Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:12 hod.

JUDr.

Tibor Bernaťák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:12 - 20:14 hod.

Tibor Bernaťák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 18:41 - 18:43 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mňa len mrzí v tom vystúpení aj na začiatku taká bohorovnosť a ktorá bola vlastne takou, podčiarknutá bola až takou nenávisťou nejakou osobnou, asi žlčou. Ja neviem. Ja nerozumiem tomuto vystúpeniu. Aspoň toho jeho začiatku som absolútne nerozumel. Proste ja nerozumiem, kde toľko zla sa zrazu vo vás zobrala. Tu nebol ani jeden poslanec, ani jeden diskutujúci doteraz, ktorý by nehovoril aspoň trošku s takou, nechcem povedať, že pokorou, no normálne, vecne argumentovať. Toto bolo naozaj veľmi osobné a fakt veľmi nenávistné vystúpenie. Samozrejme, každý môže mať iný názor na jednotlivé kroky a pôsobenie pani ministerky, ale toto bolo naozaj trošku cez čiaru. Ja len spomeniem jednu vec, ktorú ste hovorili znova a to bola, že vlastne tie projekty boli zlé a spomínali ste zase aj to porušenie zákona o registri partnerov verejného sektora. Znova zopakujem, čo som už hovoril, sedí tu pán Dostál, bol tu aj pán Baránik, obidvaja právnici, nedovolia si povedať, že bol porušený zákon, pretože o tomto môže rozhodnúť jedine súd, nikto iný, jedine súd. Tak vás poprosím trošku naozaj vážiť slová. A fakt mrzí ma tento tón vášho vystúpenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 18:18 - 18:20 hod.

Tibor Bernaťák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 17:05 - 17:07 hod.

Tibor Bernaťák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 15:35 - 15:37 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani ministerka dosť rozsiahle reagovala na ten návrh na jej odvolanie. Obavám sa však, že táto reakcia bola ako hrach na stenu, pretože naozaj mám taký dojem, že vôbec nemá zmysel nejak vecne argumentovať, pretože zmyslom tejto schôdze ani nie je nejak vecne argumentovať a vy diskutovať si veci, účelom tejto schôdze je presne ako aj pani ministerka povedala zašpiniť, pošpiniť a však nejaká špina hádam na niekom zostane. Tento krát na pani ministerke bohužiaľ. Presne to povedala aj ten dôvod prečo tomu tak je. Mohlo byť rokované, diskutované na výbore, nebol na to absolútne žiadny záujem. Mohol byť zvolaný aj mimoriadny výbor, znova nebol vôbec žiadny záujem. Prečo asi? Kvôli tomu, aby sme sa dnes stretli a neriešili veci odborne, vecne na pôde kde to patrí, v prvom rade teda na výbore prípadne na iných fórach, ale v pléne, aby tu bol znova, robený nejaký cirkus, aby sme diskutovali o veciach ktoré naozaj ľudí už aj zaťažujú , ani niektorí často krát tomu ani nerozumejú. Preto si myslím, že v prvom rade, je potrebné také veci si vy diskutovať normálny spôsobom. Pani ministerka vám tak isto dala možnosť kedykoľvek sa ohlásiť na ministerstve a vy diskutovať si, prejsť si tie veci a možno že by sme tu dnes ani neboli. Lenže zmyslom naozaj ako som už povedal nie je aby sme tu neboli a aby sa veci riešili. Ale len aby sa niečo pre traktovalo a aby sa niekto pošpinil. To je zmyslom celej tejto schôdze.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2019 15:54 - 16:10 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si myslím, že pán poslanec Antal veľmi dobre vystihol niektoré tie úskalia tzv. trhového mechanizmu, ktorý absolútne, ale absolútne neplatí v tomto odvetví. Spomínal to, myslím, aj kolega Heger takisto vo svojom vystúpení. Preto ja trošku nesúhlasím s tým tvrdením, že opozícia chráni obchodníkov, nie celá opozícia chráni obchodníkov, len niektoré strany vyslovene chránia obchodníkov. A znova by som apeloval na našich poľnohospodárskych prvovýrobcov a potravinárov, aby si pozorne všímali vystúpenia niektorých našich kolegov v Národnej rade, akým spôsobom vlastne oni pristupujú k ochrane, k ich ochrane. Ja si myslím, že je to práve naopak. Dokonca z úst jednej pani poslankyne zo Slobody a Solidarity padlo, že potravinová sebestačnosť, to je termín z minulého storočia, čo sa takým niečím zaoberáme. Čiže to je ďalšia vec.
Mne sa páči, že pán poslanec Antal presne popísal akým selektívnym spôsobom jednotliví obchodníci pristupujú k našim výrobcom, k našim potravinárom, našim poľnohospodárom a prvovýrobcom. Čiže aj z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby Slovenská republika pristúpila k úprave a k úprave tzv. spravodlivého trhového mechanizmu, o ktorom všetci, až na niektorých zrejme pánov poslancov a pánov poslankýň, si myslia, že je dobrý, ale musíme riešiť tento nespravodlivý trhový mechanizmus, ktorého niektoré strany, hlavne liberálne, sú absolútnymi zástancami.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2019 16:13 - 16:14 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len dúfam, že toto vaše vystúpenie, pani kolegyňa, sledovali viacerí poľnohospodári a dobre počúvali, pretože za tých pár minút, čo tu bolo povedané, ja som si urobil len zopár poznámok.
Nadviažem na kolegu Kvorku. Vy ste spomínali, že poľnohospodári nepotrebujú dotácie a majú byť pripravení a predvídať aj živelné pohromy. Super!
Druhá vec, nielen vy, ale aj my sme rokovali s viacerými poľnohospodármi, aj keď sme nerobili okolo toho nejaký humbug a tlačové konferencie. Zakaždým, keď k nám prišli, hovorili, že pre nás, a boli to niektorí, ktorí boli aj na protestoch a s vami takisto rokovali, hovorili, že prvá vec, čo je potrebné urobiť, je, aby slovenská pôda zostala v slovenských rukách. Čo celú dobu hovoríte vy - Sloboda a Solidarita? Je jedno, kto vlastní slovenskú pôdu, či je to nejaký Jean vo Francúzsku alebo nejaká korporácia, ja neviem kde. Nám to jedno nie je.
Ďalšia vec. Hovorili ste aj predtým ešte, že, SAS-ka, dvojaká kvalita neexistuje. Sú tlačové konferencie, kde ste to hovorili. Ja som včera s úžasom pozeral, ako ste otočili zrazu, už existuje. Wau! Bingo! Objavili ste teplú vodu alebo Ameriku, ja neviem.
Ja mám taký dojem, že Sloboda a Solidarita keď bude vládnuť a bude mať rezort pôdohospodárstva, tak všetkým poľnohospodárom a potravinárom budú padať pečené holuby. Len obávam sa, že to bude presne opačne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2019 15:49 - 15:51 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja chcem tiež poďakovať pánovi Feckovi, kolegovi, za to, že takýmto spôsobom vlastne ocenil tú iniciatívu jednak ministerstva pôdohospodárstva, jednak predkladateľov za Slovenskú národnú stranu. Naozaj chceme skutočne pomôcť poľnohospodárom a poľnohospodárskej prvovýrobe aj touto sumou. Síce hovoríme zatiaľ o 30 mil. ročne.
Ale takisto treba spomenúť, že sme navrhli osobitný odvod, ktorý prinesie znova, znova poľnohospodárom a potravinárom 80 mil. eur. Čiže to sú ďalšie financie, ktoré my chceme do poľnohospodárstva dať.
Rovnako tento návrh zelenej nafty, tento projekt zelenej nafty by mal byť transparentný a bez nejakých špekulácii by mal poskytovať štátnu pomoc. Je to tzv. systémové opatrenie, ktoré sa neviaže na štátny rozpočet, ale na skutočne spotrebovanú spotrebu minerálneho oleja v poľnohospodárskej prvovýrobe. Keďže je to naviazané na normatív, ktorý sa odvíja od presne zistiteľných jednotiek, to znamená od toho, kto koľko skutočne vypestuje a kto koľko skutočne chová zvierat. Nemôžme hovoriť, že by to bola nejaká zahmlená špekulácia, netransparentná, čokoľvek teraz v poslednej dobe počúvame.
Čiže trváme na tom a aj za navrhovateľov za Slovenskú národnú stranu trváme na tom, že toto je absolútne transparentné opatrenie, ktoré pomôže našim, našim prvovýrobcom poľnohospodárom a potravinárom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2019 15:10 - 15:12 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja poviem, že sám mám s týmto zákonom veľký problém, pretože uvedomujem si, že na jednej strane je to veľmi zlé, na druhej strane aj ako vlastne predrečníci niektorí hovorili, že obsahuje aj dobré veci. Priznám sa, že momentálne ešte netuším, ako budem hlasovať, pretože naozaj sa vo mne bijú dve veci. My sme aj diskutovali o tom na ústavnoprávnom výbore, kde vlastne aj kolegovia hovorili, že sú dve možnosti. Buď to úplne seknúť a s tým, že pol roka nemôžeme urobiť nič, alebo v prípade, ak to pustíme ďalej, môžme to ešte nejakým spôsobom vylepšovať. Napríklad to, čo bolo spomínané pred chvíľočkou, úprava tej reklamy, aby naozaj tá reklama sa nešírila. Reklama, si myslím, že dá sa regulovať aj v tomto segmente.
Samozrejme, nedá sa porovnávať zdravotné poistenie s týmto, pretože zdravotné poistenie, naozaj si myslím, že tam nie je čo riešiť, tam by to naozaj, keďže je to povinné, štát by mal takisto mať nad tým oveľa, oveľa väčšiu kontrolu ako teraz. Ale aby som sa vyjadril presne, naozaj skutočne ešte sám neviem, ako budem hlasovať. Je to, je to naozaj veľmi zložité. Uvedomujem si ten problém aj u nás v Slovenskej národnej strane, však aj bolo v rámci rozpravy hovorené, že sme navrhovali tú doložku, rodinnú doložku, aby boli všetky zákony posudzované z hľadiska vplyvu na rodinu. Tuná naozaj sa to bije. Neviem, či je možné prelomiť to veto a zároveň urobiť ešte niektoré opatrenia také, aby to bolo v poriadku, aby teda nik netrpel, ani, ani vlastne tie rodiny. Na druhej strane, buď to, alebo to necháme s tým, že bude tuná v úvodzovkách sa sklon dať (pozn. red.: nezrozumiteľne vyslovené) niektorých spoločností, ktoré síce nie sú regulované, ale sú online z nejakých iných štátov, pričom nie sú registrované a robí si tu každý, čo chce. Takže naozaj, sám ešte neviem a dúfam, že nejakým spôsobom sa dopracujeme k dobrému výsledku... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.12.2018 12:56 - 12:57 hod.

Tibor Bernaťák
Ďakujem veľmi pekne. Ja napriek všetkému, čo tu bolo dnes povedané, aj teraz povedané, milé kolegyne, milí kolegovia, dovoľte mi, aby som vám v mene poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany poprial všetko dobré, požehnané vianočné sviatky a v novom roku naozaj len, len to dobré. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis