Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2018 o 10:32 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2018 10:32 - 10:34 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Martin, áno, ja si myslím, že tam vo viacerých veciach proste vzniká, či už obchádzaním, alebo nedodržiavaním zákona, chaos, to sa netýka len Slovenského pozemkového fondu, to sa týka napríklad aj PPA-čky a nad tým všetkým je ministerstvo pôdohospodárstva, lebo však toto pomenoval aj prezident Kiska, aj generálny prokurátor, že vlastne všetky tieto podvodné záležitosti, a to je jedno, či sa týka agrodotácií, alebo reštitúcií, vznikajú proste v chaose, hej. A ten chaos, to je prostredie, v ktorom sa tým podvodníkom najlepšie nejakým spôsobom pohybuje, organizuje a podobne. Ale tak mali by sme sa tu dokázať spoľahnúť na štátne autority, ktorým je napríklad aj Slovenský pozemkový fond, aby jednoducho nevytváral takéto prostredie.
Ja si myslím, že reštitúcie sú riešené na Slovensku podvodným spôsobom, myslím si, že by sa tomu oveľa viacej mali venovať napríklad aj investigatívni novinári, pretože naozaj tam sú veci, ktorých sa dá chytiť, a bezpochyby by sa tomu mali začať venovať aj orgány činné v trestnom konaní. Problém je proste ten posledný najslabší, najslabšie ohnivko v tom reťazci a to je vždy ten starnúci reštituent, hej, ktorý má množstvo iných problémov, spravidla obyčajný človek, ktorý v tom proste nevie chodiť, a práve preto sa táto, to je masa ľudí, ktorých reštitučné nároky neboli uspokojené, práve preto sa táto obrovská masa ľudí takýmto vulgárnym spôsobom zneužíva cez organizovanú skupinu všelijakých postupníkov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.6.2018 10:14 - 10:30 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, vážená pani generálna riaditeľka, musím povedať, že ja nebudem taká nežná, ako boli moji predrečníci, sčasti to môže byť spôsobené tým, o čom rada rozpráva vaša predchodkyňa na fonde, na fonde pani Ing. Matečná, a to je ten argument, že ja predsa ničomu nerozumiem. Chcem ale hovoriť o veciach, na ktoré ma upozornili ľudia, ktorí tomu veľmi rozumejú, a v niektorých prípadoch budem aj citovať z ich listov, aby ste nemali pocit, že k vám prehovára niekto, kto je nekompetentný.
Keď pani Matečná odchádzala z pozemkového fondu, tak ho opúšťala s tým, že, že prenecháva túto inštitúciu ako dobre naolejovaný stroj, niečo v tomto zmysle povedala. Áno, ja si myslím, že to zanechala ako dobre naolejovaný stroj, ktorý potom splnil kľúčovú úlohu pri škandáloch s agrodotáciami.
Prečo? Pretože bol to práve Slovenský pozemkový fond a predošlé vedenie Slovenského pozemkového fondu, pani Gabriela Matečná, ktorá malým farmárom pôdu brala a veľkým hráčom ju prihrávala. Takto napríklad Slovenský pozemkový fond obral o pôdu aj s úrodou na nej samostatne hospodáriaceho roľníka pána Béreša a všetku jeho pôdu pribral, prihral grófke Roškovej cez I. P. Construct. Ja som videla tie zmluvy vypodpisované, ja som počula aj z vašich úst, že pánovi Bérešovi ste zobrali pôdu kvôli tomu, že tam mal nejaké nezrovnalosti. My sme mali tomu venovaných niekoľko tlačových konferencií, na ktorých sme zverejnili dôkazy o tom, že pán Béreš mal, si splnil všetky zmluvné podmienky, napriek tomu mu Slovenský pozemkový fond zobral jeho pôdu aj s úrodou a celú ako takú ju prihral grófke Roškovej.
Vy ste na svojich tlačových konferenciách hovorili iba o tom, že tam boli tie nezrovnalosti, do dnešného dňa, pokiaľ viem aj z rozhovorov s novinármi, ste ale nedokladovali, že tam nejaké nezrovnalosti boli.
Takže ja tvrdím, že ak pani Matečná odchádzala zo Slovenského pozemkového fondu so slovami, že tam zanecháva dobre naolejovaný stroj, naozaj ho naolejovala tak dobre, aby dokázal zohrať kľúčovú úlohu pri takej kríze v agrorezorte, akú Slovensko ešte nezažilo.
Nejde len o pani Roškovú, ide aj o iných veľkých hráčov, ktorí sa pohybujú a vedia narábať s agrodotáciami, to boli v minulosti Vadalovci, Rodovci, Bödörovci z Nitry alebo ľudia z kauzy Babindol. Vy ste im podpisovali zmluvy o nájme pôdy aj po kauzách, ktoré boli medializované, ako napríklad pán Ďurica a spol. Ja tu mám len niekoľko, niekoľko zmlúv, ktoré podpisovala vaša predchodkyňa, ale vy ste na to celkom úspešne nadviazali, pani generálna riaditeľka, pretože viem, že vo funkcii ste, myslím, od 7. júna 2017, takže niekomu sa naozaj v tejto krajine vďaka Slovenskému pozemkovému fondu darí, inému sa nedarí a príde aj o to posledné, čo mal.
