Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 12. 2017 o 14:14 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 12. 2017 14:14 - 14:16 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Marekovi Krajčimu za to, že neustále háji naozaj právo pacientov, lebo je potrebné. Lebo je to veľmi potrebné. V celej tejto novele aj ako si opísal, ako bola predložená, ako bola prerokovaná na výboroch a ako sme ju dostali do pléna. Z celej tejto novely je šípiť, že stále iba sa ide niečo zahasiť, to, že naše zdravotníctvo nefunguje tak ako sa má, sa teraz robí tým, že nejakými doplatkami a to zrušíme, tamto spravíme, poslanci len prídu s návrhom zákona, to je vlastne iba, že dávame pod strechu naozaj hrnce a pritom nám tečie strecha. To naše zdravotníctvo nefunguje a aj keď sa toto veto prezidenta netýka doplatkov zdravotníctva, predsa len chcem reagovať aj na to, vieme všetci dobre, že naši obvodní lekári sú do slova nútení robiť čo, alebo posielať svojich pacientov špecialistom a tam sú preplnené čakárne. A už teraz mi mnohí hovorili z pacientov, teda alebo poviem konkrétne, pani mi hovorí, že viete ako to, bude, pani poslankyňa, naozaj budeme dve kategórie. Bude to tak, že tí, čo pôjdeme cez zdravotné poistenia nás budú nazývať, že sme socky a tí všetci ostatní, ktorí si budú môcť priplatiť, naozaj využijú nadštandardnejšie služby, ale už druhýkrát vlastne platené, alebo zdravotnú starostlivosť. Takže prosím vás pekne, celá táto novela veľmi zle, dotýka sa pacientov, dotýka sa nás všetkých ľudí, občanov, veľmi zle. Veľmi zle.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 12. 2017 16:00 - 16:02 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Je naozaj najvyšší čas, ako si to povedala, týmto obetiam sa pokloniť, tak ako sme to urobili na Devíne spolu, tiež som tam bola. Pokloniť sa im tak, že práve týmto zákonom, ktorý si navrhla. Ja som nedávno videla film Milada, a tak teda, tak nejak predkladám alebo hovorím, chcem vám povedať kolegom, že pozrite si tento film političky Milady Horákovej.
Spomínala si kňaza, saleziána Antona Srholca. Čítala som si o ňom veľa a veľmi ma vtedy, keď nám aj rozprával o tom, že pol hodiny denne, citujem ho, "sme mali vychádzku na dvore, ktorý je tu uprostred, ktorý bol v rohu medzi dvoma krídlami väzníc. Za jedným z nich bola šibenica, bol to obyčajný stĺp, na ktorom bolo také koliesko, na ktorom si hore vytiahol povraz. Vlastne som žil osem mesiacov pod šibenicou. Pamätám si, ako raz vo februári niekto kričal pod oknami, viedli ho na šibenicu, na popravu a keď kričal, napchali mu do úst nejakú handru, aby nemohol kričať."
Spomenula si Titusa Zemana, ktorý vo väzení prežil trpkých trinásť rokov, no jeho mučenie sa jeho prepustením neskočilo. A poznáme ďalšie a ďalšie rodiny, ktoré zaplatili najvyššiu daň, deti, ktoré zostali po popravenom otcovi, nespravodlivo odsúdenom. Matka, ktorá strádala spolu s deťmi. A takto bolo množstvo a množstvo rodín, ktoré trpeli, a týchto naozaj sa im netreba klaňať, ich otcom a mamám umretým, ale treba im pomôcť. A tak vyzývam ctené plénum, aby tento zákon sme posunuli do druhého čítania, a potom naozaj ešte možno niečo na ňom upravili.
