Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

18.9.2018 o 14:46 hod.

Ján Mora

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2018 14:46 - 14:46 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Iba takú krátku reakciu, pán Baránik, na vás, keďže si pletiete vy pojmy s dojmami, na to, že ste právnik, tak je to celkom zarážajúce, ale ako povedal už kolega Mizík, tu sa bavíme o hanobení štátnych symbolov a prezident neni štátny symbol. Prezident Kiska možno teda je prezident Slovenskej republiky, ale určite nie náš prezident.
A ja by som sa vás chcel spýtať ako člena tej vašej liberálnej skupiny teda, ako sa dá vážiť niekto, kto je usvedčený daňový podvodník?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2018 14:26 - 14:28 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis

10.
Natália, vyzerá to tak, že v tých ostatných krajinách, a je ich naozaj veľa, ktoré si vymenovala, si teda tú svoju štátnosť vážia podstatne viacej ako na Slovensku, čo je vlastne taká paradoxná situácia, keď predsedom Národnej rady je predseda vraj Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Ale to máme aj ohľadne toho pseudoumelca Lorenza či Kalmusa, či jak sa volá to indivíduum, ktoré si spomenula, že čo vlastne očakávame, aký príklad dávame aj mladým Slovákom a Slovenkám, keď tento, s týmto przniteľom štátneho znaku sa vlastne verejne fotil predseda vraj druhej najsilnejšej strany liberál Sulík. Alebo sa s ním verejne objímal daňový podvodník, myslím, že stále prezident, Kiska. Takisto predseda Národnej rady radšej rieši Izrael a nejaké izraelské zákony a možnosti, ako všemožne obmedziť osobné slobody či prejavy svojich oponentov, ako Slovensko. No, bohužiaľ, v tejto chvíli je na Slovensku raj pre tieto protislovenské živly.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2018 14:04 - 14:07 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Ďakujem. Takže pod pojmom štátne symboly Slovenskej republiky sa v zmysle čl. 8 Ústavy Slovenskej republiky rozumie štátny znak, štátna vlajka, štátna pečať a štátna hymna Slovenskej republiky. Štátne symboly Slovenskej republiky sú výrazom štátnej suverenity a trvalou pripomienkou významu nezávislej Slovenskej republiky pre celú slovenskú spoločnosť. Ich hanobenie je preto hrubým a nebezpečným prejavom protislovenského extrémizmu.
V súčasnej dobe sme svedkami čoraz agresívnejších útokov na štátne symboly Slovenskej republiky. Rôzni pseudoumelci, ako je napríklad Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus, úmyselne a verejne hanobia štátny znak Slovenskej republiky formou rôznych vulgárnych karikatúr. Ich správanie pritom ospravedlňujú dokonca významní ústavní činitelia.
Na Slovensku pôsobia tiež rôzne organizácie a jednotlivci, ktorí na svojich zhromaždeniach verejne prezentujú preškrtnutý slovenský dvojkríž a šíria tak nenávisť a odpor k Slovensku a Slovákom.
Hanobenie štátnych symbolov sa dokonca dopúšťajú aj samotní verejní činitelia, ako napríklad aj poslanec Národnej rady Igor Matovič, ktorý vylepil na vchod do budovy Národnej rady znevážujúcu karikatúru štátneho znaku Slovenskej republiky v tvare opice s banánom.
Takéto konanie útočiace vo svojej podstate na základy Slovenskej republiky a štátotvorného slovenského národa je dôsledkom dlhodobej neúcty k štátnym symbolom Slovenskej republiky tak zo strany najrôznejších médií a mimovládnych organizácií, ako aj zo strany štátnych predstaviteľov slúžiacich záujmom cudzej moci.
Zákon o hanobení štátnych symbolov je teda nevyhnutné sprísniť, keďže dôrazné nepotrestanie protislovenských aktivistov, napríklad aj tých, ktorých som už spomenul, znamená nebezpečný precedens, kedy budú samozvaní neoliberálni aktivisti narábať so štátnymi symbolmi, ako sa im zachce, bez obáv zo spravodlivého trestu.
Vzhľadom na uvedené je nevyhnutné prijať také legislatívne opatrenia, ktoré tvrdo a nekompromisne zabránia tomuto nebezpečnému protispoločenskému, protislovenskému konaniu.
V súčasnosti platný Trestný zákon síce postihuje verejné hanobenie akýchkoľvek štátnych symbolov, ale len v rámci trestného činu výtržníctva, pri ktorom nie je určená dolná hranica trestnej sadzby. Páchateľ tak môže v praxi dostať trest odňatia slobody v dĺžke pár dní. Z tohto dôvodu navrhujeme novelizovať Trestný zákon a zaviesť nový trest činu hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky, ktorý bude podstatne prísnejšie postihovať každého, kto bude verejne hanobiť štátne symboly Slovenskej republiky. Prísnejšie postihy navrhujeme pre tých páchateľov, ktorí majú postavenie verejného činiteľa, napríklad aj takého, ako som už spomenul, sú členmi organizovanej skupiny alebo tento trestný čin spáchajú z osobitného motívu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2018 14:02 - 14:03 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Poslanci za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, Rastislav Schlosár, Ján Mora, Stanislav Mizík a Natália Grausová predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov.
