Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 12. 2017 o 13:53 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 12. 2017 13:53 - 13:54 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem sa dotknúť tej časti, kde si hovorila o, o tom, že zamestnávatelia zhruba o sto miliónov euro budú platiť viac. Prosím vás, vysvetlite mi niekto, páni poslanci z vládnej koalície, prípadne pán minister, keď na jednej strane tu prijímate zákony na pomoc rozvinutým regiónom, na zmeny v tých investičných stimuloch a tak ďalej a na druhej strane práve v tých regiónoch, lebo, lebo jedná sa najmä o prešovský kraj, kde je najnižšia priemerná mzda v rámci Slovenska, tak tam idete vybrať o viac ako 100 miliónov euro viac od zamestnávateľov. Tak namiesto toho, že by ste tie peniaze alebo, že by tie peniaze zamestnávatelia mohli dať zamestnancom, tak ich vyberiete, prichádzate tu s nejakými stimulmi a rozvojom regiónov a takýmito marketingovými akciami. Ako ja tomu nerozumiem. Na jednej strane sa tvárite, že idete pomáhať tým ľuďom, na druhej strane ich dodrbete ďalšími nezmyselnými poplatkami a ďalším výberom odvodov. Ako, ja tomu už fakt nerozumiem, či vy v koalícii, respektíve vo vláde, či ministri spolu vôbec komunikujú, že tu idem vybrať, OK, tak ty to, keď to ideš vybrať, tak my to tuná dáme. Mne akože logika nejaká chýba v tomto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13. 12. 2017 17:30 - 17:30 hod.

Peter Pčolinský
Ďakujem pekne, vážení kolegovia a kolegyne, tak ako minulý rok by som rád poprial v mene rodiny Pčolinských príjemné prežitie vianočných sviatkov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12. 12. 2017 16:34 - 16:36 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega hovorili ste o rovnosti a diskriminácii atď. súhlas. A ale mohli by sme to aplikovať prečo nie aj prokurátori, však oni dozorujú všetky tie veci, prečo nie vyšetrovatelia, ktorí to vyšetrujú. Môžme sa baviť o tisícoch a tisícoch ďalších ľudí, ktorí teoreticky moli žiadať ochranu a už keď sme pri diskriminácii tak logicky moc je rozdelená na tri zložky. Súdna, výkonná, zákonodarná. Ak má výkonná moc teda vláda právo na využívanie ochrankárov to povieme, vy chcete, aby právo na automatické právo na ochranu v prípade ak o to požiada samozrejme mali aj sudcovia, no tak potom akože poslanci tiež by mohli, aby bola vyvážená všetky tri zložky, aby boli vyvážené tak aj poslanci by mohli mať právo na ochranu. Čiže mne to príde trošku pritiahnuté za vlasy a treba si uvedomiť, že sa tu bavíme teraz neviem presne pán kolega telefonuje, neviem presne koľko máme sudcov na Slovensku ale myslím, že sú to stovky, tisíce. Teraz si predstavte, že tento váš návrh sa schváli a pozajtra požiada 300 sudcov o ochranu, no podľa mňa sa potom zbláznia v Policajnom zbore, to je jedna vec. A ďalšia vec je, áno je rozdiel medzi špeciálnym súdom a medzi okresným súdom, je v tom veľký rozdiel lebo okresný sudca nerozhoduje a nesúdi organizované skupiny, to robí špeciál, tak samozrejme keď máte organizovanú skupinu, ktorá má za sebou 20 vrážd tak jasné, že to tá ochrana toho špeciálneho sudcu musí byť musí byť vyššia. A zase chápem, že chcete chrániť aj sudcov na Najvyššom súde, ktorých senáty púšťajú týchto vrahov na slobodu a padajú na nich lustre.no ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12. 12. 2017 16:23 - 16:24 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ja by som sa len chcel spýtať, lebo hovorili ste, že sudcovia potom často krát vynášajú nespravodlivé rozsudky. Ja by som sa chcel spýtať, či viete povedať nejaký konkrétny príklad, kedy sudca vyniesol nespravodlivý rozsudok pod nejakou hrozbou, tlakom niečím, lebo to je len také, že asi si to myslíme. Čiže to by ma zaujímalo. Druhá vec je, ja som nikdy nezachytil za celé roky ja neviem nejaké vyhlásenie Združenia sudcov Slovenska alebo iných stavovských sudcovských organizácií o tom, že by pociťovali takýto problém, resp., že potrebujú riešiť takýto problém. Čiže naozaj mi tam chýba nejaký impulz zo strany sudcov, lebo naozaj som ho nikde nezachytil. Keď nejaký bol sa ospravedlňujem, neviem o tom. Čiže mňa by skôr zaujímalo, že čo bolo podnetom konkrétne na takýto váš návrh zákona. Ja nehovorím, že je zlý, len mi príde trošku, trošku pritiahnutý za vlasy a možno nie celkom domyslený, ale hovorím myšlienka nie je zlá len možno nie je celkom dotiahnutá do konca, čiže najmä mi povedzte tie nespravodlivé rozsudky vynesené pod tlakom nejakým alebo pod hrozbou nejaký príklad na základe, ktorého to tvrdíte a ten impulz odkiaľ vyšiel, lebo z vyjadrenia sudcov som nikdy nepočul, aby takýto impulz bol.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12. 12. 2017 15:59 - 15:59 hod.

Peter Pčolinský
Inak chcem poďakovať kolegyni za faktickú poznámku, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12. 12. 2017 15:55 - 15:58 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja len veľmi krátko. Mali by sme si uvedomiť, že žijeme v dobe, ja už to osobne sledujem viac ako desať rokov, kde môžme konštatovať, že naši občania, väčšina, nie všetci, väčšina z nich sú finančne negramotní. Ten bežný občan...
===== Ďakujem za slovo pán predsedajúci, ja len veľmi krátko. Mali by sme si uvedomiť, že žijeme v dobe, ja už to osobne sledujem viac ako 10 rokov, kde môžme konštatovať, že naši občania, väčšina, nie všetci väčšina z nich sú finančne negramotní. Ten bežný občan si častokrát nevie spočítať na čo mám, na čo nemám, toto teraz áno, toto teraz nie, ale veľmi dôležité je povedať, že zmluvy, ktoré sa robia rôzne spotrebiteľské, rôzne pôžičky sú dosť problematicky písané. Sú tam rôzne klauzuly, rozhodcovské súdy, všetko možné a ten človek si neuvedomuje častokrát že čo ako podpisuje. Preto tu máme dnes fakty, ktoré spojil Kollár a Krajniak taká obrovská zadĺženosť slovenských rodín a ja som len chcel povedať, že je našou povinnosťou ako zákonodarcov myslieť aj na ľudí v tomto smere, že jednoducho musíme trošku viac regulovať objem tých úverov a najmä v tomto období pred Vianocami, kedy sú ľudia emotívnejší, náchylnejší, chcú nakúpiť viac darčekov, chcú aby tie Vianoce boli nejaké hojnejšie a častokrát si neuvedomujú práve to, čo všetko obnáša zobrať si takú pôžičku a dnes už veľmi dobre vieme, že mnohé reklamy na tieto spotrebné úvery a pôžičky sú také, že zober si dnes pôžičku a začni to splácať až o tri mesiace. To ja počúvam každé ráno v rádiu už neviem aké sú to splátkové predaje, ale myslím, že nejaká elektronika, že splácaj až o tri mesiace a tým pádom ten človek rozmýšľa, však zoberiem to teraz, nemusím to potom platiť až niekedy vo februári a čo bude vo februári, to nikto nevie, čiže bolo by naozaj veľmi vhodné, aby sme obmedzili v tomto období vysielanie takýchto reklám, resp. aby tam bola tá klauzula, čo všetko to obnáša. Že môže to obnášať aj tú exekúciu a všetky tie ďalšie veci. Čiže ja by som vás chcel poprosiť, nakoľko bavil som sa aj s mnohými poslancami z vládnej koalície a tí aspoň mi tvrdili, že vedia si predstaviť podporu takéhoto zákona, čiže ja vás chcem len poprosiť, posuňme to do druhého čítania. V druhom čítaní poďme urobiť kľudne nejaký pozmeňovák, dajme to do podoby takej, aby jednoducho to bolo prijateľné aj pre koalíciu, ak má niekto nejaké výhrady, ale naozaj tu nejde o politiku, ale mali by sme viac chrániť tých našich ľudí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12. 12. 2017 15:55 - 15:58 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja len veľmi krátko. Mali by sme si uvedomiť, že žijeme v dobe, ja už to osobne sledujem viac ako desať rokov, kde môžme konštatovať, že naši občania, väčšina, nie všetci, väčšina z nich sú finančne negramotní. Ten bežný občan...
