Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

23.10.2018 o 23:05 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 23.10.2018 23:05 - 23:11 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolegyne, kolegovia, pomerne dlho ako pozerám na hodiny tu dnes hovoríme každý jeden v tej rozprave prakticky o tom istom, každý jeden z opozície alebo teda z tých, ešte raz, z tých, ktorí nezahlasovali za pozmeňujúci návrh pána poslanca Madeja, lebo dnes to už nie je teda celá opozícia.
Hovoríme o tom, že Fico potrebuje ísť na Ústavný súd, aby sa vyhol väzeniu. Hovoríme aj o tom, že súčasná koalícia potrebuje získať kontrolu nad Ústavným súdom Slovenskej republiky, lebo viacerí čo tu celé roky rozkrádali Slovenskú republiku si jednoducho potrebujú uchrániť svoju slobodu a neísť tam, kam patria.
Niekto tu povedal, že to hlasovanie za Madejov návrh a myslím, že to bol kolega Martin Poliačik predĺži o 12 rokov životnosť tých, ktorých sa chcú ľudia po Kuciakovej vražde raz a navždy zbaviť. Toto bolo veľmi silné tvrdenie inak. Naozaj si myslím, že viacerým z nás zahrkalo, keď sme to počuli, že my im vlastne predlžujeme týmto, že budete hlasovať za Madejov návrh a ovládne sa Ústavný súd, predlžujeme im o 12 rokov životnosť.
Na druhej strane niekto tu povedal a myslím, že to bol pán poslanec Pčolinský, že sme hysterickí, že hovoríme o tom, že Fico chce ísť na Ústavný súd a nemáme na to žiadne dôkazy a že narábame s hypotézami, ktoré nevieme dokázať. Nevieme dokázať ani to, že tie hlasy si pre Madejov návrh kúpili, že si ich kúpili od pánov združených okolo pána Kotlebu a aj od ľudí zo SME RODINA. My to naozaj nevieme dokázať ako možno majú títo ľudia pravdu. Ale ja si myslím, že tá pravda o tom, že čo sa to tu vlastne dnes deje je ešte oveľa trápnejšia vo svojej podstate. Lebo ja si myslím, že toto celé sa začalo pri urazenej ješitnosti. Pri urazenej ješitnosti a pri urazenom egu predstaviteľov strany MOST - HÍD.
V momente, keď pán minister prišiel s týmto návrhom, pán prezident sa vyjadril, že tento návrh je podpriemerný. To vami zahrká. Keď si myslíte, že idete naprávať veľmi zlú situáciu, a to ruku na srdce, to ako je momentálne nastavená voľba ústavných sudcov, to je veľmi zlé a každý z nás by to chcel zmeniť. Tak prišiel pán minister Gál, dal na stôl návrh a z prezidentskej kancelárie sa ozvalo, že je to podpriemerné. Podľa mňa vás to naštve. Mňa teda nie, ale predpokladám, že muži majú väčšinou tento problém. A ja za tým naozaj vidím urazené ego.
Potom prišla opozícia, ktorej hlasy potrebovali, demokratická opozícia a chceli s nami rokovať. My sme chodili na tie rokovania s návrhmi ako to vylepšiť. Nie, je tak. Prišiel za nás pán poslanec Baránik alebo kto za nás chodil za OĽANO, možno pani poslankyňa Remišová a chodili za pánom ministrom a chceli to vylepšiť. To vás tiež naštve, keď položíte na stôl niečo, nejakú svoju predstavu a tí, u ktorých sa uchádzate vlastne o tie hlasy, že vám podporia, vám povedia, že ale my s týmto nesúhlasíme, my to chceme inak, my to chceme takto a my to chceme takto. Je fakt, že na tých rokovaniach to asi tak vyzeralo, že nikto nie je ochotný cúvnuť.
Ale ja vám chcem povedať, pán minister, že to vaše zdanie vás veľmi oklamalo, pretože ja som bola na tom okrúhlom stole, kde opozícia hovorila o tom čo s vaším návrhom a všetci sa tam zhodli na tom, že by sme ten váš návrh, ten váš pôvodný návrh podporili, lebo si uvedomujeme, že keby k tomu nedošlo, tak sa nachádzame v takej mizérii, áno, celý deň to tu dnes predvádzate. Ako teraz ste sa zrazu, teraz ste zrazu zistili, že my by sme vám ten návrh podporili. No, keby neprešli naše pozmeňujúce návrhy, keby ste nevylepšili o naše návrhy váš návrh zákona, čo by nám iné asi tak zostávalo, povedzte nám. Čo by nám iné asi tak zostávalo. Veď uvažujte ako politik, lebo ste politik.
Takže všetci sme v tom mali jasno, tak ako sme sa zúčastnili na tom rokovaní. A je mi naozaj ľúto, že toto celé, toto celé sa začalo pri vašej urazenej ješitnosti. Pri urazenej ješitnosti možno predsedu MOST - HÍD, ktorému prezident odkázal to čo odkázal, že jednoducho to čo predkladáte je málo ambiciózne a je to podpriemerné. A to vaše urazené ego, pán minister Gál, veď ste boli časy, keď ste medzi nás patrili, to vaše urazené ego využili silnejší a mocnejší. Vy ste boli vtiahnutý do ich hry. A oni to využili na to, aby na kompletku ovládli Ústavný súd. A preto, že vy ste si nevedeli predstaviť situáciu, že my prekročíme vlastný tieň a podporíme váš návrh zákona akokoľvek nedokonalý, akokoľvek podpriemerný vždy lepší ako to, kde sa nachádzame dnes.
A takže, ja by som vás veľmi pekne chcela poprosiť, pán minister, aby ste to prehodnotili a s týmto vedomím sa k tomu postavili ako minister, ktorý, ak to neurobí, ak to nestiahnete, budete navždy do dejín zapísaný ako ten, ktorý nechal ovládnuť Ústavný súd Slovenskej republiky banditmi. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 21:35 - 21:36 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Musím povedať, že všetkým nám teraz ukázali v priamom prenose, aké je ľahké vlastne zohnať tých 90 hlasov, ktoré tu boli spochybňované, ak máte čo sľúbiť. A vlastne presne na takomto princípe, keď máte čo sľúbiť, vznikla aj celá táto vládna koalícia. A skúsme sa rozpamätať, že čo nám sľubovali vtedy, keď vznikli. Že oni nás vlastne budú brániť extrémizmom, že oni museli vzniknúť, aby nás bránili pred extrémistami. A dnes nás spolu s extrémistami unášajú Ústavný súd Slovenskej republiky. Čo mňa osobne mrzí je, že spolu s hlasmi za SME - RODINA. A tam sa naozaj nemôžem ubrániť, možno sú to špekulácie, možno sú to veci, ktoré napadajú iba mňa, ale nemôžem sa ubrániť tomu, že to súvisí s tým, čo sa v tejto krajine deje, čo súvisí s tým kto sedí momentálne za mrežami. Je to fakt hanba. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2018 15:37 - 15:39 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Pán poslanec Mizík, vy pokračujete verne vo svojich, vo svojej tradícii, že splietate dve na tri, pretože nedokážete čítať s porozumením. Čo je horšie, nedokážete ani počúvať. Keby ste počúvali, tak by ste chápali to, čo podľa mňa chápe pani poslankyňa vedľa vás, lebo nás počúvala, ja som to na nej videla, že my práveže riešime týmto návrhom pracujúcu chudobu. My riešime, konkrétne som hovorila o šičke z Kysúc, ktorá ani náhodou nie je z minoritnej spoločnosti, pán Mizík. Keby ste nás počúvali, tak by ste to vedeli, že rozširujeme ten okruh práve tak, aby sa tam zmestila aj ona, ktorá robí za minimálnu mzdu od rána do večera a jej deti sa jednoducho nezmestia pod dotácie, ktoré my riešime.
Čo sa týka komunitných centier, tak ste sa pýtali, že prečo si komunitné centrá nemôžu zakladať Rusíni a Maďari a ešte neviem kto, Ukrajinci. Môžu. Keby ste dokázali čítať zákony a keby ste sa venovali svojej práci tak, ako by ste sa mali, tak viete, že v zmysle zákona o sociálnych službách, kde je jasne zadefinované komunitné centrum, sa tam nerobia rozdiely. To nie je viazané na osadu, komunitné centrum. Komunitné centrum si môžu založiť Ukrajinci, Rusíni aj Maďari a aj ho majú. Choďte sa pozrieť do Dunajskej Stredy, tam majú perfektne fungujúce komunitné centrum a majú ho Maďari.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2018 15:30 - 15:32 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi si vážim vašu podporu, pani poslankyňa Gaborčáková, pretože viem, že tomu rozumiete a úplne s vami súhlasím. Vy ste presne spomenuli to, o čom sa ja chcela hovoriť, že aj príspevok na bývanie je jedna z tej dávky, ktorá ide len za hmotnou núdzou, ale úplne my tu zabúdame na to, že my prísnym nastavením tej hmotnej núdze vytláčame, vytláčame ľudí mimo hmotnú núdzu. Ale to ešte neznamená, že tí ľudia sa stratili. Oni sa nestratili, oni len z množiny A prejdú do množiny B, ešte sú aj aktívni, lebo chcú pracovať, hej, ale pracujú za nízku mzdu a tam už štát im vlastne neponúka absolútne žiadnu pomocnú ruku. Toto je úplne choro nastavené. To, to vôbec si neviem predstaviť, že také roky to už tu takto vlastne funguje a že vlastne ešte na úrovni povedzme ministerstva práce po 10 rokoch, čo tam je jedno vedenie, neprišli proste s nejakou reformou, ktorá by zasiahla túto veľkú skupinu ľudí, a to sú aktívni a šikovní, ktorí sa snažia vymaniť sa z toho proste vlastnými silami a štát ich ako keby trestá. Lebo štát dáva pomoc v podobe dotácií, príspevkov a neviem čoho, furt to viaže iba na tú hmotnú núdzu a to nie je fér. Takže veľmi pekne ďakujem. Inak tu by som si mohla úplne prihriať akože stranícku polievočku, lebo toto presne rieši, napríklad to lineárne klesanie alebo stúpanie príjmu rieši náš odvodový bonus. Ináč to by bolo akože ešte úplne najspravodlivejšie, že keby sme to riešili lineárne a nie nejakým pevne nastaveným číslom, kde už keď niekto o 5 eur zarába viacej, už sa nám do toho nezmestí. To je vyslovene nefér.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.10.2018 12:42 - 12:44 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Otváram teraz možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne. Končím možnosť prihlásiť sa do rozpravy. Vyhlasujem všeobecnú rozpravu k tomuto bodu za skončenú. Pán navrhovateľ, je niečo, čo by ste chceli dodať v rámci záverečného slova? Nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2018 9:06 - 9:07 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Ďakujem pekne, pani ministerka. Teraz porosím spravodajcu, ktorého určil navrhnutý gestorský výbor pre obranu a bezpečnosť, pána poslanca Bučeka, aby nám predniesol spravodajskú informáciu k tomuto bodu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2018 16:53 - 16:54 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis

136.
Martin Poliačik, myslím, že si trafil úplne do čierneho. V momente, keď si to vyriekol, tak sa to začalo v tých radoch hmýriť. Takže to je o tej trafenej husi.
Chcem povedať, že ďakujem svojim priateľom za faktické poznámky.

A teraz, pani Grausová, zoofília, nekrofília. Na to, že ste lekárka cez kožu, toho viete o sexuálnych úchylkách prekvapivo veľa.

Pán Kotleba, ja som sa venovala vám vo svojom vystúpení, lebo mám na vás slabosť, to asi už viete. A neriešila som pointu, lebo vo vašom vystúpení som ju nenašla.
Pán Mizík, a k tej vašej story o tom väzení a znásilnení, ja by som vám odporúčala, že keby ste menej Hlavných správ čítali, ten portál vám nerobí dobre.
A pán Mazurek, môj obľúbenec. Pán Mazurek, vy stále hovoríte o deťoch, ale vy o deťoch nič neviete, lebo vy ste jedno veľké prerastené dieťa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2018 16:53 - 16:53 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Martin Poliačik myslím, že si trafil úplne do čierneho, lebo presne o tom, Martin Poliačik, na teba (zaznievanie gongu)...
Prepáčte, môžte mi vrátiť čas.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2018 16:32 - 16:41 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja teda musím povedať, že zo svojej kancelárie som s úžasom sledovala túto diskusiu, ktorá trvá teda už niekoľko hodín a ktorú ani tak neposúvame my ako predkladatelia, ale posúvajú ju poslanci pána Kotlebu. A ono sa to posunulo od niečoho veľmi racionálneho, čo sa týka inak obrovskej skupiny heterosexuálne orientovaných ľudí, k slovným spojeniam, ako adopcia detí alebo súlož so zvieratami. A týmto smerom to posúvajú ľudia, ktorí si hovoria, že sú poslancami Národnej rady Slovenskej republiky a že majú to právo tu niekoho zastupovať a vyžadujú od nás ostatných, čo tu sedíme, rovnakú úctu, ako napríklad máme my medzi sebou.
Ak hovoríme o návrhu zákona, ktorý predkladáme my, tak ja si vyprosím, aby ste vy hovorili o slovných spojeniach, ako je súlož so zvieratami. Ak tak mienite robiť, tak potom si nezaslúžite úctu nikoho.
Naozaj sme prišli s návrhom, ktorý je úplne miniatúrny v porovnaní s tým, čo všetko by mala začať riešiť táto spoločnosť, ktorá by mala prijať, že medzi nami žijú ľudia, ktorí sú homosexuálne orientovaní a žijú v nejakých zväzkoch, ktoré nie sú oficiálne prijaté, že medzi nami žije obrovská skupina ľudí, ktorí majú v tejto krajine nejaké povinnosti, ale nemajú také isté práva. Rovnako by sme mali prijať, že sa to týka aj heterosexuálne orientovaných párov, ktorým nikto, nikto, ani vy, pán Kotleba, ani vaši mužíci nebudete diktovať, ako majú oni žiť.
Oni sú občanmi Slovenskej republiky, oni tu vytvárajú hodnoty, ďaleko väčšie hodnoty, ako si napríklad pán Mazurek len dokáže predstaviť. Oni sú ľudia, ktorí tu už roky rokúce platia dane a napriek tomu musia potom pri prenose z Národnej rady počúvať ľudí, ako ste vy, ktorí im budú donekonečna zakazovať, ktorí ich budú donekonečna dehonestovať, ktorí budú používať pri debate o registrovaných partnerstvách a o naozaj miniatúrnych kozmetických zmenách, ako je napríklad tá ˇOČR-ka, ako je napríklad to, že partneri, ktorí spolu žijú dvadsať rokov, majú právo sa dozvedieť o zdravotnom stave toho druhého, čo je úplne esenciálna záležitosť, oni musia počúvať žvásty, vaše žvásty o sexuálnom živote so zvieratami, medzi čo vy dávate rovnítko.
Vy ste, pán Kotleba, hovorili o tom, že ste si nevedeli ani predstaviť, že jedného dňa sa tento parlament bude seriózne zaoberať tým, že ľudia, ktorí prešli zmenou pohlavia, by mali mať nejaké práva. Ja v mojom svete som si ani zďaleka nevedela predstaviť, že v 21. storočí v roku 2018 budú v parlamente sedieť fašisti, ktorí budú schopní ešte dehonestovať obrovskú skupinu ľudí. A teraz nehovorím iba o homosexuálne orientovaných ľuďoch. Hovorím o všetkých tých heterosexuálne orientovaných ľuďoch, ktorí jednoducho nechcú vstúpiť do manželstva, a vy nemáte právo ich dehonestovať, ich degradovať a diktovať im, ako majú žiť a nedať im možnosť začať žiť v oficiálne uznanom zväzku.
Ja keď som sledovala tú debatu, páni, ja mám naozaj pocit, úplne seriózne mám pocit, že ja neviem, v akých zväzkoch žijete vy, keď sa cítite byť ohrození tým, že homosexuálne orientovaní ľudia alebo heterosexuálne orientovaní ľudia, ktorí nechcú vstúpiť do manželstva z rôznych dôvodov, by mohli žiť v nejakom inom oficiálne uznanom zväzku.
Pán Kotleba, povedzte mi, ako to ohrozí vaše manželstvo? Čo sa stane v momente, keby prešla táto právna úprava? Čo sa stane? Rozvráti sa vám rodina? Prestanete byť tradičnou rodinou? Zláka vás niekto, aby ste, ja neviem, na aké chodníčky sa dali? Čo sa stane? Vy máte pochybnosti o svojej vlastnej integrite? Máte pochybnosti o integrite ľudí, ktorí žijú okolo vás, ktorí zdieľajú vaše hodnoty, ak sa to dá vôbec nazvať hodnotami, ktorí žijú v tradičných rodinách, vy máte o nich pochybnosti?
Pretože napríklad ja o týchto ľuďoch nemám pochybnosť. Ja si myslím, že ak niekto žije v tradičnej rodine, ak žije v manželstve, napríklad v ňom žijem aj ja, žijú v ňom moji blízki, nemám absolútne žiadne pochybnosti, že to, že dáme slobodu niekomu inému, môže ovplyvniť ich život.
Vy musíte žiť, prepáčte, ale naozaj v niečom, čo je veľmi fragile – jak sa to povie? – veľmi krehké, ďakujem pekne, vo veľmi krehkých vzťahoch, páni. To si nedokážete ako udržať vaše vzťahy, keď toto vstúpi do platnosti? To vás naozaj ohrozí? Ohrozia homosexuáli, ktorí zrazu budú mať okrem povinností aj nejaké práva? To vás naozaj ohrozí iks ypsilon druhov a družiek, ktorí žijú v krásnych rodinách? Oni majú deti, oni tu žijú na Slovensku lebo sa tu narodili, toto je ich krajina, domovina. Oni majú dokonca k tej krajine vzťah. Oni majú slovenské deti so slovenskými menami. Oni v tejto krajine pracujú, naozaj vytvárajú hodnotu a naozaj odvádzajú dane, z ktorých sa aj vy máte dobre napríklad momentálne ako verejne činné osoby. Povedzte mi, ako sa, ako vás ohrozí, vás, čo ste ženatí tam z tej družiny, tak ako to ohrozí vaše tradičné rodiny?
Ja sa čudujem, vy chodíte po tých chodbách, máte svaly, ste silní muži, budíte ten dojem a vy sa cítite byť ohrození?! Tak potom je to o niečom inom. A je to, to niečo iné, tie pochybnosti, to sú vaše problémy, s ktorými sa môžte vyspovedať kľudne psychoterapeutom alebo hocikomu inému, ale nie tu unavovať vašimi oplzlými, hlúpymi, dehonestujúcimi, urážlivými rečami nás tu v tejto sále a všetkých tam vonku.
Nedávno, celkom nedávno na jednej bratislavskej škole spáchalo 14-ročné dieťa – teraz sa prestaňte usmievať, teraz to bude trochu smutné – na jednej bratislavskej škole spáchalo 14-ročné dievča samovraždu. Spáchala samovraždu preto, lebo bola homosexuálne orientovaná a mala silný pocit, že táto spoločnosť ju neprijme. Napísala o tom listy.
A vy, pán Kotleba, hovoríte, že vy nechcete nikomu ubližovať. Vy nechcete ani tým Rómom ubližovať, vy nechcete ani Moslimom ubližovať, vy nechcete nikomu ubližovať, vy nechcete ani agentom mimovládok ubližovať, vy nechcete samozrejme ubližovať ani homosexuálom. Ale ja sa vás chcem opýtať, či sa necítite tým, čo šírite, tou nenávisťou, tými hlúpymi rečami o homosexuálne orientovaných ľuďoch, či sa necítite tak trochu spoluzodpovedný za stav tejto spoločnosti, ktorá nedokáže akceptovať a priznať okrem povinností aj nejaké práva homosexuálne orientovaným jednotlivcom.
A nechcem sa to pýtať tak na rovinu, ale ak by ste si prečítali prípad samovraždy toho dievčaťa, ja si myslím, že možno by ste si mohli vstúpiť do svedomia a prijať zodpovednosť za stav tejto spoločnosti, keď už sedíte v Národnej rade Slovenskej republiky.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2018 17:37 - 17:45 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Budem hovoriť krátko, chcem vlastne najmä prečítať pozmeňujúci návrh, ale ešte predtým, keďže som sa nezúčastnila na poslednom sociálnom výbore, tak chcem povedať to, čo som chcela povedať tam, a síce že akokoľvek sú už nastavené vzťahy, ja musím povedať, že chválim túto novelu zákona, ktorú predkladáte, pretože si uvedomujem, že ňou opravujete to, čo sociálne inžinierstvo ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pokazilo, keď do parlamentu prinieslo návrh zákona o sociálnych službách, ktorého cieľom aj medializovaným, aj teda hodne pertraktovaným bolo práve nastaviť systém jaslí ako takých. Pretože ako aj vy viete, aj my vieme, že tomu predchádzala séria stretnutí s ľuďmi, ktorí sú prevádzkovateľmi detských jaslí, a všetci unisono upozorňovali práve na chyby v tom, v tej vládnej novele zákona, ktoré sa odzrkadlia veľmi bolestivo v aplikačnej praxi, a to boli presne tie chyby, ktoré dnes vy poslaneckou novelou zákona opravujete. Takže napriek tomu, že podľa mňa máme opačné niekedy názory na svet, toto je presne ten moment podľa mňa, kedy môžeme spoločne volať po svetovom mieri a naozaj napraviť tie škody, ktoré napáchala vládna novela zákona. Škoda, podľa mňa veľká škoda, pretože aj tá debarierizácia pochovala niektoré zariadenia.
Ja viem, že dnes je vytvorený fond na ministerstve, z ktorého si to môžu nechať preplácať tie, ktoré sú jestvujúce, ale to považujem za celkom nefér riešenie teda zo strany ministerstva, pretože zase ide iba od jednej skupiny obyvateľstva brať a druhej akože dáva tým umelo vytvoreným fondom, pričom keby oni neurobili pri tom nastavení v tej vládnej novele zákona tú chybu, tak k tomu vôbec nemuselo dôjsť, hej? Takže chcem povedať, že to chválim.
A my máme vlastne návrh, pozmeňujúci návrh k tejto vašej novele, ktorý je miniatúrny vo vzťahu k tomu, čo tam riešite vy, a preto sme sa rozhodli k tomu pristúpiť, lebo v momente, keď sa začalo vlastne mediálne hovoriť o tej vašej novele zákona, posledná vec tam zostala visieť podľa mňa nedoriešená. A to je to, na čo aj mňa teda upozorňovalo množstvo ľudí, ktorí majú jasle alebo v nich pracujú dlhodobo, to znamená, ako verejné, tak aj neverejné, a to je ten problém, ktorý sa v tej vašej novele neobjavuje, tých 220 hodín kurzu opatrovateľského. Pretože upozornili ma na to, že dnes už v tých jasliach reálne pracujú opatrovateľky, ktoré napríklad sa starajú o tie deti 20 rokov, majú nespočetné množstvo skúseností a prakticky keby sme to nenapravili nejako, tak aj takéto opatrovateľky by museli mať povinnosť absolvovať ten 220-hodinový kurz a to, si povedzme na rovinu, je podľa mňa nezmysel.
My sme sa teda s kolegyňami zamysleli a s kolegyňami a teda s tými, ktorí dnes reálne pracujú v jasliach, väčšinou to boli teda, musím povedať, opatrovateľky, a zhodli sme sa na tom, že podľa mňa by úplne stačilo dať to kritérium na úplné stredoškolské vzdelanie a na dva roky praxe. Skutočne si myslím aj ako matka, ktorá napríklad má dieťa v jasliach, že naozaj by mi nijako neprekážalo, keby sa o moje dieťa starala žena, spravidla je to teda žena, aby niektorí nemali pocit, že sme gendrovo nejako s tým nevysporiadaní, ale žena, opatrovateľka, ktorá má dva roky praxe. Naozaj by mi to nevadilo, pretože, samozrejme, sa spolieham aj na to vedenie tých jaslí, ale aj na to, že žena po dvoch rokoch, či už je sama matkou, alebo nie je matkou, pokiaľ pracuje v jasliach a má dvojročné skúsenosti s opaterou o tieto maličké deti, tak si naozaj myslím, že to je postačujúce. Preto, vlastne nebudem čítať odôvodnenie, len vám ho, len vám ho takto voľne predstavím, sme to nastavili tak, že dosiahnuté úplné stredoškolské vzdelanie a dva roky praxe.
A chcela by som vás veľmi pekne poprosiť, hovorila som o tom aj s pani Bašistovou, keby ste fakt zvážili, že či to nepodporiť, lebo, hovorím, toto je jediná vec, ktorú nenapráva vaša novela a podľa mňa je potrebné to odstrániť, lebo veľké problémy to spôsobí proste pre poskytovateľov jaslí a fakt aj pre tie opatrovateľky, ktoré majú toľko skúseností, že by mohli napísať knihy a majú sa ísť učiť k niekomu, kto lektorsky im odprednáša 220 hodín. Takže, ak dovolíte; inak ešte jedna vec dôležitá, že táto zmena bola prijatá aj v prípade opatrovateliek osôb so zdravotným postihnutím, aj pri nich stačia dva roky praxe, takže je tam istá analógia a podľa mňa tam to sú ešte komplikovanejšie prípady, hej, pretože to sú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, kdežto tie maličké deti prakticky všetky potrebujú tú istú obslužnú činnosť.
Dobre. Teraz idem prečítať samotný pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Lucie Ďuriš Nicholsonovej, Jany Kiššovej, Natálie Blahovej, Jany Cigánikovej a Zuzany Zimenovej k návrhu poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Aleny Bašistovej, Jany Vaľovej a Magdalény Kuciaňovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (tlač 1028).
1. V čl. I bod 7 úvodná veta znie: "Za § 110al sa vkladajú § 110am a 110an, ktoré vrátane nadpisov znejú:
2. V čl. I bod 7 sa § 110am označuje ako § 110an a vkladá sa pred neho §110am, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 110am
Prechodné ustanovenie k úprave účinnej od 1. novembra 2018
Na fyzickú osobu, ktorá má najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie a najmenej dva roky vykonávala opatrovanie, ktorým sa rozumie starostlivosť o dieťa do troch rokov veku alebo do šiestich rokov veku, ak je dieťaťom s nepriaznivým zdravotným stavom, pri poskytovaní sociálnej služby uvedenej v § 31, 32, 32a a 32b sa ustanovenie § 84 ods. 9 nevzťahuje."
Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť aj za prípadnú podporu.
Skryt prepis