Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8. 12. 2017 o 10:56 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8. 12. 2017 10:56 - 10:58 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Gaborčáková, vy ste zo Starej Ľubovne, ja som zo Spišskej Belej a na rozdiel od väčšiny vládnych poslancov, dobre poznáme situáciu na východe Slovenska a vieme, čo tých ľudí reálne trápi. Ja keď som na východe hovoril niektorým ľuďom o tomto návrhu zákona, s ktorým vláda prišla, o nápade, ktorí majú, to znamená, zaplatiť ľuďom nejakú sumu, pár tisíc eur za to, že zmenia svoje trvalé bydlisko a presťahujú sa napríklad z východu ku nejakej automobilke na západ, aby tam mohli pracovať, tak jednoducho penili zlosťou. Nechápu to, nevedia proste prísť na kĺb tomu, prečo vláda rozmýšľa takto úplne nelogicky.
Namiesto toho, aby dodržali svoje sľuby a postavili tú sľubovanú diaľnicu, aby vybudovali infraštruktúru, ktorá konečne umožní postaviť nejaké takéto firmy aj na východe, ktoré zamestnajú ľudí, tak sa rozhodla prísť s doslova a poviem to otvorene, rovno politicky nekorektne, genocídnou politikou východného Slovenska, ktorá už zabezpečuje aj to, aby aj poslední ľudia zo svojho rodného milovaného kraja odišli na západ a z východu sa stane úplne prázdna čierna diera. Neviem, aký má vláda plán, neviem, čo reálne by chcela týmto dosiahnuť, ale už samotný nápad vo svojej podstate je úplne chorý. My nemôžeme riešiť problém nezamestnanosti východu Slovenska tým, že ho presunieme na západ. Kto tam ostane? Dôchodcovia, asociáli v osadách? Čo týmto reálne chce vláda dosiahnuť?
Konečne príďme s normálnymi riešeniami! Ja som to tu aj hovoril vo vystúpení, keď sme kritizovali ten návrh na podporu najmenej rozvinutých okresov o tom, že keby sa prostriedky štátneho rozpočtu využívali racionálne a nevyhadzovali sa stovky miliónov eur na nezmyselné projekty, tak by sa aj tá nezamestnanosť na východe dala riešiť. Len, bohužiaľ, taký Poprad, Prešov, Vranov je od Bratislavy veľmi, veľmi ďaleko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 12. 2017 11:39 - 11:40 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Stano, musím s tebou súhlasiť, že keby došlo k skutočnej racionalizácii štátnych výdavkov, nie o tom, čo tu hovoria páni ministri zo SMER-u, ale o reálnej racionalizácii, tak by veľmi rýchlo všetci pochopili, že tých peňazí v štátnom rozpočte je skutočne dostatok. Ukázalo sa to napríklad v Banskobystrickom kraji pri pôsobení župana Mariana Kotlebu, ktorý výdavky kraja naozaj racionalizoval tak, že sa nielen prijal vyrovnaný rozpočet bez toho, aby sa kraj musel zadlžovať, ale naopak, sa dokázalo splatiť rekordných 39 mil. eur dlhu, čo nepoznáme v histórii všetkých samosprávnych krajov ako takých.
A som si istý, že keby sa do vedenia štátu dostali normálni, rozumní a hlavne čestní ľudia, to znamená ľudia, ktorí sú opakom pána Kažimíra, tak by dokázali racionalizovať tieto výdavky takým spôsobom, že by štát mohol hospodáriť efektívne a nemusel každý rok všetkých ľudí, aj tých mladých ľudí, ktorí sedia hore na tom balkóne, zadlžovať o 2 mld. eur, pretože práve vy to budete platiť. Vy budete platiť za neschopnosť a zlodejiny pána Kažimíra a jeho kolegov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 12. 2017 11:34 - 11:35 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Rasťo, zhodnotil si to dobre. Spomínal si všetky jednotlivé časti rozpočtu, zlodejiny, plytvanie peňazí na úplne nezmyselné projekty, neúmerné zadlžovanie, ktoré nás nakoniec privedie ku krachu, a všetky detaily, ktoré by ľudí mohli zaujímať, ako napríklad tie zlodejiny z eurofondov pána poslanca SMER-u Bagačku a podobne. Čo ma ale najviac zarazilo, bolo to, že sa počas tvojho vystúpenia pán minister Kažimír naozaj hlúpučko usmieval a krútil hlavou celý čas, pretože jemu je to jednoducho jedno. Jemu je to jedno, on sa z toho smeje, jemu to nevadí, veď on má svojich, jeho kolegovia majú nakradnuté už také veľké množstvá peňazí, že aj keby sa stalo čokoľvek, on je za vodou, on utečie, on sa zbalí a pri pohľade na tie slovenské rodiny, na tých ľudí, ktorí skáču pod vlak, pretože nemajú z čoho platiť svoje účty, nemajú z čoho platiť exekúcie, tak im to je jednoducho jedno, oni sa z toho výslovne vysmievajú. To sú tak neľudské hyeny, že si to normálny radový bežný občan nedokáže, jednoducho nedokáže predstaviť. A ja verím tomu, alebo dúfam v to, že sa slovenský národ rad zobudí a že na týchto ľudí, ako je pán Kažimír, príde spravodlivosť. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 12. 2017 1:19 - 1:21 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Budem vecne reagovať na kolegov s faktickými poznámkami.
Tak ako prvý bol pán Pčolinský a hovoril o tom, že dopravná a poriadková polícia sa od seba líši, no, ale ja z tých reálnych rozhovorov, ktoré mám s chlapmi z Policajného zboru, ktorí chodia na trati Poprad - Stará Ľubovňa, prípadne Poprad - Kysak atď., častokrát mi hovoria, že oni ani nie sú železničná polícia, ani dopravná polícia, ale sú posielaní k cestám vyberať pokuty a sú posielaní do vlakov, že jednoducho má v tom pán Kaliňák jednoducho veľký bordel. A to, že máte nejaké zákulisné informácie o tom, kto riadi Policajný zbor, tak to už jednoducho k tomu sa ja vyjadriť neviem. Nemám taký dobrý vzťah s vládnou koalíciou.
K pánovi Krajniakovi musím povedať, že s tými Šarišskými Michaľanmi, neviem, či to mám brať ako výsmech, alebo niečo podobné. Každopádne takto úboho klamať, k tomu sa naposledy znížil pán Dostál a ja som si myslel, že pán Krajniak má jednoducho naviac, ale očividne sa mi potvrdzuje to, že som vás veľmi pekne nahneval, keď som povedal, že ste nahlasovali za všeľudové hlasovanie o odvolaní daňového kriminálnika Andreja Kisku z jeho funkcie, pretože ste ho podržali, a jednoducho vás to nahnevalo do takej miery, že ste sa rozhodli klamať ako ten najväčší úbohý klamár, akého tu máme. Neviem, aké dlažobné kocky, neviem, aké kamene. Tisíckrát som to vyvracal a vy to dobre viete, ale úmyselne klamete, ale to sa pre priateľov Izraela jednoducho, to je jednoducho pre nich príznačné.
No a pre pani Janíkovú, čo sa týka Dobšinej. Áno, aj tam to poznám. Viem, že tá situácia je tam jednoducho zlá. Ale nemôžete povedať, že sú za to zodpovední ľudia, ktorí na Slovensku žijú. Možno v tom ohľade, že si zvolili strany, ako je napríklad tá vaša, ktorá to dostala do stavu, v akom to je. Zodpovední sú predovšetkým politici. A keď hovorím o bezpečnostnej situácii, pretože ja som hovoril o bezpečnosti, tak pán minister Kaliňák ako minister vnútra, ktorý tam je už pomaly 10 rokov, je reálne zodpovedný za to, aká je bezpečnosť na východnom Slovensku. A určite nehádžeme všetkých do jedného vreca, pretože ja som hovoril iba o tých asociáloch v osadách proti slušným, usporiadaným Cigánom nemám vôbec nič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6. 12. 2017 1:05 - 1:14 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, aj keď je takýto pokročilý čas, myslím si, že je potrebné sa vyjadriť aj k téme, ktorú tu chcem teraz rozobrať a ktorej sa ešte nedotkol žiadny z mojich predrečníkov.
Každý, čo i len trošku súdny človek, vie, že Ľudová strana Naše Slovensko je v ostrom súboji so stranou SMER - SD v podstate od svojej, od začiatku svojej existencie a špeciálne práve s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý neváhal použiť silu, použiť obušky a vodné delo len preto, že sa občania Šarišských Michalian spolu s našimi členmi a predstaviteľmi rozhodli ukázať vláde, že ju už to pretrvávajúce neriešenie problému s kriminalitou asociálov na východnom Slovensku prerástlo do takých rozmerov, že to už jednoducho nie je sranda a ľudia pravidelne neprichádzajú len o svoje zdravie, ale aj o svoje životy.
No a práve k tejto téme by som sa chcel vyjadrovať, k tejto téme by som chcel vystúpiť a zhodnotiť to, ako pristupuje pán minister vnútra ako najvyšší šéf Policajného zboru Slovenskej republiky k kriminalite týchto asociálov na východnom Slovensku, ale aj na mnohých častiach stredného Slovenska ako takého.
Mali sme tu nedávno útok niekoľkých mladých, v médiách tomu hovoria mladíkov, mladých Cigánov, sfetovaných Cigánov na predavačku v Medzilaborciach, kde ju prepadli ešte, keď zatvárala obchod, brutálne ju tam dobili, ona skončila v nemocnici a nakoniec zo strachu pred nimi ani len nepodala trestné oznámenie a ešte musela v médiách povedať, že im odpúšťa, pretože sa bála toho, čo sa stane, ak by tak náhodou neurobila.
A keď potom robili také interview s okresným riaditeľom Policajného zboru v Medzilaborciach, tak zistili, že na oddelení Policajného zboru v Medzilaborciach zúfalo chýba 12 príslušníkov Policajného zboru, že jednoducho nemajú dostatok ľudí, ktorí by chránili slušných občanov v okresoch, ako sú Medzilaborce, ktoré sú postihnuté vysokou mierou kriminality týchto asociálov. Podobnú situáciu máme napríklad v okrese Kežmarok, kde sa každú, každý august, každý september konajú obrovské nájazdy osadníkov na polia slušných ľudí a doslova títo častokrát prichádzajú o celú úrodu, a vidíte tie davy osadníkov, ako kráčajú, resp. utekajú po týchto poliach a ostáva po nich len spúšť, ako môžme to prirovnať ku kobylkám - a polícia nerobí nič. Prečo? Pretože je poddimenzovaná, pretože nemá možnosti, pretože nemá dosť ľudí a pretože tí policajti, ktorí by aj reálne mohli zasiahnuť, stoja s radarmi pri cestách a pokutujú slušných vodičov za častokrát úplne vynútené prostriedky, resp. priestupky.
A práve to je to, čo chcem pánovi ministrovi vnútra vyčítať. To je to, čo chcem zhodnotiť, na čo chcem poukázať, pretože tá situácia na východe Slovenska, aj keď si to tu mnohí neuvedomujete, pretože väčšina z vás je tu asi z Bratislavy, tá situácia v okresoch, aj mnohých na strednom Slovensku, je už tak závažná, že k tým útokom, prepadom, znásilneniam a vraždám dochádza už pomaly každý týždeň. V obciach, ako je napríklad Podolínec, Spišská Belá, alebo v meste Sabinov, sa už ľudia neboja vychádzať von len večer, už sa tam boja vychádzať aj cez deň. A viete prečo? Pretože to tam pripomína nejaký nepodarený bangladéšsky trh a už vôbec nie Slovenskú republiku. Nikto z nás by nemal vôbec nič proti týmto ľuďom, keby sa správali slušne, keby nerobili problémy, a nikto z nás by možno nemal nič proti pánovi ministrovi Kaliňákovi v tejto téme, keby si svoju prácu robil zodpovedne a keby robil niečo s terorom týchto asociálov na slušných ľuďoch. Bohužiaľ, opak je pravdou.
Ale viete, čo je najhoršie? Najhorší je prístup práve ministra Kaliňáka k samotným príslušníkom Policajného zboru, ktorí v ňom necítia vôbec nijakú oporu. Keď sa ich pýtate, napríklad posledne sa nám na našej vlakovej hliadke na trati Poprad - Stará Ľubovňa stala taká absurdná príhoda, že ku mne pristúpili príslušníci Policajného zboru a povedali mi, že super, chalani, že ste tu, lebo konečne budú tí asociáli ticho. A ja som sa teraz na nich pozrel a hovorím si, tak vy policajti hovoríte mne, že dobre, že som tu, lebo asociáli budú ticho? No hej, lebo z vás majú rešpekt, nás sa neboja, my nemôžme urobiť nič. Oni kričia, vystrájajú, oplzlo nadávajú ľuďom, ale čo ja môžem urobiť? Dotknem sa Cigána, vyskočia mimovládky z Bratislavy, začnú hon na čarodejnice, rasista, fašista, extrémista. A kto, si myslíte, že ma podrží? Kaliňák? Gašpar? Čo si myslíte, okamžite ma vyrazia, prídem o zamestnanie, prídem o príjem, mám rodinu, hypotéku, deti jednoducho, musím ich zabezpečiť. Títo policajti sa boja voči týmto asociálom zasahovať. A to je možno pre vás úsmevné, pán Kaliňák, ale mnohých ľudí táto vaša politika už stála dokonca aj život. A toto je realita východného Slovenska a vy s tým nerobíte vôbec nič! Nijako k tomu nepristupujete a neustále sa to len zhoršuje.
A nebudem hodnotiť také absurdné situácie, keď pošlete možno meter 58 vysokú blondínku do vlaku plného asociálov chrániť slušných ľudí. No ja by som chcel vidieť, ako zasiahne voči týmto ľudom, keď sa tridsiati, štyridsiati, čo je bežné napríklad na trati Poprad - Stará Ľubovňa, opití nasáčkujú do toho vlaku a začnú jednoducho vystrájať. Dokonca je známy taký prípad, ktorý sa odohral pre tiež na tejto trati Poprad - Stará Ľubovňa, v skorom rannom vlaku z piatku na sobotu, v sobotu o štvrtej ráno, kedy sa veľká skupina asociálov pobila v tomto vlaku. A viete, čo urobili dvaja príslušníci Policajného zboru, ktorí tam boli prítomní? Zamkli sa pri rušňovodičovi, aby sa im náhodou niečo nestalo.
Toto sú normálne prípady, ktoré sa dennodenne stávajú na východe Slovenska. A ako potom majú občania dôverovať ministrovi vnútra? Odhliadnuc od všetkých tých daňových podvodov, úplatkov, kriminálnych počinov a všetkých tej korupcie a všetkého, čo tu bolo spomínané, čo, samozrejme, z väčšiny je určite pravda. Odhliadnuc od toho všetkého si zoberme tento jednoduchý prostý fakt. Úlohou ministra vnútra je zabezpečiť poriadok, zabezpečiť to, aby slušní, pracujúci ľudia, tí, ktorí platia dane a ktorí sa skladajú na celú Slovenskú republiku, mali bezpečný život a nemuseli sa báť, už pomaly aj cez deň vychádzať von.
Ale nerobí sa nič. Policajti nezasahujú a v obciach, ako napríklad, poviem príklad, Podhorany pri Kežmarku, kde máme väčšinu obyvateľov cigánskeho etnika, kde je cigánsky starosta, kde je s tou kriminalitou obrovský problém, a ľudia, ktorí tam žijú, tak tam žijú už len za trest a každý, kto môže, tak odtiaľ uteká, tak v tejto obci nemajú ani len obecnú políciu a štátnu políciu tam môžete vidieť, fú, raz za veľmi, veľmi, veľmi dlhý čas. Jednoducho policajti tam nie sú prítomní.
Ale zájdite si o 400 metrov ďalej na križovatku hlavných ciest a tam už stoja pravidelne s radarom a vedia už pokutovať, vedia vyberať poplatky a nerobia nič. A keď si myslíme, že za to môžu tí radoví policajti, tak jednoducho sme na omyle. Títo muži, rádoví muži v Policajnom zbore by radšej chránili slušných ľudí, radšej by zasahovali voči týmto asociálom, radšej by zabezpečovali to, aby mali občania dôstojný život, aby sa nemuseli báť, namiesto toho, aby vypaľovali šoférov na cestách. Len, bohužiaľ, taký je manažment, také je vedenie, takí sú okresní riaditelia, krajskí riaditelia. Jednoducho musia robiť to, čo sa im povie.