Toto je vážna výčitka moja voči Slovenskému pozemkovému fondu. Ja som sa v niektorých prípadoch obrátila aj na Generálnu prokuratúru a odovzdala som im trestné oznámenie, takže ja predpokladám, že, že budete súčinní a že sa orgány činné v trestnom konaní dopracujú k nejakým zisteniam. O to viac vkladám nádeje práve do Generálnej prokuratúry, kam som sa obrátila, pretože bol to práve generálny prokurátor, nie Nicholsonová, nie nikto inak nekompetentný, ale bol to generálny prokurátor pán Čižnár, ktorý povedal, že štát pri ochrane malých farmárov absolútne zlyhal. Štát dovolil ich absolútnu likvidáciu. A štát v agrosektore je predovšetkým Slovenský pozemkový fond a PPA-čka. Nehovoriac o ministerstve pôdohospodárstva.
Chápem, že ste vo funkcii rok, tomu tak aj vyzerala tá správa, ktorú ste tu predkladali. Podľa mňa je naozaj veľmi formálna. A ja sa čudujem, že po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky slečny Kušnírovej, keď sa prevalili všetky tieto škandály s agrodotáciami, kde sa naozaj v každom článku skloňoval Slovenský pozemkový fond, ani nie tak pod vaším vedením, ako pod vedením pani Matečnej, že vlastne vaša správa sa s tým nijakým spôsobom nevysporiadala. Minimálne to, čo ste prezentovali tu na parlamentnej pôde.
Tak ako sa mi nepáči postoj Slovenského pozemkového fondu a spochybňujem ho pri tom, ako sa správa k malým farmárom, tak sa mi nepáči správanie Slovenského pozemkového fondu ani pri reštitúciách, čo si nevšímam sama, ale všímali si to napríklad aj ombudsmanky, a nielen kvôli tým prieťahom, ale chcem ešte na jednu vec upozorniť.
Pani riaditeľka, kto momentálne, aká SBS-ka stráži Slovenský pozemkový fond? Ja viem, že je to strážna služba z Michaloviec, v Bratislave musí Slovenský pozemkový fond strážiť michalovská SBS-ka, je to veľmi dobre mediálne známa SBS SHIELD, s ktorou máte podpísanú zmluvu, myslím, že je to okolo 260-tisíc eur. Je veľmi zaujímavé, že to bola práve SBS SHIELD, ktorá asistovala pri tom, keď teleskopickým obuškom bili farmára Béreša z Michaloviec na poli, keď si chránil vlastnú úrodu. SBS SHIELD vtedy ochraňovala a stála na strane pána Šuchtu, čo je, čo je pravá ruka pani Roškovej. Inak toho človeka dobili tak, že skončil v trvalej invalidite.
Je veľmi zaujímavé, že tá istá SBS-ka strážila PPA-čku donedávna, kým o tom nenapísal Andrej Bán, v momente, keď o tom napísal, tak PPA-čka mala aspoň toľko slušnosti, že odstúpila od zmluvy s nimi a podpísala zmluvu s inou SBS-kou, ktorá stráži budovu, v ktorej PPA-čka sídli. Ale pokiaľ viem, Slovenský pozemkový fond je naďalej strážený SBS-kou SHIELD, máme k tomu aj fotografie, ony sú z dátumu niekedy spred mesiaca a pol, dvoch mesiacov, takže ak ste odvtedy zmenili SBS-ku, slúži vám to ku cti, ale donedávna ste boli strážení touto SBS-kou.
Chcem sa rozprávať teraz o reštitúciách. Je veľmi zaujímavé, tie prieťahy niekoľkoročné pri niektorých ľuďoch, a potom je veľmi zaujímavé, ako dokážete rýchlo reagovať, keď si reštituenti najmú niekoho so zvučnými menami. Neviem, či viete o tom, my sme mali jednu celú tlačovú konferenciu venovanú pani Matečnej v súvislosti s pochybnými reštitúciami s rokom, myslím, to sa začalo 2014, 2015, 2016 a vlastne celý ten proces bol ukončený v 2017. Bolo to tak, že za 5,7 ha pôdy pri Levoči im vypodpisovala pani Matečná 200 ha cennej pôdy vo Vysokých Tatrách. Okrem iného tam bola napríklad, tam boli pozemky, cez ktoré bude viesť diaľnica, čo, samozrejme, si viete predstaviť, aká škoda vlastne vznikla štátu. A tiež tam boli veľmi cenné pozemky pri veľkom termálnom komplexe, ktoré sa dnes už predávajú ako stavebné pozemky. Vy ste im to vypodpisovali ako, ako ornú pôdu, teda nie konkrétne vy, ale vaša predchodkyňa.
Ja by som od generálnej riaditeľky okrem toho, že sem priniesla na túto pôdu čísla, ktoré mnohým nič nehovoria, ja by som očakávala, že, že sa budete venovať aj takýmto sporným prípadom. Ja by som napríklad chcela vedieť, či ste sa na túto spornú reštitúciu pozreli alebo nie. My máme niekoľko názorov od niekoľkých právnikov, ktorí tvrdia zhodne, že tam bol spáchaný teda trestný skutok, neprináleží to, lebo to prináleží len orgánom činným v trestnom konaní. Aj v tomto prípade som sa obrátila na Generálnu prokuratúru, budem veľmi pozorne sledovať, akým spôsobom sa s tým vysporiadajú.
Ale v momente, keď my sme vlastne otvorili tento prípad tých sporných reštitúcií a pani Matečnej, tak vlastne nám sa začali ozývať ľudia zvnútra Slovenského pozemkového fondu a vy tam máte neviem koľko ľudí zamestnaných, možno dvesto asi, tak (reakcia navrhovateľky), 290, to je jak ministerstvo pomaly, tak predpokladám, že tam máte kvalitných ľudí a títo kvalitní ľudia sa teda na nás obrátili a napísali nám, že ako to funguje s tými reštitúciami.
Funguje to takto. Ten zdroj nám píše. Teraz vám napíšem, teda teraz vám prečítam, čo nám oni napísali ohľadom reštitúcií. Pri tých reštitúciách to ide asi takto: "Oprávnená osoba, teda reštituent, sa nevie domôcť pozemkov päť a viac rokov, potom prídu ľudia ako pán Sýkora," o ktorom hovorilo aj OĽANO, myslím, že mali k tomu aj tlačovku, "pán Grécky, pán Máčaj alebo iný vybavovač, kúpia pohľadávku a vo viacerých prípadoch ju hneď na druhý deň postúpia ďalšiemu, s ktorými v minulosti pani Matečná zázračnou rýchlosťou podpísala zmluvu o vydaní pozemkov. Pekné na tom je, že všetky pozemky, ktoré sa vydávali, sú alebo orná pôda, alebo trvalý trávnatý porast. Stavím sa, že všetko sú to dnes pozemky predané na výstavbu ako stavebné pozemky. Treba si uvedomiť, že oprávnená osoba má svoj reštitučný nárok v rozhodnutí pozemkového úradu ocenený vo finančnom vyjadrení a pri vydávaní náhradných pozemkov sa výmera zväčšuje v závislosti od druhu pozemku, ktorý fond vydáva, tak ako to bolo aj v našom prípade niekoľkonásobne. Reštituent, rozumej developer, ktorý odkúpil pohľadávku a niekto za nim je, napríklad pán poslanec Blanár, SMER - SD, lebo vtedy kulminovala tá jeho kauza, dostane mnohonásobne väčšiu výmeru, ak mu fond vydá ornú pôdu, alebo najlepšie trvalý trávnatý porast, kedy je cena za meter štvorcový naozaj minimálna." Presne takto to bolo, čo urobila Matečná vlastne pri tej pôde pri Levoči a vymenila to za 200 ha vo Vysokých Tatrách. To je ako 5 ha rovná sa 200 ha. Ja viem, že ste tam robili čachre s tými cenami, aby to akože v konečnom dôsledku sedelo, ale, ale príde mi úplne scestné, že ste, že ste dokázali len tak dať pozemky, pritom už od roku 2011 bolo zrejmé, že tadiaľ pôjde diaľnica.
"Už tu je pri reštitučných cenách v Bratislave pozemok na výstavbu, je v priemere 250 eur a reštitučná cena v Bratislave, je uvedených 8,3 eura, zisk z výmery je teda približne 33-násobný. Toto je to, čo oni robia vo veľkom, takéto hnusné kšefty s pozemkami. Miesto jedného metra štvorcového, teda dostane obchodník 33 m2 a o toto presne ide. Je to obrovský pozemkový biznis, do ktorého sú zapletené od pozemkových úradov, Slovenského pozemkového fondu a v niektorých prípadoch aj obce, ktoré určujú, na aký účel bude vydávaný pozemok slúžiť, inštitúcie, ktoré ešte dnes ovláda pani Matečná."
Lebo, rozumiete, toto mi oni písali, keď sme išli odvolávať vtedy neúspešne pani Matečnú, takže preto sa tam toľko skloňuje vlastne meno vašej, vašej predchodkyni... (Reakcia navrhovateľky.) A... Vašej predchodkyni. (Reakcia navrhovateľky.)
Ja tomu rozumiem. A vy tu nie ste od toho, je, od toho je tu pán predsedajúci, ktorý si vykladá rokovací poriadok. Dobre? Trochu to ovládam, keďže som tiež podpredsedníčka parlamentu, ako iste viete. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Prosím vás, aby ste vzájomne nediskutovali.

Ďuriš, Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
"Práve preto je veľmi ťažké pani Matečnej a jej koaličným partnerom súhlasiť s jej odstúpením z pozície ministerky pôdohospodárstva, pretože pani ministerka o všetkých službách a tým pádom aj o tých podvodoch vie."
Ten zdroj zo Slovenského pozemkového fondu si dal vtedy toľko práce, že mi poslal aj niekoľko zmlúv s tými ľuďmi, ktorých som menovala, to znamená pán Sýkora, pán Grécky, pán Máčaj alebo iný vybavovač, ako ich nazývajú, teda to sú ľudia, s ktorými pani Matečná vypodpisovala zmluvy, aby akože uspokojila reštitučné nároky. Ale všetko sa to dialo v zastúpení tých reštituentov, ktorí poctivým spôsobom požiadali fond o náhradné pozemky, ale potom ich ix rokov, 5 rokov, 10 rokov, sa nedialo nič, až kým ich neoslovili títo vybavovači. A tak sa stalo, že v jednej deň, napríklad 19. 6. 2003, to by ste si možno, 2003, bolo podpísaných, nie, 2013, pardon, bolo podpísaných 7 zmlúv pre postupníka pána Gréckeho, pre postupníka a 4 zmluvy pre postupníka pána Máčaja, všetko v tom istom katastrálnom území.
A teraz vlastne to je tá otázka na vás, že akým spôsobom sa vy zo svojej pozície vysporadúvate s tým, čo tam narobilo predošlé vedenie. Pretože ja si pamätám, že my keď sme nastúpili na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, čo tak veľmi radi teraz hovoria, že vlastne my sme tam nič neurobili. Áno, my sme tam nič neurobili, lebo my sme sa strašne rýpali v tej minulosti, lebo my sme chceli, aby niekto poniesol zodpovednosť za to, čo urobil, aj keď to mal byť napríklad buď štatutár ministerstva bývalý, alebo pracovník na úrovni sekčného šéfa, alebo riaditeľa odboru. A tak aj bolo, tak aj bolo. My sme otvorili niekoľko korupčných vecí, napríklad pri eurofondoch, kde si to odniesli, napríklad aj môj bývalý poradca.
Rozumiete, že ja by som očakávala od niekoho, kto má tú zodpovednosť, tú silu, tie kompetencie, že sa vysporiada s vecami, ktoré sú spochybniteľné, ktoré sú podozrivé až tak, že sa už nebavíme o nejakej politickej zodpovednosti, ale o trestnoprávnej zodpovednosti.
Takže ja mám pár otázok v súvislosti aj s dianím z minulých mesiacov po vražde teda Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej, agrodotácie, podvody, a teda kľúčová úloha Slovenského pozemkového fondu, ktoré mi chýbajú v tej správe, a by som chcela, aby ste to tam buď doplnili, alebo, neviem, možno cez 211-ku sa na vás obrátim, že mi odpoviete na tie otázky.
Chcela by som:
Žiadam SPF o predloženie všetkých zmlúv v rámci reštitučných náhrad uzatvorených od 1. 1. 2008 v členení, koľko bolo uzatvorených celkom, koľko reštitučných zmlúv bolo uzatvorených v rámci bežného reštitučného konania, koľko reštitučných zmlúv bolo uzatvorených prostredníctvom postupníka a hlavne pána Máčaja, Gréckeho, Sýkoru, Marhulu a ďalšími.
Žiadam SPF o informáciu, či je možné, aby uzatvoril zmluvu o reštitúcii cez dvoch postupníkov, teda oprávnená osoba postúpila nárok na jedného postupníka, v priebehu 24 hodín postupník postúpil nárok na druhého postupníka, lebo to je podozrivé správanie podľa mňa, aspoň ja by som to tak vyhodnotila.
Žiadam SPF o informáciu, aké opatrenie SPF vykonal na to, aby sa pri reštitúciách, keď sa vydáva orná pôda, aby sa teda poľnohospodárska pôda následne nepreklasifikovala na stavebné pozemky.
Žiadam SPF o informáciu, keď boli vydávané pozemky v lokalite Rača-Vinohrady v rámci reštitučných náhrad, koľko bolo vydaných reštitučných rozhodnutí a v koľkých prípadoch požiadal priamo reštituent o vydanie náhradného pozemku.
A žiadame SPF o zdôvodnenie, prečo bola všetka pošta adresovaná na regionálneho, nie, to nie, tú poslednú otázku tam už nedám, to si môžte škrtnúť.
Viete, pani generálna riaditeľka, mne to naozaj príde tak, že fond má zo zákona plniť hlavne túto úlohu: ochraňovať vlastnícke práva štátu i nezistených vlastníkov, ktorých Slovenský pozemkový fond zastupuje, a hospodáriť s pôdou čo najefektívnejšie a v súlade s príslušnými predpismi. To je hlavná úloha fondu, ktorý každoročne prostredníctvom výročnej správy vyhodnocuje napĺňanie týchto stanovených cieľov. A akokoľvek vám to na tom papieri vyšlo, tak podľa mňa tá realita je úplne iná a dovolím si tvrdiť, že, že v niektorých veciach, ktoré naozaj vyplávali na povrch v nedávnej minulosti, Slovenský pozemkový fond ako ten dobre naolejovaný stroj Ing. Matečnou jednoducho absolútne zlyhal a ja mám pocit, že vy ako jej nástupníčka, ako jej výber, veď sa k vám reálne priznáva, ste jednoducho s tými podozrivými vecami z minulosti sa nijakým spôsobom nevysporiadali.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.6.2018 15:00 - 15:01 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
49.<br /> Ďakujem pekne, pani ministerka. Prep&aacute;čte, pani poslankyňa, ale vypr&scaron;al čas určen&yacute; na Hodinu ot&aacute;zok.<br /> V&aacute;žen&eacute; panie poslankyne, v&aacute;žen&iacute; p&aacute;ni poslanci, nasleduj&uacute; teraz body P&iacute;somn&eacute; odpovede na interpel&aacute;cie a Interpel&aacute;cie. K bodu rokovania P&iacute;somn&eacute; odpovede na interpel&aacute;cie a Interpel&aacute;cie z 21. j&uacute;na 2018. Na t&yacute;ch bodoch bud&uacute; v s&uacute;lade s noveliz&aacute;ciou rokovacieho poriadku &sect; 130 ods. 7, na interpel&aacute;ci&aacute;ch mus&iacute; byť pr&iacute;tomn&aacute; najmenej jedna tretina členov vl&aacute;dy, to je najmenej p&auml;ť členov vl&aacute;dy. Dnes tu bud&uacute; pr&iacute;tomn&iacute; t&iacute;to členovia vl&aacute;dy: P&aacute;n podpredseda Ra&scaron;i, pani ministerka La&scaron;&scaron;&aacute;kov&aacute;, pani ministerka Lubyov&aacute;, pani ministerka Kalavsk&aacute; a p&aacute;n minister Gajdo&scaron;.<br /> Otv&aacute;ram teraz bod<br /> <br /> <strong>P&iacute;somn&eacute; odpovede členov vl&aacute;dy Slovenskej republiky na interpel&aacute;cie poslancov N&aacute;rodnej rady Slovenskej republiky p&iacute;somne podan&eacute; do 23. m&aacute;ja 2018</strong>.<br /> <br /> M&aacute;te to v tlači 979. Z d&ocirc;vodu prehľadnosti popros&iacute;m poslancov, aby pri svojom vyst&uacute;pen&iacute; uviedli č&iacute;slo, pod ktor&yacute;m sa odpoveď člena vl&aacute;dy v tlači 979 nach&aacute;dza a v pr&iacute;pade nespokojnosti s odpoveďou uviesť, či žiadaj&uacute;, aby N&aacute;rodn&aacute; rada hlasovala o ich nespokojnosti s odpoveďou.<br /> Dovoľte mi otvoriť rozpravu. P&iacute;somne sa do rozpravy neprihl&aacute;sil nikto. Otv&aacute;ram možnosť prihl&aacute;siť sa &uacute;stne, konč&iacute;m možnosť prihl&aacute;siť sa do rozpravy a t&yacute;mto p&aacute;dom vyhlasujem rozpravu aj za skončen&uacute;, keďže sa neprihl&aacute;sil nikto a z&aacute;roveň preru&scaron;ujem rokovanie o tomto bode programu.<br /> Teraz otv&aacute;ram bod<br /> <br /> <strong>Interpel&aacute;cie poslancov</strong>.<br /> <br /> Chcem v&aacute;m dať do pozornosti &sect; 129 ods. 1 a 2 z&aacute;kona o rokovacom poriadku, ktor&yacute; upravuje charakter tohto &uacute;stavn&eacute;ho in&scaron;tit&uacute;tu. Ďalej v&aacute;m chcem pripomen&uacute;ť, že podľa z&aacute;kona o rokovacom poriadku &uacute;stne prednesenie interpel&aacute;cie nezbavuje poslanca povinnosti odovzdať svoju interpel&aacute;ciu p&iacute;somne predsedovi N&aacute;rodnej rady Slovenskej republiky. K predneseniu interpel&aacute;cie sa p&iacute;somne prihl&aacute;sili t&iacute;to poslanci: p&aacute;n poslanec Mazurek, p&aacute;n poslanec Žarnay a p&aacute;n poslanec Belusk&yacute;.<br /> Nech sa p&aacute;či, p&aacute;n poslanec Mazurek.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.6.2018 14:59 - 15:00 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
47.<br /> Ďakujem pekne. Ďal&scaron;ia ot&aacute;zka bola vyžrebovan&aacute; zase od pani poslankyne Silvie Shahzad, je na ministra pr&aacute;ce, soci&aacute;lnych vec&iacute; a rodiny J&aacute;na Richtera.<br /> &quot;V&aacute;žen&yacute; p&aacute;n minister, prostredn&iacute;ctvom operačn&eacute;ho programu Ľudsk&eacute; zdroje, pripravilo ministerstvo v&yacute;zvu &quot;Podpora vstupu vybran&yacute;ch skup&iacute;n mlad&yacute;ch ľud&iacute; na trh pr&aacute;ce.&quot;. Z predmetnej v&yacute;zvy s alok&aacute;ciou 12 015-tis&iacute;c eur, boli schv&aacute;len&eacute; dve žiadosti zo &scaron;tyroch doručen&yacute;ch o schv&aacute;len&iacute; nen&aacute;vratn&eacute;ho finančn&eacute;ho pr&iacute;spevku vo v&yacute;&scaron;ke 269 260 eur aj nejak&eacute; drobn&eacute;. Pokračuj&uacute; t&iacute;to dvaja žiadatelia v projekte, pričom využili len 2 % alokovan&yacute;ch finančn&yacute;ch prostriedkov. Čo považujete za pr&iacute;činu, že sa využil len tak&yacute; mal&yacute; objem finančn&yacute;ch prostriedkov a ak&eacute; opatrenia sa z nedostatočn&eacute;ho čerpania prostriedkov vyvodili?&quot;<br /> Nech sa p&aacute;či.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.6.2018 17:34 - 17:35 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja by som sa chcela opýtať, že či by ctené plénum nemalo vôľu na to, aby sme na záver schôdze zaradili ešte krátku informáciu pána poslanca Roberta Kaliňáka o tom, že čo musí minister vnútra urobiť, aby dostal Choppera za 150-tisíc, a či takýto hodnotný dar niekde ako dar aj uviedol. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2018 9:51 - 9:53 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Martin, áno, viem presne, o čom hovoríš. Ja myslím že tie naše tváre tam na tej ich nejakej tabule hanby, alebo čokoľvek to je, svietia spolu. Takže asi aj visieť budeme spolu.
Pani poslankyňa Dubačová, áno, ja si myslím, že faktom je, že všetci sme zodpovední. Všetci sme zodpovední za to, že aj keď, ako hovorí pani poslankyňa Žitňanská, že sme iba na chvíľu, naozaj je to veľmi pominuteľné, tak ale o to viacej v tej chvíli, kedy zastávame nejaké verejné funkcie, sa musíme pričiniť o to, aby sme proste tie formy akéhokoľvek extrémizmu jednoducho odmietli. Pretože len tak ako keby priznáme ten kus zodpovednosti nielen za to, čo sa deje vonku, ale aj za to, že medzi nami sedia extrémisti, lebo na tom máme svoj podiel viny.
A o to dôležitejšie podľa mňa je, že budeme mať možnosť prijať uznesenie, ktorým akékoľvek prejavy extrémizmu odmietneme, pretože, ako hovorí pani poslankyňa Žitňanská, a to je aj odpoveď na pána Mazureka, že prečo teraz. No aj preto teraz, že naozaj podľa prieskumov vzrastá intolerancia k akejkoľvek inakosti, k akejkoľvek.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2018 9:33 - 9:43 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
V prvom rade sa chcem poďakovať pánovi podpredsedovi Glváčovi, že za mňa zobral na chvíľu službu, aby som sa mohla zapojiť do tejto diskusie, lebo človeka naozaj až dvíha zo stoličky.
My tu ideme prijímať uznesenie, ktorým ideme odsúdiť ten rastúci extrémizmus, ktorý jednoznačne v našich uliciach narastá. A narastá práve kvôli ľuďom, ako je pán Mazurek. Práve kvôli tomu, že keď mu skáče do reči jeho kolega, poslanec pán Poliačik, vy ho vyzvete na pästný súboj, lebo s vami mykajú anaboliká tak, ako mykali vrahom Henryho, keď ho dokopal na ulici. Môžte sa hanbiť, že sa takto správa jeden poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Vy tu budete rozprávať o tom, že ste nevrhali kockami dlažobnými?! Vy, ktorý ste teraz v priamom prenose vyzvali vášho kolegu na pästný súboj. Hanbite sa! Vo svojich dvadsiatich dvoch rokoch. Hanbite sa!
Chcem sa vás opýtať, vy sa pýtate, prečo tu stojíme? Preto tu pani poslankyňa Cséfalvayová predkladá návrh uznesenia, ktorým chceme odsúdiť extrémizmus? To sa pýtate vy?
Prečo vo svojej reči, prečo ste vo svojej reči nehovorili o tých bielych dôchodcoch z Trebišova, ktorí sexuálne zneužívajú a súložia za peniaze s dvanásť-, trinásťročnými deťmi z rómskej osady? Prečo nehovoríte o tom? Lebo sú snehobieli?
Prečo nehovoríte o prípadoch, ako je ten posledný zo Štiavnice, kedy biely chlap znásilnil trojročné dieťa z rómskej osady. Prečo nehovoríte o tom?
Prečo nehovoríte o prípade pätnásťročného chlapca, ktorý na Štefultove, čo je mestská časť Banskej Štiavnice, zabil postihnutého človeka z tej príslušnej obce. Tak ho zabil, tak do dokopal na zemi, že mu povytŕhal črevá. A keď prišla záchranka, tak mu zbierali tie črevá po celej ulici. Mal pätnásť rokov a bol snehobiely, zo snehobielej rodiny a zabil postihnutého človeka takýmto brutálnym spôsobom. Prečo nehovoríte o tom?
Prečo nehovoríte o vašich stúpencoch, ktorí chodia napichaní steroidmi, majú vytetované hákové kríže, tlieskajú vám, keď vystupujete? A potom niekoho zmorduje na ulici. Prečo nehovoríte o týchto ľuďoch?
Ja vám niečo poviem. Vy všetci tu, ktorí s tým nemáte skúsenosť, vyjdite niekedy z auta. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim: "Pardon. Čože? Reakcie z pléna: "Je stíšený zvuk." Predsedajúci komentuje stíšenie zvuku: "Kto stíšil zvuk? Nikto. Nech sa páči, pani.") Vyjdite niekedy, vyjdite niekedy z auta! (Reakcia z pléna.) Vy buďte tiež ticho, pán poslanec, vy máte na svedomí zbitého dôchodcu. Som rada, že odchádzate.
To, čo sa tu deje v tejto spoločnosti, nie je normálne a vidia to len tí, ktorí na chvíľu opustia to akvárium, v ktorom žijeme, ktorí na chvíľu opustia napríklad svoje autá. Keď začnete chodiť pešo po uliciach, vtedy zistíte, čo sa na tých uliciach deje. Ako vzrastá počet potetovaných, hlavohruďových mladých mužov, ktorí šíria nenávisť.
Ja budem teraz hovoriť sama za seba, pretože mne sa to stáva takmer dennodenne a nesúvisí to s mojou politickou prácou. Pretože tí ľudia, ktorí si chcú do mňa kopnúť, doslova kopnúť, nespochybňujú moju politickú prácu. Spochybňujú to, či som židovská cigánka alebo cigánska židovka. Podľa toho, ako sa zobudia. Ja nechodím autom. Občas sa presúvam taxíkom. Vzdala som sa tej limuzíny. Mám dvadsaťmesačné dieťa, chlapca, a mám desaťročnú dcéru a veľmi často, dennodenne, na dennej báze chodíme pešo. Ja vám poviem, čo sa deje v tých uliciach.
Išli sme včera, včera sme išli v centre mesta, bývam pri Justičnom paláci, išli sme nakúpiť aj s mojou mamou, s mojimi dvoma deťmi na Krížnu ulicu, čo je centrum, preboha, hlavného mesta. Išiel pán, to bolo vidieť, proste akože totálny agresor, chodil, kýval sa zo strany na stranu, ako sa vy radi kývete, a zastavil nás s tým, že by si najradšej kopol do mojej židovskej hlavy. Pred mojimi dvomi deťmi, pred mojou matkou. Toto je o vás, pán Mazurek. Toto je o tom, akú nenávisť tú rozsievate.
Ja viem, že toto plénum zažilo už všeličo, že si tu nadávame, jeden je, jeden je taký zlodej, druhý je onaký zlodej, ale to je normálny politický súboj. Každý na to môže mať svoj názor. Niekedy naozaj zachádzame do extrémov. Niekedy to nie je ani slušné. Ale neustále hovoriť a odmietať inakosť kvôli sexuálnej orientácii alebo kvôli tomu, ako kto vyzerá, akú má kto pleť, to je len a len vaša robota, nikoho iného. A to je vizitka toho, že tu sedíte v tom parlamente. A keď už tu sedíte, tak, prosím vás, aspoň si tieto veci nedávajte do svojich prejavov poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Asi pred dvoma týždňami som išla s manželom, boli sme v meste, v centre mesta, Laurinská, Panská, boli sme na pive v centre mesta. Vracali sme sa, bolo asi pol jedenástej. Na Laurinskej ulici, ktorá bola plná ľudí, pretože bol pekný, takmer letný večer, išli okolo, pár – chlapec, dievča. Chlapec, presne proste to tie veľké svaly, mal nejaký batoh na chrbte. Keď boli na úrovni mňa, ja som si to ani neuvedomila, lebo som niečo rozprávala manželovi, tak zrazu ma manžel chytil a strhol ma k sebe, pretože ten chalan vyskočil a z výskoku ma išiel kopnúť do hlavy. S výkrikom: Ty, židovská Cigánka!
Povedzte mi, či je toto normálne. Ja si nepotrpím na funkciu, naozaj nie. Ale kedysi bola aspoň nejaká elementárna slušnosť, možno autorita voči funkcií, hej, aj keď za mnou nejde ochranka, lebo ja nemám tú ochranku. Ale povedzte mi, či je toto normálne. A on nekričal, že ty, Nicholsonová, za to, že podporuješ registrované partnerstvá, teraz ťa idem kopnúť do hlavy. Nie, za to, že som podľa neho židovka. Alebo že som podľa neho Cigánka.
A to sú vaše hoaxy, ktoré vy šírite, vy a vaši ľudia, pán Mazurek, pretože ja visím na tej vašej, čo to je, nejaká nástenka hanby alebo proste inej národnosti, inej rasy, ktorá si proste, nemá nárok dýchať tu, dýchať tu ten slovenský vzduch, že? To je o vás, pán Mazurek.
A ja sa teraz nesťažujem, lebo ja to teraz nehovorím, akože ľutujme Nicholsonovú. Ale pozrite sa, tak som nejaká podpredsedníčka, nech už si o tom myslí, kto chce, čo chce, že človek by naozaj neočakával proste takýto prejav uprostred plnej ulice v centre Bratislavy, kde som sa narodila ja, moja mama, moja babka, moja prababka, moji všetci. Ja som tu doma, pán Mazurek. Veľmi často sú svedkami takýchto primitívnych útokov, ktoré, hovorím, neustále jak cez kopirák riešia iba to, ako vyzerám, akú mám farbu pleti.
Moje deti. A ako to mám vysvetliť mojim deťom, čo sa tu deje v tejto spoločnosti?
A, bum, do toho príde správa o smrti Henryho. Človek sa hanbí ako pes.Toto nie sú, nie sú dobré správy o Slovensku, ktoré vysielame smerom do zahraničia. A to je odpoveď na vašu otázku. Preto tu dnes sedíme, aj keď v takomto málopočetnom zložení, čo mi je, čo mi je ľúto, ale o to viac sa chcem poďakovať pani poslankyni Cséfalvayovej za to, že dala takýto návrh uznesenia. Je to viac ako potrebné, viac ako potrebné.
A vy tu prestaňte blúzniť, prosím vás pekne, prestaňte rozprávať o tom, ako Róm zavraždil niekoho. Jasné, že je to hrozné, poďme to odsúdiť. Ale ku každému Rómovi, ktorý niekoho zabil, vám ja môžem dať príklad snehobieleho občana, ktorý je možno aj vaším stúpencom, ktorý má tiež na rukách krv.
Dnes sme tu kvôli tomu, aby sme odsúdili extrémizmus ako taký. A vy môžte zahrať divadlo na ľudí tam vonku, že dnes podporíte toto uznesenie, ale vy ste tí, ktorí rozosievate nenávisť, ktorí rozosievate extrémizmus. Vy a nikto iný. Ak to myslíte naozaj vážne s tým, že podporíte dnešný návrh uznesenia, v ktorom sa postavíme proti extrémizmu, tak tu prestaňte za týmto pultom blúzniť o nejakých rasovej nenávisti, prestaňte to tu rozosievať. Nech prestane pán Mizík sa vyjadrovať o inak sexuálne orientovaných ľuďoch tak, ako sa vyjadruje, pretože je to primitívne, pretože je to hlúpe a pretože to z vás robí spoluzodpovedných za to, čo sa deje v slovenských uliciach.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.6.2018 16:48 - 16:49 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Pán spravodajca, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2018 13:39 - 13:39 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Dve faktické poznámky na vaše vystúpenie. Končím možnosť prihlásiť sa.
Pán poslanec Sloboda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2018 14:57 - 14:59 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Na prvého budem reagovať na pána poslanca Tomáša. Neviem, o čom to vy rozprávate, pretože vy ste pri príspevku na opatrovanie, ktorý zvyšujete na pevnú sumu, zrušili ešte aj valorizáciu. A tie nožnice sa vám neustále otvárajú, pretože vy stále dobiehate to, čo robíte úplne populistickým spôsobom, to neustále zvyšovanie minimálnej mzdy a zabúdate na tých, ktorí to najviac potrebujú, a to sú tí mimo zariadení. Zjednoťte tú sumu, zjednoťte príspevok na opatrovanie pre všetkých rovnako, pretože všetci majú na to rovnaký, rovnaký nárok. Čokoľvek iné sú, sú len vaše marketingové gestá.
A presne takto to oni urobili, pani poslankyňa Shahzad, že oni tých, tí chudáci tam vonku, tí, čo opatrujú od rána do večera svojich ťažko zdravotne postihnutých, tých blízkych, oni to potrebovali napríklad už pred šiestimi rokmi, kedy to mohli urobiť, kedy boli v čisto červenej vláde, neurobili to. Oni si to teraz pekne rozvrhnú, lebo teraz im klesajú tie preferencie, samozrejme, tak oni si to nechajú na rok 2019, 2020, budú to postupne zvyšovať, aby sa teraz hrali na veľkých grantov, ale pritom to sú len peniaze, ktoré si tí ľudia od začiatku zaslúžia, na tom sa tu všetky zhodneme. Kolegyne kývajú hlavou, pán Erik Tomáš, keby ste náhodou nepostrehli.
Takže toto je typické, to je pre, typické pre všetky vlády Roberta Fica, pre sociálnych demokratov, že to, o čom ste hovorili, že oni vlastne vás chcú pasívnych a závislých od štátu, pretože s takou masou sa najľahšie manipuluje. Oni nepotrebujú takých, ktorí chcú prevziať zodpovednosť za vlastný život a prestať byť závislí na tom, čo oni prerozdeľujú. Preto trestajú donekonečna aktívnych. Tak ako trestajú aktívnych rodičov, tak trestajú aktívne matky ťažko zdravotne postihnutých detí.
A, prosím vás, prestaňte nás porovnávať. Vy ste desať rokov permanentne pri vláde a vy tu budete brať do úst Nicholsonovú, Mihála, ktorí sme tam boli rok a pol.
Skryt prepis