 149, že "prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb", a správa špeciálneho prokurátora hovorí na str. 2, že medzi úlohy špeciálnej prokuratúry patrí to, aby vykonávala prokurátorský dozor "vo vzťahu k najzávažnejším formám kriminality a korupcie s cieľom sústrediť takýto dozor na jednom centrálnom orgáne, ktorý by bol imúnny voči miestnym vplyvom".
V tejto chvíli ja by som nechcel príliš sa zdržiavať pri tejto správe, ktorá hovorí veľmi stroho, veľmi úzko o tom, že ako keby korupčných prípadov ubúda, krajine sa darí, všetko je v poriadku. Skôr by som prečítal z tohto miesta aktuálne listy, ktoré, bohužiaľ, chodia nám do pošty a nechodia, pán špeciálny prokurátor, vám do pošty. Ale v tejto chvíli reagujem na výzvu, ktorú ste dali na ústavnoprávnom výbore, že máte otvorené dvere a môžme prichádzať, môžme nahlasovať korupčné prípady. Tu v tejto chvíli sa cítim možno viac ako nahlasovateľ korupcie ako politik alebo ako čokoľvek iné a rozhodol som sa, že v tejto chvíli túto vašu otvorenosť prijímam a v tejto chvíli začnem s týmto nahlasovaním korupcie priamo vám osobne.
Prvý list, ktorý teda včera som si otvoril a súvisí, samozrejme, aj s ľuďmi, ktorí tu sedia v tomto pléne. "Dobrý deň, píšem vám, lebo sa zaujímate o situáciu v Národnej diaľničnej spoločnosti. V rozhlase ste rozprávali o tom, že z tejto spoločnosti odchádzajú odborníci. Podľa môjho názoru nové vedenie vidí v NDS zlaté vajce, a preto sa robia veľké personálne zmeny. Všetky zmluvy s dodávateľom idú cez riaditeľstvo v Bratislave a dodávatelia musia platiť obrovské sumy, aby mohli pre NDS robiť, samozrejme, niekomu do vrecka. Medzi dodávateľmi sa šušká o 10 až 30 % zo zadanej zákazky. Samozrejme, to nikto nepotvrdí, lebo všetci sa boja. Máme tu asi novodobé výpalníctvo. A zrejme to siaha aj vyššie k vláde, lebo zamestnanci posielali viacero anonymov a najnovšie petíciu z Liptovského Mikuláša. Poslali ju ministrovi dopravy, premiérovi, prezidentovi. Nikto sa im ani len neozval, ale nový vedúci strediska Roman Janči áno. Vyhráža sa im, že ich všetkých poprepúšťa. V petícii šlo o navrátenie predchádzajúceho vedúceho, nakoľko ho nahradil človek s praxou kuchára v Rakúsku a hovorí, že všetky peniaze, ktoré vložil do politiky sa mu musia vrátiť" a tak ďalej, nejdem pokračovať. Konkrétny prípad, konkrétna situácia na NDS v Liptovskom Mikuláši, kde títo ľudia sa nevedia domôcť spravodlivosti.
Otvoríme si noviny a čítame, že v roku ´15 pán podpredseda parlamentu Glváč sa rozhodol nakúpiť vrtuľníky, ktoré sme nepotrebovali. Obchod za 235 mil. eur sa dohodol bez súťaže. Američania chceli predávať a Glváč s Ficovou vládou na ich výborný nápad prikývli. Podnikateľ Glváč, držiteľ modrej knižky, hovorí, že u nás vznikne výcvikové centrum pre Black Hawky. Realita, americký výrobca avizuje, že cena bude výrazne vyššia ako pôvodných 235 mil. eur. Glváč to dohodol bez súťaže, na prvé štyri stroje, samozrejme, bez, sú to holé vrtuľníky bez nejakej výzbroje. Konečný účet môže byť oveľa vyšší. Však to sú obrovské peniaze, to sú obrovské škody. A ja vás pekne prosím, aby ste v tejto veci začali tiež konať.
A teraz sa vráťme ešte naspäť k vám, k vašej činnosti. Na ústavnoprávnom výbore ste naznačili, že už psychicky nezvládate ten tlak, ktorý je na vás vyvíjaný zo strany médií, študentov, verejnosti a že určite skončíte svoje funkčné obdobie skôr ako v riadnom čase. Bolo by, ako pán kolega Galko spomínal, dobré, keby to bolo čím skôr, čo je taká nejaká obava, ktorá z tohto zabetónovaného korupčného systému, ktorý tu máme, vyplýva, že aby to nebolo, že sa možno týždeň, dva pred tým, ako skončí funkčné obdobie, vzdáte a následne vás potom budú voliť, táto vládna koalícia, na ďalšie päťročné obdobie, aby tento betón pokračoval. Je to možno neopodstatnená obava, ale veľmi pekne vás prosím, aby ste zvážili čím skôr takýto krok. A vy ste začínali ako pomerne aktívny, že dobrý prokurátor. Boli za vami aj nejaké výsledky a predpokladám, že možno smerom k dôchodku by ste chceli s nejakou takou reputáciou odísť z tohto úradu, a preto neváhajme, vyšlime nejaký signál.
A ešte keď sa vrátim k tomuto výboru, na ktorom sme diskutovali. Čo bolo pre mňa dôležité, bolo to, že aby verejnosť sa dozvedela, či Robert Fico bol, alebo nebol v byte na Vazovovej, či tam tú kolu pil, alebo nepil. Rovnako som povedal, že je dôležité, aby verejnosť sa dozvedela, či nahrávka hlasu podobného Ficovi je hlas Roberta Fica. Asi to budete opakovať, ale tam ste povedali, že; niečo v tom zmysle, že to nejak neboli trestné činy alebo že to neni z hľadiska možno vašej práce až také podstatné. Ja som vám na to odpovedal, že v každej normálne fungujúcej demokratickej krajine už len náznak takéhoto konania by úplne diskvalifikoval verejných funkcionárov na svoje posty. A tu hovoríme o premiérovi vlády Slovenskej republiky. V prípade týchto vrtuľníkov hovoríme o podpredsedovi parlamentu. V prípade NDS-ky tu máme politicky zodpovedného pána Bugára. Takže neviem, či je to až také zložité, až také ťažké, aby sa nekonalo.
Ešte si dovolím pokračovať v otázkach, ktoré médiá, verejnosť aj my opoziční politici na vás máme. Či sa považujete za dostatočného odborníka, aby ste riešili kauzy ako Gorila, hlas podobný Ficovi, Bašternák alebo trestné stíhanie predstaviteľov Slovenskej kreditnej banky, financovanie strany SMER. Uvádzate, že máte tridsaťročnú prax, ale pozerajúc na váš životopis, si treba pripomenúť, že ste boli vojenským prokurátorom, kde ste riešili ľahšie typy kriminality ako šikana, alkohol, dezercia, krádeže kanád a podobne. Ako vnímate skutočnosť, že vaši podriadení prokurátori hodnotia vašu činnosť spôsobom, že chýba na prokuratúre koncepcia, hodnotenie činnosti, ktoré prípady a prečo boli zastavené, kto je ako vyťažený? Neexistujú na vašom úrade porady k možným chybám či rozhodnutiam súdov, ako treba postupovať v rôznych kauzách. Nemala by mať vaša špeciálna prokuratúra určitú koncepciu, v rámci ktorej by bolo bežnou súčasťou riadenia aj hodnotenie činnosti prokurátorov?
Keď v roku 2006 vyjadrili k Úradu špeciálnej prokuratúry negatívne stanoviská prokurátori Žilinka a Palkovič, tak ste si ich pozvali na pohovor, kde ste im vyčítali, prečo to urobili. Následne, keď sa rozdeľovali polročné odmeny, tak, samozrejme kritici Žilinka a Palkovič ako jediní nedostali nič. Otázka znie, že či je takéto trestanie prokurátorov správnym spôsobom, ako bojovať s korupciou. Z akého dôvodu ste v roku 2010 disciplinárne konali voči prokurátorovi Jánovi Šantovi pre postup v jednej kauze? A tak ďalej. Tých otázok je veľa, ale skúsme ešte aspoň nejaké tie podstatné.
V rokoch 2008 až 2009 ste nepodali ani jednu obžalobu. Zvyšných 18, respektíve 19 prokurátorov, ktorí vtedy pracovali na Úrade špeciálnej prokuratúry, ich v rovnakom období podalo viac ako 220. Zo štatistiky z roku ´14 vyplýva, že ste od roku 2004, kedy ste sa prvý raz stali šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry, podali len 12 obžalôb. Všetky pritom ste podali v tom rozmedzí 2004 až 2008. V roku ´9 až ´16 nula, nič. To znamená, že vám vychádza priemer jedna podaná obžaloba ročne. Pre porovnanie, prokurátori, ktorí na ÚŠP sa zaoberajú korupciou, podajú aj viac ako 30 obžalôb ročne. Dokonca aj tí, ktorí riešia zložité ekonomické prípady, podajú aspoň tri obžaloby ročne. A ak sa chcete vyhovoriť na to, že vy riadite, tak tu vás práve generálny prokurátor kritizuje a zároveň vyzýva, aby ste sa venovali riadeniu a neprideľovali si trestné veci.
Posledná vec. Chcem vás požiadať, aby ste nám odpovedali, ako momentálne stojí vyšetrovanie kauzy Bašternák a kauzy Gorila. Sú to, na ústavnoprávnom výbore ste naznačili, že máte nejaké nové fakty, nové zistenia a že čoskoro budú tieto zistenia zverejnené. Chcem vás poprosiť, aby aj tu v pléne ste priblížili verejnosti, konkretizovali, o čo sa jedná, a poskytli nejaké nové fakty.
A úplne na záver dovoľte, aby som tak ako aj pána generálneho prokurátora, aj vás vyzval k takej väčšej otvorenosti vo vzťahu k verejnosti. Keď pozeráme na Lenku Bradáčovú v Českej republike, keď pozeráme na prokurátorov v Európe, každý z nich otvorene komunikuje s médiami, vyjadruje sa k svojej činnosti, skladá účty zo svojej práce. Možnože ten tlak v tej kuchte, v tej verejnosti, by práve takouto otvorenou prezentáciou vašej práce povolil, keby sme neboli odsúdení na len sem-tam nejaké tlačové besedy. A tá posledná, ktorú ste mali s pánom generálnym prokurátorom, bola až nedôstojná vášho úradu, kde ste si skákali do reči, ste sa, on vás upozorňoval ako malého chlapca, čo môžte, čo nemôžte povedať. No bolo to naozaj tristné, smutné, keď to verejnosť takto sledovala.
Dovoľte, aby aj za seba som vás požiadal, aby na základe tejto nečinnosti, ktorá tu je, a na základe tej nedôvery zo strany verejnosti ste zo svojho úradu čím skôr rezignovali. A prajem vám, aby tá kariéra, ako ste ju dobre naštartovali, aby pokračovala, ale na inom prokurátorskom poste alebo na inej pozícii ako na tej, ktorú teraz zastávate.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 19:04 - 19:06 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Dostál hovorí o tom, že sme sa v istom zmysle nevysporiadali s tým zločineckým komunistickým režimom a že naďalej je ako keby latentne tolerovaný. Pripomeňme si len niektoré čísla, že podľa francúzskych historikov komunizmus vo svete má na svedomí 85 až 100 mil. ľudí, ďalej medzi rokom 1948 až ’89 bolo na Slovensku odsúdených nepodmienečne 205 486 osôb, z toho boli z politických dôvodov popravených 248 osôb, vo väzniciach zomrelo približne 4 500 ľudí, zastrelených 145 ľudí, usmrtení elektrinou na, pri prekročení hranice 69 ľudí, utopených 11 ľudí a tak ďalej a tak ďalej. Dalo by sa pokračovať v týchto štatistikách.
Čiže jednoznačne treba nazývať veci pravými menami a ako príklad dám Maďarsko, kde nenájdete už viac Ulicu osloboditeľov, nenájdete v žiadnom parčíku v obciach komunistické hviezdy, nenájdete, jednoducho sochy Lenina, Stalina a jednotlivých pohlavárov komunizmu sú už len v múzeu vystavené jednoducho. A máme Dom teroru, kde je rovnako na rovnakej úrovni prezentované deťom, mládeži aj komunistický, aj fašistický režim. Takže tuto ešte máme dlh a z tohto dôvodu práve pán generálny prokurátor netreba sa hnevať, keď aj kolega Baránik nazýva prokuratúru prokuratúrou sovietskeho typu. To nemusíme brať osobne, to skôr si povedzme, že čaká nás tu veľká výzva a reformy prokuratúry ako takej. Či to bude na český štýl alebo nejaký iný štýl, ale týmto sa musíme vážne ako politici zaoberať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 15:50 - 15:52 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Baránik, v jednej myšlienke ste naznačili, že prokuratúra by sa mala vystaviť nejakej takej verejnej kontrole a konfrontovať sa v takej priamej komunikácii ako keby s verejnosťou. Pri tejto príležitosti mi prišla na myseľ tlačová beseda aj so špeciálnym prokurátorom, kde sa dvaja prokurátori prekárajú s novinármi, kde ide vyslovene o také, doslova ste ho tam až tak pacifikovali, toho špeciálneho, a medzi sebou ste si tam niečo tak akože rozprávali. Následne som si pozrel aj, že ako vystupuje Lenka Bradáčová v Českej republike, ten štandard bol kdesi úplne inde. A naschvál som si pozrel ešte aj švajčiarskeho prokurátora, že akým spôsobom komunikujú.
Pán prezident vo svojom prejave hovorí, že korupcia je jednou z tém, kde politické deklarácie sú v rozpore so schopnosťou dosahovať výsledky. A tuto naozaj priateľsky a pozitívne vás vyzývam, že skúste dávať pravidelnejšie odpočet pred médiami, pred ľuďmi, konfrontujte sa s novinármi, nechápte ich ako nepriateľov, ktorí vám chcú zle, a takýmto spôsobom dajte pravidelne odpočet z tej svojej činnosti, z toho, čo robíte, a možnože sa obnoví práve tá dôvera v inštitúcie, ak sa dokážete postaviť pred ľudí a povedať, tak za tento mesiac sa nám podarilo toto. Jednoducho tá frustrácia ľudí sa môže veľmi jednoducho zmeniť, ak budú mať pocit, že aj prokuratúra prináša konkrétne výsledky aj v oblasti boja proti korupcii.
Ďakujem.
Skryt prepis