Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2018 o 11:23 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2018 11:23 - 11:25 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ja by som sa možno vrátila k tej téme, kde ste hovorili, že koľko ľudí už na nás pracuje oveľa menej na dôchodku, ľudí na dôchodcov. Neviem, či ste postrehli, ale v Európskej únii vážne uvažujú, že by dávali nejakú daň od strojov, automatov. Lebo my dneska nemôžme, áno, ste otvorili oči. My dneska nemôžme počítať, že ako kedysi bolo, že budú dvaja ľudia pracovať na jedného dôchodcu, pretože dnes a jeden automat, jeden stroj vám automaticky vyradí z pracovného procesu dvadsať až tridsať ľudí. Na jednej strane sme za modernizáciu, na druhej strane sme za automatizáciu, aby mali ľudia ľahšiu prácu. Takže ja si myslím, že treba sa možno už aj takouto vecou zaoberať. Nehovorím, že sa prikláňam k tomu, ale nemôžme už teraz len tak jednoducho si povedať, že je tu problém, pretože nepracuje len človek na jedného dôchodcu a pod., ale tá automatizácia, a tá výroba, ktorá už dneska je, či automobilov, či čohokoľvek, je už úplne iná ako bola kedysi, čiže takáto tabuľky a štatistiky nie sú celkom na mieste.
Ďalšiu vec, ktorú by som chcela povedať. Áno, kľudne môže byť, že teda nárok na, dieťaťa. Viete napr. ja vidím v mestách iné problémy. Možno sú to veľké mestá ako je Bratislava, to je špecifikum, neviem, či to treba celkom riešiť zákonom, a potom je to, samozrejme do toho vstupuje samospráva. Sú mestá, ja neevidujem, aby my sme nejaké dieťa neumiestnili do škôl, do škôlky, ale skôr je to už problém lokality, že vlastne chcú lokálne, že chcú ísť do tejto škôlky alebo do tejto škôlky a pod., a musím povedať, že sme využili eurofondy, kde práve eurofondy sa dávali takým spôsobom, že všetky škôlky, my sme pristavili jednu materskú škôlku, ktorú ste chceli rekonštruovať, alebo kde ste chceli robiť prístavbu, práve, že bola presne podmienená tým, že musíte zvýšiť kapacitu.
Čiže práve, že ešte niektoré aj mali problém, tie menšie mestá to spĺňať, aby navýšili kapacitu. Ja si myslím, že áno, že materské škôlky potrebujeme jasne, že potrebujeme, aby tie matky mali postarané, ale ako ja vždy hovorím, do troch rokov dieťaťa by dieťa malo byť doma.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 17:21 - 17:23 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za reakcie. Také podstatné veci, už keď hovoríme INECO Transparency. Kto to je? Samozvaní ľudia, založia si občianske združenie, dostanú peniaze zo zahraničia, sadnú si tam novinári zo SME-čka a hodnotia celú republiku. A presne to dajú pred voľbami. Kto sú to tí ľudia? Povedzte mi. Samozvanci. Ja si zajtra založím občianske združenie na hodnotenie poslancov, bude ma platiť niekto zo zahraničia a budem tu hodnotiť poslancov a poviem, že zmením si metodiku kedy chcem, lebo nikto nevie akú mám metodiku. To sú asi také tie hodnotenia. Raz keď budem veľká, chcela by som byť šéfka neziskovky, lebo údajne zarábajú viacej ako poslanci. Veľmi by som si to priala.
