Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 19:03 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 19:03 - 19:05 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Veronika, myslím si, že je naivné v podstate očakávať od hrdinky pani ministerky, že bude odpovedať na fakty, ktorými si ju jednoznačne usvedčila. Ona vie, že jednoducho nemá pravdu, nič iné jej nezostáva, len sa z toho vykecať a myslí si, že nejako takto to ustojí. Ono áno, možno pred nami alebo pred kolegami svojimi koaličnými alebo pred voličmi sa z toho vykecá. Len ja ju chcem upozorniť, tak ako som aj v rozprave upozorňoval, pred orgánmi činnými v trestnom konaní sa z toho jednoducho nevykecá. Štyria vysoko postavení ľudia z SNS už sú tam pri spravodlivosti a pekne desať či dvanásť rokov budú z ešusu papkať a budú mať svoj životný priestor ohraničený 3 x 4 metre.
Ondro Dostál, hovoríš, že si, že máš nejakú tajnú nádej, že teda konečne tu naberú odvahu poslanci a poslankyne z SNS a vyjadria sa, predstúpia možno akože v tej ústnej rozprave a budú obhajovať plagiátora Andreja Danka, no, tú tajnú nádej asi by sme mohli odložiť do šuflíčka, jednoducho nemajú odvahu, lebo to sú zbabelci. To nie sú ľudia, ktorí by si trúfli ho vykopnúť von a povedať mu, počúvaj, Andrej, robíš nám hanbu, ako hráš sa tu na velikána, ducha, na mysliteľa, bozkávaš, boškávaš tu kapitánske výložky, falošne si ich vlastne vybavíš u svojho podriadeného človeka, ktorého si dosadil na ministerstvo, jednoducho spravil si nám hanbu s plagiátorom, nejsi si chlap, nemáš schopnosť odstúpiť, pošleme ťa kade ľahšie a my tú SNS zachránime. Nie, oni sa spoliehajú, že práve na chrbte tohoto velikána, mysliteľa, kapitána, usvedčeného zlodeja a plagiátora, že sa opätovne vyhrabú do parlamentu, lebo jednoducho neveria si vo vlastné schopnosti.
Takže obávam sa, že nemaj tú tajnú nádej, oni sú neni schopní sa pozrieť pravde do očí, lebo sa jej boja, že by sa sem znova nedostali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.2.2019 18:55 - 18:59 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
vlastníctvo je to isté, ako ukradnúť žuvačku, ukradnúť auto, ukradnúť telefón. Čiže obhajovať usvedčeného zlodeja Andreja Danka, že však čo tu riešime niečo z minulého tisícročia, čo tu riešime niečo staré dvadsať rokov, jednoducho je nehodné ministerky školstva. Ukázali ste, že nemáte schopnosť stáť na strane pravdy, že nemáte odvahu stáť na strane pravdy, lebo jednoducho keď ide o vašeho človeka, ak po vzore politikov zo strany SMER jednoducho ho budete obhajovať do poslednej, posledného dychu a budete o čiernom hovoriť, že je biele, o bielom, že je čierne, lebo jednoducho tak sa to v SNS patrí.
Pani ministerka, hanba vám! Hanba vám za každého jedného poctivého študenta. Pani ministerka, hanba vám za každého jedného poctivého učiteľa a profesora, ktorý pristupuje k vzdelávaniu naozaj poctivo. Evidentne ukradnutú diplomovú či rigoróznu prácu obhajujete, že nič sa nestalo, len preto, lebo je to váš chlebodarca, že to je človek, ktorý vám dal možnosť byť na tomto poste ministerky školstva a vy si to evidentne tak, ako on, užívate.
Pani ministerka, ľudia vás alebo ľudia vám zverili dôveru, že školstvo posuniete dopredu. Len vy ho míľovými krokmi ťaháte späť, vy míľovými krokmi vraciate späť ľuďom presvedčenie, že čakať od nejakého ministra školstva, ktorého nominuje SNS, posun školstva k lepšiemu jednoducho je naivné.
Pevne verím, že raz skončíte, a teda to aj bude fakt. Pevne verím, že to, čo po vás tam ľudia nájdu, konečne sa toho chopia a urobia zo školstva naozaj systém, ktorý bude učiť naše deti viac žiť a myslieť, ako len odpovedať na otázky. Za ten celý čas, čo ste na ministerstve, ste nedokázali prísť so žiadnou reformou. Možno niečo, čo bolo na ceste, ste len hodili do šuflíka, ale mám pocit, že celý čas máte len jedinú úlohu: robiť biznis, presúvať peniaze na správne účty, obhajovať neobhájiteľné a obhajovať plagiátora, usvedčeného zlodeja predsedu strany SNS Andreja Danka, lebo však čo tu budeme súdiť niečo, čo sa pred dvadsiatimi rokmi stalo.
Ešte raz, na koniec, pani ministerka, dovoľte po štvrtýkrát vám dnes opakovať štyri mená: Igor Štefanov, Marián Janušek, Jozef Valo, Ľubomír Neslušan. Štyria nominanti SNS, ktorí dnes dvaja sú v kriminále na dvanásť rokov a dvoch to čaká. Jednoducho sa tomu nevyhnú.
