Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2018 o 16:01 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2018 16:01 - 16:03 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Klus, ja by som osobne nič nemal proti tomu, keby sa Slovensko podieľalo na nejakom globálnom čine, na nejakej globálnej aktivite, ktorá by viedla k mieru. Ale my sa na tej globálnej aktivite podieľame v podstate od nášho vstupu do NATO. A vždy keď tie globálne aktivity a činy vedie USA a Izrael, tak potom vidíme, ako reálne dopadnú. A preto sa nemôžete diviť, keď ja mám nejakú skepsu voči tomu, že vysielame ďalších vojakov do Iraku na misiu, ktorá sa už xy-krát predtým ukázala ako neúčinná, a jediné, čo z nej vzišlo, to je presne to, o čom ste hovorili, tie neuveriteľné krutosti a zvrátenosti, ktoré doteraz možno civilizovaný svet v týchto moderných dejinách nevidel, a to je práve Islamský štát.
Pretože Islamský štát by nikdy nevznikol, keby neboli tieto globálne americké snahy o mier, ako to vy voláte. Ja to volám obyčajné odporné agresie voči suverénnym štátom a národom. A vy sa nemôžete diviť, že nejaké domáce obyvateľstvo je jednoducho nahnevané a z toho hnevu plynie extrémizmus, náboženský extrémizmus v tomto prípade, pretože oni si nemyslia, že Spojené štáty americké, ako si to myslíte vy, sú vyvolené k tomu, aby celému svetu určovali, akú politiku majú mať u seba doma, aké štátne zriadenie má u nich fungovať, kto má byť ich vláda, kto má byť ich prezident. Jednoducho tieto štáty a tieto národy si chcú vládnuť sami a nepotrebujú do toho zasahovať Spojené štáty americké. Ale tým, že Amerika a Izrael a my spolu s nimi sa do všetkého vŕtame, jednoducho odstraňujeme ich legitímne vlády, podporujeme vznik takýchto združení a potom to, o čom som hovoril, že sú malé kresťanské dievčatá predávané na pedofilných trhoch islamských fanatikov, to je ten výsledok. Odrezávanie hláv, terorizmus, atentáty. A toto nepovedie k ničomu inému, lebo sa to vôbec nelíši od všetkých tých ostatných politík, ktoré USA v tomto regióne doteraz viedli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2018 15:58 - 15:58 hod.

Milan Mazurek
Ďakujem svojim kolegom za faktické poznámky. A chcem znovu pripomenúť, že ak je extrémizmom to, že chceme, aby na svete bol mier, tak potom som hrdý extrémista.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2018 15:43 - 15:55 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis

68.
Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister obrany, ctené kolegyne, kolegovia. V kontexte toho, čo tu máme práve teraz predložené na stôl a teda vyslanie ďalších 42 slovenských vojakov na misiu do Iraku, mi nedá sa nezamyslieť vlastne nad tým, že kto sú tu vlastne tí skutoční extrémisti. Pretože vy všetci dobre viete, že Ľudová strana Naše Slovensko vystupuje v takýchto geopolitických témach vždy konzistentne. Akékoľvek vyslanie slovenských vojakov do zahraničia, či už strašiť na ruské hranice, robiť tam zo seba frajerov, aj keď to v skutočnosti neznamená nič, iba ďalšiu eskaláciu napätia, ktoré môže neskôr priniesť katastrofu pre nás všetkých, ako tu stojíme, sedíme, pre naše celé rodiny, našich známych, ale celý náš národ, či už ide o nejaké medzinárodné sankcie na štáty, ktoré nám neurobili vôbec nič. Akurát sa previnili tým, že si zvolili vlády, ktoré sú nekompatibilné s predstavami bruselských a washingtonských elít, alebo s akýmkoľvek iným podnecovaním napätia, vyhosťovaním diplomatov či čohokoľvek podobného, čo môže prispieť k tomu, že mier, ktorý dnes, našťastie, v Európe máme, sa v budúcnosti stane len peknou spomienkou. Vždy jasne, zreteľne vystúpime proti každej medzinárodnej agresií. A práve z tohto dôvodu tu vystupujeme aj teraz.
Nechápem totižto to, prečo my sme tí extrémisti, tí fašisti, alebo ako nás to voláte, čomu už verí v poslednej dobe menej a menej ľudí, našťastie, keď sa zastávame stále mieru, zastávame sa stále pokoja, vystupujeme proti každej eskalácii napätia a zároveň vy, ktorí si hovoríte štandardné politické strany, ktorí si hovoríte tak krásne, že demokratická opozícia, hlasujete za každý takýto nezmyselný návrh, ako je aj tento, ktorý v skutočnosti neprinesie vôbec nič, iba ďalšie napätie, ďalšiu smrť nevinných ľudí, ďalšie hladomory, epidémie, nešťastie, rozvracanie rodín a jednoducho vojnové konflikty.
Zamýšľam sa stále nad tým, že je vlastne ten extrémizmus. Keď je extrémizmom stáť na strane mieru, keď je extrémizmom stáť neustále na strane pokoja, tak potom asi som extrémistom. Pretože mne je jedno, ako nazvete správnu vec, ak je tá vec správna. Viem, však jedno a to to, že vy tie najodpornejšie veci vraždy, znásilňovania, lúpeže celých národov, ničenie, deštrukciu, epidémie, hladomory, vojnové konflikty, vyvražďovanie, genocídy iba zabaľujete za také krásne názvy – bratská medzinárodná pomoc, nutné opatrenia v globalizovanom svete, záväzky vyplývajúce z koaličných zmlúv, podpora mieru, humanitárne bombardovanie a podobné nezmyselné, nič neznamenajúce názvy, ktoré v skutočnosti predstavujú len tie najodpornejšie veci, ktoré sa vo svete dejú.