No a teraz poďme, vážení kolegovia, čo sa týka pozitívnej diskriminácie, je v súlade s Ústavou a osobitným zákonom budeme riešiť aj mužov. Čo sa týka zdedenia, že niečo zdedila Radičovej vláda, no zdedila to, čo jej pripravil Mikloš, jej kolega a kamarát, takže nič nezdedila. V Grécku určite nebol deficit v sociálnej poisťovni, u nás bol 1,4 miliardy, dneska sme na 300 tisícoch a verím tomu, že na budúci rok to bude nula deficit. Neviem či nepočúvate, ale toto všetko som povedala, takže a každému Ústava zaručuje, aby dostal dôchodok. A je úplne jedno či budeme vo vláde my alebo budú nejaké iné politické strany. Myslím si, že každá vláda má mať takú prosperitu, aby svojim ľuďom zabezpečila nielen sociálne výhody, nielen sociálne dobré zabezpečenie, ale aj dôchodky. A ak už dneska hovoríte, že to je pre vás hrôzostrašné, tak si to potom napíšte naozaj aj pred voľbami, že je hrôzostrašné pre nás, aby sme ľuďom zabezpečili dôchodky, aby sme ich zastropovali, aby ženy išli po materskej dovolenke troške skôr do dôchodku a aby boli rovnaké dôchodky ako sú teraz. Poprosím vás, napíšte si to do volebného programu, pretože ja to určite tak ako vy hovoríte budem šíriť ďalej, pretože každá vláda má zabezpečiť pre svojich občanov maximálnu prosperitu a nemá sa toho báť, žiadnej zodpovednosti, lebo dobre sa rozpráva v opozícii a ťažko sa robí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2018 17:05 - 17:12 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
možno s humánnym účelom, ale je to biznis. Biznis pre určité skupiny. Nie biznis o fazuľkách, ale biznis o miliónoch. Ja si pamätám pána Kaníka, ktorý tu sedel. Ja si pamätám, čo sa tu všetko dialo, ako sa to zakladalo. Aby ste aj prišli na to, čo urobí so Sociálnou poisťovňou, ktorá vyplácala väčšinu dôchodkov a ktorá dodnes vypláca väčšinu dôchodkov, tak ste vymysleli, že keď sa sprivatizuje SPP, tak sa naleje, do Sociálnej poisťovne sa nalejú peniaze. A ja vám poviem, ja som si to teraz hľadala, že, tak ja vám prečítam alebo články, že napríklad do konca roka by mal rezort financií Sociálnej poisťovni na tento účel poukázať ešte osem celá, ešte v korunách, 2 mld. Sk na krytie deficitu priebežného systému vyplácania dôchodkov, súvisiaceho so zavedením druhého dôchodkového piliera je vyčlenených na privatizáciu SPP ešte vyše 70 mld. eur.
Koľko peňazí sme museli všetko, všetko to, čo sme dostali z SPP a nestačilo to, vážení. Viete, koľko mohlo byť, pani kolegyňa, vy ste mladá, viete, koľkokrát sme mohli mamičkám zvýšiť príspevky? Viete, koľko mohlo byť jasličiek? Viete, koľko mohlo byť škôlok, pani kolegyňa? Ja si to pamätám. Nie, vykryl sa deficit Sociálnej poisťovne, aby súkromné poisťovne si okamžite preliali peniaze a urobili si biznis hlava-nehlava. Aké boli analýzy? Veď sa tu sľubovali švajčiarske dôchodky. Veď sa tu sľubovali, že dôchodky budú také vysoké, ako vo Švajčiarsku, všetci len vstúpte do druhého piliera. Ja si pamätám tie papiere, pretože mám aj syna, čo sa tu všetko dialo. Vy poviete, že to bola naša chyba. Ľudia ani nevedeli, v akej sú, akú majú kapitáciu, nič. Rovno ich tam zaradili. Napríklad môj syn prišiel z práce a hovorí, mami, ako je to možné, že ma zaradili do nejakej poisťovne, o ktorej ja nič neviem. Veď ja som ten pozmeňovací návrh dávala, pamätám si, aby sa človek mohol rozhodnúť, keď ide do prvého zamestnania, či vstúpi alebo nevstúpi do druhého piliera. Vy ste to zrušili a dali ste, že vstupuje automaticky. Nikto nevedel, do akej poisťovne ide, kde ide. To čo boli za záujmy?
Viete, koľko miliárd pretieklo? Ja vám poviem koľko, kolegyňa, a toto je nehumánne, toto je nesociálne. Toto mali byť materské škôlky, toto mali byť príspevky, tu sú biznisy pravicovej vlády. Takže poďme na to.
V roku 2012, ešte keď sme nastúpili, bol deficit v Sociálnej poisťovni 1,4 mld. eur. Jedna celá štyri miliardy eur. Mala Sociálna poisťovňa. A viete, čo sa deje teraz? Všetci nás tu obviňujete, akí sme populisti, čo všetko nastane. Pán Jurzyca fantastické slovo použil, ale to nemusel, špeciálne vrátim, špeciálne cez Transparency atď., špeciálne. Povedal, že hrôzostrašné veci sa tu budú diať. No oni sa diali. Diali sa, keď Sociálna poisťovňa bola v tak obrovskom deficite. Diali sa. A viete, čo urobilo Maďarsko? My sme boli v deficite a Maďarsko, keď bola kríza v roku 2009, urobili to, že mrazili dôchodky. Pýtam sa, vláda Slovenskej republiky, ktorá vládla, bol tam aj, zmrazila niekomu dôchodky? Znížili sme niekomu dôchodky? Urobili sme to? Nie. Vykrývali sme za druhý pilier, sme vykrývali deficit. Mali sme rôzne sociálne balíčky. Dávali sme, nevyrušuj ma (rečníčka reaguje na pripomienky navrhovateľa), no? Aha, pozmeňovák, dobre. Aby sme vykrývali vlastne rôzne sociálne veci, mali sme rôzne balíčky, mali sme zadarmo rôzne veci a jednoducho, čo sa stalo? Všetko sme dokázali, všetko sme dokázali vykryť, ešte aj deficit Sociálnej poisťovne. A vážení, tohto roku deficit v Sociálnej poisťovni po tejto vláde bude 300 miliónov. Bol 1,4 miliardy a počítame, že na budúci rok bude deficit Sociálnej poisťovne nula.
Vážení, toto nič vám nehovorí? Škoda, že som sa prihlásila až do ústnej, lebo pána Jurzycu už asi veľmi nebudem, ale ešte stihnem prečítať pozmeňovák. Takže chcem povedať, čoho sa bojíte, hrôzostrašnosti? Však chcete ísť do vlády! Však ústava garantuje každému dôchodok. Keď sme my v roku 2009 nikomu neznížili dôchodok, ani nezmrazili ako Maďarsko, a dokázali sme toto všetko povykrývať, aj sociálne balíčky, čoho sa vy bojíte? Akých hrôzostrašností? Tak nechoďte do volieb a nechoďte do vlády! Keď sa bojíte hrôzostrašnosti, že ľuďom ponížite dôchodky. Tak to urobte tak, ako sme to urobili my. Nikomu sme dôchodky nezmrazili, nikomu sme neznížili a ešte aj deficit sme dokázali v Sociálnej poisťovni vymazať. Alebo ho vymažeme.
Takže, vážení, je to, tak je to a ak budete počúvať ešte aj také všelijaké inštitúcie, chcela som hovoriť aj o mestách. Ja napríklad dávam ako primátorka, musím, lebo nestihnem, 150 eur pri narodení dieťaťa, keď idú do materskej škôlky, čiže aj samosprávy môžu, môžu, môžu vlastne, môžu prispievať.
A teraz prečítam pozmeňovací návrh, aby som to stihla, kde chcem, aby ženy alebo všetci my chceme, aby ženy od vychovaného dieťaťa, vychovaného mali mať možnosť skôr ísť do dôchodku. Nie je to nič vymyslené, platilo to tu roky, roky to tu platilo.
Takže v čl. 1 v bode 2, v čl. 39 ods. 3 druhá veta znie: "Žena má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe o šesť mesiacov
a) ak vychovala jedno dieťa,
b) 12 mesiacov, ak vychovala dve deti,
c) 18 mesiacov, ak vychovala tri deti a viac."
Čl. 2 znie: "Tento ústavný zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2019.".
Všetko. Škoda, že som nemohla ešte k Trasparency, ale určite sa ešte prihlásim. (Reakcie z pléna.) Nie, lebo mám desať minút. (Reakcie z pléna.) Ešte môžem hovoriť? (Reakcia z pléna.) Áno?

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Odôvodniť treba v rozprave a potom môžte mimo prečítať návrh.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ja už som ho prečítala.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No tak výborne. (Reakcie z pléna.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Strašne ste zvedaví na to Transparency, nie? No vidíte. Tak na Transparency poviem, je úžasné na analýzach pána Jurzycu, že Vranov, kde je primátor, napísané, že má za sebou nejaké, je to prezumpcia neviny, že má byť trestaný, tak ten je prvý v tabuľke. Primátorka Vaľová je za SMER, je posledná (zaznievanie gongu), a všetci tí, ktorí sú s Mirkom Beblavým v Sieti alebo podobne, tí sú vždy prví. Tak ak také analýzy budete mať, tak naozaj nebudete tie dôchodky tým ľuďom môcť zaplatiť, keď budete vo vláde. Naozaj. Naozaj.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2018 17:01 - 17:12 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som pôvodne chcela vystúpiť s pozmeňovacím návrhom, ale keďže som si vypočula túto rozpravu, tak mi nedá, aby som sa do nej zapojila. V prvom rade by som povedala, že všetci by sme mali tu byť trošku reálni. Mali by sme sa pozrieť do minulosti, do prítomnosti a nehovoriť, že ja to, ty nič, ja to, ty nič.
Vážení, dneska si pozrime, nerozprávajte, že nie sme sociálna vláda, pán Mihál. 280 eur prispievame mladým rodičom na jasličky a škôlky. Viete ako to využívajú? Neskutočný prínos, áno to všetci rozprávajú, že to je neskutočný prínos, aby mohli tie svoje deti dávať, aby štát im prispel. Vymeria, nekričte po mne, pani poslankyňa, chovajte sa slušne, ja po vás nevykrikujem, budete mať možnosť sa prihlásiť, prihláste sa. Ja viem, že vás to dráždi, ale vydržte. Vymeriavací základ na maximálnu materskú sme zvýšili a bude zvýšený na 1 450 eur. Chceme predĺžiť materskú na 52 týždňov. Ja nerozumiem, v čom sme, ďakujem, že pán Mihál, že ste povedal, že dobre. Tak ja nerozumiem, v čom sme nesociálni? Ja tomu nerozumiem, týmto slovám. Ale nekričte, pán Mihál, ale veď to je fakt, to je fakt, to je fakt.
Takže jednoducho nerozprávajte o tom, že nepomáhame mladým, že nepomáhame seniorom, nechcem tu robiť celý exkurz, ale poviem ešte jednu vec. Keď sa bavíme o Sociálnej poisťovni, ja som možno jedna z tých poslankýň, ktorá tu sedím už trošku dlhšie a ktorá miesto toho, že počuje, že tu niekto niečo povedal a si to zoberie, tak som tu aj prežila to, že sa tu schvaľovali zákony, prežila som aká bola Sociálna poisťovňa v deficite po druhom pilieri a k tomu sa chcem trošku ešte vrátiť. Vážení, keď ste zaviedli druhý pilier a ja si to pamätám, povedzme si rovno, že ste presunuli peniaze zo Sociálnej poisťovni do súkromných poisťovní, kde ste umožnili, nehovorím, že zle, ale umožnili ste biznis určitým skupinám, pretože tie poisťovne, ktoré boli súkromné si samozrejme urobili biznis, pretože okamžite bez všetkého ste im naliali peniaze a presviedčali ste ľudí, všetkých ľudí, že aké budú mať unikátne dôchodky, presviedčali ste ľudí od 18 a od rokov a ktorí mali 60, hlava-nehlava, že ako to bude výborne a nakoniec ste sami priznali obrovskú masívnu kampaň ste urobili za obrovské peniaze. A nakoniec ste sami priznali, že neoplatí sa ísť tam ľuďom, ktorí nemajú vyššie príjmy a ľuďom, ktorí sú mladí, čiže tí, ktorí mali pod 30 rokov. Ale tam sa vtedy hlásili všetci. No prečo? No, lebo ste chceli nahnať klientelu práve tým súkromným poisťovniam. A čo ste spôsobili? Spôsobili ste to, že ste vlastne dostali Sociálnu poisťovňu do obrovského deficitu a vtedajší pán Mikloš, minister financií vymyslel jednu zázračnú vec. A ja vám poviem, prečo to spomínam, o chvíľočku. Vymyslel zázračnú vec a povedal, že vykryjeme deficit, to čo odišlo do súkromných poisťovní, pretože povedzme si, že poisťovníctvo to je jeden perpetuum mobile na peniaze, možno s humánnym účelom, ale je to biznis. Biznis pre určité skupiny, nie biznis o fazuľkách, ale biznis o miliónoch. Ja si pamätám pána Kaníka, ktorý tu sedel, ja si pamätám, čo sa tu všetko dialo, ako sa to zakladalo, aby ste aj prišli na to
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.9.2018 10:23 - 10:25 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Erika Tomáša na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov (tlač 1010).
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1239 z 19. júna 2018 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci, určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona (tlač 1010) prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť všetky určené výbory. Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 125 z 11. septembra 2018. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 305/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Pán predsedajúci, nech sa páči, môžte otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2018 10:07 - 10:09 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak ja by som chcela povedať, že tak pekne ste hovorili familiárne, my dvaja s Jozefom, s Jozefom, už ja som ani nevedela, ktorý to je Jozef, ale na konci ste povedali, že Mihál.
Tak viete, vy dvaja s Jozefom predkladáte vždycky návrhy, keď ste v opozícii. Vždycky rozprávate o tom, koľko máme dať peniaze, aké máme dať peniaze, kde máme dať peniaze. V opozícii sa vynikajúko, vynikajúco predkladajú návrhy, pretože nie ste zodpovední za rozpočet, nie ste zodpovední za nič, je to veľmi ľúbivé.
Ale keď vy dvaja s Jozefom ste boli vo vláde alebo ste boli vládne strany, tak ani jeden z týchto návrhov, ktorý ste teraz možno rozprávali alebo predtým, ja si to pamätám. Ja si pamätám vládu Ivety Radičovej, ako ste vy dvaja s Jozefom tu predtým predkladali v opozícii spústu zákonov, a keď zrazu ste prišli do vlády, tak vy dvaja s Jozefom ste nepredložili nič z toho. Takže viete, trošku si ozrejmime pamäť a nerozprávajme o tom, aké to boli časy. Lebo ja keď som si, náročky som si teraz listovala v internete a ja už som aj pánu Mihálovi povedala, keď rozprával, že on rozčarovaný z toho, ako nemohol nič urobiť, lebo nemal financie, keď bol minister, lebo sa mu nedostalo toľko financií od pána ministra, ako píšu články, že prepásol, aby urobil ucelené systémy v poistení, v poisťovniach, v II. pilieroch a tak ďalej.
Takže viete, vítame vaše návrhy, ale buďte slušní a korektní, pretože my sme zodpovední za rozpočet, a potom budem čakať, keď raz budete vo vláde, ale to už rozhodnú ľudia, kto bude vo vláde, lebo ja už to zažila, ani nemusím čakať, že ani jeden z týchto návrhov vy dvaja s Jozefom ste nikdy, keď ste boli minister a poslanec, do vlády nepredložili. Takže buďte korektní, prosím vás. A naozaj oceňte to, čo predkladáme, a že naozaj sa snažíme tým ľuďom pomáhať dávať také možnosti, ktoré nám rozpočet dovoľuje, aby sme zlepšovali život týmto ľuďom.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2018 9:54 - 9:56 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Určite, samozrejme, nie som proti auditu, ale jednu vec by som chcela povedať, že každé, či už štátne, alebo samosprávne, hovorím o štátnych organizáciách, niekto riadi. Veď predsa ten riadiaci pracovník musí vedieť, koľko potrebuje kde zamestnancov, ako sú tí zamestnanci využití a podobne. Čiže nepodceňovala by som riadiacich pracovníkov, ktorí vlastne majú priamu zodpovednosť, to je prvá vec.
Druhá vec, viete, pekne ste povedali, že sú dôležité profesie, u ktorých nevieme dať my vyššie mzdy alebo by sme mali dať vyššie mzdy. V tomto budem s vami súhlasiť, ale poviem takto, pozrime sa všetci dozadu.
Ja v tomto parlamente už sedím dlhšie a pamätám si, ešte za ministerky Tomanovej keď sme dvíhali plat právnikom, ktorí brali 400-500 eur. Viete, aký tu bol krik, a práve zo strany SaS napríklad, že ako im dávame peniaze, ako úradníkov platíme, preplácame a podobne. Nie nepreplácame, lebo už vtedy tí právnici na iných pozíciách mali možno tisíc-dvetisíc eur, a potom sa pýtam, ako môže štátna správa bojovať, ak naozaj tie mzdy nezvýšime s inými kanceláriami právnymi, kde idú tí kvalitnejší ľudia. To už nehovorím napríklad o stavebných činnostiach, o pozemkových činnostiach, kde naozaj tá klasifikácia je veľmi dôležitá. Tak ja si myslím, že keby sme to začali ešte už od začiatku postupne budovať, tak by sa nám tie platy úplne ináč vyvíjali. Takže určite vítam túto novelu. A potom si naozaj povedzme, že všetci sme v zhode, nerozprávajme iné v médiách a povedzme si, že poďme touto cestou, poďme skvalitniť štátnu právu, lebo naozaj je to nutné a potrebné, aby sme tam dostali, máme tam odborníkov a niektorí naozaj pracujú preto, pre svoje presvedčenie, aby sme potom ich aj viacej a lepšie finančne ohodnocovali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2018 16:58 - 16:59 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som len chcela povedať, že aby sa nestávalo to, čo sa nám stalo v minulosti, a to si hovorím aj do vlastného košiara, že vytvoríme zákon pre zákon, ktorý dokonca, by som povedala, svojím spôsobom prinesie napr. pre mestá a obce zlé opatrenia. Poviem aký.
Môžem vás poprosiť, kolegovia, môžte byť trochu ticho. (Ruch v sále, zaznievanie gongu.) Môžte mi čas? Môžte byť ticho, vás môžem poprosiť? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci!

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Nedá sa rozprávať. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Musím aj rozmýšľať pri tom, čo rozprávam, nemám to napísané, páni kolegovia. Takže chcem povedať, už mi bežal čas, aby sa nestalo zase to, čo sme prijali kedysi, že musia byť firmy zapísané v registroch, kde sú protischránkové firmy. A mne sa napríklad v meste stalo a považujem to za šikanózne, kde ma udalo Transparency International, že dve eseročky, ktoré desať rokov majú jednakého majiteľa, rovnakého živnostníka, ktorí u nás robili strechu, ich vylúčili, chceli ich teda vylúčiť zo súťaže len preto, že neboli zapísaní v registri. Čiže to bol zákon pre zákon.
Dneska viem, že ÚVO, dneska viem, že ÚVO chce aj zmeniť tento zákon, aby sa tieto malé firmy, ktoré sú v regiónoch a ktoré podnikajú, aby sa mohli dodatočne zapísať, pretože je tam od výšky finančnej obstarávania, kedy sa môžu zapísať. A samozrejme, že teraz to prezentujú, keďže mala som kontrolu a keďže v meste a všetko dopadlo dobre, finančná kontrola bola, teda polroka sa kontrolovalo. Poviem, bola to strecha na štadióne zimnom, kde iné mestá, taká istá strecha stála milión eur, u nás stála 540-tisíc, vlastne sme mali vylúčiť firmu, ktorá bola malá, ktorá bola miestna, len preto, že máme nejaký zákon alebo nový zákon, kde neboli zapísaní. Čiže jedine Transparency na Slovensku chce, aby sme neušetrili možno 300-, 400-tisíc, pretože nesplníme nejaké legislatívne veci, ktoré možno v tomto parlamente sme si povedali a platia na malých živnostníkov, na drobných živnostníkov, na drobné firmy.
Čiže niekedy naozaj robíme zákony pre zákony, a potom sa snažíme takýmto spôsobom možno aj znepríjemňovať život miestnym firmám, malým firmám a zamestnanosti v regiónoch.
Takže treba si dať aj na toto pozor, ak budeme také niečo robiť, aby sme naozaj brali ohľad na firmy, ktoré sú regionálne, a nielen pozerali na firmy, ktoré sú veľké a celoslovenské.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.6.2018 12:12 - 12:13 hod.

Jana Vaľová
Ja by som chcela, tlač 1110, je tam, že nehlasovala, že som hlasovala za, poprosím zaznamenať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2018 14:55 - 14:57 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa vrátim trošku do minulosti a zase zacitujem pána Mihála, kde bola pani Nicholsonová štátna tajomníčka, on bol minister, kedy napísal v svojom blogu po vláde, kedy vládli, že: „Zostal som prekvapený, koľko som chcel urobiť zmien, a skoro sa mi nič nepodarilo, lebo to stopol minister financií.“
Tak ja som veľmi rada, že toto nestopol minister financií, lebo vieme vždycky, že je to o, samozrejme, aj o rezorte sociálnych vecí, ale je to vždycky aj vyjednávanie s ministrom financií a nájsť finančné prostriedky nielen tohto roku, ale ako môj kolega Erik Tomáš povedal, na budúci rok to má byť 120 mil., teraz rezort našiel 85 mil. a 41 mil. sa pridá plus ešte na budúci rok. Takže bolo to o debate, o vyjednávaní. A ja si myslím, že všetci, ako povedal môj kolega, boli spokojní. Ja viem, že dneska, už keď je to zvýšenie na osobnú asistenciu o 1 euro, tak vaša kolegyňa povie alebo kolega, povedia, že malo to byť o 2 eurá. My to všetko vieme. Vždy to bude ináč, ako to predkladáme.
A naozaj myslím si, že tento zákon je veľmi dobrý a ešte na Slovensku za žiadnej vlády sa takéto opatrenie nikdy neurobilo a neurobilo sa zvýšenie naozaj o toľko finančných prostriedkov za opatrovateľstvo, o 120, o 120 eur, ako sa to urobilo teraz.
A stále voláte po systémových zmenách. Ja som nepostrehla, pani kolegyňa Nicholsonová, aby vy ste tu dneska predložili systémovú zmenu. Možno ste prečítala pozmeňováky, ktoré už čítate tri roky, odkedy nie ste vo vláde, stále jedny a tie isté, ako povedal kolega, odídete z výboru. Keď máte vážny záujem, tak tie pozmeňovacie návrhy budete na výbore presadzovať a budete chcieť, naozaj aby prešli.
Takže si myslím, že systémovú zmenu tu nikto nedoniesol z opozície ani lepší systém, ani lepšiu možnosť, a vždy je to o financiách. A som rada, že sa ministerstvo financií tentokrát dohodlo s ministrom práce a všetci s tým súhlasili, aj telesne postihnutí a ich zástupc... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis