Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

5.12.2018 o 18:22 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Uvádzajúci uvádza bod 5.12.2018 18:22 - 18:25 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som chcel povedať jednu vec. Emočnú už som vysvetlil. Treba povedať, že na Slovensku je veľmi veľa poľovníkov a nie všetci sú bezcitní ľudia. Nie všetci by dokázali zastreliť psíka pred malým dievčatkom, ktoré potom bude plakať a už ho nikdy neuvidí. Toto neurobia všetci. Môžeme si povedať, že skutočne drtivá väčšina týchto poľovníkov naozaj sa stará o ten les. V zime chodia kŕmiť tie srnky, donesú im sena, soli a ja neviem čoho všetkého možného. Ale stále sa medzi nimi nachádza dosť nespratníkov, ktorí sú ochotní tento zákon, ktorý chceme zmeniť, zneužívať.
Tunak bolo povedané, že však na to sú orgány činné v trestnom konaní. No, oni nemôžu urobiť nič, pokiaľ ten poľovník má právo toho psa zastreliť a on ho zastrelí. A tým to skončilo. A preto touto, týmto naším návrhom chceme túto vec zmeniť. To znamená, keď si teraz zoberete, že máme tu nejakú množinu slušných poľovníkov, ktorí to nikdy neurobia, tak tým to predsa nebude vadiť, keď aj tak to nerobia, nikdy by to neurobili a keď to nebudú môcť robiť, im to môže byť jedno, lebo sú slušní, Nikdy by pred tým malým dievčatkom toho psa nezastrelili alebo pred tým chlapcom.
Nemôžem ukazovať, ale mám tunak články, poľovník zastrelil psa pred očami malého chlapca. Ďalej, počas prechádzky im zastrelili psa. Majiteľ podal trestné oznámenie. Rodina Krnovcov z turčianskej obce Mošovce prišli o svojho psíka krutým spôsobom. A to sú čo za ľudia? To sú tí slušní poľovníci? Verte tomu, že nie.
Ešte raz hovorím. Apelujem na vás, kolegovia, skutočne drtivá väčšina tých poľovníkov je slušných a nikdy by to neurobila. Väčšinou majú sami psíkov poľovných. Nevedia si predstaviť, že by im niekto len tak mirnix-dirnix odstrelil toho psa. A týmto to vadiť vôbec nebude, lebo tí by to nikdy v živote neurobili. Potom tu máme malú množinu, ale obrovských egoistov, ja by som ich nazval až prasat, ktorí sú schopní toto urobiť a proti týmto sa my musíme postaviť, týmto to my musíme zakázať.
Takže vás chcem veľmi pekne poprosiť, aby ste podporili tento návrh zákona, aby sme to zakázali a, samozrejme, že aj my nie sme úplne padlí na hlavu a je nám jasné, že keď tento pes bude útočiť na nejaké vtáctvo alebo iné veci, tak nekompromisne ho treba odstrániť. Ale v prípade, že nie, tak nemá poľovník právo. Teraz to robili z plezíru. Chcete mi povedať, že pri decku, keď sa tmolí psík, tak ho odstrelí kvôli čomu, že tam naháňal divú mačku, lebo sa s ňou chcel spáriť? No určite nie. Alebo že tam drhol bociana? No tak ten tam nebol ani náhodou. Bol tam len jeden arogantný, sprostý človek, ktorý zastrelil pred malým dievčatkom psa. A proti týmto sa my musíme postaviť, vážení kolegovia.
Ďakujem velice pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 18:21 - 18:21 hod.

Kollár Boris
Ďakujem velice pekne. Ja si myslím, že keby sme to dostali do druhého čítania, treba zapracovať aj tieto myšlienky a podnety. Som za to, že to treba rozšíriť a pokiaľ máme len definovaných 60 druhov zveri, tak to treba absolútne rozšíriť, ale ja súhlasím s tým, čo si hovoril, a ďakujem ti za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 16:52 - 16:53 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Pán poslanec Uhrík, za nás ochranu života obhajoval pán Milan Krajniak. A myslím si, že dostatočne.
Pán Martinák, prepáčte mi to, pri všetkej úcte, tieto bláboly môžete rozprávať tomu dievčatku, ktorému zastrelili toho psa, o nejakej divej mačke, na to sa vám vykašle. To, ten psík, ktorý bol zabitý pred jej očami, to je taký emocionálny šok, čo nevyvrátia všetky tieto vaše tvrdenia o nejakých divých mačkách. A musím vám povedať, že veľmi rád, veľmi rád ohlásim celému Slovensku, všetkým chovateľom psov, že SMER chce strieľať psíkov a mačičky, lebo má problém s nejakou divou mačkou. Veľmi rád to každému ohlásim, že ste proti tomuto návrhu zákona a že veľmi radi to budete strieľať ďalej.
Ďakujem. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 16:50 - 16:50 hod.

Pčolinský Peter
 

Vystúpenie 5.12.2018 16:42 - 16:47 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, ja som predložil túto novelu kvôli jednej jedinej veci, lebo nám písalo strašne veľa ľudí, rozhorčených ľudí, a dal som ten prísľub v septembri; neviem, či si pamätáte, Slovensko bolo opäť pohoršené, pobúrené, opäť poľovník, arogantný poľovník zase zastrelil psa, myslím, že to bol pes, ktorý mal pomôcť adaptovať sa divým zvieratám, ktoré proste; bol na to cvičený; ktoré boli vychované v zajatí, ale bolo treba pomôcť mu adaptovať sa do voľnej prírody. Proste tento arogantný poľovník bez problémov tohto psa, ktorý mal týmto účelom, dá sa povedať, ochranárskym, bez problémov zastrelil.
Dneska sa mu nič nemôže stať, aj sa mu, samozrejme, nič nestalo, je to proste tvrdenie proti tvrdeniu, kto vám kedy zmeria, či bol 50 metrov alebo 56 metrov, 32 metrov. Proste pre mňa je neprijateľné, keď sme v tomto parlamente prijali zákon, že zviera nie je vec, keď je každému jasné, že ten jeho pes je, to je jak člen domácnosti. Veľa z vás, ktorí tuná sedíte, máte domáceho miláčika. Máte toho psíka a viete si predstaviť, že len tak vám to niekto z plezíru zastrelí, lebo môže? No a toto sa dneska deje. Strieľajú vám psy poľovníci, lebo môžu. Ja si myslím, že tí poľovníci majú dosť zveri v lesoch, tak nech sa vybíjajú, svoje, svoje vášne poľovné a ja neviem, svoj kopec adrenalínu niekde inde a keď už nič nevie picnúť, tak aspoň vám zastrelí psa. No to je úžasné! Fakt.
To znamená, že tento návrh zákona dávame len preto, aby sme týchto, týchto, týchto; nechcem sa expresívne vyjadriť; hlupákov, ktorý keď nezastrelí jeleňa, tak aspoň dobrého psíka vie odbachnúť, tak aby sme im to konečne zamedzili.
Písalo nám strašne veľa ľudí. Videli sme prípady, keď malému dievčatku pred očami zastrelili toho domáceho miláčika. To je, jak keby mu brácha zastrelili, prisámbohu, tí ľudia, to je, tých domácich miláčikov berú ako vlastnú rodinu. A keď taký psík zomrie po desiatich, pätnástich rokoch, tak plače celá rodina, dokonca mu idú vystrojiť pohreb. A my sa na to tuná budeme pozerať, ako tí poľovníci si to mirnix-dirnix strieľajú.
Ja som za to, že treba ten poľovný revír chrániť. Pokiaľ sa jeden pes z tisícov, z desaťtisícov utrhne a naozaj, že by mal dohoniť nejakú blbú líšku alebo nejakého zajaca, no tak prosím, tak je tam jasný dôkaz, roztrhá mi zajaca, vtedy nech ho zastrelí. Táto naša novela na to pamätá, ale to je jediná možnosť kedy. A nebude môcť ten poľovník tvrdiť, že to bolo 300 metrov, že to bolo 50 metrov, dvadsaťštyri. Proste im to zakážeme a fajka zhasla.
Priatelia, musíte si uvedomiť; ja vám poviem len čísla. V roku 2015 bolo zastrelených podľa informácií, ku ktorým sme sa dostali, 38 psov. V roku 2016 43, v roku 2017 zastrelili 66 psov. A to sú oficiálne štatistiky a tam za tých šesťdesiat, za tými číslami, ktoré som vám povedal, je 66 rodín, ktoré smútili za tým domácim miláčikom, lebo mi ho niekto sprosto odbachol. Lebo mohol. A ja si myslím, že tunák sme na to v tomto parlamente, aby sme ľuďom pomáhali, aby sme ich chránili pred nezodpovednosťou, aroganciou. A ja si myslím, že tí poľovníci majú fakt tej raticovej zveri tam dosť, majú tam dosť tých prasiat, majú tam dosť tých králikov, bažantov, zajacov, nech si to strieľajú, keď už tak silno potrebujú vraždiť. Ale aby vám strieľali domácich miláčikov, aby vám strieľali vašich bratov a sestry, preto lebo moje deti to berú, toho psíka, to jedného, druhého, ako svojho vlastného brácha. Tak toto, aby sme dopúšťali, ja si myslím, je nehorázne.
Prosím vás pekne, kolegovia, podporte tento návrh zákona a ochráňme tieto, tieto rodiny od týchto arogantných poľovníkov, česť výnimkám. Verím tomu, že je veľmi veľa tých ľudí, ktorí by toto nikdy nespravili. Ale, bohužiaľ, sa medzi nimi nachádza obrovské, obrovský počet arogantných hlupákov, ktorí sú ochotní vám zastreliť vašeho člena rodiny. Dokonca nemá problém pred tým malým deckom, pred tým malým deckom toho psíka zastreliť. To neni človek, to je zviera.
Ďakujem velice pekne za podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 5.12.2018 16:37 - 16:41 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážení kolegovia, vážené kolegyne, na dnešné rokovanie Národnej rady predkladám návrh novely zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve.
Zviera sa od septembra 2018 viac nemá na Slovensku považovať za vec, ale je v zákone definované predovšetkým ako živý tvor, cítiaca bytosť. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Podľa paragrafu, podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občiansko-právnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach, to neplatí, ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora.
Súčasné znenie zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov; sa zakazuje voľný pohyb psa vo vzdialenosti väčšej ako 50 metrov od osoby, ktorá psa vedie, mačiek okrem pohybovej vzdialenosti do 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby. Zároveň sa poľovnej stráži povoľuje usmrtiť v poľovnom revíre voľne sa pohybujúceho psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby, usmrtiť mačku voľne sa pohybujúcu po poľovnom revíri vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby, to sa nevzťahuje na mačku, ktorá je aj viditeľne označená.
V predmetných ustanoveniach zákona nie sú jasne stanovené podmienky, za akých môže člen poľovnej stráže, prípadne poľovník, za akých podmienok môže toto právo využiť. Súčasné znenie zákona dáva právo ľudovej, teda pardon, poľovnej stráži usmrtiť mačku alebo psa, ktorý sa ocitne v poľovnom revíri napríklad aj v sprievode majiteľa, pokiaľ pes odbehne od chaty alebo hospodárskej budovy.
Cieľom návrhu zákona je zamedziť možnému svojvoľnému usmrteniu psa a mačky v poľovnom revíri užívateľom poľovného revíru, prípadne poľovníkom. Právo usmrtiť psa alebo mačku bude mať poľovná stráž len v prípade, že pes alebo mačka bude prenasledovať alebo inak poškodzovať zver alebo vajcia pernatej zveri.
Návrh zákona je reakciou na intenzívnu spoločenskú požiadavku občanov Slovenskej republiky, aby došlo k zmenám aj v zákone č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, a navrhuje sa vypustiť možnosť svojvoľného usmrtenia psa a mačky v poľovnom revíri.
Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskych spoločenstiev a Európskej únie.
Novela zákona nebude mať žiadny dopad na rozpočet verejnej správy.
Vážení kolegovia, dovoľujem si požiadať o vašu podporu, neskôr sa hlásim do rozpravy. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2018 16:35 - 16:37 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Veľmi stručne. Vieme, aký je obrovský počet exekúcií na Slovensku, vieme, že najväčšie podvody sa dejú práve pri dražbách, práve pri tzv. dobrovoľných dražbách, kedy sú ľudia častokrát klamaní rôznymi zmluvami a rôznymi dodatkami v zmluvách.
Naším cieľom je ochrániť týchto ľudí, ktorí sa častokrát domáhajú svojich vlastníckych práv na súde a, bohužiaľ, vo väčšine prípadov neúspešne.
My tam vlastne navrhujeme také ustanovenie, v ktorom sa hovorí, že v prípade, ak sa spochybňuje platnosť záložnej zmluvy alebo boli porušené ustanovenia tohto zákona, tak môže osoba, ktorá tvrdí, že tým bola dotknutá na svojich právach, požiadať súd, aby určil neplatnosť dražby. Právo domáhať sa na súde určenia vlastníckeho práva tým ale nie je dotknuté.
Veľmi veľa ľudí nám za tie posledné tri roky písalo, akým spôsobom boli oklamaní pri týchto dražbách a nemali sa ako brániť, pretože zrazu zistili, že ich dom, byt sa ide dražiť, a naozaj už nemali tie možnosti, ako namietať tú dražbu, ktorú považovali za protiprávnu alebo poškodzujúcu ich vlastnícke práva. Práve preto im chceme dať možnosť, aby v prípade takýchto pochybností, keď majú pochybnosť o tom, že ich práva sú porušené, mohli sa domáhať na súde ešte počas dražby vysporiadania svojich práv.
Samozrejme, musíme povedať, že v žiadnom prípade to sa nedotýka vlastníckych práv, ak ich určí súd, čiže ide, ešte raz, len o to, aby sme pomohli ľuďom získať svoj majetok v prípade, ak boli podvedení alebo oklamaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2018 16:32 - 16:33 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, veľmi stručne. Dovoľujeme si predložiť návrh zákona, ktorým sa dopĺňa Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon o dobrovoľných dražbách.
V podstate cieľom tohto predloženého návrhu zákona je ochrániť právo dlžníka, občana Slovenskej republiky pred záložným veriteľom, ktorý si chce uspokojiť alebo domáhať sa uspokojenia zo zálohu, premlčanú pohľadávku a tým zabrániť podvodným konaniam pri realizovaní dobrovoľných dražieb.
Prijatím tohto návrhu zákona nevzniknú žiadne zvýšené nároky na výdavky zo štátneho rozpočtu, návrh nebude mať vplyv na ekonomický ani environmentálny vplyv, ani vplyv na zamestnanosť.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 16:28 - 16:38 hod.

Štarchoň Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, záujem mám. Vážený pán minister, vážené dámy, páni, poslankyne, poslanci, dalo by sa tu rozprávať veľmi dlho a ja som si povedal, že vnesiem trošku iný pohľad na túto problematiku, ktorá je tu aktuálne pertraktovaná, tak aby som nebol redundantný a aby ten príspevok možno mal aspoň trošku iný rozmer. Všeobecne totiž to prakticky riešili jednotlivé rozpočtované kapitoly z hľadiska štruktúry výdavkov či príjmových atribútov, a jednoducho čo viac povedať k téme. Moja asistentka, keď som jej hovoril, že si robím prípravu, tak mi hovorila, že vôbec o čom chceš ešte rozprávať, lebo povedané už bolo všetko. A naviac keď som sa zapozeral aj, aj do jednotlivých častí predkladaného návrhu a pozrel sa aj do rozpravy z minulého roka, tak som prišiel na to, že možno stačí zmeniť iba zopár čísiel a môžem hovoriť presne to isté. Ale dosť bolo tohto úvodu.
Skôr poviem niekoľko slov k tomu, aký je celkový rozmer predkladaného rozpočtu, pretože on je v podstate rozpočet pozitívnych prekvapení, či chceme, alebo nechceme. Tie pozitívne prekvapenia vychádzajú predovšetkým z konjunktúry, v ktorej sa práve nachádzame už nejaký ten dlhší čas, a predpokladáme, že pokiaľ sa nič nezmení, a výhľady sú veľmi pozitívne, minimálne na budúci rok, tak by ten rozpočet mal byť naozaj taký, aký je predkladaný. To znamená, že vyrovnaný. No a práve to, že je vyrovnaný, hlboko chválim a rovnako chválim aj, aj tie pozmeňovacie návrhy, ktoré predložil práve predseda výboru pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický, tie jednoducho naozaj treba podporiť.
Čo sa týka ale rozpočtu ako takého, tak je tu niekoľko problémových okruhov. Zopakujem presne to isté, čo bolo aj minulý rok - nuly. Mám rád nuly v rozpočte, pretože metodika síce ostala tá istá, pribudlo niekoľko zdôvodnení k jednotlivým rozpočtovaným položkám, čo je možné takisto pozitívne hodnotiť aj v kontexte princípu hodnota za peniaze, ale tie nuly sú tam stále. Je tu niekoľko častí, ktoré som si vybral a ktoré si dovolím okomentovať tak, aby som nebol redundantný.
Je tu jedna taká veľmi zaujímavá časť - ostatné výdavky. Páčia sa mi ostatné výdavky, lebo pri ostatných výdavkoch nájdete skutočne zaujímavé skutočnosti. A tak len, je to naozaj zaujímavé čítanie, ten celkový návrh, nielen tie ostatné výdavky, aby som ostatné výdavky, aby som bol presný. A tu je jedna kapitola výdavky na štipendium Martina Filka. Rozpočtovaných je 200-tisíc na rok 2018. Očakávaný stav je nula. Neviem, čo sa stalo, ale ja predpokladám, že realita bude naozaj iná. Ja viem, spadá to pod kompetenciu ministra školstva, len, predsa len keďže je to oblasť, ktorá je nám veľmi blízka, tak vzniká otázka, že čo sa vlastne stalo.
Ale veľmi zaujímavé sú výdavky na príspevky do medzinárodných organizácií. Tu pre zmenu rozpočtovaný stav bol niečo cez 22 mil. a očakávaná skutočnosť je pre zmenu nula. Skôr by som čakal opačne a vrátim sa k tomu, k ešte jednej takej trošku aktuálnejšej poznámke. Vcelku dobre vyznievajú zas pre zmenu výdavky súvisiace s nájmom budovy SZ v Bruseli. Predpokladám, že to môže byť Stále zastupiteľstvo Slovenskej republiky možno, rozpočtovaný takmer milión, minulo sa alebo očakávaná skutočnosť 217-tisíc a potom už len nuly. Výdavky na DEUS, DCOM. Najskôr som si musel zistiť, čo znamenajú tie skratky, ale viem, DataCentrum územnej samosprávy (pozn. red.: správne „DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy“) a Dátové centrum miest a obcí. Pre zmenu rozpočtovaných 3,5 mil., môžem hovoriť aj na eurá, ale podľa mňa je to zbytočné, pretože očakávaný stav alebo očakávaná skutočnosť bude opäť čo, nula.
Zas, naopak, mám rád nuly pri realizácii úloh vyplývajúcich z uznesení vlády. Tam sú nuly. Čiže rozpočtované za rok 2018. A čo sa týka návrhu, tam tiež sú rozpočtované nuly. A takisto aj výdavky na vybrané investície, rozpočtované v roku 2018 nula, plán 2019/20/21 - opäť nula. Očakávaná skutočnosť 26 700-tisíc a nejaké drobné k tomu.
Ale mám tu jednu krásnu perličku. A ja viem, to, to nie je na vás, pán minister, ale mne sa páči tento výdavok plánovaný. Plánovaný výdavok na, resp. rozpočtované výdavky na 100. výročie osláv vzniku Československej republiky 4 853 000,810 eura. Naozaj to sté výročie a takáto udalosť by si zasluhovala primeranú pozornosť. Viete, aká je očakávaná skutočnosť? Neuveriteľné, 47 500 eur. Nuž, nie som si celkom istý, že či na oslavu našej prvej štátnosti, ktorá tu bola, je to adekvátna suma, ale to je polemika.
Každopádne si dovolím znovu načrieť do týchto svojich poznámok, naozaj iba z tejto prvej kopy, tam to ďalej nebudem otvárať. A zaujímavé čítanie, čo sa týka aj výdavkov na zamestnancov vo verejnej správy, správe celkovo. Áno, rastú, zasluhujú si vyššie platy, sme radi, a tak, tak by to malo byť a je to správne, ale zaujali tam ma iné čísla. Počet zamestnancov, aký je očakávaná skutočnosť v roku 2018, a to je 418 178. V roku 2019, podotýkam, investujeme a ten rozpočet má množstvo kapitol, ktoré hovoria o digitalizácii Slovenska, o tom, že treba investovať do informatizácie Slovenska. To je skvelé! Naplánovaných je 426 123 zamestnancov, čo je o cca 8-tisíc ľudí viac. Kde sa tí ľudia akože tam zrazu objavili? A dobre, možno otázka laika, ale nespochybňujem, každopádne to je zaujímavý fakt.
Poďme ale ďalej. Ja... Toto bude asi že celkom pekné čítanie alebo veľmi aktuálne, lebo zobral som si starý spred roka môj, môj, môj príspevok do rozpravy. A tam poukázal na jednu takú zvláštnosť, tie nuly. A tak si dovolím oprieť sa práve o tento príklad z minulého roka a pozrieť sa na rozpočet a to je tá aktualita.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. V roku 2017, teda na rok 2017, čo sa týka príspevkov Slovenskej republiky do medzinárodných organizácií, bola rozpočtovaná, čo myslíte, aká veľká nula? No veľká nula. Nuž a očakávaná skutočnosť bola 24 339 269 eur. A pre zmenu aktuálny stav uvádzaný v predkladanom návrhu rozpočtu je 25 867 795 eur. A opäť keby sme sa pozreli na návrh na rok 2018, bola tam opäť jedna veľká nula. A aká je očakávaná skutočnosť na rok 2018? 31 175 060 eur. Skúste si tipnúť alebo odhadnúť, aký je návrh na budúci rozpočtovaný rok. Nula, je to presne nula. Ak teda niektorí tipovali. Naozaj na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ani na Ministerstve financií Slovenskej republiky netušia, že aj budúci rok nás takéto výdavky čakajú? Teda ja si myslím, že asi áno. Nespochybňujem, nespochybňujem, len poukazujem na skutočnosť, aký je veľmi veľký nepomer medzi tým, čo sa schvaľuje, a tým, aká je realita. A takýchto príkladov vieme nájsť veľa. Nemáme možnosť používať názorné pomôcky, ale ja to len takto ukážem predsa len. Môžeme sa teda pobaviť, ale môžeme sa zamyslieť, či predsa len niečo na metodike nezmeniť. Každopádne uvidíme, čo s tým celé bude, alebo teda čo sa bude diať. Každopádne ešte chcem aj pochváliť jednu vec a tiež si dovolím zalistovať, vyberiem jeden papier. A čo chválim, tak to je naozaj znižovanie hrubého dlhu verejnej správy, ktorý v pomere k percentám z hrubého domáceho produktu už tento rok bude pod 50 %, teda konkrétne očakávaná skutočnosť 48,7 %, čo je skvelý výsledok, a naplánovaných na budúci rok 47,3 %. Naozaj chválim, skvelé. Ale keď sa pozriete na nominálne vyjadrenie, tak ten dlh stále rastie.
A úplne záverom, pozerám, už asi veľa času nemám, tak to rýchlo poviem, lebo som si nemyslel, že tak veľa budem hovoriť. To je filozofická otázka, veľmi jednoduchá. Mali by sme sa podeliť s tými, ktorým je najhoršie. Snažíme sa predovšetkým zvyšovať napríklad minimálnu mzdu. Tá nám stúpla za posledných desať rokov rádovo o 200, resp. konkrétne 211 eur. Na tých, ktorí sú na tom najhoršie, nemyslíme. Mám tým na mysli jednu vec a to je skôr, ako som povedal, otázka ma zamyslenie a filozofická, je to problematika životného minima. Viete, koľko stúplo životné minimum za posledných desať rokov? O 20 eur.
A tým by som končil.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 12:38 - 12:45 hod.

Štarchoň Peter Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené dámy a páni, vážení poslanci, v prvom rade by som začal veľmi jednoducho, každú snahu, ktorá je zameraná na zvyšovanie bezpečnostných štandardov, treba podporovať a tento predkladaný návrh zákona patrí medzi ne. Jednak je aj v kontexte digitálnej ekonomiky a všeobecne procesov digitalizácie, ktorú máme okolo seba, viac než vítaný a naozaj nejdem spochybňovať jeho význam. A rovnako nejdem ani spochybňovať zas naopak pripomienky a výhrady, ktoré tu už odzneli, a možno s jednou by som akurát nadviazal na predchádzajúci príspevok, tá pripomienka sa týka predovšetkým účinnosti zákona.
Každopádne, toto moje vystúpenie je orientované niekde úplne inde, pretože sa venuje problematike samotného definovania online registračnej pokladnice ako takej. Ako som spomínal, keď niečo je dobré a funguje, a pokiaľ sú tu už nastavené nejaké štandardy a parametre, netreba automaticky negovať väčšinu z nich, ale práve naopak, je ešte lepšie ich dopĺňať a vylepšovať. Z definícií online registračnej pokladnice alebo z definície, ktorá je tu predkladaná, nie je celkom zrejmé, či chránené dátové úložisko je jeden funkčný celok, a vlastne to bude aj predmetom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, ktorý onedlho predložím, alebo teda začnem o ňom hovoriť.
Z môjho pohľadu je teda dôležité, aby chránené dátové úložisko bolo s online registračnou pokladnicou a zákazníckym displejom považované za jeden funkčný celok, a to predovšetkým z funkčného, z funkčnej, z funkčného dôvodu v zmysle fyzickej ochrany prístupu k nosiču údajov chráneného dátového úložiska a zároveň toto úložisko by mohlo byť aj chránené plombou, tak ako to bolo doteraz. Je totižto do istej miery nevyhnutné, aby tie údaje boli zhodné aj s údajmi, teda údaje v chránenom úložisku aby boli zhodné aj s údajmi tlačenými na účtenke a rovnako aj s údajmi zobrazovanými na displeji pre zákazníka. Keď tam bude plomba, minimalizuje sa akékoľvek možné porušenie alebo vstup neoprávnených osôb, pretože zapečatené pokladnica, zapečatené dátové úložisko s jednoznačným indetifikátorom úložiska dát zamedzia práve nezákonnej manipulácii so zariadením alebo časťami tak, ako je tomu aj doteraz. Každopádne existuje množstvo podvodov, ktoré zneužívajú nezabezpečené zariadenia a taktiež mnohé vychádzajú práve z toho, že zobrazujú iné údaje na účtenke, iné na zákazníckom displeji a mohli by teoreticky odosielať aj iné údaje na server Finančnej správy. Takto predkladaný pozmeňujúci a doplňujúci návrh by to teoreticky mohol riešiť, resp. nadviazať na to, čo funguje doteraz.
Pre lepšiu predstavu, všetci poznáme plynomery, elektromery, vodomery, tiež majú nejakým spôsobom meracie zariadenie zabezpečené a je chránené pred manipuláciou aj predpísanou plombou. Všeobecne takéto zabezpečenie je považované za, za štandardné, základné a zároveň aj nevyhnutné. Chránené dátové úložisko je zároveň zabezpečené aj nerozoberateľným krytom, no a bez práve plombovania by ktokoľvek mohol vstupovať do neho.
Z definície, čo je prekvapujúce, online registračnej pokladnice vypadol aj zákaznícky displej a ten zákaznícky displej má viacero funkčných dôvodov a z môjho pohľadu je nevyhnutnosťou ho zachovať aj ako preventívny nástroj na elimináciu potenciálnych daňových únikov, jednak súvisí aj s ďalšími zákonmi orientovanými na ochranu spotrebiteľa. Takto by do istej miery mohla vzniknúť právna neistota, pokiaľ by ten zákaznícky displej nebol priamo súčasťou aj predkladaného vládneho návrhu. No a v prípade vydania elektronickej účtenky je taktiež zákaznícky displej jediná možnosť kontroly spotrebiteľa na mieste, aby mohol naozaj sledovať, čo mu reálne bolo zaúčtované.
Toto sú približne hlavné dôvody, prečo predkladám pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa mení a dopĺňa takto:
V čl. I doterajšom bode 1 v § 2 písm. c) znie:
c) online registračnou pokladnicou súbor pokladničného programu chráneného dátového úložiska, tlačiarne účteniek, displeja zákazníka, hardvérových prostriedkov, ktoré zabezpečujú komunikáciu so systémom e-kasa prostredníctvom integračného rozhrania, ktoré zverejní Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky v zátvorke (ďalej len „finančné riaditeľstvo“) na svojom webovom sídle a ďalších prostriedkov, ktoré zabezpečujú plnenie povinností podľa tohto zákona, bodkočiarka, chránené dátové úložisko, tlačová jednotka a displej zákazníka sú umiestnené v spoločnom ochrannom obale zabezpečenom predpísanou plombou a tvoria jeden funkčný celok.
Toľko k pozmeňujúcemu a doplňujúcemu návrhu. Ďakujem za nielen podporu, nielen zo strany opozičných, ale možno aj koaličných poslancov.
Skryt prepis