Iste, pán minister argumentuje tým, že iracká vláda si pozýva týchto vojakov na svoje územie. Ale kto tam tú irackú vládu dosadil? Všetci dobre vieme, že celá táto pseudoirácka vláda, ktorá vládne v krajine, kde ešte stále zúri občianska vojna, je v podstate vládou, ktorá je len takou bábikou, takým panáčikom Spojených štátov Amerických a Iraku. Rovnako vieme, že určitá časť irackej populácie podporuje prítomnosť vojakov Severoatlantickej aliancie, prítomnosť predovšetkým amerických vojakov, ale aj vojakov z jednotlivých európskych krajín. Exituje tu ale aj iná časť irackého národa v tomto prípade, ktorej ale môže vadiť to, že sa cudzie čižmy, že sa predovšetkým americké imperialistické čižmy pohybujú po území jej vlastného štátu. Časť národa, ktorej môže prekážať, že sa cudzí vojaci rozhodli implementovať si svoje vlastné postupy, svoje vlastné predstavy, svoje vlastné vízie o tom, ako by ten štát mal fungovať a nerešpektujú vôľu toho daného národa, toho daného kmeňa, toho daného etnika. A z tejto časti toho irackého národa si potom militantné skupiny ako al-Káida, ISIL a podobné teroristické organizácie verbujú svojich členov, ktorí sú oprávnene nahnevaní na to, že už viac ako desať rokov na ich vlastnom území operujú cudzie vojská a oni nie a nie odísť. A neustále sa ten konflikt zhoršuje, milióny ľudí Irak museli opustiť, milióny ľudí to stálo život a nevidíme v dohľadne, v budúcnosti žiadne riešenie a stále sa posúvame ďalej a ďalej do tej priepasti, z ktorej už potom neskôr nebude návratu. Títo ľudia sú objektívne nahnevaní, sú frustrovaní a potom neskôr končia v rôznych takýchto extrémistických skupinách.
A my namiesto toho, aby sme sa ako štát postavili na stranu mieru, na stranu, ktorá nebude podporovať nezmyselné agresie, tak schvaľujeme každú nezmyselnú provokáciu zo strany Spojených štátov amerických a Izraela. A čo nám to reálne prináša? Kolega Mizík tu hovoril o tom, že v Iraku do roku 2003 možno nebola ideálna vláda. Áno, vládol tam autokrat, vládol tam v podstate možno diktátor, môžme to nazvať, vládol, robil zlé veci, s mnohými ľuďmi sa jednoducho nebabral, vieme, že sa tam diali čistky, vieme, že tam boli problémy. Ale Irak fungoval relatívne v dobrej ekonomickej kondícii. V Iraku sa dalo žiť bez toho, aby človek, keď vyjde na ulicu, sa nestal terčom nejakého teroristického útoku. Irak reálne ako štát mohol hovoriť o nejakej existencii. Potom prišli Spojené štáty americké a Veľká Británia s historkou o tom, že Saddám Husajn má nejaké zbrane hromadného ničenia a že tento šialený diktátor chce rozvrátiť celý svet a spôsobiť smrť desiatok miliónov ľudí pomocou týchto zbraní, ktoré by nemal vlastniť. A tak sme sa spoločne ako Severoatlantická aliancia vybrali na dobrodružnú misiu, zvrhli sme vládu Saddáma Husajna, stálo to život viac ako milióna ľudí, spôsobili sme hlad, beznádej, zúfalstvo desiatok miliónov ľudí v celom regióne. Spôsobili sme to, že vlastne ten Islamský štát vôbec vznikol, proti ktorému majú títo vojaci cvičiť ďalších irackých vojakov, ktorí proti nemu majú bojovať.
A keď sa pozrieme na Irak teraz, čo sme vlastne v konečnom dôsledku dokázali? Bol tam diktátor, bola tam nejaká vláda. Čo je tam teraz? Kmeňové násilie, robí si tam každý, čo chce. Neustály terorizmus, vraždy, smrť, ako som spomínal, beznádej, hladomor, epidémie. Jednoducho úplná deštrukcia. Ale najväčšia perlička, zbrane hromadného ničenia, sa, samozrejme, nenašli. A tí, ktorí túto odpornú agresiu, ktorá tým pádom bola v rozpore s medzinárodným právom, vyprovokovali, si spokojne sedia, oddychujú. To, že milión ľudí zomrelo, to ich jednoducho netrápi. Všetko je fajn.
A čo je najhoršie na tejto celej americkej agresii, tak práve tieto činy Spojených štátov amerických a Izraela vyprovokovali celú tú migračnú krízu, kvôli ktorej sa teraz háda celá Európa a nevieme si s ňou poradiť. Alebo nechceme poradiť, to už je na našich bruselských kamarátoch.
Tak ja sa teraz zamýšľam, aký má zmysel poslať ďalších slovenských vojakov, ešte to aj zaplatiť, aby tam išli a zase len provokovali iracký národ, aby zase ukazovali, že to NATO tam bude stále, že to NATO stále bude pôsobiť, že to NATO stále nedá pokoj tomu národu, a zase len podnecovali ďalšie a ďalšie konflikty. Jedno, čo nás história v posledných rokoch od roku 2003 naučila, že riešenia, ktoré tu predostiera NATO, že riešenia, ktoré tu predostiera USA a Izrael, nevedú k ničomu, len k ďalšej eskalácii konfliktov a k vytváraniu nových teroristických sietí, ktoré dnes už vraždia stovky ľudí aj v Európe. A môžete ma opraviť. Môžete tvrdiť, že to tak nie je, že Spojené štáty americké a ich vojenské invázie niekde priniesli mier, prosperitu, krásnu budúcnosť, priniesli vládu pokoja a harmónie. A povedzte mi, kde to je? Kde to je? Pretože keď sa pozriem na Líbyu, Irak, Sýriu, Afganistan, nech sa pozriem kdekoľvek do histórie, kde vstúpila noha amerického vojaka, tam prišiel len hlad, deštrukcia, beznádej, zúfalstvo, kríza, imigrácia a všetko ostatné.
To znamená, prečo sa máme ako štát podieľať na tomto vraždiacom besnení? Prečo máme podporovať ľudí, ktorí sú tak neuveriteľne zvrátení, že dokážu pre svoje vlastné ambície a pre svoje zisky obetovať milión ľudí tu, milión ľudí tam? A prečo v konečnom dôsledku vy, ktorí toto celé podporujete, chcete nazývať nás, extrémistami, ktorí sa tu ako jediní v celom pléne Národnej rady staviame za to, aby Slovensko nepodporovalo tieto medzinárodné agresie, ale aby sa, naopak, postavilo na stranu mieru? Pretože môžete argumentovať, že slovenskí vojaci, ktorí tam budú cvičiť nejakých irackých policajtov, ktorí tam potom budú likvidovať zvyšky tzv. Islamského štátu, že to niečo prinesie, že to bude mať nejaký efekt. Nemá to efekt od roku 2003 a vy sa stále nechcete poučiť a stále, stále pokračujete.

A ja sa v tej chvíli potom zamýšľam, že či sú tí Američania, tí Izraelci a celé OSN tak blbí, že to nevidia, že to nikam nevedia, alebo je tu nejaký iný dôvod, prečo stále potrebujeme podnecovať napätie v tomto regióne Stredného východu. Či tu náhodou nie sú nejaké lobistické skupiny veľkých zbrojárskych podnikov, ktoré stoja v pozadí, či už americkej vlády, či už Európskej únie alebo stoja v pozadí niektorých vplyvných politikov, ktorí ich potom manipulujú do takýchto konfliktov, a že či celá táto hra, aj toto tu nezmyselné vyslanie slovenských vojakov nie je vlastne len činnosť, ktorá je po vôli niekoľkým zvráteným jednotlivcom, ktorí si chcú takto zvyšovať svoje vlastné zisky, svoj vlastný profit a bez ohľadu na to, či zomrú milióny alebo desiatky miliónov ľudí, budú si ďalej takto riešiť svoje vlastné ekonomické záujmy.
A ak je to potom tak, ak tí Američania skutočne nie sú takí blbí a vidia, že to nikam nevedie, len slúžia nejakej zbrojárskej loby, tak prečo sa ako štát máme na tomto celom podieľať? Pretože tu teraz nejde o politiku, o to, či ste ľavičiar, pravičiar, nacionalista, liberál. Ide o to, že týmto zase len podnecujeme napätie a zo svojich vlastných peňazí, teda z peňazí daňových poplatníkov, slovenských občanov, podporujeme ďalšie vraždenie, ďalšie napätie.
A ako tu bolo spomínané, množstvo z tých, ktorých vlastne Američania vycvičili, sa potom neskôr pridali k tomu tzv. Islamskému štátu. Množstvo z tých, o ktorých ste hovorili, napríklad v Sýrii, že sú umiernená sýrska opozícia, sa ukázali ako tí, ktorí odrezávajú hlavy, tí, ktorí páchajú bombové atentáty, tí, ktorí na trhoch predávajú malé kresťanské dievčatá do sexuálneho otroctva a podobne. Toto je reálny obraz politiky Spojených štátov amerických v tomto regióne. A my namiesto toho, opakujem, a nakoniec, aby sme od tohto dištancovali, aby sme si našli možno lepších spojencov, ktorí nebudú takéto zvrátenosti podporovať, za každú takúto vec ideme zahlasovať. Každú takúto vec ideme podporiť.
A ešte raz. Pán minister, kľudne mi odpovedzte, kde americká zahraničná politika svojou militantnosťou, svojou agresivitou, svojím vojenským zásahom priniesla mier a prosperitu? Aspoň jeden jediný štát, povedzme od roku 1990. Povedzte to, aby sme konečne mohli vedieť, že kam to môže viesť. Lebo od roku 2003 sa pozeráme na to, čo sa s Irakom deje. Neposúva sa to nikam dopredu a stále a stále idete v jedných a tých istých koľajach, stále robíte tie isté chyby a stále posielate ďalších a ďalších vojakov, ktorí nakoniec prinesú len ďalšie vraždenie a beznádej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 15:53 - 15:55 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Cséfalvayová, mali ste napísaný krásny, srdcervúci prejav, ktorý sa ale neopiera o nejaké základy v realite, ale vaše zbožné túžby, priania, o to, ako by ste si priali, aby svet vyzeral a fungoval, ale nie o to ako vyzerá a funguje. A to je ten najväčší problém tá vaša úplná odpojenosť od reality. To je naozaj obrovský problém, lebo keď vy tu stále hovoríte, že všetci tí, ktorí s tým nesúhlasia, sú konšpirátori, extrémisti, xenofóbovia a hlavne že Slováci majú strach z neznámeho. Veď to sú nezmysly, pani poslankyňa. Slováci nemajú strach z neznámeho, ja som tu hovoril o teroristických útokoch, o ľuďoch roztrhaných na kusy, ktorých rozflákali dodávky a kamióny, hovoril som tu o bombových atentátoch, o ľuďoch, ktorí sekerami vo vlaku rúbu ľudí len preto, že neveria v Allaha, hovoril som tu o znásilneniach, vraždách, krvilačných prípadoch, ktoré sú nepredstaviteľné zatiaľ pre nás. Nedávno 4 černosi z Afriky brutálnym spôsobom znásilňovali mladé dievča v Anglicku, ktoré ešte i po tom všetkom čo jej spravili ich prosila, už ma len nechajte, pustite, podrezali jej hrdlo ako nejakému prasaťu na bitúnku, nechali ju vykrvácať. Na súde ani trošku ľútosti neprejavili. O tomto tu hovoríme, to nie je neznáma. To nie je fikcia, to nie je silence fiction, to nie sú hviezdne vojny, Star Trek, to je realita v západnej Európe, realita, ktorú tam vytvorili tí, ktorých chce práve tento globálny pakt o imigrácii posunúť na nejakú vyššiu úroveň a ktorým che dať možnosť imigrovať do štátov aj na Slovensko bez nejakých väčších ťažkostí a problémov a dokonca ich práva v mnohom postaviť aj nad práva našich vlastných obyvateľov a chránenie našej vlasti považovať za nejaký zločin zatiaľ čo napomáhanie pašeráctvu ospravedlňovať. To znamená Slováci nemajú strach z neznámeho, Slováci sa chcú chrániť pred tým čo vidia a čo na Slovensku nechcú, lebo je to zlé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 15:03 - 15:04 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Miňo, som rád, že si opätovne zhrnul množstvo faktických argumentov, ktoré hovoria proti prijatiu tohto paktu. To znamená za súčasné predkladané uznesenie. Je síce pravdou, že strany ako Progresívne Slovensko a podobné zoskupenia sú len takými marginálnymi politickými subjektami, ktoré zatiaľ netreba brať vážne. Ale občas sa je možno potrebné im trošku pomenovať, pretože ako si spomínal, tak ich zástupca v Národnej rade, konkrétne pán Poliačik aktívne vystupuje za tento pakt, chce jeho prijatie, za multikultúrne myšlienky a podobne. Trošku ma dojalo, že pán Poliačik vníma slovo Cigán ako urážku. Ja to vnímam ako pomenovanie etnika. To znamená, neviem, prečo sa tak rozčuľoval, to nedáva zmysel, jedine, že by bol rasista.
Ale čo je dôležité a čo je faktom, tak tieto strany do budúcnosti, keď sa budú takto ostro vyhraňovať na jednej strane proti slovenskému národu a na strane druhej budú aktívne nekriticky prijímať za prvé kompletnú globalistickú propagandu z Bruselu, USA, zastávať sa jej vo všetkých medziach, aké len existujú, a podporovať všetky ostatné kultúry, národy, rasy, etnicity, ktoré na svete existujú na úkor tej našej, tak to povedie k úplnej katastrofe.
A opäť zopakujem to, čo som zopakoval aj vo svojej rozprave a čo tu opakujem stále, nechápem, prečo títo ľudia žijú v takmer čisto belošských štvrtiach. Prečo nežijú niekde medzi imigrantami v multikultúrnych oblastiach alebo aspoň na východe pri cigánskych osadách, ako tam žijem ja? A sám by nám potom môže rozprávať o tom, ako je to všetko dúhové, krásne, rozprávkové, liberálne, progresívne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 14:23 - 14:25 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Budaj, neberte toto, prosím, ako urážku, ale mne príde, že vy máte úplne vlastný svet, vy žijete vo vlastnej realite, vy vôbec nevnímate, čo sa deje okolo. Tu prebieha dve a pol hodiny aktívna rozprava, v ktorej množstvo rečníkov citovalo množstvo statí a článkov z tzv. Marrákešskej deklarácie, kritizovali ich a fakticky ich ohodnocovali a potom vy sa naraz postavíte niekde z kúta, z temnoty, rovno..., proste neviem odkiaľ, prídete a začnete hovoriť o tom, že je tu vôbec nikto nehovoril o faktoch, že tu sa bavíme len na úrovni emócií, rasizmu, xenofóbii, nenávisti, fašizmu a neviem všetkých ešte akých iných nálepiek, lebo to je univerzálna, univerzálna pomôcka pre vás, keď neviete reálne reagovať na nejaké normálne faktické veci.
A čo sa týka tých vašich naozaj že múdrostí o tom, ako nedemokraticky riadia štáty v Poľsku, v Maďarsku a podobne a jak my sa tomu musíme vyhnúť, akí to sú extrémisti, normálne vám to poviem úprimne, otvorene. Poľská vláda a maďarská vláda sa z môjho pohľadu správa omnoho, ale omnoho racionálnejšie a férovejšie k svojim občanom ako v súčasnosti tá slovenská a je množstvo vecí, v ktorých nám môžu byť tieto vlády vzorom. Rovnako je množstvo vecí, v ktorých nie, ale je množstvo, v ktorých áno, a tieto vaše reči o extrémizme, fašizme a nedemokratických nezmysloch, to jednoducho nemôže normálny človek prijať a ešte nie od človeka, ktorý je v poslaneckom klube za stranu, ktorá má koľko, desať členov. To je demokracia?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 12:18 - 12:20 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem za pochvaly od mojich kolegov, a čo sa týka pani Vaľovej, síce váš príspevok vôbec nesúvisel s témou globálneho kompaktu ani môjho vystúpenia, ale označili ste ma za klamára, tu potom za farizeja a neviem čo všetko. Vy sa sťažujete na to, že sme robili protest pred voľbami, tesne predtým, asi tú volebnú porážku nesiete veľmi ťažko, to je očividne na vás vidieť, neviem, dávajte pozor, aby nedošlo k nejakému nervovému zrúteniu. Poviem vám, mne je úprimne jedno, či vy budete ďalej v Humennom vládnuť alebo nebudete, mne je úplne jedno, či SMER stratí nejakú pozíciu, ja nevidím jediný dôvod, prečo by naša strana mala nejakým spôsobom obhajovať záujmy SMER-u, alebo dokonca prečo by naša strana mala vo svojom rozhodovaní prihliadať na nejakého primátora SMER-u alebo kohokoľvek podobného. To znamená, je mi to v podstate úplne jedno.
Ale čo je dôležité a čo je fakt, boli ste to vy, kto klamal, klamali, pretože vy ste chceli upokojiť všetkých občanov Humenného, aby neprišli na ten zvolaný protest, tým, že ste ste natočili niekoľko videí, vystúpili ste v Slobodnom vysielači s tým, že vy máte informáciu od pána Pellegriniho, že tých 250 imigrantov do Humenného nepríde, že neprídu, a už teraz sa oficiálne vie, tak ako som tvrdil na proteste, že tam budú. Že tam budú! Nie, že sú tam, že tam budú. To znamená, už je to oficiálne. Vy ste klamali všetkým do tváre len preto, že ste vedeli, že idú voľby a že vás to môže ohroziť, keď bude sa vedieť, že tí imigranti, povedzme, budúcu jar tam prídu, a teraz už sa vie, že tí imigranti do toho Humenného prídu, že ste klamali a že ste všetkým kecali a chceli ste len zabezpečiť to, aby tam tí Humenčania na ten protest neprišli, ale napriek tomu tam prišli ľudia. A ja som im povedal presne toto, neverte sľubom ľudí, ktorí nemajú ďaleko od klamstva! A čo je dôležité, my sme vás nemenovali ani jeden jedinýkrát. Nám to bolo úplne ukradnuté.
A najdôležitejšie, rozprával som sa s policajtmi, ktorí tam mali zásah. Čo sa týka vás, vy by ste nemohli nariadiť rozpustenie, ale iba okresný riaditeľ Policajného zboru, štátnej polície, a čo som hovoril s policajtmi, oni boli šťastní, že sme tam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.11.2018 11:56 - 12:13 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, drahé kolegyne, kolegovia, dovolím si k tejto téme začať trochu netradične, ale súvisí to s témou imigrácie. Skúste si na chvíľu, každý jeden z vás, predstaviť takú modelovú situáciu. Idete poobede v aute z práce domov, pokojne si šoférujete, keď náhle z rádia počujete, že bratislavským letiskom otriasol veľký výbuch. V tej chvíli začnete premýšľať, zmocní sa vás stres. Uvedomíte si, že vaša dcéra mala ísť práve z tohto letiska v ten istý deň niekam na výlet. Začnete premýšľať nad tým, čo sa mohlo asi stať. Rýchlo otočíte auto, smerujete rýchlo na to letisko a snažíte sa tam dôjsť v čo najkratšom čase, aby ste zistili, čo sa stalo. Prídete tam - policajné zátarasy, sanitky, hasiči, stovky ľudí, nechcú vás tam pustiť, neviete, čo sa stalo, ste v obrovskom strese, v beznádeji, v zúfalstve, neviete, či vaše dieťa je ešte stále nažive, a po čase, ktorý tam trávite, sa tá neustála beznádej prehlbuje, to zúfalstvo, ten strach, tá bezmocnosť, ktorú cítite, že vlastne ani neviete, či vaše dieťa šťastne odletelo, lebo keď mu voláte, nedvíha vám telefón, alebo sa stalo obeťou tohto útoku. Potom po pár hodinách vás možno zavolajú policajti, aby ste prišli identifikovať telo vášho vlastného dieťaťa. Poviete si, niečo nepredstaviteľné! Science fiction, čo to tu ten Mazurek za nezmysly hovorí, toto sa v Bratislave nikdy nemôže stať. Brusel, marec 2018. Cudzí, severoafrický imigrant za pokriku Allah akbar! odpálil nálož, ktorú mal pri..., pripra..., priloženú k svojmu vlastnému telu. Zabil niekoľko desiatok ľudí. Poviete si, štatistický jav, ľudia zomierajú aj pri dopravných nehodách, ľudia zomierajú z rôznych príčin. Ale povedzte to tým rodičom, povedzte to tým príbuzným! A ja to hovorím vám, pretože vy, ktorí toto podporujete, máte akýsi dojem, že sa vám toto nikdy nemôžete stať.
Iný modelový príklad. Predstavte si, že sa vyberiete niekedy poobede počas dňa, keď máte voľno, cez víkend, v Košiciach napríklad na trh v centre mesta, idete si pozrieť stánky, tržnicu, beriete so sebou svoju manželku, svoje malé dieťa, svoju malú 5-ročnú dcérku a po chvíľke si poviete, svojej žene, počkaj ma tuná chvíľku, ja sa idem do toho vedľajšieho stánku pozrieť a možno si kúpiť niečo, čo tam predávajú. Zrazu počujete hluk, nárek stoviek ľudí, počujete krik, vidíte všade krv, otočíte sa a uvedomíte si, že dodávka v plnej rýchlosti napálila do davu stoviek ľudí. Utekáte, ste zúfalí, bezmocní, bežíte a snažíte sa dostať k telu svojej ženy a svojej dcéry, 5-ročného dievčatka, príklad, ale už márne, lebo ste zistili, že sú mŕtvi, lebo nejaký imigrant za pokriku Allah akbar! v dodávke plnou rýchlosťou napálil do davu týchto ľudí. A dnes si možno poviete: nereálne, nepredstaviteľné v Košiciach, kdeže. Barcelona august 2017. Presne toto sa stalo, malé deti, ktoré kráčali so svojimi rodičmi v centre mesta, turisti, rozflákaní na kusy, z desiatok ľudí sú invalidi, desiatky ľudí prišli o život, pretože cudzí imigrant, ktorý si povedal, že tí odporní bezverci, tí kresťania, ktorí si nezasluhujú život, lebo ja som moslim, ja mám viac práva na život ako vy ostatní, ja mám právo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Pán poslanec, som povinný vás upozorniť, aby ste sa držali témy, a nie dávali tu scestné príbehy. Ešte raz vás prosím, aby ste sa držal témy. Sú tu deti na balkóne, sú tu hostia a nerobte si tu PR. Držte sa témy odbornej.
Ešte raz vás prosím, bez rozprávok.

Mazurek, Milan, poslanec NR SR
Ešte dve vety a prejdem k tomu, tak som to mal v pláne. Predstavte si, že toto sa vám udeje. Hovorím znovu, poviete si, že je to nereálne, že sa to stať nemôže. Ale ak sem budeme vpúšťať tých, ktorí tieto veci robia v západnej Európe, tí, ktorí si hovoria ekonomickí imigranti, tak sa to isté bude diať aj na Slovensku. A môžete si myslieť, že táram, že hovorím nezmysly, ale vždy sa zamyslite, že sa toto stane vášmu vlastnému dieťaťu. A potom príde pred vás, pred televízne kamery, do televíznych debát, pred Národnú radu, pred kohokoľvek, pred verejnosť niekto, ako je minister zahraničných vecí Slovenskej republiky v súčasnosti, bohužiaľ, nominant strany SMER - sociálna demokracia pán Miroslav Lajčák a povie vám, že imigrácia je fakt, že to musíme akceptovať, že imigrácia je v podstate dobrá, že to musíme prijať a že musíme hľadať spôsoby, ako pomáhať legálnym ekonomickým imigrantom, ktorí len hľadajú svoj lepší život, najčastejšie z Afriky a Ázie, aby sem prichádzali.
Potom zistíte, že tento pán Lajčák je spoluautorom tzv. Globálneho kompaktu o imigrácii, ktorý práve tieto veci rieši, ktorého obsahom je presne táto tematika, a aj napriek tomu, že sa nájdu podľa môjho názoru poloblázni, ktorí chcú tieto veci obhajovať, tento dokument je plný takých neuveriteľných absurdností, až sa človeku zastáva rozum. Len preto, aby obhájili prijatie takéhoto vlastizradného paktu, hovoria, že je nezáväzný. Ale aká je to argumentácia, keď niekto argumentuje prijatím určitého dokumentu tým, že tento dokument je v skutočnosti nezáväzný. Potom načo je celý tento dokument potrebný, keď je nezáväzný, a hlavne prečo tak vehementne pán Lajčák argumentuje za prijatie toho dokumentu, ak je nezáväzný? A ešte väčšia a dôležitejšia vec, keby ten dokument bol v skutočnosti dobrý, tak pán Lajčák ani nepípne o tom, že je nezáväzný, ale argumentuje jeho obsahom a zdôrazňuje to, aký je v skutočnosti dobrý. Ale to, že sa chytá takej barličky, že je nezáväzný, v skutočnosti iba dokladuje jasný, zreteľný fakt toho, že tento dokument je síce nie právne, ale politicky záväzný. A politický záväzok je v mnohých prípadoch nesmierne dôležitý.
Budem pokračovať. Problémom je to, že tento globálny kompakt o imigrácii hovorí už vo svojom úvode v čl. 8, že imigrácia je zdrojom prosperity, inovácií a udržateľného rozvoja v globalizovanom svete. To znamená, nemôžu existovať nijaké pochybnosti o tom, že imigrácia je týmto globálnym kompaktom vnímaná ako pozitívny, dôležitý jav, ako zdroj prosperity doslova, a Slovenská republika by sa takýmto politickým záväzkom zaviazala rešpektovať takéto state.
V čl. 32, čo je podľa mňa jedna z najdôležitejších vecí a kľúčových vecí v tomto globálnom kompakte, sa hovorí, že štáty sa zaväzujú implementovať najlepšie známe postupy v oblasti integračných politík, programov a aktivít vrátane spôsobov ako posilniť akceptovanie diverzity a sociálnej kohézie a inklúzie. To znamená, opätovne, akceptuje sa akási diverzita, to znamená multikulturalizmus, tá tzv. rozmanitosť, rôzne kultúry, rasy, náboženstvá, etnicity, čokoľvek na jednom mieste spolu žijú ako čosi dobré.
Ja som navštívil v júli tohto roku Švédsko, Dánsko, Nemecko, bol som v západnom Berlíne, navštívil som Kreuzberg, navštívil som Hermanstrasse, videl som, že to už nie je Nemecko, že je to Turecko. Bol som vo Švédsku, navštívil som

Rosengard v Malmö, to je arabská zóna, to vôbec nie je Švédsko. Bol som v Helsingborgu, v jeho južnej časti, na južnom námestí, to je turecko-arabská zóna, tam môžete snívať o nejakých Švédoch, ísť tam večer - podľa môjho názoru čistá samovražda. Bol som v Dánsku, v Norrebro, Osterbro, ešte dva roky dozadu tam fungovali šaría hliadky, ktoré na uliciach dávali pozor, či náhodou nejaká tá zlá, nezahalená dánska blondína nechodí bez tej šatky. Výsledky multikulturalizmu. A navrhujem všetkým, ktorí blúznia o podpore takýchto nezmyslov, ísť si tieto zóny normálne v skutočnosti pozrieť. A priamo pánovi ministrovi Lajčákovi navrhujem, aby svoje deti ubytoval do takýchto oblastí, ak tieto veci takto otvorene podporuje, pretože to je jediný recept, ktorý na týchto multikulturári..., multikulturálnych fanatikov, ktorí chcú tieto veci presadiť na Slovensku, môžu zabrať.

Ja som vedel, že je to v tých štátoch, ktoré akceptujú týchto imigrantov, zlé, ale keď som tam bol a videl som to na vlastné oči, tak som pochopil, že je to tragické, že je to koniec. Keď sme vošli šiesti v Helsingborgu na námestie v tom južnej, v tej južnej časti a ocitli sme sa tam medzi stovkami ľudí a zistili sme, že sme tam v podstate jediní bieli a že všetci na nás zazerajú s takým divným pohľadom, že čo tu vlastne chcete, že nám dávajú jasne najavo svojou mimikou, že nie ste tu vítaní, že začali vychádzať z tých obchodov, lebo tam majú všetky obchody arabské nápisy, nie švédske, to už nie je Švédsko, a stoja vonku na uliciach a dávajú nám najavo, že čo tu vy chcete, Švédi tu nie sú, to je naša zóna, naša oblasť, tak som pochopil, že tá imigrácia, ten multikulturalizmus vedie doslova k záhube tých domovských krajín. A ja potom nedokážem pochopiť, ako sa môže slovenský minister zahraničných vecí nominovaný politickou stranou, ktorá údajne bojuje proti imigrácii, podpísať alebo byť spoluautorom takýchto nezmyslov.
Ďalej v čl. 32 sa uvádza, že sa štáty zaväzujú podporovať multikultúrne aktivity v športoch, v hudbe, umení, kulinárskych festivaloch - úžasné, dobrovoľníctve a iných spoločenských udalostiach. Ako si to v praxi chceme predstaviť? Ja neviem. Bude futbalový tím musieť byť zložený z polky bielych, z polky čiernych alebo to budeme nejak kombinovať, keď budeme podporovať multikultúrne aktivity v športe? V hudbe, v umení - už bude musieť, nebudú môcť byť obraz s nejakými tromi bielymi postavami, budú musieť byť všetky rozmanité, farebné, v kulinárskych festivaloch - to je úžasné, to jednoducho, to si neviem predstaviť. Ďakujem, pán Poliačik, že ma necháte dohovoriť v pokoji, v kľude, potom môžte reagovať faktickou.
Ďalej. V čl. 32 sa tiež uvádza, že sa štáty zaväzujú zvyšovať dôveru verejnosti v politiky a inštitúcie týkajúce sa migrácie - to znamená v preklade jasne, zreteľne: vymývať ľuďom mozog. Pravdu odsunieme, fikciu posunieme na realitu a vy to musíte akceptovať. A pod toto sa podpíše minister zahraničných vecí Slovenskej republiky.
No a rovnako sa tu uvádza, že štáty sa zaväzujú podporiť ašpirácie detí imigrantov posilňovaním vzťahov v rámci školskej komunity a pre školy s vysokou koncentráciou detí imigrantov, vyhradiť cielené prostriedky na integračné aktivity, na podporovanie rešpektu pre diverzitu a inklúziu a na zabránenie všetkých foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, intolerancie a iných všetkých nezmyslov, ktoré tieto mimovládky a podobné inštitúcie šíria, to znamená v preklade, ešte viac naliať peňazí už nielen do našich marginalizovaných komunít, ktorých máme problém prispôsobiť, teraz budeme nalievať peniaze ešte aj do škôl pre imigrantov, aby náhodou, chudáčikovia, neboli obeťami rasizmu, intolerancie, xenofóbie, ale len tí blbí, bieli Slováci, ale aj tí slušní cigáni, ktorí na Slovensku vytvárajú hodnoty, Maďari, proste všetci slušní ľudia za toto budú musieť platiť a môžu sa tešiť, že pre ich deti tu nebude vyčlenené nič, žiadny program, žiadna pomoc. Všetko musí ísť na takýchto ľudí. A potom si hovoríme, že toto má byť pre nás prínosom.
Ale čo je podľa mňa najdôležitejší a najnebezpečnejší fakt v tomto dokumente, pretože sa tam uvádza, že sa štáty zaväzujú prestať podporovať médiá, ktoré systematicky hlásia intoleranciu, xenofóbiu, rasizmus a iné formy diskriminácie, pri plnom rešpekte k zachovaniu slobody prejavu. Štáty sa teda zaväzujú podporovať kampane, informujúce o pozitívnych dopadoch bezpečnej, riadenej a legálnej imigrácii a, samozrejme, kampani proti rasizmu a xenofóbii.
A ja sa pýtam, kto bude ten cenzor, ten orwellovský minister pravdy, ktorý bude posudzovať, ktoré médium šíri systematicky intoleranciu a diskrimináciu a ktoré médium je to správne, ktoré šíri tie správne, fakticky založené pohľady na imigračnú tematiku. Kto to určí? Kto bude rozhodovať o tom, kto má pravdu a kto nemá pravdu, kto šíri bludy, kto šíri rasizmus a kto šíri pravdu a toleranciu ku všetkým bez rozdielu. Musí tam byť predsa niekto, kto o týchto veciach bude rozhodovať. A kto nevidí, že tento článok ide priamo do konfliktu s Ústavou Slovenskej republiky, a preto je pre nás už len z tohto dôvodu nemysliteľné, aby sme takýto kompakt prijali, tak je jednoducho slepý, alebo v skutočnosti sa hrá na demokrata, hrá sa na progresívca, ale svojou dušou, celým telom, celou bytosťou je boľševik, ktorému vyhovuje iba ten jeden názor, jedna pravda, jeden fakt a každý, kto si myslí iné, pošleme ho do gulagu, lebo ten je nepohodlný.
To znamená, prijať takýto dokument je jednoducho pre Slovensko obrovskou hrozbou, je to neakceptovateľné. Je to neuveriteľná vec, že vôbec toto riešime. A hlavne, čo mňa úplne že zaráža, predovšetkým kvôli strane SMER- sociálna demokracia, keď sa tvári ako protiimigračná strana, ako je možné, že minister zahraničných vecí sa postaví pred médiá, pred celé Slovensko a povie, že on nebude zastupovať takúto xenofóbnu, rasistickú krajinu, keď parlament rozhodne o tom, že takýto dokument nemáme prijať? On normálne vám povie otvorene, že on nebude zastupovať vôľu občanov, keď si povedia, niečo, s čím on, chudáčik, nesúhlasí a čo je v rozpore s jeho karieristickými záujmami a cieľmi. On teda normálne, otvorene povie, že keď parlament niečo navrhne, niečo prijme, o niečom rozhodne, tak preňho to je xenofóbne, rasistické. A ja sa pýtam pána Lajčáka, čo povie Čechom, Rakúšanom, Maďarom, Američanom, Poliakom, pobaltským krajinám, čo povie Austrálii, hlavne čo povie Izraelu, lebo to sú, len tak z hlavy, čo som povedal, štáty, ktoré od tohto paktu odstúpili. Čo im povie? To sú xenofóbne, rasistické, fašistické, nenávistné krajiny? Lebo keď Slovensko odmieta túto vec, keď parlament rozhodne o tom, že by tam nemal ísť a že by nemal o týchto veciach vôbec ani len rokovať, tak sme extrémisti, xenofóbovia podľa ministra nominovaného stranou SMER - sociálna demokracia? Ale keď to isté urobia Poliacii, Maďari, Česi, Rakúšania, Spojené štáty americké, tak je to v poriadku. To mi chce pán Lajčák povedať, že Benjamin Netanjahu, premiér či prezident, neviem už teraz presne, Izraela, je rasista, xenofób, fašista, extrémista? Takto pán Lajčák uvažuje?
Ja rozumiem tej jednej veci, prečo toto pán Lajčák hovorí a prečo ráta s tým, že slovenskí občania sú tak strašne blbí, že si neuvedomujú kontext jeho vyjadrení, že keď hovorí o Slovensku ako o xenofóbnej krajine, že občanom nedopne, ale veď od toho odstúpili aj Česi, aj Rakúšania, on ráta s tým, že ľuďom to nedopne a že budú hltať tie jeho nezmyselné slová. Ale na to sme tu my, aby sme to ľuďom vysvetlili, pretože on je jednoducho demagóg. Jemu ide o jeho karieristické ciele. Je predsa preňho neprijateľné, aby on ako spoluautor, ako neviem, či bol predseda Valného zhromaždenia OSN, ako človek, ktorý s týmto celým prišiel, nakoniec reprezentoval krajinu, štát, ktorý to nechce prijať. Veď to by preňho bola neuveriteľne ponižujúca vec. Preto si povedal, že radšej odstúpi, a preto povedal, že príde s nejakým iným, vlastným návrhom uznesenia, aby tam, chudáčik, mohol ísť, on tam vznesie nejaké nezmyselné námietky a potom to podpíše. A budeme hovoriť, áno, my sme to síce prijali, ale my sme mali námietky. Len tie námietky nebudú vôbec nikoho zaujímať a je otázne, čo tie námietky vlastne budú predstavovať. To znamená, naša pozícia je jednoznačná, je jasná, je faktická.
Do Marrákešu zo Slovenska nikto ani len nesmie ísť, tam sa nesmie nikto tohto nezmyslu zúčastniť a minister Lajčák, keď už povedal, že po tom, čo parlament schváli takéto uznesenie, odstúpi, tak nech to urobí. Nech to urobí, lebo to bude ten najlepší krok, ktorý on zo svojej pozície pre Slovensko môže urobiť. A keď nie, tak, opakujem znovu, nech on presťahuje svoje vlastné deti do Rosengardu, do Norrebro, Osterbro, do Kodane, do Malmö, do Helsinborgu, a potom nech nám mudruje o tom, aký je multikulturalizmus krásny a prospešný. Potom môže hovoriť niečo o tom, ako my máme prijímať imigrantov, keď on bude žiť niekde v luxusnej komunite za zavretou bránou so svojou vlastnou ochrankou. Nech nenúti Slovákov prijímať to isté a tie isté chyby, ktoré urobili západné štáty a ktoré dnes stoja životy desiatok a stoviek ľudí, stoja bezpečnosť celých miest, celých štátov a hlavne už stáli životy desiatok tisíc ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 11:48 - 11:49 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja chcem len povedať, že keď som si dal do prekladača slovo pact, tak mi to preložilo ako zmluva a compact ako dohoda, takže neviem, odkiaľ čerpá pani Cséfalvayová. Ale k veci.
Pán poslanec Kéry, vytýkali ste mi ten, ;tú moju, ten môj výstup, tú udalosť, ktorá sa odohrala vtedy na tej Hlavnej stanici. Opakovane sa tu o tom hovorí. Ja viem, že sa to bude so mnou sprevádzať asi aj naveky. Ja chcem len povedať, že som sa za toto veľakrát aj ospravedlnil, aj som vysvetlil, ako to bolo, aj som povedal, že ma to mrzí, aj som povedal, že by som sa takto teraz nezachoval a že to bolo hlúpe a tak ďalej a tak ďalej. Problém je, že ja keď som to hovoril do množstva mediálnych kamier, mikrofónov, tak to, samozrejme, nikto neodvysielal, lebo ako to bolo spomínané, tlačové orgány Penty a ESET-u jednoducho nemajú záujem na pravde, v žiadnom prípade nemajú.
Ale hovorili ste o tom, že pán Lajčák robí dosť veľa dobrej roboty a že keď ho kritizujem, tak by som sa mal pozrieť nejak v kontexte samého seba, že tiež mám nejakú politickú minulosť a že pána Lajčáka by sme mali hodnotiť nielen podľa tohto paktu, ale aj podľa iných jeho činov. No ale my, viete, pána Lajčáka kritizujeme neustále, konzistentne. Viete, pre mňa človek, ktorý sa stretáva v New Yorku so Sorosom, ktorý chodí osobne na jeho pozvania niekde tam, ktorého Soros vo svojich vlastných mailoch navrhuje pani Clintonovej ako mediátora pre nejaké rokovania v rámci Balkánu, viete, pre mňa to je človek, ktorý je výrazne negatívneho charakteru. A ak takýto človek, o ktorom hovoríte, že má nejaké veľké diplomatické zásluhy, dokázal samého seba presadiť v mysli Georga Sorosa na takú vysokú pozíciu, aby ho on osobne navrhoval, tak tam podľa mňa je niečo veľmi, veľmi zlé. A môj názor na pána Lajčáka je, že on sa o záujmy Slovenskej republiky, ktorú by mal zastupovať, vôbec nestará. Jemu ide iba o jeho osobný profit, o jeho osobnú kariéru, a preto trváme na tom, aby bol takýto človek odvolaný.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 11:17 - 11:19 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Poliačik, nie je to žiadna novinka, že ste veľký fanúšik multikulturalistických ideí, ideológie, že vám vyhovuje alebo by vám vyhovovalo, keby Slovensko doslova zaplavili cudzinci z rôznych iných kultúr, náboženstiev, rás, etnicít, proste akýkoľvek miš-maš si len vieme predstaviť. Ale stále nechápem jednej dôležitej veci, a to nechápem pri všetkých takýchto proimigračných ľuďoch, ako ste vy, takých tých hlavných proimigračných pilieroch toho ich, slniečkarskej agendy na Slovensku. Prečo žijete v meste, ako je Bratislava? Vám by stačilo len napríklad žiť niekde v Huncovciach a užili by si tu multikultúru naplno, v Jarovnicach, v Spišských Vlachoch, tam niekde. Nie prísť, odfotiť sa s navoňanými cigánčatami v osade, ale žiť tam priamo s nimi. Vy ani nepotrebujete nejakú multikultúru zďaleka. Ale keď už chcete byť taký moderný, liberálny, vyspelý, hodnotový, progresívny, medzinárodný, globalistický, tak stále si tu nejaké štáty, miesta, kde môžete ukázať, ako tá multikultúra funguje. Opakujem, Rosengard - Malmö. Bol som tam, v tej štvrti priamo. Choďte tam. Žite tam. Tam máte multikultúru priamo na dosah ruky každý deň, častokrát aj na dosah noža alebo automatickej zbrane. Helsingborg, južný Helsingborg, choďte tam a užite si večer prechádzku centrom toho južného námestia. Máte multikultúru v praxi, Afriku, Áziu, Arabov, černochov, islam, kanibalizmus, čo si len prajete, to všetko vo Švédsku nájdete. A tam choďte žiť. A nežite v tej zlej, xenofóbnej, belošskej Bratislave. Choďte žiť do multikultúrnej oblasti. Tam, kde sa môžete stretnúť so všetkým, čo si pre Slovensko prajete, a ukážte nám, ako to funguje, a hlavne šírte tam tie vaše slniečkarske liberálne argumenty, lebo islamistickí extrémisti, ktorí tam žijú, sú na nich najviac zvedaví.
Skryt prepis