Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.12.2019 o 19:24 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.12.2019 19:24 - 19:25 hod.

Heger Eduard
Ďakujem pekne, pán predseda. V mene klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj ja vám chcem popriať požehnané a pokojné vianočné sviatky. V prípade, že by sme sa teda ešte nevideli do Vianoc. A samozrejme všetko dobré v novom roku, hlavne, aby tie voľby dobre dopadli. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 17:56 - 17:56 hod.

Heger Eduard Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Dostál, pár zaujímavých takých viet si tam použil. Sa mi veľmi páčilo, keď si povedal, že vlastne naozaj toto uznesenie je taký zdrap papiera, pretože my nemôžme zaviazať nezávislú inštitúciu, akou NBS-ka je. A dokonca som uvažoval nad tým, že možno práve ten list, keby, alebo e-mail Roberta Fica priamo Petrovi Kažimírovi by dokonca mohol mať ešte väčšiu váhu. Ale zase z hľadiska kampane by určite nemohol tak poslúžiť. Takže to na margo tejto poznámky. Ale áno, veľmi dobrá poznámka.
A ten záver, to bolo podľa mňa klinec, zlatý klinček celej tejto mimoriadnej schôdze. Áno, zlato v Anglicku bolo v bezpečí, na Slovensku nebude. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 17:29 - 17:31 hod.

Heger Eduard Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Začnem kolegom Muňkom. No, pán kolega, ty chceš vedieť prečo Poliaci. No vieš, ale my to rokujeme o vašom predloženom návrhu, a tam ste o Poliakoch nič nepovedali, ale ja chcem vedieť, prečo to chcete priniesť na Slovensko. To mi, to mi ani ty nevieš odpovedať a odo mňa chceš vedieť, prečo to nepriniesli Poliaci. Takže prečo to Poliaci? My tu dneska nerokujeme o poľskom zlate, o slovenskom. Ta vy povedzte, prečo to prinášate na to Slovensko a zároveň tvrdíš, že vlastne však to bude nasmerované do Európskej centrálnej banky. Tak kolega, predkladateľ Nemky, no zle si urobil to uznesenie, lebo tu máš, že na územie Slovenskej republiky, ale tuto kolega Muňuko už prezrádza, že vlastne to pôjde do tej ECB-čky, že tam máte nejaký plán. No výborne, už sme sa posunuli o krok ďalej, postupne to možno cez tie faktické s vami vyskladané a budeme vedieť celý príbeh. Asi nám to tu naozaj dávate takou formou puzzle, že proste ideme puzzle jedno za druhým a my budeme trpezlivo počúvať. Takže nesedí to, kolega Muňko, nesedí to. My chceme vedieť, prečo to má prísť na Slovensko. Poľské zlato nech si riešia Poliaci, ale mňa zaujíma, prečo to má prísť na Slovensko, lebo zatiaľ tu nebol jeden racionálny dôvod. A niečo to asi bude s tými bankami, lebo začalo to bankovým odvodom a si v tom bankovníctve doma. Ste naozaj doma, kolegovia, teraz proste ideme do banky ďalšej, už sme vybrali slovenské banky, teda zahraničné banky pôsobiace na Slovensku a siahame ďalej.
Zistili sme, že bank je dobrá karta a davaj banke v Británii zlato. Akože politicky určite zaujímavý nápad uletený, ale určite pred Vianocami veľmi zaujímavý do tejto predvianočnej nálady určite zapadá, len neviem, či zapadá do parlamentu, resp. si myslím, že vôbec sem nezapadá. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2019 17:10 - 17:23 hod.

Heger Eduard Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som na úvod predstavil, teda pozdravil divákov, ktorí sledujú tieto vystúpenia v noci, neviem, teraz som dostal jednu správu, ktorá ma tak potešila, že áno, že to ja tak rád sledujem, že veľa sa pritom učím aj o rôznych zákonoch a pod., tak predpokladám, že dnes sa diváci naučia o tom, ako funguje parlamentný kabaret. Pretože neviem, ako inak by sa toto dalo nazvať, či už tragédia alebo kabaret v Národnej rade. Myslím si, že obidve vystihujú veľmi dobre. Tá účasť na tejto mimoriadnej, dôležitej schôdzi je úplne veľmi silná. Je vidieť, že predkladatelia zobrali všetky, všetky svoje najsilnejšie zbrane a vyrazili do parlamentného bufetu, ktorý je tu za sálou a proste už, už delia zlato. Podľa mňa tam už sa to zlato delí, ktoré sa dovezie, celá koalícia už delí zlato, už proste si hovoria kto ktorú tehličku.
Mrzí ma to pre samotného predkladateľa, pretože tešil som sa na to odôvodnenie. Úprimne poviem, tešil som sa na to odôvodnenie, ale nič sme sa nedozvedeli. Nič sme sa nedozvedeli, iba to, že je tu zlatá horúčka, že nastal čas zlatej horúčke, zlatej horúčky Roberta Fica a tak, ako už zaznelo, nikto z predkladateľov alebo ani z tých, ktorí hlasovali za schôdzu, nie sú pripravení, čiže to môže vysvetľovať naozaj iba to, že už sa tešia, ako sa to odhlasuje, jak už budú deliť korisť.
Pripomeňme si trošku udalosti, pretože to, čo naozaj ľudí trápi, sú témy, ako napríklad zdravotníctvo. O tom sme sa tu tri mesiace chceli baviť. Čo urobila strana SMER? Čo urobil Robert Fico? Utopil túto tému. Modernizácia zdravotníctva je ten otlak, ktorý ľudí tlačí. A my sa tu ideme rozprávať o zlate? Akože, kolegovia, toto je úplný výsmech. Toto je naozaj kabaret v Národnej rade.
To, že tu chýba nejaký podklad a že kolegyňa Zemanová musí čítať list Národnej banky Slovenska, lebo ani predkladatelia si nedali toľkej námahy, aby zacitovali z dostupných zdrojov. To, že musí pán Bugár citovať z listu, ktorý, a obhajovať vlastne, pardon, nie obhajovať, napádať vôbec nezmyselnosť tohto kroku slovami Národnej banky, je ešte len dopĺňajúca absurdnosť celej tejto témy. Ale to, že je to zástupná téma, je nám úplne všetkým jasné. O tom svedčí aj účasť v tejto sále. To nám je úplne jasné. Ale poďme sa teraz chvíľočku povenovať tej samotnej téme.
Tu priamo v uznesení sa píše, že Národná rada Slovenskej republiky vníma riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou. Prepáčte, kolegovia, boli ste tu, keď minister financií ešte tento týždeň vystúpil v utorok a hovoril: "Prosím vás pekne, nestrašte tu, nestrašte tu opoziční poslanci s nejakou krízou. Čo to tu rozprávate, aká kríza? Však tu na Slovensku a v Európe všetko fičí, úplne je v poriadku." A zrazu z úst tej istej strany, môžme povedať z úst predsedu strany Roberta Fica počúvame, že sú tu riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou. Klobúk dole, páni! Schizofrénia v jednej strane jak vyšitá. Predseda strany spolu s predkladateľom tvrdí niečo úplne iné ako pán minister. Pán minister, kade chodí, pán minister financií, kade chodí, Kamenický, tak tade hovorí: "Tichúčko, tichúčko, žiadna kríza, žiadna kríza, všetko je v poriadku, úplne všetko ide podľa jak švajčiarsky stroj." Alebo ako pán Fico hovorí, že ako... Ako to hovorí ten váš predseda? Že ako namydlený stroj, či? Namazaný stroj, pardon, ako namazaný stroj, to je ten výrok, ktorý používa Robert Fico.
Na druhej strane tu zrazu počujeme, ale uvedomme si, ak je toto pravda, kolegovia, ak je pravda, že treba to zlato z Anglicka doviesť, tak sa pýtam, kde bol premiér Slovenskej republiky doteraz? Vláda zodpovedná za to? Kde bol minister financií doteraz? Kde bol guvernér Národnej banky Slovenska doteraz? Peter Kažimír, kovaný to odborník strany SMER. Kde boli títo páni doteraz? To je na okamžitú demisiu všetkých troch pánov. Ak tuto Robert Fico musí prísť ako záchranca Slovenska s nejakým uznesením a s nejakou mimoriadnou schôdzou na to, aby sme zachránili zlato z potápajúcej sa lode Británie, ako to pomaly sa snaží vykresliť, lebo všetci sťahujú zlato bez toho, aby povedal nejaké argumenty a vrhá tu tieň, zlý tieň na krajinu, ktorá tu doniesla investíciu Jaguar, teraz sa môžme obávať toho, že recipročne Briti stiahnu Jaguar? Idem do absurdností tejto schôdze, pretože tak absurdné je aj toto vaše odôvodnenie.
Takže títo páni by okamžite mali podať demisiu v tom prípade, pretože úplne, úplne im to pretieklo pomedzi prsty, zaspali a zachraňuje ich sám Robert Fico, pretože úplne zlyhali na plnej čiare. Toto je inými slovami akoby Robert Fico teraz povedal do tváre týchto troch pánov, chlapci, vy ste úplne k ničomu, celé ste to proste opomenuli, vy už nemáte viacej čo hľadať. Vyslovil im vlastne nedôveru. Týmto im vyslovil úplnú nedôveru.
A teraz, dobre, je tu debata o tom, že zlato by sa malo vrátiť. A otázka je: aký máte plán s týmto zlatom? Aký máte plán, kolega predkladateľ? To by nás zaujímalo. Idete vyrábať zlaté retiazky pre deti na Vianoce? Bude sa to rozdávať? Pretože nikde tu neni povedané, lebo v Anglicku to má nejaký výnos, ale nie sme s tým spokojní. Ale už nikto nepovie, čo to spôsobí na Slovensku, pretože dobre vieme, že Slovensko ako malá ekonomika, ktorá vôbec nemá trh a nevie obchodovať, ak by ste náhodou nevedeli, tak Veľká Británia a Londýn je považované za finančné centrum (reakcia z pléna), druhé, áno, druhé, ale ja som teda nechcel povedať rebríček, ale ako za finančné centrum, ale môžme povedať. Je to proste svetové finančné centrum. Na tom postavili celú kampaň. Tam sú tí najlepší, jedni z najlepších bankárov sveta. Kiežby Slovensko bolo také finančné centrum, kiežby Slováci nemuseli pracovať za pásom, ale mohli by byť bankári a mohli by sa voziť na drahých autách a mohli by mať platy, ako majú tí bankári v Londýne. Kiežby to tak bolo. Ale to nie je pravda.
My na Slovensku, zatiaľ Slovensko je známe ako montážna dielňa. Preto sem prišiel aj Jaguar, aby si tu dal montovať, ten Jaguar z Británie, ktorý si sem dal, dáva montovať svoje autá, ktoré uvidíme ako, aký to bude mať vplyv. Ale to už trošku, samozrejme, si z toho uťahujem.
Čiže toto finančné centrum ak niekto vie spravovať financie, ak niekto vie spravovať zlato, tak je to práve Veľká Británia, a tým sa jej nijako nepotrebujem zastávať, je to proste čistý, holý fakt. A my teraz sme si povedali, že nie, zoberieme to zlato a teraz donesieme ho na Slovensko. A čo s tým zlatom to budeme robiť? To sa pýtam, pretože ak ho tu uchováme, niekto ho musí strážiť. Nebude z neho absolútne žiadny výnos. Takto zlato ako tá ani nie, že komodita, lebo to neni ani investičné zlato. My ani nemáme investičné zlato, len aby ste pre porovnanie, ak by ste chceli vedieť, tak Slovensko má tých 31 ton zlata. Áno, sú krajiny ako napr. Spojené štáty, ktoré majú 8 tis. ton. Potom je krajina ako napr. ani už Veľká Británia si nedrží veľa zlata, na veľkosť krajiny má 310 ton. V rámci V 3 Slovensko má ešte teda najvyšší podiel, Češi už dávno pochopili, že zlato proste jednak kolíše jeho cena, už dávno, už dávno nie je mena naviazaná na zlato. V Európe myslím, že od roku 1914 už nie je naviazaná mena na zlato.
Čiže zabudnime na to, že naše peniaze sú kryté nejakým zlatom. Nie sú. V Spojených štátoch, myslím, že tam to bolo najdlhšie, to bolo, definitívne to skončilo od roku 1976. Takže vidíme, že zlato nekryje peniaze, čiže toto nie je cieľ zlata. A z hľadiska, čiže Češi úplne predali svoje zlato, lebo ako náhle prestalo teda fungovať, tak tá jeho cena sa rozkolísala a nie je to, nie je to nič čo by viete, musíte to automaticky každý rok preceňovať, keďže tá cena naozaj kolíše.
Maďari majú podobnú, podobnú veľkosť zlata, ale v percentách, v percentách Slováci majú ešte stále najvyšší podiel 21 % , ale sú krajiny, áno, Nemecko má 3-tisíc ton zlata. Lenže ono má aj to investičné zlato, a to je to, čo tu nikde neodznieva. To je to, na čo sme tu chceli počuť práve guvernéra Národnej banky Slovenska, ktorý predtým ako, alebo hneď potom ako pardon, predtým ako by podal demisiu, by povedal teda niečo nám o zlate, a potom by na záver povedal, prepáčte, nachytali ma na hruškách vlastní straníci bývalí, musím, musím teda končiť v tejto pozícii, ale poviem vám niečo o zlate ako to teda tá Národná banka Slovenska má. Ale žiaľ, teda je odcestovaný, takže nemohli sme sa toho dopočuť, chceli sme dať aj tuto procedurálny návrh, aby sme naňho počkali, ale je tu proste rýchle musíme konať, lebo ten brexit, ten brexit je proste neodkladný. Naozaj vidíme, že už, už proste naozaj, už to tu, už to tu sype. Však už sa iba trikrát prekladal, tak ešte uvidíme a však to je už komédia.
Takže teraz samotné to zhodnotenie. To, že je teda v Británii ako som povedal, v centre, finančnom centre, svetovom finančnom centre, prináša aj ako povedala kolegyňa Zemanová, proste používané v týchto obchodoch a prináša ako taký nejaký príjem, 5 mil. eur ročne. Áno, hodnota tohto zlata teda tých 31 ton je rádovo ako to tu vyčíslili kolegovia 1,377 mld. eur. Čo z hľadiska aj verejných financií je naozaj, však to je asi tak áno, výška deficitu tohto roku, toho vyrovnaného rozpočtu. Tak teda to je vlastne výška deficitu predpokladaná na tento rok. Takže asi tým sa má, možno to je to opatrenie, ktorým sa ako kvázi predstaví, že tak máme ten vyrovnaný, že rozpočtovo sme doniesli domov to zlato. To už sú scenáre, ktoré tu vyrábame na kolene, ale. Takže to zlato vidíme, že teda niekedy aj naše peniaze. V súčasnosti sa používa ja Národná banka Slovenska ho používa ako zábezpeku, pretože práve ten londýnsky trh so zlatom poskytuje vysoký stupeň likvidity na trhu. Zlato sa dá používať v tzv. tých zlatých swapoch, ako to bolo použité, čiže ako zábezpeka, ktorá nám dovoľuje si lacnejšie požičať, než získame na termínovanom vklade. Aj preto väčšina európskych centrálnych bánk ho tam má uložené. A v prípade malej ekonomiky ako je Slovensko, naozaj to nedáva žiadny rozumný ekonomický dôvod, čo pozitívne by mal priniesť tento manéver, aby sme to zlato priniesli na Slovensko. A to sa, to je práve aj to vyjadrenie tých bankárov, pretože práve v prípade menšej centrálnej banky, ktorá s ním nebude doma vedieť obchodovať, a to nebude s ním vedieť obchodovať, čiže uberáme sa o to, o ten príjem, ktorý ako tak máme v tej Británii. Používame ho na swapové obchody, to je to dôležité čo treba, aby tu zaznelo a samotný centrálny bankári hovoria, že to je neracionálne, že to je proste čisto populistický naozaj politický ťah, ktorý tu bol vymyslený ako zástupná, zástupná téma.
Takže toto je asi to najkľúčovejšie, keď si uvedomíme, že samotné to nedáva absolútne žiadny zmysel. Ak by prišiel sám guvernér asi by zazneli takéto slová z jeho úst, a potom by musel podať demisiu, že teda sklamal bývalého predsedu strany. Kolegyne, kolegovia, toľko k faktom. Tých faktov nie je veľa, ale tie fakty sú úplne veľavravné. Toto je záverečná bodka asi za tohtoročným parlamentom aj tohto volebným parlamentom a takisto ako rok končí Silvestrom a dobrým kabaretom, tak aj kolegovia zo SMER-u nám pripravili krásny kabaret v podobe zlatej horúčky, ktorý sa kľudne môže vysielať ako silvestrovské predstavenie 31. 12. 2019. Je to veľmi smutná rozlúčka s parlamentom v tomto volebnom období, ale na druhej strane veľmi výstižná a veľmi symbolická, lebo vystihuje práve aj spôsob vládnutia tejto vládnej koalície.
Takže, kolegovia, kolega predkladateľ, neviem teda, či ešte plánujete vystúpiť a povedať k tomu nejaké zásadné fakty, ktoré by nás presvedčili, prečo by to zlato malo byť na Slovensku. Ale keď nie, tak na jednej strane veľká vďaka za túto zábavu, na druhej strane úprimná sústrasť za to, že vy ste dostali toho "čierneho Petra" a musíte si to tu odsedieť v mene vášho predsedu strany.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 17:07 - 17:08 hod.

Heger Eduard Zobrazit prepis
Pán kolega Galek, ďakujem ti za tvoje vystúpenie, pretože jediné, čo dáva zmysel na tejto schôdzi, bol tvoj pozmeňujúci návrh, aby sa so zlatom nič nerobilo, pokiaľ nebude predložená kvalitná analýza, ktorá bude dávať vôbec nejaký zmysel na to, aby sa s týmto zlatom konalo. To bolo jediné zatiaľ, čo odznelo rozumné počas tejto schôdze. Ďakujem za to vystúpenie. Samozrejme, tento pozmeňujúci návrh podporíme, pretože budem na to reagovať viacej v ústnej, teda vo vystúpení. Je to proste veľká komédia, čo sa tu deje. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 17:03 - 17:04 hod.

Grendel Gábor Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Musím povedať, že za tie štyri roky som nezažil takú mimoriadnu schôdzu, na ktorej by sa neprihlásili do rozpravy ľudia, ktorí sú podpísaní pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, alebo ľudia, ktorí zahlasovali za otvorenie takejto schôdze. Jediné moje logické vysvetlenie je, že všetci títo ľudia sú si vedomí toho, že uznesenie, ktoré sem predložili, je v skutočnosti zdrap papiera, že to uznesenie nemá žiadnu právnu záväznosť, že Národná banka to môže rovno hodiť do koša. Alebo keď chce, tak môže to zlato doviesť bez problémov aj zajtra bez tohto uznesenia Národnej rady.
A druhá poznámka, nerozumiem tomu, prečo ste sa rozhodli s takýmto návrhom prísť teraz? Brexit nie je žiadna novinka. Takí Maďari napríklad rozhodli o dovezení zlata z Británie už v marci v roku 2018. A čo sa deje teraz? Prečo práve teraz? V tomto prípade jediné moje logické vysvetlenie je, že ste nechceli riskovať rozkradnutie tohto zlata, kým ste boli pri moci, a teraz, keď už viete, že idete do opozície, tak ste sa rozhodli, že už bude to zlato v bezpečí na Slovensku, už nie je problém ho doviesť domov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 10:35 - 10:37 hod.

Heger Eduard Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán kolega Dostál. Chcem zareagovať na pár vecí, ktoré veľmi dobre tu odzneli. A prvé je práve to skrátené legislatívne konanie. Áno, presne tak, lebo keď si zoberieme, keby to naozaj bolo poctivo myslené, tak priestor na diskusiu sa dal vytvoriť, lebo kľudne sa k tomu mohla urobiť ďalšia schôdza. Ako v tom nevidím žiadny problém, napríklad aj v januári. Ak by sme to naozaj chceli urobiť poctivo, ale mne z toho evokuje len jedno, že naozaj tuto koalícia nechce počuť naše riešenia, deklaruje, že má patent na rozum. A to ich riešenie, ktoré priniesli, tak to je proste hotové, finálne dovidenia, nepotrebujeme nič vylepšovať.
Ja osobne na druhej strane tam ale vidím práve tú medzeru, lebo ak napríklad aj včera ako pán minister vysvetľoval, že tí teda, ktorí budú v tej karanténe, tak budú poberať 80 % platu a teda nebudú robiť nič ako pri disciplinárnosti, ani, či ako sa to presne volá, tak ja by som akože ešte toto vedel akceptovať. Ale keď sa ten sudca uzná vinným, keď naozaj urobil, že sa zistí, že teda zaslúžene išiel do tej karantény a z tej karantény si vyzlieka talár, tak potom by podľa mňa mal vrátiť tých 80 %, lebo my sme mu vlastne len živili tú karanténu kvôli tomu, aby sa zistilo, že či teda je, alebo nie je vinný. Lebo ak sa mu doplatí tých 20 % po tom, ako sa očistí jeho meno, tak ak sa jeho meno neočistí, tak by tým pádom mal vrátiť aj tieto peniaze, ktoré bol v karanténe. A teda ak to správne chápem, to neni ten prípad. Takže ja by som tuto naozaj išiel omnoho tvrdšie, lebo príde mi to naozaj, že budeme tu financovať sudcov, ktorí nakoniec vyzlečú ten talár, ale dostanú ešte rok na rekonvalescenciu za 80 % platu. Takže to je taký môj laický pohľad. Ďakujem.
Budem rád ak to, pán minister, vysvetlíte. Ale reagujem na kolegu Dostála. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 10:19 - 10:20 hod.

Marosz Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Oslovím vás pani docentka, lebo v zásade, aby som naznačil možno aj ten prechod z toho parlamentného do toho akademického prostredia, ja vám chcem úprimne poďakovať. Ako člen ústavnoprávneho výboru som počas niekoľkých rokov aj ako neprávnik mal možnosť sledovať vašu prácu. Myslím si, že to bola práca systematická, práca, ktorá išla naozaj po podstate problémov v justícii, a mali ste snahu tieto problémy aj riešiť a tie riešenia ste prinášali. Myslím, si, že história si vás naďalej bude pamätať pozitívne. Ja vám úprimne, ľudsky chcem poďakovať za všetku tú dobre odvedenú robotu a želám vám veľa ďalších tvorivých síl a ďalších možno aj možností ovplyvňovať zlepšovanie súdnictva na Slovensku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2019 18:51 - 18:53 hod.

Heger Eduard Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Anka, zareagujem na teba. Ako vôbec, keď tak sledujem teraz tú diskusiu, tak si uvedomujem, že naozaj, že možno tak skĺzame do tej debaty práva žien. Osobne si myslím, že ak teda, tak poďme to rozšíriť možno aj o tie práva detí, ale potom, keď sa nad tým zamýšľam, že kde sa vlastne toto uberá, tak mi tak prišla tá myšlienka toho, že skúsiť sa vcítiť do situácie ženy, ktorá naozaj nechcene otehotnela, pretože to sú ženy, ktoré častokrát alebo teda, myslím si, že to sú ženy, ktoré volia tú myšlienku, že čo s tým teraz. A uvedomujem si, že hoci som muž a neviem sa do toho až tak vcítiť, ale dobre, poznám trochu ženy. Myslím si, že tá situácia pre tie ženy už samotná je dosť mizerná. Akože to musí byť dosť ťažká situácia, že žena sa ocitne s tým, že teraz nechcene otehotnela. A myslím si, že toto je optika, ktorou by sme mali nazerať na celú túto problematiku a pozrieť sa, že dobre, už sa to stalo, ako ti môžem pomôcť? Ako môžem pomôcť tebe a ako môžem pomôcť tomu životu, ktorý je v tvojom lone? Lebo dobre, hoci by sme mohli povedať, že tlkot srdca začne v nejakom šiestom týždni, mozog začne až v dvanástom a tak ďalej, môžme to to nejak tak rozkúskovať, ale vieme, že ten vývoj ide vývoj v človeka. A my to, čo som povedal včera, že my tu môžme ponúknuť tú alternatívu, smrť. To je to najrýchlejšie a najjednoduchšie povedať, choď na potrat. Áno, to je to, keď neurobíme nič, ale ja si myslím, že tu je tá výzva práve aj nás možno poslancov, nielen preto, že môžme zakázať niečo, ale že môžme niečo vytvoriť, nejaké prostredie. A myslím si, že táto optika je dôležitá, čiže mať na mysli tú ženu, ktorá sa ocitne už sama aj v tej zlej situácii a ona, keby počula túto debatu, tak by asi ani jedného z nás nepochválila a by sa pýtala, čo chcete pre mňa urobiť, ako mi chcete pomôcť, ako mi chcete pomôcť, aby som mohla z tejto voľby čo najlepšie vyjsť bez toho, aby som mala traumu z toho, že som musela zabiť vlastné dieťa, a bez toho, aby som musela dieťa dať niekde, ani neviem kam. Čiže toto je podľa mňa tá logika,ktorú by sme tu mali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.12.2019 17:09 - 17:09 hod.

Shahzad Silvia
Chcela by som poprosiť o opravu hlasovania 149, chcela som sa zdržať. Ďakujem.
Skryt prepis