Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16. 5. 2018 o 11:06 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16. 5. 2018 11:06 - 11:06 hod.

Anna Verešová
Chcem pripomenúť členom výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, že sa stretneme na zasadnutí výboru hneď o dvanástej po prerušení schôdze v miestnosti 183 na prvom poschodí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26. 3. 2018 9:58 - 10:12 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, pán premiér, vážení kolegovia, kolegyne, chcem aj ja vám povedať, prečo nepodporím túto vládu a prečo jej nedôverujem.
Nová vláda Petra Pellegriniho nám predložila pôvodné programové vyhlásenie Ficovej tretej vlády. A ja v tom cítim výsmech a kamufláž. To, že vládne strany nemali žiaden záujem modifikovať programové vyhlásenie vlády, je z ich strany nepochopenie situácie a nepochopenie protestov po celom Slovensku. Zmenili sa ministri na štyroch ministerstvách, no ani to podľa nich nestojí za modifikáciu vládneho programu. Akože zrekonštruovaná vláda má teda akože nových členov.
Akýže nový je univerzálny minister Drucker? Presadí tento minister na všetko personálne požiadavky v polícii a v prokuratúre, výmenu súčasného vedenia polície Národnej kriminálnej agentúry, Národnej protikorupčnej jednotky? A tiež odstúpenie špeciálneho prokurátora a nahradenie všetkých týchto dôveryhodnými ľuďmi? To si pýta verejnosť v uliciach. Koľko mu bude trvať, kým sa zoznámi s týmto novým rezortom? A bude vyšetrená vražda Jána a Martiny?
Alebo akáže nová a nepoškvrnená osobnosť je pán Raši?
Ale chcem sa najmä zaoberať s ministrom, s ktorým prichádzam už dva roky do kontaktu, pretože sa zaujímam o sociálne služby, o služby zamestnanosti a o rodinu. Náš staronový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter mal skončiť totiž ako prvý. Minister, ktorý je spojený s kauzou Čistý deň, s kauzou, ktorá sa priamo dotýkala maloletých detí. Minister je to, ktorý sa 17 mesiacov vyhováral, ignoroval odborníkov a cynicky chránil seba a inštitúcie namiesto maloletých detí. Minister Richter totálne zlyhal v ochrane detí, a teda znáša celú zodpovednosť. Minister, pod ktorým Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny kontrolovalo detský domov Peto, ale nenašli pochybenia, hoci v tomto detskom domove boli umiestnené detí vo veku bábätka, ktoré tam vôbec nemali byť. A namiesto toho detský domov Peto získal aj v tomto roku dokonca viac zazmluvnených miest, ako to bolo v roku minulom. Prečo? Pretože detský domov Peto zriadila dcéra komisárky pani Tomanovej?
Ministerstvo pána Richtera, teda rezort jeho, nesie v názve rodinu, ale o jeho významnej podpore rodiny a rodičov sa nedá hovoriť. Rodinnú politiku minister Richter vníma iba cez prizmu zosúladenia rodiny a práce a aj to robí nedbanlivo. Len si spomeňme na ten cirkus a chaos pri tzv. jasličkovom zákone. A nič neurobil pre to, aby len sa snažil naplniť záväzok z ich vlastného programového vyhlásenia vlády z roku 2016, z toho, ktoré máme teraz okopírované a predložené. A to, že pri predkladaní návrhov zákonov sa bude zvažovať ich vplyv na manželstvo a rodinu zo sociálneho, hospodárskeho a finančného hľadiska. Toto je v programovom vyhlásení vlády z roku 2016.
Tak som sa ho na to spýtala v interpelácii, však sme dva roky od volieb, tak kedy chcú, kedy on sa bude snažiť toto naplniť. Odpovedal mi, že podľa neho sa, citujem, "dostatočne zohľadňujú vplyvy na rodinu a že nie je potrebné nič upravovať". Záväzok z programového vyhlásenia vlády.
A v odpovedi teda na túto moju interpeláciu mi ešte pripomína, že by sme mohli možno narábať s jednotkou domácnosť ako rodina. No tak potom ho pokojne nazývajme ministrom domácností; minister práce, sociálnych vecí a domácností. A keďže nová vláda vládny program iba prekopírovala, tento záväzok je tam naďalej. Zdá sa mi to však iba obyčajné farizejstvo.
Keďže Richter v rokoch 2012 - 2016 absolútne neriešil dlhodobú nezamestnanosť, absolútne ju neriešil, je zodpovedný za celú tú armádu súčasných dlhodobo nezamestnaných, ktorí stratili už nám pracovné návyky a zručnosti. Za jeho ministrovania sa prehĺbili regionálne rozdiely. Minister Richter sa akurát veľmi chváli znižovaním nezamestnanosti, ktorá však, vážení, dlhodobo klesá v celej Európe, iba na Slovensku je to však zásluha ministra. Tak toto bol podľa Fica vraj najúspešnejší minister z jeho vlády a nový premiér Pellegrini si to myslí asi tiež, keďže ho má vo svojej novej vláde.
Toto je rekonštrukcia vlády a la SMER. Táto vláda nie je ani nová, ani zásadne zrekonštruovaná, sú to staré kádre, staré štruktúry so starým myslením. A najhrubším cynizmom a aroganciou moci je, že nový premiér Pellegrini úplne odignoroval najdôležitejšiu požiadavku ľudí, a to, aby rezort vnútra nebol obsadený človekom zo SMER-u. Aká je, prosím vás, toto zásadná zmena? Aká je toto obsahová zmena? Je vylúčené, aby táto vláda získala moju dôveru.
Včera sme si pripomenuli 30. výročie sviečkovej manifestácie, pokojnej demonštrácie modliacich sa ľudí za náboženské a občianske práva a slobody v socialistickom Československu. A dnes sú ľudia opäť v uliciach na pokojných protestoch. Oni totiž musia pokračovať v novembrovom zápase. Zápasia za Slovensko bez prepojenia mafie a oligarchov na najvyššie miesta, za spravovanie vecí verejných bez arogancie moci, za novú politickú kultúru, vážení, za novú politickú kultúru, za slušné Slovensko.
Doteraz si totiž vládna koalícia strán SMER, Slovenskej národnej strany a MOST - HÍD myslela, že voľby im legitimizujú akékoľvek ich rozhodnutie počas štyroch rokov. Akékoľvek rozhodnutie. Svojím správaním odkazovali stále ľuďom, že ľudia v demokratickej spoločnosti sa môžu ozvať iba raz za štyri roky a pozývanie na protest tých v uliciach nazývali výzvou k štátnemu prevratu. Nuž veľmi sa mýlia. A mýlia sa preto, že sú odtrhnutí od reality. Pokojné protesty v uliciach sú v každej demokratickej spoločnosti veľmi potrebné a tu u nás na Slovensku veľmi prepotrebné. Sú potrebné pre túto vládu, ale aj pre všetky ďalšie vlády. Pokojné protesty totiž prispejú k budovaniu politickej kultúry, ktorú tu nemáme, takej politickej kultúry, ktorá tejto novej vláde, ale aj všetkým ďalším vládam neumožní tak arogantne narábať s mocou, ako to vidíme teraz. Táto vláda a všetky ďalšie vlády si budú musieť veľmi dobre zapamätať piatok 9. marca 2018. Všetky ďalšie vlády musia počítať s tým, že pri nesprávnych rozhodnutiach, klamstvách, podvodoch, jednoducho pri nedobrom spravovaní krajiny ľudia nebudú čakať do volieb, ale že rovno vyjdú do ulíc a budú v nich, kým vláda nevyvodí dôsledky. To je politická kultúra - vyvodiť dôsledky. U nás takáto kultúra neexistuje.
Chcem veriť, že práve tieto pokojné protesty spôsobia, aby budúce vlády, keďže tá dnešná to nevie, vyvodzovali zodpovednosť ihneď. Takúto politickú kultúru si žiadajú ľudia prevažne mladí v uliciach.
Pán premiér hovoril, že čo už s opozíciou, ktorá isto nedôveruje ani tejto vláde, ani v spravodlivé vyšetrenie zločinu. Pán premiér, prosím vás, nepozerajte sa na opozíciu, pozrite sa na ľudí v uliciach a odpovedajte si na otázku: Dôverujú vám ľudia v uliciach, dôverujú vám občania Slovenskej republiky? A ešte lepšie by bolo, keby ste sa pozreli na rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dôverujú vám rodičia Jána a Martiny, že vaša vláda pod vaším vedením vyšetrí tento ohavný zločin vraždu ich dcéry a syna?
A práve preto sa vraciam na začiatok, lebo mám pocit, že sa veľmi, veľmi chceme zabudnúť, čo sa vlastne stalo. Táto vláda by na to určite najradšej zabudla. My sme tu preto na tejto schôdzi, pretože boli zabití dvaja mladí ľudia.
Počas minulého týždňa prebiehala kampaň Dňa počatého dieťaťa a ja som sa v rámci tejto kampane zúčastnila množstva podujatí na ochranu života a za právo na život a na všetkých týchto podujatiach boli spomenutí Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Na jednej z nich prehovoril aj básnik Daniel Hevier. Ja si ho dovoľujem citovať. A dovolím si ho citovať aj preto, že práve v tomto týždni prežívame týždeň pred Veľkou nocou a on hovoril: "Dnes ešte stojí matka pod krížom ako v Pergolesiho Stabat Mater. A vedľa stoja dve iné mamy, ktoré dnes pozná celé Slovensko, ba veľká časť sveta. Stojí tam pod krížom mama Kuciaková a mama Kušnírová, ktorým neľudská zloba popravila ich deti. Aj preto dnes znejú Pergolesiho tóny ako zvony nad ich hrobami." A pokračuje ďalej, verí, že po Jankovi a Martine odkaz, že máme veriť v nádej, v zmysluplnosť života a vo víťazstva dobra, že toto si zachováme vždy v našich mysliach. Pre túto nádej, zmysluplnosť života a vo víťazstvo dobra vyšli po tejto dvojnásobnej vražde ľudia do ulíc a nielen na Slovensku, na celom svete a požadujú slušnú a spravodlivú spoločnosť pre všetkých. A požadujú tiež krajinu bez korupcie.
Na korupciu upozorňuje aj pápež František, ktorý ju nazýva koreňom zotročovania, koreňom chudoby, nezamestnanosti, neúcty k spoločnému dobru a k prírode. A ešte nikdy nebola tak korupcia blízko na Úrade vlády spolu s mafiou, ako je to teraz.
A ďalej pokračuje pápež František, citujem: "Honba za mocou a majetkom nepozná medze. A proti korupcii sa nebojuje mlčaním, musíme o nej hovoriť verejne."
A preto ešte si dovoľujem zacitovať aj slová zo včerajšej pietnej spomienky na sviečkovú manifestáciu, slová zvolávateľa sviečkovej manifestácie v roku 1988, ktorý povedal, že: "Nezabudnime, že pánom dejín nie sú mocní tohto sveta, ale Boh."
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23. 3. 2018 10:19 - 10:19 hod.

Anna Verešová
Ďakujem za slovo. Zvolávam výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny do miestnosti č. 150 o 11.00 hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14. 3. 2018 18:00 - 18:00 hod.

Anna Verešová
Ja prosím o opravu hlasovania č. 62, chcela som hlasovať za.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14. 3. 2018 14:55 - 14:57 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Naozaj toto je čas, ktorý, v ktorom sa veľmi ťažko otvára akákoľvek iná téma ako tá, ktorá tu rezonuje, a to bola poprava, zavraždenie dvoch mladých ľudí, mladých ľudí, ktorí hľadajú pravdu a ktorí tu pravdu už aj navonok jasne povedali. Taká bude mladá generácia a tak by si aj všetky ďalšie vlády mali uvedomiť, čo to je politická kultúra a všetko to, čo je vonku v uliciach, tak títo ľudia nám ukazujú, akú si žiadajú politickú kultúru. Takže aj mne je veľmi ťažko povedať čokoľvek k tejto téme, napriek tomu vám ďakujem, pani verejná ochrankyňa práv, že ste s touto témou prišli. O krivdách na ľuďoch nám treba rozprávať. Komunisti zo dňa na deň zhabali ľuďom celé majetky. Bol to režim, ktorý nedbal na práva ľudí a porušoval ich naprieč. Tu sa jednalo o vlastnícke právo, pretože nikto, nikomu nemôže byť svojvoľne odňatý majetok. Tak hovorí aj deklarácia ľudských práv.
Bohužiaľ, ani jedna vláda, ako tu bolo povedané, s tým nevedela, skôr vyzerá, že nechcela nič robiť. A musím to povedať, že vláda strany SMER, ktorá si dala do prívlastku sociálna demokracia, znamená to, že ochraňovať ľudí, pomáhať ľuďom, robiť v prospech ľudí a naprávať krivdy, tak to nerobila a neurobila to ani v týchto reštitučných konaniach, ktoré nám narástli. To sú strašné krivdy. V programovom vyhlásení mala byť aj táto úloha. Mala byť, nebola. A tak mi je ľúto, že s takou naozaj mocou a tak dlho strana SMER vládla a ani túto krivdu nechcela napraviť. Takže výzva pre všetky ďalšie vlády, aby si túto úlohu reštitučných konaní a obrovských skrivodlivostí na ľuďoch zobrali ako úlohu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14. 3. 2018 14:15 - 14:16 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci. Vážené kolegyne a kolegovia, dovoľte mi z poverenia gestorského výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny uviesť správu o prerokovaní mimoriadnej správy verejného ochrancu práv vo výbore.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 907 z 23. februára 2018 pridelil predmetnú správu na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny s tým, že ako gestorský výbor podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor o mimoriadnej správe rokoval na svojej 37. schôdzi 14. marca 2018 za účasti pani verejnej ochrankyne práv. Po rozprave výbor prijal uznesenie, v ktorom odporúča Národnej rade predloženú mimoriadnu správu zobrať na vedomie. Návrh na uznesenie Národnej rady je súčasťou tlače 873a.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14. 3. 2018 11:30 - 11:31 hod.

Anna Verešová
Dnes o 12.00 hod. tiež zvolávam výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny v miestnosti č. 147. Je to zasadacia miestnosť výboru pre verejnú správu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 3. 2018 9:52 - 9:54 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem ti, kolegyňa, za tvoju horlivosť a nasadenie za seniorov a za zdravotne znevýhodnených. Takéto nasadenie za občanov Slovenskej republiky by som tu očakávala od každého jedného poslanca. Pamätám si, keď minister Richter hovoril, že ide o veľkú reformu, keď prichádzal s novelou zákona sociálnych služieb. Keď sme však videli, aká je to likvidácia ambulantných služieb, tak sme boli zhrozené. A ty si, aj ďalší poslanci hovorili o tom, že je to proti, proti, úplne v protiklade k modernej filozofii sociálnej práce. Treba podporovať ambulantné služby, ktoré sú pre štát lacnejšie. A ja tak teda obviňujem ministra Richtera, že ide úplne podľa nejakého starého myslenia. Podľa mňa je minister Richter, slovami klasika, stará štruktúra. Však toto je úplne proti modernej sociálnej práci podporovať viac celoročné pobytové ako ambulantné. Čo to prinieslo? Prinieslo to jednoducho, sú to drahšie služby, pobytové. Sama si hovorila iba o 8-tisíc v ambulantných a 39-tisíc v pobytových službách? Prináša to výdavky pre štát, ale pre samotné rodiny to prináša zhoršenie zdravotného stavu seniora aj toho zdravotne znevýhodneného. To znamená, o koľko vyššie náklady?
Ale taktiež my tu hovoríme, že nemáme dostatok pracovných síl na pracovnom trhu? Títo ľudia, ktorí sa chcú starať o svojich rodinných príslušníkov, stratia prácu na tie polovičné úväzky, ktoré majú, a sami vlastne sa budú musieť postarať o chorých. To je staré myslenie, to sú staré štruktúry.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13. 2. 2018 17:32 - 17:34 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Všetkým vám ďakujem za vaše príspevky. Som rada, že o tejto téme sme hovorili dlhšie, niekedy sa to zdalo ako keby, mám taký pocit, ako keby vám odchádzali voliči niektorým, takže ste dosť tak hystericky rozprávali o sebe z hnutia alebo zo strany. Ale chcem poďakovať všetkým, ktorí si uvedomujú, aký veľmi je toto dôležitý návrh zákona.
Chcem povedať, že nedeľa nie je ten istý deň ako pondelok. Viete, keď nás pošlú teraz, poslancov Národnej rady, že budeme rokovať v nedeľu, lebo to je ten istý deň ako v pondelok, však v pondelok budeme doma všetci, tak by som chcela vidieť vaše reakcie, čo by ste na to povedali. No však je nedeľa, však chceme byť doma s rodinami. Takže sú zamestnania, kde nie je možné, aby títo skončili prácu a nechodili do práce v nedeľu. Vieme, že to je ohrozenie života, zdravia, o našej bezpečnosti. Sú zamestnania, a my sme výrobnou halou Európy čo sa týka naozaj priemyslu, automobilového priemyslu, že zase zastaviť nejaké stroje by bolo veľmi finančne náročné a stratové. Ale sú zamestnania, predaj v obchodoch, kde naozaj už samotní zamestnávatelia hovoria, že nestrácajú ani finančne, že v podstate tie isté peniaze dostanú pred tým deň, že my si nakúpime.
Takže, prosím vás pekne, páni poslanci, uvedomme si alebo predstavte si tak, že vaša manželka, váš manžel by mohli byť v nedeľu doma, keby bola, keby boli obchody zatvorené. Takže keď budete hlasovať, tak vás o to prosím, aby ste si predstavili.
Ešte ma tak napadlo, keď som tam sedela, že koľkí z nás majú manželky, koľkí páni poslanci majú manželky predavačky a koľké poslankyne majú manžela predavača. Napríklad to ma tak zaujalo, že či sa celkom vieme do toho vžiť. Ja sa naozaj s týmito ľuďmi rozprávam, veď každý deň sme asi všetci v obchodoch, skúste sa ich opýtať, veľmi by uvítali, aby v nedeľu do práce nemuseli chodiť, nie je to ani práca pre ohrozenie, pre záchranu života ani bezpečnosti. Takže doprajme si to a doprajme týmto ľuďom to, čo je úplne bežné v západných európskych krajinách. Ja verím, že sa, ak teda nemajú tú slobodu rozhodovania alebo hlasovania aj vládni poslanci, že sa opätovne inšpirujú týmto návrhom a ako povedal aj pán poslanec zo SMER-u, že verí, že to príde, tak aj ja verím, že raz naše predavačky, zvlášť teda ženy, ktoré tak veľa pracujú v obchodoch, teda z tohto pohľadu ženy, že budú doma a budú môcť byť s rodinami, lebo ako opakujem, nedeľa nie je ten istý deň ako pondelok a ani voľno v pondelok nie je to isté voľno ako v nedeľu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13. 2. 2018 16:39 - 16:44 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Vážené kolegyne a kolegovia, boli sme to my poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktorí ešte v roku 2016, to na jeseň, myslím, v novembri v roku 2016 sme otvorili tému nedeľného predaja. Ja nehovorím, že sme boli prví na Slovensku. Samozrejme, boli tu občianski aktivisti, boli tu politici, ktorí o tejto téme hovorili, boli tu odborári. Nehovorím teda, neprivlastňujem si túto tému ako za, ako keby sme prišli s niečím novým, ale musím povedať, že od toho novembra 2016 sa naozaj udialo viacero vecí, ktoré snáď dospejú aj k tomu raz, že aj na Slovensku sa priblížime k západným európskym krajinám a budeme mať maloobchodný predaj zamedzený, teda predaj v nedeľu zakázaný.
Poukazovali sme a argumentovali sme vtedy a argumentujeme a argumentujem teraz opäť s tým, že máme neslávne prvenstvo v dožití dobrého zdravia u žien Sloveniek. Je to 54,5 roka, to je vek, v ktorom sa v dobrom zdraví dožívajú Slovenky. Pripomínam práve ženy preto, lebo z tej 300-tisícovej skupiny zamestnancov v obchode sú to v drvivej väčšine ženy, ktoré sú zamestnankyňami, pracovníčkami obchodov a tie pracujú počas víkendu. Je isté, že aj práca počas víkendu, zvlášť v nedeľu vplýva taktiež na zdravie, ale, samozrejme, a je to veľmi dôležité, aj na vzťahy v rodinách, v spoločenstve a v spoločnosti ľudí.
Vtedy sa na základe rozvírenia tejto témy sa inšpirovali aj vládni poslanci našimi návrhmi, ale tak, že v podstate priniesli do pléna návrh zákona o zamedzení obchodu počas štátnych sviatkov. A tak sa vlastne navýšil počet dní štátnych sviatkov, v ktorých už na Slovensku v tejto chvíli v súčasnosti máme zamedzený predaj. Už vtedy som v rozprave ale hovorila o tom, že verejnosť a aj samotní zamestnanci viac hovoria o tom, že predaj v nedeľu by mal byť zakázaný, že nedeľa je pre nich ten deň, kedy ich príbuzní, ich členovia rodín sú všetci doma, a teda že by oveľa viac uvítali, aby boli doma práve v nedeľu.
Ja som si vtedy tak povedala, že keby ste, keby chodili poslanci vládnej koalície viac medzi ľudí, že by to určite z verejnosti, ale aj od samých pracovníčok v obchodoch určite počuli. Ja som to počula stále, kedy som prišla do obchodu, tak vždy mi povedali pracovníčky, že joj, lepšie by bolo, keby sme mali, keby sme nechodili do práce v nedeľu. Nuž určite, však som zahlasovala aj sme zahlasovali za to, aby sa rozšíril aj počet štátnych sviatkov, ale už ako som v úvode hovorila o tom, nedeľa je ten deň, ktorý máme historicky, kultúrne, tradične zachovaný ako deň voľna, deň pokoja a deň, ktorý sa stretávame so svojou rodinou, pretože všetci sú doma, deti zo školy, manželia a manželky taktiež.
Bolo dobré túto tému otvoriť aj z toho pohľadu, že nedávno významná spoločnosť obchodná slovenská zatvorila svoje obchody v Trnavskom kraji. Obmedzila nedeľný predaj. A bol to naozaj určite krok dobrým smerom. Oceňujem toto rozhodnutie zamestnávateľa, aj keď sa teda týkalo iba v Trnavskom kraji. Medzi tými argumentami okrem toho, že nemali rentabilitu, a priznali to v tom konkurenčnom prostredí, ale bol veľmi zaujímavý aj dôvod, že majú problém nájsť dobrého pracovníka do obchodu, nakoľko mnohí odchádzajú a fluktuujú práve preto, že musia v nedeľu pracovať. Takže vidíte, aj toto sú problémy, kedy zamestnávatelia naozaj vlastne ukazujú, že tento predaj v nedeľu je v podstate zbytočný a hlavne, hlavne je potreba si uvedomiť, že mnohé spoločnosti, ktoré tu, zahraničné spoločnosti obchodné, ktoré tu majú tieto obchody otvorené, vo svojich materských krajinách obchody majú zatvorené. Takže priblížme sa naozaj konečne k vyspelým európskym krajinám, západným európskym krajinám a nechajme nedeľu voľnú pre rodiny, pre ľudí, pre odpočinok, pre vzťahy, pre relax, pretože už nie je módne chodiť v nedeľu po obchodoch.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis