Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

25.4.2024 o 14:16 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 25.4.2024 14:16 - 14:20 hod.

Robert Fico
 

Vystúpenie v rozprave 25.4.2024 14:14 - 14:15 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Nie. Mám veľkú zbierku kariet, ale žiadna nefunguje. Ďakujem za otázku. Považujem za veľmi správne, vážený pán poslanec, že vláda rozhodla a vymenovala splnomocnenca vlády, ktorý sa má zaoberať manažmentom COVID-u a dnes tu aj pán poslanec je s nami. Ja veľmi pozorne sledujem jeho výstupy a pochopiteľne čakáme na prvý komplexnejší výstup, ktorý určite bude prezentovať na rokovaní vlády Slovenskej republiky. V tomto okamihu, mi dovoľte, aby som vás oboznámil so závermi, pokiaľ ide o kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu, pretože išlo o kontrolu, ktorá sa realizovala v oblasti zdravotníctva za roky 2022 a 2023. A nech za všetko hovorí táto časť správy, ktorá je pomerne krátka, ale ktorá je absolútne výstižná. Prosím, toto nehovorí predseda SMER-u, ani predseda vlády, toto hovorí Najvyšší kontrolný úrad.
Poukázali sme na riziko nehospodárneho vynakladania veľkého objemu verejných prostriedkov na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré Slovensko v skutočnosti nepotrebuje. Proces dojednávania zmluvných podmienok, vedený Európskou komisiou, bol podrobený kritike viacerých inštitúcií, ako napríklad Európskeho dvora audítorov alebo Európskym ombudsmanom, z dôvodu nízkej transparentnosti. NKÚ
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.4.2024 14:10 - 14:14 hod.

Robert Fico
Len a len zhoršenie postavenia Európskej únie ako inštitúcie v očiach občanov. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

25.4.2024 13:55 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku. Migračný pakt je súbor legislatívnych iniciatív, ktoré prebehli cez orgány Európskej únie a ja môže s takou mierou spokojnosti povedať, že sme boli úplne od samého začiatku rozhodnutí, ako sa k tomuto paktu postavíme, pretože nám nevyhovuje a nie je dobrý. Dnes sme jediná krajina, ktorá vo všetkých štádiách prijímania týchto dokumentov argumentovala rôznymi postojmi a naši zástupcovia vo všetkých orgánoch Európskej únie, kde sa o tomto dokumente rokovali, sa buď zdržiavali hlasovania, alebo hlasovali proti. Je pravda, že tento dokument alebo tieto legislatívne iniciatívy prinášajú myšlienku určitej miery solidarity medzi členskými štátmi Európskej únie, ale my odmietame myšlienku povinnej solidarity, pretože podstata celého problému spočíva v tom, že buď prijmeme povinne stanovený počet migrantov, ktorý je určený pre Slovensko, v tomto prípade sa blížime k číslu 300 do jedného roka, alebo za každého takéhoto migranta zaplatíme, nazvime to, pokutu 20-tisíc eur, čo teda vychádza približne do šiestich miliónov eur.
Celý proces ešte bude mať dohru na národnoštátnej úrovni a, samozrejme máte právo sa rozhodnúť v parlamente, ako uznáte za vhodné, ale ja budem viesť určite kolegov poslancov za stranu, ktorej som predsedom, aby sme tieto legislatívne iniciatívy na vnútroštátnej úrovni nepodporovali a ani nerealizovali.
Dámy a páni, buď sme suverénne štáty, alebo nie sme. Buď sa krajina môže sama rozhodnúť, čo urobí, pokiaľ ide o migráciu, alebo potom to je len diktát, ktorý spôsobuje čím ďalej, tým viac škôd na imidži Európskej únie ako, ako takej. Ak sa dnes pozrieme na to, ako je vnímaná Európska únia, všetci oceňujú význam tejto inštitúcie. Mnohí však zdôrazňujú, že problém Európskej únie nie je vo forme a v tom, ako existuje, ale v líderstve, teda v ľuďoch, ktorí dnes určujú politiku Európskej únie. A práve tento pakt, ktorý stanovuje, že buď prijmete nelegálnych migrantov, o ktorých dohromady nič neviete, alebo za nich zaplatíte pokutu 20-tisíc, je jeden z krokov, ktorý zhoršuje imidž Európskej únie v očiach verejnosti, a to nielen teda slovenskej verejnosti, ale aj v zahraničí.
Situácia sa výrazne mení a dovoľte mi, aby som možno za jedným takým skokom od tejto témy odskočil, čo sa vlastne dnes deje v Európskej únii. A mali sme o tom zaujímavú diskusiu v rámci Európskej rady, kde sa opäť hovorilo o masívnej podpore pre Ukrajinu, pokiaľ ide o zbrane. Viete, že Ukrajina potrebuje predovšetkým systémy protivzdušnej ochrany, potrebuje veľa peňazí. Je to nielen rozhodnutie Európskej únie o štyridsiatich miliardách, je to aj rozhodnutie Spojených štátov o šesťdesiatich miliardách. To sú suverénne rozhodnutia Spojených štátov, ktoré my komentovať nebudeme. Ale zaujímavé je, že kým Európska únia podporuje vojnu na Ukrajine, tak robili prieskum, ktorý ukázal, čo si želajú občania Európskej únie. Občania Európskej únie si principiálne želajú mier. Doručenie mieru. A teraz je to obrovský konflikt, že na jednej strane doručujeme na Ukrajinu zbrane, peniaze, zbrane, peniaze a sankcie a pritom ľudia Európskej únie majú na to iný názor. To sa týka aj paktu ohľadne migrácie.
Kritika spočíva aj v tom, že kým na iné témy Európska únia venuje obrovské zdroje a obrovskú energiu, tak to, čo považujeme za dôležité, vynechávame. Ako príklad by som uviedol už spomínaných 40 miliárd eur, ktoré Európska únia schválila na nasledujúce štyri roky pre Ukrajinu a pritom na migráciu išli iba dve miliardy. Toto bolo predmetom kritiky, že toto sú hlavné témy, ktoré dnes máme, a rovnako je veľká kritika aj kvôli tomu, že nevenujeme dostatok pozornosti krajinám, kde migrácia vzniká. Tam musíme ísť. Tam musíme pomáhať. Jednoducho musíme sa chrániť.
Názor vlády Slovenskej republiky, ktorej som predsedom, poznáte. Ja som tento názor už prezentoval aj v minulosti, keď som vetoval pokus o zavedenie povinných kvót pre migrantov. V tomto prípade sa nikto nemôže čudovať, nikto sa nemôže na nás hnevať, ak budeme pokračovať v politike odmietania tohto migračného paktu, pretože je to pakt, ktorý popiera suverenitu jednotlivých členských štátov Európskej únie. Je to pakt, ktorý podľa mňa nič nevyrieši ohľadne migrácie a spôsobuje len a len zhoršenie postavenia Európskej únie ako inštitúcie v očiach občanov.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

25.4.2024 13:55 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Môžem poprosiť, kolegovia? Už to ide, ďakujem pekne, ďakujem. (Rečník reaguje na spustenie mikrofónu.)
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážená Národná rada, vážení členovia vlády, dovoľte mi, aby som podľa § 131 ods. 7 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním. Neprítomní sú títo členovia vlády:
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva, zastupuje ju ministerka zdravotníctva pani Zuzana Dolinková. Prítomný nie je minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, zastupuje ho ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. To isté platí aj v prípade ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera.
A potom sú neprítomní tí členovia vlády, ktorým neboli položené otázky. Je to podpredseda vlády a minister obrany, podpredseda vlády a minister životného prostredia, podpredseda vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku, minister pôdohospodárstva, minister vnútra, minister financií, minister dopravy, minister cestovného ruchu a športu a minister spravodlivosti.
Pán podpredseda, som pripravený v stanovenom limite odpovedať na otázky, ktoré postavili členovia parlamentu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 14:10 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Nepotrebujem šíriť, ďakujem pekne za otázku, ja nepotrebujem šíriť žiadne klebety. Opäť môžem prečítať zo správy o tejto ceste do Bruselu, ktorú napísal zástupca Národného bezpečnostného úradu, čiže mám oficiálny dokument a v tejto správe sa presne popisuje, čo robili títo úradníci a čo robili predstavitelia tretieho sektoru v Bruseli. Len tak zo zaujímavosti. Zástupcovia Centra boja proti hybridným hrozbám pán Milo z úradu vlády, pán Sawiris z GLOBSEC-u, pani Klingová informovali predstaviteľov Únie kriticky o situácii na Slovensku, žiadali Európsku úniu o pomoc, aby bola zachovaná demokracia a nezávislosť ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) procesu. Rozumiete tomu? My sme boli v opozícii a oni ako vládni predstavitelia žiadali Európsku úniu, aby na Slovensku bola zachovaná demokracia. Poukazovali na to, ako politicky nevhodné by bolo, ak by SMER a Robert Fico prevzali moc a vyhrali voľby. To čo je? To akože úradníci prídu na pôdu Európskej únie alebo do NATO a vybavujú si v Európskej únii nejaký zásah, dobre že nevolali po nejakých vojenských jednotkách, ktoré mali prísť na Slovensku a nás tu všetkých pozatvárať, keďže sa to pánovi Matovičovi a pánovi Lipšicovi nepodarilo. Veľmi negatívne vykresľovali situáciu na Slovensku. Veď čo, veď my sme nevládli, my sme boli predsa v opozícii, tu bola iná vláda, mali tu vládu pána Matoviča, mali tu vládu pána Hegera, potom mali vládu nezávislého pána Ódora, ktorý sa zrazu ako závislý objavil ako jednotka na kandidátke Progresívneho Slovenska. Veď si z nás robili srandu a teraz sú všetci prekvapení, keď sme vyhrali voľby, postavili sme vládnu koalíciu a bojujeme, že máme na mnohé veci jednoducho iný názor. Európska únia dokonca im odpovedala, že nevidí Slovensko v takom hroznom stave ako to vidia oni predstavitelia vlády. Aj po týchto diplomatických usmerneniach zástupca Centra pre boj s hybridnými hrozbami a úradu vlády neprestali so žiadosťami o aktiváciu pomoci z Európskej únie. Ich rétorika bola postavená na tom, že ak sa k moci dostane SMER a Fico, tak zo Slovenska bude určite druhé Maďarsko a Európska únia tak stratí plne hodnotného partnera. To čítam z oficiálnej správy Národného bezpečnostného úradu. Na tomto stretnutí ešte vystúpil zástupca veľvyslankyne, ktorý informoval o možnom stretnutí štátnych zástupcov s predstaviteľmi Facebooku, YouTube a iných platforiem, kde sa zdieľa nežiadúci obsah informácií podľa parametrov Centra boja proti hybridným hrozbám a úradu vlády. Toto stretnutie bolo špecificky žiadané v termíne pred voľbami, aby sa zaviedli nástroje v lokácii šírenia príspevkov opozičných strán v mediálnom prostredí. Vy ste sa fakt museli zblázniť všetci. To ste boli vy. Vy ste žiadali, chceli ste, aby nám na sociálnych sieťach blokovali naše opozičné príspevky. To akože vy ste demokrati naozaj veľkí, fantastickí. Opäť nevymýšľam, čítam z toho, čo napísal človek, ktorý priamo na tejto ceste bol. Obdobné informácie a vykreslenie situácie na Slovensku pokračovalo aj druhý deň na pôde NATO, kde predstavitelia úradu vlády a Centra boja s hybridnými hrozbami žiadali predstaviteľov NATO vedúci sekcie kybernetickej podpory o aktiváciu a vyslanie NATO tasks for teamu a taktiež o zahájenie kampane v prospech NATO a vládnych strán pred parlamentnými voľbami. Veď to je vlastizrada, to je sabotáž, čo ste robili a rehlite sa koľko chcete. A toto bude musieť byť vyšetrené. Ako mohli ísť úradníci štátni spoločne s predstaviteľmi tretieho sektoru do Bruselu a žiadať zásah Európskej únie proti opozícii. Ako ste mohli žiadať, aby ste nám, aby nám boli vymazávané príspevky sociálnych sieťach, ako ste mohli žiadať od NATO, aby poslali nejaký tasks for na Slovensku a zabojoval proti nám. Nemám toľko času, aby som to prečítal celé, to je strašné čítanie, čo ste robili. Strašné. A napriek tomu, napriek tomu ste prehrali. To je celý váš problém. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 14:10 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, čo keby ste si urobili poriadok so svojimi poslancami. Vy sa správate tak neslušne, na všetkom sa rehlite, všetko vám je smiešne, v živote ste nič nedokázali ani jeden z vás, tak vás veľmi prosím, rešpektujte pravidlá hry, ktoré sú nastavené tým, že poslanec môže postaviť otázku aj opakovane a ja mám právo využiť časový priestor, ktorý mám k dispozícii. Predovšetkým chcem povedať, pani poslankyňa, že tam kde prezidentka by mala konať, tak zväčša nekoná a naopak robí protiopatrenia, ktoré sú do určitej miery prekvapujúce. Ja predpokladám, že teraz sa zase budú rehliť ako zmyslov zbavení, keď niečo poviem, ale poviem napríklad to, že pani prezidentka na jednej strane podpíše novelizáciu Trestného zákona a potom hneď podáva návrh na Ústavný súd. Spĺňal tento právny úkon pani prezidentky všetky zákonné náležitosti? Bol to vážne myslený úmysel podpísať zákon alebo to bola nejaká fikcia. To sú vážne otázky, ktorými sa možno budeme musieť niekedy, niekedy zaoberať. Pýtam sa, prečo pani prezidentka odsúhlasila novelizáciu Trestného zákona, keď s ňou toľko nesúhlasila? Prečo pani prezidentka nevyužila možnosť vetovať zákon a v rámci práva veta mohla predložiť celý rad pripomienok vrátane možno tých, ktoré sme aj my navrhovali, pretože dostala od nás návrh, ako môžeme vyriešiť problém, ktorý bol urobený ako problém samozrejme na poslednú chvíľu, lebo iný argument nebol a to je dĺžka premlčacích dôb. Pani poslankyňa, ako je možné, že od decembra tu máte zákon v podobe novelizácie, ale na to, že tam sú premlčacie doby zmenené, si spomenuli v treťom čítaní. Tak je to samozrejme obyčajná politická taktická hra. My máme svoj odborný názor na premlčacie doby, pretože premlčacie doby boli desať rokov od roku 1961 až do roku 2005, potom prišla novelizácia alebo rekodifikácia Trestného práva z dielne pána Lipšica, prišli veľmi prísne tresty a radikálne predĺženie premlčacích lehôt. Po vecnej odbornej stránke všetci veľmi dobre vieme, že po pätnástich rokoch nemáte šancu vyšetriť nejaké znásilnenie alebo podobný trestný čin. Čiže pre nás to je vecný problém, ale ak teda tento vecný problém má byť nastolený ako základná prekážka schválenia novelizácie Trestného zákona, tak sme podali pomocnú ruku a prezidentka tento postup ale odmietla rešpektovať. Preto za týchto okolností očakávame, že sa bude rokovať o novelizácii Trestného zákona, ktorú sme predložili do parlamentu dnes, dnes ráno vláda rokovala v skrátenom konaní, navrhla teda v poriadku, ak vecne tvrdíte, že desať rokov je málo, tak sa vrátime do obdobia rokov 2005 až 2024, keď tá lehota bola dvadsať rokov, hoci si myslím, že je to totálny nezmysel takáto dlhá premlčacia doba, nemá sa ako uplatniť a uvidíme, do akej miery to potom budú myslieť poslanci vážne hlavne opozície, keď toľko kričali v tom treťom čítaní, že toto je najväčší problém, ktorý sa týka tohto, tohto zákona. Pani prezidentka sa obrátila na Ústavný súd, to nie je podanie, to je literárna práca, čo podala, keď tam nájdete výrazy, ktoré do podania právnického nepatria, ale je na Ústavnom súde, aby sa týmto návrhom zaoberal, aby rozhodol. My budeme postupovať pokiaľ ide o vládu, hovorím teraz za vládu, nemôžem hovoriť za Národnú radu tak, že využijeme všetky lehoty, ktoré máme k dispozícií, nikto z nás neporuší žiadny zákon a urobíme všetko preto, aby novelizácia Trestného zákona nadobudla účinnosť, tak ako sa snaží pani prezidentka urobiť všetko pre to, aby táto novelizácia účinnosť nenadobudla. Je na strane opozície, hrá čisto opozičnú hru. Pani prezidentka nie je nadstranícka, už sa ani nesnaží tváriť, že by bola nadstraníckou prezidentkou. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 14:05 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán poslanec. Áno, je pravda, že Ústava Slovenskej republiky ukladá hlave štátu, aby zabezpečoval riadny chod ústavných orgánov. Pani prezidentka má však svoj výklad a tvrdí, že tajná služba Slovenská informačná služba nie je ústavným orgánom, tak vraj nemá povinnosť zachovávať riadny chod tejto inštitúcie. Je pravda, že v prípade menovania riaditeľa SIS nie je pani prezidentka len poštárkou, ale môže sa rozhodnúť ak má dôvody na odmietnutie kandidáta, ktorého schválila vláda. Vláda navrhla na vymenovanie za riaditeľa SIS terajšieho štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti pána Gašpara, a keďže nie je ani obvinený nie je ani obžalovaný, nie sú o ňom žiadne informácie, ktoré by ho diskreditovali, ale pani prezidentka ho nechce vymenovať, no tak si našla slovnú hračku, že v podstate nemá žiadnu lehotu na vymenovanie riaditeľa, že to môže počkať niekoľko mesiacov, a že by to vraj mal urobiť už prezident, ktorý vni, vzíde z nasledujúcich prezidentských volieb.
Tajná služba nie je v dobrom stave, pretože kto sledoval vývoj v rokoch 2020 až 2023 vie, že dvaja riaditelia tajnej služby boli zadržaní. Jeden bol vzatý do väzby aj strávil vo väzbe pomerne dlhý čas a rovnako boli títo ľudia aj obvinení. Samozrejme, že boli obvinení na základe vymyslených dôvodov, pretože ich stíhanie zapadalo do mechanizmu boja s opozíciou cez prostriedky Trestného práva. Za týchto podmienok považujem za veľmi zvláštne, že pani prezidentka nechce vymenovať riaditeľa tajnej služby a v podstate tú službu riadi jeden z námestníkov, ktorého poveril v posledný deň svojej funkcie ešte predchádzajúci riaditeľ tajnej služby pán Aláč. Toto je však neudržateľné, a preto nám nezostáva nič iné, len na jednej strane vyzývať pani prezidentku, aby si splnila svoju povinnosť. Veď predsa ak má pocit, že kandidáta chce odmietnuť, nech dá nejaké dôvody, a potom my predložíme nejakého iného kandidáta alebo tento kandidát sa bude brániť súdnou cestou alebo cestou Ústavného súdu Slovenskej republiky. Rovnako však chcem povedať, že my nie sme malé deti, môžem vás informovať, že do niekoľkých dní bude táto situácia vyriešená a bude mať Slovenská informačná služba riadne vedenie so všetkých čo k tomu pochopiteľne patrí. Ak nebude konať pani prezidentka, budeme konať my.
Pani prezidentka úplne nezakryte sa stavia na stranu opozície, pretože má pocit, že nevymenovaním riaditeľa SIS prehĺbi krízu, ktorá je vo vnútri tohto orgánu, čo nám môže spôsobiť ťažkosti. A už vôbec si nevie predstaviť, pretože nerozumie politike, že by na čele Slovenskej informačnej služby mohol stáť nominant vládnej koalície, ale prepáčte, ja nemám žiadny pocit, že by som mal dať návrh na vládu, aby riaditeľom SIS bol niekto z Progresívneho Slovenska alebo z KDH, pretože SMER je najsilnejšia politická strana aj pokiaľ ide o voľby, tak si nárokuje svoje právo, aby predseda vlády, ktorý pochádza z tejto politickej strany mohol navrhnúť vláde kandidáta na riaditeľa SIS a očakávame od pani prezidentky, že bude rešpektovať výsledky parlamentných volieb. Toto však pani prezidentka nechce, už úplne odhodila akékoľvek zábrany. Postavila sa na stranu liberálnych médií, opozície, mimovládnych organizácií a robí všade zle, kde len môže zle robiť. Ja som jej to povedal tisíckrát, pani prezidentka dopadnete ako pán Kiska. Ona dopadne ako pán Kiska. Ja chápem, že je nahnevaná, lebo jej nedovolili znovu kandidovať. Ona chcela veľmi kandidovať, ale jej povedali, že bohužiaľ, bohužiaľ pani Čaputová, nemáte na to, aby ste boli úspešná pri ďalšej voľbe, tak vo svojej zúrivosti teda na jednej strane to musí prehltnúť a na druhej strane musí poslúchať svojich pánov, ktorí jej zaplatili kampaň, voči ktorým má svoje záväzky. Je to smutný pohľad na prezidentku Slovenskej republiky, ale takto to už je. Pani Čaputová dopadne presne tak isto ako dopadol pán Kiska. Ďakujem pekne. (Potlesk.) Ďakujem za slovo. Pán premiér, ja by som chcela vlastne počuť pokračovanie a teda sa pýtam (Potlesk.) ohľadne pani prezidentky a jej vlastne uhoľ pohľadu na túto situáciu, ktorú urobila. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 14:05 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán poslanec. Áno, je pravda, že Ústava Slovenskej republiky ukladá hlave štátu, aby zabezpečoval riadny chod ústavných orgánov. Pani prezidentka má však svoj výklad a tvrdí, že tajná služba Slovenská informačná služba nie je ústavným orgánom, tak vraj nemá povinnosť zachovávať riadny chod tejto inštitúcie. Je pravda, že v prípade menovania riaditeľa SIS nie je pani prezidentka len poštárkou, ale môže sa rozhodnúť ak má dôvody na odmietnutie kandidáta, ktorého schválila vláda. Vláda navrhla na vymenovanie za riaditeľa SIS terajšieho štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti pána Gašpara, a keďže nie je ani obvinený nie je ani obžalovaný, nie sú o ňom žiadne informácie, ktoré by ho diskreditovali, ale pani prezidentka ho nechce vymenovať, no tak si našla slovnú hračku, že v podstate nemá žiadnu lehotu na vymenovanie riaditeľa, že to môže počkať niekoľko mesiacov, a že by to vraj mal urobiť už prezident, ktorý vni, vzíde z nasledujúcich prezidentských volieb.
Tajná služba nie je v dobrom stave, pretože kto sledoval vývoj v rokoch 2020 až 2023 vie, že dvaja riaditelia tajnej služby boli zadržaní. Jeden bol vzatý do väzby aj strávil vo väzbe pomerne dlhý čas a rovnako boli títo ľudia aj obvinení. Samozrejme, že boli obvinení na základe vymyslených dôvodov, pretože ich stíhanie zapadalo do mechanizmu boja s opozíciou cez prostriedky Trestného práva. Za týchto podmienok považujem za veľmi zvláštne, že pani prezidentka nechce vymenovať riaditeľa tajnej služby a v podstate tú službu riadi jeden z námestníkov, ktorého poveril v posledný deň svojej funkcie ešte predchádzajúci riaditeľ tajnej služby pán Aláč. Toto je však neudržateľné, a preto nám nezostáva nič iné, len na jednej strane vyzývať pani prezidentku, aby si splnila svoju povinnosť. Veď predsa ak má pocit, že kandidáta chce odmietnuť, nech dá nejaké dôvody, a potom my predložíme nejakého iného kandidáta alebo tento kandidát sa bude brániť súdnou cestou alebo cestou Ústavného súdu Slovenskej republiky. Rovnako však chcem povedať, že my nie sme malé deti, môžem vás informovať, že do niekoľkých dní bude táto situácia vyriešená a bude mať Slovenská informačná služba riadne vedenie so všetkých čo k tomu pochopiteľne patrí. Ak nebude konať pani prezidentka, budeme konať my.
Pani prezidentka úplne nezakryte sa stavia na stranu opozície, pretože má pocit, že nevymenovaním riaditeľa SIS prehĺbi krízu, ktorá je vo vnútri tohto orgánu, čo nám môže spôsobiť ťažkosti. A už vôbec si nevie predstaviť, pretože nerozumie politike, že by na čele Slovenskej informačnej služby mohol stáť nominant vládnej koalície, ale prepáčte, ja nemám žiadny pocit, že by som mal dať návrh na vládu, aby riaditeľom SIS bol niekto z Progresívneho Slovenska alebo z KDH, pretože SMER je najsilnejšia politická strana aj pokiaľ ide o voľby, tak si nárokuje svoje právo, aby predseda vlády, ktorý pochádza z tejto politickej strany mohol navrhnúť vláde kandidáta na riaditeľa SIS a očakávame od pani prezidentky, že bude rešpektovať výsledky parlamentných volieb. Toto však pani prezidentka nechce, už úplne odhodila akékoľvek zábrany. Postavila sa na stranu liberálnych médií, opozície, mimovládnych organizácií a robí všade zle, kde len môže zle robiť. Ja som jej to povedal tisíckrát, pani prezidentka dopadnete ako pán Kiska. Ona dopadne ako pán Kiska. Ja chápem, že je nahnevaná, lebo jej nedovolili znovu kandidovať. Ona chcela veľmi kandidovať, ale jej povedali, že bohužiaľ, bohužiaľ pani Čaputová, nemáte na to, aby ste boli úspešná pri ďalšej voľbe, tak vo svojej zúrivosti teda na jednej strane to musí prehltnúť a na druhej strane musí poslúchať svojich pánov, ktorí jej zaplatili kampaň, voči ktorým má svoje záväzky. Je to smutný pohľad na prezidentku Slovenskej republiky, ale takto to už je. Pani Čaputová dopadne presne tak isto ako dopadol pán Kiska. Ďakujem pekne. (Potlesk.) Ďakujem za slovo. Pán premiér, ja by som chcela vlastne počuť pokračovanie a teda sa pýtam (Potlesk.) ohľadne pani prezidentky a jej vlastne uhoľ pohľadu na túto situáciu, ktorú urobila. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 14:02 - 14:04 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa Remišová, poprosím trošku vkusu a slušnosti, ak môžem teda dovoliť. Dámy a páni, dovoľte mi, aby som podľa § 131 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku z dnešnej hodiny otázok ospravedlnil neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním. Neprítomní sú títo členovia vlády: ministerka zdravotníctva, zastupuje ju minister spravodlivosti pán Susko, ďalej minister práce, zastupuje ho minister spravodlivosti pán Susko, minister dopravy, zastupuje ho minister spravodlivosti pán Susko, minister cestovného ruchu a športu, zastupuje ho pani ministerka kultúry pani Šimkovičová a minister školstva Tomáš Drucker, zastupuje ho minister vnútra pán Matúš Šutaj Eštok. Ostatní členovia vlády, ktorým neboli postavené otázky nie sú prítomní, a to je podpredsedníčka vlády ministerka hospodárstva, podpredseda vlády minister životného prostredia, podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti, minister financií, minister pôdohospodárstva, minister investícií a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Pán podpredseda som pripravený v stanovenom termíne odpovedať na otázky, ktoré postavili členova Národnej rady.
Skryt prepis