Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 6. 2017 o 17:30 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 17:30 - 17:31 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ja chcem pripomenúť, že pán predseda Ústavu pamäti národa možnože môže byť rád, že neprerokovávame jeho správu o polnoci, tak ako sme prerokovali správy komisáriek pre zdravotné postihnutie, a takže; nie, to bol len taký žart, ale no, žart; chcem tým povedať, že naozaj sa za to hanbím, aj to, že takto sa správame, takto nebola zobratá správa vaša na vedomie na zasadnutí výboru a takisto aj pani verejnej ochrankyne ľudských práv. Je to nedôstojné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21. 6. 2017 17:15 - 17:22 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda, vážení kolegovia a kolegyne, áno, Ústav pamäti národa v minulom roku, v roku 2016, organizoval veľký počet úžasných aktivít, nehovorím o tom, o celej tej činnosti, ale hovorila už aj kolegyňa, aj vo faktických kolegovia. Ja som si všimla v správe personálne obsadenie Ústavu pamäti národa. O tom by som možno teraz krátko poinformovala. O tom by som chcela teraz aj ja trošku informovať mojich kolegov poslancov, poslankyne.
Zo správy vyplýva, že naozaj je ústav dlhodobo personálne poddimenzovaný. Nielenže nemá budovu, ale je aj naozaj pracovníkmi poddimenzovaný. A my tu často tu v pléne hovoríme o enormnom náraste pravicového aj ľavicového extrémizmu, a to najmä v radoch mladej generácie, a preto naozaj práveže táto situácia kladie nové a zvýšené nároky na Ústav pamäti národa. A práve preto si myslím, že 65 zamestnancov v ústave je naozaj veľmi, veľmi málo. Až sa čudujem, že toľko aktivít a toľko činností vyvinul ústav v minulom roku so 65 zamestnancami. A to s pracovníkmi archívu, ako tu čítam v správe.
Porovnali, a to sa mi veľmi páčilo, v správe je porovnaný počet zamestnancov v Českej republike a v Poľsku. Tak ak by to teda niekoho zaujímalo, tak v Ústave pro studium totalitních režimů v Českej republike, ten má vyše 300 zamestnancov a v Poľsku pôsobí Inštitút národnej pamäti, v ktorom spolu aj v regionálnych pobočkách pracuje 3 000 zamestnancov. Takže u nás 65, v Čechách 300, v Poľsku 3 000. Možno si poviete, krajiny sú veľké, a aj keď to teda s počtom obyvateľov nemá nejakú relevantnú, relevantnosť dokazovania, že teda oni sa správajú k tomuto trošku inak, tak predsa som si tak pomyslela, že aká je veľká krajina, tak som tak porovnala, tak v podstate v porovnaní s Poľskom by sme mali mať skoro 500 pracovníkov a s Českom asi 150 pracovníkov. Ale, samozrejme, hovorím, že nejde o porovnanie obyvateľov. Ale chcela som tak ukázať trošku, že akú chcú mať pamäť. Zdôrazňujem, že akú chcú mať tieto národy, Poľsko a Česko, pamäť, keď takto naozaj dokážu takto personálne obsadiť toľkýmto počtom pracovníkov svoje ústavy pamäti národov.
Keď už tu spomínam Poľsko, tak si nejak tak neodpustím a musím to spomenúť, v minulom týždni, takže naozaj je to pár dní, som sa spolu s kolegami zúčastnila takej pracovnej návštevy v Auschwitzi v koncentračnom tábore a okrem toho teda, že sme prešli týmito hroznými miestami, tak som mala tú možnosť, tú príležitosť sme mali vidieť aj výstavu umelca Mariana Kolodzieja, ktorá je umiestnená v priestoroch, resp. pod kostolom, v pivničných priestoroch františkánskeho kostola. No tak, ak teda Auschwitz má, na mňa pôsobil hrozne ako vždy, keď som tam, tak táto výstava, ja som to nazvala, že som prešla peklom. A boli to totiž obrazy človeka, ktorý koncentračný tábor prežil a až po päťdesiatich rokoch začal maľovať to, čo tam prežil. Predtým o tom nerozprával. Takže odporúčam a určite; aj vám chcem ešte povedať, františkánska rehoľa toto umožňuje a hovorí o tom, že aj zo Slovenska chodí málo návštev. Takže určite dám kontakt, dám typ, aby sme školám oznámili, že aby navštevovali aj toto miesto, ktoré je hrozivé.
Ústav pamäti národa má naozaj dôležitú úlohu, nesmierne dôležitú úlohu. My si na toto musíme spomínať. Na všetky tie obete totalitných režimov, fašistického aj komunistického. Je naozaj smutné, že obete aj v našej krajine zažívajú chudobu, že sa majú horšie ako tí, ktorých prenasledovali, ktorí sú teda ešte stále, majú finančné podmienky alebo príspevky oveľa vyššie ako tieto obete. Je to strašné. Je to strašné si len pomyslieť.
A ja vám teda naozaj chcem aj poďakovať, pán predseda, že pod vaším vedením si tento ústav naozaj plnil vzorne tieto úlohy, aby sme stále nestrácali pamäť a aby sme naozaj stále hovorili o komunistickom a fašistickom režime. To je veľmi potrebné pre národ.
Ja som, a musím teraz spomenúť teda tú skúsenosť z októbra, novembra na zasadnutiach výboru pre ľudské práva v minulom roku, kedy aj bola som veľmi prekvapená, keď poslanci Národnej rady na týchto zasadnutiach veľmi atakovali vlastne Ústav pamäti národa a predsedu v tom, že má nejaké problémy v pracovnoprávnych vzťahoch svojich zamestnancov. My sme tam už vtedy hovorili, že pracovnoprávne vzťahy nepatria na zasadnutie výboru, ale následne sme potom, teda prišla na zasadnutie výboru aj dozorná rada, členovia dozornej rady, a teda hovorili o rôznych nedostatkoch, zistených nedostatkoch v činnosti a riadení Ústavu pamäti národa. Ja som pozorne počúvala, lebo je to teda už iné, keď dozorná rada s niečím takým príde, tak naozaj treba vážne počúvať. A nakoľko tam boli aj také nejaké zistené nedostatky, dokonca až o čiernej práci, tak som sa pýtala priamo predkladateľky, že teda či inšpektorát práce potvrdil takéto skutočnosti. Nakoniec vyplynulo a bolo to tu aj predstavené pánom predsedom ÚPN, že nič také sa nezistilo. Takže vidíte, že to nie je ale len tak jednoduché povedať takú závažnú skutočnosť na výbore, na zasadnutí výboru ľuďom, ktorí si možno práve len toto zapamätajú a odídu.
Takže ja som chcela ešte vystúpiť, hoci sme už veľa hovorili aj k výročnej správe aj na zasadnutiach výboru, že som sa zúčastnila niektorých vašich aktivít Ústavu pamäti národa a z tejto strany chcem vám naozaj poďakovať za vedenie a za činnosť Ústavu pamäti národa a v minulom roku. Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 16:18 - 16:20 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Tiež oceňujem, pán poslanec Blanár, že ste nám dali možnosť reagovať na vaše vystúpenie. Pýtali ste sa, že či požičiavanie peňazí je zlé. Nuž, nie je zlé. Nie je ani požičiavanie peňazí zlé, ani zvyšovanie dlhu, ale keď to navrhujete vy a keď to chcete vy, vládna koalícia, tak sme na pozore a vyzývam, že aj národ musí byť vtedy na pozore. Pretože, prepáčte mi to, ale naozaj nie ste dobrými správcami verejných financií a vy ste nám to dokázali. Veď tak dlho vládnete aj s takou mocou a naozaj ste to národu dokázali. Pozrite sa, služby, sociálne služby, zdravotníctvo a školstvo, to je na kolenách. Diaľnica do Košíc nie je. Ľudia sú v uliciach, pretože sú zhnusení z klientelizmu a korupcie. Politiku zamestnanosti robíte celé tie časy iba z eurofondov a regionálne rozdiely obrovsky narástli. Ako vám môžeme veriť, že s ďalšími financiami, ktorými zadlžíte naše deti a budúce generácie, budete narábať lepšie? Ste pre nás nedôveryhodní, no a, prepáčte mi to, babrácki. Za tie zlé cesty môžete vy. Vládnete naozaj dosť dlho na to, aby cesty boli v poriadku, aby boli dobré aj na východe. Toto máme urobiť našim deťom? Za mňa, ja to mojim vnukom a vnučkám neurobím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 12:05 - 12:07 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Jurzycovi za naozaj jeho príspevok, ale hlavne v tom, že ako dokážete udržať, aký dokážete udržať nadhľad nad vecou. Ja vás obdivujem a verím, že sa k tomu raz priblížim. (Povedané so smiechom.) Pretože, prepáčte, ale keď som to počúvala, tak som si pomyslela, že to akože žerieme seno aj my poslanci, to akože toto máme všetkému uveriť? Aj, aj, aj voliči? Ja to nechápem, lebo, lebo nechápem hlavne, že ako môžeme žiť sústavne len na dlh a len za eurofondy. Ja som si všimla, že v podstate politika zamestnanosti, sociálne služby, však to za vládnutia strany SMER, to skutočne sú len eurofondy. Akoby nezisková organizácia, tak riadite štát. A teraz zase dlhy.
Tak prosím vás pekne, za tie hrozné cesty môžete v prvom rade vy, vládnete strana SMER skoro desať rokov. Bola som na východe v obci Ulič, to znamená až úplne tesne pri ukrajinských hraniciach. Ja som si tými cestami prešla a sú fakt hrozné. A ak kolega Fecko hovoril o tom, že si teraz držíte týchto ľudí ako rukojemníkov, že oni nebudú mať cesty, ak nebude dlhová brzda, tak to je, to je, prepáčte, to je až odporné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 9:47 - 9:49 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem ti, kolegyňa, za tvoj príspevok. Trošku som sa vyľakala, keď si začala vymenuvávať, ako dopadli ľudia, ktorí poukázali na korupciu. A tak som si pomyslela, že či tí ostatní statoční ľudia, ktorí možno teraz práve niečo chcú nahlásiť alebo s čím sa nejaké tie týždne a mesiace boria, že či sa to tu oplatí v našej krajine vôbec vystúpiť s takým svedectvom. Tak som sa tak vyľakala, že keď si to znova vypočujú, ako dopadli ľudia, ktorí poukazovali na tieto skutky, že či sa nevyľakali a či to urobia vôbec. Ale ja verím v takú statočnosť Slovákov a statočnosť týchto ľudí. Vidíme to naozaj na tých posledných, pani Hatrákovej a jej kolegyni, ktoré napriek tomu, že vedeli asi, ako dopadnú, a to sa aj stalo, jednoducho nemohli spávať a nemohli žiť v tejto krajine s vedomím, že sa tu koná zlo na tých najmenších, na tých najslabších, na tých najzraniteľnejších.
Mrzí ma veľmi, že strana, vládna strana, poslanci vládnej strany SMER tu vôbec nie sú. Pritom tvoria najväčšiu, najväčší počet poslancov tejto, tohto pléna. Mňa by na vašom mieste, pán špeciálny prokurátor, to veľmi vlastne mrzelo, že tak málo poslancov z vládnej koalície má záujem o vašu správu. Ale možno je to úmysel, ako to bolo aj pri iných správach, včera pri správe generálneho prokurátora, predtým pri správe pani Tomanovej, len aby sme ďalej a dlho neťahali túto tému. Som o tom presvedčená, celá táto schôdza vyzerá tak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 18:59 - 19:00 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No toto nie je celkom ku správe, ale je to ku kolegovi Dostálovi, ten, táto moja faktická.
Tak som si uvedomila, že, že teda máme, máme trest alebo trestné, teda každá podpora a propagácia hnutí, ktoré smerujú k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd, a aj v správe sa, teda ja som si to všimla, tak naozaj píše o tom, že z hľadiska foriem extrémizmu je dlhodobo prokuratúrou zaznamenávaný najfrekventovanejší pravicový extrémizmus prezentovaný presadzovaním ideí rasizmu, fašizmu, nacizmu či neonacizmu, fungujúci na princípe a ideológiách národného socializmu. Tak veľmi, tak som si tak povzdychla, keď, keď kolega mal rozpravu, tak som si tam tak povzdychla, že škoda, škoda, že naozaj nemáme aj odsúdený, odsúdené zločiny komunizmu a komunizmus ako, ako systém, ako totalitný režim taktiež, a že teraz som nemohla v tejto správe čítať aj, teda, že, že odsudzujeme aj komunizmus, jeho, jeho zločiny a následky, pretože doteraz, doteraz žneme ovocie, pretože sme sa s ním nevysporiadali aj z toho dôvodu, že máme doteraz ľudí na takých miestach, kde by ľudia, ktorí, ktorí boli na vysokých miestach v časoch komunizmu, socializmu nemali už teraz byť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 18:09 - 18:11 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a ďakujem aj kolegyni Gaborčákovej, že sa opäť, ju zaujala aj časť zo správy o domácom násilí. Ja by som tak cez ňu chcela tiež na jednej strane pochváliť, alebo teda uznať Generálnej prokuratúre ten skutok, ten počin, ktorý keď založili, keď zriadili telefonickú linku bezplatnú aj e-mailovú, aj e-mailovú adresu. Zo správy som si vlastne prečítala, že tých trestných činov z nahlásených hlasových správ nebolo zase až tak veľa, a možno by som bola aj rada, keby ešte v reči pán generálny prokurátor možno aj nám ho povedal, že k tejto správe, tejto časti správy, ktorá sa venuje domácemu násiliu, že či ešte neuvažujú, aby, aby aj e-mailová adresa aj tá telefonická linka pomoci bola možno teda ešte viacej spropagovaná, alebo teda že či ako vyhodnocujú tú efektivitu, lebo som určite za to, aby každý takýto nástroj zostal v účinnosti, ale možno ho treba ešte nejako vylepšiť, aby, aby naozaj bol aj vysoko efektívny.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19. 6. 2017 17:37 - 17:38 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Chcem sa ti poďakovať za tvoj príspevok. Tiež sa ti chcem poďakovať za to, ako si vlastne flexibilne, okamžite pristúpil k tomuto bodu a išiel do rozpravy. A som veľmi rada, že práve tento čas a túto schôdzu teraz vedie pán predseda Národnej rady a reagujem na tvoje prvé dve vety v tvojom príspevku v tvojej rozprave, kedy si sa vlastne pýtal, že k čomu, čo to vlastne rokujeme. Tak skutočne hovorím verejne tuná, že z tejto Národnej rady sa nestal, pán predseda, a odkazujem to jemu, sa nestáva chrám, ale niečo úplne iné. To, čo tu zažívame už týždeň, že nevieme aký bod kedy. Prehadzuje sa to bez nášho vedomia. To je niečo strašné. Vonku sa ma novinári pýtajú, čo vlastne teraz rokujete. Toto nie je chrám, ale toto je, a nechcem sa vyjadriť, že čo, a budem o tom hovoriť vonku ľuďom, ako pristupuje vládna koalícia, Národná rada k schôdzam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19. 6. 2017 11:50 - 11:57 hod.

Anna Verešová Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, vážená pani komisárka, je už len veľmi krátko, trošku som si našla to, čo som si pripravovala na výbor, ale v podstate to už všetko zaznelo veľmi podrobne, argumentačne, jasne.
Ja som sa vás, pani komisárka, na výbore pre ľudské práva, kde ste predkladali správu spýtala, že prečo v správe nehovoríte, nepíšete nič o kauze Čistý deň, o porušovaní práv detí. Nemám to presne zaznamenané, ale odpovedali ste mi v duchu, že prečo by ste sa mali zaoberať kauzou Čistý deň? Asi ste chceli tým povedať, že sa máte zaoberať porušovaním práv detí.
Viete dobre, na čo som sa vás pýtala. A pýtala som sa vás to práve preto, že vám predsa, som si myslela, že nemusím vysvetľovať, ako tu raz v pléne v noci, že čo to znamená, že konáme pri deťoch už len pri podozrení z porušovania ich práv a najlepšieho záujmu. Pretože som sa tu, priznám sa a mrzí ma to, ale počas toho obdobia kauzy Čistý deň, som sa rozprávala s viacerými poslancami a snažila som sa im vysvetliť, čo to znamená, že pri deťoch konáme už len pri podozrení. A nedokázala som to. Stále hovorili mi o tom, odpovedali zvlášť teda niektorí poslanci z vládnej koalície, že však musí byť rozhodnuté, musí byť výrok súdu, musí byť ukončené nejaké vyšetrovanie. A tak som rozmýšľala, že čím to je, že na Slovensku ešte doteraz napriek všetkým prijatým dohovorom, ktoré sme sa snažili, že budeme viac chrániť deti, tak do dnešného dňa ani výkladná skriňa národa nevie, čo to znamená ochrániť všetky naše deti, ochrániť všetky deti, aj tie závislé, aj tie promiskuitné, tie obzvlášť, práve tieto kategórie. Tak som si myslela, že vám, pani komisárka, nemusím vysvetľovať ako tu v pléne pri odvolávaní pána ministra Richtera, že musíme konať podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a nečakáme na výroky vyšetrovateľov a na výroky súdov, ale že ich chránime už len pri podozrení.
Možno sa raz poslanci vládnej koalície na vás vyhovoria a povedia, že mali mať viac informácií. Budú možno alibistickí, ale budú hovoriť, že, hm, nevedel som, nevedela som, to som vtedy nevedela, hm, teraz viem viac, hoci máme stále viac a viac informácií v tej kauze a ukazujú sa, že sú a potvrdzujú tú situáciu, potvrdzujú to, čo sa hovorilo od samého septembra 2016, s čím prišla poslankyňa Blahová. Povedia, že nemali dosť informácií od vás a v podstate budete, pani komisárka, za to zodpovedná.
Prieskum, ktorý máte v správe, nemá žiadnu výpovednú hodnotu o resocializačných zariadeniach. Ja neviem naozaj tiež, kto vám ho pripravil, ale pridávam sa k predrečníčkam, že nedosahujú ani úroveň stredoškolskej práce. Takú všeobecnú, síce veľmi pekne vyfarbenú správu, som ešte nevidela, ale obsahovo veľmi, veľmi slabé.
Do ochrany detí, ešte sa vrátim k tej kauze Čistý deň, sa pridali prezident, verejná ochrankyňa ľudských práv, ktorá urobila skutočne veľa práce v tejto ochrane práv detí, ktoré boli umiestnené v Čistom dni, v n. o. Čistý deň, Komora sociálnych pracovníkov, zamestnanci ústredia, psychologičky, ktoré už v tejto chvíli nepracujú na ústredí, poslanci, poslankyne. Tí všetci sa ozvali, aby sa konalo, ale vy ste sa neozvali alebo nedostatočne. Ja som mala vtedy na tej prvej, prvom zasadnutí výboru pre ľudské práva, úplne prvom, bol tam aj pán minister, aj pán generálny riaditeľ ústredia, vy ste tam boli ,pani komisárka, ja som mala veľmi silný pocit, že všetci traja chránite inštitúcie. Im sa nečudujem, ale vy chrániť inštitúcie nemôžete, vy ste tam práve pre iné, vy ste práve, aby ste chránili ľudí a vy deti, deti pred inštitúciami. A ten, tento pocit sa mi potvrdil, aj po prečítaní vašej správy. Vy v prvom rade chránite inštitúcie. Ministerstvo, ústredie, úrady práce, aj teda neziskovú organizáciu Čistý deň, ktorá má nadštandardnú nejakú ochranu, pretože takto mimovládky naozaj nemajú takúto ochranu. Ale vy, pani komisárka, chránite inštitúcie, nie deti.
No a krátko lebo ako som povedala, všetko tu bolo povedané, detský domov PETO. Vy ste dostali podnet, že tam môže dochádzať k porušovaniu najlepších záujmov detí. Keď my dostaneme pri deťoch, že môže byť porušované právo detí, že môže byť najlepší záujem porušený, že je podozrenie z porušovania práv detí, tak my musíme byť v pozore. A nemusím to hovoriť, vidím, že mnohým ženám a nemusím to hovoriť ani vám, pani komisárka. Dostali ste podnet, aké kroky ste iniciovali, v tomto prípade ja som sa to zo správy nedozvedela. Možno mi odpoviete teraz ústne.
A tým by som v podstate skončila, že mne je z toho skôr smutno, pretože sme očakávali, že nielen, že teda budete brániť práva detí ako komisárka, ale mali sme možno aj úfnosť, že ako žena, že sa budete oveľa viac zasadzovať za práva detí. Ale vidím, že vlastne vaša minulosť vám, vám skôr nejak dáva cestu k tomu, aby ste bránili inštitúcie. A to ma veľmi mrzí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16. 6. 2017 9:39 - 9:39 hod.

Anna Verešová
Chcem sa poďakovať ja tiež svojim kolegyniam a zvlášť tebe, Erika, že, že si s takou vervou sa pustila do toho, aby 15 300 ľuďom bolo po-mo-že-né. Presne preto sme tu v tomto pléne, preto nás zvolili do parlamentu ľudia, aby sme bojovali za ich práva a za odstraňovanie akejkoľvek nespravodlivosti. Takže moja vďaka patrí kolegyniam za tých 15 300 ľudí. Vďaka.
Skryt prepis