20.
Kolegovia, v prvom rade sa chcem ospravedlniť za to, že ste museli čakať. Naozaj za celú dobu, čo som v parlamente, s týmto nebol žiadny problém. Nakoniec aj dnes počas hlasovania sa vymenil spravodajca, nikdy nikto nenamietal. Ale uznávam, že námietka bola oprávnená a dozvedela som sa to až po relácii, ak by som to vedela skôr, okamžite odchádzam, nie je o čom. Odchádzala som s tým, že veci sú zariadené. Mrzí ma, že ste museli čakať. Toto sa nerobí. Takže na začiatok toľko.
A teraz vecne, lebo je to celý deň taká emotívna diskusia. Je tu naozaj veľa negatívnej energie. Poviem až, že veľa zla a je to asi z nejakej časti tým, že potrebujeme mať videjká na facebook a z veľkej časti sú to úprimné obavy a na tú časť by som možno rada odpovedala, to, čo odpovedať viem.
To najdôležitejšie, čo chcem povedať, tento zákon umožňuje zachovať čo najviac slobody ľuďom. Počula som, že to tak nevnímate, a preto chcem povedať, ako to vnímam ja a prečo to tak vnímam. No, momentálne to máme nastavené spôsobom, že keď sa zhorší epidemiologická situácia, všetko sa zavre. A tento zákon hovorí, že miesto toho, aby sa všetko zavrelo, tak zaočkovaní budú môcť vstupovať, kam teda rozhodne Úrad verejného zdravotníctva a COVID automat. A zároveň neočkovaní takisto môžu všade vstupovať, pokiaľ si urobia test. Rozumiem, že namietate to, že teda mali by všetci, ale v tej situácii sa nám môže stať, že nám skolabujú nemocnice a napríklad aj dnes poisťovňa Dôvera, to je jedna poisťovňa z troch, dala tlačovú správu, kde hovorila o tom, že vďaka tomu, že bola vlastne zastavená normálna zdravotná starostlivosť a plánovaná, tak dvetisíc ľudí nezachytili, čo sa týka onkologických pacientov. Asi vám nemusím vysvetľovať, čo to spraví, keď nájdete niekomu neskoro nádor alebo zistíte, že sa mu upcháva tepna, že to sú akože otázky života a smrti. A preto je dôležité robiť nejaké opatrenia. Nedá sa to, aj rozumiem, že to chcete, aj my to chceme, že úplne nechať to tak, ale videli sme a vidíme aj v iných štátoch, čo to spôsobuje, my nemáme ešte takú zaočkovanosť a takú, takú imunitu, aby sme si mohli dovoliť znova takto riskovať. No, čiže toto je asi to najdôležitejšie. Vnímam to teda oproti dnešku, kedy je, má byť všetko zavreté, ako viac slobody a keby táto možnosť nebola, tak jednoducho jediná realita je tie regionálne lockdowny, čo asi nikto z nás nechce.
Hovoríte o tom, že je to ľudské právo. No, ja si nemyslím, že je ľudské právo šíriť nákazlivú chorobu. A viem, poviete mi, veď ja som zdravý, veď ja nie som nakazený, mne nič neni. A povie mi to drvivá väčšina tých ľudí úplne oprávnene, lebo to bude pravda. Ale bude tam nejaká časť ľudí, ktorí jednoducho nevedia a neúmyselne, nie s nejakým zámerom, ale reálne neúmyselne tú chorobu medzi sebou roznesú a potom máme teda tých veľa nakazených v nemocniciach. Nemôžete to vedieť, to je hlavný znak toho COVID-u, preto ten test.
Hovoríte o delení na dve kategórie. To nie je pravda. Ja to vnímam tak, že je to jedna kategória. Jedna kategória ľudí, ktorí dnes nemôžu, dnes zákon nedovoľuje, alebo možno si nedovoľujú, aby v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie a lockdownu mohli niekam ísť, a táto jedna kategória ľudí bude môcť vstúpiť, kam bude chcieť. Tá jedna kategória, to je jedna kategória, ľudia, ktorí môžu ísť na hromadné podujatia do prevádzok. A tá jedna kategória, jedni budú zaočkovaní, druhí budú otestovaní, ale je to jedna kategória slobodnejších ľudí. Aké dve kategórie?
Hovoríte, že očkovanie nefunguje, ale veď 96 % nových prípadov vo Francúzsku je predsa neočkovaných. Mali sme 750-tisíc pozitívnych v druhej vlne, 60-tisíc z toho skončilo v nemocniciach, 15-tisíc z toho zomrelo na COVID alebo s COVID-om, teda 15-tisíc na COVID alebo s COVID-om a 12 500 len na COVID. Úmrtia tvorili 2 % z pozitívnych a 25 %, štvrtinu, z hospitalizovaných. Dve tretiny hospitalizovaných boli nad 60 rokov, tri štvrtiny boli nad 50 rokov, 90 % všetkých našich úmrtí bolo nad 60 rokov, 97 % nad 50 rokov. Vakcína, akákoľvek, znižuje možnosť, že sa, že skončíte v nemocnici alebo že umrete, o skoro sto percent, 99 celá niečo, 96 až 99 celá niečo. Predstavte si, že v tom čase, keď sme mali takto plné nemocnice, by sme tam nemali trištvrte ľudí hospitalizovaných, že by sme nemali 90 % tých všetkých úmrtí. Jednoducho o tomto to je, že je dobré, keď teda sme očkovaní, a to, že teda to funguje, to boli u nás takéto dáta, bohužiaľ, takéto výsledky v časoch, keď sa ešte očkovať nedalo. Ale v Británii, kde už sa očkovať dá, tak tam 2 % z pozitívnych ide do nemocnice a iba 0,1 až 0,2 z pozitívnych umiera, čo je neporovnateľne menšie číslo. Ale v Británii je zaočkovaných prvou dávkou 67 % ľudí, 50 % ľudí oboma, nad 18 rokov je zaočkovaných 90 % populácie prvou dávkou a 65 % oboma. A starkí nad 60 rokov sú zaočkovaní na 95 %. To je ten rozdiel medzi očkovaným a neočkovaným štátom.
A hovoríte o tom, že veď očkovaný sa nakazí tiež. No, ale desaťkrát menej. To je, to znamená, že kým v treťom poradí jeden očkovaný nakazí troch, tak neočkovaný nakazí sto ľudí. To je teda dosť veľký rozdiel. A je to jednoducho objektívne nižšie riziko, ak je človek očkovaný a objektívne menej roznáša tú nákazu, preto je... (Spravodajkyni zazvonil mobilný telefón.) Prepáčte, ospravedlňujem sa... (Rečníčka na krátku chvíľu opustila rečnícky pult a vzala si z vedľajšej lavice mobilný telefón. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste nejak dokončiť myšlienku, lebo vám, čas sa nám naplnil.

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
To bolo presne upozornenie, že už je to tu. Posledné tri vety, že teda, že je to objektívne jednoducho pustiť tých ľudí do tých prevádzok a na tie podujatia.
Čo sa týka, čo sa týka slobody, práve o tom to je, o tom som hovorila.
A čo sa týka solidarity, o tom sú tie testy, na ktorých sa finančne budú solidárne podieľať všetci, aby aj tí, ktorí sa neočkujú, mohli vstupovať.
A ešte veľmi dôležitá vec. Hovoríte často o podmienenej vakcíne alebo experimentálnej. Páni, jediná experimentálna vakcína bol Sputnik. Podmienená vakcína nie je experimentálna. Podmienená vakcína bola každá jedna vakcína v takejto situácii, pretože nemáme čas. Znamená to, že výrobca mesiac čo mesiac posiela dáta, je to viac kontrolované ako bežne a mám pre vás dobrú správu, Pfeizer už podal teda žiadosť, aj bola prijatá Emou (European Medicines Agency, pozn. red.), na normálne fungovanie vakcíny, už nebude ani podmienená.
Takže za mňa toľko. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.