Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.12.2018 o 10:45 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2018 10:45 - 10:47 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ondrej, tvoje argumenty, pridám k nim ešte jeden taký, také verejné tajomstvo v parlamente, hovoríme si to tu viacerí, viacerí sa poznáte aj s kolegami z iných strán, aj z koaličných strán, a je také verejné tajomstvo, že za tento zákon nechcú ani koaliční kolegovia SNS hlasovať. Dôkazom toho by mohla byť situácia, kedy bolo vzadu v miestnosti tajné hlasovanie, kde ja som za pletou hlasovala a počula som pána Bugára, ako hovorí svojim, otočený mne chrbtom teda a nevidiac ma, lebo som bola za plentou, pán Bugár hovorí svojim, že "preboha, ja svojich poslancov znásilňujem a on za to nehlasuje?", mysliac práve posledné hlasovanie pána Danka, kedy za tento návrh - a zrejme omylom, predpokladám - nehlasoval, ale podstatné je v tomto to, že existujú poslanci, ktorých treba znásilňovať.
Prosím vás, pán Bugár, neznásilňujte v tomto tých poslancov, lebo dobre robia, že nechcú za to hlasovať. A v prípade, že sú aj iní, tak tiež to netreba, lebo pozrime sa na diela SNS v tomto parlamente, čo tu rieši pán Danko s tým milým úsmevom: horalky, tričká v parlamente, dvojbodku v logu, máme tu úžasné dovolenkové poukazy, alebo tak trochu aj nemáme, máme tu 13. platy, alebo tak trochu aj nemáme, k tomu to roztlieskavanie Ruska.
Tento zákon je diskriminačný a naozaj hlúpy, prezident ho vrátil, môže zvýšiť cenu potravín, budeme musieť niesť zaňho sankcie, tento zákon je asi tak kvalitný jak vaša rigorózka, pán predseda parlamentu.
A ja sa len pýtam koaličných kolegov SNS, dokedy budú takto škodlivé zákony a toto hlúpe vyskakovanie a takéto doslova sprostosti podporovať? Prosím vás pekne, veď zamyslime sa nad tým.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2018 18:03 - 18:05 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, dvakrát ste mi ukrivdili počas vašej reči. Prvýkrát, ja som poďakovala, prvé čo som povedala som poďakovala za prácu analytikov a za tú možnosť. A naozaj to vyzdvihujem ešte raz, aby ste brali aj ďakovanie vám, že takéto niečo máme. Myslím si, že je to veľmi prospešné. A druhýkrát, keď ste hovorili, že ako každý rok je to tu o tom, kde chýbajú všade peniaze. Len keď ste si, možno ste nepostrehli, ale ja som nepovedala, že chýbajú v zdravotníctve, ale som presne pomenovala aj odkiaľ aj vziať. A pomenovala som to tak, že z obrany zobrať minimálne 200 mil. a z rezerv, kde máte po všetkých vašich sľuboch po odrátaní vám zostáva 135 odtiaľ zobrať 100 mil., vrátiť to do zdravotníctva. A keď znižovať niekde, tak na strane odvodov ľudí. No a teraz sa dostávame k tej obrane. Rozumiem tomu, že hovoríte, že je tam splátka 500 mil. za tie stíhačky. Ale plánované bolo 400 mil. v obrane. Je tam 871 mil. Čiže ešte stále tam zostáva tá rezerva. A tá moja základná otázka stále smeruje k tomu, prečo zdravotníctvo nie a práve obrana áno, pokiaľ je pravda, že zdravotníctvo má jednoducho lepšie vykazovanie, lepšiu komunikáciu. Lebo keď zoberiete zo zdravotníctva tie peniaze a bude možno aj argumentovať súkromnými poisťovňami, tak sú lepšie investované peniaze, keď za to nakúpime stíhačky a nejaká súkromná spoločnosť má z toho zisk. A máte nulový deficit, ale v zdravotníctve nemáme vyriešenú dlhodobú starostlivosť, dlh nemocníc, investičný dlh, nemáme personál. Úroveň dožitia je katastrofálna. A toto sú nieže výkriky lobistických skupín, ale toto sú výkriky práve pacientov. A jednoducho tomu zdravotníctvu by to pomohlo. Áno, my sa zmestíme nejako prežiť, ale k tomu zlepšeniu, ja som presvedčená, že v zdravotníctve by boli tie peniaze užitočnejšie ako v obrane. Preto vravím, z obrany 200 mil. aj z rezerv... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2018 17:36 - 17:36 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No to si vypočujú tí analytici teda, že celá opozícia celý deň hovorí iba o nich a Edko bol si ďalší, ktorý spomenul ministerstvo zdravotníctva, tak ja len teda chcem opäť zdôrazniť už niekoľký v tento deň takisto ako sa pán minister pochválil si ministerstvo zdravotníctva a ich analytikov. Ja teda opäť zdôrazňujem, že pritom, ako toto všetko hovoríme, uvedomme si, že práve zdravotníctvo jemu bolo zobraté najviac v podstate len preto, že ľudia viac vyprodukovali. Čiže miesto, aby sa znížili odvody ľuďom a štát dal tým, ktorí pracujú najlepšie, tak ich pod svojou vo svojej podstate potrestal, obávam sa, že do budúcna to nie je dobrým príkladom práce preto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2018 15:39 - 15:40 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mirko, k tomu tvojmu vystúpeniu, ja veľmi, veľmi súhlasím práve s tou časťou, kde si hovoril o tom, že tí analytici sú, pracujú. To som aj ja chválila vo svojom vystúpení a veľmi dobre si teda povedal, že v podstate hodnota žiadna, ale teda nie ich chybou, ale chybou vedenia, a toto teda na zdravotníctve platí naozaj veľmi a myslím si, že teda určite aj v iných rezortoch, tak ja by som ti len chcela potvrdiť a sama seba sa pýtam, že na čo sú nám potom toľkí analytici, toľko materiálov, toľko odporúčaní, keď to v podstate žiadny rezort nedodržuje tak ako by mal, ako by mohol a ešte, keď sa dostaneme teda k rozpočtu, tak na koniec tí, ktorí to dodržujú najlepšie, dostanú najmenej a tí, ktorí najhoršie, dostanú najviac. Tak to mi príde, že do budúcna ako veľmi slabá motivácia robiť niečo podľa odporúčaní analytikov, ktorí teda si myslím naozaj tiež, že robia dobrú robotu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2018 15:04 - 15:05 hod.

Jana Cigániková
Ďakujem pekne. Mirko, neuveríš, čakala som tento koment. Keď som to písala, som si povedala, že ja by som presne takto reagovala. Napriek tomu teda, predstavme si, že politici a nominanti dodržujú zákon a keď ho teda chcú dodržovať, dodržiavať, tak keďže nie je navýšený aparát, ktorý by verejnej obstarával, tak je dosť málo pravdepodobné, že to normálnym legálnym spôsobom dokážu minúť. Druhá vec je, čo dokážu iným spôsobom, áno.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 14:53 - 15:04 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ten môj príspevok bol prerušený, ale v podstate na začiatku hovorila som o tom, že zdravotníctvo je vnímané aj spoločnosťou a občanmi ako veľký problém, ktorý treba riešiť. O tom, že vláda deklarovala niekoľkokrát, že zdravotníctvo je prioritou a že budem teda v rozpočte hovoriť práve o zdravotníctve a možno trošku na prekvapenie aj o ďalšom ešte jednom rezorte, ale to si nechám na neskôr. Zdôraznila som to, že vláda hovorí, že dáva historicky najviac
===== spoločnosťou a občanmi ako veľký problém, ktorý treba riešiť. O tom, že vláda deklarovala niekoľkokrát, že zdravotníctvo je prioritou a že budem teda v rozpočte hovoriť práve o zdravotníctve a možno trošku na prekvapenie aj o ďalšom ešte jednom rezorte, ale to si nechám na neskôr. Zdôraznila som to, že vláda hovorí, že dáva historicky najviac. Mne sa strašne páčil kolega z OĽaNO Marek Krajčí, ktorý povedal, že aj on je každý rok najstarší. Tak presne takto dáva historicky najviac, lebo každý rok je to historicky najviac samozrejme, keďže ekonomika rastie. Ale čo nie je každý rok, historicky najviac zobrali zdravotníctvu a to teda sumárne 300 miliónov, ktoré v podstate nejakým spôsobom, ktorý neskôr vysvetlím nechali zaplatiť ľuďom a preniesli tie peniaze do iného rezortu. Hovorila som o tom, že aký je nárast, 219 miliónov v nominálnom vyjadrení a z toho je vlastne nejakých 197 miliónov náklady len na mzdy a preto som hovorila, že nebude na riešenie naozajstných problémov, ktoré v zdravotníctve riešiť treba. To sú nízke platy zdravotníkov, ktorých správanie a nechuť a odpor, ktorý už asi každému z nás príde často opodstatnený a to vyhoretie a frustrácia, odnesie si to pacient. Hrôzostrašné priestory poskytovateľov, odnesie si to pacient a samozrejme tiež personál, ktorý tam musí dennodenne robiť. Násobne vyššie náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zadlžených zariadeniach, ako sú hlavne teda štátne nemocnice, ktoré tým, že sú dlžníkmi dostávajú od dodávateľov oveľa vyššie ceny. Toto samozrejme si odnesie rozpočet a teda platcovia, ktorí doňho prispievajú, občania.
No tu niekde sme skončili pri tých zadlžených nemocniciach. A hovorila som práve o tom, že kým nezačneme riešiť tie problémy, že sa to tu bude stále kumulovať a že tento rozpočet nám nedáva možnosť riešiť tento problém. Lebo ako vyriešite problém nemocníc, ktoré hovoria, že dostávajú malé platby, ktoré vedia vydokladovať, že teda máme takéto náklady a od poisťovní nedostaneme ani toľko, aby sme náklady pokryli? Najväčšou poisťovňou je práve Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá by teda túto situáciu mohla z veľkej miery pokrývať, ale bohužiaľ nemá z čoho, keďže rozpočet je taký, že poisťovňa sama avizuje, že bude mať veľké problémy na konci s hospodárením, že jej bolo zobraté 165 miliónov za poistencov štátu. Takže desiatky miliónov, o desiatky miliónov prichádza tým že ministerka zdravotníctva nepodpísala revíziu liekov a tieto peniaze išli pfarmafirmám, že toto všetko, zdôrazňujem, sa týka ale pacientov a samozrejme zdravotníckeho personálu, ale následne opäť pacientov. Takisto nebudeme mať priestor na riešenie investičného dlhu. Všetky prístroje, zariadenia, zdravotnícka nejaká technika nehrozí, že teda štátne nemocnice napríklad dokážu aspoň ako tak konkurovať vybavením a priestormi vlastne súkromným. Čo je tiež zlé pre štátne nemocnice, kedy sme sa za nich už teda rozhodli spravovať. Tak nikam sa nedostaneme takto.
No a čo je pre mňa jeden z najdôležitejších problémov, dlhodobá starostlivosť. Toto je niečo, čo už tu asi aj niekoľkokrát zaznelo, pán minister. Zrejme to teda počúvate, napriek tomu, že ste minister financií aj od zdravotníkov. Je to obrovský problém, ktorý naozaj vieme o tom všetci, nikto to nerieši a ten kto to teda má riešiť, by podľa mňa, z veľkej časti malo byť zdravotníctvo, ale nie sú na to finančné zdroje, pán minister. Ten rozpočet s týmto neráta, čo je, čo je nieže škoda, ale tragédia. Takže toto tomu vytýkam.
Čo by som ešte povedala, že je dosť veľký problém, aj keď netýka sa to ako rozpočtu, ako takého, ale ten presun, tá forma, akým spôsobom bude zdravotníctvo financované do budúcna a teda, že doteraz bol nejaký príspevok na poistenca štátu. Poistenci štátu sú práve tie skupiny obyvateľov, ktoré potrebujú najviac zdravotnú pomoc. Sú tam dôchodci, sú tam deti, sú tam mamičky na materskej, čiže skupiny, ktoré najviac spotrebovávajú, ale zdravotnú starostlivosť najviac pomoci potrebujú a často si treba povedať, že politici si cez takéto skupiny aj robia nejakú tú politickú kampaň, keď dávajú teda rôzne skupiny do tých, do tých poistencov štátu a povedia, však štát to za vás zaplatí. Lenže štát to prestáva platiť, ten príspevok na poistenca štátu klesá. Bolo pôvodne defaultne, že mal byť 4 %, postupom času každý rok klesol o niečo. Tento rozpočet hovoril vlastne po prepočte o tom, že to bude 2,9 % po pozmeňováku pána Kamenického to vychádza na 3,3 %, ak sa nemýlim za poistenca. No ale problém je aj v tej, v tej forme. Jednak je to teda o tých 300 miliónov menej, to je tých 300 miliónov, ktoré ste zobrali, že ste znížili ten príspevok, ktorý dával štát, ktorý zákonne by mal dávať štát, tak ste ho jednoducho znížili a tým pádom z toho koláča vám zostanú financie, ktoré presúvate inam. No a tento mechanizmus sám o sebe, že teraz už nebude, že na poistenca štátu, ale povie sa toľko a toľko sa má dať do zdravotníctva, počkáme si, koľko zarábajúci ľudia odvedú daní, odvedú odvodov, pardon, v tomto prípade a potom už len doplatíme. Toto je podľa mňa veľmi, veľmi zlé uvažovanie, jednak ekonomicky neaktívnych poistencov je 2 850 000, ak okolo, ak dobre viem. Čiže je ich viacej ako ekonomicky aktívnych, ktorí to celé ťahajú. Oni to ťahajú samozrejme tak či tak. Len tá nebezpečnosť, lebo sa to platí z daní. Hej? Len tá nebezpečnosť je v tom, že jednoducho štát si odvykne, štát si odvykne platiť za svojich poistencov. Je veľmi ľahké potom urobiť rozhodnutie, že vy ste tá skupina, za ktorú bude platiť štát, ale potom ten štát nedá tie peniaze. Odvykne si dávať ten svoj podiel zodpovednosti do zdravotníctva a tie peniaze jednoducho presunie inam. A ten najväčší problém, čo v tom ja vidím, keď teda vlastne týmto opatrením, že znižujete ten príspevok na poistenca štátu hovoríte, ľudia zarobili viac, dali viacej odvodov, je viac peňazí, tak my štát si môžme teda dovoliť dať menej, tak sa vás pýtam, prečo to nemá opačnú logiku? Prečo, keď teda ľudia zarobili viac, tak prečo im neznížime odvody? Tých 300 miliónov, to by bolo 1 % dole zo zdravotných odvodov. A vy miesto tohoto zoberete a dáte to niekde na obedy zadarmo a na stíhačky. Namiesto toho, aby ste to proste nechali ľuďom. Toto mne príde veľmi nefér, nebezpečné aj do budúcna. Ešte je samozrejme problém aj to, že ak teda budeme chcieť zachovať súčasnú úroveň zdravotnej starostlivosti a súčasne chceme požadovať nízky rast verejných výdavkov v zdravotníctve, o čom vlastne rozpočet predpokladá, tak bude nutné podstatne zvýšiť podiel súkromných výdavkov, teda veď povedzme si na rovinu. Vyššie platby od občanov. Doplatky a priame platby.
To, čo vám chcem dať, pán minister za pravdu a čím by ste mi asi oponovali, čo sa týka zdravotníctva, ja vám teda hovorím, že, že ste dal najmenej zo všetkých rezortov. A vy mi zrejme poviete, že tento rezort má ešte zdroje, má odkiaľ čerpať. Práve vieme, že ministerstvo zdravotníctvo má nejakú rezervu v revízii úhrad, pokiaľ ju podpíše. Tam teda minimálne tých 50 miliónov eur. Takisto z roku 2017 zostali kapitálky 60 miliónov, z roku 2018 30 miliónov, vy ste pridali ďalších 100 v tomto rozpočte. Áno, súhlasím. Ďalších 90 miliónov nevyčerpaných kapitáloch z minulých rokov. Revízia výdavkov hovorí o úspore 100 miliónov. To sú veľké čísla a naozaj, máte pravdu, že zdravotníctvo má ešte rezervy. Ale to, čo je dôležité, my tieto veci vieme vďaka analytikom, ktorých som na začiatku spomínala. Práve pre toto som ich spomínala, lebo vy ste niekoľkokrát pochválili ministerstvo zdravotníctva. Je to podľa vás rezort, s ktorým sa spolupracuje najlepšie. My máme preto takéto dobré údaje a tak sa dá určiť, v podstate, kde sú rezervy, pretože s vami ministerstvo zdravotníctva na rozdiel od iných, spolupracuje veľmi dobre a preto si nemyslím, že je úplne namiesto práve tých, ktorí príkladne spolupracujú trestať. Lebo viete, pán minister, poznáte ten vtip, čo sa teraz najnovšie hovorí, že príde pacient k lekárovi a pýta sa lekára, že: Pán doktor, pán doktor budem v poriadku? A lekár odpovedá: Neviem, ale máme super stíhačky. A o tomto je ten rozpočet, lebo vy ste jednoducho pracujúcim dali 300 miliónov navyše oproti tomu, čo sám hovoríte, že by ste museli, ale do rozpočtu obrany, pánovi Dankovi ste dali o 471 miliónov viac ako bol pôvodný plán. Tak ja si myslím, že toto, toto mi príde nepochopiteľné. Chápem, že sú v zdravotníctve rezervy, rozumiem tomu, že chcete od nich vyťažiť viac a dokonca to považujem za správne, ale v porovnaní tých rezortov medzi sebou nerozumiem tomu, prečo zdravotníctvu zoberete 300 a obrane bez akejkoľvek komunikácie, bez akýchkoľvek dát, bez akýchkoľvek podkladov dáte 471 miliónov navyše. A tu máte odmenu, že vám podpisujú zmluvy bez vás. Rozdiel vo výdavkoch na rozvoj medzi návrhom dlhodobého plánu rozvoja obrany z minulého roka a návrhom rozpočtu na rok 2019 skočil o 168 %. Vy ste ešte minulý rok plánovali dať o 168 menej % ako ste dali teraz, kým zdravotníctvo medziročne kleslo z výdavkov teda štátneho rozpočtu o 16 %. A teraz si uvedomte, akým spôsobom s vami zdravotníctvo komunikuje, aké vám dáva podklady a aké obrana. Tak rozumiete, to rozhorčenie a tá krivda je práve v tomto. A nikde nie je objasnené v tom rozpočte, načo konkrétne to má ísť. Je, je to proste, podľa mňa toľko veľa obrana ani nedokáže procesne minúť, lebo nikde sme si ani nevšimli informáciu o navýšení aparátu na napríklad na verejné obstarávanie v takejto sume.
Takže, no a ešte k tomu chcem povedať, ak by sme teda ušetrili z obrany, dokázali by sme ušetriť 470 miliónov a ešte sú tam samozrejme, už niekoľkokrát spomínané rezervy v rozpočte, ak odrátame náklady na všetky možné sľuby, daňový bonus, rekreačné poukazy, obedy zadarmo, vianočné príspevky, tak nám ešte v rezervách zostáva, rezerva v rezerve 135 miliónov. Toto všetko by sa dalo teda použiť na zdravotníctve. Ja sa ešte prihlásim v ústnej. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 14:53 - 15:04 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ten môj príspevok bol prerušený, ale v podstate na začiatku hovorila som o tom, že zdravotníctvo je vnímané aj spoločnosťou a občanmi ako veľký problém, ktorý treba riešiť. O tom, že vláda deklarovala niekoľkokrát, že zdravotníctvo je prioritou a že budem teda v rozpočte hovoriť práve o zdravotníctve a možno trošku na prekvapenie aj o ďalšom ešte jednom rezorte, ale to si nechám na neskôr. Zdôraznila som to, že vláda hovorí, že dáva historicky najviac
===== spoločnosťou a občanmi ako veľký problém, ktorý treba riešiť. O tom, že vláda deklarovala niekoľkokrát, že zdravotníctvo je prioritou a že budem teda v rozpočte hovoriť práve o zdravotníctve a možno trošku na prekvapenie aj o ďalšom ešte jednom rezorte, ale to si nechám na neskôr. Zdôraznila som to, že vláda hovorí, že dáva historicky najviac. Mne sa strašne páčil kolega z OĽaNO Marek Krajčí, ktorý povedal, že aj on je každý rok najstarší. Tak presne takto dáva historicky najviac, lebo každý rok je to historicky najviac samozrejme, keďže ekonomika rastie. Ale čo nie je každý rok, historicky najviac zobrali zdravotníctvu a to teda sumárne 300 miliónov, ktoré v podstate nejakým spôsobom, ktorý neskôr vysvetlím nechali zaplatiť ľuďom a preniesli tie peniaze do iného rezortu. Hovorila som o tom, že aký je nárast, 219 miliónov v nominálnom vyjadrení a z toho je vlastne nejakých 197 miliónov náklady len na mzdy a preto som hovorila, že nebude na riešenie naozajstných problémov, ktoré v zdravotníctve riešiť treba. To sú nízke platy zdravotníkov, ktorých správanie a nechuť a odpor, ktorý už asi každému z nás príde často opodstatnený a to vyhoretie a frustrácia, odnesie si to pacient. Hrôzostrašné priestory poskytovateľov, odnesie si to pacient a samozrejme tiež personál, ktorý tam musí dennodenne robiť. Násobne vyššie náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zadlžených zariadeniach, ako sú hlavne teda štátne nemocnice, ktoré tým, že sú dlžníkmi dostávajú od dodávateľov oveľa vyššie ceny. Toto samozrejme si odnesie rozpočet a teda platcovia, ktorí doňho prispievajú, občania.
