Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.6.2018 o 9:49 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2018 9:49 - 9:51 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis

28.
Ďakujem veľmi pekne. Áno, niekedy sú na mieste aj emócie, prečo nie. A aj ja sa chcem poďakovať aj pani poslankyni Cséfalvayovej, že túto debatu na pôdu Národnej rady priniesla svojím návrhom uznesenia.
Možno dve poznámky mám. Je úplne jedno, či je niekto podpredseda parlamentu práve teraz na chvíľu, alebo minister na chvíľu alebo poslanec na chvíľu, alebo človek bez akejkoľvek verejnej funkcie. Jednoducho akékoľvek násilie a netolerantné prejavy z dôvodu či už rasy, etnicity alebo presvedčenia, tak jak to hovorí ústava, je neprijateľné a treba ho jednoducho odsúdiť.
A ten šík jednoducho musí byť široký, pretože tá moja druhá poznámka sa viaže k tomu, keď si pozrieme výskum robený inštitútom IVO, zamerané na extrémizmus. Po 10-tich rokoch prieskum verejnej mienky vo všetkých kategóriách intolerancie voči rôznym menšinám alebo iným ľudom sa jednoducho dramaticky za 10 rokov v tejto spoločnosti zvýšila. A to je vážny signál a tu musím povedať, je, že okrem toho, že s fašistami sa nehlasuje, tak podľa mňa si treba vstúpiť do svedomia a zamyslieť sa aj nad tým, čo robí tá tzv., ja to volám salónna intolerancia, ktorú všetci tak tolerujeme v rámci slobody prejavu. Ja nehovorím, že ju treba kriminalizovať, ale rovnako sa od nej dištancovať, pretože potom to vytvára podhubie pre takéto drastické... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.6.2018 10:56 - 10:57 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Neviem, koľko je tých rozhodnutí, viem, že sme to riešili, a viem, že sme dospeli k záveru, že je to riešiteľné podľa súčasného právneho stavu, pričom nespochybňujem, nespochybňujem argumenty, ktoré ste použili, pán poslanec Grendel, preto som povedala, že asi najprijateľnejšie v tejto chvíli sa mi zdá prijať to riešenie aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý bol schválený na ústavnoprávnom výbore. Ale zároveň musím dodať, že to nebudem považovať tým za úplne uzatvorené riešenie, pretože určite to ešte otvára množstvo otázok a niečo nám pri tom riešení chýba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.6.2018 10:52 - 10:54 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja si dovolím krátko zareagovať na tú rozpravu, ktorá tu je. My sme sa intenzívne zaoberali týmto návrhom zákona v zásade celý mesiac aj s pánom poslancom Kresákom a čím viac na neho pozerám a čím viac počúvam a čím viac otázok je kladených, tak nech sa na to pozerám, ako pozerám, tak musím dospieť k záveru, že súčasná právna úprava bez akejkoľvek novely je dobrá. V skutočnosti.
A, pán minister, máš pravdu, si položil otázku, že prax, a teraz je otázka, že či jedno súdne rozhodnutie je prax a či po jednom súdnom rozhodnutí musíme hneď zareagovať, alebo že či môžme počkať, že či sa z toho stane naozaj prax a či si nemôžeme vytvoriť trošičku dlhší priestor na to, aby sme prípadne urobili naozaj dobré riešenie, lebo stále sa točíme.
Myslím si, že, samozrejme, pozmeňovací návrh zo spoločnej správy vylepšuje ten stav. Na pozmeňovací návrh pána poslanca Dostála, uvedomujem si, že neviem tak rýchlo zareagovať, pretože má svoje plusy a mínusy, a neviem. To znamená, tá kardinálna otázka je, že či jedno súdne rozhodnutie je prax, na ktoré treba rýchlo reagovať, aj keď bolo urobené v dobrej veci.
Podľa mňa netreba robiť paniku a keď už tú paniku robíme, lebo podľa mňa toto je panika, máme iks iných zložitých prípadov, kedy na jedno súdne rozhodnutie nereagujeme, tak potom asi by som prijala stav, ktorý bol prijatý ústavnoprávnym výborom, ale určite by som to nevnímala ako uzatvorenú záležitosť, lebo je zrejmé, že aj to riešenie vzbudzuje proste príliš veľa otáznikov a niečo nám tam chýba, nejaká ochrana verejného záujmu. To je moje zhrnutie v momentálnej, v momentálnej situácii a v momentálnej chvíli a až sa cítim neschopná okamžite rozhodovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.6.2018 9:44 - 9:49 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dovolím si veľmi krátko, o to viac, že som mala možnosť opakovane byť na radách ministrov pri tom, keď sa diskutoval európsky prokurátor v začiatkoch pred pár rokmi, ako aj teraz vo finálnej fáze prijímania posilnenej spolupráce. A musím povedať aj to, že aj z tohto miesta znova je namieste poďakovať aj všetkým kolegom na ministerstve spravodlivosti, ktorí sa vo finálnej fáze rokovania o Európskej prokuratúre výraznou mierou pričinili za to, že naozaj sa našiel taký konsenzus, že ten návrh mohol byť prijatý. Ako to treba povedať, pretože tu máme náš podiel a našu zásluhu na tom, že nakoniec sa našla zhoda a vznikla posilnená spolupráca na úrovni 20 štátov. Treba to povedať.
A môžu byť na to iné názory, pochopiteľne, ale asi potom by sme mali byť poctiví, pretože tie iné názory a tá diskusia sa viedla skôr na inej úrovni. V prvom rade to bola otázka subsidiarity, to znamená, ako nastaviť Európsku prokuratúru tak, aby bola v súlade s európskym právom a neporušila princíp subsidiarity. Čiže tam bol niekde ten kameň úrazu, a preto nie je ako keby centralizovanejšia. Čiže ten balans, aby to bolo akceptovateľné pre 20 členských krajín, prípadne do budúcnosti aj niektoré ďalšie, pretože Holandsko o tom rozmýšľa, bol tam politický problém v Holandsku práve kvôli otázke subsidiarity. To je, to bolo to čaro, ako keby nájsť ten vhodný mix.
Áno, nepodporovala by som to, keby som nebola presvedčená o tom, že to môže byť krok späť a že má zmysel na európskej úrovni čeliť kriminalite, ktorá sa týka aj európskych záujmov, resp. finančných záujmov Európskej únie, ale aj niektorých ďalších trestných činov, ako sú karuselové obchody s DPH. To znamená, hovoríme o takej kriminalite, ktorá má cezhraničný rozmer. Nie, Európska prokuratúra nevyrieši naše domáce problémy, ani nemá riešiť naše domáce problémy. A nie je to naše vysvedčenie a nie je to zároveň kritika Bruselu, pretože hlavný líder tohto návrhu a predsadzovania Európskej prokuratúry naozaj boli Nemci, Francúzi, vo veľkej miere potom aj Taliani, ale hlavne Nemci, Francúzi, ktorí argumentovali vlastnými číslami, a tá DPH sa tam dostala kvôli tomu, že práve nemeckí poslanci argumentovali vlastnými číslami, o koľko prichádza Nemecko tým, že nie je efektívna cezhraničná spolupráca. Toľko zo skúsenosti.
Zároveň musím povedať, že európskeho prokurátora predpokladala už a predpokladá Lisabonská zmluva, čiže to nevzniklo teraz v poslednom roku, keď sme sa zľakli, čo sa deje v Maďarsku, v Poľsku, nebodaj na Slovensku, ale to je téma, ktorá sa diskutuje už dlhé roky a teraz vyústila do konečnej podoby. A, samozrejme, že vo výsledku bude úspešný ten projekt vo veľkej miere aj od toho, akí kvalitní ľudia zasadnú v inštitúcii, ktorá sa volá Európska prokuratúra, a naša zodpovednosť je dať tam čo najkvalitnejšieho človeka, samozrejme, za Slovensko.
A preto som vďačná za konštruktívnu debatu, pán poslanec Beblavý, pretože ja som tiež presvedčená o tom, že v tomto návrhu zákona sa podarilo ministerstvu spravodlivosti urobiť lepší proces, lepšie nastavenie, než máme dnes v rámci všeobecnej prokuratúry. A ja pevne verím, že pokiaľ by boli nejaké dobré nápady, však, pán minister, tak určite je priestor sa o nich rozprávať, pretože – tak ako ste správne povedali – vo výsledku nebudeme vyberať my, ale bude vyberať niekto iný. A tiež si nechceme urobiť ani hanbu a máme záujem na tom, aby sme tam mali kvalitného človeka. Že to občas aj vieme, tak to asi tiež treba povedať, možno ste zaregistrovali, možno nie, ale Slovensko dnes má človeka na čele EUROJUST-u, ktorý požíva slušnú autoritu v rámci štruktúr Európskej únie. Čiže niekedy sa nám to podarí aj dokonca z liahne prokuratúry.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2018 10:05 - 10:07 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani poslankyňa Remišová, vy ste sa chopili, alebo spomenuli ste aj tému zaistenia majetku, o ktorej sa píše v samotnej správe generálneho prokurátora. Ja sa chcem v prvom rade poďakovať Generálnej prokuratúre za veľmi korektnú a intenzívnu spoluprácu na príprave zákona o zaistení majetku, ktorým má byť aj zriadená špecializovaná inštitúcia, to tzv. AMO, kde tú tému správy majetku by mala na seba prevziať Finančná správa. Boli to dlhé, ťažké, namáhavé diskusie. Nie jednoduché medzirezortné pripomienkové konanie a chcem zdôrazniť, že na úrovni vlády vznikol konsenzus na návrhu zákona v podobe, ako prišiel do parlamentu. Ten prešiel v zásade bez nejakých veľkých pripomienok ústavnoprávnym výborom, ale tu v parlamente sme ho už druhýkrát odsunuli na ďalšiu schôdzu.
Pripomínam, na tejto schôdzi bol len jeden hlas proti a to bol môj, pretože som na tom zákone pracovala a viem, čo obsahuje, viem, že v tomto rozsahu bol dohodnutý, a viem, že môže pomôcť. Je to odsúvané bez nejakej väčšej pozornosti, tak ja pevne verím, že na septembrovej schôdzi tento dôležitý posun, vždy môže byť každá právna úprava ešte lepšia, ale tento dôležitý posun v tejto téme, ktorý môže pomôcť, naozaj urobíme, pretože dnes mi nie je zrejmé, prečo by sme ho urobiť nemali, a neviem, aký je problém a súvisí to, samozrejme, aj s preukazovaním... (Ukončenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.5.2018 19:00 - 19:01 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som chcela povedať trošku viac v záverečnom slove, ale keďže je 19.00 hodín a končí nám zasadnutie pléna pre dnešný deň, tak v nadväznosti na veľmi kultivovanú odpoveď pani verejnej ochrankyne práv, ktorej to asi patrí byť s odstupom a kultivovanou, ja si v záverečnom slove dovolím možno len jednu poznámku vo vzťahu k dnešnej rozprave.
Ľudia sú rovní v dôstojnosti a v právach. Platí to aj pre pána poslanca Mazureka, v tom je tá demokracia ťažká. Ale aj vďaka vašej práci, pani ombudsmanka, to, verím, zvládneme.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.5.2018 17:56 - 17:57 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážená verejná ochrankyňa práv, dovoľte, aby som z poverenia výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny uviedla správu o prerokovaní uvedeného materiálu, tlač 899, v gestorskom výbore.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky pridelil správu o činnosti verejného ochrancu práv na prerokovanie Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny s tým, že výbor podá Národnej rade správu o výsledku prerokovania a návrh na uznesenie Národnej rady. Gestorský výbor v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady prerokoval správu o činnosti verejného ochrancu práv na svojej 40. schôdzi a svojím uznesením č. 82 odporúčal Národnej rade zobrať správu na vedomie. Návrh na uznesenie Národnej rady máte v prílohe k tlači 899a.
Pán predsedajúci, skončila som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

13.3.2018 18:13 - 18:15 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, dámy, páni, dovoľujem si predložiť informáciu o vydaných aproximačných nariadeniach vlády Slovenskej republiky v druhom polroku 2017 a o zámere prijímania aproximačných nariadení vlády v prvom polroku 2018. Informáciu predkladám na rokovanie Národnej rady na základe § 4 zákona č. 19/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podmienky vydávania aproximačných nariadení vlády Slovenskej republiky. Uvedené ustanovenie ukladá vláde Slovenskej republiky pravidelne polročne informovať Národnú radu o aproximačných nariadeniach vlády Slovenskej republiky vydaných v uplynulom období a o ďalšom zámere ich prijímania.
V hodnotenom období vláda Slovenskej republiky prijala a boli publikované 4 aproximačné nariadenia, ktoré sú uvedené v prílohe materiálu, ktorý máte k dispozícii. V prílohe č. 2 materiálu, ktorý máte k dispozícii, sú uvedené návrhy aproximačných nariadení vlády, ktoré vláda predkladá, predpokladá prijať v druhom polroku tohto roku. Celkom ide o 5 aproximačných nariadení vlády Slovenskej republiky.
Vzhľadom na legislatívnu aktivitu inštitúcií Európskej únie dá sa predpokladať, že bude nutné prijať možno aj viaceré aproximačné nariadenia vlády.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 18:08 - 18:11 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené dámy, vážení páni, predkladám na rokovanie Národnej rady návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon. Ide o návrh, ktorý bol vypracovaný na základe viacerých uznesení vlády, ktoré nám ukladajú transponovať smernice.
Konkrétne sa návrhom zákona vykonáva úplná transpozícia smerníc Európskeho parlamentu a Rady tak, ako sú špecifikované okrem iného aj v dĺžke zlučiteľnosti, pričom najväčšie zmeny prináša najmä transpozícia smernice o boji proti terorizmu. Okrem uvedenej smernice sa návrhom zákona transponuje aj smernica o procesných zárukách pre deti, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými osobami v trestnom konaní, a smernica o právnej pomoci pre podozrivé a obvinené osoby v trestnom konaní a pre vyžiadané osoby v konaní o európskom zatykači.
Súčasne sa návrhom zákona vykonáva úplná implementácia dodatkového protokolu k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu, pričom zároveň dochádza k zapracovaniu odporúčaní výboru expertov Rady Európy hodnotiacich opatrenia proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a medzinárodnej medzivládnej organizácii Finančného akčného výboru. Návrh zákona v trestnoprávnej rovine kompletne upravuje problematiku boja proti terorizmu vrátane financovania terorizmu a zohľadňuje všetky medzinárodnoprávne záväzky Slovenskej republiky v tejto oblasti. Východiskovou skutkovou podstatou je skutková podstata trestného činu teroristického útoku podľa § 419 Trestného zákona.
Za obsahovo nadväzujúce skutkové podstaty na uvedenú východiskovú skutkovú podstatu sa považuje skutková podstata upravujúca trestný čin niektorých foriem účasti na terorizme, skutková podstata upravujúca trestný čin financovania terorizmu, skutková podstata upravujúca trestný čin cestovania na účel terorizmu.
Návrh zákona bol vypracovaný v spolupráci s dotknutými štátnymi orgánmi, Generálnou prokuratúrou a ministerstvom vnútra a je výsledkom odbornej diskusie expertov týchto orgánov. Účinnosť predkladanej právnej úpravy sa navrhuje od 1. júla 2018 okrem bodu 2, 4, ktorý nadobúda účinnosť 1. júna 2019 z dôvodu zohľadnenia potrebného časového rámca na zabezpečenie materiálnych požiadaviek, ktoré sú nevyhnutné pre aplikáciu navrhovaného ustanovenia.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 18:01 - 18:06 hod.

Lucia Žitňanská Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie pléna Národnej rady predkladám návrh zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Návrh zákona bol vypracovaný na základe programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky v časti Trestná politika a väzenstvo, ktoré v tejto napĺňa. Návrhom zákona ďalej dochádza k realizácii Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2017, Akčného plánu boja proti daňovým podvodom 2017 - 2018 a Akčného plánu na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu.
Návrhom zákona sa zároveň vykonáva úplná transpozícia smerníc, smernice Európskeho parlamentu a Rady z 3. apríla 2014 zo zaistenia konfiškácie prostriedkov a príjmov z trestnej činnosti v Európskej únii.
Nosnou právnou úpravou je samotný zákon o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku.
Cieľom tejto právnej úpravy je zaviesť režim správy majetku zaisteného najmä v trestnom konaní, pričom táto právna úprava sa bude používať aj v rámci iných procesov, napríklad daňové konanie, výkon medzinárodných sankcií či preukazovanie pôvodu majetku.
Návrh zákona upravuje štátne orgány, ktoré budú zodpovedné za správu zaisteného majetku, práva a povinnosti osôb dotknutých v zaistení majetku a správcu zaisteného majetku, ktorým je Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky. S navrhovanou úpravou v čl. 1 úzko súvisí rozšírenie katalógu zaisťovacích inštitútov v Trestnom poriadku a celkovo zefektívnenie odnímania výnosov z trestnej činnosti v trestnom procese.
V čl. 2 sa uskutočňuje novelizácia Trestného zákona, v rámci ktorej sa navrhuje úprava niektorých tzv. daňových trestných činov, a to v nadväznosti na schválený Akčný plán boja proti daňovým podvodom, a týka sa to napríklad marenia výkonu správy daní. Súčasne dochádza v nadväznosti na požiadavky aplikačnej praxe k precizovaniu niektorých skutkových podstát trestných činov. Zavádza sa nová, nová skutková podstata trestného činu výroba a držba prostriedkov určených na krádež a nový druh ochranného opatrenia, zhabania časti majetku, ktoré bolo potrebné zaviesť do slovenského právneho poriadku v súvislosti s transpozíciou smernice Európskeho parlamentu.
V rámci novelizácie Trestného poriadku sa návrh zákona zameriava primárne na rozšírenie inštitútov slúžiacich na zaistenie majetku určeného na páchanie trestných činov, alebo ktorý je výnosom z trestnej činnosti. O zaistení majetku v prípravnom konaní rozhoduje prokurátor a v ostatných prípadoch sudca. V postupe pred začatím trestného konania je rozhodnutie prokurátora o zaistení majetku potrebné do 48 hodín potvrdiť sudcom pre prípravné konanie.
V nadväznosti na Akčný plán boja proti daňovým podvodom sa rozširuje využitie agenta, ktorý nie je príslušníkom Policajného zboru aj na oblasť daňových trestných činov, ako aj obzvlášť závažných zločinov spáchaných organizovanou skupinou alebo nebezpečným zoskupením.
V časti číslo..., alebo v čl. 4 sa v zákone o Policajnom zbore precizuje pôsobnosť Policajného zboru pri odhaľovaní daňových únikov, nezákonných finančných operácií, nelegálnych príjmov, nelegálneho majetku, financovania terorizmu a trestnej činnosti.
S touto zmenou bezprostredne súvisí aj novelizácia zákona o bankách a analogická zmena ako v zákone o Policajnom zbore sa navrhuje vykonať aj v zákone o orgánoch štátnej správy v colníctve.
Ďalšie články, v ktorých sa novelizujú ďalšie zákony, ide o novelizácie, ktoré sú vynútené samotnou hlavnou právnou úpravou, a síce právnou úpravou správy zaisteného majetku.
Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. júla 2018, odložená účinnosť k 1. januáru sa navrhuje vo vzťahu k úlohám Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky ako správcu zaisteného majetku s cieľom zabezpečiť organizačno-personálnu, procesnú a materiálnu pripravenosť Finančného riaditeľstva na výkon pre Finančné riaditeľstvo v novej pôsobnosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis