Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 19:42 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 19:42 - 19:44 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Je to podobné, ako s tými slovenskými diaľnicami. Čakáme, čakáme výsledku nemáme. Všetci len dúfame, že raz to nastane. Diaľnica povstane, do varu nás dostane a podobne je to napríklad aj s tou inklúziou, ako si hovorila kolegyňa. Stačí si jeden klik, dajme si, že inkluzionisti, stránka kto chýba.sk a profilový rozhovor s inkluzionistkou Vladomírou, ktorá celý život zasvätila tomu, aby zapájala deti aj s postihnutím do kolektívu. A konský nápis, Naj
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.2.2019 12:21 - 12:25 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi ako členovi ústavnoprávneho výboru zhodnotiť vypočúvanie uchádzačov na schôdzi ústavnoprávneho výboru v historickej Národnej rade, ako sa aj vyjadriť k samotnej voľbe ústavných sudcov. Je dobré a potešiteľné, že Národná rada zorganizovala dôstojný priebeh vypočúvania kandidátov. Všetci si mohli priamo vypočuť životné skúsenosti z oblasti práva, ako aj to, ako čelia otázkam opozičných členov ústavnoprávneho výboru, ako aj zástupcov prezidentskej kancelárie. Je dobré, že vieme, ktorí uchádzači o post Ústavného súdu boli členmi Komunistickej strany Československa. Dokonca boli aj takí kandidáti, ktorí sa týmto členstvom v tejto zločineckej organizácii doslova chválili. V tej chvíli som musel myslieť na prenasledovaných a zabitých kňazov, rehoľníkov, ale aj bežných ľudí, ktorí kvôli svoje viere a pravde dlhé roky trpeli vo väzniciach či uránových baniach.
Vážení kolegovia, nedovoľme, aby takíto kandidáti sa stali ústavnými sudcami. Ústava v čl. 127 hovorí, že Ústavný súd rozhoduje aj o sťažnostiach fyzických osôb, ak namietajú porušenie svojich základných práv alebo slobôd alebo ľudských práv a základných slobôd. Uvedomme si spoločne, že Ústavný súd je poslednou záchrannou brzdou pre ľudí, keď všeobecné súdy nedokážu garantovať ich základné práva a slobody. Ústavný súd má byť preto olympom súdnictva, kde majú rozhodovať o ľudských osudoch tí najlepší z najlepších, najmorálnejší zo všetkých právnikoch v štáte. A preto je neprípustné, aby sa sudcom Ústavného súdu stali ľudia, ktorých povesť je spojená s krytím korupcie a tunelovania verejných zdrojov počas uplynulého desaťročia. Takisto nemôžeme dovoliť, aby sa garantom ústavnosti stali ľudia, ktorí vyrástli počas éry Štefana Harabina a sú spoluzodpovední za obrovskú nedôveru občanov voči súdom ako takým. Nedovoľme, aby sa sudcami stali kandidáti, ktorí dohadzujú zákazky firmám, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak. A nedovoľme, aby sa sudcami Ústavného súdu dokonca stali ľudia podozriví zo sobášnych podvodov, vedomou spoluprácou s ŠtB alebo bývalým politikom, ktorí boli v priamom prenose usvedčení z klamstiev.
Každý z nás, vážené panie poslankyne, páni poslanci, stojíme pred historickým okamihom, ktorý sa zapíše do dejín Slovenskej republiky. Od našej voľby sa odvíja to, či Slovensko bude spravodlivou krajinou, kde platia zákony a etika pred bezbrehými majetníckymi záujmami skupín napojených na strany vládnej koalície. Korupcia, peniaze, mamona a s nimi spojené presadzovanie našich ľudí na najdôležitejšie pozície v štáte nikdy nevedie k väčšej demokracii, poriadku, úcte k človeku a objektívnemu rozhodovaniu sporov občanov.
A ak sa rozhodnete nie podľa najlepšieho vedomia a svedomia, ale podľa pokynov straníckych predsedov, obávam sa, že zlí ústavní sudcovia a ich nespravodlivé rozhodovanie budú nakoniec viesť k odchodu práve vašich detí či vnúčat zo svojej domoviny.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 11:55 - 11:57 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcel by som potvrdiť, Veronika, tvoje slová o tom, že členovia, alebo teda aj nečlenovia, ale hnutie Obyčajných ľudí si, si dôstojne splnilo tú svoju povinnosť aktívne pristúpiť k tej voľbe, či to už bolo naozaj pri tom lustrovaní, preverovaní, overovaní informácií o kandidátoch, skúmaní ich života, morálky, etiky, a som veľmi rád, že ono to potom krásne vyvrcholilo v tom spoločnom stretnutí s partnermi z opozície, kde sme naozaj išli jedno meno po druhom mene, a musím povedať, že na tých najlepších z najlepších sa pomerne rýchlo našla tá zhoda. Lebo to nie sú nepopísané papiere tí kvalitní, morálni, etickí sudcovia alebo aj osobnosti práva, ktoré tu na Slovensku máme. Slovensko nie je také veľké, aby sme nevedeli, nevedeli veľmi rýchlo v tej otvorenej debate vyfiltrovať tých najlepších z najlepších. No a potom, samozrejme, bolo to vymieňanie informácií o tých kandidátoch, ktorých sme mali ako keby v tej kategórii 2, prípadne 3, a potom sa to, sa to takýmto spôsobom vyvíjalo k tomu, že sme sa dopracovali až k nejakej tej 18-ke.
A toto by som naozaj očakával aj od členov vládnych strán a chcel by som sa aj potom pýtať, že či takéto diskusie vôbec na poslaneckých kluboch prebiehali, prebiehajú, a teda aký je ten výsledok. A potom teda podávame tu otvorenú ruku, alebo teda dávame tú ponuku na, na diskusiu, aby sme spoločne našli ten prienik.
Áno, je krátky čas, ako hovoríš, je to zase, že päť minút pred dvanástou sa tým zaoberáme, ale verím, že napriek tomu to zvládneme a že pán prezident vyberie dobrých ústavných sudcov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 11:35 - 11:36 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani Žitňanská, hovoríte, že je to politicky podcenená táto voľba. Ja sa vrátim aj k rozhovorom, ktoré počas híringu aj neformálne sme viedli aj s predstaviteľmi SMERU a SNS, keď hovorili, že naozaj oni nemajú svojich kandidátov, resp. nie sú nejakým spôsobom dohodnutí s inými koaličnými stranami, a keďže skutočne hrozí to, že do poslednej chvíle poslanci budú tápať, že koho idú voliť, tak si myslím, že o level vyššie, o level lepšie by bolo, keby pán Danko, Bugár, Fico, predstavitelia koalície, vyvolali oficiálne rokovania aj s nezávislými poslancami, aj s opozíciou a na tomto stretnutí sa snažili hľadať dohodu, zhodu na 18 kandidátoch, ktorých by sme predložili prezidentovi.
V tejto chvíli mi toto príde lepšie riešenie ako to, aby sme do poslednej chvíle a aj poslanci vládnej koalícii(? koalície) nevedeli, koho idú voliť, a potom im nejaký pán predseda strčí lístoček, že za týchto budete hlasovať bez toho, aby tí ľudia boli na to pripravení.
Takže chcem vás aj, vlastne to je faktická poznámka na pani Žitňanskú, ale tak adresovať aj takú výzvu špičkám koalície, aby sa usilovali o spoločnú dohodu aj s opozíciou, aj s nezávislými poslancami.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 10:53 - 10:55 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Edo, ľudia, ktorí vzhliadajú k Ústavnému súdu, môžme rozdeliť na dve kategórie.
Tá jedna skupina, ktorá vzhliada na spravodlivosť Ústavného súdu, má oporu aj v ústave v čl. 127, kde sa hovorí, že "Ústavný súd rozhoduje o sťažnostiach fyzických osôb, ak namietajú porušenie svojich základných práv alebo slobôd". A dokonca Ústavný súd môže aj zakázať pokračovanie v porušovaní základných ľudských práv a slobôd. To sú tí jednoduchí, obyčajní pracujúci, spravodliví ľudia, ktorí sú tvoji voliči a ktorí chcú vidieť v ústavných sudcoch etalón etiky, spravodlivého rozhodovania. Preto majú v miestnosti na Ústavnom súde plagát, kde je tá spravodlivosť so zaviazanými očami.
A potom je tu druhá kategória tzv. našich ľudí a tých ti chcem pripomenúť na tejto historke. 29. júna 2012 prešiel Bašternák pri šoférovaní cez plnú čiaru, nemal zapnutý bezpečnostný pás, neposlúchol výzvu polície, aby vypol motor. Policajti mu chceli dať pokutu 150 eur. Bašternák niekam telefonoval, pýtal si meno policajta, názov útvaru, tlmočil to do telefónu a žiadal, aby to vybavili. Následne policajtom volal ich šéf, aby Bašternáka nechali tak. Tí napriek tomu pokračovali a chceli Bašternákovi zadržať vodičský preukaz. Napokon potom pokutu zaplatil.
To je tá druhá kategória, ktorá naozaj ohrozuje ten Ústavný súd, ktorí si dokážu pri akomkoľvek trestnom čine, priestupku zavolať na to správne telefónne číslo a ohnúť si tú spravodlivosť na svoju stranu. A takýmto ľuďom musíme zabrániť, aby sa na Ústavný súd dostali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2019 16:28 - 16:30 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka, ja si vážim, že ste celú tú debatu zacielili na toho jedného kandidáta, ktorý je problémový. Ja vám možno len z toho vypočutia priblížim asi ako som vnímal tohto kandidáta na pozadí aj iných kandidátov, ktorí vystupovali, tak po prvé, on prišiel za sprievodu ochranky, čo bolo naozaj pozoruhodné a keď s touto ochrankou následne vychádzal, takáto ochranka doslova surovým spôsobom odhodila novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú z cesty, za čo sa jej naozaj potrebujem ospravedlniť, ale zoberme si ten jeho prejav. On tam prišiel, sadol si a povedal. Čo sa tu vy vlastne ako keby pechoríte, všetko je politická hra, všetko sú naše dohody, je to tu celkom zbytočné divadlo. Sebavedomý človek plný seba samého, plný moci, ktorý vlastne rozdáva karty. A následne keď teda sme mu kládli také tie akože jednoduchučké otázky za občanov, tak povedzte, ako je to s tým vaším bývaním u toho Bašternáka, kde podľa nás je to korupčné správanie, tak ako povedal, že vás nepoznám, vám neodpoviem. Hej? Potom, keď kolega Dostál mu kládol otázky, tak tam už zistil, že už bude nejaký problém, no a nakoniec na tie otázky ohľadom Gorily a zháňania peňazí vlastnou hlavou a či pil v byte na Vazovovej kolu, už ani neodpovedal a sedel tam ako taký červený zdutý páv plný svojej pýchy a už potom nevedel reagovať, len zdúchol ako
===== Zistil, že už bude nejaký problém, no a na koniec na tie otázky ohľadom Gorily a zháňania peňazí vlastnou hlavou a či pil v byte na Vazovovej Colu, už ani neodpovedal a sedel tam ako taký červený, zdutý páv, plný svojej pýchy a už potom nereagoval, len zdúchol ako gáfor. Ďakujem, že práve tohto kandidáta ste vniesli do tejto debaty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2019 16:28 - 16:30 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka, ja si vážim, že ste celú tú debatu zacielili na toho jedného kandidáta, ktorý je problémový. Ja vám možno len z toho vypočutia priblížim asi ako som vnímal tohto kandidáta na pozadí aj iných kandidátov, ktorí vystupovali, tak po prvé, on prišiel za sprievodu ochranky, čo bolo naozaj pozoruhodné a keď s touto ochrankou následne vychádzal, takáto ochranka doslova surovým spôsobom odhodila novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú z cesty, za čo sa jej naozaj potrebujem ospravedlniť, ale zoberme si ten jeho prejav. On tam prišiel, sadol si a povedal. Čo sa tu vy vlastne ako keby pechoríte, všetko je politická hra, všetko sú naše dohody, je to tu celkom zbytočné divadlo. Sebavedomý človek plný seba samého, plný moci, ktorý vlastne rozdáva karty. A následne keď teda sme mu kládli také tie akože jednoduchučké otázky za občanov, tak povedzte, ako je to s tým vaším bývaním u toho Bašternáka, kde podľa nás je to korupčné správanie, tak ako povedal, že vás nepoznám, vám neodpoviem. Hej? Potom, keď kolega Dostál mu kládol otázky, tak tam už zistil, že už bude nejaký problém, no a nakoniec na tie otázky ohľadom Gorily a zháňania peňazí vlastnou hlavou a či pil v byte na Vazovovej kolu, už ani neodpovedal a sedel tam ako taký červený zdutý páv plný svojej pýchy a už potom nevedel reagovať, len zdúchol ako
===== Zistil, že už bude nejaký problém, no a na koniec na tie otázky ohľadom Gorily a zháňania peňazí vlastnou hlavou a či pil v byte na Vazovovej Colu, už ani neodpovedal a sedel tam ako taký červený, zdutý páv, plný svojej pýchy a už potom nereagoval, len zdúchol ako gáfor. Ďakujem, že práve tohto kandidáta ste vniesli do tejto debaty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2019 16:39 - 16:55 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nezvyknem reagovať, ale, pán kolega, zareagujem na vaše otázky, pýtate sa, že čo prináša parlament občanom a že čo by, pýtate sa, čo zlepší prácu Národnej rady.
Tak najskôr k tomu zlepšeniu práce Národnej rady, môžem súhlasiť aj s predrečníkmi, že ide o organizáciu celkovej práce a môžem napríklad aj za seba povedať z dnešného dňa, že som v kancelárii počúval jedným uchom rozpravu, popritom som odpovedal novinárovi na otázky a pripravoval som úvodník k reforme dopravy, ktorú budeme predstavovať občanom. A počas toho predsedníctvo parlamentu preskočilo asi päť bodov a v tej chvíli som zistil, že mám robiť spravodajcu, tak som zobral papiere a bežal som, môžte si pozrieť na kamere, do parlamentu. Ale som to nestihol, pretože boli preskočené viaceré body. Takže toto je tá, ten zlý možno manažment, na ktorý narážate.
Ale na druhej strane aj od vás, páni kolegovia, pán kolega, by som očakával, že čo vy okrem kritiky ponúkate občanom Slovenskej republiky? Čo dobré chcete spraviť preto, aby sa nám tu žilo lepšie? Takže ja za seba môžem, si nesiem zodpovednosť za svoj poslanecký výkon a ten si môžu občania jednoducho prečítať, dostanú ho k dispozícií a za ten sa nemusím hanbiť. Len to isté by som očakával aj od vás ako od skupiny poslancov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

5.2.2019 9:34 - 9:41 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona v druhom čítaní do 22. marca 2019 a v gestorskom výbore do 25. marca 2019.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2019 9:13 - 9:16 hod.

Ján Marosz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, k takým dvom bodom.
Prvá vec sú tie preukazy pre rušňovodičov. Tam by som chcel možno sa prihovoriť za to, že keby firma mohla prispieť na tieto preukazy, lebo je to teda požiadavka aj Európskej únie, aj teda musia to mať, tak nie je to celkom tak ako vodičský preukaz na auto, že teda môžem kedykoľvek šoférovať kdekoľvek, tak prihováram sa za to, že aby im bolo prispené.
No a teraz sa chcem vyjadriť ešte k takej zásadnejšej veci, ktorú, ktorú si myslím, že môžme aj tak trošku skritizovať, je to v čl. I, bolo by potrebné vypustiť doterajšie body 23 až 27. Totiž ide o to, že vážnejším spôsobom zasahujeme do organizácie prevádzky železničnej dopravy, ktorej základom je grafikon vlakovej dopravy, ktorý stanovuje sloty pre jednotlivé vlaky. Pri príprave grafikonu vlakov sa z logických dôvodov najprv stanovujú trasy medzinárodných vlakov, ktorých časové polohy sú výsledkom medzinárodných dohovorov, ktorých dosiahnutie nie je vždy jednoduché. Následne sa potom kreslia polohy vnútroštátnych osobných a nakoniec aj nákladných vlakov. No a je, samozrejme, možné, že pri ukladaní časových polôh rôznych vlakov môže dôjsť ku kolízii viacerých záujmov s ohľadom na potrebu rešpektovať celý rad špecifických pravidiel pre používanie železničnej infraštruktúry. Stáva sa tak najmä v situácii, kedy kapacita železničnej infraštruktúry nestačí rastúcej intenzite osobnej dopravy, predovšetkým počas prepravných špičiek. No a v takomto prípade dochádza k tzv. koordinácii, kedy manažér infraštruktúry navrhne uchádzačom o spornú trasu kompromisné riešenia. Táto koordinácia je často umením možného, no a my ideme teraz stanovovať zákonom striktnú prednosť jedných vlakov pred druhými, čo je podľa môjho názoru podstatným obmedzením celej plejády možností, ktoré má konštruktér grafikonu po ruke.
A ešte je tam bod 2, kde naozaj ide o to, že môžme jednoduchým spôsobom odobrať licenciu na poskytovanie železničných dopravných služieb. No a toto tiež, tiež nemôžme podporiť. Súčasná úprava zákona 514/2009 o doprave na dráhach predpokladá možnosť odobratia udelenej licencie len v skutočne závažných prípadoch obmedzených najmä na stratu spôsobilostí, ktoré bolo potrebné preukázať pre jej udelenie. Stanovenie možnosti odňať licenciu za akékoľvek, teda aj banálne porušenie zákona o doprave na dráhach považujeme preto za neprimerané.
Takže len toľko. Chcel by som požiadať, ak je možné, aby tieto pripomienky boli zohľadnené a zapracované. Ďakujem.
Skryt prepis