Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie v rozprave

7. 9. 2017 o 19:49 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 7. 9. 2017 19:49 - 19:52 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, mám takú česť a priznám sa, že neodolal som pokušeniu, keď tu bol taký stres, že ide sa hlásiť do ústnej rozpravy, akurát som si tam bral kartu a nejako som sa nechal nechtiac vtiahnuť do deja.
A na druhej strane, toto je vážna chvíľa, lebo dnes sa ukáže, ako vážne to SNS a hlavne poslanci, ktorí dnes tu sedia za SNS, mysleli s tým, čo mali napísané na predvolebných bilbordoch. Myslím, že všetci to poznáme, nejako sa nám to vrylo do podvedomia. Boli to tri slová a veľmi dobre si ich pamätajú aj voliči SNS. Boli to slová: "Hrdo, odborne a slušne." Dnes sa ukáže pri hlasovaní, či hrdosť v SNS náhodou nekončí pri válove plnom eurofondov. Dnes sa ukáže, či SNS náhodou pod slušnosťou nemyslí to, keď minister viac jako rok kryje úchylákov, ktorí zneužívajú naše deti.
O odbornosti vieme, SNS mesiac nevie nájsť človeka, ktorý by spravoval ministerstvo školstva. SNS v svojich radoch nebola schopná nájsť žiadneho ministra, hoci sa hrdia tým, že majú päťtisíc či sedemtisíc členov. Museli hľadať medzi ľuďmi, ktorí boli mimo strany.
O hrdosti nám Andrej Danko ukázal tiež viaceré príklady, napr. jako hrdo, búchajúc sa do hrude, zrušil tie škaredé, žlté, hnusné vlaky. Samozrejme, s jediným cieľom, aby Víťazoslav Móric nakoniec vyhral tender, tuším za 80 mil. eur, aby on tie vlaky dodal pre našeho národného – medzičasom – vlakového dopravcu.
O slušnosti nám Andrej Danko takisto predviedol viacero príkladov. Ukázal nám, že podľa SNS je slušné čítať listy občanov, ktoré píšu svojim poslancom. Predseda Národnej rady a predseda SNS nám ukázal, že podľa SNS je slušné, keď predseda SNS zneužije svoje postavenie a hrabe sa v zdravotnej dokumentácii opozičných poslancov a potom vykrikuje v pléne Národnej rady ich diagnózu a verejne sa posmieva, že si vybavili modrú knižku.
Čiže o odbornosti vieme, o slušnosti sme tu mali viacej dôkazov, jako to SNS so slušnosťou myslí, a, tak ako som povedal na začiatku, dnes sa ukáže, či hrdosť SNS končí pri válove plnom eurofondov a či SNS považuje za slušné kryť človeka, ktorý viac jako rok kryl úchylákov, ktorí zneužívali naše deti.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7. 4. 2017 12:21 - 12:23 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ja-ja-ja-ja-jaj, no. Chcete ísť domov? Vidíte, no, kapitána sme aspoň donútili, že kapituloval a stiahol nasledujúci návrh zákona, takže ten už tu nebudete musieť byť. To asi už viete, takže hlasovanie bude po prerokovaní tohto návrhu zákona. Zároveň mi je teda ľúto, že kapitán bol natoľko zbabelý, že síce rozleje mlieko, ale potom, keď sa o tom hovorí, tak sem ani nepríde si obhájiť ten svoj zbabelý čin.
Ďakujem, Edo, za tvoje vystúpenie a som v podstate aj rád, že ti zaťapkali v podstate zborovo aj poslanci za SNS, lebo ty si v tom tvojom vystúpení vyzýval k tomu teda, aby sme chyby napravili, aby sme prijali tento návrh zákona. Takže pevne verím, že to, ten potlesk bol myslený tak, že podporujú tvoju výzvu, aby sme hlasovali za tento návrh zákona, čo mi je teda veľmi sympatické.
Páčilo sa mi to, ako si hovoril o tom, že, a kládol si dôraz na slovo ne-ha-zar-duje. Čiže naozaj niekto tu hazarduje s povesťou, veľmi s ňou zahazardoval, keď sme mu, s povesťou Ozbrojených síl Slovenskej republiky, keď sme ho na to upozornili alebo verejnosť ho na to upozornila alebo priamo ženy dôstojníkov v armáde, keď ho na to upozornili, tak urobil presne pravý opak, ako čakal každý hrdý, odborný a slušný človek na Slovensku, a to je, tie výložky pobozkal. Budem veľmi rád, ak sa tu nájde odvaha aj medzi koaličnými partnermi alebo možno aj u Erika Tomáša, ktorý poradil plukovníkom zo SMER-u, aby radšej boli ticho, že v tomto prípade vyjadrí ten svoj názor a ten návrh zákona podporí. A fakt sa teším na podporu od poslancov SNS, ktorí tlieskali tvojmu vystúpeniu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 4. 2017 12:00 - 12:02 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže začnem od konca. Ja som hovoril, že to je príklad toho, že ako sa dokáže statočne človek, aj keď chybu neurobil, lebo upozorňoval som na to, že vlastne on reagoval na výzvu Kaliňáka, ktorý ho najprv nahovoril na využívanie letky, keď ho nahovoril alebo teda chcel od neho, aby ju nevyužíval, tak povedal, nebudem ju využívať a nerobil okolo toho žiadne obštrukcie. V tomto prípade to bolo vedome zneužitie funkcie zo strany kapitána, samozrejme, že nie sú to úplne porovnateľné, porovnateľné prípady.
Kolega Laurenčík, to, že ste podávali obdobný návrh, ono naozaj, ja by som tu chcel upriamiť pozornosť na degradovanie kapitána. V tomto ten návrh je úplne, úplne iný. Ten váš je v podstate podmnožinou toho našeho v tom, že my sme navrhovali, vy ste myslím, že navrhovali, aby sa zase mohlo, hodnosť vždy o jeden stupeň, aby bola vyššia. Čiže my sme prezentovali na tlačovke, že urobíme tento krok, že aby vždy to bolo iba o jednu hodnosť, ale zároveň sme chceli aj degradovať kapitána, ale v tom čase sme si boli vedomí aj toho, že to budú aj plukovníci v SMER-e. Medzičasom plukovníci tvrdia, že si len robili srandu, takže, dobre, plukovníci sú z toho von. Takže nie je to lex kapitán Danko a plukovníci SMER-u.
A chcel by som aj z tohto miesta kapitánovi ešte odkázať, aj teba ubezpečiť v tom, že ja kapitánovi, aj keď sa to Ondrovi Dostálovi nepáči, že kapitánovi Dankovi budem hovoriť kapitán Danko, budem mu to hovoriť. Práve v mene týchto dôstojníkových žien alebo teda žien dôstojníkov. Treba ho dovtedy konfrontovať s touto hanbou, dokedy si sám nevstúpi do svedomia a buď ten zákon neprijme sám, alebo sa potichu vzdá tej hodnosti. Čokoľvek. Ale dovtedy odo mňa pokoj nebude mať, dovtedy mu budem hovoriť kapitán a môže sa mi vyhrážať čímkoľvek jako dnes, že keď mu to ešte raz poviem, tak ma dá na disciplinárne konanie a bude mi dávať pokuty. Iba ukáže svoju obrovskú malosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7. 4. 2017 11:30 - 11:57 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Možno si pamätáte kauzu, keď sme tu rokovali o rokovacom poriadku a ja som vtedy pre lepšiu predstavivosť použil príklad toho, aby ste si to vedeli predstaviť, príklad z koncentračného tábora, keď som hovoril o tom, že vlastne si to predstavte, že by bolo takisto, jak keby boli v koncentračnom tábore dva futbalové tímy a jeden by mal kapitána vlastne šéfa koncentračného tábora. Použil som toto slovo ka-pi-tá-na, šéfa koncentračného tábora. Ja som vtedy nechápal, prečo vlastne z obyčajnej metafory Andrej Danko vtedy, vtedy iba kap..., pre mňa z môjho vedomia iba Andrej Danko alebo teda predseda Národnej rady, prečo robí takú vedu, keď hovorím príklad a prirovnal som ho vlastne ku kapitánovi futbalového tímu, ktorý by bol zároveň šéfom koncentračného tábora. Obvinil ma, na výbor napísal, že som svojím prirovnaním urazil náboženské cítenie Židov. Ešte raz, náboženské cítenie Židov. Týmto prirovnaním. Nikde, nech to hľadáte sprava, zľava, zospodu, od vrchu, od hocikiaľ, spredu, zozadu, nikde tam nevidíte náboženské cítenie Židov. Ani samotná Židovská náboženská obec nevyjadrila nejaké takéto pohoršenie, že by som sa dotkol ich náboženského cítenia.
S odstupom času však pravda vyšla najavo. Andrej Danko, vtedy v našich očiach len predseda Národnej rady, už v tom čase vedel, že on nie je len taký Andrej Danko, ale on už je kapitán Andrej Danko, a preto sa ho tak mimoriadne dotklo to, že som vtedy ho prirovnával a hovoril som, že by bol kapitánom futbalového tímu v koncentračnom tábore a zároveň šéfom koncentračného tábora.
Dnes viem, dnes viem po tomto, jeho malicherné, ješitné naháňanie a vyrábanie problému, ktorý neexistoval, dnes viem tú jeho obrovskú snahu o potrestanie, o pokutovanie a všetko možné, o hádzanie mňa dokopy s fašistami do jedného vreca, lebo jednoducho som trafil klinček po hlavičke. A vtedy si uvedomil, že, hops, o tej jeho hodnosti sa asi už Matovič dozvedel. Ja som, priznávam, vtedy nevedel o nej, nevedel absolútne nič, ani som nechyroval, že by takúto obludnosť, takúto nemorálnu obludnosť, ktorá tak neuveriteľne zdemoralizovala vojakov v armáde, že by predseda Národnej rady a hlavne predseda Slovenskej národnej strany niekedy dokázal spraviť. Nevedeli si to predstaviť ani ľudia, ktorí v armáde teda samozrejme pracujú, ani ľudia, ktorí vedia, o čom je armáda, ktorí vedia, ako si treba zaslúžiť povýšenie. A nevedeli si to predstaviť ani priamo ženy týchto dôstojníkov, ktorí v armáde pôsobia.
Dovoľte mi preto prečítať list dôstojníkovej ženy, ktorá sa volá Eva Ohraďanová, ktorá zverejnila v mene ostatných žien dôstojníkov, s ktorými veľakrát teda putujú po Slovensku a na ktorých veľakrát dlhý čas čakajú, keď pôsobia niekde v zahraničných misiách v mene Slovenskej republiky, tak vyjadrila svoje pocity.
V liste, v otvorenom liste, ktorý mal neuveriteľné množstvo zdieľaní, čítanosti a lajkov na Facebooku, doslova píše. "Vážený pán Danko, dovoľte, aby som vám predložila názor dôstojníkovej ženy. To, čo ste urobili, je možno v súlade s legislatívou, resp. nikde sa to nezakazuje, možno máte vysokú školu a podpísali ste vyšší rozpočet armáde, svojím povýšením o osem hodností ste však pre mňa morálne padli na úplné dno. V silovom rezorte, akým je armáda, pravdepodobne nenastanú verejné odchody vojakov alebo protestné pochody proti neprávosti, ktorú ste spôsobil. Tento rezort je založený na disciplíne a poslúchaní rozkazov. A práve toto ste zneužili, ponížili a potupili ste každého poctivého vojaka. Hrdíte sa hodnosťou kapitána, teatrálne pritom bozkávate výložky a z úst vám vychádzajú silácke reči o tom, ako ste dokázali svoju príslušnosť k vlasti, že ste pripravený nastúpiť do boja. Skutočnosťou však je, že práve týmto krokom ste sa z priameho boja odpútali, odpratali do bezpečia. S hodnosťou desiatnika by ste v prípade vojnového konfliktu boli pravdepodobne v prvej línii. Naproti tomu s hodnosťou kapitána sa posúvate do pozície veliaceho a vo vašom prípade nanajvýš sediaceho alebo pracujúceho kdesi pri vojenských spisoch. Na velenie totiž nestačí hodnosť, ale predovšetkým prax a skúsenosti. Alebo by ste si po svojej ročnej službe v armáde trúfli v prípade ostrého konfliktu viesť nejakú jednotku? Zobrali by ste si na zodpovednosť životy svojich podriadených?
Možno vám to ľudia zožerú, ale ja som manželka dôstojníka, a takých je nás tisíce. Sme ženy, ktoré žijeme mnoho dní v roku bez mužov, ktorí slúžia po nociach, niekedy celé dni mimo domov. Žijeme s rizikom, že nášho muža môžu kedykoľvek jediným rozkazom preveliť do celkom iného mesta. Mnohé z nás majú svojich mužov priamo v misiách a niektoré dokonca opakovane. Ich detí vyrastajú bez otcov a mnohé ženy dôstojníkov o svojich mužov dokonca prišli.
Tvrdíte, že neviete, ako sa zmenili hodnosti v armáde. Tak aký ste to vojak? Urazili ste každého vojaka slovenskej armády, no tí vám to vzhľadom na hierarchiu a poslušnosť najavo nedajú, my ale áno. Hanbím sa za vás a za vašu nadutosť a pýchu. Morálny a dôstojný človek by toto nedopustil práve v úcte ku svojej krajine, jej ľudu a v tomto prípade aj vojakom. Na povýšenie o osem hodností ste nemali morálne právo. A ak si robíte zásluhy za to, že z vašej pozície pomáhate armáde Slovenskej republiky a že ste sa zaslúžili o navýšenie rozpočtu do jej rezortu, chcem vám len pripomenúť, že to je vaša povinnosť.
Pripájam sa k množstvu iných ľudí a žiadam vás, aby ste hodnosť kapitána vrátili a ospravedlnili ste sa všetkých vojakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky." Podpísaná Eva Ohraďanová.
Tento verejný otvorený list a verejný apel na kapitána Andreja Danka, bohužiaľ, zostal nepovšimnutý. Andrej Danko naďalej arogantne obhajoval slovami, že on si tú hodnosť zaslúži. Toto nemorálne konanie, svoje vlastné, kedy zneužil svoju vlastnú pozíciu, zneužil to, že si dosadil svojho vlastného človeka za ministra obrany a vybavil si u neho hodnosť, je to klasický príklad pohŕdania armádou, je klasický príklad klientelizmu a protekcie, ktorú si vybavil. Tá obrovská vlna nedôvery a nevôle medzi ľuďmi na Slovensku, ktorú tento krok vyvolal, si vyžadovala aj rázny krok od koaličných partnerov. Čo však robili koaliční partneri, keď teda budem menovať iba špičky, Robert Fico či Béla Bugár? Len tichučko šúchali s nožičkami a odbíjali akékoľvek otázky. Ale toto sú práve chvíle, kedy sa treba ozvať a povedať, Danko, spravil si hlúposť, nehraj sa tu na piesočku na kapitána, si obyčajný desiatnik a ani na neho nemáš. Vráť tú hodnosť, lebo demoralizuješ našu armádu. Načo sa tu my snažíme nabudiť hrdosť vo vojakoch, keď ty im ju jedným krokom zoberieš a verejne všetkých vojakov, policajtov či colníkov, ktorí hodnosti v svojej práci majú, keď ich takýmto spôsobom ponížiš. Takéto slová som očakával od Bélu Bugára aj od Roberta Fica. Nedočkali sme sa ich a nevypočuli to verejné volanie. Nechali zakomplexovaného pána, ktorý vedie Národnú radu, aby si užíval zrejme na pyžamku našitých svojich kapitánskych výložiek.
Je toto v súlade s tým, čo mala strana SNS na predvolebných bilbordoch, "hrdo, odborne a slušne"? Čo je na tom, prosím vás, hrdé? Skúste mi na tom nájsť čokoľvek hrdé, aspoň jedno písmenko, aspoň "h", alebo "r", alebo "d" alebo "e"! Na tom nie je hrdé absolútne nič, je to zbabelé, arogantné. Čo je na tom odborné, keď si niekto, kto ani, keď sa ho novinár opýta, aké sú vojenské hodnosti, ani ich nevie vymenovať? Keď si takýto človek v rozpore s tradíciami, v rozpore s tým, ako to v armáde funguje, pridelí potajme vojenskú hodnosť a keď ho niekto upozorní na to, že robí obrovskú chybu a demoralizuje armádu, že miesto toho, aby povedal, ľutujem, prepáčte, vraciam, pobozká výložky, lebo ho vyzval k tomu Matovič. Čo je na tom odborné a čo je na tom slušné, sa pýtam? Toto je prejav slušnosti voči tým vojakom, ktorí si to museli odrieť?
Dnes som si chcel priniesť sem vizuálnu pomôcku, preto vám ukážem dnes iba čistý papier, ale možno o to viac bude kričiaci, lebo nám kapitán zakázal sem vizuálne pomôcky, aby sme mu nemohli ukazovať zrkadlo. Na tej vizuálnej pomôcke mal byť kapitán Makovník a jeho fotografia. Kto je kapitán Makovník? Možno si dávate otázku, tuto kolega Adamčík sa smeje, možno na tom kapitánovi Makovníkovi, neviem. Kapitán Makovník je človek, ktorý bojoval za nás v Afganistane a jeho obrnené vozidlo vybuchlo na nastraženej míne. Pri tomto čine, nepriateľskom čine v boji zahynul. Tu na tomto papieri mal byť vytlačený, lenže kapitán má strach z tohto zrkadla, takže máte tu čistý papier, ale o to viac do neba volajúci. Kapitán Makovník zahynul za nás za všetkých, za všetkých ľudí na svete, za ktorých bojujú v Afganistane proti teroristom. Teroristi ho odpálili a on tam zomrel. Bol povýšený in memoriam o jednu jedinú vojenskú hodnosť na kapitána.
A ja sa pýtam, na tejto druhej strane som chcel mať vytlačeného kapitána Danka, že či teda to je "hrdé, odborné a slušné"? Môžem sa pýtať tu poslancov za SNS, tých pár kúskov, čo tu sú, či je hrdé, odborné a slušné, že kapitán Makovník, ktorý za nás zahynul v statočnom boji na nástražnej míne teroristov v Afganistane, či teda si rovnako zaslúži svoju hodnosť ako kapitán Andrej Danko, ktorý pre armádu neurobil nič a takýmto spôsobom podľa aj listu dôstojníkovej ženy sa skutočnému boju vyhol, lebo si takto zabezpečil teplé miestečko niekde, lebo tí vojaci nie sú samovrahovia, aby kapitána Danka dali veliť svojej jednotke, a ktorý by ich za chvíľku doviezol niekam do pekla. Jednoducho dali by ho, radšej by ho posadili k tým vojenským spisom, alebo by robil kronikára s hodnosťou kapitána, lebo takýto človek bez akýchkoľvek schopností a skúseností nemôže predsa veliť vojenskej jednotke.
Čiže keď nám kapitán hovorí o tom, že on týmto krokom vlastne ukázal, že je pripravený bojovať, týmto krokom sa odpratal presne tak, ako píše dôstojníkova žena, do bezpečia. Aby si zabezpečil takú vojnu, ak raz teda bude, čo dúfam, že nebude, akú si zabezpečil počas svojej vojenskej služby, kde po prvom mesiaci zistil, že, hops, aspoň podľa človeka, ktorý bol s ním na vojne, mi písal, že chlapec teda dostával od tých nadriadených alebo tých starších vojakov dostatočne poza uši, lebo tieto diktátorské sklony si chcel aplikovať aj na ostatných tých už starších vojakov, tak mu veľmi rýchlo vysvetlili, že takto to asi nepôjde. Tak rýchlo sa vybavil vojničku na ministerstve. Tam nosil taštičku ministrovi Sitekovi, čiže poskokovi Jána Slotu, a už tam teda takto statočne bojoval za nás, takto si vykonával tú teda vojenskú službu, ktorou sa tak strašne hrdí.
V tejto súvislosti si dovolím poukázať na to, že tak ako v tejto situácii zneužil svoje postavenie vo svoj vlastný prospech, čo je korupcia, lebo klientelizmus je korupcia, je jeden z druhov vlastne korupcie, čiže takto skorumpoval v podstate ministra obrany, lebo dal mu funkciu, za to mu minister obrany dal hodnoť, lebo iný dôvod nebol, a nieže obyčajnú, len osem hodností preskočil, tak takto isto zneužil svoju funkciu, keď od toho istého ministra obrany si vypýtal naše spisy z odvodu, mňa a Jozefa Viskupiča, a tieto spisy kapitán Andrej Danko mal k dispozícii a hrabal sa v našej zdravotnej dokumentácii. Jednoducho my máme predsedu Národnej rady, ktorý tu pred dvomi hodinami predkladateľovi návrhu zákona povedal "ty hovno", citujem. Máme predsedu Národnej rady, ktorý si dosadí kamaráta za ministra obrany a následne si vybaví povýšenie osem hodnosti na kapitána, bez akýchkoľvek zásluh, v príkrom rozpore s tým, čo sľuboval na predvolebných bilbordoch, "hrdo, odborne a slušne". A máme predsedu Národnej rady, ktorý zneužije svoje postavenie a vypýta si spisy z odvodovej komisie dvoch opozičných poslancov na to, aby sa hrabal v zdravotnej dokumentácii, ktorá je obsiahnutá v týchto odvodových spisoch, a následne zneužíval obsah týchto spisov proti týmto opozičným poslancom v politickom boji.
Máme predsedu parlamentu, človeka, ktorý je mentálny bonsaj, ktorý je extrémne nebezpečný pre akúkoľvek zastupiteľskú demokraciu, keď dostane moc. Takíto ľudia, keď dostanú pozíciu, nerobia nič iné, len túžia po tom, aby ju využili v svoj vlastný prospech, aby ju zneužili. A preto dnes predkladáme návrh zákona, ktorý, som povedal, nazývame lex kapitán Danko, alebo môžme takto nazvať, lebo nie každý dokáže spáchať tak nemorálny čin, aby sme kvôli nemu museli prijímať opravný návrh zákona.
Áno, v tomto môže konkurovať, pred časom, tento týždeň sme prijímali uznesenie k amnestiám, minulý týždeň sme prijímali zmenu ústavy a opravovali sme nemorálny činy Vladimíra Mečiara, áno, aj ten si vlastne zaslúžil lex Mečiar, lebo sme opravovali jeho nemorálne činy, iba kvôli nemu. Dnes navrhujeme, aby sme opravili nemorálny čin predsedu Národnej rady, človeka, ktorý až chorobne trpí samoľúbosťou a, bohužiaľ, mentálne nedorástol tam, aby si uvedomil, ako obrovským spôsobom takýmto krokom ubližuje každému jednému pracovníkovi v armáde, alebo ich rodinným príslušníkom.
V návrhu zákona doslova navrhujeme v podstate štyri veci a budem citovať. Čiže vojaka v zálohe bude možné mimoriadne vymenovať do vojenskej hodnosti alebo mimoriadne povýšiť do vojenskej hodnosti len o jeden stupeň vyššej, než akú dosiahol. Táto podmienka v súčasnosti platí u vojakov mimoriadnej služby a profesionálnych vojakov a nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby sme nechávali dieru v zákone, že si nejaký politik aj nabudúce bude môcť pomojkať svoje detinské ego a vybavovať u kamaráta zvyšovanie svojej hodnosti o osem stupňov na kapitána. Čiže preto chceme zaviesť rovnaké pravidlo, ktoré platí pre profesionálnych vojakov a vojakov mimoriadnej služby, aby to presne rovnako platilo pre vojakov v zálohe.
Precizujeme, aby teda aj kapitánovi bolo zrejmé, aj ľuďom podobnej mentálnej výbavy, aby do budúcna bolo zrejmé, že vojenskou hodnosťou sa vyjadruje pripravenosť vojaka v zálohe na výkon funkcie, do ktorej má byť ustanovený. Toto ustanovenie je v súčasnosti explicitne uvedené u vojakov mimoriadnej služby. Čiže u vojakov mimoriadnej služby hovoríme, že keď niekto má hodnosť, mal by ju byť schopný zastávať, čiže keď niekoho urobíme kapitána, tak mal by byť schopný byť v reálnej situácii kapitánom, ale u vojakov v zálohe nám to je jedno, lebo jednoducho nechávame priestor pre takýchto ľudí malých duchom, aby si udeľovali hodnosti. Čiže znova, navrhujeme zalepiť ďalšiu dieru v zákone.
Tretiu vec, vojaka v zálohe, ktorý zároveň vykonáva funkciu podľa § 17 ods.1, čiže poslanec Národnej rady, člen vlády, atď., nebude možné mimoriadne vymenovať do vojenskej hodnosti alebo mimoriadne ho povýšiť do vojenskej hodnosti. Ak by aj nastala krízová situácia, podľa súčasnej právnej úpravy sú oslobodení od výkonu mimoriadnej služby. Čiže nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby ľudia, ktorí sú oslobodení od mimoriadnej služby v krízovej situácii, čo sme napríklad my všetci, alebo členovia vlády, aby sme si mali právo udeľovať hodnosti alebo zvyšovať svoje hodnosti. Z akého dôvodu? Jednoducho žiaden dôvod nie je na zvýšenie hodnosti aktívneho politika, lebo jednoducho dnes nepodliehame tomu, aby sme mohli byť v podstate povolaní do výkonu mimoriadnej služby.
Zároveň tým, ktorí vojenské hodnosti získali podľa bodu 3, čiže politikom zjednodušene, patrí vojenská hodnosť dosiahnutá pred mimoriadnym vymenovaním alebo mimoriadnym povýšením. To znamená, každému aktívnemu politikovi, ktorý v čase, keď bol teda aktívny politik, si vybavil povýšenie od svojho zrejme teda kamaráta, ministra obrany, tak aby všetkým týmto ľuďom sme vojenské hodnosti odobrali. Alebo inak povedané, toto je to ustanovenie o degradácii kapitána Danka na desiatnika Danka, aby kapitán Danko momentom, ako tento návrh zákona bude účinný a platný, aby prišiel automaticky o hodnosť, ktorej sa nechce vzdať.
V tejto súvislosti dovoľte, aby som použil iný príklad, by som povedal, statočného prístupu a uznania si možno viny. Myslím, že minulý týždeň tu bol ten lynč na prezidenta Kisku. Vieme, ako nakoniec to dopadlo, že ukázalo sa, že k tomu, aby prezident Kiska využíval vládnu letku, ho priamo vyzval minister Kaliňák. On ju využíval a potom zákerne skorumpovaný minister Kaliňák vyzval pána prezidenta, aby ju nevyužíval. Pán prezident sa ako k tomu postavil? Tak ako som poslúchol ministra Kaliňáka vtedy, keď má požiadal, aby som lietal, takisto ho teraz uposlúchnem, keď ma žiada, aby som nelietal. Postavil sa k tomu čestne a včera ste mali možnosť aj teda vidieť zábery z nejakej prvej prepravy pána prezidenta automobilom, teda vládnou limuzínou alebo prezidentskou limuzínou. Toto považujem za férový, statočný postoj, aj keď to priamo nebola chyba prezidenta, jednoducho v prípade ak ho niekto k tomu vyzval a tá výzva bola opodstatnená, verejnosť sa s tým stotožnila, uznal, že viac nebude asi, alebo bude výrazne menej lietať lietadlom a išiel autom.
Čo urobil kapitán v tejto situácii? Na výzvu moju, pobozká výložky, povedal, že nikdy, lebo on si tú hodnosť zaslúži, lebo ju asi zrejme niekedy na pieskovisku si vysníval. A napriek tomu, že milióny ľudí si z neho robili srandu, napriek tomu, že mal stovky rôznych a naozaj vtipných koláží, ktoré si z neho robili srandu, nechal svojich spolustraníkov, aby sa hanbili za neho, nechal ostatných členov SNS, aby sa hanbili za neho, nechal zakladateľov SNS alebo zakladateľov ponovembrovej SNS, aby sa za neho hanbili, a nechal aj všetkých voličov SNS, aby sa báli priznať k tomu, že niekedy nejakého kapitána, ktorý si nedokáže priznať čestne chybu, že ho niekedy volili. Preto je úplne prirodzené a pochopiteľné, že kapitán si zaslúžil trest od verejnosti, že podpora či jeho alebo jeho strany dramaticky klesla. A myslím si, že týmto naveky zabetónoval strop svojej strany, že tí ľudia jednoducho nedokážu voliť niekoho, tak ako nedokážu voliť fašistov, lebo budú vedieť, že sú to fašisti, a nájde sa takých možno 10 % ľudí, tak takisto zabetónoval aj svoju Slovenskú národnú stranu, lebo tí ľudia to jednoducho prekúsnuť nedokážu nijako. Môže ich opíjať rožkom, trinástimi platmi a podobne, ale keď stále budú vidieť vlastne zbabelca, človeka, ktorý si potajme vybavuje výložky a ktorý zrejme, naozaj aj v tom pyžame s výložkami spí a na dobrú noc ich bozkáva, tak toto je presne opak toho, ako by chceli vidieť statočného predsedu Slovenskej národnej strany. Minimálne vo mne alebo ja by som chcel vidieť, že predseda Slovenskej národnej strany je v prvom rade chlap. Zachoval sa, nepovieme ako baba, toto nie je zachovanie ako baba. Zachoval sa ako úplný zbabelec, lebo si chybu nedokázal priznať. Chceli by ho vidieť ako odborníka, ktorý keď o niečom hovorí, tak tomu rozumie. Stačila jedna novinárska otázka, nevedel vymenovať ani hodnosti, o ktoré postúpil. Čiže videli sme, že je absolútny amatér. Niekde, kde si uzurpuje silou-mocou dostať hodnosti. A zároveň sa preukázal ako človek, ktorý netrpí ani minimálnou štipkou slušnosti, lebo keď videl všetky tie názory, to, čo sa na neho zosypalo, to, že musel kapitulovať a zrušiť svoj Facebook, lebo jednoducho tam sa nenašlo, jeden človek, ktorý by ho za ten čin pochválil, tak nepreukázal ani len minimum slušnosti, o ktorej tu veľakrát káže so zopätými rukami, o čom som počul teda, že si hodinu denne precvičoval doma pred zrkadlom pred tým, ako sa dostal do politiky. Čiže toto sú reálne skutky kapitána v politike, ktoré ľudia samozrejme ocenia.
Ubližuje to vám, páni zo SNS, že takéhoto kapitána máte na čele, a ja vám prajem, aby ste si to čím skorej uvedomili, a buď mu vysvetlili, že, Andrejko, nehraj sa tu ďalej na vojačika a choď späť na desiatnika, alebo si nájdite niekoho normálneho. Rovnako si myslím, že je hanbou SNS, aby na čele bol človek, ktorý demoralizuje kľúčový pilier našej štátnosti, a to je armáda alebo teda Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Takýto človek nepatrí ani na pozíciu predsedu Národnej rady, ale ani ako predseda Slovenskej národnej strany. Možno je čas, aby niekto z vás zdvihol hlavu a mu to povedal a nabral tú odvahu. Ja viem, že to je riziko, že vás vyhodí. Ale tento človek vám robí hanbu. SNS by mohla byť hrdá, odborná a slušná. S takýmto kapitánom na čele vy nikdy túto métu nedosiahnete.
Bol by som veľmi rád, aby ste tento návrh zákona, aj keď samozrejme som do toho vniesol aj to politické posolstvo, ktoré, si myslím ale, že v tomto prípade plne do toho patrí, lebo nie slová robia chlapa, ale činy robia chlapa. Čiže nie pekné slová na bilborde "hrdo, odborne a slušne", ale bozkávanie výložiek a trápne slová o tom, ako si to zaslúžim, tieto robia skutočný obraz o politikovi. Myslím si, že táto kauza veľmi nám pomohla odokryť obraz človeka, ktorý dnes sedí na druhej najvyššej ústavnej funkcii a dnes je v podstate vyššie ústavne postavený, ako je predseda vlády. Predseda vlády, keď bola debata, alebo ostatní ministri zo SMER-u, keď bola debata o ich funkciách, o tom, jako si rozdávali plukovníkov, radšej boli ticho. Zrejme si uvedomovali, že toto sa nedá ustáť pred verejnosťou a ak by to začali obhajovať, tak jednoducho by asi na tom iba strácali body.
Preto si myslím, že kapitán zlyhal, na plnej čiare zlyhal a napriek tomu, že ho milión ľudí vyzývalo, aby chybu opravil, odmietol chybu opraviť. Preto si myslím, že musíme to urobiť zákonom. A bol by som veľmi rád, ak by ste to podporili a spoločne sme tento lex kapitán Danko prijali.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7. 4. 2017 11:23 - 11:28 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, už z úvodného slova predsedajúceho ste mohli vytušiť, o čom tento návrh zákona bude. Ako ho uviedol, o tomtom návrhu zákona, áno, nemýlite sa, prichádza na rad tzv. lex kapitán Danko. Tento návrh zákona, lebo nie každý z nás má možnosť, aby v podstate niekto predložil návrh zákona, ktorý sa týka len jeho a, alebo kvôli jeho výstrelkom, ale Slovensko približne teda pred dvomi mesiacmi zažilo takú aféru vrcholového politika, predsedu Národnej rady, že prvýkrát v histórii Slovenskej republiky si milióny ľudí na Slovensku robili hromadnú srandu z človeka, ktorý vedie najvyšší zákonodarný orgán, čiže Národnú radu. Tá sranda nastala potom.
A ja som v podstate veľmi vďačný redaktorovi, myslím si, že Šivák sa volá z TA3, ktorý sa na tlačovej konferencii, po tom, ako sa celé Slovensko dozvedelo, že dovtedy nám všetkým známy mysliteľ Andrej Danko si nechal udeliť kapitánsku hodnosť ministrom obrany, ktorého sám do tejto funkcie dosadil, tak ja som osobne zvolal tlačovku kde som ho vyzval vzhľadom na to, že to je maximálne nemorálne a dehonestujúce, demoralizujúce všetkých vojakov aj policajtov, aj colníkov, ktorí vedia, že koľko si musia odmakať na to, aby boli povýšení čo i len o jeden stupeň vo svojej hodnosti, tak som ho vyzval, aby sa vzdal tejto kapitánskej hodnosti, aby ju vrátil, lebo si ju nezaslúži. Keď sa ho redaktor Šivák opýtal, tak kapitán Danko dnes už zareagoval takým pamätným, všetci si to asi pamätáte (rečník gestikuláciou naznačil bozk), nikdy, pobozkal výložky. A odvtedy sa zapísal do histórie. Tá neuveriteľná malosť ducha, ktorú týmto prejavil, a neschopnosť si priznať chybu a napraviť svoju vlastnú chybu ho degradovala tak dramaticky v očiach verejnosti, že jeho popularita pomedzi ľuďmi klesla raketovo dole, raketovo dole klesla popularita strany, ktorú vedie, a v podstate za túto malosť, ktorú prejavil, si asi nič iné nezaslúžil.
Týmto návrhom zákona chceme napraviť škody, ktoré kapitán Danko spôsobil na armáde, ktoré spôsobil v Policajnom zbore, ktorý spôsobil medzi colníkmi a medzi všetkými ľuďmi, ktorí si uvedomujú, možno hlavne rodinnými príslušníkmi, ktorí si uvedomujú, ako ich blízki si to musia naozaj odmakať a zaslúžiť, na to, aby boli povýšení čo i len o jednu jedinú hodnosť.
Čiže návrhom zákona chceme napraviť škody, čiže degradovať kapitána Danka späť z kapitána na desiatnika a tak isto aj všetkých aktívnych politikov, o ktorých dnes nevieme a ktorí takýmto spôsobom si vybavili vojenské hodnosti. Ale dnes je v podstate známy len jeden prípad, lebo tí ostatní, vyzerá, že si udeľovali zo srandy, a minister svoju úlohu, minister Glváč nedotiahol do konca. Takže keď udeľoval Ficovi a spolu ostatným plukovnícke hodnosti, tak jednoducho zanedbal povinnosti, aj keď to pôvodne myslel vážne, tak nakoniec tie hodnosti platné nie sú.
Takže je to to o, tento návrh zákona je o degradácii kapitána Danka na desiatnika Danka. Tento návrh zákona je o stanovení jednoznačných pravidiel, ktoré sa budú týkať rovnako aj vojakov v zálohe, aj ostatných vojakov v aktívnej službe alebo v mimoriadnej službe. Tento návrh zákona jednoznačne hovorí o tom, že keď má byť niekto povýšený, tak maximálne o jednu hodnosť, nieže skákať o osem hodností, ako to dokáže len kapitán. A to je viac-menej všetko. Bližšie predstavím návrh zákona v rozprave, do ktorej sa ako prvý aj hlásim.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 4. 2017 11:16 - 11:17 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Som veľmi rád, Silvia, za tvoje osobné svedectvo a o to radšej, že túto schôdzu momentálne vedie podpredseda Andrej Hrnčiar, ktorý tu arogantne hovoril, že to bolo úplne normálne a že my ako opozícia sme predložili návrh na skrátené legislatívne, či na mimoriadnu schôdzu za odvolanie Richtera tak, že oni ju museli vyhlásiť o štvrtej hodine, štvrtok, proti noci, a to je úplne normálne. Však vlastne sme za to platené, vy ženy, aj my ostatní, že tu sme boli a v podstate sme nútení byť 30 hodín v kuse s hodinovou prestávkou. Som veľmi rád a o to viac je to pohoršujúce, toto jeho správanie, aj kapitána Danka, ktorý o tom rozhodol, že takto budeme rokovať proti noci, lebo keď sa pozrieme na teba, potrebuješ omnoho viac starostlivosť. Ten komfort je úplne iný ako my, ktorí slobodne si môžeme odísť hocikedy na vécko, kedy chceme odbehnúť, ísť pospať a podobne. Ale nútiť teba byť 30 hodín tu na vozíčku a ešte sa arogantne pri tom smiať a tváriť sa, však ste za to platení, aj druhí ľudia robia v noci, to dokážu naozaj bezcitní ľudia. Takže som veľmi rád, že si bola osobným svedkom toho, že čo títo ľudia dokážu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7. 4. 2017 10:32 - 10:40 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som reagoval napríklad na kolegu Dostála, lebo na tú faktickú sa nedalo reagovať. On si v podstate tak postavil otázku, že či by sme takto vlastne mali motivovať k tomu, aby mali viacej detí. A tento náš návrh nie je myslený ako motivácia k tomu, aby mali viacej detí, aby ich jednoducho, aby mali viacej detí. Ale motivácia je k tomu, aby matky, keď už majú deti, aby sa ich snažili čo najzodpovednejšie vychovať. To je jedna vec. Ale hlavne tento návrh je myslený ako odmena za tú starostlivosť, ktorú matky vlastne tým deťom dajú. Čiže ani nie, že motivácia do budúcna, ale odmena za to, čo vykonajú, lebo myslím si, že ak by ste 20-ročné dievča alebo mladuchu motivovali tým, že vlastne pôjdeš, namiesto 65 rokov pôjdeš v 64-ke do dôchodku alebo v 63-ke, keď budeš mať tri deti, tak tá motivácia na takú veľkú vzdialenosť nefunguje. Jednoducho je jej šumafuk, že či za 45 rokov pôjde o rok alebo o dva, alebo o tri skorej do dôchodku.
Čiže skôr to je naozaj o tom, aby sme pristupovali pri výpočte dôchodkov a stanovení veku odchodu do dôchodku spravodlivo, zásluhovo a aby sme konečne na Slovensku začali zohľadňovať aj prácu, ktorú dnes absolútne neohodnocujeme, a to je, prácu, ktorú vykonávajú hlavne ženy-matky doma výrazne viac, podľa štatistík v podstate až štvornásobne či trojnásobne viac ako vykonávajú muži.
Čiže matky v podstate idú z jednej práce platenej do druhej práce neplatenej. V priemere úplne v pohode to je jedných osem hodín a druhých osem hodín a potom ledva tých osem hodín na spánok a na starostlivosť o samu seba. A takto tých osem hodín potom, ak aj viac, o rodinu, potom zase v priebehu víkendu a my, muži, ruku na srdce, si to trošku viacej užívame pre seba.
Ondro Dostál povedal takú vetu, kolega Jurzyca povedal, že by sme ho mali za to pochváliť vlastne. A ja si myslím, že nie pochváliť, ale mu trochu vynadať, lebo Ondro povedal, že mne by sa viac pozdávalo, aby muži prebrali viac starostlivosti o rodiny, to by sa mi zdalo ako lepší nápad. A ja chcem fakt počuť od vás alebo od Ondra, že ako to chce dosiahnuť. Toto my ako zákonodarci máme v rukách, aby sme odmenili matky podľa počtu detí a dali im vlastne nejaký takýto bonus za to, že zodpovedne vychovávajú svoje deti. Ale rétorické cvičenia o tom, že nie, toto neni dobrý návrh, ale pome teda viacej, my muži robiť viacej v tých rodinách, tak ten návrh je tak sám pre návrh.
Nedokážeme ho zabezpečiť, ani osvetou ho nedokážeme zabezpečiť, ničím ho nedokážeme zabezpečiť. Aj mne by sa to viac páčilo. Ale realita mnohých tisíc rokov možno je taká, že my muži sme viac možno trošku v tom živote pôžitkári a tie ženy sú viac zodpovedné, keď tie deti v tej starostlivosti zverené majú, a tej rodine jednoducho výrazne viac dajú ženy ako muži. Dobre, česť tým mužom, ktorí majú zverené deti a starajú o ne lepšie ako ich vlastná matka. S tými počítame v tomto návrhu zákona. Čiže ich nezatracujeme a nehovoríme len výlučne o matkách, ale teda o človeku, ktorý má zverené toto dieťa do výchovy. V prípade, že sa starajú obidvaja rodičia, tak sa to vzťahuje na matku a žiaden zodpovedný a milujúci muž by matke takúto výhodu určite nezazlieval.
Takže myslím si, že použiť argument, že tento návrh nie je dobrý, radšej my muži sa pome viacej starať o deti, je, myslím si, že nepatrí na pôdu Národnej rady, lebo to je naozaj len bohapustý výkrik, ktorý nijakým spôsobom nemáme šancu zabezpečiť.
Čiže len zopakujem na záver. Navrhujeme to, aby každá matka, ak to teda nie je matka, má zverené do starostlivosti otec dieťa, tak vlastne aby jeden alebo druhý mali za každé dieťa, ktoré ukončí úspešne strednú školu, možnosť odísť do dôchodku o jeden rok skorej. V druhom čítaní chcem predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý zabezpečí, aby odchádzali o rok skorej, ale zároveň aj s plnou výškou dôchodku. Čiže aby sa im ten rok nestrhol z výšky dôchodku, ale ako kebyže sme nasimulovali, že ten rok robili. Bez ohľadu na to, aký počet takto zodpovedne vychovaných detí, o to skorej do dôchodku. Ak by bola matka, na Orave to nie je výnimka, že má osem zodpovedne vychovaných detí, každé jedno ukončilo úspešne stredoškolské vzdelanie, ide o osem rokov skorej do dôchodku a počítal by sa jej plný dôchodok, ako keby tých osem rokov odpracovala.
Zdôvodnenie. Preto, lebo, čo som hovoril opakovane, lebo matky robia aj po práci. Vykonávajú prácu, ktorú dnes vôbec naša spoločnosť neoceňuje. Je načase, keď tu hovoríme o zásluhovosti pri dôchodkoch, aby sme oceňovali aj túto prácu nielen tú, ktorú vykonávajú pre zamestnávateľa, zadarmo, ale aj túto, ktorú dnes vykonávajú bezplatne. Áno, robia to v prospech rodiny, ale aj v prospech spoločnosti, lebo tie deti sú pre nás veľmi, veľmi dôležité na to, aby do budúcna v podstate túto spoločnosť držali nad vodou, pracovali na dôchodky a podobne zabezpečovali služby pre ostatných.
Ďalší dôvod, ten, že slovenské ženy sa zo všetkých krajín v rámci EÚ dožívajú najmenej rokov v plnom zdraví. Ďalší dôvod, ktorý sme tu hovorili pred dvomi dňami, pracujú naše matky najviac počas nedieľ, 21 % Sloveniek pracuje, alebo teda aj Maďariek slovenských, pracujú v nedeľu. Súvisí s tým, čo tu hovoril aj Marek Krajčí, že máme zase najvyšší počet úmrtí na kardiovaskulárne choroby, ktoré súvisia práve s tým, že ženieme ľudí proti víkendu, nedoprajeme im oddych, najväčšia úmrtnosť na infarkty srdca. Jednoducho robíme všetko pre to a podľa štatistík to tak vychádza, aby naše ženy-matky odchádzali do dôchodku dostatočne zodraté a staré, aby si čo najmenej dôchodok v zdraví užili, aby nás čo najmenej ako štát stáli. A toto je cynické, arogantné a ženy si to nezaslúžia.
Preto budeme veľmi radi, ak tento návrh zákona podporíte. Vopred hovorím, pre malosť ducha v koalícii sme spokojní aj s tým, ak návrh zákona nepodporíte a na druhej schôdze si ho skopírujete, predložíte ho sami a zahlasujete, zvoláte si tlačovku presne takisto teatrálne ako pri amnestiách a zrazu otočíte a budete hovoriť, že ste niečo vymysleli. Nám to nevadí. Sme zvyknutí na takéto arogantné správanie z vašej strany. Podstatné je, že ten návrh prejde a matkám, a prácu neocenenú matiek takýmto spôsobom oceníme. My váš návrh určite podporíme. Boli by sme veľmi radi, aby ste podporili vy náš.
Ďakujem veľmi pekne. Každopádne, ak tento návrh neprejde, určite vás očakáva v dohľadnej dobe, že ho podáme znova a znova a znova, dokedy vás nepritlačíme k tomu, že ho podáte sami.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 4. 2017 10:10 - 10:11 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán Jurzyca niekedy nabudúce dokončí. Ale však rád si pozriem tú tabuľku. Chcel som iba k jednej veci ešte. Zaznelo tu, že koalícia nemohla inokedy zvolať schôdzu a my sme vlastne ju donútili do tohto termínu. Koalícia mala sedem dní za zvolanie schôdze a mohla si vybrať akýkoľvek termín. Aj dnešné ráno o deviatej bez problémov mohla byť mimoriadna schôdza a viedli by sme ju počas dňa. Nenútili by sme ženu-matku s malými deťmi ako hlavnú predkladateľku, aby tu ťahala tridsiatku nonstop proti noci. Čiže je hrubá lož to, čo povedalo Andrej Hrnčiar, že my sme vlastne vymysleli si tento termín o štvrtej poobede vo štvrtok. Nie, koalícia si mohla vybrať sedem dní. Vybrala si naschvál tento deň, aby pokorila Natáliu ako ženu-matku, aby tu musela byť 30 hodín v kuse.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7. 4. 2017 9:54 - 10:08 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže hovoríte, pán predsedajúci, že mám to povedať do mikrofónu. Hovorím, že prečo by som sa mal otáčať? Kde máte v rokovacom poriadku, že človek, ktorého niekto oslovuje, ktorý reční, že sa nemôže pozerať na toho, kto reční? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Nie o tom som hovoril. To, čo ste povedali pánovi predsedovi.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Ja som povedal, že, áno, že je idiot a primitív. Ako za tým si stojím. Ako prečo by som to nemal povedať? Akože aj tisíckrát, mne to je úplne jedno.
Čiže chcel by som zareagovať na vystúpenie predsedu Národnej rady, podotýkam, predsedu Národnej rady. V celom mojom vystúpení, neviem, koľko trvalo, možno trvalo 20 minút, možno pol hodinu, to vystúpenie bolo čisto vecné, o matkách, ktoré zodierame doma, a ich prácu nechceme oceniť. Tvárime sa, že matky, ktoré majú deti, rovnako robia pre štát jako chlapi, ktorí takisto majú deti, ale jednoducho zo štatistik vychádza, že sa o svoje deti dramaticky menej starajú ako matky. Celé moje vystúpenie bolo o faktoch. Potom sem príde podpredseda Národnej rady, začne tu oplzlo obviňovať Veroniku Remišovú, že sa so mnou vyspala v noci, miesto toho, aby bola tu. Zopakuje to dvakrát, to je podpredseda Národnej rady. A potom sem príde predseda Národnej rady, žiadne fakty k tomu, čo som tu predkladal, žiadne fakty k odbornosti, ale znôška hlúpostí, primitivizmov a idiotizmov. A teda, kto takéto niečo generuje, každý si povie povedať, asi čo je. Čiže to, čo tu povedal pán predseda Národnej rady, kapitán, tak povedal hneď prvú, toto je len, znova len pokus o populizmus a marketing, tento náš návrh.
Čiže, ženy-matky, ktoré sa staráte o deti a ktorých prácu tento štát vôbec neoceňuje, lebo hovorí, že máte odchádzať do dôchodku v rovnakom veku ako muži, podľa predsedu Národnej rady, keď niekto sa vás zastane, to je len populizmus a marketing. Dobre? Čiže tá vaša starostlivosť, že sa o každé jedno dieťa, ktoré vám pribudne do rodiny, poctivo staráte, o každé dieťa, vlastne sedem rokov si ukrojíte zo svojho života, lebo venujete to výchove toho dieťaťa, podľa štatistík, tak táto vaša výchova je podľa predsedu Národnej rady, kapitána Danka, len populizmus a marketing, dobre? Čiže, ženy-matky, zabudnite na to, že si tento štát ocení túto vašu prácu, lebo to je od vás iba populizmus a marketing, že sa o tie deti staráte.
Kapitán Danko tu vygeneroval ďalšiu hlúposť, ktorá sa zapíše do dejín, že my sme s týmto návrhom prišli až po tom, ako sme videli, jako oni boli v Poľsku. Ako v Poľsku, tam sa kapitán pomojkal s prezidentom Kačinským, bol celý z toho bez seba, my sme si to odkukali a prišli sme s týmto návrhom zákona. Lenže znova, ten Google je múdrejší ako kapitán, stačí si vygoogliť, kedy my sme o tom hovorili, kedy sme návrh predkladali a kedy bol kapitán v Poľsku. Samozrejme, že to nemá s tým absolútne nič spoločné.
Je mi až smiešne, keď niekto tu hovorí o populizme a marketingu. O neodbornosti, o neprepočítaní dopadov. A je to ten, ktorý oblepí Slovensko, 13. plat pre všetkých zamestnancov povinne bez odvodov a bez daní. Čo existuje, čo je väčší populizmus a marketing, keď takéto niekto tu vypotí a oblepí s tým Slovensko? A zároveň to urobí po návšteve u toho Kačinského, ktorý mu povie, že: ´Vieš čo, Andrejko, ja som to urobil u nás, pomohlo mi to v preferenciách, sprav to aj ty. Že budú na teba zamestnávatelia nadávať, nevadí, pomôžeš si. Teraz ideš s preferenciami dramaticky dole, sprav takúto vec a pomôže ti to.´ Človek, ktorý celú politiku si postavil na populizme a marketingu a zároveň pri tomto konkrétnom príklade, ktorý uvádzam, to krásne dokázal, tak nás tu kritizuje, keď sa zastávame žien a matiek, ktoré sú Andrejovi Dankovi dlhodobo ukradnuté. V živote nehovoril o tom, že by chcel nejakým spôsobom týmto matkám pomôcť. Samozrejme, že my sme len opoziční poslanci. Samozrejme, že my máme otvárať témy. Samozrejme, že budeme radi, ak koalícia to urobí aj tým klasickým spôsobom, že nás za náš návrh očierni, okydá, pouráža naše ženy a matky, ktoré si to museli tu odmakať tých tridsať hodín v kuse, a potom si zoberú ten návrh a budú sa tváriť, že prišli oni, ako zachraňujú ženy a matky. Nám to nevadí, toto je vaša klasická politika, úbohá síce, ale klasická vaša.
Áno, našou úlohou je vám nadstavovať zrkadlo a donútiť vás, aby ste konali. A v tejto veci, jak môj predslov, to, že predkladáme tento návrh zákona a že budeme to robiť, dokedy si to neadoptujete a dokedy to nepresadíte, lebo jednoducho ste takí malí, duševne malí, že nedokážete sa povzniesť a podporiť dobrý návrh opozície, len ho dokážete si odkopírovať a potom ho prezentovať za svoj. Urobte to, hlavne, že takto pomôžeme ženám a matkám. Naším cieľom bolo otvoriť túto diskusiu. Povedať, že žena, ktorá má vychovávať tie deti, zodpovedne ich vychová a ukončia strednú školu, že si zaslúži, aby za každé takéto jedno dieťa išla o rok skorej do dôchodku s plným dôchodkom.
Že tu kapitán povie, že náš návrh nie je odborne pripravený. Choďte sa opýtať na Parlamentný inštitút. Choďte sa opýtať tu ľudí, ktorým predkladáme naše návrhy, že vždy povedia, že sú najlepšie odborne pripravené. Najlepšie legislatívne vypracované. Len niekto, kto politiku berie ako biznis, kto je zvyknutý mlátiť ženy, tak ten príde a potom povie, že toto je úplne shit, lebo to vôbec nie je odborne vypracované a jako vždy, to je úplne nonsens.
Naozaj si vyprosujem od predsedu Národnej rady, aby ktorémukoľvek poslancovi povedal "ty hovno". Mne to dnes povedal tu ako predkladateľovi tohto návrhu zákona, ako odmenu, že som mu nadstavil zrkadlo, že kašle na matky, ktoré vychovávajú deti.
Ja som si dnes zaslúžil od neho odmenu, keď mi povedal ako poslancovi, opozičnému poslancovi, ešte raz citujem: "Ty hovno." A ešte je natoľko zbabelý, že tu bude zapierať, že to on v živote nepovedal, lebo on je cukrový. Tých nadávok, vulgárnych, koľko si od neho vypočujem kedykoľvek, keď sa stretneme náhodou niekde na chodbe, že potrebuje si vybiť tú zlosť. Tých vyhrážok, jak ma zničí. To ste ešte v živote nepočuli od toho primitíva. On mi povie, že keď ja mu niekedy poviem, že je primitív, tak voči mne využije právo a disciplinárne konanie. Áno, kapitán, máš moc, máš absolútnu moc, ale si mi úplne ukradnutý, lebo si tak duševne malý, takto duševne malý. Chápeš? Si mentálny primitív a stojím si za týmto názorom, nech akokoľvek sa budeš brániť, nech mi dáš koľkokoľvek pokút, lebo si mi úplne ukradnutý. Lebo je nešťastím Slovenska dvadsaťsedem rokov po revolúcii, že takto mentálne malého človeka máme dnes na takto vysokej pozícii.
Takisto útok na opozičných poslancov a opakovane od tohto človeka, že sme neboli schopní pri amnestiách predložiť odborné stanovisko. Daniel Lipšic a Peter Kubina, dvaja ľudia, ktorí robili s nami a iks hodín sme strávili nad piatimi pripomienkami ku koaličnému návrhu zákona o zrušení amnestií. Perfektne odborne spracované. Tento človek, ktorý nevie povedať jednu súvislú vetu po slovensky, povie, že perfektne, špičkovo vypracované legislatívne pripomienky, že to nebolo nič, lebo to bol nejaký galimatiáš. Lebo každá veta, ktorú on povie, tak to je naozaj, to je v súlade so všetkými pravidlami slovenského jazyka.
Bol som pred mesiacom prvýkrát s predsedom SMK, tých áno, tých roduverných slovenských Maďarov, s pánom Menyhártom. To bola tak krásna slovenčina, že ani neviem vyjadriť ten pomer, koľkokrát predseda SMK vie lepšie po slovensky ako predseda Slovenskej národnej strany. Myslím si, že to hovorí samé za seba.
Veľmi ma mrzí tento príspevok, s ktorým sem predseda Národnej rady prišiel. Teraz som mu nepovedal kapitán, ale však nezabudnem na budúce, lebo naozaj som očakával odbornú kritiku, odborný postoj. Bol to, bohužiaľ, len plytký výplod plytkej mysle, ktorej cieľom nebolo nič iné, len zhovadiť opozíciu, zhovädiť nás, povedať o sebe, aký som cukrový, ako myslíme na tie matky, ako my, ako koalícia to presadíme. Ešte raz hovorím, ak výsledkom našej snahy bude to, že si koalícia vstúpi do svedomia a bude chcieť ohodnotiť prácu, ktorú dnes matky robia zadarmo ako otrokyne doma v rodinách, a my sa ako štát tvárime, že tá práca stojí za nič, alebo, ako kapitán používa slovo, používa slovo hovno, za hovno, tak ja budem rád. Keď si ten návrh odkopírujú, kedykoľvek. Aj keď dnes povedia, že aby sme ho stiahli a dajú ho na budúcu schôdzu, my ho stiahneme. Nám nejde o to, aby my sme mali pri tom body, nám ide o tie matky, o tie dva milióny matiek na Slovensku, ktoré sa starajú o svoje rodiny, ktoré strávia v rodinách neuveriteľné množstvo času, a my hovoríme, že ich máme posielať do dôchodku v tom istom veku.
Ešte niektorí z nás chlapov použijú argument taký: a, však ženy sa dožívajú viac jako chlapi, takže vlastne oni si užijú toho dôchodku viac. Lenže priznajme si ruku, alebo dajme si ruku na srdce znova. Prečo sa tie ženy dožívajú viac jako my, chlapi? No preto, lebo dosť podstatná časť z chlapov pestuje tú slovenskú hádzanú, ľúbia si pofajčiť, niekedy dve, tri škatuľky cigariet denne, a toto sa na tom zdraví prejaví. Čiže ženy sa nedožívajú preto viac, lebo sú na tom možno geneticky lepšie stavané, ale preto, že my, chlapi, si ten svoj život trošku viacej pľundrujeme a odídeme jednoducho skôr. Ale ženy by preto nemali doplácať na to, že my si ľúbime vypiť alebo zafajčiť.
Ešte raz, podstata nášho návrhu, keď ho kapitán ani Hrnčiar nepochopili, podstata nášho návrhu je oceniť si neocenenú prácu žien a matiek. Takisto aj ľudí, ktorí si osvoja dieťa, takisto aj chlapov, ktorí si osvoja dieťa, alebo majú ho zverené v starostlivosti. Takisto aj vtedy, keď sú v striedavej starostlivosti tie deti zverené, ak vychovajú toto dieťa a ukončí strednú školu, alebo ak vychovávajú dieťa ťažko zdravotne postihnuté, aj keď neukončí strednú školu, chceme týmto ľuďom, ktorí zodpovedne deti vychovávajú, dopriať jeden rok skoršieho odchodu do dôchodku, ale aj v plnej výške dôchodku.
Takisto sa chcem, a podľa mňa nesúvisí to opäť s týmto návrhom zákona, ale keďže kapitán potreboval zneužiť svoje postavenie a potreboval tu rozprávať o všetkom možnom, len nie o tomto návrhu, vyjadriť k tomu, čo tu opakovane na mňa útočí, že prelievam peniaze do firmy mojej manželky.
Poviem vám taký príbeh jedného zakomplexovaného kapitána, ktorý na mňa podal trestné oznámenie na NAKA, že naša rodinná firma dáva extrémne vysokú zľavu našej politickej strane za inzerciu. Ešte raz, teraz možno povie, že je to vizuálna pomôcka, ale tak to je jedno. Toto je 100 % ceny inzerátu, naša rodinná firma robila to, že našej politickej strane dávala 99-percentnú zľavu, to znamená, účtovala si iba to 1 % za inzerciu. Predsedovi Národnej rady, kapitánovi Andrejovi Dankovi sa to nepáčilo, že to je moc. Chápete to? On ak by mal takúto možnosť, tak za inzerát, ktorý by stál 100 %, by si vyúčtoval 500-percentný príplatok, aby vytuneloval peniaze z SNS-ky do svojej firmy, tak ako to robí ináč pri peniazoch a pri faktúrach, ktoré nechce zverejniť, ako SNS-ka tuneluje peniaze na spriaznené účty kapitánových kamarátov. On by vyúčtoval drastický príplatok, len aby tie prachy vytuneloval. Naša rodinná firma robila to, že hoci priemerný klient mal zľavu 50 %, politickej strane účtovala päťdesiatkrát nižšiu cenu. Kapitánovi sa to nepáčilo, dal na mňa trestné oznámenie na NAKA a kvôli tomu začali všetky tie problémy a účtovníctvo a podobne, lebo sme účtovali dramaticky vyššiu zľavu ako ostatným klientom. Čiže kapitán dával na mňa trestné oznámenie, že jednoducho kazím to, čo robia štandardne politici, že to robím presne opačne, že druhí by tunelovali politickú stranu v prospech rodinnej firmy a že my sme de facto okrádali rodinnú firmu v prospech politiky, on dal na toto trestné oznámenie na mňa.
Ale tu je krásne vidieť to DNA jeho mysle. To zlodejské, slotovské DNA, ktoré jednoducho považuje štátne za svoje a hľadá všetky cestičky na to, ako to vytunelovať v prospech samého seba. A keď niekto robí opak, tak neváha a na neho dá ešte trestné oznámenie za to, že vlastne tuneluje rodinnú firmu, čiže v podstate daruje niečo z rodinnej firmy v prospech politickej strany. Myslím si, že toto hovorí samé za seba a som veľmi rád, že to kapitán opakuje, lebo toľkokrát budem ja zase opakovať to, že načo dal vlastne na mňa trestné oznámenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 4. 2017 9:49 - 9:50 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Myslím si, že ničím neprekvapil primitív, ktorý vedie Národnú radu, a chcel by som vás oboznámiť s tým... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, toto je čo?!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... čo predseda Národnej rady povedal predkladateľovi návrhu zákona, keď odchádzal od tohto pultu. Povedal mi: "Ty hovno". Chápete to? Andrej Danko, predseda Národnej rady, predkladateľovi návrhu zákona pri odchode od rečníckeho pultu povie "ty hovno", citujem. (Reakcia predsedu NR SR: "Klamete, v kuse klamete!"
Skryt prepis