Pani ministerka, keď pôjdete ďalej touto cestou, dopadnete presne tak isto, a nabudúce, keď tu bude ďalší nejaký človek, ktorý bude chcieť kradnúť a rozkrádať školstvo, tak zrejme mu budem už potom hovoriť nie štyri mená, ale piate spoločne s vaším. Bol by som veľmi rád, aby ste sa spamätali, aby ste sa pozreli, aby ste sa možno išli porozprávať s ľuďmi, s ktorými ste predtým pracovali a ktorí sa dnes za vás hanbia. Choďte sa ich opýtať, čo si myslia o vašej práci, choďte sa ich opýtať, či je normálne kryť a organizovať rozkrádanie 33 miliónov eur určených na vedu, či je normálne len tak sa postaviť ku kauze Plavčan, že to nedotiahne dokonca, a povedať, že to rozkradnuté, čo nám nepreplatí Únia, tak vlastne budeme to platiť zo štátneho rozpočtu. Choďte sa ich opýtať, vašich bývalých kolegov, či je normálne iba tak nechať prepadnúť 80 či 100 miliónov eur z eurofondov, lebo jednoducho pani ministerka nemá čas organizovať tie správne veci, lebo pani ministerka musí zabíjať čas organizovaním podvodov a obhajoby plagiátora Andreja Danka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.2.2019 18:45 - 18:59 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, vážená pani ministerka, momentálne neprítomná. Dúfam, že čoskoro prítomná. Slovo plagiát teraz pred chvíľkou zaznelo a myslím si, že malo by zaznieť viacej krát. A som rozmýšľal, že čo vo mne vyvolávate, aké pocity a mám taký pocit, že pani ministerka asi najviac vo mne evokujete ten plagiát. Mnohí ľudia na Slovensku totiž, keď ste sa do tejto funkcie po Plavčanovi dostali, tak až s úžasom hovorili a pozerali, čítali, že vau, čo sa tomu Dankovi podarilo, akú ženskú za tú ministerku školstva zohnať. A učiteľská obec k vám vzhliadala s nádejou. Myslela si, že konečne po tých dlhých rokoch pľundrovania ministerstva školstva a školstva samotného, čo ho SNS má v správe, konečne príde človek, ktorý sa vyzná, ktorý to bude robiť čestne, poctivo a nebude brať ministerstvo financií ako nejakú korisť, ktorú treba ošklbať ako nejakú hus od posledného peria a vycucať odtiaľ štátne financie, ktoré tam sú, tak ako to zvykli predošlí ministri v správe alebo nominovaní stranou SNS.
Čiže tie nádeje a očakávania vo vás vkladané boli obrovské, veľké, ale v skutočnosti nakoniec sa ukázalo po všetkých tých špinavostiach, ktoré ste urobili, po všetkých tých špinavostiach, ktoré ste kryli, po všetkých tých arogantných vystúpeniach plné ľúbivých slov a drístov, sa ukázalo, že ste len jeden obyčajný plagiát. Áno, plagiát, ktorý bol niekedy nádejou, ktorý zdá alebo na začiatku zdal, že môže byť zmenou k lepšiemu, ale v skutočnosti sa ukázal, že je to v podstate kopirák 1:1 toho, čo boli predošlí ministri za SNS. Že vám nezáleží na tom, aby sme mali deti v školách, ktoré budú učiť deti viac žiť a myslieť, nielen odpovedať na otázky, že vám nezáleží na tom, aby sme peniaze, ktoré máme, môžeme povedať, že darované z Európskej únie na to, aby sme rozvíjali naše školstvo a vedu, ale záleží vám na to, aby sa peniaze dostali na tie správne účty, ktoré vám zrejme po večeroch vypisuje do SMS Andrej Danko. Lebo inak, prepáčte, inak mi to nepripadá ako to, že s takýmto spôsobom spolupracujete s predsedom Národnej rady, lebo nemohli by ste inak obhajovať jednoznačne dokázané rozkrádanie verejných zdrojov, jednoznačne dokázané manipuláciu pri prideľovaní prostriedkov či už v jednej, druhej, tretej kauze. A hlavne pri tej poslednej kauze, kde ešte aj vašemu tatíčkovi sa ušlo. V normálnej civilizovanej krajine by stačil iba ten tatíčko. Že ak by sa prevalilo, že dcéra pridelila v podstate financie firme, v ktorej tatíčko vystupuje, tak by sa s hanbou veľmi rýchlo odpratala tam, kde patrí a nesnažila by sa tu vystupovať viac ako hodinu. Ja neviem, ani som to nepočítal, ani sa to spočítať nedá, s kadenciou podobnou pánovi Čížovi a obhajovať tu evidentné amorálne zločiny, ktoré SNS v tomto rezorte pácha.
Dovoľte, aby som vám pri týchto kšeftoch, ktoré kryjete, ktoré páchate, ktoré zrejme sú aj vo vašej réžii, lebo inak mi to nepripadá, pripomenul opätovne, som vám to pripomenul cez faktickú poznámku štyri mená. Sú to štyri mená ľudí z SNS už právoplatne odsúdených a čakajúcich na právoplatné odsúdenie, keďže sa odvolali, ktorí dostali tresty viac ako desať rokov natvrdo. Za to, že poslúchali evidentne predošlé vedenie SNS a povedali si, že to čo je štátne predsa nebolí a to je naše a treba to presmerovať na tie správne účty. Je to Igor Štefanov, Marián Janušek, Jozef Valo a Ľubomír Neslušan. Jedno je kauza nástenka, kde sa ukazuje zo zdôvodnenia rozsudku, že vlastne na tej nástenke, čo tí ľudia z SNS argumentovali, že však bolo to za dverami na druhom poschodí na nástenke, že podľa toho rozsudku to na tej nástenke vôbec nebolo, že posudky sa robili až potom, ako boli peniažky pridelené, ako boli zmluvy podpísané. A potom druhé je kauza Gemerský mlyn, kde takisto na poslednú chvíľu pred voľbami 5 mil. skončilo na tých správnych účtoch, 5 mil. eur z našich spoločných peňazí.
Títo štyria ľudia z SNS už dnes sa dožili toho spravodlivého trestu a ja vás chcem, pani ministerka, v dobrom varovať, aby ste veľmi rýchlo hamovali, lebo Andrej Danko vás evidentne hodí cez palubu. Keď príde isté k istému, tak dopadnete presne tak isto ako títo štyria ľudia Štefanov, Janušek, Valo a Neslušan, že nie Slota je dnes v base, nie Slotovi hrozí dvanásť rokov natvrdo, ako tým ďalším dvom Valovi a Neslušanovi, ale tí ľudia, ktorí to spískali, ktorí to obhajovali, ktorí to podpísali, ktorí to mali strážiť a neustrážili. Čiže pani ministerka, vy rovnako ste zodpovedná a môžete sa tu teraz vyhovárať, cez, tuším, pána Bernaťáka, pred chvíľkou tu vystupoval, že čo si to tu dovoľujete súdiť, to môžu rozhodnúť len súdy. Ale keď je dnes niečo evidentné, že tie firmy, ktoré dostávali od vás dotácie mali byť v registri partnerov verejnej správy a tam jednoducho neboli, tak ten výsledok toho súdu je jasný ako to dopadne. Pani ministerka, máte kriminál na krku, to si dnes trúfam povedať z tohto miesta. A možno za päť rokov, možno za desať ako v prípade nástenky, sa to dozviete vy sama. Ja vám odporúčam veľmi rýchlo sa vrátiť z kratšej cesty, veľmi rýchlo sa priznať, veľmi rýchlo povedať, že áno, mám v tom prsty, poslúchala som Andreja Danka, preto tie peniaze končili aj v tých firmách u jeho známych, s ktorými predtým podnikal a podobne. A takýmto spôsobom si znížiť trest, ktorý za toto dostanete.
Pani ministerka, viem, že veľmi pekne hovoríte. Veľmi pekne sa viete z toho vykecať, tak ako to robieval tu, zrejme váš vzor, Robert Kaliňák, ktorého vo vás vidím. Aj on, keď sme mu tu hovorili o účtoch a obchodoch s Bašternákom, bol schopný sa sem na dve hodiny postaviť a hovoriť tak, že sa spoliehal, že jeho voliči mu to zožerú. Lebo však jednoducho, keď tak suverénne hovorí, súvislo, nemýli sa, nekokce, tak určite má ten Kaliňák pravdu. A pani ministerka Lubyová, vy ste to jednoducho dali na Kaliňák. Vy ste sem postavili, hoci ste do kolečka omieľali slamu, do kolečka ste omieľali vatu, nehovorili ste v skutočnosti nič. Ale jasné, pre vašich voličov to vyzeralo súvislo, bola to kadencia slov naozaj porovnateľná s pánom Čížom a tým zrejme predpokladáte, že však ste sa obhájili a ľudia vám uverili. Ale v tomto prípade je vaši voliči, ale druhá vec je zákon. A zákon ste evidentne porušili. Porušovanie zákona evidentne obhajujete a tým pádom sa stávate priamo páchateľkou týchto trestných činov, lebo jednoducho mirnix-dirnix si tu rozdávať 33 mil. eur, to nie sú drobné, to je miliarda korún. Za miliardu korún, keď to poviem vašim voličom, sa dá kúpiť v priemere na Slovensku asi okolo 600 - 700 bytov. Vy sumu hodnú 600 - 700 bytov si rozdávate len tak výskum, vývoj, samozrejme, že tento tuto vyrábal nejakú techniku, dáme mu, že teraz nech skúma operácie srdca, hovorím to samozrejme obrazne. Jednoducho úplne bez rozmyslu, úplne bez akejkoľvek praxe, úplne bez predošlých obratov, bolo jedno. Ja som presvedčený, že vám Andrej Danko, plagiátor, lebo k tomu sa ešte dostaneme, plagiátor Andrej Danko dal zoznam. Povedal týmto firmám treba poslať na účet peniažky a pani ministerka to vykonala, lebo tak sa to v SNS patrí. A ja vám ešte raz hovorím mená Štefanov, Januček, Valo a Neslušan. Takisto takto poslušne hryzkali a dopadli tak, že dnes majú kriminál na krku. A dvaja z nich už dnes majú svoju celu dva krát štyri metre k dispozícii. Takže ja verím, že toto nechcete zažívať. A jednoducho z tohto sa, pani ministerka, nevykecáte.
Dnes som naozaj pri tom vystúpení tu videl vo vás, aj keď ste žena, videl som chlapa. Videl som Roberta Kaliňáka, ktorý si myslí, že sa vykecá. A videl som druhého chlapa Jána Slotu, ktorý mal tak veľmi úprimný vzťah k spoločnému majetku. K tomu, čo patrí nám všetkým a takisto ho máte evidentne aj vy. Bolo tu o tom povedané veľa. Nebudem sa opakovať. Nebudem zdržovať. Ale chcem teda upriamiť pozornosť ešte na ďalšie v tomto prípade nie finančné, ale veľmi veľké vaše morálne zlyhanie. Obhajovať usvedčeného zlodeja, lebo ukradnúť duševné vlastníctvo je to isté, ako ukradnúť žuvačku, ukradnúť auto, ukradnúť telefón. Čiže obhajovať usvedčeného zlodeja Andreja Danka, že však čo tu riešime niečo z minulého tisícročia, čo tu riešime niečo staré dvadsať rokov. Jednoducho je nehodné ministerky školstva. Ukázali ste, že nemáte =====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 15:47 - 15:48 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pani ministerka, vaše vystúpenie som počúval na našom poslaneckom klubu a priznám sa, že sa to nedá počúvať. Tá kadencia slov, kde si myslíte, že spŕchnete alebo spláchnete tie obvinenia iba tým, že sa z toho vykecáte. V tomto ste mi pripomenuli iného majstra, ktorý takýmto spôsobom sa tu v minulosti snažil vykrútiť z jednoznačných zlodejín snažil vyhovoriť a bol to Robert Kaliňák. Normálne som vás videl, aj keď ste žena, videl som Kaliňáka v sukni. Pri vzťahu k verejnému majetku, a to ako obhajujete tieto evidentné zlodejiny a rozkrádanie vidím vo vás zase Jána Slotu. Ale dovolím si nakoniec pripomenúť štyri mená a pevne verím, že pre vás budú výkričníkom, a to je Igor Štefanov, Marián Janušek, Jozef Valo a Ľubomír Neslušan. Dvaja ministri a dvaja vysokopostavený funkcionári SNS, ktorí dnes sú už právoplatne odsúdení a viac ako desať rokov natvrdo v base. Chcem vás upozorniť, že plagiátor, ktorého tak vehementne obhajujete vás možno len chce namočiť do špiny, z ktorej sa možno za pár rokov nevylížete. Budete mať viacej rokov, možno si budete chcieť užívať šťastný dôchodok, možno vnúčatá, ale zrazu na vás doľahne spravodlivosť a tak ako títo ľudia, tí dvaja ministri boli zodpovední za zlodejiny, ktoré sa tam páchali, tak takisto ste zodpovedná aj vy. A ja by som bol veľmi nerád, aby za desať rokov sme si čítali o tom, že nejaká pani ministerka Lubyová, na ktorú medzičasom ľudia zabudnú, je odsúdená na dvanásť rokov natvrdo, lebo jednoducho kryla evidentné rozkrádanie spoločného majetku. Dajte si pozor na plagiátora a na to, na čo vás nahovára.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.2.2019 11:06 - 11:06 hod.

Igor Matovič
Chcel by som poprosiť, pán predseda, aby sme o návrhu pána Poliačika z Progresívneho Slovenska nehlasovali, lebo mi pripadá obludné, že keď sme si zvýšili platy o 1 500 eur, že si budeme skracovať pracovnú dobu.
Skryt prepis
 

12.2.2019 16:07 - 16:13 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za, všetkým teda, ktorí ste sa zapojili do rozpravy, alebo teda faktickými poznámkami ste prispeli. Všetky fakticky som pochopil, okrem teda faktickej poznámky pani Grausovej, to som sa snažil pochopiť aj spredu aj zozadu, nepodarilo sa. Chcel by som ešte raz zdôrazniť, alebo teda možno aj od konca pôjdem, spravodajca Poliačik povedal, že je rád, že ľudia menia názor. My, v našom hnutí, alebo ja osobne, v tejto veci máme názor konzistentne rovnaký. V podstate urobili sme aj teda veľmi symbolické gesto a myslím, že veľmi dôležité gesto, ktoré som aj očakával, že možno naberú odvahu urobiť aj tí ľudia, ktorí skôr sú zástupcami tej občianskej spoločnosti, alebo liberálnych strán, že dajú miesto Rómovi na kandidátke, že ukážu, že to myslia s riešením tohto problému, vážne a ukážu to teda gesto voči tejto komunite, keďže sme videli, že tú odvahu nenabrali, urobili sme to my.
Mrzí ma to, že pani kolegyňa Zimenová, prepáčte, hovorím to síce v tomto, že nedá sa už reagovať, ale však vypočuli sme si váš názor, ale že ten prístup taký, že kým nebude vlastne ten návrh dokonalý a nebude návrh o škôlkach obsahovať aj riešenie predškôlkárov aj poškôlkárov, čiže základných škôl, nebude obsahovať riešenie aj v komunitných centrách a nebude obsahovať aj riešenie vzdelávanie učiteľov, tak dovtedy to jednoducho je niečo, čo netreba podporiť. To je asi tak, jak keby, že idete po ulici a vidíte tam bezdomovca, ktorý evidentne potrebuje pomoc, ale potom a zamyslíte sami nad sebou a poviete si, že vlastne, vy ho viete iba odviezť do najbližšej nocľahárne, ale tam neni dvadsaťdva stupňov, tam je iba osemnásť, tam nedostane úplne na výber meničko, tam dostane iba rožok so syrom, tak radšej ho tam necháte ležať na tej ulici. Prepáčte, takto mi to pripadá, v prípade tých detí v tých osadách.
Vždy je lepšie, aby tie deti dostali tú škôlku aj keď nie úplne dokonalú, ale dostali tú škôlku, aby do nej mohli chodiť a samozrejme, že šesť kilometrov priemerná dochádzka, že na to existuje príspevok, tie matky by mali príspevok na dochádzku tých detí do tých škôlok, takže zase neklamme si, že na toto sociálne, nastavenie sociálneho systému, nepamätá, že by zrazu nemali peniaze na dochádzku do škôlky. Mali by, lebo jednoducho už dnešný systém umožňuje financovať takúto dochádzku do škôlky. A teda ešte raz opakujem, vždy lepšie zaviesť takúto povinnosť vzdelávania tých detí, možno v nedokonalej škôlke, možno nie s dokonalými učiteľmi, možno bez asistenta, ktorý bude vedieť viac, možno by vedel lepšie pomôcť tým deťom, chytiť sa v tej škôlke, v tom vzdelávaní, ale vždy lepšie, jak keď ich má vychovávať to blato, lebo dnes sú naozaj tie deti vystavené čisto iba blatu, absolútne nulovo podnetnému prostrediu, lepšie povedané, nepodnetnému prostrediu, ktoré ich možno viacej, nie, že možno, ktoré ich viacej pokazí ako ich posunie niekam dopredu, a preto tento náš návrh je možno áno, možno nedokonalým, ale určite krokom vpred. Preto hovorím, že sa ma tak trošku osobne dotýka, že vyčítame všetko možné, pomaly teda riešenie celého vzdelávania a všetkých možných ešte teda aj integrácie možno postihnutých detí, alebo možno teda detí z takýchto komunít, ale nepozeráme na to, že musíme urobiť aspoň ten základný krok.
Ak urobíme aspoň ten základný krok, že tie škôlky budú mať obce povinnosť vybudovať, alebo štát bude vedieť, že dovtedy a dovtedy ich tam vybudovať bude musieť podporiť, tak verte tomu, že ľuďom, ktorým záleží, že sa postarajú o tom, aby tam aj bolo to vzdelávanie kvalitné a aby sme tie deti podchytili. Príkladom toho sú tie škôlky, kde deti z rómskych osád chodia, ktoré navštevujú, že ich výsledky sú výrazne lepšie, ako tie deti, ktoré vzdeláva iba to blato v tej osade. Takže to hovorím voči všetkým, že ak hľadáme teda dokonalý návrh zákona, pomôžte ho opraviť v druhom čítaní, ale bolo by načase, aby sme urobili ten symbolický krok, posunúť tento návrh do druhého čítania a od toho je druhé čítanie, aby sme ho prípadne, teda vylepšili o pikošky a urobili z neho päťstostranový návrh zákona, ktorý bude riešiť aj také vzdelávanie, ktoré teda vám tam momentálne v tom návrhu chýba. Každopádne by som bol veľmi rád, aby sme tento krok urobili, lebo si myslím, že to je základný krok na to, aby sme zobrali agendu fašistom, aby si nemohli obtierať svoje ústa o ľudí, ktorí za situáciu, v ktorej sa nachádzajú, nemôžu, aby sme ukázali vlastne aj riešením tohto problému na to, že SMER je jednoducho vyprázdnená, mafiánska, zločinecká skupina, ktorých cieľom nebolo nikdy riešiť skutočné problémy Slovenska, len si urobiť biznis sami pre seba, a tento problém naďalej si nejako tak nechať vyhnívať a naďalej vytvárať podhubie na to, aby nám tu fašistická strana mala agendu a mohla sa do parlamentu dostať, aby sa potom mohli vyhovárať na to, že máme fašistov, musíme sa pobratať, musíme stavať hrádze voči extrémizmu a pod., jednoducho jedni druhých sa potrebujú, ale keď tento problém úprimne budeme chcieť riešiť aj keď možno nedokonalým, prvým krokom, tak zrazu sa agenda fašistov rozplynie a sa im ten ich sen o parlamentnej politike, veľmi rýchlo vytratí. Keď ho riešiť nebudeme a budeme hľadať všetky možné chyby, tak len budeme