Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14. 2. 2018 o 16:07 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 16:07 - 16:09 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, pár poznámok. Poviem úprimne, ja poslancov Slovenskej národnej strany považujem za veľmi slušných ľudí. Len myslím si, a to môj osobný názor, ktorý možno je nejaký subjektívny a možno nie je pravdivý. Myslím si, že nie ste slobodní a čo vám ale musím vytknúť. Hovorili ste o tom, že dialóg, debatujme, rokujme. No k predmetnému návrhu zákona ste nepovedali ani slovo. Veď mali ste možnosť rokovať, debatovať, viesť dialóg o tomto zákone. A ďalšia vec je, vy veľmi dobre viete, že dohoda v koalícii, a o tom vieme všetci, dohoda v koalícii je taká, že návrhy opozície jednoducho stop. Nepríjmú sa, skoro sa o nich nediskutuje. Opoziční poslanci, je to síce smiešne, ale diskutujú sami so sebou o svojich návrhoch a pokiaľ by malo platiť to, čo vy ste hovorili, tak jednoducho zákony by sa posudzovali na základe toho, či sú dobré alebo zlé. Nie podľa toho kto ich predkladá. Len, bohužiaľ, dohoda v koalícii je taká, že sa posudzujú podľa toho kto ich predkladá, nie podľa toho či sú dobré alebo zlé.
Ja vás považujem naozaj za slušného človeka. Ale opakujem to, čo už tu bolo spomínané. Na jednej strane sa tu oháňate slušnosťou a neviem čím, ale na druhej strane, bohužiaľ je pravda, že váš predseda často používa osobné invektívy a útoky zľava doprava. A jednoducho preto si myslím, že vy v tomto veľmi slobodní nie ste a jednoducho musíte robiť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 14:53 - 14:53 hod.

Peter Pčolinský
Ďakujem pekne. Pán kolega, chcem len povedať za klub SME-RODINA, že tento návrh určite podporíme, pretože podľa môjho názoru je absolútne prirodzené, že na začiatku rokovania každej schôdze, pripomínam schôdze, nie rokovacieho dňa by mala znieť štátna hymna. Je to úplne normálne a malo by to byť samozrejmosťou a tiež som veľmi zvedaví ako budú hlasovať poslanci Slovenskej národnej strany. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 11:25 - 11:27 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za vašu pripomienku. Ja by som ešte dve veci len tak spomenul. Mne príde zvrátené, že exekútori si účtujú tzv. daň, resp. je tam účtovaná daň z pridanej hodnoty. Milí kolegovia, ja sa pýtam, aká je to pridaná hodnota? To je jedna vec.
A druhá vec, ktorú chcem povedať, je tá, že s tými exekúciami musíme niečo robiť, a už sú aj prvé pozitívne výsledky, ak si spomínate, zdravotná poisťovňa Dôvera len nedávno vyhlásila tzv. generálny pardon, a včera som sa dočítal, že si to veľmi pochvaľujú, že je tam oveľa, oveľa väčší výber toho poistného, ktoré mali niekde v pohľadávkach, ako, ako normálne, len, bohužiaľ, to nevyužilo až tak veľa ľudí, ako očakávali.
Čiže každopádne ja si myslím, že je našou úlohou ako štátu dať ľuďom pomocnú ruku, a vyzerá to tak, že ľudia tú pomocnú ruku sú ochotní prijať a využijú tú šancu. A keď im dáme šancu, aby zaplatili exekútorovi o 20 % menej, ja som presvedčený, že veľmi veľa ľudí sa tejto šance chytí, a tým pádom aj štát bude na tom, bude na tom profitovať, pretože tí ľudia následne vedia nastúpiť do pracovného procesu, platia dane, platia odvody, tým pádom ide hore spotreba, lebo zarábajú, míňajú peniaze. Čiže je naozaj našou úlohou ľuďom pomôcť a tu, tu vôbec nejde o politiku, že pravý, ľavý, zelený, modrý, fialový alebo koaličný, opozičný, ale naozaj treba myslieť na to, že v exekúcii je dnes 1 mil. ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14. 2. 2018 11:19 - 11:23 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, ako isto viete, v Slovenskej republike momentálne prebieha viac ako 3,7 mil. exekučných konaní napriek tomu, že v máji minulého roku koaličná trojka vyhlásila, že ide s exekúciami niečo robiť. Bohužiaľ, do dnešného dňa sme návrh na riešenie tohto problému nevideli. Dokonca podľa medializovaných informácií sa k tomu koaličné strany, keďže nejaké alternatívy dala pani ministerka Žitňanská, koaličné strany ostatné sa k tomu zatiaľ nevyjadrili, hoci do konca januára tak mali urobiť. Tak verím, že v krátkom čase konečne uzrie svetlo sveta návrh tzv. exekučnej amnestie alebo generálneho pardonu zo strany vlády ako vládny návrh. Ale v súvislosti s tým je potrebné sa zamyslieť, čo ešte by sme mohli v tomto smere urobiť pre občanov, urobiť pre zhruba 1 mil. ľudí, ktorí exekúciu majú.
Náš návrh zákona je pomerne jednoduchý a hovorí o tom, že chceme zrušiť daň z pridanej hodnoty u exekútorov, resp. aby sa neúčtovala daň z pridanej hodnoty pri odmene exekútora. Veľmi dobre viete, že v prípade, ak sa človek dostane do exekúcie, exekútor si účtuje v zmysle Exekučného poriadku odmenu a tá odmena je 10 % v prípade, ak dlh je uhradený do 14 dní od, od prvej výzvy. V prípade, ak tak neurobí povinný, čiže dlžník, tak odmena exekútora je 20 % z vymáhanej sumy plus tie trovy, hotové výdavky a tak ďalej. My vlastne navrhujeme zrušiť v tomto prípade DPH, pretože pri tejto odmene sa, táto odmena sa vlastne navyšuje o DPH-čku a naším cieľom je ušetriť finančné prostriedky ľuďom. To znamená, bavíme sa, opakujem ešte raz, o 1 mil. ľudí, ktorému by sme dokázali ušetriť 20 % z odmeny exekútora, ktorú musia zaplatiť, resp. budú musieť zaplatiť.
Čiže tento návrh je pomerne jednoduchý. Samozrejme, má dopad aj na štátny rozpočet. Ministerstvo financií nedokázalo vyčísliť, aký dopad by tento náš návrh zákona mal, ale bavíme sa rádovo v miliónoch eurách, ktoré na jednej strane budú chýbať niekde v štáte, na druhej strane však ich ušetríme ľuďom. Z môjho pohľadu si myslím, že je legitímne požadovať, aby štát sa podieľal na pomoci ľuďom, keďže už v minulosti vieme, že štát vedel pomôcť súkromnej firme pána Širokého, ktorú oddlžil sumou 100 mil. euro. Vieme z minulosti, že štát sa podieľal sumou 100 mld. slovenských korún pri oddlžení polorozkradnutých slovenských bánk začiatkom, resp. koncom 90. rokov. Čiže bolo by naozaj fér, aby štát v tomto smere nastúpil a pomohol oddlžiť ľudí a týmto opatrením ušetril minimálne tých, resp. ušetril 20 % z toho, čo ľudia by museli zaplatiť.
Verím, že podporíte náš návrh zákona, ktorý nie je zložitý, ktorý je jednoduchý, a pomôžeme spoločne ľuďom trošku sa dostať na, do toho, do toho normálneho kolobehu života, pretože ľudia v exekúcii sú dnes v takom čertovom kolese, z ktorého sa nevedia dostať, sú v takom bludnom kruhu.
Dokonca aj pán predseda vlády častokrát a rád spomína, že dnes tu máme 50- až 70-tisíc ľudí, ktorí by mohli pracovať, avšak kvôli exekúcii pracovať nepôjdu, lebo sa im to neoplatí. A problém je najmä v tom, že ľudia nie sú schopní splatiť tie svoje dlhy. Tak opakujem, tento návrh im dokáže ušetriť 20 % z odmeny exekútora. Čiže z mojej strany, myslím, že všetko.
A nech sa páči, vaše otázky, pán Baránik.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14. 2. 2018 11:16 - 11:17 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. (Ruch v sále, odmlčanie sa rečníka a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
95.
Páni poslanci, poprosím vás, pán poslanec Jakab, poprosím vás, kľud v rokovacej sále. (Ruch v sále.)

Pčolinský, Peter, poslanec NR SR
96.
Pán poslanec, dajte faktickú, prihláste sa, nevyrušujte, no.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci a vážení kolegovia, milí hostia, dovoľte, aby som v úvodnom slove len jednou vetou.
Prichádzame s návrhom zákona, ktorého cieľom je zrušiť daň z pridanej hodnoty u exekútorov, resp. z odmeny exekútora. Myslíme si, že toto opatrenie dokáže dosť významným spôsobom ušetriť veľa peňazí ľuďom, ktorí sú povinní, resp. ktorí majú exekúcie. Čiže je to jeden z návrhov, ktorý má pomôcť ľuďom.
A viac by som povedal v úvodnom, resp. v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 10:12 - 10:14 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Dostál, no, stálo by za to si aj trošku naštudovať pár rokov dozadu.
Slovenská republika, keď vstúpila do Európskej únie, a napriek tomu, že pohyb tovaru alebo osôb, tak ak si spomínate, tak Slováci nemohli pracovať v Rakúsku a v Nemecku 7 rokov. Bolo tam prechodné obdobie 7 rokov. To znamená, Rakúšania a Nemci si chránili svoj pracovný trh, to isté by bolo dobré, keby sme robili aj my, a bavíme sa o ľuďoch napríklad zo Srbska, ktorí nie sú v Európskej únii, čiže rozprávať o voľnom pohybu tovarov alebo osôb nie je veľmi namieste.
Ale hlavne si treba uvedomiť, že tu sa nebavíme len o cudzincoch, ale tu sa bavíme aj o občanoch Slovenskej republiky. V tomto zákone riešime aj občanov Slovenskej republiky nielen cudzincov, pretože dnes je práve ten problém, že mnohé firmy zamestnávajú najmä cez agentúry, pretože nemajú s tým, tým pádom nemajú s tým náklady, nemusia platiť odvody, ale zároveň tie odvody neplatia aj mnohé agentúry, resp. tých ľudí zamestnávajú za úplne smiešne peniaze, napr. na dohody na 100 euro mesačne a zvyšok im kešujú, im kešujú na ruku. Takýchto prípadov mám vieme uviesť veľmi veľa, hlavne z východného Slovenska, kde tí ľudia sú zúfalí, pretože inú možnosť nemajú, tak berú aj prácu cez agentúru a tú prácu berú tak, že sú zamestnaní za smiešne peniaze na dohody a zvyšok im je vyplácané na ruku. A potom chodia ku mne do kancelárie vo Vranove a riešia to, že nedostanú ani minimálny dôchodok, pretože roky museli robiť cez nejakú agentúru, čiže to vaše vystúpenie nebolo veľmi podložené argumentami a faktami a naozaj by bolo dobre do budúcna si viac trošku doštudovať tých relevantných informácií... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 15:35 - 15:37 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Moja švagriná, nie táto, čo sedí vedľa mňa, ale druhá, je špeciálny pedagóg v jednej obci v špeciálnej škole, málotriedke, kde všetky deti sú rómske. Tam má pravidelne taký problém, že tie deti, ktoré prichádzajú do toho prvého ročníka, nemajú žiadne hygienické návyky, nepoznajú toaletu, nevedia, ako sa používajú základné veci. Čiže začínajú deň tak, že deti ráno prídu, prezlečú sa, majú tam oblečenie také školské, umyjú si ruky, základná hygiena. Potom im natrú pekne chlebík s maslom, pretože tie deti, prvé, čo ich ráno zaujíma, že kedy budú jesť, sú vyhladované. A potom začína vyučovací proces. Ja som presvedčený o tom, že ak bude povinná dochádzka, resp. ak budú škôlky povinné od troch rokov pre tieto deti v týchto komunitách, tak to len a len pomôže, pretože tie deti potrebujú predtým, ako nastúpia do školy, potrebujú sa naučiť tie základné veci, základné hygienické návyky mať a prichádzať do normálneho prostredia. A tie deti sa do tej škôlky, aj do školy tešia, pretože ony vedia, že tam dostanú najesť, vedia, že je tam teplo, vedia, že si tam môžu kresliť, vedia, že sa tam niečo naučia, a mnohé to baví. Nebavme sa o ich rodičoch, lebo to nemá zmysel, starého psa už novým kúskom nenaučíš, ale treba si naozaj uvedomiť, že tu ide o malé deti, ktoré za to naozaj nemôžu, v akom prostredí vyrastajú. A ja si myslím, že je správne, takýto zákon aby bol prijatý, pretože len takýmto spôsobom môžeme začať vychovávať tu nejakú novú generáciu detí v týchto komunitách.
A ja by som aj kolegov z ĽSNS poprosil, aby trošku skúsili aj nad tým pouvažovať. Lebo zatiaľ riešili... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 15:01 - 15:02 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ono aj v ústave sa píše, že štát má chrániť majetok a zdravie občanov. V tomto prípade vtedajšie vlády nechránili majetok občanov a s vedomím týchto, s vedomím vtedajších politikov ľudia prišli o miliardy korún. A tak, ako už spomínal môj predseda Boris Kollár, keď sme vedeli dať 100 miliónov euro na oddlženie súkromnej firmy pána Širokého, tak ja nemám absolútne problém s tým, aby sme oddlžili aj ľudí, ktorí prišli o peniaze a štát v tom čase nekonal, hoci konať mohol, a vedel o podvodnom konaní, ale aj tak nekonal. Čiže jednoznačne my tento návrh zákona podporíme.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8. 2. 2018 17:14 - 17:14 hod.

Peter Pčolinský
60 ešte nie. Pán predsedajúci, ja by som vás chcel poprosiť, aby ste do budúcna nekomentovali vzťahy v našej rodine. Ďakujem. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 2. 2018 18:35 - 18:37 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, vy viete veľmi dobre, že opozícia od začiatku volebného obdobia predkladá na každú schôdzu desiatky riešení, desiatky riešení. A v počte nula ste ich podporili. Ale možno polemizovať, že sú dobré, či sú zlé, ale tie riešenia opozícia predkladá pravidelne. Pravidelne sú nejaké zákony, ktoré sa predkladajú. Len, samozrejme, v koalícii máte striktnú dohodu, že opozícii neprejde nič. Ale vládnete, to je v poriadku. To je vaša zodpovednosť.
Pán kolega, ak do Prešova by prišiel veľký investor, tak vám garantujem, že žiadnych pracovníkov zo zahraničia tam nebude nutné navážať, pretože ľudia sa tam pobijú o prácu, keďže je tam veľmi vysoká nezamestnanosť a tie firmy tam naozaj veľmi chýbajú, tie investície tam veľmi chýbajú. Tam by takýto problém nebol.
A prosím vás, rozprávať o tom, vy ste spomenuli, že chýba nám kvalifikovaná pracovná sila. Ale veď, pán kolega, si naštudujte pred vystúpením štatistiky vášho vlastného ministra práce, na, jeho rezortu, ktoré hovoria o tom, že 90 % tých zamestnancov z tretích krajín sú nekvalifikovaná pracovná sila. Tak potom o akej kvalifikovanej pracovnej sile sa bavíme, keď títo ľudia vykonávajú základné manuálne činnosti v tých fabrikách, ako je obsluha strojov alebo výroba zvarkov?
Ďakujem.
Skryt prepis