Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

17. 5. 2018 o 18:11 hod.

Ing.

Jana Kiššová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 17. 5. 2018 18:11 - 18:13 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakuje veľmi pekne. Ja si myslím, že k tomuto návrhu dnes odznelo naozaj všetko čo odznieť malo a mohlo. A myslím si, že ak niekto naozaj dával pozor, tak nemôže mať pochybnosť o tom, že súčasná vláda nech sa tvári akokoľvek novo, nech sa tvári akokoľvek úprimne, že to myslí s nejakými systémovými zmenami vážne, tak musí byť po tejto rozprave presvedčený, že tomu tak nie je.
Trošku som prekvapená, že nebyť toho, že Igor Matovič vo svojej rozprave vstúpil tak trošku na otlak niektorým našim koaličným kolegom, tak v podstate jediný kto tu túto vládu a súčasnú vládnu koalíciu obhajoval, bol pán poslanec Mizík. Aj to asi svedčí o tom, že asi sú to veci nie celkom obhájiteľné.
Chcem možno na záver ešte raz apelovať na všetkých čestných ľudí, ktorí chcú na Slovensku žiť, ktorí chcú, aby tu žili ich deti, aby tu žili aj deti ich detí a aby sme sa nemuseli báť chodiť po ulici, aby sme sa nemuseli my alebo ktokoľvek iný povedať svoj názor alebo o svojom názore písať. Ja si takúto krajinu želám, a ja preto tie predčasné voľby podporím. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17. 5. 2018 16:22 - 16:23 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ďakujem Jozef za tvoj prejav. Ty si hovoril o sile niektorých politikov, že niektorí ju naozaj majú, niektorí ju len s funkciou dostali, ale v princípe, v princípe sú ťahaní za šnúrky niekde zo zadu. A ja som v tejto súvislosti chcela povedať jednu vec, že myslím si, že Robert Fico je alebo, alebo bol, alebo je, to neviem úplne posúdiť, mimoriadne silný politik. Naozaj, keď, keď si pozriem tak do histórie, že akých silných politikov sme tu mali, tak myslím si, že čo do sily, on je mimoriadne silný politik. Čo je ale problém a obrovská škoda pre Slovensko, že on túto svoju silu a tento svoj vplyv a túto svoju moc nevyužil v prospech Slovenska, ale naopak. On ju využil, dokonca zneužil v jeho neprospech a toto je náhodou, toto je z môjho pohľadu ešte ďaleko horšie, ako keby to bol len taký nevplyvný škodiaci politik, ale myslím si, že je obrovská škoda, že túto svoju obrovskú moc, ktorú získal, nevyužil, pretože mohol Slovensko dostať niekde úplne inde, ako ho dostal. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17. 5. 2018 11:45 - 11:47 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Chcem sa poďakovať za takmer všetky faktické poznámky a reagovať budem na to, čo si povedal ty, Eugen Jurzyca. A je to veľmi dobrá poznámka, že nielenže dôvodmi, pre ktoré sú určite na mieste predčasné voľby, sú tie udalosti, o ktorých som hovorila ja, je to aj hospodárska politika, ktorú súčasná vláda robí alebo ktorú, možno preto ako ju robí, aj dobre, že nemá čas ju robiť, pretože sa venuje hlavne sama sebe, miesto toho, aby sa venovala našej krajine. Viacej sa z médií dozvedáme o tom, ako kto vyzýva ktorého svojho koaličného partnera, aby si ktorého svojho nominanta odkiaľ stiahli a odkiaľ kam presunuli, ale faktom je, že súčasná vláda sa snaží verejnosti zakryť oči pred realitou rôznymi, rôznymi populistickými balíčkami a tie už aj prinášajú svoje ovocie a napriek tomu, že sa táto vláda vezie na pozitívnych výsledkoch nielen slovenského ekonomického rastu, ale hlavne teda medzinárodného, tak napriek tomu už aj táto idylka sa javí, že končí, pretože už som zachytila niekoľko reportáží o tom, ako zdražievajú potraviny a toto je výsledok, napriek dobrým časom je toto výsledok zlej hospodárskej politiky a ja sa obávam, že takýchto zlých správ bude pribúdať s časom, kedy, kedy sa budú uplatňovať výsledky ich práce. Čiže nielen tá morálna rovina je dôležitá, aj keď o nej som ja hovorila asi najviac, ale faktom je, že že tým dôvodom je aj ich zlá hospodárska politika. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17. 5. 2018 11:26 - 11:38 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážené dámy, vážení páni, toto moje vystúpenie je adresované predovšetkým poslancom vládnej koalície, ktorí nie sú súčasťou organizovaného zločinu a zároveň si uvedomujú ako fatálne je ohrozená naša štátnosť. Štátnosť, ktorá stojí na demokracii, spravodlivosti a rešpekte k ľudským právam. Od zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynuli tri mesiace. Sú to tri mesiace zvýšenej citlivosti ľudí na zlodejstvá a špinavosti. Sú to tri mesiace obrovskej občianskej nespokojnosti, ktorá sa dovoláva spravodlivosti na námestiach. Sú to tri mesiace, počas ktorých nám pred očami vyrástol doteraz nepredstaviteľný obraz našej temnej korupciou preplnenej politickej reality. Al len totálny ignorant v tomto obraze nevidí ako hlboko do štátnych inštitúcií zapustil svoje chápadlá organizovaný zločin. Len totálny ignorant nevidí, že hybnou silou tých, čo dnes držia štátnu moc je už len chamtivosť a korupcia.
Dámy a páni, poviem vám, aký je konečný účet troch vlád Roberta Fica, ktoré ste vy, dámy a páni, koaliční poslanci, vyslovili dôveru a ktorej ste súčasťou. Sú to zavraždení nevinní mladí ľudia. Je to vážne prepojenie ľudí z Úradu vlády na mafiu, je to obrovská medzinárodná hanba, sú to plné námestie ľudí dožadujúcich sa predčasných volieb. Je to hlboké znechutenie občanov z toho, čo sa vo verejnom živote deje a je to demoralizácia, dezilúzia a postupný rozklad našej štátnosti. Veď k čomu inému ako k rozkladu smeruje to, keď zákon neplatí pre každého, keď nie bezvýznamná časť policajných funkcionárov, prokurátorov a sudcov slúži mafii. A to, čo teraz poviem, si myslím, že vyjadruje pocity väčšiny občanov tejto krajiny.
Som hlboko otrasená z toho, že sa organizovaný zločin nezastavil ani pred vraždou novinára. A ten pocit hrôzy u mňa ani s odstupom času neutícha. Naopak, pri sledovaní čím všetkým je sprevádzanie vyšetrovanie, sa vo mne len umocňuje. Tie mnohé absolútne zjavné pochybenia, prešľapy, zastrašovania alebo odoberania telefónov novinárom či prepúšťanie odvážnych redaktorov z práce a mnoho ďalšieho čoho sme dnes svedkami a toho, čo sa okolo nás deje, vo mne len umocňuje pocit ako hlboko sú u nás tieto problémy zakorenené. Je to jasný signál ako silný sa organizovaný zločin cíti, aký má silný vplyv na politiku, na vládu, na štátne orgány a zrejme, dámy a páni, aj na mnohých z vás.
Cítim úzkosť zo zlého smeru akým sa naša krajina na čele s touto vládou uberá. Z tohto celého mi nijak nevychádza prvá integračná liga, ale naopak, vychádza mi z toho skôr periféria balkánskeho typu. A rastie vo mne skutočný hnev, keď vidím ako arogantne táto vládna koalícia nakladá s dôverou občanov a ich obavami o budúcnosť a túžbu po slušnom Slovensku. Ide aj o moju osobnú dôveru v štát, ide aj o moje osobné obavy o budúcnosť a aj o moju osobnú túžbu žiť v slušnej krajine.
Dámy a páni, za tie tri mesiace od bezprecedentnej vraždy Jána a Martiny sa stala ďalšia dovtedy nemysliteľná vec. Oligarchovia obetovali nielen Roberta Kaliňáka, ale aj Roberta Fica. Pokúsili sa zalepiť občanom oči. Stiahli oboch Robertov z vlády a občania mali vraj opustiť námestia a akože upokojiť situáciu. Akože win win. My tuto a vy tuto. Akože mladí zmanipulovaní študenti sa mali stiahnuť z námestí. Akože nová vláda získala, akože s novým Programovým vyhlásením vlády dôveru a ide sa ďalej. Ale viete čo je problém? Problém je, že podstata tohto systému ostáva. Zostáva režim Roberta Fica, ktorý nás ani po svojej demisii nezabudol všetkých informovať o tom, ako on nikam neodchádza. A to, čo je režim Roberta Fica o tom veľmi dobre všetci vieme. Je to chamtivosť, je to korupcia, je to rozkrádanie nášho spoločného bohatstva a je to beztrestnosť pre vyvolených. Pýtate sa kto sú tí oligarchovia, čo majú takúto moc. Aj ja sa to pýtam. Sú to tí, čo držia dôkazy o tom ako Robert Fico zháňal čierne fondy vlastnou hlavou predajom štátnych funkcií? Alebo sú to tí, čo vedia podrobnosti o tom ako navštevoval Gorilu v byte na Vazovovej? Alebo sú to tí, ktorí vedia o tom, ako sa balili peniaze a úplatky do alobalu za dotácie do hnedouhoľného baníctva? Alebo sú to tí, ktorí majú svedectvá o tom, čo presne sa dialo v Čistom dni? Alebo sú to tí, čo vedia, aká je skutočné pozadie toho, že sa Robert Fico usalašil v byte daňového podvodníka Ladislava Basternáka a nie je ho možné odtiaľ ani žeriavom dostať? Alebo sú to všetci dokopy? Alebo sú to možno nejakí ďalší? Alebo je to strach z toho, čo ešte dnes nevieme? Pýtam sa vás, dámy a páni, páni a panie poslankyne hlavne z vládnej koalície, naozaj má toto všetko vašu dôveru? Naozaj chcete aj naďalej toto všetko kryť a podporovať? Naďalej chcete dávať legitimitu tomuto systému? Tomuto Ficovmu režimu? Mne sa nechce veriť, že aj vy ste v rukách tejto mafie a že má na vás taký obrovský vplyv. Nechceme sa mi tomu veriť a naozaj si to nemyslím, že to tak je. Ale myslím si, že máte strach. Ale aj ja mám strach.
Dnes musí mať totižto na Slovensku strach každý, čo nesedí so založenými rukami a angažuje sa vo veciach verejných. A to je tragédia tejto doby, ku ktorej nás vlády Roberta Fica dostali. Dnes je po tom všetkom dôležité, aby Ján a jeho snúbenice Martina nezomreli na darmo. Je dôležité, aby sa slušní ľudia zmobilizovali a dostali šancu rozhodovať. Touto šancou na zmenu sú predčasné voľby. Chcela by som vás požiadať, aby tí, čo nechcú odovzdať svoj hlas mafii, za predčasné voľby zdvihli v tejto sále ruku. Predčasné voľby budú poctivou reakciou nás všetkých poslancov na to, čo sa stalo a čo sa v našej krajine deje. Je to absolútne férová ponuka občanom. Moc treba vrátiť ľudu a od jeho rozhodnutia odvíjať legitimitu novej vlády. Možno to bude zase vaša vláda. Možno to bude vláda vytvorená stranami dnešnej opozície. A možno to budú úplne iné strany. To v tomto momente nie je podstatné. V každom prípade podstatné by bolo, aby sme urobili obrovské gesto a aby sme dali priestor na zmenu politickej kultúry na Slovensku. Predčasnými voľbami by bolo spečatené, ktoré veci sú pre nás všetkých naozaj za čiarou.
Vaša vláda vznikla na pochybnom základe. Šliapalo sa po sľuboch, šliapalo sa po nádejach. Musela sa rozpadnúť strana SIEŤ, aby ste mohli ako koalícia vôbec vzniknúť. To bol zle zapnutý ten prvý povestný gombík. Ale dnes ste, vážená vláda, vážená koalícia, celí zle pozapínaní. A na každom jednom kroku nám to len dokazujete, že ste celí zle pozapínaní. Vaše vlajky odbornosti a hrdosti ležia zrolované niekde v kúte. Krízový manažér a odborník na zdravie, aj vnútro, dva v jednom, Tomáš Drucker je preč. Lucia Žitňanská ako nádej justičnej reformy je z ministerského kresla tiež preč. Marek Maďarič ako čerstvo prebudené svedomie SMER-u je rovnako z ministerského postu preč. V kúte dokonca ležia aj verejnosťou zosadené dlhoročné symboly lesku SMER-u Robert Fico a Robert Kaliňák. Policajný prezident Tibor Gašpar, ten spoluorganizátor policajného úpadku si počíta dni do svojho odchodu. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zaujíma viacej stávkové kancelárie, pretože môže byť celkom zaujímavé staviť na deň jeho predčasného odchodu. A aby toho nebolo málo ešte aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár svojimi slovami potvrdzuje, že bezprávie za vašej vlády ovládlo našu krajinu. Slovom vyzerá to tak, ako by sa končila jedna neslávna epocha v réžii strany SMER.
Keď som hovorila o tom, že za danej situácie by predčasné voľby prejavom vyššej politickej kultúry, je tu ešte jeden ďalší vážny aspekt, na ktorý chcem upozorniť. A to je moja obava. Obava z toho a pochybnosť z toho, či je počas tejto vlády možné vypátrať vrahov a objednávateľov vraždy Jána a Martiny. Od okamihu čo sa ukázalo, že na mieste činu boli vysokí policajní funkcionári, ktorí tam nemali čo robiť. Od okamihu čo policajný prezident Gašpar začal rozvíjať falošný motív vrahov drogových dílerov, muselo byť každému jasné, že objektívnemu vyšetrovaniu nestojí v ceste len prípadný nedostatok dôkazov a absencia svedkov. Sú to ďaleko vážnejšie prekážky. A ten problém je oveľa hlbší. A spomenula som ho vo svojom vystúpení už viackrát. Je to prerastenie organizovaného zločinu do politiky. Mám dnes veľmi nepríjemný pocit, že mafia dnes stojí aj pri vás, dámy a páni z vládnej koalície, veľmi blízko. Je tu medzi nami. Inak sa totiž nedá vysvetliť prečo túto vládu tak neoblomne obhajujete a podporuje a doslova ju kryjete a chránite. Apelujem na tých z vás, čo si neželáte žiť v krajine, kde sa vraždia novinári, kde partia bezohľadných politikov rozkráda verejný majetok s krytím policajtov, prokurátorov a sudcov, aby ste naozaj dnes pri hlasovaní dali svoj hlas za podporu predčasným voľbám. Apelujem na všetkých tých, ktorí sa dnes v médiách vyjadrujú ako Slovensko potrebujú systémové zmeny, pred pár dňami sa tak vyjadril Béla Bugár, že rozhodujeme o tom, či Slovensko pôjde lepším smerom alebo nepôjde lepším smerom. Sám sa vyjadril, že Slovensko potrebuje systémové zmeny. A ja preto vyzývam každého kto si myslí a je presvedčený, že Slovensko potrebuje systémové zmeny, aby to len nedeklaroval, ale aby tomu svojím hlasom aj prispel. Vedzte, prosím, že hlas za predčasné voľby, bude vaším hlasom odporu proti mafii. Bude hlasom odporu proti mafii, ale zároveň bude hlasom za slušné Slovensko. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17. 5. 2018 11:16 - 11:21 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené dámy, vážení páni, návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Jana Kiššová, Igor Matovič a Boris Kollár, samozrejme v mene našich troch klubov. Dovoľte mi na úvod len krátke zdôvodnenie, potom viac by som k tomuto návrhu povedala v rozprave do ktorej sa teda rovno aj hlásim ako predkladateľ. Teraz k tomu krátkemu stručnému zdôvodneniu. Od volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa konali 5. marca 2016 prišlo k zásadnej zmene rozloženia politických síl. Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky sa do parlamentu dostalo 8 politických strán, ktoré utvorili 8 poslaneckých klubov. Už v prvých dňoch po voľbách došlo k významným presunom medzi poslaneckými klubmi, neskôr dokonca k zániku poslaneckého klubu jednej vládnej strany a v súčasnosti ak nepočítam prestupy medzi poslaneckými klubmi v najvyššom zákonodarnom zbore pôsobí 15 nezaradených poslancov, čo je až 10% z ich celkového počtu. Už pri kreovaní vlády v roku 2016 nemohli byť podľa medializovaných informácií do vlády nominovaní poslanci jednej strany, lebo ich náhradníci by súčasnú vládu nepodporovali. Vláda Slovenskej republiky sa v súčasnosti opiera o početne nejasnú a krehkú nereprezentatívnu väčšinu, a ani tá by nebola možná bez nevypočítateľných hlasov niektorých nezaradených poslancov. Všetky uvedené skutočnosti dokazujú, že dnešné rozloženie parlamentu nie je výsledkom vôle občanov Slovenskej republiky a to dokonca ani z tej z roku 2016. Už toto samotné o sebe je dôvod pre ktorý je úplne na mieste pochybnosť či táto vláda v takomto zložení má oporu v podpore vo verejnosti. ale sú tu aj ďaleko vážnejšie dôvody, pre ktoré spolu s kolegami tento návrh predkladáme. Vo februári a v marci 2018 ovládla Slovensko vlna protivládnych protestov, ktoré boli najväčšie od roku 1989. Ich spúšťačom bola vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice. V súvislosti s ňou vyplávali na povrch podozrenia z väzieb predstaviteľov vládnej strany Smer-SD na ľudí, ktorí sú spájaní s organizovaným zločinom. Spoločným znakom týchto protestov je okrem vyjadrenia pohoršenia nad vraždou novinára aj vyjadrenie nespokojnosti so súčasnou vládou a čoraz silnejúce volanie po predčasných voľbách. Vážnosť tejto situácie potvrdzovala aj demisia vlády a zostavovanie akože vlády. Rozhodnutia ministrov kultúry a spravodlivosti nebyť ďalej súčasťou vlády, ako aj avizované vzdanie sa mandátu poslanca vládnej strany Mostu-Híd napríklad Františka Šebeja demaskovali značné názorové rozdiely aj v samotnom tábore vládnych strán. Navyše treba uviesť, že nová vláda rovnako ako tá predchádzajúca sa opiera o viacerých vystúpeniach aj o nezaradených poslancov, ktorí opustili politické strany, kandidujúce vo voľbách. Ako predkladatelia toho návrhu ústavného zákona vidíme riešenie tejto situácie v skrátenom volebnom období, teda navrhujeme skrátiť VII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky a v stanovení termínu nových volieb v čo najkratšom termíne, tak aby boli zachované všetky zákonné lehoty. a teda navrhujeme termín 8. september 2018. Návrh ústavného zákona je v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a súčasne je v súlade s právom Európskych spoločenstiev a Európskej únie. Návrh zákona bude mať negatívny vplyv na verejné financie, pretože bude spojený s nákladmi na konanie nových volieb a nebude mať samotné skrátenie vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie ani negatívne sociálne vplyvy, ani vplyv na informatizáciu spoločnosti. Som ale presvedčená, že predčasné voľby by mali významný pozitívny vplyv na všetky uvedené oblasti. Ďakujem veľmi pekne, zároveň sa hlásim do rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 5. 2018 11:58 - 12:00 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Chcem sa veľmi pekne poďakovať za všetky faktické poznámky aj pánovi Kollárovi za ak to môžem považovať, že tá malá podpora môjho vystúpenia, presne to čo povedal aj kolega Heger my si musíme uvedomiť, že, že ono sa to javí, že ideme pridať nejakú daň na jeden produkt ale to sa prejaví úplne všade pretože to poistenie naozaj vstupuje do všetkých procesov, do všetkých sfér a prejaví sa tým pádom v ďaleko väčšom rozsahu takmer na každej službe a na každom tovare, na cene teda každého tovaru a každej službe. A v tejto súvislosti treba povedať, že my naozaj máme pozavádzané také rôzne všelijaké dane, nepriame dane, skryté dane a Slovensko už začína byť tak strašne krajinou s tak vysokým daňovým zaťažením, že to naozaj aj brzdí ekonomiku aj to proste pôsobí demotivačne a nespôsobuje to určite nejaké pozitívne, pozitívne dopady. A to čo hovoril Ondrej Dostál to je presne to o čom som aj ja hovorila, že pokiaľ vláda zavádza nejaké opatrenie kde sa má vzdať nejakej časti odvodu alebo má nejakú úľavu dať, tak tak to rozloží na ďalšie tri roky a pokiaľ má pokiaľ zavádza nejaké opatrenie, ktorým má zaťažiť obyvateľov alebo podnikateľov tak s tým ide ide proste pomaly dobre že nie v skrátenom konaní. Ďakujem veľmi pekne, ešte jedna poznámka Ondrej Dostál veľmi rada by som si vypočula tvoje vystúpenie ale utekám na výbor, takže vypočujem si ho zo záznamu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16. 5. 2018 11:38 - 11:52 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
... vypočítať dňa 8 jednotiek alebo 8 eur. To by teda znamenalo, že 108 je prijaté poistné a daň vo výške by poisťovňa účtovala ako svoj náklad a zároveň ako záväzok voči daňovému úradu z dôvodu vlastnej daňovej povinnosti. To by, ale nebolo v súlade s deklarovaným zámerom nepriameho zdanenia. Zároveň by nastala presne taká situácia, taká istá ako to bolo teda pri, teda v súčasnom, je to v súčasnom odvode v zmysle zákona súčasného. Teda navrhovaná daň by sa od súčasného odvodu poistného nelíšila, čo predpokladám nebol zámer zákonodarcu alebo teda predkladateľa. Daň z poistenia je podľa návrhu zákona súčasťou poistného, čo komplikuje poisťovniam jej implementáciu v súčasnosti a spôsobí problémy pri každej zmene sadzby z poistenia. Navyše takáto formulácia zvyšuje poistné o daň z poistenia, čo nepriamo navyšuje náklady poisťovne na provízie a aj zaistenie, ktoré sú počítané z poistného. A chce poisťovňa mať dostatok prostriedkov na krytie svojich záväzkov bude musieť zvýšiť cenu pre klienta o viac, než je sadzba dane a tu sa dostávame teda k tomu tvrdeniu, že tento návrh zákona sa nedotne spotrebiteľov a ja teda tvrdím, že sa ho dotkne a dotkne sa ho významne. Aj keď zámerom zákona nie je navyšovať ceny poistného, tak to ako sa so zavádzanou daňou pokiaľ ide o zvýšenie ceny poistného vysporiadajú poisťovne zostáva výlučne v ich kompetencii, pričom aj v analýze sociálnych vplyvov sa odhaduje zvýšenie výdavkov domácností v súvislosti s využívaním poistných produktov v odvetviach neživotného prostredia. Poisťovne s najväčšou pravdepodobnosťou tento náklad prenesú do cien poistného, čo je pochopiteľné, čo sa prejavilo samozrejme aj v navýšení cien, keď bol zavedený ten 8 % odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia. Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky poukazuje na fakt, že fyzické osoby sú výrazne zaťažené daňovou povinnosťou prostredníctvom dane z príjmov fyzických osôb. Podľa rozpočtu verejnej správy predstavovala v roku 2016 vybraná daň z týchto príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti takmer 40 % všetkých vybraných daní z príjmov, ziskov a z kapitálového majetku a v roku 2017 môže tento podiel dosiahnuť až 46 % a v ďalších rokoch to bude takmer hranica 50 % a to je asi aj to, o čom hovoril môj predrečník pán poslanec Heger. Oproti tomu objem príjmov zo závislej činnosti v národnom hospodárstve je nepomerne nižší ako objem ziskov a ďalej prostredníctvom spotreby platia fyzické osoby väčšinu daní na tovary a služby, čím sa ich podiel na platení daní výrazne zvyšuje. Tento návrh zákona bude mať negatívny vplyv aj na spoločnosti a podnikateľov. Nezasiahne len poisťovne, ale aj vysoko konkurenčné odvetvia s nevyhnutným poistením napríklad oblasť automotív, stavebníctvo, či preprava, ale nie len tie, pretože dnes už naozaj sa poisťuje takmer všetko. Niekde dokonca zo zákona sú poistenia nutné, ale naozaj ten podiel toho poistenia jednoducho rastie. Návrh uvalí 8 % daň poistného na všetky majetkové poistky a to nielen na tie nové, ale aj na tie, ktoré už bežia a budú pokračovať v budúcom roku. Podľa vyjadrení jednotlivých poisťovní ide až o 85 %. Pritom v ich prípade sa nová daň vôbec nemohla zarátať do poistného. Čiže tam opäť vzniknú nejaké škody, ktoré asi budú poisťovne uvažovať ako ich vykryť. Zákon pre zmluvy uzatvorené pred jeho dátumom účinnosti, ktoré si poisťovňa v minulosti dohodla s klientom v neprospech poisťovní tým, že z ceny za službu, ktorá bola kalkulovaná bez dane z poistenia má poisťovňa zaplatiť daň. Zákon je v dôsledku tohto podľa vyjadrenia odborníkov retroaktívny, čo sa javí akože by mohlo byť v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Zamestnávateľské združenia upozorňujú, že predraženie poistiek môže negatívne ovplyvniť zamestnanosť a ziskovosť dôležitých sektorov a teda nielen ich ziskovosť je problém, ale tým pádom aj atraktivita daného sektoru, ktorá s tým samozrejme úzko súvisí. Popri subdodávateľoch pre automobilový priemysel môže spôsobiť zásadné problémy v doprave, či v stavebnom sektore. Oba tieto sektory sú vysoko konkurenčné s nízkymi maržami, takže nárast cien im môže naozaj skomplikovať život. Nemôžu si pritom dovoliť nemať poistenie, vyžadujú ho buď pravidlá v preprave alebo obchodní partneri a nielen tam. Nový odvod, resp. daň predraží aj projekty z eurofondov. Pravidlá Európskej únie jasne hovoria, že každý projekt musí byť poistený ak ho má Európska únia, resp. ak má byť hradený z prostriedkov Európskej únie. Poisťovne zas upozorňujú na možnosť, že sa ich klienti začnú poisťovať v zahraničí. V rámci voľného pohybu služieb stačí v akejkoľvek európskej poisťovni len oznámiť, že chce pôsobiť aj na Slovensku a veľké podniky sa poohliadnu po poistení v zahraničí a v rámci veľkých koncernov majú rámcové poistky pouzatvárané, takže to bude pre nich aj administratívne a procesne veľmi jednoduché a my ich k tomu samozrejme takýmto opatrením namotivujeme. Príkladom toho, aké problémy môžu nastať pri využití služieb pobočky namiesto dcéry je slovenská skúsenosť s rumunskou poisťovňou Astra. To si asi všetci pamätáme. Tá v minulého roku stratila v Rumunsku licenciu a prestala predávať poistky. Stále však mala klientov vrátane tisícok na Slovensku. Rumunsko síce na pomoc klientom zriadilo garančný fond, ten však nápor poistencov nezvláda. Napríklad v Slovenskej kancelárii poisťovateľov, ktorá hradí škody spôsobené klientmi Astry pri povinnom zákonnom poistení ponúkla preplatenie iba polovice všetkých nákladov. Dámy a páni, aj predstavitelia Národnej banky Slovenska otvorene varujú, že nový odvod prinesie razantný rast cien poistiek a výrazne zaťaží podnikateľov domácností aj samotný poistný sektor a samozrejme aj jeho tvorbu rezerv. Nejde navyše o jedinú daň pre poisťovne. Ministerstvo im chce od budúceho roku zvýšiť špeciálny odvod zo zisku. Ten pôvodne vznikol ako pomoc z deficitom počas krízy a v tomto roku mal skončiť. Namiesto toho, keďže zrejme dotknutý príliš málo kričia, tak namiesto toho, aby bol zrušený, tak ako bolo pôvodne zamýšľané, tento sa má zdvojnásobiť a zruší sa dokonca dna pre odvod. Doteraz platili špeciálny odvod poisťovne od 3 miliónov eur po novom už to bude z každého eura zisku. Dohromady má toto zaťaženie zvýšiť ceny majetkových poistiek v priemere až o 10 %. Poisťovne sa môžu zachovať ako výrobcovia potravín pri snahe udržať cenu tovaru. Možno uberú z kvality, možno uberú z iných atribútov poskytovaných služieb a toto tiež chcem veriť, že nemal byť zámer tohto návrhu. Mnoho zamestnávateľov taktiež avizuje, že budú hľadať každú cestu, aby neplatili o 10 % vyššiu poistku a to opäť len otvára priestor na kadejaké výhybky, na kadejaké vyhýbanie sa poisteniam a budú vznikať škody, ktoré pokiaľ nebudú poistené budú môcť spôsobiť týmto zamestnávateľom rôzne problémy. V návrhu zákona je mnoho ďalších chýb. Napríklad to, že nepriznáva, že daňovníkom je poistník aj, keď klient to bude musieť v konečnom dôsledku zaplatiť za cenu vysokých nákladov poisťovne na prepracovanie poistných zmlúv. Taktiež neoddeľuje daň od poistného a tým spôsobuje poisťovniam ďalšie zvyšovanie nákladov napríklad na zaistenie alebo distribúciu. Dovoľte mi ešte poukázať na jeden veľmi dôležitý fakt, na ktorý SaS neustále poukazujem, už to tu bolo aj myslím spomenuté. Pán poslanec Heger to spomenul a to je, že zavádzanie novej dane počas roka je nesystémovým a neštandardným krokom. Okrem výnimočných situácií majú byť daňové zákony novelizované od 1. januára nasledujúceho roku. Takto to znie aj v programovom vyhlásení vlády, ale bohužiaľ ani v tomto prípade ako v mnohých iných sa vláda nedrží svojho vlastného programového vyhlásenia. Na základe skúseností poisťovní nie je možné takúto obrovskú systémovú zmenu implementovať skôr ako 6 mesiacov po schválení zákona a zverejnení informácií potrebných pre vykázanie v daňovom priznaní. Skoršie zavedenie nie je zo strany poisťovní technicky možné, resp. ak bude nutné bude mimoriadne komplikované a tým pádom aj opäť predražené. Pokiaľ príde z dôvodu zavedenia novej dane ku zmene požadovanej platby od poistníka je zo strany poisťovne nutné poistníka informovať. Zároveň musí mať poistník možnosť zrušiť poistnú zmluvu pokiaľ by sa táto stala pre neho nevýhodnou. Poisťovne teda musia klienta dostatočne v pred informovať a na toto obávam sa nie je dostatočný čas. Tu mi dovoľte ešte jednu takú krátku poznámku, že je krásne, že keď vláda predkladá nejaké návrhy, ktoré predstavujú také úľavy, ktoré sú úľavami pre, či už podnikateľov alebo pre občanov ako to bolo napríklad v prípade trinásteho, dobrovoľného trinásteho, štrnásteho platu kedy v nejakej malej miere, ale predsa len dochádza k odvodovej úľave, tak tam vláda pristupuje k tomu, že to rozloží v čase tak, aby tie príjmy z toho resp. znížené príjmy z toho štátnu kasu zasiahli čo najneskôr. Ideálne, aby to zasiahlo až budúcu vládu, ale v prípade, kedy sa jedná o opatrenie, z ktorých má štátna kasa profitovať, tak tam sú veľmi rýchli a s takýmito opatreniami idú veľmi rýchlo do účinnosti. Dokonca aj za cenu toho, že to bude v priebehu roku a nie od 1. január, čo teda spôsobuje aj procesné, procesné problémy. Ak by som to teda zhrnula, tak poisťovniam vzniknú so zavedením novej dane a jej členením vysoké náklady. Zníži sa záujem o poistenie, čo rozhodne považujem za negatívny dopad tejto novely. Obmedzia sa investície do vývoja informačných technológií. Zhorší sa konkurenčné postavenie poisťovní voči ostatným subjektom finančného trhu. Nastane prepad ziskovosti poistného sektora, keďže odvod tvorí tretinu jeho ziskov a teda tým pádom sa aj zníži atraktivita tohto sektora. Spotrebiteľ rovnako platí poistné zo zdaneného príjmu a za svoje zodpovedné správanie. To tu už povedal aj kolega Peter Osuský, si navyše zaplatí daň z poistenie. Daň z poistného si spotrebiteľ na rozdiel od právnickej osoby nemôže odpočítať zo základu dane. Takže už len na záver pár slov. Strana SaS zásadne nesúhlasí so zavedením predmetnej dane, nakoľko ju považujeme za nesystémový krok. Jej zavedením dôjde k ďalšiemu zvyšovaniu finančných nákladov, podnikateľských subjektov a na toto doplatia opäť len ľudia. Dovolím si z tohto miesta ešte jeden citát šéfky Slovenskej asociácie poisťovní a to je: "Táto nová daň je trestom pre občanov aj podnikateľov". Tak poďme do toho trestať podnikateľov aj občanov. My sa k tejto aktivite nepridáme. Preto klub SaS tento návrh zákona v takomto znení nepodporí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16. 5. 2018 11:36 - 11:52 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo pán predseda, vážený pán minister, vážené dámy, vážení páni. Dovoľte aj mne reagovať na predložený návrh zákona o dani z poistenia, o ktorom sa už pán minister vyjadroval, že ide o zákon prehľadný, jednoduchý, ktorý sa nebude dotýkať produktov životného poistenia, že poisťovne nebudú musieť zvyšovať poistné a nedôjde k zvýšeniu administratívnej náročnosti, alebo v potrebe veľkých zmien v informačných systémoch. Tak nie len ja, ale aj poisťovne, Národná banka Slovenska, generálna prokuratúra ale aj všetky relevantné združenia máme na toto trošku iný názor. Nie je to tak dávno, bolo to 1. januára v roku 2017 kedy ministerstvo financií zaviedlo nepopulárny 8 % odvod z poistného z neživotných poistení. Už vtedy bol predmetom mnohých polemík a to jednak kvôli jeho ústavnosti, systémovosti a efektívnosti. No a neprešlo veľa času a dnes tu máme nový návrh zákona, ktorý je opätovne predmetom takmer identických polemík. Cieľom tohto návrhu je zavedenie dane z poistenia, ktorý má nahradiť doteraz fungujúci, alebo teda v súčasnosti platný 8 % odvod z poistného z prijatého poistného, z neživotného poistenia podľa zákona o poisťovníctve. A v zmysle dôvodovej správy to má byť daň z poistenia, ktorá má byť nepriamou daňou. V rámci slovenského daňového systému je teda z hľadiska osoby povinnej platiť daň podobná dani z pridanej hodnoty. Tak ako v dani z pridanej hodnoty by teda malo byť zrejmé, že poisťovňa je osobou povinnou platiť daň, ktorú inkasuje od poistníka. Pri predpoklade sadzby dane 8 % a zdaňovania na princípe platby je potom princíp taký, že poisťovňa od poistníka inkasuje platbu vo výške 108 jednotiek, teda základom dane je prijatá protihodnota znížená o daň, teda hodnota 100 jednotiek. Poisťovňa teda ako o výnose, teda ako o prijatom poistnom účtuje iba vo výške 100 a nie vo výške 108. Vo výške 8 účtuje o záväzku voči daňovému úradu z dôvodu inkasa dane od poistníka. Navrhované znenie indikuje, že celú platbu teda napríklad tých 108 eur alebo jednotiek má poisťovňa považovať za prijaté poistné, teda výnos a až následne vypočítať daň vo výške 8 jednotiek, alebo 8 eur. To by teda znamenalo, že 108 je prijaté poistné a daň vo výške 8 by poisťovňa účtovala ako svoj náklad a zároveň ako záväzok voči daňovému úradu z dôvodu vlastnej daňovej povinnosti. To by ale nebolo v súlade s deklarovaným zámerom nepriameho zdanenia...
=====

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 5. 2018 10:37 - 10:39 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vidím, že máme s Eugenom Jurzycom veľmi podobné myšlienkové pochody (povedané s pobavením), ale to, čo som chcela povedať, pán poslanec, ja rozumiem tým problémom, o ktorých ste vy hovorili aj rozumiem tomu, že je to problém, ale to čo som, na čo som chcela ja v svojej rozprave poukázať, je, že ten návrh zákona tieto problémy nerieši. Možno sa snaží niekde znížiť nejakú stratu alebo rozložiť ju v čase, ale rozhodne ich nerieši.
K tej kvalite, rovnako som sa chcela spýtať, čo tam robia tie kontrolné orgány? Pretože aj ten prípad, tie príklady, ktoré ste vy spomínali a popisovali, tie pre mňa na prvé počutie javili známky podvodu. Nie, že takto to je, že takto systém nastavený. To znamená, toto je aj to, čo ja častokrát vyčítam, že my zistíme, že niekde máme nejaký problém, a miesto toho, aby sme ho analyzovali, že prečo ten problém je, tak my začneme meniť systém. A systém nie vždy je ten problém, ale niekedy je problém, že buď naozaj sa niekto správa tak, ako nemá, správa sa mimo zákona, jeho konanie javí známky podvodu a podobne. Čiže toto je to, čo mne teda prekáža na tom, že my všetko ideme regulovať bez toho, aby sme zistili, čo je dôvod nejakej nefunkčnosti alebo nefungovania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 5. 2018 10:12 - 10:14 hod.

Jana Kiššová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne obidvom kolegom za faktické poznámky.
Pán poslanec Pčolinský, ja som sa pri tom, keď som si študovala tento zákon a keď som sa pripravila, pripravovala k tomu, aby som k nemu vystúpila, pozrela všetky relevantné pripomienky ľudí a odbornej verejnosti, ktorí k tomu vystupovali. Myslím si, že by sme to mali robiť všetci, pretože nikto z nás neovláda všetky oblasti tak, aby k nim mohol úplne fundovane ku všetkým v rovnakej kvalite vystupovať, a naozaj boli pre mňa pripomienky odbornej verejnosti v tomto nápomocné. To, že vy ste presvedčený o tom, že tie dopady budú nejaké a že budú iné, ako sa ja obávam, v tom sa asi v tejto fáze nevieme prieť, asi to tá prax ukáže.
A ďakujem veľmi pekne aj Eugenovi Jurzycovi za poznámku o tej regulácii, lebo toto je presne to, s čím my bojujeme. My netvrdíme, že štát nemá regulovať vôbec nič, ale nemal by všetko preregulovávať. Nemal by byť jediným cieľom mnohých vecí len niečo regulovať. My keď máme niekedy s niečím problém, tak sa snažíme plošne všetko vždy zaregulovať bez toho, aby sme častokrát ten problém ako taký analyzovali, aby sme zistili dôvody, pre ktorý v nejakých parciálnych veciach niečo nefunguje. Ja nehovorím, že je to teraz tento prípad, ale naozaj niekedy mám pocit, že každý, kto dostane mandát, či už v exekutívnej, alebo v zákonodarnej pozícii politickej moci, tak má pocit, že musí niečo zaregulovať, lebo inak si ten mandát nezaslúži. Ale takto to nie je. My, náš cieľ má byť zlepšovanie života ľuďom, nie regulovať.
Ďakujem.
Skryt prepis