No tu niekde sme skončili pri tých zadlžených nemocniciach. A hovorila som práve o tom, že kým nezačneme riešiť tie problémy, že sa to tu bude stále kumulovať a že tento rozpočet nám nedáva možnosť riešiť tento problém. Lebo ako vyriešite problém nemocníc, ktoré hovoria, že dostávajú malé platby, ktoré vedia vydokladovať, že teda máme takéto náklady a od poisťovní nedostaneme ani toľko, aby sme náklady pokryli? Najväčšou poisťovňou je práve Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá by teda túto situáciu mohla z veľkej miery pokrývať, ale bohužiaľ nemá z čoho, keďže rozpočet je taký, že poisťovňa sama avizuje, že bude mať veľké problémy na konci s hospodárením, že jej bolo zobraté 165 miliónov za poistencov štátu. Takže desiatky miliónov, o desiatky miliónov prichádza tým že ministerka zdravotníctva nepodpísala revíziu liekov a tieto peniaze išli pfarmafirmám, že toto všetko, zdôrazňujem, sa týka ale pacientov a samozrejme zdravotníckeho personálu, ale následne opäť pacientov. Takisto nebudeme mať priestor na riešenie investičného dlhu. Všetky prístroje, zariadenia, zdravotnícka nejaká technika nehrozí, že teda štátne nemocnice napríklad dokážu aspoň ako tak konkurovať vybavením a priestormi vlastne súkromným. Čo je tiež zlé pre štátne nemocnice, kedy sme sa za nich už teda rozhodli spravovať. Tak nikam sa nedostaneme takto.
No a čo je pre mňa jeden z najdôležitejších problémov, dlhodobá starostlivosť. Toto je niečo, čo už tu asi aj niekoľkokrát zaznelo, pán minister. Zrejme to teda počúvate, napriek tomu, že ste minister financií aj od zdravotníkov. Je to obrovský problém, ktorý naozaj vieme o tom všetci, nikto to nerieši a ten kto to teda má riešiť, by podľa mňa, z veľkej časti malo byť zdravotníctvo, ale nie sú na to finančné zdroje, pán minister. Ten rozpočet s týmto neráta, čo je, čo je nieže škoda, ale tragédia. Takže toto tomu vytýkam.
Čo by som ešte povedala, že je dosť veľký problém, aj keď netýka sa to ako rozpočtu, ako takého, ale ten presun, tá forma, akým spôsobom bude zdravotníctvo financované do budúcna a teda, že doteraz bol nejaký príspevok na poistenca štátu. Poistenci štátu sú práve tie skupiny obyvateľov, ktoré potrebujú najviac zdravotnú pomoc. Sú tam dôchodci, sú tam deti, sú tam mamičky na materskej, čiže skupiny, ktoré najviac spotrebovávajú, ale zdravotnú starostlivosť najviac pomoci potrebujú a často si treba povedať, že politici si cez takéto skupiny aj robia nejakú tú politickú kampaň, keď dávajú teda rôzne skupiny do tých, do tých poistencov štátu a povedia, však štát to za vás zaplatí. Lenže štát to prestáva platiť, ten príspevok na poistenca štátu klesá. Bolo pôvodne defaultne, že mal byť 4 %, postupom času každý rok klesol o niečo. Tento rozpočet hovoril vlastne po prepočte o tom, že to bude 2,9 % po pozmeňováku pána Kamenického to vychádza na 3,3 %, ak sa nemýlim za poistenca. No ale problém je aj v tej, v tej forme. Jednak je to teda o tých 300 miliónov menej, to je tých 300 miliónov, ktoré ste zobrali, že ste znížili ten príspevok, ktorý dával štát, ktorý zákonne by mal dávať štát, tak ste ho jednoducho znížili a tým pádom z toho koláča vám zostanú financie, ktoré presúvate inam. No a tento mechanizmus sám o sebe, že teraz už nebude, že na poistenca štátu, ale povie sa toľko a toľko sa má dať do zdravotníctva, počkáme si, koľko zarábajúci ľudia odvedú daní, odvedú odvodov, pardon, v tomto prípade a potom už len doplatíme. Toto je podľa mňa veľmi, veľmi zlé uvažovanie, jednak ekonomicky neaktívnych poistencov je 2 850 000, ak okolo, ak dobre viem. Čiže je ich viacej ako ekonomicky aktívnych, ktorí to celé ťahajú. Oni to ťahajú samozrejme tak či tak. Len tá nebezpečnosť, lebo sa to platí z daní. Hej? Len tá nebezpečnosť je v tom, že jednoducho štát si odvykne, štát si odvykne platiť za svojich poistencov. Je veľmi ľahké potom urobiť rozhodnutie, že vy ste tá skupina, za ktorú bude platiť štát, ale potom ten štát nedá tie peniaze. Odvykne si dávať ten svoj podiel zodpovednosti do zdravotníctva a tie peniaze jednoducho presunie inam. A ten najväčší problém, čo v tom ja vidím, keď teda vlastne týmto opatrením, že znižujete ten príspevok na poistenca štátu hovoríte, ľudia zarobili viac, dali viacej odvodov, je viac peňazí, tak my štát si môžme teda dovoliť dať menej, tak sa vás pýtam, prečo to nemá opačnú logiku? Prečo, keď teda ľudia zarobili viac, tak prečo im neznížime odvody? Tých 300 miliónov, to by bolo 1 % dole zo zdravotných odvodov. A vy miesto tohoto zoberete a dáte to niekde na obedy zadarmo a na stíhačky. Namiesto toho, aby ste to proste nechali ľuďom. Toto mne príde veľmi nefér, nebezpečné aj do budúcna. Ešte je samozrejme problém aj to, že ak teda budeme chcieť zachovať súčasnú úroveň zdravotnej starostlivosti a súčasne chceme požadovať nízky rast verejných výdavkov v zdravotníctve, o čom vlastne rozpočet predpokladá, tak bude nutné podstatne zvýšiť podiel súkromných výdavkov, teda veď povedzme si na rovinu. Vyššie platby od občanov. Doplatky a priame platby.
