Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23. 5. 2018 o 16:49 hod.

Ing.

Ľuboš Martinák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 16:49 - 16:51 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. pani poslankyňa Antošová, s väčšinou vecí, ktoré ste vystúpili, súhlasím. ja v tomto zákone si vážim hlavne to, že zviera už je definované ako cítiaca bytosť. To znamená aj tí psi už nebudú evidovaní ako vec, ale ako cítiaca bytosť. Prečo to hovorím? Hovorím to preto, lebo v poslednej dobe aj v dávnejšej minulosti sa vyskytlo strašne mnoho prípadov týrania, úmyselného týrania zvierat, ktoré žili v strašne zlých podmienkach. Bude to mať určite vplyv aj na trestnoprávne postihy, to znamená tieto postihy určite budú zvýšené z tej oblasti, že už je to cítiaca bytosť a že klepne sa po prstoch tým, ktorí tieto zvieratá týrali, pretože z psychologického hľadiska ten, kto dnes alebo v minulosti týral zvieratá, napríklad psov ale aj iné zvieratá, je tu potenciálne nebezpečie, že môže týrať v budúcnosti aj ľudí a dokonca ľudí blízkych. O tom viac by mohli hovoriť psychológovia.
Ďalej sa chcem zmieniť k čipovaniu psov. Už či sa niekomu páči alebo nie, raz k tomu musí prísť, k povinnému čipovaniu. Ide o to, aby bola zabezpečená evidencia, dôsledná evidencia psov a je to hlavne v prospech psov, ale aj v prospech majiteľov. Ja osobne mám svojho poľovného psíka začipovaného a keď by náhodou ušiel, veterinár má čítačku, priloží k čipu, vidí, že je začipovaný a máte už aj majiteľa s bydliskom, to znamená váš psík sa k vám vráti, alebo ho k vám dovezú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10. 5. 2018 9:44 - 9:45 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážení prítomní, sme zatiaľ v prvom čítaní, tak ako správne tu povedal spravodajca Janko Kvorka, je to rozsiahla novela a dôležitá novela predmetného zákona. Je tam čo možno ešte aj vylepšovať a pred druhým čítaním je dobre sa opäť stretnúť s rybármi a aké by mali ešte výhrady k tejto veci.
Ja by som sa tu prihovoril len za jeden spôsob rýb, aby bol povolený, a síce lov rýb pomocou bubliny. Jedná sa o lov rýb z hladiny, kedy potrebujeme dostať nástrahu do potrebnej vzdialenosti. Nie je to žiaden protizákonný spôsob alebo nejaká forma nebodaj pytliactva, čo sa týka rýb. Ide o to, ako sme tu aj počuli, že vysoké percento rybárov je v strednom a vyššom veku. Ten, kto rybárčil, ten bude rybárčiť možno, ak mu to zdravie dovolí, aj do smrti, a teda jedná sa o to, aby aj ten starší človek mal dobrý pocit nielen z prechádzky, ale by aj čosi ulovil. Niekedy skutočne tú návnadu s háčikom potrebujeme dostať ďalej od brehu a práve ten lov rýb pomocou bubliny, ktorá je naplnená vodou, môže aj ten dôchodca dostať do potrebnej vzdialenosti. Ja k tomu len toľko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10. 5. 2018 9:22 - 9:24 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som vo svojom skutočne krátkom príspevku sa zmienil o tom vodnom vtáctve. Martin, samozrejme, je nám každému známe, že si skutočne odborník do ornitológie, všetka česť. Zastávam podobný názor, že lov bučiaka alebo uloviť volavku popolavú, to skutočne nemá nič spoločného s etikou. Tu by som sa pristavil ale pri kormoránoch. Sčítavanie vtáctva, podobne ako sčítanie zveri je pomerne taký dosť relatívny pojem. Často sčítavanie - nevravím, že priamo u vás - sa často robí len pre sčítavanie, ale ide o druhú vec, určite to viete odborne oveľa lepšie sčítať ako laici. Ide o to, či by nestálo za to, aby vaša Slovenská ornitologická organizácia sa jednoducho stretla so Slovenskou poľovníckou komorou, dohodli by si určité pravidlá, ktoré by potom dali buď do návrhu priamo pre ministerstvo alebo cez poslanecký návrh, aby napríklad v čase, keď sa jednotlivé ryby trú, aby mohlo dôjsť k odstrelu určitého množstva kormoránov. Tento kormorán by bol riadne zahrnutý do plánu chovu a lovu pre jednotlivé poľovné združenia. Nie aby teda svojvoľne rybári, ktorí nie sú členmi poľovných združení, mali nejaké zbrane a lovili. By to bolo v kompetencii Slovenského poľovníckeho zväzu, poľovníkov, veď všetci máme radi tú prírodu, ktorí k nej máme blízko, aby došla zhoda medzi poľovníkmi a ornitológmi, podobne ako už aj pri niektorých dravcoch, dovolím si tvrdiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 14:46 - 14:48 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Galko, pred vaším vystúpením som si bol istý, že začnete nejakými konkrétnymi údajmi, hlavne ako bývalý minister obrany. Bohužiaľ, toho som sa nedočkal. Nemali ste žiadne konkrétne údaje, napriek tomu ste začali, naopak, útočiť osobne. Z vašej strany to považujem za nehoráznosť a za obyčajné politikárčenie. Politikárčenie preto, že už pri prvej vete ste vraveli, že ako predstaviteľ najsilnejšej opozičnej strany SaS, medzitým to bolo porušené, vaše vystúpenie, oprávneným smiechotom. Nedávno ste mali, asi tak pred polhodinou brífing opozičných strán, tak už sa láskavo skúste dohodnúť, ktorí ste tá najsilnejšia opozičná strana, lebo my skutočne v koalície nevieme doteraz. Každý tvrdí svoje.
Nehoráznosť vašej strany bola hlavne v tom, že máme tu mnoho údajov o vašom odpočúvaní. Na vašom mieste ja by som sa skutočne hanbil sedieť v týchto poslaneckých laviciach, ak by som v minulosti tak ako vy porušil základné ľudské práva bežných ľudí. Veď o tom existuje medzinárodná charta, dodržiavanie základných ľudských práv, právo na súkromie. Vy ste ho totálne porušil a tvárite sa tu, ako keby nič sa nestalo. Dokonca dovoľujete si tu moralizovať. Ale aká je to morálka od takého človeka?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 13:22 - 13:24 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, dovoľte aj mne, aby som vám skutočne úprimne poďakoval za vaše vysoko fundované a odborné vysvetlenie a postavenie sa k veci. Svojím vystúpením ste jednoznačne dokázal, že obstarávanie obrnených vozidiel 8 x 8, ako aj ďalších vecí, boli vykonané skutočne transparentne. Dôkazom toho je aj vyjadrenie sa nielen Fínska, aj Európskej komisie. Jednoducho tieto konania prešli medzirezortnými pripomienkovými konaniami.
V ďalšom si vážim aj to, že poskytne sa práca našim ľuďom na Slovensku, keďže ste jednoznačne deklarovali, že celková nákladovosť až vo výške okolo 70 % bude vyrábaná na Slovensku. Tento výrobok pôjde pod značkou vyrobené na Slovensku. Keď som si všímal aj opozičných poslancov, ktorých bolo len tu málo z tých 33 a postupne po vašom začiatku sa začali zo sály vytrácať, svedčili o tom, vážení páni opoziční poslanci, kolegovia, že z vašej strany nejde o odbornosť, ale skutočne len o akési politikárčenie. Bohužiaľ, aj u vás, pán predkladateľ Vašečka, dnes po vystúpení pána ministra začínam mať skutočne dojem, že aj z vašej strany ide o politikárčenie a to už pod novými krídlami neparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia, čo skutočne je k plaču, pretože sa dnes jedná o vážnu tému.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31. 1. 2018 15:26 - 15:28 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Zemanová, ja len jednej veci sa dotknem, lebo ste to rozobrali trošku tak zoširoka, niektoré mnohé veci si odporovali, ale len jednej veci, aby zase verejnosť nevnímala to tak, že lesníci všetci sa skutočne nestarajú o les a tak ďalej, a tak ďalej, pretože mnohokrát opak je pravdou. Nemôžeme každého hodiť do jedného vrecia, lebo vidíme, že drevo ide a tak ďalej. Ja z toho dôvodu sa chcem dotknúť ohľadom programov starostlivosti o les. Tieto programy starostlivosti o les dopodrobna, veľmi dopodrobna rieši zákon o lesoch a hlavne v stati činnosti odborného lesného hospodára. Podľa platného zákona každý subjekt, ktorý chce čo len jeden strom vyrúbať alebo zalesňovať, musí mať odborného lesného hospodára, ktorého zo zákona menuje na základe výsledkov skúšok a oprávnení okresný úrad. Ten odborný lesný hospodár okrem iného musí viesť aj tzv. grafickú evidenciu. To znamená, pani poslankyňa Zemanová, tu je odpoveď aj na vašu otázku, ktovie kde sa rúbalo, koľko sa rúbalo, jaká plocha sa rúbala. V tejto grafickej evidencie pri obnove porastov vedie prácne zmeranú holinu, že má napr. 0,55 árov, vedie, koľko kubíkov sa tam vyrúbalo a akej dreviny, presne je to špecifikované. Okrem toho, musí viesť aj tzv. zverkovací manuál pri meraní stromov naplno, na pni, ktoré sú vyťažené. Na to máme tabuľky.
Druhá vec je tá, že ako tieto veci kontroluje napr. okresný úrad. Pokiaľ viem, kontrolujú ich dosť dopodrobna. Ale je to vec názoru. Ale je to čin... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31. 1. 2018 15:00 - 15:02 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Budaj, ja sa zmienim len o jednej veci, ktorú ste spomínali, a síce aby každý kmeň bol označený. Ono v skutočnosti aj súčasné normy hovoria o tom, že každý kmeň musí byť označený, a to tromi, resp. štyrmi údajmi. Je tam ciacha. Táto ciacha hovorí o tom, kto je dodávateľom. To znamená, svedčí o subjekte, ktorý drevo predáva. Znamená to doklad o pôvode drevnej hmoty. Ďalej je tam kvalitatívna trieda - jednotka, dvojka, trojka, resp. vláknina. V ďalšom je každý kmeň povinný aj doteraz označený, hrúbka lomeno dĺžka, hrúbka sa meria v strede kmeňa, na základe toho z objemových tabuliek je určený na tzv. dopravnom lístku objem každého jedného kmeňa. Aj doteraz to platilo a naďalej platí. To všetko je dané v § 3 ods. 4, a síce čo je povinný prepravca.
Okrem toho aj doteraz polícia bola oprávnená a kontrolovala túto drevnú hmotu. Samozrejme, sprísnenie je len dobrou vecou zo strany ministerstva pôdohospodárstva. Toto označovanie sa týka všetkých sortimentov dreva okrem jedného sortimentu dreva, čo je nerealizovateľné v praxi. Bude dobré to tam, pani ministerka, potom porozprávame, pri všetkej skromnosti, zapracovať, a síce ak sa jedná o vlákninové drevo do 20 cm. Od rubiny od 8 cm do 20. Proste tieto údaje na kmeň, čelo kmeňa nemáte kde zapísať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 1. 2018 15:34 - 15:36 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani kolegyňa, pani poslankyňa Kaščáková, tu som zachytil viacero vecí, ktoré mi skutočne nedávajú žiaden zmysel. Tu vravíte, že vláda si určila tajomníka rady okresu ako prednostov okresného úradu. Ja by som sa vás rád spýtal, kto kompetentnejší by mal vykonávať funkciu tajomníka a nielen funkciu, ale mať prehľad väčší o okrese, ako prednosta okresného úradu. Robil som to, tak môžem vám povedať z vlastnej skúsenosti, že je to skutočne veľmi dobre nastavené.
Ďalej vás môžem ubezpečiť - aspoň v našom okrese a verím, že aj inde takisto -, sú to pravé návrhy zdola. Veď nikto nás netlačí robiť návrhy niekde zhora. Robíme ich práve zdola. Najprv museli sme robiť celkové zhodnotenie potrieb okresu, regiónu, v našom regióne nikdy nebude zamestnávateľ, ktorý zamestná 300 alebo 600 ľudí. Budú to drobnejší zamestnávatelia, ktorí majú veľký význam pre rozvoj okresu. Až po celkovom zhodnotení potrieb okresu nastáva tvorba akčných plánov. Veď tie akčné plány musia ísť z toho regiónu a práve takéto sme robili.
Čiže môžem vás ubezpečiť, pani poslankyňa Kaščáková, že sú to návrhy zdola. Ďalej vravíte o návratnosti. Poviem vám len jednu vec, že tým, že sa rodinní príslušníci vrátia opäť k svojim rodinám, táto návratnosť viete, aká je? Alebo hodnota? Táto sociálna pridaná hodnota je nevyčísliteľná, ak tomu ste dobre rozumeli. A potom hovoríte o nešťastnom systéme podpory. Ktorý je šťastný systém podpory?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 1. 2018 15:23 - 15:25 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega, pán poslanec Heger, žijem v okrese Medzilaborce. Donedávna som pracoval ako prednosta Okresného úradu Medzilaborce a priamo sme vytvárali akčný plán a radu okresu. Musím z toho miesta poďakovať našej vláde, že náš okres bol dodatočne zaradený do zoznamu najmenej rozvinutých okresov. Vy vo svojom prejave ako keby ste si navzájom odporovali, niečo potvrdíte a na to hneď vyvrátite. Hneď vám poviem, v čom to je. Tu vravíte, že nevolíme správnu prioritu, že najprv je podnikateľské prostredie. U nás z ôsmich členov, ktorí sú v rade okresu, sú traja z podnikateľského prostredia. Veľmi dobre poznajú pomery. Hlavným cieľom je rozšírenie a udržanie pracovných miest.
S jedným súhlasím, že mnoho rodín u nás zostalo rozbitých a mnohí členovia sú odtrhnutí od rodín, pretože odišli za tou prácou ďaleko nielen na Slovensko, ale aj do zahraničia. Ďalší cieľ, plnia tieto opatrenia našej vlády, a síce, aby dotyční sa opäť prinavrátili k svojim rodinám a rodiny boli ucelené. Aj to je veľkým sociálnym zmyslom, práve tie opatrenia, ktoré sa týkajú najmenej rozvinutých okresov. Som pracoval priamo na tvorbe akčných plánov, viem, ako to chodí a ja som úplne presvedčený, že to prinesie pokrok pre odľahlé oblasti. Naša vláda nemá sľuby, ale práve plní tieto priority v odľahlých oblastiach, za čo my z týchto okresov sme nesmierne tomu radi.
Ďakujem.
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>