podporovať naďalej to, že si ten fašizmus nám tu bude rásť a prekvitať. Ďakujem veľmi pekne za vašu podporu tohto návrhu zákona, ktorú verím, že svojím hlasovaním prejavíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.2.2019 15:45 - 15:47 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, očakával som, že aspoň raz poviete, že je to konečne aspoň jeden z krokov, ktorým môžeme začať riešiť tú komplexnosť problémov, ktoré v predprimárnom alebo v primárnom vzdelávaní s deťmi z rómskych komunít máme. Miesto toho som počul iba spŕšku toho, ako nám chýba komplexnosť, ako nám tam chýba riešenie aj pre deti do 3 rokov, ako nám tam chýba riešenie aj pre deti na základných školách, aby boli schopné nejako sa integrovať, ako nám chýba v tom návrhu zákona garantované miesto pre všetky deti, ako nám tam chýba návrh na detské skupiny, nízko prahové vzdelávanie v komunitných centrách, veď to je úplný nezmysel, chýbajú nám učitelia, tak ako môžme takúto vec navrhovať. Prepáčte, mne to pripadá tak, že keď chce niekto psa biť, palicu si nájde. Naozaj, úprimne, čakal som podporu a nie hanu, ktorá v podstate je podľa mňa extrémne nekonštruktívna, lebo povedal by som možno že dobre, poďme toto schváliť v prvom čítaní a v druhom čítaní podporme a doplňme tam či teda detské skupiny, doplňme tam riešenie do troch rokov, hoci na druhej strane nič vám nebráni, aby ste predložili návrh zákona riešenia do troch rokov a nič vám nebráni tomu, aby ste predložili návrh zákona, ktorý bude riešiť deti na základných školách, ich integráciu, nič vám nebráni v tom, aby bolo umožnené vzdelávanie v komunitných centrách, prosím vás, robte to, predkladajte, na každú schôdzu aj 3, 4 návrhy zákonov. Ale keď to predložíte, tak vedzte, že my vás pochválime a nebudeme vás takto nekonštruktívne kritizovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2019 15:28 - 15:33 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, už teraz neviem, nemám to spočítané, štvrtý či piatykrát vystúpiť po prerušenej rozprave. Šiesty? Šiestykrát vystúpiť k tomu istému bodu. Myslím, že ani v histórii tu nebol takýto návrh zákona, ktorý by bol toľkokrát vlastne prerokovávanie toho bodu by bolo prerušené. Ale keďže opakovanie je matka múdrosti, si myslím, že to aj pomôže, lebo náš návrh sa týka problému, ktorý dlhodobo vládna koalícia nerieši. Navrhujeme v ňom, a myslím si, že možno na desiatej schôdzi tento návrh predkladáme a pripadá mi to niekedy ako keby, že hádžeme hrach stenu, aby sme zaviedli povinnosť detí z rómskych osád, aby sa zúčastňovali predškolského vzdelávania.
Keď sme sa minule po tom predošlom prerušení tu rozprávali s poslankyňami SNS, tak pristúpil k nám pán poslanec rómskeho pôvodu z MOST-u - HÍD a hovorí, že prečo tak útočím na Rómov. Tak som sa až musel zasmiať, lebo mi to pripadalo, že asi nechápe buď jazyku alebo zmyslu týchto vystúpení. Lebo toto nie je útok na Rómov. Toto je podaná ruka deťom v rómskych osadách, ktoré dnes nemajú zabezpečené vzdelávanie a potom od nich chcem, aby sa v tom normálnom vzdelávaní počas základnej školy alebo učňovky nejakým spôsobom chytili.
V skutočnosti to však prebieha tak, že keď dieťa, ktoré nechodí do žiadnej škôlky alebo teda do materskej škôlky, alebo do predprimárneho vzdelávania počas toho svojho ranného detstva. Keď potom v 6 rokoch príde na zápis, tak, bohužiaľ, nerozumie tým otázkam, ktoré sú mu tam kladené ===== V skutočnosti to však prebieha tak, že keď dieťa, ktoré nechodí do žiadnej škôlky, alebo teda do materskej škôlky, alebo teda do predprimárneho vzdelávania na, počas teda toho svojho raného detstva. Keď potom v šiestich rokoch príde na zápis, tak, bohužiaľ, nerozumie tým otázkam, ktoré mu tam sú kladené, lebo jednoducho nerozpráva po slovensky, keďže od začiatku alebo odmalička je vyučovaný, alebo je učený, alebo rozpráva sa iba v rómštine, či na ulici, v osade alebo doma. Tým pádom to dieťa je o jeden mesiac posunuté v zápise. Dáme mu v podstate, ako sme granti, dáme mu rok na to, aby sa dovzdelalo, aby získalo jazykové schopnosti, ktoré, samozrejme, nemá kde získať, a dopadne to tak, že za rok keď príde, tak znova príde kvázi na zápis a nerozumie, čo sa ho pani učiteľka pýta, alebo pani psychologička. Veľakrát potom tie deti skončia v špeciálnych školách, lebo vraj sú mentálne zaostalé.
To vlastne spôsobuje to, že následne do tých detí investujeme približne dvakrát viacej, čo nás stojí vzdelávanie v špeciálnych základných školách v porovnaní s normálnymi základnými školami a v skutočnosti teda miesto toho, aby sme investovali do detí vtedy, kedy treba do nich investovať, v čase predškolského veku, tak vtedy do nich sme lakomí, vtedy do nich neinvestujeme tie tri roky vzdelávania a potom sa to snažíme dobehnúť tým navýšeným vzdelávaním v špeciálnych základných školách. De facto výsledok vidíme, väčšina týchto absolventov nakoniec skončí ako nezamestnaní alebo ako klienti, profesionálni poberatelia sociálnych dávok, čo zrejme teda nie je prejav nejakého rozumného správania sa zo strany štátu alebo prejav nejakého sociálneho štátu, keď takýmto spôsobom v takejto základnej veci zlyhávame.
Preto náš návrh teda hovorí o tom, aby sme zabezpečili vzdelávanie pre všetky tieto deti, aby sme medzi nimi nerobili rozdiely, či je dieťa väčšinovej, väčšinovej populácie alebo z rómskeho etnika, aby všetky tieto deti dostali na začiatku rovnakú šancu a aby sme takýmto spôsobom ukázali, že nám nezáleží, kto akej farby pleti je, ale k všetkým ľuďom pristupujeme na Slovensku rovnako.
Priznám sa, dnes po tých piatich prerušeniach ma už ani nebaví, chcel som pôvodne vám to všetkým rad radom opakovať dokolečka, ale keďže dnes sa trošku láme história a pred chvíľkou hlavný kandidát nás, na, ako povedal v tlačovke, na predsedu Ústavného súdu už nebude kandidátom na predsedu Ústavného súdu, nebudem vás nejak ďalej s touto témou vyrušovať. Mrzí ma to. Ani sa mi nepodarilo osloviť všetkých poslancov ĽSNS v tejto veci, ktorým som to v prvom rade chcel predostrieť, lebo naozaj sa ma dotýka, keď ukazujú prstom do osád a nie sú schopní pomenovať, že problémom v skutočnosti nie sú osadníci, ale tí ľudia, ktorí majú kľúče od miešačky dlhé roky a ktorí nezabezpečili, aby, aby tam bol poriadok, aby deti boli od, odmalička vychovávané a aby to v tých osadách fungovalo tak, ako inde po Slovensku v normálnych dedinách.
Takže bol by som veľmi rád, aby poslanci z ĽSNS pochopili, že problémom je SMER v tejto veci, ktorý jedenásť rokov vládne a neurobil absolútne nič. V podstate iba dovolili rozkradnúť SNS peniaze najprv určené na rómsku problematiku a teraz MOST-u - HÍD 380 miliónov takisto určených na riešenie rómskej problematiky. Bol by som veľmi rád, aby ste tento návrh zákona podporili a uvidíme, ako vám záleží na skutočných riešeniach a ako vám záleží na politikárčení.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2019 15:28 - 15:33 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, už teraz neviem, nemám to spočítané, štvrtý či piatykrát vystúpiť po prerušenej rozprave. Šiesty? Šiestykrát vystúpiť k tomu istému bodu. Myslím, že ani v histórii tu nebol takýto návrh zákona, ktorý by bol toľkokrát vlastne prerokovávanie toho bodu by bolo prerušené. Ale keďže opakovanie je matka múdrosti, si myslím, že to aj pomôže, lebo náš návrh sa týka problému, ktorý dlhodobo vládna koalícia nerieši. Navrhujeme v ňom, a myslím si, že možno na desiatej schôdzi tento návrh predkladáme a pripadá mi to niekedy ako keby, že hádžeme hrach stenu, aby sme zaviedli povinnosť detí z rómskych osád, aby sa zúčastňovali predškolského vzdelávania.
Keď sme sa minule po tom predošlom prerušení tu rozprávali s poslankyňami SNS, tak pristúpil k nám pán poslanec rómskeho pôvodu z MOST-u - HÍD a hovorí, že prečo tak útočím na Rómov. Tak som sa až musel zasmiať, lebo mi to pripadalo, že asi nechápe buď jazyku alebo zmyslu týchto vystúpení. Lebo toto nie je útok na Rómov. Toto je podaná ruka deťom v rómskych osadách, ktoré dnes nemajú zabezpečené vzdelávanie a potom od nich chcem, aby sa v tom normálnom vzdelávaní počas základnej školy alebo učňovky nejakým spôsobom chytili.
V skutočnosti to však prebieha tak, že keď dieťa, ktoré nechodí do žiadnej škôlky alebo teda do materskej škôlky, alebo do predprimárneho vzdelávania počas toho svojho ranného detstva. Keď potom v 6 rokoch príde na zápis, tak, bohužiaľ, nerozumie tým otázkam, ktoré sú mu tam kladené ===== V skutočnosti to však prebieha tak, že keď dieťa, ktoré nechodí do žiadnej škôlky, alebo teda do materskej škôlky, alebo teda do predprimárneho vzdelávania na, počas teda toho svojho raného detstva. Keď potom v šiestich rokoch príde na zápis, tak, bohužiaľ, nerozumie tým otázkam, ktoré mu tam sú kladené, lebo jednoducho nerozpráva po slovensky, keďže od začiatku alebo odmalička je vyučovaný, alebo je učený, alebo rozpráva sa iba v rómštine, či na ulici, v osade alebo doma. Tým pádom to dieťa je o jeden mesiac posunuté v zápise. Dáme mu v podstate, ako sme granti, dáme mu rok na to, aby sa dovzdelalo, aby získalo jazykové schopnosti, ktoré, samozrejme, nemá kde získať, a dopadne to tak, že za rok keď príde, tak znova príde kvázi na zápis a nerozumie, čo sa ho pani učiteľka pýta, alebo pani psychologička. Veľakrát potom tie deti skončia v špeciálnych školách, lebo vraj sú mentálne zaostalé.
To vlastne spôsobuje to, že následne do tých detí investujeme približne dvakrát viacej, čo nás stojí vzdelávanie v špeciálnych základných školách v porovnaní s normálnymi základnými školami a v skutočnosti teda miesto toho, aby sme investovali do detí vtedy, kedy treba do nich investovať, v čase predškolského veku, tak vtedy do nich sme lakomí, vtedy do nich neinvestujeme tie tri roky vzdelávania a potom sa to snažíme dobehnúť tým navýšeným vzdelávaním v špeciálnych základných školách. De facto výsledok vidíme, väčšina týchto absolventov nakoniec skončí ako nezamestnaní alebo ako klienti, profesionálni poberatelia sociálnych dávok, čo zrejme teda nie je prejav nejakého rozumného správania sa zo strany štátu alebo prejav nejakého sociálneho štátu, keď takýmto spôsobom v takejto základnej veci zlyhávame.
Preto náš návrh teda hovorí o tom, aby sme zabezpečili vzdelávanie pre všetky tieto deti, aby sme medzi nimi nerobili rozdiely, či je dieťa väčšinovej, väčšinovej populácie alebo z rómskeho etnika, aby všetky tieto deti dostali na začiatku rovnakú šancu a aby sme takýmto spôsobom ukázali, že nám nezáleží, kto akej farby pleti je, ale k všetkým ľuďom pristupujeme na Slovensku rovnako.
Priznám sa, dnes po tých piatich prerušeniach ma už ani nebaví, chcel som pôvodne vám to všetkým rad radom opakovať dokolečka, ale keďže dnes sa trošku láme história a pred chvíľkou hlavný kandidát nás, na, ako povedal v tlačovke, na predsedu Ústavného súdu už nebude kandidátom na predsedu Ústavného súdu, nebudem vás nejak ďalej s touto témou vyrušovať. Mrzí ma to. Ani sa mi nepodarilo osloviť všetkých poslancov ĽSNS v tejto veci, ktorým som to v prvom rade chcel predostrieť, lebo naozaj sa ma dotýka, keď ukazujú prstom do osád a nie sú schopní pomenovať, že problémom v skutočnosti nie sú osadníci, ale tí ľudia, ktorí majú kľúče od miešačky dlhé roky a ktorí nezabezpečili, aby, aby tam bol poriadok, aby deti boli od, odmalička vychovávané a aby to v tých osadách fungovalo tak, ako inde po Slovensku v normálnych dedinách.
Takže bol by som veľmi rád, aby poslanci z ĽSNS pochopili, že problémom je SMER v tejto veci, ktorý jedenásť rokov vládne a neurobil absolútne nič. V podstate iba dovolili rozkradnúť SNS peniaze najprv určené na rómsku problematiku a teraz MOST-u - HÍD 380 miliónov takisto určených na riešenie rómskej problematiky. Bol by som veľmi rád, aby ste tento návrh zákona podporili a uvidíme, ako vám záleží na skutočných riešeniach a ako vám záleží na politikárčení.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 9:21 - 9:23 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem za vaše reakcie. V podstate som naozaj veľmi zvedavý, ako dnes bude reagovať tajný spolupracovník hlavnej správy rozviedky s krycím menom ESTR pán Kresák. Lebo, čo som postrehol včera v televízii, do jednej televízii(? televízie) dal reakciu, že on pozná obsah toho spisu a nesedia tam dátumy, lebo on vtedy bol v Amerike a podobne. A v druhej televízii bola, čuduj sa svete, reakcia, ja som nevedel o existencii takého spisu. Takže myslím, že dneska to dá buď na maznáka, na plagiátora alebo ďalšie, ďalšie vzory, ktoré dokážu sa vykrúcať a krútiť ako hady pred televíziou a popierať svoju vinu.
Áno, uznávam, že môžu byť v registroch aj ľudia, o ktorých, ktorí možno sa tam dostali tak, že v skutočnosti boli záujmové osoby, ale niekto chcel im možno ublížiť, dal ich ako tajných spolupracovníkov a priamo na stránke Ústavu pamäti národa je, áno, aj náš kolega Ján Budaj. Priamo na stránke Ústavu pamäti národa je napísané, citujem: "Mnohé ďalšie dokumenty však poukazujú na skutočnosť, že Ján Budaj s ŠtB nikdy aktívne nespolupracoval."
Na rozdiel od tajného spolupracovníka ESTR pána Kresáka, kde je podľa mojich informácií priamo v tom akosi omylom neskartovanom zväzku a spise sú zápisy o tom, koľko stretnutí s agentami ŠtB pán tajný spolupracovník ESTR absolvoval. A iné dôkazy o tom, že táto spolupráca bola aktívna, veľmi plodná a veľmi rozsiahla.
Skryt prepis