A keď majú ministra, ako je pán Kaliňák, ktorý dostal políciu do stavu, že sa boja zakročiť voči akémukoľvek asociálu len preto, že môže byť obvinený z rasizmu a prídu o svoju prácu, tak ten minister na tom mieste nemá čo robiť. A mal desať rokov na to, aby túto situáciu vyriešil. Mal desať rokov na to, aby prišiel s riešením, mal desať rokov na to, aby podporil mužov, rádových mužov v Policajnom zbore, aby sa nemuseli báť zakročiť aj voči týmto asociálom a zrobili s nimi poriadky. Ale, naopak, namiesto toho, aby minister niečo urobil, tak sa situácia iba zhoršovala a dnes je už naozaj ten stav naozaj neúnosný. A nemusím vám to hovoriť ja, choďte na východné Slovensko. Aj mnohí poslanci SMER-u z východného Slovenska vám to potvrdia, keď sa ich opýtate. Choďte na východné Slovensko, opýtajte sa ľudí, ktorí žijú v blízkosti týchto komunít, a spýtajte sa ich, aký majú názor na prácu Policajného zboru, ktorý vediete vy. A mne je najviac ľúto práve tých rádových členov Policajného zboru, ktorí si musia znášať tu nenávisť od ľudí, a pritom za to ani len nemôžu, pretože jediný, ktorý tu neschopný, je vedenie reprezentujúce práve pána Kaliňáka a pána Gašpara.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 17:24 - 17:25 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán predseda vlády Robert Fico, ako tu tak počúvam tie jednotlivé debaty, ako vystupujú jednotliví koaliční alebo opoziční politici, ako si navzájom nadávate, kto je väčší zlodej, kto je väčší podvodník, kto je väčší mafián, kto robil väčšie kšefty, tak mi je z tohto pléna zle viac než kedykoľvek predtým.
Počuli sme tu, že sa Sulík stretával s Kočnerom, že okradol občanov Bratislavy o 20 mil. korún na nejakom fiktívnom prevode pozemkov. Počuli sme, že Matovič je daňový podvodník a že zneužíval na daňové podvody aj auto svojej mamy. Počuli sme, že Kollár bol zapletený do obchodu s drogami, že Bugár je odborník na prevod pozemkov pod rýchlostnými cestami, že Danko sprivatizoval a vytuneloval Lesostav Revúca. O SMER-e a o vašej korupcii snáď pochybovať nikto nemusí. Vieme dobre, že prezident je úžerník a daňový podvodník, usvedčený daňový podvodník.
A jednoducho, keď vy všetci tu ako ste tieto štandardné politické strany, nás označujete za extrémistov, ja som tak poctený takým krásnym komplimentom ako ešte nikdy. Pretože dnes to je viditeľne najlepšie, odkedy tu sedíme.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 14:32 - 14:32 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Rajtár, ja s vami stopercentne súhlasím v téme Roberta Kaliňáka. Jeho zločiny a jeho pochybenia sú naozaj všadeprítomné.
Čo je ale otázne, je, keď ste hovorili o daňových podvodoch, o tom, keď niekto prijme účinnú ľútosť a tým pádom potvrdí, že je daňový podvodník, alebo prípadne si dá žiadosť o neoprávnenú vratku DPH, že je to v podstate považované za dokonaný trestný čin. Tak tu máme iného ústavného činiteľa, a to je pán Andrej Kiska, ktorý urobil v podstate úplne to isté, možno trošku v menšej miere ako pán Bašternák, ale ja v tom nevidím rozdiel. A v jeho prípade ste sa všetci postavili na tlačovku ako jeden muž a začali ste ho obhajovať, hovoriť ako čelí diskreditačnej kampani a ako v podstate on za nič nemôže.
Z môjho pohľadu ste vy OĽANO aj SME RODINA úplne rovnakí v tejto otázke ako SMER, pretože aplikujete selektívnu spravodlivosť a tá nemá v právnom štáte čo robiť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5. 12. 2017 11:51 - 12:00 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som sa aj ja vyjadril k tejto novele zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov v rámci Slovenskej republiky ako obyvateľ jedného z týchto práve najmenej rozvinutých okresov, konkrétne okresu Kežmarok.
Je mi veľmi ľúto, že z množstva poslancov, ktorí tu predom vystupovali, bol asi len jeden jediný z východného Slovenska, ostatní asi majú pocit, že sa ich táto téma nedotýka, že ich to nezaujíma, že to nijako neovplyvňuje ich život. Mnohí hodnotili to, v akom stave sa tieto akčné plány nachádzajú, ako boli tvorené, ako vlastne k celému tomuto veľkému fiasku, lebo inak to nazvať nemôžeme, vlastne došlo. Vláda Roberta Fica si pár mesiacov pred parlamentnými voľbami v marci 2016 uvedomila, že dobrou témou na zvýšenie svojho potenciálu vo voľbách môže byť prijatie nejakého zákona, ktorý bude hovoriť o podpore najmenej rozvinutých okresov. Hovorili tam o okresoch, ako je Kežmarok, Sabinov, Poltár, Revúca, Vranov nad Topľou a tak ďalej.
Tieto akčné plány, ktoré mali riešiť jednotlivé problémy týchto okresov, boli potom zbúchané za niekoľko mesiacov a potom sa do nich napchalo niekoľko stránok takých úplných zbytočných a nezmyslov, ako tu čítali kolegovia predtým, že sa hovorilo o geografickej pozícii týchto okresov, aké tam majú potôčiky, riečiky, ako tečú, ktorým smerom, ktoré sa do nej vlievajú, vlievávajú a tak ďalej a tak ďalej.
Potom sa hovorilo o tom, že sú stovky tisícok eur používané na úplné nezmysly, ktoré so zvyšovaním životnej úrovne, resp. so znižovaním nezamestnanosti nemajú vôbec nič spoločné. Bola tam napríklad spomenutá tá oddychová zóna v Kežmarskom okrese, napríklad prišla vláda s perfektným nápadom zvážať asociálov z osád zadarmo do škôl, čím v podstate ešte len viac zvýšila to sociálne pnutie medzi ľuďmi, ktorí majú pocit, že sú diskriminovaní preto, že, len preto, že sú slušní, si musia za cestovné pre svoje deti platiť, zatiaľ čo títo asociáli to majú v autobusoch jednoducho zadarmo. To sú niektoré z riešení, s ktorými prichádza vláda.
No ale keď sa pozrieme s odstupom času skoro dvoch rokov na to, ako vlastne tieto akčné plány dopadli, aké sú reálne výsledky, a tie môžeme následne hodnotiť, tak vám môžem ako obyvateľ jedného z tohto najmenej rozvinutého okresu s nezamestnanosťou, s tou oficiálnou, ktorú prezentuje vláda, skoro 20 % povedať, že sa nezlepšilo vôbec nič.
Aj v rozhovoroch s ľuďmi, keby ste si zrobili takú menšiu anketu medzi ľuďmi žijúcimi na východnom Slovensku, by ste sa dozvedali, že sa nestalo vôbec nič, že sa vôbec nič nezlepšilo, že sa nevytvorili žiadne pracovné miesta. A keď som dával žiadosti o poskytnutie informácií na mestá a obce, ako napríklad Rakúsy, Malý Slavkov, Spišská Belá, Kežmarok, Spišská Stará Ves, Sabinov, Lipany, jednoducho dával som ich naozaj veľa, bolo mi odpovedané, že zo sľúbených peniazov, peňazí, ktoré mali byť v danom časovom období pridelené týmto obciam a týmto mestám, bol im pridelený len zanedbateľný zlomok z toho, čo reálne mali dostať, a vďaka tomu dnes môžu skonštatovať, smutne skonštatovať, že sa riešenie nepohlo vôbec nikde. A namiesto toho, aby vláda prijala racionálne riešenia, ako tu boli spomínané, ako je znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia pre malých slovenských výrobcov, pre podnikateľov, aby prijala zmenu zákona o verejnom obstarávaní, ktorý dnes zamedzuje verejným inštitúciám možnosť dať si do verejného obstarávania podmienku, aby dodávateľ alebo výrobca produktu, ktoré chce táto verejná inštitúcia obstarávať, musel byť z regiónu alebo aspoň zo Slovenskej republiky, tak vláda prichádza s týmto návrhom zákona, s touto novelou, opätovne prerozdeľovať, tentokrát 1,1 mld. eur na projekty, o ktorých vláda tvrdí, že sú zmysluplné, že majú zmysel, že aj prinesú nejaké výsledky.
Už tieto dva roky nám ukázali, že sa nepohlo vôbec nič k lepšiemu, a ja sa pýtam vás všetkých, prečo si majú občania Slovenskej republiky myslieť, že po tejto novele sa to zlepší, že sa to pohne vpred, že vďaka tomu, že pridáte do tohto zoznamu najmenej rozvinutých okresov ďalšie okresy, čím v podstate priznáte, že Slovensko sa nevyvíja dopredu, ale že upadá, čo tým jednoducho Slovensku prinesiete. Ja hovorím, že už keď sa vynakladajú stovky miliónov eur na zvyšovanie zamestnanosti Slovenskej republiky, tak to robme efektívne, robme to tak, že nevynaložíme skoro 600 mil. euro, lebo o takejto sume sa debatuje na automobilku Jaguar Land Rover, a potom ju postavíme do Nitry. Do Nitry, kde je nezamestnanosť 3 %, a potom sa divíme, že v tej automobilke nemá kto pracovať, a dovážame sem Srbov a Rumunov a obyvatelia aj v týchto okresoch, ako je Kežmarok alebo Vranov nad Topľou, sa nakoniec poskladali nejakým Srbom a Rumunom na prácu v Nitre. Keď sa nad tým človek zamyslí, tak si uvedomí, že toto štátne zriadenie skôr pripomína cirkus ako nejaké logické usporiadanie, ktoré môže priniesť štátom lepší život.
Nedávno, minulý týždeň sme tu schvaľovali oddlženie slovenských nemocníc. 600 mil. eur na to, aby sa zakryla neschopnosť vlády a neschopnosť ich nominantov riadiť zdravotnícke zariadenia, ktoré dostali do neuveriteľných dlžôb, a nič sa opäť nevyrieši. Opätovne prísľuby, nejaké plány, koncepcie, riešenia, ale nikdy, nikdy to neprinesie žiaden výsledok.
A keď budeme zo Slovenska robiť automobilovú veľmoc, tak môžme dopadnúť, ako hovoril kolega Mizík, ako americké mesto Detroit, pretože tí, ktorí o tom niečo čítali, vedia, že americké mesto Detroit postavilo celú svoju ekonomiku na tom, že drvivá väčšina obyvateľov pracovala v automobilovom priemysle, ale keď prišiel rok 2008 a kríza a znížil sa dopyt po automobiloch, tak sa znížila aj výroba a tým pádom sa prepúšťali ľudia a mesto Detroit bolo tak prvé oficiálne mesto v Spojených štátoch amerických, ktoré vyhlásilo bankrot. Dnes sa to, sa tam môžete ísť pozrieť, pozrieť si aspoň obrázky, fotky, videá, to jedno veľké nepodarené černošské geto s obrovskou kriminalitou. A podobne môže dopadnúť aj Slovensko, keď sem budete dovážať jednu automobilku za druhou.
A keď sa hovorilo o tej dotácii pre Jaguar a Land Rover, tak sme akože v tejto súťaži porazili Poľskú republiku, a keď som hovoril o tom s kolegom poslancom poľského Sejmu, tak mi povedal, že to vyjadrenie poľskej vlády o tom, že Slovensko bolo pripravené poskytnúť viac peňazí pre túto automobilku, bola len, bol len politicky korektný nezmysel, pretože sa tam všetci chytali za hlavu, ako môžeme byť tak blbí a vynaložiť tak obrovské peniaze pre túto automobilku, keď oni sami jednoducho neboli ochotní ako niekoľkonásobne väčší štát vynaložiť ani len toľko ako Slovensko, ako to chudobné, malé Slovensko. A potom môžme vidieť tie regionálne rozdiely, keď si porovnáme slovenské pohraničie, ako hovoril pán kolega Heger, keď idete z Vysokých Tatier a prechádzate na poľskú stranu smerom na Jurgów alebo na bialsku..., na Bialku Tatransku a idete po tej brutálne zasneženej ceste so štyrmi kameňmi na meter štvorcový a bojíte sa, že neostanete vykotení niekde v lese, a prejdete naraz na poľskú stranu, máte krásnu, čistú, hladkú cestu, perfektnú, opravenú, novú a pýtate sa, ako je možné, že to zaostalé Poľsko je omnoho ďalej, než to perfektné, prosperujúce Slovensko, ktorému tak výborne funguje a štartuje ekonomika, ako to hovorí pán predseda vlády častokrát v televíznych debatách. Mohli by sme hovoriť dlho o tom, ako boli tieto akčné plány koncipované, aké to prinieslo výsledky, hovorilo sa už o tom dlho.
Ja som zvedavý na vyjadrenie pána podpredsedu vlády Pellegriniho, ako všetku túto kritiku znesie, ako sa k tomu vyjadrí, ako prisľúbi, opätovne len prisľúbi slovenskej verejnosti, že sa niečo pohne vpred, ale zo svojej pozície môžem povedať, nielen poslanca Národnej rady, ale hlavne obyvateľa jedného z týchto najmenej rozvinutých okresov, že už dávno, dávno neverím, že táto súčasná skorumpovaná, vlastizradná, zlodejská garnitúra môže niečo zmeniť k lepšiemu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 11:27 - 11:28 hod.

Milan Mazurek
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 10:03 - 10:05 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán kolega Heger, vypočul som si pozorne takmer celé vaše vystúpenie a som rád, že ste spomínali tú zlú situáciu ľudí na východnom Slovensku. Aj napriek tomu, že pochádzate z Bratislavy a žijete tu, tak ste dosť objektívne hovorili o tej situácii, ktorú tam máme, a ja som konkrétne z okresu Kežmarok, o ktorom ste hovorili v podstate asi najviac.
Keď to tak zhodnotíme, viac než 1,1 mld. eur sa vynaloží na podporu týchto najmenej rozvinutých okresov, 600 mil. eur sa teraz nedávno vyhodilo na oddlženie nemocníc, 600 mil. eur dá vláda na automobilku Jaguar Land Rover, ktorú postaví pri Nitre, kde budú musieť zvážať Srbov a Rumunov, aby tam mohli pracovať. Skrátka tie peniaze sa vyhadzujú von oknom jedna radosť a výsledky nie sú vôbec žiadne.
Čo je ale úsmevné, tak ste spomínali taký ten zábavný rozdiel, že Stará Ľubovňa nedostane podporu, zatiaľ čo Kežmarok ju dostane len kvôli tomu, že Stará Ľubovňa má na svojom území menej obyvateľov cigánskeho pôvodu. Viete, keby ste to možno povedali v rádiu, tak by vás dnes obžalovali a vytyčovali by vám súdne konanie, ale v podstate je to len pravda.
No a čo sa týka celých týchto štatistík nezamestnanosti, na základe ktorých alebo ktoré sú asi ten najhlavnejší faktor pri určovaní, ktoré okresy sú najmenej rozvinuté a ktoré nie sú, tak tie sú poväčšine fiktívne, lebo ste spomínali tie obce, spomínali ste Jarabinu, môžem hovoriť o Stropkove, o Kežmarku, ja poznám chalanov, ktorí pracujú v Škótsku, ktorí pracujú v Nemecku, ktorí pracujú v Anglicku, jednoducho sú rozlietaní úplne všade a svoje rodiny, ako ste spomínali, vidia raz za dva-tri týždne. Aj to, ak majú šťastie. Potom tie rodiny aj tak vyzerajú, rozpadávajú sa. Sú to veľmi nepekné príbehy, no ale čo s tým jednoducho títo ľudia môžu robiť, keď tie peniaze proste potrebujú.
No a keby sa všetci títo ľudia vrátili zo zahraničia, keby neboli ľudia tak masovo vyhadzovaní z úradov práce, tak by sme veľmi rýchlo videli tie skutočné štatistiky nezamestnanosti a tie silné reči Roberta Fica v televíznych debatách by ho donútili maximálne tak sa skryť niekde do kanálu.
Skryt prepis