Cieľom predloženého návrhu zákona je dôslednejšia a prísnejšia ochrana štátnych symbolov Slovenskej republiky pred akýmkoľvek hanobením, a to zavedením nového trestného činu hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky.
Viac už poviem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2018 14:52 - 14:53 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Poslanec Poliačik, vy ste sa vyjadrili, že tento návrh je pre vás úplne normálny. Áno? Lenže, viete, na zamyslenie ostáva, čo je u vás normálne, pretože u vás je normálne pobehovanie a predvádzanie sa v ženských šatách. Alebo pre vás je normálny ten váš predvolebný klip, tie vaše tanečky s námorníckou čiapkou, kde ste vyzerali, že ste si dali niečo viac, ako je štandardné. Alebo normálny je váš výrok, kedy ste povedali, že čistý heroín je v zásade neškodný. Takže viete, ja vám poviem tak, že to, čo je pre vás normálne, tak ja som hrdý, že som na tej druhej strane, a to považujem za nenormálne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2018 14:14 - 14:15 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
No každopádne s takýmito návrhmi tejto liberálnej strany sa nedá súhlasiť ani len v nejakej minimálnej časti. Je to proste choré, dekadentné, zvrátené, proti životu.
Ale v podstate ma zaujíma hlavne logika tejto, tejto liberálnej strany SaS, resp. všetkých neoliberálov ako takých, keďže na jednej strane ste vítači imigrantov, ale neviem, či viete, čo vlastne imigranti, ktorí sú z 90 % moslimovia, robia s týmito homosexuálnymi typmi na našej planéte. No poväčšine ich trestajú smrťou vo svojich krajinách. Takže mám pocit, že chcete spraviť nejaký taký spoločenský vražedný kokteil, a neviem, či je to veľmi milé teda.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2018 9:25 - 9:26 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Milan, ja ti ďakujem za zosumarizovanie týchto prípadov, ktoré si tunak dal, a naozaj si musíme naliať čistého vína a povedať si, že na Slovensku je naozaj nárast extrémizmu. Ale tak isto si musíme naliať čistého vína a povedať, že kde pramení ten nárast extrémizmu. A je to, bohužiaľ, iba medzi cigánskymi asociálmi, ktorí sú buď sfetovaní alebo potúžení alkoholom. Len za posledné dva týždne na Heľpe ožratí asociáli napadli štyroch chlapov, ktorí sa vracali z roboty. Len včera cigánski asociáli napadli v Brezne barmana len kvôli tomu, že im odmietal po záverečnej naliať alkohol.
A tak isto sa pýtam, ako si spomenul tú podrezanú pani z Polomky, či si nezaslúžila pozornosť pani Cséfalvayovej a tak isto, aby robila takúto iniciatívu, ako robí teraz, ktorú my samozrejme podporíme. A takýchto prípadov je veľa. Tak isto napadnutie 70-ročného pána v Kameňanoch. To naozaj sa musí stať niečo cudzincovi, aby sa tunak v Národnej rade Slovenskej republiky zodvihli zadky a robili takúto iniciatívu? Alebo to treba chápať tak, že pre maďarskú stranu MOST – HÍD je život cudzinca prednejší ako život Slováka?
Ďakujem,
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2018 14:26 - 14:26 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Pán poslanec Kéry, ja sa len chcem každopádne v prvom momente poďakovať teda za vašu podporu vášho zákona. Len trošku mi prišlo také, také zvláštne, že pri vašom výroku, teda hneď po vašom výroku nesúď, aby si nebol súdený, odznelo hneď slovo fašista. No ja sa osobne za fašistu nepovažujem, ale každopádne ako úplne kultivovaný prejav. Ja vám ešte raz ďakujem a tieto, tie invektívy, ktoré potom nasledovali, teda trošku pomýlené skrz na skrz na poslanca Uhríka, ale to si asi povie sám, berem ako takú povinnú jazdu vás, ako člena strany SMER - SD.
Ale ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2018 13:14 - 13:15 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Marian, tá tvoja informácia ohľadne TA3-ky, no, je to jedna veľká hanba. Ja som to takisto vo včerajšej rozprave zhrnul, nejaké reakcie tých mediálnych vystúpení alebo nevystúpení, no, bohužiaľ, sme svedkami toho, ako v rámci tohto zákona sú predkladané vyslovene iba tendenčné a zavádzajúce informácie.
No, bohužiaľ, čo čakať od takýchto ľudí, ktorým ide naozaj o všetko možné, len nie o život nenarodených detí? Príkladom toho je napríklad portál Aktuality, ktorý zverejňuje takisto veľmi tendenčné informácie veľakrát. A dneska dokonca zverejnili názor nejakého politológa Miroslava Kusého, nepoznám toho človeka, ale ktorý tvrdí, a je to politológ, čiže by sa mal vyznať, ktorý tvrdí, že náš zákon ide o, že ide o čisto prevarenú a otrepanú tému. No a ja sa teda pýtam, že ako môže niekto so zdravým rozumom nazvať problematiku zabíjania nenarodených detí ako prevaranú, prevarenú a otrepanú tému. To je absolútna hanba, stoka mediálnych informácií, ktoré nám podsúvajú. Ale je nutné si naozaj uvedomiť, že takéto scestné názory majú ľudia, osoby, s ktorými rodičia na potrat nešli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2018 10:25 - 10:26 hod.

Ján Mora Zobrazit prepis
Natália, tvoje konštatovanie na začiatku tvojho prejavu, že škoda, že tu nesedí viac poslancov z ostatných strán, je, bohužiaľ, odraz aktuálnej politickej kultúry, ktorá v tejto chvíli panuje na Slovensku, je naozaj škoda, že miesto toho, aby otvorene komunikovali svoj názor na túto naozaj vážnu problematiku, sa farizejsky skrývajú v útrobách Národnej rady Slovenskej republiky a majú v podstate iba jediný argument, že nebudú legitimizovať náš návrh zákona, len, bohužiaľ, zabúdajú na to, že tu nejde ani o našu stranu, ani o Mariana Kotlebu, ani o Uhríka, ani o Mazureka, ale ide o záchranu nenarodených detí a to je naozaj téma, ktorá si zaslúži diskusiu. A je naozaj veľká hanba, že sa jej zúčastňuje takéto mizivé percento ostatných poslancov z ostatných klubov.
A čo sa týka tých, toho školenia tých pojmov, ktoré si tu spomínala, no, bohužiaľ, evidentne to, že vo výrazoch majú poniektorí poslanci, hlavne zo SaS-ky a z OĽANO, hokej, im nebráni ich používať, akokoľvek sa im to hodí, ale iba práve vtedy, keď sa im to hodí, to, že to nemá zmysel, im, samozrejme, vôbec nevadí.
Ďakujem.
Skryt prepis