Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24. 5. 2018 o 20:02 hod.

JUDr.

Tibor Bernaťák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:02 - 20:04 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja začnem od konca, čo sa týka tej päťsto štvorky. Nemyslím si, že, tuším okolo 120, vyše 120 poslancov Národnej rady je nejakých hlúpych a nevedeli, za čo hlasujú. Práve naopak, myslím si, že päťsto štvorka doteraz, teda resp. dovtedy v platnom znení naozaj bola na hrane ústavnosti, pretože skutočne znevýhodňovala vlastníka pôdy či prenajímateľa a práve novela, ktorá prešla a bola odsúhlasená drvivou väčšinou poslancov Národnej rady, práve naopak, umožnila vlastníkovi, resp. rozšírila jeho oprávnenia a právomoci. Takže skôr si myslím, že došlo k vylepšeniu päťsto štvorky, to bez debaty. To hovoria všetci, aj poľnohospodári, aj drobní poľnohospodári, s ktorými sa stretávame.
Ďalšia vec. Hovorili ste tu, že systémovo viac ako štrnásť rokov je tu zlé nastavenie. Neviem Sloboda a Solidarita náhodou nebola tiež v tom období vo vláde? A pýtam sa, čo ste urobili pre to, aby ten systém bol nejakým spôsobom nieže zmenený, zrušený, ale úplne napravený. Pretože ja keď vás počúvam, tak mám taký dojem, že keby ste mali viac hlasov, tak tu naozaj bude, budú nám tu pečené holuby padať, mám taký dojem. Ale to nie je celkom tak. Nedá sa všetko odstrániť šmahnutím jedného prútika. Postupne systémovými zmenami, samozrejme, musíme nejak ten stav napravovať, my si to tiež uvedomujeme, ale len tak hádzať a všetko zvaľovať na niekoho druhého, pričom vy sami ste boli takisto pri moci a mali ste možnosť to ovplyvniť a nič ste neurobili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 18:21 - 18:23 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem vám pekne. Ja budem reagovať len na pani podpredsedníčku. Hovorila tu o viacerých veciach, kde má nejaké podozrenia. Ja len znova zopakujem, že tu lietajú obvinenia z jednej strany na druhú stranu, z druhej na prvú. Ja neviem, či má vôbec nejaký efekt a zmysel takýmto spôsobom diskutovať. Ak máte nejaký problém, sú dve možnosti, respektíve, ja by som využil hneď prvú. Pani ministerka Matečná hovorila, že jej dvere boli vždy otvorené komukoľvek. Ja sa spýtam, že či ste za ňou boli s pánom Feckom, prípadne s pani Zemanovou sa spýtať, ako to je. A čo si o tom myslí? Ja zo svojej praxe takisto poviem, že stretol som sa s x prípadmi, kedy na prvý pohľad to, toto je čistý podvod, ale keď som si to nechal v úvodzovkách ozrejmiť jednou alebo druhou stranou, tak sme zistili, že to je úplne relatívne normálna vec. Preto vás prosím, buď treba si to odkonzultovať s pani ministerkou a možnože ten názor aj zmeníte. Druhá možnosť je, ak vás jej odpoveď neuspokojí, kľudne sa môžte obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Toto je normálny spôsob a ešte k tomu systému, ja zopakujem, SaS bola takisto vo vláde spolu dva roky. Ten systém reštitúcií nie je nový a pýtam sa, čo urobila SaS-ka? Neviem, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 17:01 - 17:03 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja som mal z tejto z tohto vystúpenia dojem, že je také všeobímajúce bolo tam zmeska všetkého všetkého od analýzy v pôsobenia Slovenskej národnej strany, neviem zrejme som ja som tuná nový poslancom, som novým členom Slovenskej národnej strany. Spomínali ste pána Slotu, toho som ja v živote nevidel, nestretol, nevidel som ho dokonca ani tak ako teraz vidím vás alebo predsedajúceho oproti ulici, čiže ja toho človeka vôbec nepoznám a vyprosím si tak isto, aby ste mňa nejakým spôsobom takto dehonestovali a aj kolegov, ktorí naozaj napríklad pán Hrnko, ktorý podišiel na protest kvôli tomu ako sa pán Slota správal, odišiel zo Slovenskej národnej strany. To je jedna vec. A druhá vec, venovali ste priestor aj pani teda boli ste taký nepríjemný, že pani ministerka ako si vôbec dovolila hovoriť čo vlastne ona urobila na ministerstve. Na jednej strane vaši poslanci hovoria, že nič neurobila čo urobila urobila zle, je to všetko zlé a na druhej strane keď ona povie, že aspoň plus mínus sa urobilo, tak zrazu ju kritizujete, že si to vôbec dovolí povedať. Tak si ujednoťte, chcete vedieť čo urobila alebo nechcete vedieť čo urobila. Ak nechcete tak asi je jasné prečo túto schôdzu zvolávate. Spomínali ste systémové opatrenia, že sú zlé. Ja neviem či vy ste boli vtedy poslancom ale SaS bola vo vláde tak isto keď bola jednou z vládnych strán a mohla ten systém napraviť, práve naopak sedí tu pán Simon za ktorého títo v úvodzovkách talianski mafiáni dostávali najväčšie dotácie vôbec ako to bolo povedané. Takže, takže ja naozaj nerozumiem tomuto celkom vystúpeniu a tým okrádačkam a ešte sa spýtam. Zaujímavé, že ste nespomenuli kauzu Gorila alebo tunel Branisko. Ja neviem tu vám asi pamäť neslúži, čiže keď tak vás poprosím objektívne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 14:02 - 14:04 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja budem reagovať na pána poslanca Pčolinského. Našťastie bola obedná prestávka, tak trošku to z nás vyprchalo to, čo tu odznelo, pretože skôr to som považoval ako piár jeho strany ako reálne zhodnotenie toho, čo sa na ministerstve urobilo doteraz. Samozrejme ani my nemáme nejaké ružové okuliare, že všetko funguje úplne perfektne, geniálne, nič, nič nie je možné vyčítať. Samozrejme, kto robí, robí niekedy samozrejme že nie všetko úplne na 100 %, ale na druhej strane nemôžte povedať, že ministerstvo nerobí vôbec nič a že je to úplne v nejakom rozklade. Spomeniem len dvojaká kvalita potravín. Síce kolegovia zo SaS-ky budú tvrdiť, že to je kvázi téma, ale o tom sa budeme rozprávať zrejme po vystúpeniach niektorých kolegov zo SaS-ky. Takisto na ministerstvo pôdohospodárstva rozbehlo projekt Národného potravinového katalógu, ktorým práve naopak podporujeme našich domácich producentov a to, aby deti, dôchodcovia, prípadne chorým v nemocniciach, domovov dôchodcov, prípadne v škôlkach jedli čerstvé, zdravé, najmä naše slovenské potraviny. Ďalej. Včera tu bol prerokovaný zákon o veterinárnej starostlivosti. Takisto viacerí poslanci zo SaS-ky ho podporujú a v podstate predpokladám, že aj zajtra, keď bude hlasovanie o jedenástej, ho podporia. Ďalej sa pripravuje zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. To je zas ďalšia norma, ktorú ministerstvo pripravuje. Čo sa týka sebestačnosti Slovenska, myslím, že aj pán kolega veľmi dobre viete, že to sa nedá urobiť z večera na ráno, že okamžite vám saldo, keď sa dostanete k moci alebo náhodou by ste sa vy dostali k ministerstvu pôdohospodárstva, že okamžite to saldo vy otočíte z mínusu na plus 40 miliónov eur. Proste to ekonomicky nie je ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 10:41 - 10:43 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si nedovolím označiť sa nejakého odborníka alebo nejakého experta na pozemkové právo, ani nejakého poľnohospodárskeho experta, hoci som robil vo viacero vecí súvisiacich, a teda v mojej advokátskej praxi s poľnohospodármi. Ale ja naozaj obdivujem, akým spôsobom dokážete urobiť takú skratku, že Slovenská národná strana pani ministerka Matečná tu dotiahla, resp. podpísala zmluvy s albánskou alebo talianskou mafiou. Len fakt, ja nemám informácie z vnútra, prípade z nejakých iných služieb, neviem či vy ich máte, nemáte, netuším, ale naozaj je potrebné si zistiť presný sumár, kedy boli prvýkrát tie zmluvy podpísané, kto ich podpísal, pretože existovalo tzv. pred nájomné právo, ktoré vlastne teraz pani ministerka zrušila. A ona, neviem, ale myslím si, že ako štatutárka nejakej organizácie, pokiaľ má zákonom stanovené nejaké povinnosti, kompetencie a zo zákona jednoznačne vyplýva, že nejaký podpis tam dať musí, tak v prípade, že by ho nedala a porušila by napríklad preddavné právo niekoho druhého, nejakej druhej osoby, o ktorom môže mať nejaké tušenie, ale nevie to preukázateľne dokázať a nepodpísala by to, tá druhá strana má právo obrátiť sa na súd, žalovať Slovenskú republiku na náhradu škody, ušlého zisku, všetko možné.
Čiže aj túto, aj túto jednu vec treba naozaj brať do úvahy. Nechcem sa stavať do role nejakého sudcu alebo nejakého posudzovateľa, ale naozaj tento fakt je potrebné zohľadniť, lebo nemám skutočne všetky informácie, ktorými možno vy disponujete, ale z môjho pohľadu na prvé počutie by som reagoval asi takto, že je tu asi aj iná dimenzia toho problému a naozaj to treba zobrať do úvahy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 18:32 - 18:33 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem ja to tiež nechcem pokaziť na záver, takže chcem naozaj všetkým poďakovať bez ohľadu na politické tričká, že síce viedla sa tu miestami trošku iskrivá diskusia ale myslím si, že veci, ktoré boli aj otvorené sme si odkonzultovali prípadne upravili tak, aby naozaj tento zákon bol schválený naprieč širokým politickým spektrom. Ja teda chcem aj poďakovať pani ministerke hlavne a ministerstvu pôdohospodárstva pretože naozaj tento zákon rieši veci, ktoré sa tu dlhodobo na Slovensku neriešili. Pani ministerka našla tú odvahu a tú guráž túto problematiku otvoriť a vyriešiť a ja len na záver dodám, že som 100-percentne presvedčený, že pani ministerka v piatok o 11.00 h na hlasovaní tu bude a že tento zákon prejde. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 18:11 - 18:12 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Pán poslanec Simon, ja naozaj nemám chuť nejak sa hádať alebo nejak riešiť nejaké vzájomné iné názory, či už na predmetný návrh alebo na 504. Len teda aké dokumenty, to je čistý fakt. Takže naozaj nechcem zbytočne zachádzať do detailov ohľadne 504 a ani ohľadne tohto, čo ste pred chvíľkou hovorili o tých babičkách. Ja vás môžem ubezpečiť aj za pani ministerku, ministerstvá aj za Slovenskú národnú stranu, že v žiadnom prípade nikto, nikto pokutovať nejaké babičky nechce ani nebude a ak náhodou by takýto nejaký návrh tu bol, tak určite Slovenská národná strana bude proti tomu. Takže ja ubezpečujem všetky babičky, aby pokojne spávali a aby sa nedali vystrašiť takýmito zbytočnými poplašnými správami. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 17:51 - 17:52 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem pánovi poslancovi Dostálovi. škoda že sa obšírnejšie nevyjadril o Insanbulskom dohovore. My sme pripravení schváliť samozrejme akýkoľvek návrh zákona, ktorý je prerokovaný vopred a riadne odiskutovaný. Bohužiaľ, nie ste súčasťou koalície, respektíve neviem, vy ste myslím predseda jednej strany, ak ma pamäť neklame a no. Pokiaľ budete sedieť a rešpektovať aj koaličných partnerov, iná možnosť vám neostane, ale opakujem znova. Tak isto aj pri sprísnení akejkoľvek legislatívy o ktorej tu hovoríte, nikto nás nekontaktoval, nikto za nami nebol a neprediskutoval či náhodou k tomu návrhu nemáme aj nemáme nejaké výhrady. Pretože ste právnik a dovolím si povedať, že každý jeden návrh, ktorý sa predkladá minimálne má jednu, dve mušky. Neexistuje návrh, ktorý by bol úplne geniálny, pretože to by tu bola naozaj geniálna spoločnosť a bohužiaľ, a tú sa ani OKS nepodarí vytvoriť na Slovensku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23. 5. 2018 17:46 - 17:49 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, ja len zdôrazním, pretože aj tu padali informácie, že ľudia a zvieratá a čo si viac vážime v Slovenskej národnej strane, čo viac ochraňujeme. Padol tu Istanbulský dohovor, násilie na ženách vraj má prednosť, v žiadnom prípade nie. My sme aj mali k tomu tlačovú besedu, kde sme uviedli, že Istanbulský dohovor z istých dôvodov je pre nás neprijateľný. Nebudem to tu teraz rozvádzať, pretože to nie je témou dnešného prerokúvavaného bodu. A zároveň sme ale povedali, že násilie na ženách, aj keď bude trikrát prísnejšia legislatíva prijímaná v Národnej rade, budeme za. Čiže nesplietal by som tu ochranu žien a ochranu týraných žien a nejakú ochranu, respektíve sprísnenie a zadefinovanie zvieraťa ako živej cítiacej bytosti. Pre Slovenskú národnú stranu sú najdôležitejší ľudia, deti a rodiny. To chcem zdôrazniť v prvom rade. Zákon vlastne, ktorý teraz máme v rozprave, respektíve ktorý predkladá pani ministerka vlastne reaguje aj na spoločenskú požiadavku ochrany a zadefinovania zvieraťa ako živej cítiacej bytosti a nejedná sa len o ochranu samotného zvieraťa, ale ako bolo už aj spomínané tuná v pléne, že jedná sa aj o ochranu ľudí. Pretože naozaj ak ten pes bude začipovaný a niekoho, nejakého človeka, prípadne nejaké dieťa nedajbože uhryzne, tak v podstate vie sa okamžite zistiť podľa toho čipu či bolo zaočkované napríklad proti besnote a to dieťa nebude musieť podstupovať náročnú liečbu, respektíve náročné nejaké očkovania. Čiže tento návrh slúži aj na ochranu ľudí zdôrazňujeme.
Predkladám pozmeňujúci návrh spolu s pani poslankyňou Vaľovou, ktorým sa vlastne v rámci aj Slovenskej národnej strany chceme upraviť spôsob úhrady za očkovanie. Pretože my nechceme naozaj vyťahovať z ľudí nejaké peniaze z ich peňaženiek, ale práve naopak, tým najzraniteľnejším vrstvám chceme vlastne umožniť, aby čipovanie mali bezplatné za určitých podmienok. Takže dovoľte teda, aby som vám prečítal pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Tibora Bernaťáka a Jany Vaľovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony so žiadosťou o jeho predložení na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky.
1. V čl. I bode 76 sa v § 19 ods. 8 na konci vety pripája veta: "Za trvalé označenie psa podľa § 19 ods. 9 je súkromný veterinárny lekár oprávnený požadovať úhradu najviac desať eur, ktorú u psov narodených do 31. októbra 2019 vlastníkom, ktorým je osoba v hmotnej núdzi alebo poberateľ minimálneho dôchodku uhradí štát." Takže to je celé znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu a poprosím vás o jeho podporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23. 5. 2018 17:19 - 17:21 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Pán poslanec Simon, ja som si s údivom vypočul vaše vystúpenie. Splietať Istanbulský dohovor s ochranou zvierať, resp. so zadefinovaním zvieraťa ako cítiacej bytosti, to je naozaj chce riadnu dávku guráže, tú ste preukázali. Spomínali ste viacero vecí, aj mňa ste spomínali, že pred hodinou nebol hotový pozmeňovák. Tento návrh zákona rieši ministerstvo už veľmi, veľmi dlhú dobu. Bol pripomienkovaný od ZMOS-u, od organizácií ochranárskych zvierat. Všetky možné organizácia sa k nemu vyjadrovali a všetky možné pripomienky zapracované boli. Teraz akurát podávam pozmeňujúci návrh, áno je to pravda, pretože chceme vyjsť v ústrety sociálne slabším ľuďom, to znamená ľuďom, ktorí sú v núdzi alebo poberatelia minimálneho dôchodku. Keď sme to konzultovali s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, dovolím si povedať, že veľmi, veľmi zavádzate. Treba si vyžiadať oficiálne informácie, ktorých ľudí sa to týka. Pozerám, koľko mám ešte času a zareagujem vlastne aj tie, na tú babičku, čo ste tu spomínali, že ak chce babička chovať sliepky musí ich registrovať. Ako to ste jak na to prišli. Nemusí, pretože registruje sa až, až farma od stanoveného množstva 300 kusov. Samozrejme, že babička môže chovať produkty, ale na jej spotrebu, bez toho, aby to predávala, samozrejme. Môže to dať, ale nemôže to predávať. Takže, viete, ja som si vypočul aj minule rozpravu k 504, ktorú ste mali, tak isto ste tam hovorili veľmi veľa vecí, ktoré absolútne neboli pravdivé. Napríklad o stanovení minimálneho nájomné, resp. dvojnásobného minimálneho nájomného, ale nejak vám uniklo, že sa to týkalo vlastne len pozemkov pod družstvami. A dovolím si povedať, že tento, toto vaše vystúpenie bolo podobne odborné ako to vaše predchádzajúce k 504-ke. Ďakujem.
Skryt prepis