To, čo vám chcem dať, pán minister za pravdu a čím by ste mi asi oponovali, čo sa týka zdravotníctva, ja vám teda hovorím, že, že ste dal najmenej zo všetkých rezortov. A vy mi zrejme poviete, že tento rezort má ešte zdroje, má odkiaľ čerpať. Práve vieme, že ministerstvo zdravotníctvo má nejakú rezervu v revízii úhrad, pokiaľ ju podpíše. Tam teda minimálne tých 50 miliónov eur. Takisto z roku 2017 zostali kapitálky 60 miliónov, z roku 2018 30 miliónov, vy ste pridali ďalších 100 v tomto rozpočte. Áno, súhlasím. Ďalších 90 miliónov nevyčerpaných kapitáloch z minulých rokov. Revízia výdavkov hovorí o úspore 100 miliónov. To sú veľké čísla a naozaj, máte pravdu, že zdravotníctvo má ešte rezervy. Ale to, čo je dôležité, my tieto veci vieme vďaka analytikom, ktorých som na začiatku spomínala. Práve pre toto som ich spomínala, lebo vy ste niekoľkokrát pochválili ministerstvo zdravotníctva. Je to podľa vás rezort, s ktorým sa spolupracuje najlepšie. My máme preto takéto dobré údaje a tak sa dá určiť, v podstate, kde sú rezervy, pretože s vami ministerstvo zdravotníctva na rozdiel od iných, spolupracuje veľmi dobre a preto si nemyslím, že je úplne namiesto práve tých, ktorí príkladne spolupracujú trestať. Lebo viete, pán minister, poznáte ten vtip, čo sa teraz najnovšie hovorí, že príde pacient k lekárovi a pýta sa lekára, že: Pán doktor, pán doktor budem v poriadku? A lekár odpovedá: Neviem, ale máme super stíhačky. A o tomto je ten rozpočet, lebo vy ste jednoducho pracujúcim dali 300 miliónov navyše oproti tomu, čo sám hovoríte, že by ste museli, ale do rozpočtu obrany, pánovi Dankovi ste dali o 471 miliónov viac ako bol pôvodný plán. Tak ja si myslím, že toto, toto mi príde nepochopiteľné. Chápem, že sú v zdravotníctve rezervy, rozumiem tomu, že chcete od nich vyťažiť viac a dokonca to považujem za správne, ale v porovnaní tých rezortov medzi sebou nerozumiem tomu, prečo zdravotníctvu zoberete 300 a obrane bez akejkoľvek komunikácie, bez akýchkoľvek dát, bez akýchkoľvek podkladov dáte 471 miliónov navyše. A tu máte odmenu, že vám podpisujú zmluvy bez vás. Rozdiel vo výdavkoch na rozvoj medzi návrhom dlhodobého plánu rozvoja obrany z minulého roka a návrhom rozpočtu na rok 2019 skočil o 168 %. Vy ste ešte minulý rok plánovali dať o 168 menej % ako ste dali teraz, kým zdravotníctvo medziročne kleslo z výdavkov teda štátneho rozpočtu o 16 %. A teraz si uvedomte, akým spôsobom s vami zdravotníctvo komunikuje, aké vám dáva podklady a aké obrana. Tak rozumiete, to rozhorčenie a tá krivda je práve v tomto. A nikde nie je objasnené v tom rozpočte, načo konkrétne to má ísť. Je, je to proste, podľa mňa toľko veľa obrana ani nedokáže procesne minúť, lebo nikde sme si ani nevšimli informáciu o navýšení aparátu na napríklad na verejné obstarávanie v takejto sume.
Takže, no a ešte k tomu chcem povedať, ak by sme teda ušetrili z obrany, dokázali by sme ušetriť 470 miliónov a ešte sú tam samozrejme, už niekoľkokrát spomínané rezervy v rozpočte, ak odrátame náklady na všetky možné sľuby, daňový bonus, rekreačné poukazy, obedy zadarmo, vianočné príspevky, tak nám ešte v rezervách zostáva, rezerva v rezerve 135 miliónov. Toto všetko by sa dalo teda použiť na zdravotníctve. Ja sa ešte prihlásim v ústnej. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 12:52 - 13:00 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a začnem trošku netradične, ale myslím si, že je, považujem to za správne poďakovať sa na tomto mieste Eugenovi Jurzycovi, ale aj mojim kolegom Martinovi Bartovi a Martinovi Pilníkovi, ktorí teda trpezlivo so mnou o rozpočte veľmi podrobne diskutovali a nie raz. Tak si myslím, že veľa vecí, ktoré poviem teda budem mať aj od nich, resp. sme o tom diskutovali. Tak si myslím, že by bolo sebecké teda tváriť sa, že je to všetko iba odo mňa, ale zároveň tá ďakovačka na začiatok, keď už, tak mala by asi aj patriť analytikom IZTP, UHP Implementačnej je jednotke, IFP, všetkým možným analytikom, ktorí naozaj nie že diskutujú, nejde ani tak o to, ale dávajú podklady na základe, ktorých mi môžme diskutovať a tak ako to bolo aj povedané práve mojim kolegom pánom Jurzycom toto je, aleže diametrálne odlišná forma debaty, akú teraz vedieme. Tiež som po tom, čo tu bolo predtým až nadšená. Bolo by úžasné, keby takto vyzeralo rokovanie parlamentu a keby sme namiesto nechcem teraz spomínať tie témy, ale ľahších tém teda preberali takéto veci, ktoré sa týkajú ľudí. Idem teda k rozpočtu. No, tých ľudí, ktorých som spomínala a všetky tie materiály od tých analytikov, keď som si preštudovala no tak výsledok je taký pán minister, že ja cítim krivdu z vašej strany za rezort zdravotníctva. Cítim, aj vy máte krivdu, no vidíte to tak. Poviem ja za seba a môžte potom samozrejme budem rada, ak budete reagovať. Vaša vláda opakovane tvrdí, že zdravotníctvo je priorita, ale myslím si, že naozaj skutky a hlavne teda rozpočet vravia niečo iné. Keď vystupoval Eugen Jurzyca počuli ste aj od neho, že 34 %, ak si dobre pamätám to číslo, 34 % ľudí si myslí, že zdravotníctvo je prioritou a že teda nie je v dobrom stave, že ho treba riešiť. Vy na to vravíte, že ste dali do zdravotníctva historicky najviac, ale historicky najviac je to každý rok. To už vám tu bolo povedané, každý rok je, lebo ekonomika rastie, čiže až tak zázrak to nie je, čo ale zázrak je, vy ste historicky najviac zdravotníctvu zobrali. To je súčasne pravda. To mi asi dáte za pravdu a to teda samozrejme z toho dôvodu, že ste nejakým spôsobom menili financovanie, ale keď sme si porovnali výdavky štátu bez ohľadu pracujúcich, ale výdavky štátu, keď sme si porovnali, tak je tam 16 % medziročný pokles oproti teda minulému roku, čo je najviac zo všetkých rezortov. Ďaleko najviac zo všetkých rezortov, práve vaša priorita, zdravotníctvo, práve chorí ľudia odkázaní na pomoc dostali od vlády z toho koláča rozpočtu dostali o 16 % menej ako všetky ostatné rezorty, alebo teda ako minulý rok a teda aj najmenej oproti ostatným rezortom. Nárast v nominálnom vyjadrení do zdravotného poistenia je cca 219 miliónov eur a súčasne všetky opatrenia súvisiace s výškou platov v zdravotníctve budú stáť 197 miliónov eur. Treba samozrejme prirátať ten rast cien a ďalších prevádzkových nákladov. Ono to môže vyjsť akurát. Môže to vyjsť zrejme to nejako teda zvládne to zdravotníctvo, bude musieť, ale nezostáva, nezostáva na iné a to vidím ako problém. My tu máme nízke platy zdravotníkov, ktorých sme riešili tým najstrašnejším spôsobom a to si myslím, že aj minister financií mi dá za pravdu, že platový automat zabíja akúkoľvek motiváciu a akýkoľvek progres v zdravotníctve a ten náš stojí tie strešné peniaze napriek tomu, že neprináša hodnotu pre pacienta. To je, to je, to sú minuté peniaze, ktoré neprinášajú až takú hodnotu pre pacienta, akú by mohli. Vy samy navrhujete teda, že by v tomto mala byť zmena. Ale, čo je podstatné. Napriek tomu, že príde k nejakému zvýšeniu, napriek tomu sú tie platy tragicky, tragicky nízke a kto si to odnesenie je pacient. Ten pacient je ten na konci toho reťazca, ktorý jednoducho musí nejakým spôsobom, však čo mu iné zostáva, musí zniesť tie pocity, ten pocit frustrácie tých zdravotníckych pracovníkov a my ich máme, čo si budeme hovoriť tak málo, že my si nemôžme vyberať. My sme radi, že tam niekto robí. Akýkoľvek je a tí pacienti to denno-denne zažívajú. Tento rozpočet nám nedovolí nič s touto situáciou urobiť. Nedáva priestor na odmeňovanie. Keď už teda dobre, zvýšil sa platový automat, ale musí tam byť predsa priestor na to, aby tí manažéri u tých poskytovateľov alebo samotní poskytovatelia, aby jednoducho dali odmeny tým lepším, aby ich odlíšili od tých, ktorí kašlú na pacienta. Nech sa nikto neurazí, ale naozaj veď poznáme tie príbehy, sú aj takí. Tak kým ich nebudeme odlišovať, kým bude rovnako odmenený ten, ktorý jednoducho nie je pridanou hodnotou pre pacienta, dostane rovnaké peniaze, ako ten, čo je, nič sme nevyriešili. Tento problém rozpočet nerieši, nedáva priestor, aby sme ho riešili. Tie hrôzostrašné priestory v ktorých pacienti čakajú. Opäť pacienti. Opäť sú oni tí, ktorí budú čakať v tých budovách, ktoré im za chvíľu padnú na hlavu. Násobne vyššie náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych nemocniciach najmä, ktoré sú samozrejme zadĺžené, tam to padá na občana, ktorý platí dane a odvody. Keďže toto sa nejakým oddlžením rieši, tak dajme tomu, že dane, ale zasa to zaplatí ten občan, ale tu nejde ani o to, že on zaplatí nejakú zdravotnú starostlivosť navyše, ale on zaplatí raz také vysoké ceny za všetky služby práve preto, lebo tie služby sú poskytované dlžníkovi. Na základe tohoto budeme stále platiť obrovské peniaze. Tie peniaze mohli byť použité na lepšiu zdravotnú starostlivosť, na viac zdravotnej starostlivosti. Mohlo byť doslova zachránených viac životov. Nebude tu na to priestor. Jednoducho nie je. Spoločným menovateľom týchto problémov ako som hovorila sú teda zadĺžené nemocnice, preto ja veľmi výrazne vždy protestujem pokiaľ ich chceme akokoľvek ochrániť práve preto, lebo ja si myslím, že zadĺžené nemocnice sú obrovskou príčinou, zdrojom problémov v zdravotníctve a to jednoducho treba riešiť v podstate a nie iba dávať teda nejaké následné nálepky. Ja si myslím a to tu asi nebude veľmi populárne, ale vždy som hovorila, že nerozumiem tomu, prečo nejaký poskytovateľ dáva zdravotnú starostlivosť, poskytuje zdravotnú starostlivosť pod cenu, čiže ešte dokonca nemocnice tvrdia, že pod cenu ich vlastných nákladov. Čiže ono čiastočným riešením je, že nemocnice povedia alebo poskytovatelia povedia, no nebudem to ja za túto cenu robiť a ako vieme to sa čiastočne aj deje. Čiastočne sa tým vyhrážajú, len opäť pán minister, kto si to zlízne. Kto bude ten, kto nakoniec tú zdravotnú starostlivosť nedostane. Namiesto toho, aby sme túto situáciu nejako vyriešili, tak jednoducho nechávame ten stav taký a ten kto by to vedel alebo, alebo na koho je najväčšia zodpovednosť, aby to riešili určite štátna všeobecná zdravotná poisťovňa ako najväčšia poisťovňa na trhu a táto poisťovňa práve so sebou nesie strašne vysoký kumulovaný dlh. Avizuje najnovšie, že podľa tohto rozpočtu, ktorý teda je nejakým spôsobom predschválený, že zostane insolventná. Dostane tento rok o 165 miliónov menej na poistencov štátu a 10 miliónov stráca na revízii, ktorú nepodpísala ministerka. Vy asi viete, že ja som teda proti tomu veľmi, veľmi razantne vystúpila a to práve z tohto dôvodu, že takéto vec...

Ďuriš Nicholsonová Lucia, podpredsedníčka NR SR
Pani poslankyňa, prepáčte, hlási mi aj pán spravodajca, že musí odísť. Je to pochopiteľné je 13 hodín, čas obeda, na ktorý máme hodinu. Takže v tejto chvíli vás musím prerušiť a budete pokračovať potom o tej 14 hodine. O 14 je termínovaný? Viete, čo vôbec nemám podklady, takže vôbec neviem, až potom bude rozpočet. Dobre. Všetkým vám želám dobrú chuť.
(Prestávka.)
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2018 11:20 - 11:20 hod.

Jana Cigániková
Ja som aj zabudla, Eugen, ja som ťa chcela pochváliť. Chcela som ťa pochváliť, samozrejme, klasika už u teba, naozaj odborne, veľmi podrobne, ale chcela som ti poďakovať za zdravotníctvo, že si sa teda ozval a že si dal váhu tomu, o čom budem ja aj neskôr hovoriť. A bol si veľmi zlatý s tými tabuľkami, som ti chcela povedať, že ti tam chýba to očíslovanie, ale je to veľmi logická, logický a jasný argument. Takže ďakujem za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.11.2018 17:27 - 17:28 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. V napätí ste, čo, hh? (Povedané s úsmevom.)
Na tajné hlasovanie o návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 90 hlasovacích lístkov, teda na hlasovaní bolo prítomných 90 poslancov. Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady republiky... (Zasmiatie sa rečníčky kvôli lapsusu.)
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky (zaznievanie gongu) spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 90 odovzdaných hlasovacích lístkov boli 2 neplatné.
Z 88 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky hlasovalo za 61 poslancov, proti 26 poslancov, zdržal sa 1 poslanec.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní nebol Andrej Danko odvolaný z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. (Potlesk.)
Tlieskate podpore 26 hlasov.
Skryt prepis