No a ešte sa chcem takisto pridať k mojim kolegom a poďakovať si, že si bojovala za týchto ľudí. Ďakujem za tieto rodiny.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8. 12. 2017 10:43 - 10:44 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky tieto poznámky, pripomienky. Ešte chcem vlastne dopovedať, že teda obrovskou takou nevýhodou je, že tento návrh zákona prichádza podľa mňa neskoro. A chcela som doplniť, že príspevok za presťahovanie podľa mňa moc toho nevyrieši, pretože ak sa má niekto z východného Slovenska presťahovať do Bratislavy, alebo niekde ku Trnave, tak vám poviem pravdu, že zostane radšej v tom, že pôjde do Rakúska rovno, kde bude mať oveľa vyšší plat a sem-tam sa vráti za dva týždne domov, čo nám teda veľmi ničí naše rodiny, ale myslím si, že opatrenie je namieste, ale ako som povedala v svojej rozprave, prichádza neskoro.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8. 12. 2017 10:33 - 10:38 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Vážená kolegyňa a kolegovia, vážený pán predsedajúci, bol najvyšší čas riešiť problémy so zamestnávaním a nedostatkom pracovnej sily. Určite, určite to malo byť už skoršie, som o tom presvedčená, ale skoršie, tým myslím, skoršie, tým myslím aj 5, 6 rokov, pretože toto sa dalo zo štatistík veľmi ľahúčko vyčítať. A keďže dokonca ste nemali v jednofarebnej vláde problém medzirezortne komunikovať, tak naozaj ste mohli urobiť mnohé, mnohé opatrenia v prospech zamestnávania. Pretože vieme, že na Slovensku máme obrovský problém s dlhodobo nezamestnanými, ktorých je okolo 100-tisíc, a s neaktívnymi, ktorých je tiež okolo 100-tisíc. Tých vlastne, s nimi ani nič nerobíme. Takže pribudol nám k tomu nedostatok pracovných síl, ale to nie je nový problém, tento problém sa dal predpokladať dávno predtým a bolo treba s ním dávno predtým robiť.
Nástroj presťahovania za prácou, príspevok za presťahovanie za prácou je dôležitý a má svoje miesto v zákonnej podobe v zákone, to je jednoznačné, ale takýchto nástrojov musí byť množstvo. Pretože ak budeme len podporovať len mobilitu za prácou, len príspevok na sťahovanie a podobne, tak zároveň tým kričíme ľuďom, že vysťahujte sa a týmto vyľudníme región, vaše regióny. Tých nástrojov musí byť množstvo a veľmi dávno a preventívne v podstate, aby nevznikol takýto obrovský problém nedostatku zamestnancov, preventívne sa mali robiť naozaj rôzne opatrenia. Určite nie také, že všetky obrovské fabriky a firmy prišli iba na západné Slovensko.
Takže oceňujem, ale naďalej treba efektívne, efektívne vynakladať finančné prostriedky na všetkých tých nezamestnaných a neaktívnych. To je najdôležitejšie. Pretože my musíme mať prácu a dostatok pracovnej sily v regiónoch, ktoré sú zanedbané alebo najmenej rozvinuté. Veď sme tu len pred pár dňami rozprávali práve o najmenej rozvinutých okresoch. Takže naozaj je otázkou, že týmto ich chceme iba vyľudniť?
Čo by som ďalej chcela hovoriť, že úplne najdôležitejšie je, pri nedostatku zamestnancov na slovenskom pracovnom trhu je najdôležitejšie, aby každý, kto tu pracuje bol zamestnaný v slovenskej firme za slovenských podmienok. Či je to personálna agentúra alebo normálna firma. Vtedy totiž ľudia zo zahraničia zvyčajne nedokážu cenovo konkurovať Slovákom, ak za nich zamestnávateľ má platiť dane a odvody a ešte im zabezpečiť ubytovanie a stravu a dopravu. Ak aj vtedy dokážu robiť za nízke platy aspoň tu zostanú odvody a dane. Totiž ak tu niekto pracuje inak, tak ale podlieza sociálne podmienky na Slovensku tým, že žije v inom štáte, je tam evidovaný, nemusí platiť naše odvody a dane, neplatí pre neho minimálna mzda atď. Takže vďaka tomu si vlastne môže dovoliť zarábať menej ako slovenskí občania, tým dumpinguje trh práce, čiže tlačí cenu práce tam, kde s ním slovenskí občania vlastne vtedy nemôžu súťažiť, nemôžu si tomu konkurovať.
No a viete asi, že v praxi sa to robí tak, že zahraničný občan sa zamestná v personálnej agentúre v Srbsku, v Poľsku a pod. za tamojších pracovných podmienok a jeho agentúra ho vyšle do svojej slovenskej pobočky alebo centrály, ktorá ho potom prenajme slovenskej firme. Tým sa dosahuje práve nízka mzda, ktorej slovenský občan nemôže, nemôže konkurovať zamestnávateľ. Boli, mali sme tu takéto medializované prípady a najviac sa to deje teda v priemysle, v stavebníctve, ale aj v službách. Takže určite mnohé z týchto opatrení sú dôležité, aj ich podporujeme, len hovorím, že veľmi dôležité je naozaj zabrániť sociálnemu dumpingu, ako to hovorí aj pán premiér, práve pri zamestnávaní osôb z krajín z tretích krajín.
Zatiaľ toľko, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 12. 2017 15:22 - 15:23 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem, Soňa, že v podstate supluješ ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, keď lobuješ alebo keď prichádzaš s pozmeňovacím návrhom, ktorý má sanovať služby krízovej intervencie a ambulantné služby, ktoré ministerstvo v podstate odignorovalo, a pritom je to najdôležitejšia súčasť sociálnych služieb. Takže; pretože je preventívna a bráni nám v podstate potom vylievať viac peňazí, nalievať viac peňazí už do problémov, do služieb, v ktorých hasíme obrovské problémy. Takže vidím, že prichádzaš s konkrétnym návrhom, pozmeňujúcim návrhom, kde chceme hasiť to, čo ministerstvo práce neurobilo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 12. 2017 16:14 - 16:16 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Kolega Heger hovoril si, že eurofondy sú premrhané, keď sme tu teda počuli, že vraj to dobehneme. Nuž pravdepodobne nedobehneme, pretože naozaj keď sa čerpajú na poslednú chvíľu, tak sa čerpajú vysoko neefektívne, všetci sú z toho na nervy, prijímatelia, jednoducho všetci a čerpajú sa na, poviem to tak jednoducho, že na úplne blbosti v tých posledných rokoch, ktoré vôbec výsledky, výstupy nie sú trvalo udržateľné z takýchto projektov. Takže je to určite kvôli byrokracii, veľkej byrokracii, ale to sprísňovanie podmienok, ktoré vlastne, práve preto je takáto vysoká byrokracia a prísna administratíva, náročná administratíva, je kvôli škandálom, kvôli škandálom pri čerpaní alebo pri výzvach, pri posudzovaní projektov. A to sme videli aj v lete pri škandále, ktorý prepukol na v rezorte školstva ,a potom sa teda prijímajú oveľa, oveľa tvrdšie podmienky, ale tie zase urobia to, že zase sa následne nečerpajú eurofondy.
No a už len trošku aj humorne, to som ti taká vďačná, že si nakoniec spomenul. Nuž tak dobrá manželka sa možnože hneď a zaraz nerozvedie, ale kasu by teda určite chcela, aby ju spravovala ona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 23:05 - 23:07 hod.

Anna Verešová
 

Vystúpenie v rozprave 5. 12. 2017 22:54 - 23:03 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Vážené kolegyne a kolegovia, ako som avizovala, v mojom príspevku chcem hovoriť o Klientskom centre v Žiline. Pán premiér pochválil ministra vnútra Kaliňáka za klientske centrá a tak ma veľmi povzbudil, aby som vás informovala o tom, ako ministerstvo vnútra pod vedením ministra Kaliňáka hrubo obchádza zákonné postupy v snahe asi stíhať termíny strihania pásky pred župnými voľbami.
Občanovi, ktorý si chce postaviť záhradnú chatku alebo altánok na svojom dvore, trvá dlhé mesiace, kým vybaví všetky stanoviská a posudky a dostane sa k stavebnému povoleniu. V prípade Klientskeho centra v Žiline všetko prebehlo v super rýchlom konaní. Ministerstvo vnútra na seba prevzalo všetky administratívne úkony. Čo za tým je? Poďme od začiatku.
30. októbra 2017 bolo otvorené Klientske centrum štátnej správy v Žiline, ktoré vyvolalo vážne pochybnosti už pri kúpe budovy, na čo upozornila moja kolegyňa Remišová. Poukázala to totiž, že budova Europalace v Žiline pre Klientske centrum verejnej správy bola predražená. Ďalšie pochybnosti a množstvo otázok vyvolalo aj samotné otvorenie tohto centra. Podporujem úmysel dostať pod jednu strechu úrady, aby občan nemusel chodiť z jedného konca mesta na druhý. Avšak s Klientskym centrom v Žiline naozaj nie je všetko v poriadku. Tento objekt bol totiž postavený a kolaudovaný na obchodné prevádzky, nie na administratívne kancelárie. V úradoch sú okrem množstva zamestnancov, tuná cirka 240, a občanov klientov tu sa predpokladá cirka 500 až 600 ľudí, ešte aj tony a tony papiera, predpoklad cirka 16 ton.
Na vydanie rozhodnutia o zmene v užívaní stavby je potrebných množstvo stanovísk. Bolo to obchodné centrum a teraz kancelárie. Na zmenu užívania je potrebné množstvo stanovísk: posúdenie statika, hygieny, Inšpektorátu práce a tak ďalej, a tak ďalej, to všetci určite poznáte. Tieto vydávajú miestne kompetentné inštitúcie. Samotné rozhodnutie má potom vydať miestny stavebný úrad, v tomto prípade mesto Žilina. Tak sa to píše v stavebnom zákone.
Obrátila som sa teda, pretože bolo podozrenie, či všetky tieto stanoviská a posudky boli, boli vydané tak, ako mali, obrátila som sa na mesto Žilina so žiadosťou o poskytnutie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Žiadala som o sprístupnenie informácií ohľadom klientskeho centra, a to kópie rozhodnutia stavebného úradu o zmene v užívanie stavby a kolaudačného rozhodnutia. A odpoveď bola zarážajúca. Kompetentný stavebný úrad nevydal žiadne rozhodnutie. Ani rozhodnutie o zmene využitia stavby, ani kolaudačné rozhodnutie. V odpovedi písomnej mi však uviedli, že mestu Žilina ako dotknutej obci bol doručený akýsi súhlas k dočasnému využitiu stavby, ktorý vydalo ministerstvo vnútra. Nie rozhodnutie, list, súhlas. Pozoruhodné je, že tento súhlas bol mestu Žilina z ministerstva vnútra doručený až skoro po mesiaci od otvorenia klientskeho centra. V tých dňoch, keď som sa aj ja na to dotazovala.
Sú namieste teda otázky: Prečo boli miestne inštitúcie kompetentné vo vydávaní posudkov a stanovísk k zmene účelu využitia stavby pri tomto Klientskom centre v Žiline z tohto procesu vylúčené? Prečo túto povinnosť prevzal na seba niekto iný? Opäť som si teda pýtala písomnou žiadosťou kópiu tohto súhlasu už priamo na ministerstve vnútra. A získala som túto kópiu súhlasu (rečníčka zobrala do rúk materiál, ukazujúc ho plénu), to je súhlas o užití stavby, a ktorú som si dala posúdiť odborníkmi. Tento súhlas vydala sekcia hnuteľného a nehnuteľného majetku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, je tu písané, že po dohode s mestom Žilina a dotknutými orgánmi, regionálny hygienik, oddelenie inšpekcie práce a požiarneho dozoru a v súlade s § 84 ods. 2 stavebného zákona vydáva súhlas k dočasnému užívaniu stavby Klientske centrum Okresného úradu Žilina.
Je namieste po tomto pýtať sa, prečo špeciálny stavebný úrad ministerstva vnútra nevydal riadne rozhodnutie? V riadnom správnom konaní? No asi preto, lebo by musel oznámiť všetkým účastníkom konania, ktorých sa to týka, aby sa vyjadrili.
Horšie však na tom všetkom je a cynicky to pôsobí, tá podmienka dočasného užívania na skúšobnú prevádzku. Pojem skúšobná prevádzka je v tomto tzv. súhlase k dočasnému užívaniu stavby násilne vytrhnutý z kontextu stavebného zákona. Ministerstvo vnútra, teda táto sekcia stanovila termín skúšobnej prevádzky v Klientskom centre v Žiline do 31. októbra 2018, teda na jeden rok, počas ktorej sa má overiť správnosť nastavenia technologických zariadení, objektivizácie faktorov pracovného prostredia, teda meranie osvetlenia, hodnôt faktorov tepelno-vlhkostnej klímy, teploty, vlhkosti, rýchlosti prúdenia vzduchu pri plnom obsadení pracovísk a prítomnosti štandardného počtu občanov klientov.
Toto je cynizmus najhrubšieho zrna a hrubé obchádzanie zákonov. Skúšobná prevádzka sa totiž povoľuje pri takých stavbách, kde je potrebné overiť, či nainštalované výrobné či prevádzkové zariadenie bude pracovať správne. Prípadne sa počas nej robia korekcie a zásahy na vyladenie správnosti chodu prevádzky. Napríklad výrobného pásu v automobilke či chodu turbíny v elektrárni. Je absolútne neprípustné, aby sa v skúšobnej prevádzke overoval chod napríklad kuchyne v školskej jedálni či v závodnej jedálni alebo chod školy, kde sú deti, materskej škôlky, novej reštaurácie, obchodného či kultúrneho centra, kde sa vykonávajú špecifické činnosti s možnými dopadmi na zdravie ľudí a kde sa spravidla stretáva veľké množstvo ľudí.
Je to nehumánne voči zamestnancom, ale aj návštevníkom týchto zariadení, aby na nich niekto skúšal, ako budú reagovať na faktory tepla klímy, osvetlenia alebo iných parametrov vplývajúcich na ich zdravie.
Kde berie sekcia hnuteľného a nehnuteľného majetku ministerstva vnútra pod vedením ministra Kaliňáka istotu, že tzv. vyhodnotenie skúšobnej prevádzky na ľuďoch dopadne dobre? A kto bude zodpovedný za to, ak tzv. skúšobná prevádzka v Klientskom centre v Žiline na zdraví zamestnancov a verejnosti občanov nedopadne dobre? A zanechá na ich zdraví nezmazateľné škodlivé následky? Kto bude za to zodpovedný?
Ministerstvo vnútra pod vedením ministra Kaliňáka porušuje zákony, pohŕda svojimi pracovníkmi, úradníkmi a ponižuje ich, ale najdôležitejšie je, že ohrozuje zdravie a bezpečnosť občanov. Aj za toto by mal byť minister Kaliňák odvolaný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 22:33 - 22:33 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Aj v tomto príspevku boli spomenuté klientske centrá, dokonca aj pán premiér chválil ministra vnútra za skvelé otvorenie mnohých a mnohých klientskych centier, ja sa vo svojom príspevku určite tohoto dotknem, celý môj príspevok teda sa venuje klientskym centrám, resp. jednému klientskemu centru. A nemôžem sa k tomu príspevku môjmu dostať už od jednej, lebo ja ešte takúto aktivitu v živote nevidela v parlamente od koaličných poslancov, zvlášť teda strany SMER, asi prvýkrát v živote takto intenzívne diskutujú. A ja si to teda vysvetľujem tak, že po tých župných voľbách vám riadne tečie do topánok. No, asi tak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 11:34 - 11:36 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Nie, to nie je narábanie účelové s faktami. Je naozaj známe, že množstvo peňazí ide vždy na stavby a minimálne ich ostáva práve na trvalú udržateľnosť, hoci to je povinná jazda, a všetci v projektoch opíšu, ako chcú trvale udržať pracovné miesta. Papier znesie naozaj všetko, ako je to aj pri akčných plánoch, a málokto ich udrží.
Práve preto som hovorila aj predtým vo faktickej poznámke, že aké my chceme vlastne dosiahnuť ciele, teda, pardon, aké chcete dosiahnuť ciele, akú máte víziu, či máte aj timing na to, že kedy ktorý okres, v akom nejakom časovom horizonte očakávate výsledok, že by mal sa teda dostať z tohto akéhosi zatratenia byť stále nejakým najmenej rozvinutým okresom a podobne. Takže očakávam už konečne povedať, aké má, aké chcete mať výsledky a čo chcete s tým robiť, lebo stále len novelizovať zákon, čo hovorím, že nie sú tam tie opatrenia niektoré zlé, novelizovať, to je pre mňa, stále pre nás iba teoretizovanie.
Systémovo navrhujeme inkluzívny trh, ktorý by riešil trvalú udržateľnosť zamestnania týchto teraz dlhodobo nezamestnaných, ale aj neaktívnych ľudí preto, samozrejme, všetky tieto, čo aj ma doplnil pán Heger, kolega Heger, všetko o tom, stále o tom rozprávame, ale systém ako taký treba nastaviť úplne nanovo, ak chceme zamestnávať dlhodobo nezamestnaných.
Skryt prepis