Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.10.2018 o 22:38 hod.

doc. PhDr. PhD. MBA

Martin Klus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 22:38 - 22:39 hod.

Martin Klus
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 21:49 - 21:50 hod.

Martin Klus
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.10.2018 20:30 - 20:31 hod.

Martin Klus
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 10:24 - 10:25 hod.

Martin Klus Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som chcel len, Martin, pochváliť, počuť východniara hovoriť o mojom kraji, o mojom regióne, o Poľane takto vášnivo a v dobrom je naozaj vždy veľmi príjemné. Ja by som to možno doplniť len o to, keďže tento kraj má fantastickú predispozíciu práve pre, napríklad, agroturizmus. Je veľmi dôležité, aby sme sa tu v Národnej rade zaoberali aj tým, ako takéto možnosti podporiť, pretože napríklad vieme, že na Poľane máme horský hotel Poľana, ktorý od roku 2012 nefunguje a nefunguje aj preto, lebo tam, proste, niečo zlyháva. Nielen v samospráve, ale, bohužiaľ, aj v podpore štátu práve pri takých veciach, ako si spomínal ty. Aby sa turisti napríklad aj na tom Novom Zélande dozvedeli, že takýto poklad tu na Slovensku máme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2018 19:57 - 19:59 hod.

Martin Klus Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som mal samozrejme pripravený podstatne dlhší elaborát, ale mnoho z toho, čo som chcel povedať, už odznelo vďaka predstaveniu návrhu zákona, kolegom Ondrejom Dostálom. Ja som tiež mal pripravený príklad z Veľkej Británie, ktorú považujem za symbol parlamentarizmu a presne to, akým spôsobom by sa to celé konať malo. Naozaj tie slová, ktoré tu odzneli, nedôstojné alebo fraška, to je to, čo sprevádza Hodiny otázok, napriek teda tomu, že dnes som bol ja ten šťastný, u ktorého boli vyžrebovaná otázka č. 1 na premiéra, otázka č. 3 na premiéra, problém je v tom, že premiér tu dnes nebol. Ale nevadí, myslím, že pán podpredseda vlády Kažimír ho celkom dobre zastúpil a napriek tomu si myslím, že treba ísť po systémovom riešení, a preto sme predložili tento návrh zákona a ja by som možno ešte doplnil k tým takým zaujímavým výhradám, ktoré pán poslanec Dostál už spomínal, že je zaujímavé, že tie odpovede sú vždy takmer presne pripravené na päť minút. Asi vedia tí, ktorí ich na úrade vlády alebo jednotlivých ministerstvách píšu, koľko znakov je potrebných na to, aby bol niekto schopný prečítať to za päť minút.
V prípade napr. pána ministra Érseka, je to možno ešte trošku kratšie, pretože tam je tá intonáciu trošku pomalšia, ale všimli sme si to asi všetci, a práve preto chcem, aby v Národnej rade Slovenskej republiky zavládol nový duch v Hodine otázok a rád som sa pridal k tomuto návrhu zákona a pevne verím, že ak je toto slovo do bitky, ktoré povedal pán poslanec Podmanický, a teda, že je ochotný za to zahlasovať, verím, že to je pozícia celého poslaneckého klubu SMER - sociálna demokracia, tak my sme pripravení samozrejme diskutovať s vami v druhom a treťom čítaní aj o posunutí platnosti, pretože my nenavrhujeme návrhy zákonov podľa toho, či sme v súčasnosti v opozícii alebo, či budeme v budúcnosti v koalícii, ale preto, aby sa parlamentarizmus na Slovensku dostal do kategoricky, do inej kategórie z hľadiska politickej kultúry. Takže to bol hlavný motív a pevne verím, že nám pomôžete tento návrh zákona dostať do politickej praxe na Slovensku, za čo vám aj ja vopred ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2018 17:51 - 17:52 hod.

Martin Klus Zobrazit prepis
Ďakujem. No pán poslanec Kollár pomerne expresívne, ale jasne pomenoval slabé stránky tohto návrhu zákona. Ja som mu vďačný najmä za tú štatistiku, ktorú spomenul ohľadom straty malých aj väčších reťazcov a ktorá tu hrozí práve presadením tohto návrhu zákona. My si myslíme, že slobodná súťaž je to, čo môže pomôcť pri zlepšovaní podmienok nielen našich poľnohospodárov, alebo aj našim malých reťazcov a rád by som pripomenul, že už dva veľké reťazce zo Slovenska odišli. Treba povedať úplne objektívne, že možno aj to je jeden z dôvodov, prečo nám na Slovensku ceny potravín rástli a tak isto treba povedať aj to, že uvedomme si ako do iných reťazcov neďaleko odtiaľto na Rakúskej strane hranice alebo Maďarska chodia vo veľkom a húfne nakupovať najmä obyvatelia Bratislavy a ono to tiež súvisí so slobodnou súťažou a s tým, že nezmysli o ktorých tu teraz bohužiaľ dnes rokujeme práve v týchto končinách nefungujú tak ako ich predkladáte vy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2018 17:29 - 17:30 hod.

Martin Klus Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Viackrát tu v rozprave odznelo to, že naši poľnohospodári nie sú konkurencieschopní a kvôli dotačnej politike okolitých krajín, respektíve dotačnej politike Európskej únie. Ja by som v tejto súvislosti rád pripomenul, že keď sme vstupovali do Európskej únie v roku 2004, tak bolo sľúbené, že sa poľnohospodárske dotácie vyrovnajú do desiatich rokov. Malo to, ak si dobre pamätám, stúpať po piatich percentách každý rok a začali sme na päťdesiatich percentách. No a dodnes nie sú vyrovnané. Myslím, že to bol ten slávny rok 2012, kedy to bol minister za druhú vládu Roberta Fica pán Jahnátek, ktorý s takýmto niečím súhlasil, čo by v niektorých krajinách možno označili dokonca za vlastizradu. A ja sa pýtam, čo urobila Slovenská národná strana, ktorej ste predkladateľmi a počas rokov 2006-2010 kedy ste boli súčasťou vládnej koalície a potom v rokoch 2016 až po súčasnosť kedy máte aj ministerku pôdohospodárstva v súvislosti s reformou poľnohospodárskej politiky Európskej únie. Pretože to je práve tá, ktorá nám doslova a do písmena zožerie polovicu európskeho rozpočtu. A je najvyšší čas, aby sme s tým niečo začali robiť, aby sme tu nemuseli riešiť práve takýto typ argumentácie. Lebo to je to, čo našich poľnohospodárov dnes ženie do veľmi vážnych problémov.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 18.10.2018 14:37 - 14:37 hod.

Martin Klus
Môžem teda. Ďakujem pekne. Zdá sa, že je to v podstate totožná informácia ako nám už poskytol pán predseda vlády. Predpokladám, že sa nebudete veľmi rozlišovať v tom, čo idete povedať, takže možno ak by bol všeobecný súhlas mohli by sme sa vrátiť k tej štvorke, ktorú som nestihol?
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 18.10.2018 14:08 - 14:09 hod.

Martin Klus
Ďakujem pekne úradu vlády a teda pánovi premiérovi v tomto prípade asi za odpoveď a rád by som možno len doplňujúcu otázku, na ktorú možno vy, pán minister, budete vedieť ešte kvalifikovanejšie odpovedať. Koľko je Slovenská republika pripravená finančne pomôcť do takéhoto mechanizmu, ktorý sa, ako ste prečítali, plánuje? Máme už v tomto smere nejaké čísla na stole?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 12:27 - 12:28 hod.

Martin Klus Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tiež som mal tú obavu, ako hovoril kolega Ondrej Dostál vo svojom príhovore, že sa dostaneme na úplne iné roviny, ako by bolo potrebné v prípade tohto zákona.
A pánovi poslancovi Mizíkovi sa to podarilo, ale predsa len jedna otázka naňho. Viete, zaujímavé je, že vám tak strašne vadia organizácie, ktoré sa verejne priznajú k tomu, že čerpajú prostriedky zo zahraničia, ale nijako vám nevadia rôzne konšpiračné a iné napríklad weby, ktoré napíšu príspevok na bieleho koňa, ale pritom je tiež zrejmé, že tieto prostriedky dostali zo zahraničia. Takýmto spôsobom to veselo obchádzajú a šíria podobné bludy a nezmysly, ako ste práve predviedli aj vy. Toto vám nevadí.
Skryt prepis