===== Ďakujem za slovo pán predsedajúci, ja len veľmi krátko. Mali by sme si uvedomiť, že žijeme v dobe, ja už to osobne sledujem viac ako 10 rokov, kde môžme konštatovať, že naši občania, väčšina, nie všetci väčšina z nich sú finančne negramotní. Ten bežný občan si častokrát nevie spočítať na čo mám, na čo nemám, toto teraz áno, toto teraz nie, ale veľmi dôležité je povedať, že zmluvy, ktoré sa robia rôzne spotrebiteľské, rôzne pôžičky sú dosť problematicky písané. Sú tam rôzne klauzuly, rozhodcovské súdy, všetko možné a ten človek si neuvedomuje častokrát že čo ako podpisuje. Preto tu máme dnes fakty, ktoré spojil Kollár a Krajniak taká obrovská zadĺženosť slovenských rodín a ja som len chcel povedať, že je našou povinnosťou ako zákonodarcov myslieť aj na ľudí v tomto smere, že jednoducho musíme trošku viac regulovať objem tých úverov a najmä v tomto období pred Vianocami, kedy sú ľudia emotívnejší, náchylnejší, chcú nakúpiť viac darčekov, chcú aby tie Vianoce boli nejaké hojnejšie a častokrát si neuvedomujú práve to, čo všetko obnáša zobrať si takú pôžičku a dnes už veľmi dobre vieme, že mnohé reklamy na tieto spotrebné úvery a pôžičky sú také, že zober si dnes pôžičku a začni to splácať až o tri mesiace. To ja počúvam každé ráno v rádiu už neviem aké sú to splátkové predaje, ale myslím, že nejaká elektronika, že splácaj až o tri mesiace a tým pádom ten človek rozmýšľa, však zoberiem to teraz, nemusím to potom platiť až niekedy vo februári a čo bude vo februári, to nikto nevie, čiže bolo by naozaj veľmi vhodné, aby sme obmedzili v tomto období vysielanie takýchto reklám, resp. aby tam bola tá klauzula, čo všetko to obnáša. Že môže to obnášať aj tú exekúciu a všetky tie ďalšie veci. Čiže ja by som vás chcel poprosiť, nakoľko bavil som sa aj s mnohými poslancami z vládnej koalície a tí aspoň mi tvrdili, že vedia si predstaviť podporu takéhoto zákona, čiže ja vás chcem len poprosiť, posuňme to do druhého čítania. V druhom čítaní poďme urobiť kľudne nejaký pozmeňovák, dajme to do podoby takej, aby jednoducho to bolo prijateľné aj pre koalíciu, ak má niekto nejaké výhrady, ale naozaj tu nejde o politiku, ale mali by sme viac chrániť tých našich ľudí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8. 12. 2017 12:48 - 12:50 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, to vyľudňovanie oblastí na východnom Slovensku nie je len kvôli tomu, že ľudia odchádzajú za vyššou mzdou do zahraničia, ale je kvôli tomu, že na tom východnom Slovensku nie sú pracovné príležitosti, reálne nie sú. A ak nejaké sú, tak tí ľudia tam reálne dostávajú nejakú minimálnu mzdu, z ktorej uživiť štvor-, päťčlennú rodinu je nereálne. Čiže musia odísť preč. Čiže nielen kvôli tomu, že vyššie platy, ale kvôli tomu, že vláda nevytvára podmienky tak, aby tí ľudia tam ostali. Namiesto toho, aby ste vytvárali podmienky pre ľudí na východnom Slovensku, aby ostali žiť vo svojom rodisku, aby tam pracovali, tak im dávate nejakých štyritisíc euro, aby sa odsťahovali, hej. Podľa mňa je to úplne ako na hlavu, lebo toto nie je motivácia. Veď mali by sme predsa motivovať ľudí, aby ostali doma, aby doma vytvárali nejaké hodnoty vo svojom rodisku. A potom nastáva situácia, že niektoré oblasti a niektoré okresy, možno to bude pre vás šokujúce číslo, ale v niektorých okresoch klesla populácia za posledných desať rokov o viac ako pätnásť percent. To sú už šialené čísla. To hovoríme o tisícoch ľudí z jedného okresu, ktorí odišli preč. Pretože sa nevedia uplatniť v mieste svojho bydliska.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 12. 2017 18:55 - 18:56 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, chcem vám poďakovať za toto vystúpenie, lebo naozaj obsiahnuť a popísať aspekty rozpočtu Sociálnej poisťovne je veľmi zložité. Snažil som sa počúvať, čo hovoríte, a zaujala ma najmä tá časť, kde ste rozprávali o vymáhaní predpísaného poistného. Sú tam veľké problémy s exekúciami, dnes vieme, že máme vyše 30-tisíc, skoro 40-tisíc dôchodcov, ktorí sú v exekúcii. Máme tam problémy s vymáhaním toho poistného a ja si myslím, že pán generálny riaditeľ by mal zvážiť už nami niekoľkokrát predkladaný návrh exekučnej amnestie, ktorý predpokladá, že Sociálna poisťovňa by odpustila penále a úroky dlžníkom a tým pádom by sa dostala aj k väčšiemu balíku peňazí, ktorý dnes reálne nemá. Čiže ja len chcem ešte raz poďakovať za toto fundované vystúpenie a verím, že aj v budúcnosti sa vyjadríš k týmto témam. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 12. 2017 15:49 - 15:50 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega Uhrík, na konci ste vraveli o vízii, nejakej vašej vízii, len vo vašom vystúpení som nepostrehol žiadnu vašu víziu, ako vy si predstavujete ten štátny rozpočet. Inak, tie čísla, čo ste povedali, tak to sme si prečítali všetci v tom štátnom rozpočte, čiže to bola len taká sumarizácia nejakých štatistických ukazovateľov štátneho rozpočtu. Ale som veľmi rád, že ste si všimli, že bude výber daní od fyzických osôb vyšší ako od právnických osôb, pretože jednak to bola téma našej tlačovky pred dvomi dňami a Milan Krajniak už to tu niekoľkokrát v pléne spomínal. Čiže som veľmi rád, že pozorne sledujete aj naše vystúpenia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis