Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

13. 2. 2018 o 14:08 hod.

Dip Mgmt

Jozef Rajtár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 13. 2. 2018 14:08 - 14:09 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážení prítomní, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Ide o ďalší nesplnený sľub Roberta Fica typu diaľnica do roku 2010, alebo že v roku 2014 už v politike nebudem, alebo Váhostav, poškodení živnostníci sa mali stať akcionármi Váhostavu podľa Roberta Fica, je to teda jeden z veľkej série nesplnených sľubov.
V prípade, že zákon prejde do druhého čítania, a v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady. Za gestorský výbor je navrhnutý výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 12. marca 2018 a gestorský výbor do 13. marca 2018.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 13. 2. 2018 9:59 - 10:00 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 12. marca 2018 a gestorský výbor do 13. marca 2018.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30. 1. 2018 13:45 - 13:51 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pre tento návrh zákona platí tá poučka o zle zapnutom prvom gombíku na košeli. Keď si zle zapnete prvý gombík, tak následne všetky ostatné gombíky budú zle zapnuté, nech sa snažíte, ako sa snažíte.
Na začiatku informatizácie alebo už priebehu vznikla takzvaná Agentúra NASES, aby koordinovalo rôzne IT projekty. Stalo sa tak v roku 2009. Následne sa minula miliarda eur na informatizáciu štátnej správy a ten výsledok všetci poznáme. Za túto absurdne vysokú sumu máme absurdne zle spravené systémy. Často sú to iba veľmi jednoduché databázy, ale ani k týmto jednoduchým databázam nebolo možné spraviť rozhranie, na základe ktorého by sa tie databázy dali rozumne využívať. A tak rôzne organizácie pod ministerstvom, pod štátom tak, alebo ktoré spolupracujú s ministerstvami a so štátom, si robia vlastné aplikácie na prezeranie týchto databáz, keďže tie multimiliónové štátne jednoducho nefungujú.
Prečo máme takýto stav, vysvetlil zrejme minister zahraničných vecí pán Lajčák mladej zamestnankyni, ktorá prišla zo zahraničia, keď jej povedal, že, citujem: "Žijeme v istom nastavení, kde existujú v IT oblasti rôzne kartely a rôzne zákulisné dohody, s ktorými štát nič nevie robiť." A je absolútne zrejmé, aký pravdivý je tento citát. Štát nevie nič robiť s týmto kartelom a s týmito zákulisnými dohodami, no tak zoberie ďalšie gombíky košele a zapína ich zlým spôsobom namiesto toho, aby rozopol ten prvý gombík a tie, čo boli zle zapnuté a začal jednoducho robiť veci odznova a správne. To znamená, aby nastavil systémy tak, aby fungovali, aby sa nedostávali k tým niekoľkým IT firmám, ktoré vyhrávajú zákazky, lebo sú tak tendre nastavené, lebo sú tak, takým spôsobom zadané.
Poďme k naozajstným riešeniam, ktoré sa ponúkajú, keď ten štátny systém za vlády Roberta Fica zlyhal. Dá sa zverejňovať, budem veľmi konkrétny, takzvané aplikačné programové rozhranie jednotlivých, jednotlivých databáz, jednotlivých súčastí toho, čo štát v IT oblasti spravuje. Dá sa to zverejniť tak, aby či už firmy na základe nejakej komerčnej bázy, alebo aj hocikto, trebárs aj zadarmo ako koníček naprogramoval tie rozhrania, tie vstupy medzi štátom a občanom a aby sa dali tie dáta, ktoré štát, či už núti používať, alebo ľudia ich potrebujú používať, aby ich vedeli správne ľudia využívať.
Takisto, načo máme dva koordinačné orgány, jednak Agentúru NASES pod úradom vlády, čiže pod Robertom Ficom na jednej strane, na druhej strane máme nové takmer ministerstvo pod úradom podpredsedu vlády, kde je zamestnaných, ak si dobre pamätám - mali sme dostať na finančný výbor presné údaje, ale zatiaľ neprišli - tak okolo 130 ľudí alebo vyše 130 ľudí. Časť z toho je zamestnaná z eurofondov, potom sú tam ešte nejakí predražení externí experti. Počiatočné náklady prvý rok boli vyše 5, vyše piatich miliónov, aj teraz sa rátajú v radovo v miliónoch, v miliónoch eur každý jeden rok. Čiže máme zbytočne dva koordinačné orgány, čo je kontraproduktívne, lebo potom kto vlastne správne koordinuje?
No takže ja by som bol veľmi rád, keby sme namiesto teraz nejakého ďalšieho vzdelávania a ďalších prostriedkov zo štátneho rozpočtu míňaných na to, že keď už máme zle zapnutý prvý a ďalšie gombíky na košeli, tak poďme aspoň vzdelať ľudí o tom, že ako presne sú zle zapnuté, či ten druhý je v tretej dierke a štvrtý v piatej a podobne. Namiesto toho poďme robiť reálnu nápravu. Veľmi rád by som videl konkrétne riešenia po takmer dvoch rokoch fungovania, nielen nejaké nejasné vízie, ale konkrétne plány, úplne konkrétne a presné návrhy. Inak je aj takýto úrad len ťahanie ďalších peňazí. A takéto dodatočné návrhy na vzdelávanie o zlých systémoch je len zbytočné ťahanie peňazí z vreciek daňových poplatníkov. A ešte som si teda všimol, že tieto financie na tento rok, takmer milión, na ďalší rok 320-tisíc, 2020 280-tisíc, nie sú kryté v štátnom rozpočte. To znamená, že sa tam budú musieť nejakým spôsobom dodatočne zaradiť. Takže ani len vykryté v štátnom rozpočte podľa medzirezortného pripomienkového konania to nie je. Takže by som poprosil nejakým spôsobom korekciu týchto všetkých vecí a naozaj uvítam konkrétne veci, konkrétne presné plány, ako vyriešiť situáciu s nefunkčným, zlým a predraženým e-Governmentom.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6. 12. 2017 1:58 - 1:58 hod.

Jozef Rajtár
Ďakujem za slovo. Ja by som chcel cteným poslancom pripomenúť, že hlasovaním za odvolanie Roberta Kaliňáka budú hlasovať za lepšie Slovensko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 16:57 - 16:58 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Čo sa týka príjmu a majetku Roberta Kaliňáka, myslím si, že by mal byť posudzovaný rovnako ako každý iný verejný činiteľ. Preto vyzývam koaličných poslancov, aj napríklad pána Kresáka, aby nechali priechod dožiadaniu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, nech teda Robert Kaliňák vysvetlí svoje príjmy, vysvetlí, odkiaľ ich má, vysvetlí, koľko ich má, nech vysvetlí, aký má majetok. Ak má všetko úplne v poriadku a každý sme, osobitne opoziční poslanci, podrobovaní takémuto skúmaniu, ak má všetko v poriadku, tak sa nemáte naozaj čoho báť. Neblokujte výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, nerobte z neho výlučne výbor na šikanovanie opozičných poslancov, ale ho spriechodnite a nechajte objektívne preskúmať príjmy a majetok aj Roberta Kaliňáka. Ďakujem za to.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5. 12. 2017 16:38 - 16:48 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Vážené dámy, vážení páni a tí hostia, ktorí ešte nie sú zmorení úplne únavou. Zdá sa, že aj budúca mimoriadna schôdza Národnej rady bude o mne a mojom odvolaní z postu neviem čoho, poslanca Národnej rady alebo čohokoľvek, čo sa dá vymyslieť.
Robert Kaliňák tu stál asi hodinu a pol a celý tento čas pripomínal, prečo je nedôveryhodnosť polície v očiach verejnosti na úrovni 53 %. Pre tých, kto pochybovali, že je to hlavne kvôli Robertovi Kaliňákovi, tak ich pochybnosti mohli byť vyvrátené.
Pán, ešte stále minister vnútra, keď budete nabudúce vystupovať, skúste zvážiť, akým spôsobom zastupujete tých 51-tisíc ľudí, ktorí spadajú pod váš rezort a ktorých tu spomínal premiér Robert Fico. Či si naozaj zaslúžia takúto reprezentáciu, takéto vystupovanie od človeka, ktorý je číslo jedna na ministerstve, ktorý je samotným ministrom.
Uvidíme teda, či schôdza parlamentu bude nabudúce o mne. Vyjadrím sa veľmi stručne iba k niektorým veciam.
Dozorná rada a tam boli nejaké príjmy alebo niečo také. Ja keď som sa dozvedel, tak som sa vzdal akýchkoľvek príjmov. Riešili to vtedy na ministerstve financií, pretože takú žiadosť dostali prvýkrát a nevedeli, ako to technicky spraviť. Nakoniec sa to nejako vyriešilo. Nemal som teda z toho žiadne príjmy ani len organizácia za mňa neplatila žiadne odvody, absolútne, absolútne nič.
Môj či už titul, alebo čokoľvek vo vzťahu k britskej univerzite, no, každý si môže pozrieť rebríček britskej univerzity, takže nech sa páči. A spomeniem len takú jednu vec, spomeniem len takú jednu vec, táto univerzita sa napríklad podieľa aj na vesmírnych letoch. Nie na teoretizovaní o vesmírnych letoch, ale konkrétne na vesmírnych letoch. To len taký malý, malý príklad.
Ja si uvádzam či už v životopise, alebo kdekoľvek inde presne taký titul, aký mi z toho titulu prináleží, a všetky školy, čo mám, certifikáty, diplomy a tak ďalej a tak ďalej, si uvádzam presne tak, ako som ich vyštudoval a ako som ich dostal, nijako ináč. Nech sa páči, opäť pozývam každého, môj životopis je zverejnený, sú tam všetky školy, povolania a tak ďalej, nech sa páči študovať.
Samozrejme, Robert Kaliňák toto všetko robil a hovoril z jedného jediného dôvodu, aby odviedol pozornosť od samého seba, pretože táto schôdza je o jeho dôveryhodnosti v očiach verejnosti, o dôveryhodnosti voči Národnej rade, aj dôveryhodnosti aj v očiach ľudí, ktorí pracujú v rezorte vnútra a kde ja som presvedčený, že je väčšina statočných a dobrých ľudí, či už sú hasiči, policajti, záchranári a tak ďalej a tak ďalej.
K tomuto odvolávaniu sa medzičasom vyjadril už aj pán prezident Kiska. To, čo tu hovoril Robert Fico, na to povedal, že je to len trápna hra s cieľom prekryť odvolávanie Roberta Kaliňáka, s čím sa ja osobne stotožňujem.
Budem sa vyjadrovať k niektorým, k niektorým ďalším veciam.
Vratky. Áno, Bašternák, Kočner vratky dostávali pred rokmi, dostávali ich za rôznych vlád. Poviem príklad. Za vlády Ivety Radičovej úrad, Daňový úrad Bratislava 5, na jeho čele bol Dušan Pátek, ktorý mal na starosti a na zodpovednosti vypracovanie týchto vratiek. Čo sa stalo s touto osobou, keď nastúpila vláda Roberta Fica a za dnešnej vlády? Tento človek, ktorý mal na zodpovednosti vyplácanie vratiek od roku 2006 ako nominant SMER-u kontinuálne, bol povýšený, bol povýšený za viceprezidenta finančnej správy. Takto odmeňujete ľudí, ktorí vyplácajú vratky, a je to v súlade s tým, čo som hovoril. Robert Kaliňák má zodpovednosť za to všeobecne, keď netrestá, netrestá pochybenia, protizákonnú činnosť a tak ďalej a, naopak, demotivuje tých, čo sa snažia, a čestných ľudí.
Čo sa týka firmy B. A. Haus, prevodom medzi Robertom Kaliňákom a Ladislavom Bašternákom, Robert Kaliňák sa snaží zahmlievať tú, ten podiel v hodnote účtovnej vyše 400-tisíc a v trhovej vyše 600-tisíc, kúpil za 8-tisíc eur, je to v zápisnici, je to v policajnom uznesení, kde si to vieme veľmi presne, a tá druhá transakcia, dám 400-, vyše 420-tisíc a za to dostanem pohľadávku za vyše 420-tisíc. To, keď si spočítame, tak výsledok je nula. Čiže tak zostáva 8-tisíc za majetok v hodnote minimálne 400- až 600-tisíc eur.
Mimochodom, tá schéma tých vyše 400-tisíc, pohľadávka, prevzatie pohľadávky je na tej firme kvôli tomu, aby sa tam dalo vyhnúť potenciálne zdravotným odvodom, ktoré platia na dividendy, a je to zarážajúce, že vláda zavedie nejaké opatrenie a vlastný minister to má zariadené tak, aby sa potenciálne vyhol nejakým odvodom a dáva tak návod všetkým ostatným, ako to, ako to robiť.
Takže ešte raz, realita je taká, že Robert Kaliňák dostal za smiešnu cenu majetok v hodnote 400- až 600-tisíc, navyše technicky sa k tomu zariadilo niečo na vyhnutie sa zdravotným odvodom, čo je ďalšie mínus k tomu všetkému.
A čo sa týka tých pokút od Úradu verejného obstarávania, ešte raz, Robert Fico sám povedal, aby opozícia nevynášala súdy, ale aby to nechala na kompetentné orgány NKÚ, ÚVO, políciu a ďalšie, nech sa páči. Polícia hovorí, Ladislav Bašternák je obvinený, my si myslíme, že to spáchal, tie daňové podvody. NKÚ po ich kontrolách, aj na ministerstve vnútra budeme mať správu, kde budú mnohé pochybenia. ÚVO detto. Tieto veci, tieto tzv. korekcie, jednoducho to prišlo z ÚVO, z Úradu verejného obstarávania. Opozícia iba o tom hovorí, médiá o tom hovoria, ale kompetentný orgán tak rozhodol. Jednoducho cez to nejde vlak, je to tak.
Napríklad ešte poviem ku Klientskemu centru v Bratislave. Robert Kaliňák povedal, že pokiaľ to centrum bude stáť viac ako 12,75 mil., citujem, eur bez DPH, môže verejnosť žiadať moju hlavu. Ešte raz, keď to bude stáť viac ako 12,75 mil., to centrum, verejnosť môže žiadať moju hlavu, povedal Robert Kaliňák. Stálo to viac o mnoho stotisíc, dokonca pravdepodobne o niekoľko miliónov. Robert Kaliňák sa sťažuje, prečo je odvolávaný, napríklad aj za túto vec. Snáď nám to ešte vysvetlí.
Chcem sa vyjadriť aj k termínu korekcia, áno, bolo citované, že to nie je len taký ľachtikársky termín. Keď sa k nemu vyjadríme vo všeobecnosti, ako sa to, čo sa povie ľudovo basa, ako sa to povie oficiálne – nápravnovýchovný ústav. Inak povedané, korekčnovýchovný ústav. To slovo korekcia je dosť závažné a oproti slovu pokuta, čo evokuje iba nejaký priestupok a podobne, je oveľa, oveľa jeho význam závažnejší.
Takže nech sa páči, hovorte ďalej o korekciách, ako som povedal, tiež sme ponúkli tomuto parlamentu jednu korekciu a konkrétne odvolanie vás z postu ministra vnútra.
Chcel by som sa na záver, sľúbil som, že budem stručný, chcel by som na záver sa spýtať pána Roberta Kaliňáka, prečo sa neopýta svojich kolegov vo vláde, konkrétne pani Žitňanskej a pána Maďariča, prečo verejne vyhlásili, že na jeho mieste by odstúpili? To nehovorí opozícia, hovoria to členovia jeho vlády, dokonca to hovorí podpredseda jeho strany, možno je to aj podpredseda vlády, v každom prípade minister kultúry. Takže nech sa páči, pán Kaliňák, keď hovoríme o vašej dôveryhodnosti, povedzte nám, prečo vaši kolegovia vo vláde takisto hovoria, že by na vašom mieste odstúpili?
Moja motivácia pre to, čo robíme, poviem to takto, zaoberal som sa pôvodne ekonomickými vecami a tie som mal v záujme presadzovať pred voľbami, po voľbách, s tým som do toho išiel. Rád by som to robil opäť a to je tým skutočným cieľom, pomôcť Slovensku spraviť to, aby peniaze nešli daňovým podvodníkom, ale aby išli tam, kam majú ísť, kde sú určené: cesty, nemocnice, školstvo, nižšie dane, nižšie odvody. To je práca, ktorú by som ja v skutočnosti chcel veľmi rád v politike robiť. Tá prekážka je to, že ľudia ako Robert Kaliňák zastávajú dôležité miesta a bránia spravodlivosti, bránia opatreniam, ktoré prinesú prosperitu a zabezpečia to, že Slovensko raz bude vyspelá krajina. Mojím cieľom to naďalej zostáva a spravím všetko pre to, aby sa tak stalo.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 14:38 - 14:40 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Budem sa snažiť reagovať na tie témy, čo tu padli.
Našou snahou je nastaviť, keď budeme mať k tomu príležitosť, spravodlivosť tak, aby mala rovnaký meter, a je úplne jedno, kto pochybí alebo kto nejakým spôsobom bude porušovať zákon alebo systematicky porušovať zákon a páchať nejaké trestné činy bez ohľadu na to, či to bude člen akejkoľvek vlády, prezident a tak ďalej a tak ďalej.
Čo sa týka banky, k tomu sa chcem vyjadriť, pretože sám som bol zamestnancom banky. Najprísnejšie bankové zákony, budem hovoriť vo všeobecnosti, tie najprísnejšie bankové zákony sú na pranie špinavých peňazí a na boj proti terorizmu. Tieto zákony prebíjajú všetky ostatné bankové regulácie a každý zamestnanec banky, ktorý má k tomu akýkoľvek prístup, je povinný, povinný kontrolovať podozrivé transakcie. A je to najprísnejšia vec v banke.
Ja keď som bol v banke, tak najprv sme museli podpisovať majetkovú, alebo teda finančnú zodpovednosť za to, keď niečo zanedbáme, a neskôr tie regulácie sa tak sprísnili, že keby som opomenul, a to zdôrazňujem, len opomenul podozrivú transakciu, nevenoval sa jej, nekontroval ju a nenahlasoval ju, tak by hrozila trestnoprávna zodpovednosť. Také vážne zákony to sú. Tieto zákony prebili medzinárodne všade všetky ostatné bankové regulácie. Ani ja, ani môj asistent sme žiadne výpisy ani nič podobné neukazovali, nemávali s nimi, ani nič také. Na rozdiel od Roberta Fica, ktorý verejne ukazoval daňové priznanie opozičného politika. To je obrovský, obrovský rozdiel. No, problém je v tom, že banka nereagovala, ako reagovať mala... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5. 12. 2017 14:13 - 14:20 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené dámy, vážený páni, hádam nejde po mne až tak, tak rád by som sa vyjadril k vyjadreniam premiéra Slovenskej republiky.
Po prvé, myslím si, som presvedčený o tom, že by bolo veľmi ťažké nájsť krajinu na celom svete, nehovoriac o tom, že v Európe, kde by mal premiér takúto formu a obsah prejavu tak extrémne nedôstojnú, ako má premiér, súčasný premiér Slovenskej republiky. To treba povedať úplne otvorene. (Potlesk.)
Ak vláda, jednotliví ministri tvrdia, že dôverujú Robertovi Kaliňákovi na poste ministra vnútra, ja by som veľmi rád videl ich konkrétne vystúpenie, každého jedného člena vlády, nech povie, prečo Robertovi Kaliňákovi dôveruje.
Premiér spomínal nejaké predošlé kauzy alebo pochybenia na ministerstve vnútra a spomínal tzv. výbušninu v batožine. To sa stalo, ak sa dobre pamätám, niekedy v roku 2008, možno 2009, alebo 2010 dokonca. Tvrdil, že to bolo všetko v poriadku a že Robert Kaliňák za to nemôže a že sa správal v poriadku.
Tiež sme počuli, že teda každý člen kabinetu dôveruje Robertovi Kaliňákovi. Ja by som sa chcel spýtať, osobitne pani ministerky Žitňanskej, čo si myslí na kauzu výbušniny v batohu, keďže to tu bolo spomínané, v tom čase terajšia pani ministerka povedala o Robertovi Kaliňákovi, a ja to budem citovať: „Robert Kaliňák nás presvedčil, že nemá zmysel pre politickú kultúru a nie je schopný riadiť svoj rezort.“ To povedala terajšia ministerka spravodlivosti pani Žitňanská za kauzu výbušnina v batohu Robertovi Kaliňákovi v tom čase.
Ďalej. Prokuratúra, to, akým spôsobom funguje prokuratúra a polícia. Sám som mal možnosť, bohužiaľ, zažiť, akým spôsobom bol obvinený môj asistent a ako sa chystalo obvinenie na mňa samého približne v júni 2016. Veľmi rýchlo, za pár hodín, sa spískalo vyšetrovanie, obvinenie, normálne to trvá aj mesiace, kým sa príde k obvineniu. A môj asistent bol zobratý, to isté sa chystalo na mňa. Podpísal to prokurátor Bystrík Palovič. To je tá otázka, že či si tu prokuratúra môže dovoliť takéto obvinenia, alebo nemôže dovoliť takéto obvinenia, ako to funguje, ako tie mechanizmy fungujú. Prokurátor Bystrík Palovič bol dokázateľne prepojený s Ladislavom Bašternákom. Prokurátor Slovenskej republiky bol dokázateľne prepojený s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom a z tohto dôvodu musel následne aj z prípadu odstúpiť. Toľko k tomu, ako funguje reálne u nás prokuratúra.
A ja zdôrazňujem ešte raz, stojím za každým čestným prokurátorom a budem ho ja hájiť ako zástupca ľudí, ako volený zástupca v parlamente a budem stáť za každým čestným policajtom. Ale reálne sú tam čierne ovce, ktoré majú priestor robiť to, čo by si vo vyspelej krajine dovoliť nemohli.
Robert Fico spomínal aj zásluhy Roberta Kaliňáka. Určite Robert Kaliňák urobil aj dobré veci, nepochybujem o tom. (Potlesk.) Neznamená to však, že má za to nárok a ešte automaticky kradnúť, klamať a podvádzať. Takýto nárok ani pri robení niektorých dobrých vecí v žiadnom prípade nevzniká, to treba zdôrazniť.
Reforma ESO. Na reformu ESO som sa ja osobne ako poslanec dopytoval niekoľkokrát. Chcel som zistiť, ako prebehla, čo sa presne zlúčilo, koľko zamestnancov štátu sa preskupilo kam, ako sa zredukoval počet úradov a tak ďalej. S oficiálnym cieľom tejto reformy ESO, to bola nejaká otvorená ekonomická alebo efektívna atď. štátna správa. Oficiálnym cieľom bolo zredukovať počet príspevkových organizácií z množstva približne 960, 960 na 58, na 58. Radikálna redukcia. Keď sa snažíte ako poslanec dopátrať k výsledku tejto reformy, odpoveďou je: Nevieme, lebo jednu databázu my, ďalšiu iné ministerstvo, ďalšiu databázu má ďalšie ministerstvo, nemôžeme povedať, nemáme prehľad. Toto je oficiálna odpoveď ministra Roberta Kaliňáka na ukončenie alebo výsledky reformy ESO, ktorú mne osobne doručil podpísanú. Toto nie je moje hodnotenie, je to samotné hodnotenie Roberta Kaliňáka. Nevieme, nemôžeme povedať a tak ďalej. To je výsledok reformy ESO. Áno, oceňujem to, že sa spravili klientske centrá, bol to nevyhnutný krok, ale to bola iba malá podmnožina toho, čo sa malo urobiť.
Úspešné predsedníctvo. Áno, štátna správa robila deň a noc a zabezpečila to, čo zabezpečiť mala. Samozrejme, zásluhy si berie Robert Fico a s týmto operuje opäť v tom prípade, keď chce povedať, že, áno, zmanipulované tendre, áno, obchody s daňovým podvodníkom. Ale to nevadí, lebo je úspešné alebo bolo úspešné predsedníctvo. Za úspešné predsedníctvo alebo organizáciu samotnú treba poďakovať tým úradníkom, ktorí na tom robili, a v žiadnom prípade to opäť nemôže slúžiť ako nejaký kryt pre to, že sa tu páchajú rôzne nekalé veci.
Neviem, Robert Kaliňák zrejme nevydržal počúvať a vytratil sa zo sály ako zvyčajne.
Mafiánsky štát. Premiér povedal, že budeme o tom hovoriť a tak ďalej. Ja by som bol veľmi rád, keby sa už o mafiánskom štáte nehovorilo. Bol by som rád, keby sa mafiánsky štát a mafiánsky štýl politiky súčasnej vlády Roberta Fica aj predošlých vlád Roberta Fica konečne ukončil a aby sme z tohto dôvodu už o mafiánskom štáte nemuseli následne hovoriť.
Nebudem sa tu venovať detailom o tom, že Robert Fico tu ukazuje daňové priznania opozičného politika na kameru, verejne, na tlačovke pred všetkými, že si necháva robiť nejaké výpisy z banky na 11 účtov alebo podobné záležitosti. Každý nech si utvorí obraz sám.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5. 12. 2017 13:09 - 13:36 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážení hostia, ďakujem veľmi pekne za slovo a povedzme si na začiatok, prečo toto odvolávanie Roberta Kaliňáka vlastne robíme. Robíme ho preto, aby sme uvoľnili cestu zlepšovania Slovenska. Tým cieľom je, aby sme neskôr mohli pohnúť dopredu spravodlivosť, ale aj zdravotníctvo, školstvo, výstavbu ciest, aby sme mohli znížiť dane a odvody. Jedno podmieňuje druhé.
Robert Kaliňák sedí na mieste ministra vnútra ako žaba na prameni. Pokiaľ nezmeníme mafiánsky štýl riadenia štátu, nepohneme veci dopredu. Tým cieľom je, aby peniaze išli tam, kam ísť majú, aby nešli oligarchom a aby nešli daňovým podvodníkom. Robíme to preto, lebo milujeme našu krajinu Slovensko a chceme pre ňu to najlepšie.
Teraz poďme ku konkrétnym bodom.
V auguste tohto roka 2017 Robert Fico stanovil štyri kritériá pre odvolanie ministra svojej vlády:
Prvým kritériom bolo netransparentné a korupčné správanie.
Druhým kritériom bolo ohrozenie dôvery verejnosti.
Tretím kritériom bolo, ak nedôveryhodnosť ministra ohrozuje dôveryhodnosť jeho vlády.
A štvrtým kritériom bolo, ak tiene podozrení naďalej pretrvávajú.
Na základe týchto štyroch kritérií premiér Robert Fico v auguste odvolal ministra za koaličnú stranu, Slovenskú národnú stranu, pána Plavčana. Otázkou teraz je: Obstál by pri týchto kritériách Robert Kaliňák? Má byť ministrom či nemá byť ministrom? Toť otázka a pozrime sa na konkrétnu odpoveď.
Pozrime sa na prvé kritérium: netransparentné a korupčné správanie sa. V júni 2016 som sa ministra vnútra pri príležitosti mimoriadnej schôdze na jeho odvolanie, ministra vnútra, priamo opýtal: Prijali ste nejaké peňažné plnenie od firiem, v ktorých figuroval Ladislav Bašternák? Figuroval znamená predtým, stále, je jedno kedy a žiadal som jasnú odpoveď: áno alebo nie. Odpoveďou ministra bolo: Od žiadnych firiem pána Bašternáka som žiadne príjmy neprijal. Bolo to na schôdzi podobnej, ako je táto o dôvere ministrovi vnútra, a na takejto významnej schôdzi Robert Kaliňák verejne oklamal celý národ. Až neskôr začali vychádzať konkrétne fakty. Až neskôr sa Robert Kaliňák priznal k tomu, že kúpil podiel vo firme B. A. Haus od daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Povedzme si, o aký podiel presne išlo.
Bola to firma, ktorá vlastnila lukratívne nehnuteľnosti: deväť bytov, jeden rodinný dom a ďalšie nebytové priestory v najlukratívnejších častiach Bratislavy. Bol to podiel 16,6 % a tento podiel mal účtovnú hodnotu, tú úplne najzákladnejšiu hodnotu, 400-tisíc eur. Trhovú hodnotu odhadovali odborníci na minimálne, minimálne 600-tisíc. Dnes už aj z uznesenia polície vieme, za aké peniaze Robert Kaliňák reálne túto firmu kúpil. Bolo to za sumu púhych 8-tisíc eur. Ešte raz, za cenu 8-tisíc eur získal majetok v hodnote minimálne 400- podľa účtovnej hodnoty a minimálne 600-tisíc podľa trhovej, za symbolickú cenu obrovský lukratívny majetok. Kedy to bolo? Bolo to v roku 2013, čiže po tom roku, ako Ladislav Bašternák konal svoje daňové podvody vo firme BL - 202 po tých slávnych 12 mil. v keši z roku 2012. A ešte raz, bolo to v roku 2013 na jeho konci, kedy už bol Ladislav Bašternák prešetrovaný políciou za daňové podvody. Toto vyšetrovanie sa zastavilo v nasledujúcom roku.
Takže dajme si to do súvislosti ešte raz:
- daňové podvody vo firme BL - 202 Ladislava Bašternáka – rok 2012,
- vyšetrovanie Ladislava Bašternáka – 2013,
- prevod podielu firmy s lukratívnymi nehnuteľnosťami za symbolickú cenu – koniec roka 2013 a
- zastavenie vyšetrovania v roku 2014.
Viete, že pred pár mesiacmi Ladislav Bašternák požiadal o účinnú ľútosť, aby mu bolo odpustené, aby nedostal trest za to, čo konal. Keď si žiadate o účinnú ľútosť, znamená to, že skutok sa stal a vy to musíte priznať. Znamená to, že Ladislav Bašternák sa vo svojej žiadosti priznal k spáchaniu daňových podvodov. Bol už prešetrovaný v roku 2013, napriek tomu Robert Kaliňák ho v roku 2016 verejne obhajoval. Povedal, že v tom čase 2012 bol svet kešu a tým pádom je vlastne v poriadku, ak niekto preváža vo vreciach 12 mil. eur a platí tým za byty. Samozrejme, o to tu vôbec nešlo, pretože 12 mil. eur bola fiktívna suma pre daňový úrad, aby sa z toho vypýtala veľmi konkrétna podvodná vratka DPH 2 mil. Toto správanie Robert Kaliňák v roku 2016 verejnej obhajoval. Ako dnes už vieme, vďaka účinnej ľútosti a priznaniu obhajoval daňového podvodníka a ako dnes už vieme, obhajoval svojho obchodného partnera.
Ladislav Bašternák má jednu smolu v tomto prípade, v prípade účinnej ľútosti, a tá smola spočíva v tom, že na jeho trestné činy sa účinná ľútosť uplatniť nedá. Na jednej strane sa priznal k daňovým podvodom, na druhej strane mu to aj tak nebolo na nič platné, pretože tieto trestné činy sú obzvlášť závažné. A keď hovoríme o vratkách DPH, už pri falošnom, falošnej žiadosti na daňový úrad je tento trestný čin považovaný za dokonaný. Dokonca aj bez vyplatenia falošných vratiek daňovým úradom tento trestný čin sa považuje za dokonaný a tam nie je možné uplatniť účinnú ľútosť.
Pozrime sa na podmienku premiéra Roberta Fica číslo dva, je to hazardovanie s dôverou verejnosti. Robert Kaliňák už čelil dvom pokusom o odvolanie a od času týchto pokusov, to znamená od septembra 2016, skonštatoval, skonštatovala to nie opozícia, nie novinári, skonštatoval to kompetentný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie, a skonštatoval porušenia zákona. Vo svojom zdôvodnení sme vybrali šesť takýchto porušení zákona, šesť takýchto pochybení. Štyri prípady sú z roku 2009 a dva prípady sú z roku 2015 a 2016. To znamená, žiadna Radičovej vláda, žiadna Dzurindovej, Dzurindu vláda, vláda Dzurindu, ale vláda, čisto vláda Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.
- Prvé porušenie zákona, budem len veľmi stručný, bolo pri zverejnení tendra na informačný systém registra adries. Nakoniec to vyhrala firma za 8,1 mil.
- Ďalší tender, elektronické služby pre osvedčenie o evidencii vozidla, nakoniec to vyhrala firma za 30,2 mil. Tá pôvodná cena mala byť 26. Takže ten tender sa netransparentným konaním a zmanipulovaným konaním ešte predražil.
- Potom porušenie zákona pri vypísaní tendra na implementáciu elektronickej identifikačnej známky, resp. karty.
- Štvrtý tender z roku 2009, porušenie zákona pri vypísaní tendra na systém registra fyzických osôb.
- Poďme na tie najnovšie. Porušenie zákona pri vypísaní tendra na komplexné vybavenie pre Nemocnicu svätého Michala v Bratislave.
- A číslo šesť, porušenie zákona pri rekonštrukcii budovy Klientskeho centra v Bratislave.
Toto skonštatoval oficiálny kompetentný úrad, na ktorý sa Robert Fico v marci tohto roka odvolával, kedy hovoril, že nechajme konať kompetentných, nechajme vyšetrovať tým úradom a orgánom, ktoré vyšetrovať majú, ako je ÚVO, ako je NKÚ, ako je polícia a ďalší. Tieto pokuty či korekcie bagatelizuje Robert Kaliňák ako, citujem, „len korekcie“.
Nuž aj my na tejto schôdzi ponúkame len korekciu, odvolajme Roberta Kaliňáka a skorigujme súčasný nepriaznivý stav.
Na jednej strane máme netransparentné zmanipulované tendre, na strane druhej má Robert Kaliňák majetok, o ktorom sám nevie, aký presne je a čo presne vlastní. Verejne vyhlasuje, že najväčšie príjmy mal z nejakého podielového fondu so zložitým názvom. Keď sa však pozrieme do jeho majetkových priznaní, tak zistíme, že žiadne podielové listy, žiaden podielový fond v ňom uvedený nemá. V katastri má Robert Kaliňák uvedené vlastníctvo troch bytov. Keď sa pozrieme do majetkových priznaní, sú tam iba dva byty. Robert Kaliňák nemá prehľad o tom, čo vlastní, čo nevlastní. A možno je to preto, lebo nevie, čo vlastní oficiálne a čo vlastní neoficiálne. Ja tvrdím, že to spolu súvisí: zmanipulované verejné obstarávanie na strane jednej a podivné vykazovanie majetku, a značného majetku, na strane druhej.
Poďme na bod číslo tri a tým je ohrozenie dôveryhodnosti vlády. Aký je obraz polície pod dlhoročným vedením Roberta Kaliňáka? Premiér Robert Fico často hovorí, že Robert Kaliňák je najlepším ministrom vnútra, akého kedy Slovensko v novodobej histórii malo. Čo si myslia občania a čo vyskúmala Európska únia? Európska únia, nie opozičná agentúra, Európska únia priamo robila prieskum dôveryhodnosti polície na Slovensku a zistila, že 53 % obyvateľov Slovenska nedôveruje polícii. Toto číslo je absolútne šokujúce. V Európskej únii sme skončili zďaleka na poslednom mieste a horší výsledok už mala iba polícia mimo EÚ v Macedónsku.
Čím to asi bude, že Slováci takto vnímajú políciu pod vedením Roberta Kaliňáka? Dovoľte mi vysloviť tvrdenie, že to bude tým, že Robert Kaliňák netrestá a nezavádza mechanizmy na potrestanie závažných pochybení niektorých policajtov.
Na tomto mieste chcem povedať, že som presvedčený o tom, že na polícii, ale aj na kriminálnom úrade alebo na prokuratúre pracuje veľké množstvo poctivých a čestných ľudí, ktorí si dobre konajú svoju prácu a chcú si dobre konať svoju prácu, pokiaľ nemajú prekážky napríklad zhora. Týchto ľudí plne podporujeme a bolo by výborné, keby takíto ľudia dostali čo najväčší priestor, aby mohli konať prácu polície tak, ako sa konať má. Namiesto toho však Robert Kaliňák obhajuje telom aj dušou každé jedno pochybenie, každé porušenie zákona, všetko zlé a všetkých vinníkov v radoch polície. Naopak, čo sa týka odmeňovania za dobre vykonanú prácu, keďže komunikujem aj s ľuďmi z Policajného zboru, viem, aké to majú ťažké, a viem, že napríklad vyšetrovanie organizovaného trestného činu trvá často veľmi dlho, trvá dva, tri, niekedy štyri roky. A po takto dobre odvedenej a ukončenej práci dostanú príslušní policajti, príslušný tím odmeny rádovo vo výške 200-300 eur. Za niekoľkoročnú snahu, za to, že riskujú vlastný majetok, vlastné zdravie, a povedzme si otvorene, keďže vyšetrujú zločincov, často aj život. Ich odmena za niekoľkoročnú prácu je 200-300 eur. Samozrejme, pri takomto nastavení, pri takejto motivácii polície, aké môžu byť výsledky tejto polície a aký môže byť obraz polície na verejnosti, ak čierna ovca v polícii vie, že keď niečo spácha, vystúpi Robert Kaliňák a bude to srdnato obhajovať. Kde je mechanizmus na to, aby sa potom pochybenia a porušenia zákona v radoch polície nediali?
Politickú zodpovednosť - aj keď nie za každé pochybenie, samozrejme, môže minister, a deje sa to všade -, tú politickú zodpovednosť za to, ako to funguje, za to, že sa pochybenia neriešia, má na svojich pleciach Robert Kaliňák a občania si to už všimli.
Poďme na bod č. 4, ktorý určil premiér Robert Fico. Je to prípad, kedy pretrvávajú tiene podozrení. Vráťme sa k prípadu Bašternák a vráťme sa k prevodom firmy B. A. Haus, to znamená k prevodom medzi daňovým podvodníkom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Po tom, ako sa to prevalilo, otvorilo sa vyšetrovanie na polícii a na prokuratúre. Na prokuratúre toto vyšetrovanie viedol zjavne odvážny prokurátor špeciálnej prokuratúry pán Špirko. Čo sa mu však prihodilo za to, že vyšetroval ministra vnútra, za to, že si dovolil vyšetrovať prevody medzi daňovým podvodníkom a členom vlády? V auguste, vyšetrovanie sa začalo v júni 2016, v auguste 2017 nabehlo do kancelárie špeciálneho prokurátora komando NAKA. Na základe falošného obvinenia, ktoré neskôr muselo byť zrušené, prokurátorovi vybielilo kanceláriu od všetkých spisov tak, aby ďalej nemohol viesť vyšetrovanie. Po pár týždňoch bolo prokurátorovi vyšetrovanie aj odňaté s tým vysvetlením, že nemá podklady a že nemá čas vyšetrovať to, čo začal vyšetrovať.
Vyšetrovanie sa dalo na krk prokurátorky, ktorá ho zakrátko zastavila, tvrdiac, že skutok sa nestal, taká klasika u nás. No a prokurátor Špirko je dnes opäť obvinený približne z toho istého, len je to kvalifikované ako prečin a prokurátor Špirko je zjavne človek, ktorého sa Robert Kaliňák musí stoj čo stoj zbaviť a z titulu svojej funkcie robí, čo sa dá, aby sa prokurátora zbavil.
Prokurátor Špirko vyšetroval nielen prevody medzi daňovým podvodníkom a Robertom Kaliňákom, vyšetroval aj daňového podvodníka, ich je veľa, v tomto prípade Vargu, ktorý mu povedal schémy prepojení medzi daňovými podvodmi a ministerstvom vnútra. Prokurátor Špirko vedel toho príliš veľa a vedel by toho príliš veľa vyšetriť, a preto je zjavné, že musel byť za každú cenu odstavený, a preto je opäť raz odstavený.
Našťastie, našťastie Generálna prokuratúra nechcela akceptovať, že skutok sa nestal, a Generálna prokuratúra usúdila, že tento skutok je príliš závažný na to, aby sa zamietol pod koberec. Od približne marca tohto roka skúma prípad B. A. Haus a prevody medzi Robertom Kaliňákom Generálna prokuratúra a toto skúmanie bude zrejme ukončené v decembri.
Prečo je to vážne? Čo sa tam skúma? V spise ide o možné trestné činy legalizácie príjmu z trestnej činnosti, zločinu prijímania úplatku a zločinu podplácania. V spise sa vyšetruje to, že minister mal prijať úplatok vo forme zvýhodnenej ceny akcií, pripomínam, 8-tisíc eur za majetok v státisícoch. Za majetok v státisícoch. A zároveň legalizovať peniaze, ktoré Ladislav Bašternák získal z daňovej trestnej činnosti.
Pripomínam ešte raz tú časovú postupnosť:
- podvody Ladislava Bašternáka s firmou BL – 202 – rok 2012,
- začiatok vyšetrovania – rok 2013,
- prevody akcií za smiešnu cenu na ministra vnútra – koniec roka 2013 a
- zastavenie vyšetrovania – rok 2014.
Preto je to vážna vec a preto si ani Generálna prokuratúra nedovolí povedať „skutok sa nestal“, ale prípad aj po rokoch naďalej skúma ako veľmi vážny.
Som presvedčený o tom, že to jasne svedčí o skutočnosti, že tiene podozrení pretrvávajú a sú to veľmi, veľmi dlhé tiene.
Hlasovanie o Robertovi Kaliňákovi a dôvere k nemu je hlasovaním o smerovaní Slovenska. Za vlády Roberta Fica Slovensko nie je ani právnym štátom, ani sociálnym štátom, ani štátom s dobrými podmienkami pre život a jeden z hlavných dôvodov je to, že tu nefunguje spravodlivosť. Nefunguje justícia tak, ako by justícia fungovať mala.
Podporou Roberta Kaliňáka sa hlasuje za mafiánsky štýl riadenia štátu. Jeho odvolaním sa hlasuje za šancu, zdôrazňujem, šancu na fungujúci, prosperujúci a vyspelý štát. Musíme sa naozaj odraziť odo dna, aby sme sa dostali do bodu, kedy bude reálne možné realizovať aj pozitívne vízie pre Slovensko, pretože to je tým konečným cieľom, aby sme sa v plnej miere mohli venovať zdravotníctvu, školstvu, cestám, daniam, odvodom, v tomto prípade ich znižovaniu, aby naše deti sa vracali zo zahraničia domov, ak tam už raz odídu, alebo aby sa im žilo na Slovensku lepšie a do zahraničia ani odchádzať nemuseli.
Hlasujeme za to, aby sa v budúcnosti politická scéna rozdeľovala na dobrých a na lepších. Na dobrých s jednou koncepciou a dobrých s druhou koncepciou. Aby sa nerozdeľovala ako teraz na mafiánsky štýl riadenia štátu na jednej strane a opozíciu k tomuto mafiánskemu štýlu riadenia štátu. Toto hlasovanie je dôležitá korekcia na ceste k vyspelosti štátu.
Robert Fico mal dostatok času, či už od prepuknutia kauzy Bašternák, alebo aj od augusta tohto roku, kedy deklaroval svoje štyri kritériá pre odvolanie ministra svojej vlády, na to, aby konal. Keďže nekonal, my túto možnosť, možnosť konať, možnosť odvolať skorumpovaného ministra ponúkame Národnej rade, tej Národnej rade, ktorá je nadradená vláde a nadradená ostatným úradom a štátnej správe.
Bola tu o tom nedávno a donedávna a stále pretrváva diskusia, či vláda a predseda vlády rozkazuje parlamentu alebo či parlament hlasuje a tým dáva inštrukcie vláde a štátnej správe. Ja pripomínam, že podľa ústavy sme stále parlamentná demokracia. Nerozhoduje o hlasovaní predseda vlády ani vláda, o hlasovaní rozhoduje parlament a jeho poslanci. Tá moc je vo vašich rukách, každého z vás.
Robert Kaliňák sklamal. Robert Kaliňák sklamal ako minister vnútra, sklamal ako čestný politik a sklamal ako verejný činiteľ. Ja nepochybujem, že sklamal, možno hlasovať budú ináč, ale nepochybujem, že sklamal aj časť koaličných poslancov. Odvolanie Roberta Kaliňáka bude malým krokom – stačí stlačiť gombík – pre Národnú radu, pre náš parlament, ale bude to veľkým krokom pre Slovensko a pre jeho budúcnosť.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10. 10. 2017 18:15 - 18:17 hod.

Jozef Rajtár Zobrazit prepis
Ďakujem. Ten reverse charge je založený na tom, že tá dépeháčka sa odvedie až na konci, teda odpadá tam ten pinpong, ale nie je to, že vďaka tomu sa naakumuluje nejaká veľká suma, to bol systém tzv. dane z obratu, ktorý bol predtým vo Švajčiarsku, podobný, kde sa vždy, keď sa niečo predalo ďalšej firme, tak jednoducho sa platila daň z obratu. Ale toto nie je ten istý princíp. Toto je princíp podobný tomu, ako je to v USA, kde sa jednoducho platí tá daň až pri predaji tomu konečnému spotrebiteľovi, tomu konzumentovi a dovtedy sa neplatí tá daň. Čiže tam sa nič vďaka takémuto systému oproti súčasnému systému neakumuluje na nejakú brutálnu čiastku. Čiže takáto, takáto zmena tam nie je.
Čo sa týka zverejňovania, ja tu som to tiež kvitoval a kvitujem to, je to odvážny krok od ministra financií. Aj ten kompromis dosiahnutý bol vynikajúci, pretože najprv ministerstvo navrhovalo to, že by spravilo nejakú sadu pravidiel a zverejňovalo by iba tých, ktorí by sa označili, alebo tie firmy, ktoré by boli označené na základe týchto pravidiel za rizikové a podobne, čo je veľmi selektívna metóda, ktorá sa dá ľahko manipulovať, či už úmyselne, alebo aj neúmyselne v nej spraviť chyby. A tento návrh našťastie ministerstvo stiahlo a dohodli sme sa, že sa bude zverejňovať všetko, dokonca aj bez toho prahu alebo threshold.
Áno, aj tu sa môže stať, že finančná správa, keď pôjde o citlivé veci, jednoducho, v úvodzovkách, zabudne niečo zverejniť. Áno, nie je to možno ľahké, ale aj teraz vieme, že niektoré firmy sú, majú špeciálnu ochranu a v systéme sú zablokované a môže sa ne pozrieť, možno traja ľudia, čiže takéto veci sa môžu stávať, ale kvitujem to opatrenie ako také, ale nie je naozaj všeliekom a mali by sme viac diskutovať tú odloženú dépeháčku.
Skryt prepis