Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

18.10.2018 o 14:14 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 18.10.2018 14:14 - 14:16 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Iba by som doplnil, doplnil by som pána ministra, respektíve pána predsedu vlády, aby som zopár detailov z tej akcie priniesol. Policajti prišli do domu Jeana-Luca Mélenchona o siedmej hodine ráno. Zobrali počítače, mobilné telefóny a USB kľúče. Podľa Mélenchona sa správali hrubo, sácali ľudí na zem. Mélenchon hovorí, že nová vláda sa pošpinila. Pošpinila sa raziou v priestoroch jednej z hlavných opozičných strán. Nebolo to prvýkrát. Dve najväčšie opozičné strany vo Francúzsku sú kriminalizované, a to si treba uvedomiť, že Jean-Luc Mélenchon mal 20-percentnú podporu v prezidentských voľbách. A v situácii, kedy máte dve najväčšie opozičné strany zhodou okolností vyšetrované políciou, ktorá má, o ktorej hovorí Mélenchon ako o spolitizovanej a ako o politicky motivovanom čine, asi by sme sa mali vyjadriť, hlavne keď sa jedná o predstaviteľa, ktorý veľmi rád sa vyjadruje, ako som spomínal, vo vzťahu k našim susedom.
K Emmanuelovi Macronovi Jean-Luc Mélenchon povedal: "Keď prehľadávate môj počítač, viete veľmi dobre, že robíte niečo nekalé, skazené a nečestné." A naozaj mám pocit, že toto by sa v európskej demokracii diať nemalo. Ja len pripomeniem vyjadrenie GUE/NGL, frakcie Európskeho parlamentu, ktorá túto politickú raziu označuje za politicky motivovanú akciu. Takže len na dokreslenie, čo sa deje vo Francúzsku.
Ale, samozrejme, za odpoveď pánovi premiérovi, respektíve vicepremiérovi veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 20:13 - 20:15 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za konštruktívnu diskusiu. Kiež by takto prebiehali všetky diskusie v parlamente.
Čo sa týka námietky alebo poznámky pani poslankyne Smolíkovej, ja s ňou plne súhlasím. Bolo by dobré zamerať sa aj na tú zdravú stravu, ktorá je ale niekoľkonásobne drahšia. Pretože tie potraviny, a aj som rokoval s ľuďmi, ktorí práve zdravú stravu sa snažia propagovať, to sú ďaleko drahšie. Myslím si, že to je suma až trojnásobne vyššia. Pokiaľ by štát dokázal nazbierať dosť peňazí a ja verím tomu, že by to mohla byť jedna z priorít, ale neviem, či by to bolo také, také ľahké presadiť, tak by som bol všetkými desiatimi za. Teraz robíme to maximum pri vynaložení tých prostriedkov, ktoré máme, ale ja verím tomu, že nájdeme peniaze pre rodiny a deti. To by sme asi mali mať ako prioritu a možnože aj by sme sa mali trošku zamyslieť nad tým, že keď vieme nájsť peniaze na F-16 v ďaleko vyšších sumách, v desaťnásobných sumách, alebo na radary, tak a, preboha, na rodiny s deťmi nájsť peniaze jednoducho musíme.
Ja len pripomeniem, že to sú sumy také, že 120 miliónov euro. Ono sa to môže javiť veľké, ako veľká suma, ale keď si len pozriete, koľko zarábajú niektorí jednotlivci na Slovensku, ľudia ako Milan Filo má zárobok 700 miliónov euro, pán Jaroslav Haščák 900 miliónov euro, Ivan Chrenko zarobí 1,1 miliardy euro, alebo takéto majú majetky ľudia na Slovensku ako jednotlivci. A teraz štát nemôže nájsť 100 miliónov euro na deti? Tak to už naozaj nebláznime. Čiže som veľmi rád, že tá zhoda tu je. A aj keď súhlasím s tým, že tam je viacero problémov, ktoré treba riešiť v praxi, ako spomínal aj pán poslanec Janckulík, tak my sme predsa neobjavili teplú vodu. Toto bolo vo Švédsku, vo Fínsku, funguje to, vedia s tým pracovať a myslím si, že na Slovensku sa vieme týmito príkladmi inšpirovať. Čiže nevidím žiaden praktický problém. A opakujem, ide o rodiny, ide o deti a na toto by sme mali nájsť peniaze a spôsoby riešenia mali nájsť vždy.
Takže ešte raz veľmi pekná vďaka za diskusiu a verím tomu, že podporia všetci, čo sľúbili, tento zákon, ktorý môže pomôcť sociálnemu štátu na Slovensku. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2018 20:03 - 20:08 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte takisto veľmi stručne, aby som sa ako spolupredkladateľ vyjadril k tomuto zákonu. Nezvyknem sa vyjadrovať k veciam, ktoré sa netýkajú zahraničnej a európskej politiky na tejto pôde, parlamentnej pôde. Ale v prípadoch, ktoré považujem za mimoriadne dôležité, a v prípadoch, ktoré sú silne sociálne, si myslím, že by bolo dobré, aby som sa zapojil do diskusie. Ale budem naozaj stručný, aby som to nezdržoval, keďže je už po ôsmej hodine.
Len tri také širšie poznámky. Prvá sa týka toho, že oceňujem, že je tu zhoda naprieč politickým spektrom, a to je veľmi dôležité. Ja som to cítil, aj keď sme predkladali spoločne zákon, tzv. zákaz predaja cez sviatky, keď sme zakázali zadávať prácu predavačkám a predavačom počas sviatkov, tiež tu bola zhoda naprieč politickým spektrom s výnimkou jednej strany, SaS. Podobne je to aj teraz, s výnimkou tejto strany. Mám pocit, že všetky politické subjekty majú záujem podporiť aj tzv. obedy zadarmo. Počuli sme aj relatívne konštruktívny príhovor kolegu Krajniaka. Veľmi konštruktívne príhovory aj ďalších predstaviteľov opozície.
Viete, je to veľmi silne oceňujem, pretože jeden z najväčších úspechov strany SMER za posledných desať rokov je podľa mňa v tom, že sa nám podarilo posunúť celkovú diskusiu o sociálnych opatreniach na Slovensku veľmi silne doľava. Ešte pred 12 rokmi, ešte pred 15 rokmi, keby sme s takýmto opatrením prišli, tu už by hulákal Ivan Mikloš a Ľudovít Kaník o tom, akí sme boľševici, ako ideme gréckou cestou a podobne. A dneska, keď sa vôbec niekto ozve týmto spôsobom argumentácie, a urobil tak Richard Sulík, tak ho sám kolega z opozície Igor Matovič nazve asociálnym barbarom. A toto je presne ten spôsob, ktorý Slovensko potrebuje vniesť do diskusie. Buďme sociálnejší a nastavme tie parametre tak toho štátu, aby pomáhal ľuďom. Napokon v tomto prípade pomáhame deťom, a to už naozaj je asociálne barbarstvo, ak niekto chce toto spochybňovať. To je prvá poznámka.
Druhá poznámka. Samotná suma nie je naozaj veľká. Erik Tomáš to povedal, ide o opatrenie, ktoré môže stáť v závislosti od toho, koľko ľudí sa prihlási, od 80 do 120 mil. euro. Ja len pripomeniem, že kedysi v roku 2002, keď predával Ivan Mikloš Slovenský plynárenský priemysel a zabudol dať do zmluvy hedging, tak pripravil túto republiku o 250 miliónov euro, čo je dvojnásobok tej najvyššej možnej sumy, ktorú ideme dneska investovať. Len si to porovnajte, neschopnosť Mikloša, a my ideme pomáhať ľuďom a tá suma je porovnateľná.
Takisto keď sa pozrieme na tie výdavky, ktoré dávame, povedzme, na obranu. Teraz ideme kupovať radary za porovnateľnú sumu a nemám pocit, že by kričali kolegovia z SaS, že to je to najhoršie, čo táto vláda robí, ale v prípade sociálneho opatrenia okamžite sa zdvihnú a okamžite nadávajú ľavicovej, ľavicovým opatreniam. Čiže to je opäť taká ideologická zurvalosť, ktorej ja už prestávam rozumieť, ale, našťastie, ňou trpí už iba strana Sloboda a Solidarita a všetky ostatné opozičné subjekty, a to opakujem, oceňujem, sú v tomto smere ďaleko vyzretejšie.
Tretia, posledná poznámka. Týmto sociálnym opatrením, a opäť nadviažem na Erika Tomáša, nadväzujeme na tzv. škandinávsky sociálny model. A ja som veľmi rád, že pomáhame práve nielen tým najchudobnejším. Doteraz sme pomáhali tým najchudobnejším tým príspevkom, ale to je typický liberálny model sociálneho štátu, keď sa pomáha tým najchudobnejším a ostatní ľudia v spoločnosti už nemajú právo na štátnu asistenciu. Ten škandinávsky model spočíva v tom, že pomáhame aj tým nižším stredným vrstvám, všetkým ľuďom v spoločnosti. A práve toto je zmysel aj tohto zákona. Pretože strašne veľa ľudí na Slovensku, bežní Slováci sú nad tou hranicou chudoby, ale napriek tomu sa im žije ťažko a napriek tomu nedokážu dať deťom teplé jedlo a dávajú im rôzne, rôzne nezdravé jedlá len preto, aby prežili. A tento zákon dokáže pomôcť aj týmto rodinám s deťmi. A to je to kľúčové, že nepomáhať iba tým úplne najbiednejším, ale pomáhať tým nižším stredným vrstvám, ktorých je väčšina na Slovensku a ktoré si tú pomoc zaslúžia. A toto bola práve tá škandinávska cesta. Preto aj Švédi prijali v tom 73. za Olofa Palmeho tento zákon a Fíni ešte skorej, počas druhej svetovej vojny. To sú naozaj precedensy, kde nasledujme tých najlepších. A Švédom sa to vyplatilo. Vďaka tomu majú zdravšie deti, vzdelanejšie deti, menej je tam segregácie, menej je tam stigmatizmu sociálneho a majú aj zdravšie návyky. A tá švédska a fínska aj nórska, dánska spoločnosť je ďaleko v týchto veciach vyspelejšia.
Čiže som rád, že ideme týmto smerom, že sme mohli spolu predkladať tento zákon, ktorý ja považujem za jeden z najľavicovejších zákonov tohto roku, a som veľmi rád, že tá diskusia prebieha kultivovane a že vieme nájsť spoločnú reč aj s opozíciou, s výnimkou tej jednej strany, ale tá je asi nepoučiteľná.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.10.2018 11:28 - 11:28 hod.

Ľuboš Blaha
Ďakujem pekne. Dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 13.00 máme v miestnosti č. 30 výbor s predsedom vlády Petrom Pellegrinim. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.9.2018 11:11 - 11:11 hod.

Ľuboš Blaha
Ďakujem pekne. Dovoľte mi iba pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 12.00 v miestnosti č. 30 máme zasadnutie s rakúskym veľvyslancom a potom o jednej v tej istej miestnosti spoločné zasadnutie spolu so zahraničným výborom. Ďakujem.

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.6.2018 11:32 - 11:32 hod.

Ľuboš Blaha
Ďakujem. Dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 13.00 máme výbor v miestnosti č. 30 s tým, že o 13.20 začne spoločný výbor spolu so zahraničným výborom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.5.2018 11:24 - 11:24 hod.

Ľuboš Blaha
Ďakujem pekne. Dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 12.00 máme rokovanie v miestnosti č. 149. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.5.2018 11:06 - 11:06 hod.

Ľuboš Blaha
Ďakujem pekne. Dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 12.00 máme v miestnosti č. 149 výbor s rakúskym veľvyslancom k indexácii rodinných dávok. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.5.2018 17:12 - 17:13 hod.

Ľuboš Blaha
Ďakujem pekne, dovoľte mi pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že zajtra 8.30 hod. na tridsiatke máme výbor s predsedom vlády. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2018 11:56 - 11:58 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál si našiel taký pekný eufemizmus, že lojálny, a to sa tiahlo jeho prejavom, kde naozaj mi tá rétorika pripomínala tvrdé jadro stalinistov niekde z roku 1985, že buďme lojálni k tým Sovietom, k tým našim bratom a Sovietsky zväz na večné časy. A dnes ste si nahradili tú krajinu, hej. Už to nie je Sovietsky zväz na večné časy, už sú to Spojené štáty americké, ale je to tá istá rétorika, tá istá mentalita studenej vojny, a ten istý, áno, zopakujem to, tá istá etika gangu, etika klanu, etika kmeňa. To znamená, neviete vystúpiť za to, neviete byť principiálny. Keď raz máme nejaké princípy a vidíme, že aj Amerika robí zlé veci, robila ich v Iraku, v Afganistane, keď Západ robí vojny v Líbyii, v Sýrii, keď robia zlé veci v Latinskej Amerike, no tak to pomenujeme, keď sa dejú veci v Izraeli, tak to pomenujeme, a toto vy nedokážete, a preto budete naozaj vždy v zajatí tej mentality studenej vojny, ktorú ja plne odmietam, a myslím si, že je taká servilná a taká naozaj nezrelá, že, že dospelý človek by sa jej nemal takýmto spôsobom oddávať, ak nie je fanatik, ako boli možno niektorí stalinisti za bývalého režimu.
To, že sa pánovi Dostálovi nepáčia moje názory a že sa mu nepáčia názory Roberta Fica, to ja vnímam ako kompliment, to je, to ma naozaj teší, som veľmi rád, a kým ma bude haniť pán Dostál, tým budem vedieť, že to, čo robím, tak robím správne. A áno, máte pravdu, že moje názory na zahraničnú politiku plne korešpondujú s názormi Roberta Fica, a verím tomu, že s väčšinou voličov a sympatizantov strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, ale mám pocit, že vy si tak trošku dávate hlavu do piesku pred tým, čo a deje v Európe. Ako rastie tá euroskepsa, či už vidíte dneska situáciu v Taliansku, vo Veľkej Británii líder opozície Corbyn, ktorý hovorí veľmi podobné veci, ako hovorím ja, v Grécku Tsipras, v Portugalsku ľavicová vláda, v Maďarsku veľká euroskepsa, v Poľsku to isté, v Česku to isté, vo Francúzsku rastie Mélenchon aj Le Penová.
Viete, mne tak trošku pripomínate aparáčikov z roku 1988, ktorí si nič nepripúšťali.
Skryt prepis