Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

25. 5. 2018 o 11:35 hod.

Peter Marček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25. 5. 2018 11:35 - 11:37 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií.
Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá.
Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Vážený pán predsedajúci ďakujem skončil som. Prosím otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16. 5. 2018 16:38 - 16:38 hod.

Peter Marček
Ja som chcel iba opraviť pána predsedu, lebo povedal Dušan Budák, ale to je Dušan Budzak. Pre presnosť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16. 5. 2018 11:07 - 11:07 hod.

Peter Marček
Ja by som chcel poprosiť opraviť moje hlasovanie o vyslaní vojsk. Ja som proti vyslaniu. Dobre?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15. 5. 2018 10:27 - 10:29 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Ja by som tiež k pánovi Klusovi. To jeho vyjadrenie „nehanebne obsadený Krym“, to je proste niečo, s čím nemôžem súhlasiť, pretože na Kryme žije 90 % zhruba ruskej národnosti. Krym bol odjakživa ruský, Krym bol v ’63. roku pánom Chruščovom, pánom prezidentom Chruščovom darovaný Ukrajine. Chruščov bol Ukrajinec. Čiže toto sú všetko veci, ktoré hovoria, že Rusko si právom zobralo naspäť to, čo im patrí, a... (reakcia z pléna) No to myslím naprosto vážne. Nakoniec, prečo skáčete do reči opäť? Ja hovorím svoj názor, keď chcete, prihláste sa, reagujte potom, ale už nemôžete, beriete mi čas.
No ale ďalej. To, čo sa stalo na Kryme, to je jedna vec, ale druhá vec, to, čo sa deje na Ukrajine, je ďalšia vec. Ja som tam bol v novembri a rozprával som sa s bežnými ľuďmi na ulici, v obchode, bol som v jednom kníhkupectve, kde sa ma ľudia pýtali, že či my nevidíme v Európskej únii, čo sa u nich deje. To, čo sa stalo na námestiach v Kyjeve, to, čo strieľali polovojenské jednotky do davu, a to potom spôsobilo tie nepokoje a prevrat, tak toto by ste najradšej videli aj tu na Slovensku, tí ľudia, ktorí tuná sedia niektorí, ako je pán Klus, Dostál a ďalší.
A nechápem, že nikto si nevšíma to, že my vysielame vojakov na hranice s Ruskom do Lotyšska, do pobaltských krajín. Predsa to je tiež ďalší príznak toho, že neváhame obetovať našich vojakov a poslať ich do prvej línie. Toto má byť ochrana hraníc európskej ulici pred ruským agresorom, keď ruský agresor sedí doma?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26. 3. 2018 21:58 - 22:00 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Tak ja asi poviem iba jednu vec, teda poviem ich viac, ale tú hlavnú, že všetci v tomto parlamente si môžte byť vedomí, že budem hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia, čo mnohí z vás nerobia, pán Matovič.
A teraz ešte jednu poznámočku k pani Nicholsonovej. Ja sa chcem iba opýtať, či už ste doniesli to maturitné vysvedčenie do SaS-ky, ktoré od vás pýtajú už dva roky.
A pánovi Matovičovi, no, ešte aby som, ešte k tej pánovej Galkovej, na chorobu ja vôbec nenarážam, ja sám som mal operované polypy v hrubom čreve a viem, čo to je, a keď niekto je chorý v deň odvolávania a potom sa tvári a nikomu som to nehovoril a vy sa tu tvárite, zrazu máte koľko energie. No ale bodaj by ste boli zdravý, nech vám Pán Boh dá zdravie, ja vám to želám z celého srdca.
A, pán Matovič, no, vy ste proste úplne tá najväčšia záhada tohto parlamentu, človek, ktorý chodí v texaskách, ignoruje predpísané pravidlá v tomto parlamente, chodí v tričku, nakreslí si tam Fica, nosí rôzne pomôcky, ktoré sú tu zakázané, ktorý chodí s mamou, denne prejde 600 kilometrov, denne, so starou pani rok, 365 dní v roku, no to iba chrapúň môže takéto niečo dať do daňového priznania. Človek, ktorý rozdrobuje svoje tlačiarenské stroje a dovezie ich na súčiastky, okradne dépeháčku. Dva roky jeho mamička schováva na povale daňové priznania. Človek, ktorý dvakrát poruší zákon v parlamente, taký človek tu už dávno nemal sedieť! Ja som sa pýtal, preboha, prečo tu ten človek sedí?! Človek o štyroch ľudí so stranou, štyria ľudia rozhodujú o peniazoch, kam ich máte, čo ste si kúpili a koľko ste dostali ešte odboku, zboku od týchto rôznych mimovládiek? (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26. 3. 2018 21:40 - 21:48 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Pardon, ale chcel som, aby ten zbabelec bol tu. Ospravedlňujem sa, som troška, slušne povedané ľudovo, vytočený, lebo taký človek jak Matovič, ja keď som prišiel do tohto parlamentu, ja som bol v šoku, prekvapený prvý mesiac, druhý, tretí, hovorím, toto nie je normálne, ako môže taký človek, jak je Matovič, vystúpiť tak, ako vystúpil. Tam pani poslankyni, myslím, Vaľová alebo kto to bol, povedal, že vy ste tak škaredá a odporná, že váš obraz by som si zavesil tam a tam a neviem čo. (Reakcia z pléna.)
Prosím vás pekne, neskáčte mi do reči. Eštebákov, vôbec tuná by nemali ani sedieť, takí ľudia jak vy by tu nemali sedieť. (Potlesk.) Hanbite sa, že vôbec vy ste si tu sadli do tohto parlamentu! V siedmej strane! (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec. Nebuďte nervózny.

Marček, Peter, poslanec NR SR
Prosím vás pekne, ja mám svoj prejav, vy buďte, buďte ticho. (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Dva dni.

Marček, Peter, poslanec NR SR
A to ešte nehovorím o tom, k tomu Matovičovi ešte dodám iba jednu vec. Človek, ktorý nahráva svojich ľudí, partnerov, s ktorými rokuje, hovorí o 60 miliónoch... (Reakcia z pléna.) Vy buďte ticho, LGBT! Človek... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci z opozície!

Marček, Peter, poslanec NR SR
Dajte si ženské šaty a seďte tam.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
(Nasledujúci text hovorený súbežne s rečníkom.) Páni poslanci! Pani poslankyňa Cigániková, naučte sa normálne správať. Naučte sa. Nie ste v krčme. Lebo to isté robil pán poslanec... (Reakcie z pléna.)

Marček, Peter, poslanec NR SR
(Nasledujúci text hovorený súbežne s predsedajúcim.) Čo to je?! Čo mi skáčete do reči? Ja som vám skákal do reči? Buzík. (Reakcie z pléna.) To mi môžeš dať na môj zadok.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec... Zastavte, zastavte minutáž. (Reakcie z pléna.)
Páni poslanci, hlavne pani poslankyňa Cigániková, možnože sa cítite v krčme, ale toto krčma nie je, slovo nemáte!

Marček, Peter, poslanec NR SR
(Nasledujúci text hovorený súbežne s predsedajúcim.) Červené gaťky, prosím vás. Červené gaťky, dajte si ich dole. (Reakcie z pléna.) Prosím vás pekne, necháte ma hovoriť, dáma? (Reakcie z pléna.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
(Nasledujúci text hovorený súbežne s rečníkom.) Vaši poslanci takisto, vaši poslanci takisto osočovali napríklad aj poslancov, pána, aj poslancov, ktorí vystúpili z klubu. Vystúpili z klubu od Kollára. (Reakcie z pléna.)
Takže nech sa páči.

Marček, Peter, poslanec NR SR
Ďalší sa ozval - americký agent. Americký agent. (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci z opozície, preruším rokovanie.

Marček, Peter, poslanec NR SR
Môžem hovoriť konečne? (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec Baránik, ešte raz a vykážem vás z rokovania.

Marček, Peter, poslanec NR SR
Ja neviem, prečo mi ide čas. Môžem hovoriť?

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Marček, Peter, poslanec NR SR
Takže začnem asi takto. Vyjadril som sa k týmto dvom pánom, aj k tomu tam, čo tam odpočúval svojich kolegov a novinárov. Tí sú ticho teraz a stále boli ticho pri ich vystúpení, raz má hrubé črevo, raz má to, ale zrazu je zdravý jak včielka, jak všetko, lieta, rozpráva.
Ale začnem môj prejav, prosím vás pekne, ktorý som chcel povedať, a vidím, že teraz, bol som rozhodnutý, že nezahlasujem za toto programové... (Reakcie z pléna.) Ja vám, ja vám prečítam, tu mám môj program a viete čo, ja aj nezahlasujem naschvál, aby som mohol zažalovať tých dvoch pánov, ktorí to povedali, pán Galko a pán Matovič, že my traja sme kúpení. To povedal aj pán Kollár, keď nás vylúčil a keď povedal, že ideme za 2 mil. do SIET-e. To povedal aj pán Sulík, že 5 mil. dostaneme za to, že prestúpime do SIET-e. Zaujímavé, že sa nič také nestalo.
Takže teraz k tomu môjmu prejavu. Začnem teda slušne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, úvodom vám chcem hneď povedať, že nebudem hlasovať za a nepodporím svojím hlasom vládu pána Pellegriniho. Zároveň však chcem vysvetliť aj dôvody, prečo som sa takto rozhodol. Potom si to môžete prečítať, mám to rozmnožené. (Smiech v sále.)
Z môjho pohľadu a pri súčasnej politickej situácii neexistuje zrozumiteľnejšie riešenie ako vláda súčasnej koalície. Pevne dúfam, že vláda pána Pellegriniho dôveru získa. Väčšinu ministrov osobne poznám a majú moju dôveru. S mnohými som dokonca priateľ, dôverujem im a vážim si ich. Celú vládu ako celok považujem za profesionálnu, skúsenú, odborne zdatnú a schopnú zabezpečiť riadne vedenie Slovenska. Neviem si predstaviť lepšiu.
Som však nezávislým poslancom, nemusím sa riadiť žiadnym straníckym príkazom. Takúto výhodu nemá 90 % z vás ani v koalícii, ani v opozícii. Nie ste nezávislí, ste závislí. Mňa neriadia žiadne palce hore, dole, cieľom môjho hlasovania je stabilita. Vznik inej vlády zloženej z opozičných strán jednak je nemožný, ale hlavne by to bola vláda nekoncepčná, neprofesionálna, amatérska a čo je najhoršie, vláda neslovenská. Bola by to tragédia pre Slovensko.
Verte mi, že poznám osobné a choré ciele jednotlivých lídrov a ich kolegov. Poznám pozadie ich financovania a ich ciele. Opozičná vláda by ľudí zotročila a Slovensku uškodila.
Kde je bývalý manžel opozičnej poslankyne pani Nicholsonovej? Kto ho dnes brífuje, aby sa po návrate späť umne pustil do rozvracania Slovenskej republiky? Koľko ľudí musíte ešte zabiť, aby sa nepokoje podarilo rozšíriť po celej Európe?
Opoziční poslanci, ale hlavne časť obyvateľov však dosť nahlas vyslovila podozrenie, že je súčasná koalícia schopná vládnuť. Ja si myslím, že áno. Dokonca v to dúfam, lebo pri tom, ako poznám podstaty súčasnej opozície, sa reálne bojím o budúcnosť Slovenska.
O tom, že je to tak, je ale potrebné presvedčiť nie mňa, je treba presvedčiť občanov. Koalícia musí jasne a jednoznačne dokázať celému národu, že je jednotná a silná a schopná krajinu viesť až do konca volebného obdobia. Že sa nespolieha na hlasy poslancov nezaradených. Iba vtedy sa tieto spory konečne skončia.
Ak by som hlasoval za a na mojom hlase by stála stabilita koalície, bola by to zlá správa pre všetkých. Pre občanov, pre koalíciu, v konečnom dôsledku aj pre mňa osobne. Stal by som sa proti princípom demokracie jazýčkom na váhe pravdy. Koalícia ale na to, aby vládla, nesmie byť závislá na mojom hlase. Dúfam, že ani nebude a všetkých nás koalícia presvedčí, že vládny program, ktorý občanom predstavila pred dvoma rokmi, dokončí, udrží skupinu V4 a priateľské vzťahy s Rakúskom aj Ukrajinou, že sa postaví proti sankciám voči Rusku, ktoré škodia celej Európe a prospievajú len Amerike. Ak sa to koalícii nepodarí, jej vláda padne.
Laborovanie a politické špekulácie nepomôžu. Môj hlas proti je vašou najväčšou podporou. Dúfam, že presne pochopíte, čo je hodnotou tejto politickej obštrukcie. Vy povedať pravdu ako vládnuca koalícia nemôžete a opozícia ju povedať nemôže tiež, lebo je zapredaná. Ja však mám nezávislý hlas. Dúfam, že ho budú počuť v každom štáte Európskej únie, kde sa kumuluje napätie organizované najmä z radov tretieho sektora financovaného zo zdrojov odporcov Európskej únie.
Páni poslanci z vládnej koalície, prajem vám a celej krajine, celému Slovensku, aby ste dokázali, že moc, ktorá vám bude zverená, je v rukách silných a vlasteneckých, ktoré ochránia Slovensko pred blížiacimi sa útokmi zo strany Spojených štátov amerických na integritu Európskej únie. Pán Boh nám v tom pomáhaj!
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14. 2. 2018 17:56 - 17:58 hod.

Peter Marček
Odpoviem veľmi krátko na toto. Možno v Rusku a v Číne sa zatvárajú novinári, ale v Amerike ich aj vraždia, takže to je všetko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 17:55 - 17:56 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Ja by som najskôr k pani Petrík. Myslím, že to, čo povedala o tom vplyve, že za chvíľočku si Putin kúpi, ja si myslím, že bolo by asi načase, aby bola vyvážená tá spoločnosť, lebo zatiaľ majú tie najväčšie médiá práve americké spoločnosti v rukách plus naši oligarchovia, takže to považujem zase za jasný váš prejav vašich postojov.
A čo sa týka pani Dubačovej, ešte môžem ako záverečné slovo povedať aj ku nej, že tým zasahovaním do vysielania myslela určite zasahovanie pána Grendela a pána Lipšica v tých časoch, keď bol pán Mika generálny riaditeľ, lebo je načase, že teraz k žiadnemu zasahovaniu neprichádza. Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14. 2. 2018 17:18 - 17:20 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokujeme v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 12. marca 2018 a gestorský výbor do 13. marca 2018.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17. 2. 2017 0:17 - 0:18 hod.

Peter Marček Zobrazit prepis
Ja by som na pána Grendela. Klasika pán Grendel, čo môžem od vás očakávať ako od človeka, ktorý robí spojku medzi Lipšicom a Dikom a to je len jedna z tých malinkých detailov, ktoré mi neuveriteľné vadia. Ovplyvňovať Slovenskú televíziu, to je ozaj, toto viete vy dokonale a som rád, že nepatrím k takým ľuďom ako ste vy. Pani Blahová, na rozdiel od vás pre vás začína od 21. marca robota, hej. No pre nás všetkých ostatných končí nie len schôdzou, ale pokračuje stále nonstop a pán Poliačik, no k vám, čo vám mám povedať. Založil som platformu pre slušnosť v politike, čiže takým ľuďom, ktorí možno aj teraz, keby fúkli, tak možno ešte majú niečo, ale nechcem, ale môžem ísť kedykoľvek s vami, veľmi rád aj fúknuť vám môžem, aj fúknuť môžem do toho fúkatka, viete. Výmena názorov neznamená, že by sme mali byť nepriatelia, preto som oslovil celý tento parlament, milí priatelia. Ale ak chcete s radosťou vás medzi nich nebudem počítať, lebo vy nie ste ani človek, ani priateľ. Vy ste jedno veľké zero, pre mňa a môžete sa hanbiť. Zastupujete feťákov a ďalších iných idiotov. Ďakujem pekne to je všetko. (Ruch v sále.)
Skryt prepis