Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13. 12. 2017 o 16:55 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 12. 2017 16:55 - 16:57 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Mikrofón. Kolegovia veď už to vydržte pani Vaľová, pani Vaľová správajte sa prosím vás. Ja by som čakal pán Číž, že vy sa rozlúčite s Jofom, lebo nikto sa nerozprával s ním tak dlho ako vy v tomto parlamente, ale spravím to aj za vás. Sedem rokov sme tu boli, ja už teda k veci nepôjdem, nepôjdem ani k poďakovaniam za robotu, lebo to spravili tvoji kolegovia. Ja sa chcem iba poďakovať za priateľstvo, lebo do politiky sa kamaráti hľadať nechodia, ale ty si bol výnimka a možno že kolegovia tuto vedľa to úplne nie poznajú. Ale ja som rád, že som mal tú možnosť tu sedem rokov byť. Ďakujem za konfrontácie, ďakujem za diskusie, ďakujem za častokrát výzvy a ďakujem aj za to, že keď sme v 2010 sem prišli s prísľubom novej politickej kultúry, tak vašim zvolením vo VÚC-kárskych voľbách sa tá pretavuje aj na úroveň samosprávy. Že to, čo sa sľubovalo v roku 2010 a z časti bolo naplnené vládou Ivety Radičovej sa teraz možno vo forme novej nádeje prenesie aj na úroveň samospráv. Veľmi dúfam, že aj ty aj tvoja práca, aj práca Eriky, aj ďalších zvolených županov na úrovni krajov ukážu, že sa to dá urobiť inak a potom sa to ukáže aj v parlamentných voľbách ďakujem ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 12. 2017 15:19 - 15:21 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán minister, chcel by som vás upozorniť na jeden prieskum, ktorý tento rok prebehol na Slovensku prvýkrát. Ide o prieskum National Values Essessment podľa Paretovho centra hodnôt, iné vlády v iných krajinách podľa týchto prieskumov nastavujú dlhodobé stratégie svojich krajín. U nás to prešlo zatiaľ iba mimo verejného záujmu. Tento prieskum skúma dve veci. Jednak súčasné spoločenské hodnoty, jednak želané spoločenské hodnoty a na základe nich vyhodnocuje niečo, čomu sa hovorí entropia spoločenského prostredia. Na základe tohto prieskumu sa zistilo, že súčasné spoločenské hodnoty, ktoré ako keby formujú to, že ako vnímajú ľudia spoločnosť na Slovensku sú nezamestnanosť, neistota ohľadom budúcnosti, plytvanie zdrojmi, chudoba, nespravodlivosť, korupcia, byrokracia, protekčnosť, závisť a tradície. A tie želané, kam by sme sa mali dostať sú sociálna spravodlivosť, kvalita života, znižovanie chudoby, dôvera, tolerancia, múdrosť, tradícia, prosperita, sebestačnosť, rešpekt a úcta. A na základe tohto výskumu a z merania a vyhodnotenia entropia spoločenského prostredia na Slovensku je 59 %. Ľudia, ktorí s tou metodológiou dlhodobo pracujú tvrdia, že súkromná firma, ktorá má entropiu nad 50 % ide takmer s určitosťou do krachu. Naša spoločnosť teda po dva a pol vládach Roberta Fica a s tými výbornými makroekonomickými výsledkami, ktoré tu dnes prezentujete je v stave, že keby bola súkromnou firmou, tak skrachuje. A ten obrovský dlh nie je len environmentálny ako hovorila Anička Zemanová, ale aj v tom... (Ukončenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12. 12. 2017 15:31 - 15:33 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. V súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre vzdelávanie za spravodajcu k tomuto návrhu zákona. Predkladám informáciu k tomuto návrhu.
Návrh spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov tak na strane ministerstva financií, ako aj na strane Národnej rady. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 v rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, ktorý zároveň má byť gestorským výborom. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 26. januára 2018 a gestorský výbor do 29. januára 2018.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18. 10. 2017 11:58 - 11:58 hod.

Martin Poliačik
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Rokovanie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií bude o dvanástej, to znamená o dve minúty, v priestoroch výboru pre financie a rozpočet, č. dverí 31. Takže upozorňujem členov výboru, že nejdeme na tradičné miesto, ale dole na prízemí, 31, finančný výbor. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 10. 2017 12:56 - 12:58 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja začnem od konca. No, Veronika, ak by ten zákon bol dobrý, tak mu Kaliňák neunikne, lebo by boli podstatne podrobnejšie majetkové priznania a bolo by úplne jasné, aká je jeho pozícia vo vzťahu k B. A. Hausu ako verejného funkcionára aj ako, aj ako spolumajiteľa ako keby jeho aktív nejakých. A je možné, že by hlasovanie dopadlo rovnako, ale tá politická motivácia by z toho trčala oveľa viacej ako dnes. Ten nedokonalý zákon, ten nedokonalý zákon tomu, tomu pomáha oveľa viac.
Druhá vec je, ako súhlasím, výbor by mohol byť mohutnejší. Dneska sme na úrovni tajomníčky, referentky a stážistu, stíhame, čo treba, ale ja by som len uvítal, keby mnohé z vecí, ktoré potrebujeme robiť navyše, by mali výživnejšie personálne obsadenie. A čo sa týka toho zákona alebo postavenia výboru, to je vec, ktorá, na ktorú sa vieme pozrieť, že ako funguje. Lebo na tých zasadnutiach výboru častokrát si hovoríme o tom, že tu by sme vedeli rozumnejšie rozhodnúť, keby nám to zákon lepšie povedal, že aké máme podmienky. Kdežto pri tej, pri tej komisii alebo, alebo nejakom novom orgáne by sa všetko kreovalo odznovu a tie riziká ešte nepoznáme. Takže iba preto sa prikláňam ako keby k tomu, k tomu známejšiemu modelu.
No a posledná vec, ja, dali sme vypracovať porovnanie s ostatnými krajinami a bude to vlastne pracovným materiálom tej komisie. Takže keďže si tiež jednou z členiek, tak alebo z členov, tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13. 10. 2017 12:43 - 12:53 hod.

Martin Poliačik
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10. 10. 2017 13:06 - 13:06 hod.

Martin Poliačik
Ďakujem, pán podpredseda. Chcem požiadať o spojenie rozpravy k bodom 51, tlač 720, a 59, tlač 724. Táto zmena je konzultovaná s navrhovateľmi obidvoch návrhov, sú to návrhy zmeny ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Keďže sa tam v zásade menia na mnohých miestach tie isté veci, tak myslím, že bude užitočnejšie aj úspornejšie časovo, keď to zbehneme v jednej rozprave, než keď by sme mali dve samostatné. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19. 9. 2017 10:54 - 10:56 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Peter, jedna vec, ktorá je veľmi zaujímavá, je ten planúci vzťah slovenských fašistov k slovenskej ústave. To je niečo, čo ma neskutočne teda baví, že ľudia, ktorí sú živým popretím toho, na čom je ústava postavená, sa k nej idú teraz takýmto významným spôsobom hlásiť. Ľudia, ktorí nevedia, čo je liberálna demokracia, ktorí obhajujú slovenský fašistický štát, ktorí mali zrušenú stranu kvôli tomu, že presadzovali stavovský štát napríklad predtým, tak títo ľudia sa tu teraz idú hrdo biť do pŕs za 1. september Deň Ústavy Slovenskej republiky. Nie je vám to smiešne? Lebo mne je.
Ľudia, ktorí nevedia, čo sú to ľudské práva, ktorí rozdeľujú ľudí na základe príslušnosti k etnicite, rase alebo na základe ich sexuálnej orientácie, popierajú základy Ústavy Slovenskej republiky, pán Kotleba. Ľudia, ktorí by chceli ísť znárodňovať, ktorí by chceli brať ľuďom majetok, popierajú základy Ústavy Slovenskej republiky.
Za čo sa tu teda bijete a prečo by sme 1. september nemohli vrátiť naspäť študentom a deťom, ktorí nastupujú do školy? Lebo tam patrí. Na Ústavu Slovenskej republiky môžme kľudne spomínať v rámci pamätného dňa, ale 1. septembra má byť deň, ktorý deti nastupujú naspäť do škôl. Máte medzi sebou pár bývalých, chvalabohu, učiteľov, možno práve tí by to mali vedieť najlepšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19. 9. 2017 10:41 - 10:42 hod.

Martin Poliačik
Pani kolegyňa, na tieto eskapády a ukážky vašej osobnej aj kolektívnej malosti nemá význam, nejaký význam reagovať, pretože sú za mnou iní kolegovia, ktorí to určite urobia lepšie. Ale jednu vec vás chcem vyzvať.
Ospravedlňte sa pánovi poslancovi Osuskému. Takýmto spôsobom hanobiť česť a pamiatku významného slovenského dejateľa a zároveň jeho predka a rodinného príslušníka je nehodné, nehodné poslankyne Národnej rady. Ospravedlňte sa!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 9. 2017 17:50 - 17:52 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
No vidíte, pán Mizík, vy vždy ukážete, jak dokonale nezorientovaný ste. Lebo ten tím, ktorý písal tú reformu, je Ivan Juráš, čo je zriaďovateľ školy, na ktorej ja som učil, Vlado Burian, s ktorým som pred voľbami bol na každej jednej diskusii, ktorá sa týkala školstva, Zuzka Zimenová, ktorá stojí pred, sedí tam dole pod vami. A ja keby som bol ministrom školstva, tak s vysokou pravdepodobnosťou ten dokument píšu presne tí istí ľudia. Ja nepodporujem esenáckeho ministra. Ja podporujem tézu, že školstvo začína byť tak dôležité, že už ani len vláda Roberta Fica a SNS si nedovolila úplne to odfláknuť a nechala tam aspoň pár ľudí, ktorí ten koncept dokážu načrtnúť. A jedným z dôvodov, prečo to tak je, je to, že mladí ľudia volia fašistov a všetkým ľuďom dochádza, že keď s tým niečo nespravíme, tak fašisti ako vy tu narobia bordel v tomto štáte. A tak ako sme doteraz vždycky fašistov dokázali poraziť, tak začneme pri deťoch a porazíme vás znovu.
Skryt prepis