Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.9.2019 o 14:03 hod.

Petra Krištúfková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 19.9.2019 15:58 - 16:11 hod.

Kollár Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Národná rada Slovenskej republiky má na dnešnom programe prerokovanie vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1555. Pričom v uvedenej rozprave sa chcem zamerať predovšetkým na body 77 až 85 uvedeného návrhu. Zaujali ma totiž predovšetkým ustanovenia, ktoré upravujú vodičské oprávnenia skupiny C a CE, ktoré podľa vášho návrhu možno udeliť aj žiadateľovi, ktorý dovŕšil vek 18 rokov, ak ukončil kurz základnej kvalifikácie. A taktiež vodičské oprávnenie skupiny D a DE, ktoré navrhujete udeliť aj žiadateľovi, ktorý dovŕšil vek 21 rokov a ukončil kurz základnej kvalifikácie.
Vo vašom návrhu zákona, pani ministerka, navrhujete teda umožniť udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel nákladnej a osobnej dopravy aj v nižšom veku, ako je to momentálne v súčasnosti. Motorové vozidlá skupiny C a CE, vozidlá určené na prepravu tovaru s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony a motorové vozidlá skupiny D1, D1E, vozidlá určené na prepravu najviac 16 osôb s dĺžkou do 8 metrov, možno v súčasnosti viesť po dovŕšení 21 rokov. Motorové vozidlá skupiny D a DE, vozidlá určené na prepravu viac ako 8 osôb okrem vodiča, možno viesť po dovŕšení 24 rokov. Tieto maximálne, pardon, tieto minimálne roky sú spoločné v rámci celej Európskej únie a vychádzajú zo Smernice 2006/126/ES o vodičských preukazoch. V dôvodovej správe uvádzate, že táto smernica však nejasne v istej miere pripúšťala tieto roky znížiť a to za predpokladu aplikovania Smernice 2003/59/ES aj na udeľovanie vodičského oprávnenia.
Smernica 2003 2003/59/ES sa primárne vzťahuje na vodičov profesionálov a na základe nej môžu vodiči viesť motorové vozidlá určené na prepravu osôb alebo nákladu len po získaní základnej kvalifikácie. Okrem toho musia v pravidelných intervaloch, na Slovensku každých päť rokov, absolvovať pravidelný výcvik. Základná kvalifikácia a pravidelný výcvik sa vykonáva v školiacich strediskách, ktorými môžu byť aj autoškoly, pričom kurz základnej kvalifikácie môže prebiehať súčasne s vodičským kurzom žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia. Kurzy základnej kvalifikácie môžu riadne, môžu byť riadne, trvajú 280 hodín, alebo zrýchlené, trvajú 140 hodín. Takto to máte stanovené v odôvodnení návrhu zákona.
Tu sa chcem trochu pozastaviť a zdôrazniť, že čo je najskôr potrebné zmeniť, že čo, pardon, tu sa chcem pozastaviť a zdôrazniť, že čo najskôr je potrebné zmeniť systém celoživotného vzdelávania vodičov profesionálov skupiny C a D. Pripomenul by som predovšetkým zákon č. 280/2006 Z. z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov, ktorého realizácia je dnes v praxi nedostatočná a viac teoretická než praktická. Vodiči si za to nechcú platiť a sedieť v učebni, lebo častokrát sú skúsenejší než školiteľ. Rovnako sa stačí pozrieť na okolité štáty, z ktorých to robíme najhoršie.
Zákon č. 280/2006 Z. z. vznikol na základe nariadenia Európskej únie, pričom každý členský štát si školenie vodičov profesionálov pretavil do svojej legislatívy po svojom. Rakúsko trénuje vodičov na cvičiskách a zvyšuje im zručnosti, ktoré aj skúsenému vodičovi chýbajú. Na Slovensku si posadíme, si posadíme vodiča pekne do učebne, ak tam vôbec prídu, rozdáme pečiatky za účasť a všetci sú vysmiati a spokojní. Tu je potrebná komplexná zmena celoživotného vzdelávania vodičov profesionálov skupiny C a D a nie pripúšťať, ale nie púšťať na slovenské cesty tínedžerov sediacich za volantom kamiónu alebo autobusu.
Pani ministerka, uvedomte si, že do akého rizika idete, do akého rizika vystavujete vodičov na slovenských cestách. A to nie sú len tí mladí ľudia, ktorí teraz si urobili vodičský preukaz, a dáte im 20-, 40-tonový kolos bez akejkoľvek zručnosti a akejkoľvek skúsenosti. Ale vy nielen že ohrozujete ich životy, ale vy ohrozujete aj životy nás všetkých, vás, vašich detí, vašej rodiny, nás všetkých preto, lebo kamión v rukách neskúseného vodiča, ktorý má 18 rokov, včera získal vodičský preukaz, je zbraňou. Stretnúť sa, akékoľvek iné vozidlo, ktoré neni kamiónom, stretnúť sa s takýmto niečím na ceste je rovná smrť. Akékoľvek auto o váhe 1000 kg, 2000 kg, keď sa stretne, tá fyzika nepustí, s takýmto 40-tonovým kolosom, nemáte šancu takúto zrážku prežiť.
A si uvedomte, pani ministerka, čo vy idete tunak páchať. Ja by som si na vašom mieste toto na zodpovednosť nezobral. Každá jedna smrtiaca nehoda takéhoto mladého človeka bude na vašich pleciach, pani ministerka, ja by som to na vašom mieste nerobil, len vás na to upozorňujem.
Takto to máte stanovené teda v odôvodnení zákona. Tu sa treba pozastaviť, zdôrazniť čo najskôr, že potrebné je zamedziť systém celoživotného vzdelávania vodičov profesionálov.
Vyzývam vás, pani ministerka, ako aj predstaviteľov koaličných strán na prehodnotenie návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke napriek odborným opakovaným pripomienkam schválila vláda SR na svojom júnovom zasadnutí novelu zákona o cestnej premávke, kde navrhuje zníženie veku na udelenie vodičského oprávnenia C, nákladné vozidlá, z 21 na 18 rokov.
Priatelia, uvedomte si jednu vec. Ja si veľmi dobre pamätám, ako ja som robil vodičský preukaz. Mal som 17,5 roka, začal som si robiť vodičský preukaz, v osemnástich som ho dostal a bol som vyklepaný ako Sparta. Neviem, či si pamätáte tie cigarety. Ako Sparta. A minimálne dva roky som bol úplne pokakaný. A keď som konečne, ako sa snažil akože už nepozerať na šaltovaciu páku, keď som preraďoval, áno, to sú začiatočnícke chyby, tak som si myslel, že som majster sveta. A teraz si predstavte, že by som mal za sebou 20-, 40-tonový kolos. Mal by som jazdiť spústy, tisíce kilometrov v únave, v zácpach, v horúčave. A toto vy idete teraz vystaviť, takúto neodbornosť. Veď to, to je obrovská zbraň a strašná nezodpovednosť, čo idete robiť.
Ja vás chápem, pani ministerka, že je problém s vodičmi, že je absolútny problém, že majú títo ľudia, ale keď chcete už pomôcť tomuto sektoru a nie sú konkurencieschopní, ja viem, že vás tlačia, tak potom sa dohodnite naprieč vašim, s vašimi koaličnými partnermi a znížte odvody týmto vodičom, alebo im vydotujte naftu, čokoľvek, ale nehazardujte so zdravím ľudí, nehazardujte s ľudskými životmi, pre boha živého. Tak keď chcete veľmi pomôcť, tak to urobte tak, aby ste nám nezabíjali na tých cestách detí. Veď si zoberte, aké sú tam nehodovosti! Myslím, že tu to moji kolegovia už pred chvíľočkou spomenuli, pani ministerka, vy to veľmi dobre viete. Keď si zoberiete po udelení vodičského preukazu tých prvých 5 rokov, tam je najvyššia nehodovosť, je to až 26 percent. A pritom tých ľudí je strašne málo, si zoberte, že ich je len 8 % a majú takúto vysokú nehodovosť. A vy týmto deťom, ktorí ešte nemajú žiadne skúsenosti, ste ochotná znížiť ten vek na 18 rokov.
Viete, ja mám dnes nabehaných 1,5 milióna kilometrov. A keď sa ma spýtate, si dobrý vodič? Tak vám poviem, ešte nie som dobrý vodič, ešte nie som dobrý vodič. A keby ste mňa dnes posadili za kamión, po tridsiatich piatich rokoch šoférovania alebo koľko, a posadili ma za kamión, čo mám 1,5 milióna kilometrov a rôzne situácie v zadku a v rukách, a keby ste ma posadili za 40-tonový kolos, tak verte tomu, že by som sa vážne necítil komfortne ani bezpečne. A vy chcete deťom, ktoré si včera spravia vodičský preukaz, len preto, že nejakí dopravcovia nemajú, teda nemajú zamestnancov, tak vy chcete takto hazardovať.
Rovnako aj s pánom, pán kolega, ani s vami zrovna nesúhlasím preto, lebo že vy máte tiež deti. Ja neviem, či by ste chceli, aby 18-ročné decko šoférovalo autobus plný detí, ľudí, aj keď len po Bratislave. Asi by som nebol úplne nadšený tým, keby som vedel, že bude ho vodiť.
Ja vám poviem, moje deti si chodia občas aj do školy tým busom. Viete, že, keby som vedel, že ten bus, kde zoberú len 4 deti alebo 6 deti, že to šoféruje 18-ročný chlapec, myslíte si, že by som tam posadil moje decko? Ja nie. Vy áno? Ak si odpoviete ako ja, že áno, tak potom beriem späť. Ale ak poviete, že nie, tak potom nehovorte, aby šoféri autobusu mohli tiež chodiť od 18 rokov v mestskej hromadnej doprave. Prepáčte, to len, len, len som sa zamyslel. Tunak teraz ja neútočím na vás, ja len útočím na to, že toto je trestuhodná nezodpovednosť, čo chcete vy spáchať na našich cestách. Je to absolútna hlúposť a nezmysel. Keď chcete pomôcť, pomôžte, znížte im odvody, doplaťte im naftu, alebo nech neplatia také dane za naftu. Čokoľvek, ale nie s naším zdravím, pre boha živého. Štyridsaťtonový kolos v rukách 18 ročného decka je zbraňou, ktorá proste, keď sa niečo stane, čo štatistiky hovoria, že majú nadpriemernú nehodovosť, tak sa to rovná prakticky absolútnej smrti.
Pani ministerka, budete to mať vy na rukách. Ja by som na vašom mieste v žiadnom prípade takýto zákon nepodpísal a môžem tunak všetkým ľuďom sľúbiť, že keď sa nám podarí dostať do ďalšej vládnej koalície, to bude jedna z prvých vecí, že vás budeme chrániť aj týmto spôsobom, že toto nedovolíme. Ja by som nechcel tie dva roky alebo rok a pol alebo koľko to bude platiť, tŕpnuť na vašom mieste a čakať, že čo sa stane. Verte tomu, že prvá nehoda takéhoto 18-ročného kamionistu, budem vám stáť pred ministerstvom, to si môžete byť naprosto istá a budem vás za to osobne brať na zodpovednosť.
Bezpečnosť na cestách považujem za prvoradú záležitosť, ktorú nemožno nahrádzať a podriaďovať komerčným záujmom. Podľa mňa nejde len o otázku bezpečnosti prepravovaných ľudí a ostatných účastníkov cestnej premávky, ale o neskúsených mladých vodičov, ktorú som spomínal, s priveľkou zodpovednosťou. Otázka riadenia autobusov je podľa môjho názoru vozenie ľudí podstatne väčšia zodpovednosť ako vozenie nejakého nákladu, preto budeme apelovať na zachovanie súčasnej zákonnej úpravy, keďže podľa nášho názoru si mladý človek nedokáže uvedomiť všetky možné riziká, ktoré mu hrozia pri šoférovaní normálneho auta a nie ešte toho nákladného vozidla alebo autobusu.
Dôvodom trendu chýbajúcich vodičov je podľa tvrdení viacerých stavovských organizácií v oblasti nákladnej dopravy okrem iného vysoká odborná úroveň prípravy budúcich vodičov nákladnej dopravy, ktorá zahŕňa dlhodobé školenia, tréningy v oblasti techniky jazdy, konštrukcie motorového vozidla, sociálnej legislatívy, upevňovanie nákladu a tak ďalej. Kým si mladý človek sadne za volant kamióna, absolvuje navyše k vodičskému oprávneniu ešte minimálne 280 hodín odbornej a praktickej prípravy. Až po úspešnom absolvovaní tejto skúšky môžu byť vydané osvedčenia a o základnej kvalifikácii a kvalifikačná karta.
Chcem vám povedať jednu vec. Pri milióne kilometrov by som si ja dnes za kamión nesadol a vy nás tunak idete, celý slovenský národ vystaviť, vystaviť nás idete šoférom, deťom 18-ročným, ktorí si ešte veľakrát nevedia ani vlastný život predstaviť nejako a brať ho zodpovedne, kde večer potrebujú ešte chodiť po diskotékach, prípadne si dobre vypiť. A takýchto ľudí, mladí ľudia, ja ich neodsudzujem, ale proste aj ja som bol mladý, ja viem, čo som robil tiež, keď som mal 18 rokov. Veľakrát som to robil, aj keď to mám teraz, ale chcem povedať, že tí ľudia proste veľakrát nemajú tú zodpovednosť ako starší vodiči, že vie, že na druhý deň má dlhú šichtu, ale ešte pôjde do toho, na tú diskotéku sa pozabávať a vyspí sa len tri hodiny. Takýto človek nemá takú zodpovednosť, nemá absolútne skúsenosti a vy im chcete dať takúto 40-tonovú zbraň do ruky. Je to pre nás absolútne pre nás neprijateľné. Tento zákon nepodporíme a budem sa snažiť na všetkých sociálnych sieťach šíriť to, čo chcete spáchať na tomto národe a budem kontrolovať každú jednu dopravnú nehodu, ktorú spôsobí človek, ktorý bude pod 21 rokov, a budem vás skutočne brať na zodpovednosť, pani ministerka. Veľmi dobre si to rozmyslite, lebo vy to budete mať na rukách, vy, čo tu sedíte a predkladáte tento návrh zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 16:11 - 16:12 hod.

Pčolinský Peter
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 15:38 - 15:40 hod.

Pčolinský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Na rozdiel od kolegov, ja nevidím nič zlé na tomto návrhu zákona, pretože ja osobne Team Vallo nepovažujem, alebo Tím Hattas, za nejakú značku ani za žiadne občianske združenie. Je to asi to, jak keby ja som sa teraz nazval, že ja tam budem mať napísané, že mirmidoni alebo pretoriáni, alebo ja neviem čo. To je, toto je čo?
Som za to, že ak je v zákone napísané, že tam má byť napísané zamestnanie, tak nech je tam napísané zamestnanie, lebo naozaj Team Vallo, Tím Hattas, toto nie je nič. Ak by bol Team Vallo občianske združenie alebo firma a dotyčný kandidát je tam zamestnaný, pre mňa, za mňa nech si tam napíše technik z Teamu Vallo, s. r. o., je mi to jedno, ale v tomto prípade ja určite budem hlasovať za tento zákon, pretože ja osobne som mal ix telefonátov počas volieb komunálnych, myslím ix telefonátov od našich okrskárov z volebných komisií aj z bratislavského, aj z nitrianskeho regiónu, ktorí mali na komisiách s týmto obrovský problém, pretože tie komisie v dobrej viere nevedeli, či majú prijať tie, tie kandidačné listiny, ja som ich odporučil, samozrejme, na štátnu komisiu pre voľby. Tí im tiež nevedeli dať nejakú jednoznačnú odpoveď, pretože ten zákon jednoducho týmto spôsobom mnohí kandidáti obchádzali. A len preto, že je to, Martin, váš kandidát, a len preto, že sú to vaši ľudia, tak teraz akože budeme zatvárať oči? Nie. Pravidlá majú byť rovnaké pre každého, keď to dodržiavajú jedni, nech to dodržiavajú aj druhí. Nech tu nemáme, nech tu máme rovnaký meter, nie dvojaký kilometer.
Čiže v tomto prípade ja určite budem hlasovať so svojimi kolegami za tento návrh zákona a je mi jedno, kto to predkladá.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2019 16:15 - 16:16 hod.

Krištúfková Petra Zobrazit prepis
Pán poslanec Burian, zopakujem to aj vám. Ako porovnávať stredoškoláčky s vysokoškoláčkami je naozaj a dokonca ešte (reakcia z pléna), áno, áno, ešte aj so študentkami základných škôl, je naozaj hlúpy argument. Poviem to aj vám. Žijeme na Slovensku (reakcia z pléna), žijeme, môžete ma nechať dohovoriť, alebo budeme voľná diskusia? Toto isté robíte aj na výbore. A vždy je to niečo chytré. Takže naozaj nie vždy je potrebné argumentovať, niekedy mlčať je zlato.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2019 16:13 - 16:14 hod.

Krištúfková Petra Zobrazit prepis
Pán poslanec Kéry, my sme sa už o tomto bavili aj na výbore. A ja to tu musím povedať v pléne. S týmto istým hlúpym návrhom, teda argumentom ste prišli aj na výbore. Ako argumentovať tým, že prečo nie potom stredoškoláčky, ale vysokoškoláčky áno. Prečo prichádzame s takýmto pozmeňujúcim návrhom? Ja mám dve dcéry. Ale keď moja dcéra momentálne študuje na vysokej škole, má 22 rokov, ja by som privítala úplne v poriadku to, aby dnes mala dieťa. Ak máte deti, tak viete, že určite vaša dcéra alebo syn na vysokej škole ak bude mať dieťa, je úplne v poriadku. Stredoškolák, je tam omnoho menšia pravdepodobnosť. A naozaj, nemyslím si, že musíte každú jednu vec argumentovať. Môžte byť niekedy aj ticho, lebo toto je fakt úplná hlúposť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2019 16:05 - 16:11 hod.

Krištúfková Petra Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, z tohto návrhu sa úprimne teším. Konečne tu máme slušnejšie zvýšenie rodičovského príspevku, ale dávame rodinám len to, čo už mali mať dávno. Návrh na zvýšenie rodičovského príspevku bol totižto náš prvý návrh, ktorý som predkladala na prvej schôdzi po programovom vyhlásení vlády. Potom nasledovali moje opakované podania, no a konečne teraz padli na úrodnú pôdu, takisto ako mnou už mnohokrát predkladaný návrh zákona na úpravu náhradného výživného alebo zavedenie príspevku na začiatku školského roka. Ale vrátim sa k rodičovskému príspevku.
Ja osobne som v parlamente tri a pol roka, a to je približne čas, za ktorý jedna várka detí odrástla z obdobia, kedy rodina má výpadok jedného príjmu a je odkázaná na rodičovský príspevok, nehovoriac o zlej situácii osamelých rodičov, najčastejšie matiek.
Máme tu aktuálne návrh na zvýšenie rodičovského príspevku v dvoch úrovniach, a to pre matky, ktoré pracovali, 370 eur a matky, ktoré nepracovali. Ide o približne 140-tisíc rodičovských príspevkov vyplatených mesačne. A pán minister Richter sa vyjadril, že tento počet sa rozdelí na približne dve rovnaké skupiny žien.
Ale určite nepokladám za správne, že sa zabudlo na študentky vysokých škôl denného štúdia a doktorandky. A to bude obsahom nášho pozmeňujúceho návrhu, a to hneď z viacerých dôvodov. Nemajú nárok na poberanie materskej dávky, nebudú mať ani nárok na vyššiu úroveň rodičovského príspevku a tým ich nepriamo nútime odkladať materstvo. A povedzme si pravdu, po ukončení školy ich takto motivujeme najskôr sa zamestnať, tým pádom riešiť kariérne postupy a mať vyšší plat, aby mali vyššiu materskú a tak im utekajú roky. Tým pádom prvé dieťa prichádza vo vyššom veku a častokrát, žiaľ, už aj s ťažkosťami. A druhé a tretie dieťa je v nedohľadne. Študentky a doktorandky tým, že sa vzdelávajú, nadobúdajú vedomosti a budú každopádne prínosom do systému a my ich máme za to znevýhodňovať?
Všetci dobre vieme, že Slovensko potrebuje deti ako soľ. Pokiaľ rodiny nebudú mať dve, tri deti, tak demografia sa bude naďalej len zhoršovať. A pevne verím, že nikto z nás nechce ten stav riešiť prílevom migrantov. Nerobme teda opatrenia, ktorými motivujeme mladých ľudí k tomu, aby založenie rodiny odkladali, netlačme ich do kúta, ale dajme im možnosti. A pritom o čo nám ide? Predsa o to, aby mali deti.
Tento štát akútne potrebuje zvýšiť pôrodnosť, pretože momentálne Slovensko vymiera. Mladí ľudia nemajú prostriedky na to, aby si založili rodinu, splácali hypotéku, poprípade lízing na auto, platili bežné prevádzkové náklady a do toho mali výpadok príjmu počas rodičovskej dovolenky. Ja nehovorím, že toto celú situáciu zázračne vyrieši, ale musím, musíme zavádzať čím viac opatrení, aby demografia prestala klesať. Tento štát tak kašlal na ľudí, že pod tlakom neistôt sa rodiny začali rozhodovať pre menší počet detí a predsa práve tieto deti sú jeho bohatstvom.
Ďakujem za vašu pozornosť a teraz prečítam znenie môjho pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Petry Krištúfkovej k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení takto:
V čl. I § 4 ods. 1 písm. b) znie:
"b) 370 eur mesačne, ak oprávnená osoba, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, je študentom dennej formy uskutočňovania štúdia na vysokej škole alebo ak sa oprávnenej osobe, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte.".
Paragraf 60 ods. 2 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2019 15:25 - 15:26 hod.

Krištúfková Petra Zobrazit prepis
V rozprave ste povedal, že ženy z balkóna a vzletné reči. Trikrát ste to zopakovali. Hore na balkóne sú ženy, ktoré boli takisto aj na výbore dňa 10. septembra a tam ste vôbec nepoužili toľko demagógie ako tu. Lebo vás ani nenapadlo, že sa nevzdajú a ja s nimi. A som naozaj veľmi rada, že som na ten pozmeňujúci návrh, ktorý priniesol pán poslanec Vážny na výbor, reagovala a že naše hnutie prišlo s týmto pozmeňujúcim návrhom, pretože vás to prebudilo a konečne tu vznikla vôbec nejaká debata o tom. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2019 14:52 - 14:52 hod.

Krištúfková Petra
Ja už len dve veci. Prvá, odpoviem na otázku pána poslanca Tomáša. Spravodlivá som ja a spravodlivé je hnutie SME RODINA, pretože my sme hlasovali za dôchodkový strop, ale tak isto chceme, aby sa v praxi naplnil aj ústavný princíp. A druhá vec, z legislatívno-technického hľadiska navrhujem vyňať na osobitné hlasovanie body 7 a 9 spoločnej správy. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2019 14:21 - 14:22 hod.

Krištúfková Petra Zobrazit prepis
Najlepšie na tom je, že táto nespravodlivosť voči ženám je riešená tu v pléne tromi mužmi. A čo sa týka (reakcia z pléna), je to tak, tromi mužmi. (Potlesk. Reakcia z pléna.) Samozrejme. A na obidvoch pánov poslancov môžem reagovať akurát tak, že asi mňa ste nepočúvali, lebo ja som nepovedala strana SMER, ja som povedala vyslovene, že prišiel na výbor s pozmeňujúcim návrhom a fixnou tabuľkou pán poslanec Vážny. Takže nebol tam priestor na to, aby sme to ešte doupravovávali. Bola to tabuľka, ktorá mala v podstate zohľadňovať ústavný zákon, ktorý sme si prijali. A už je na vašom svedomí, či máte pocit, či je to správne. Ja a naše hnutie sme presvedčení o tom, že tá tabuľka je nespravodlivá voči týmto ženám. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2019 14:03 - 14:15 hod.

Krištúfková Petra Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, určite mnohí z vás ste zachytili diskrimináciu žien ročníkov ´58 až ´60 súvisiacu s vypočítavaním veku odchodu do dôchodku. Nebol totižto použitý rovnaký kľúč na výpočet a práve ročníkom ´58 až ´60 neboli spravodlivo odpočítané mesiace za výchovu detí. Výpočty sú zmätočné, nespravodlivé, a pritom zákon tu máme otvorený len preto, aby sa v praxi naplnil ústavný princíp. A tento problém sa týka približne 1 100 žien. Nie je jasné, či vládna koalícia úmyselne nechce riešiť túto situáciu, ale nič iné z toho nevychádza. Pretože dňa 10. septembra na sociálnom výbore pán poslanec Vážny predložil pozmeňujúci návrh, ktorého súčasťou bola tabuľka, ktorá fixne definuje vek odchodu do dôchodku. Už tam bolo jasné, že výpočtová tabuľka spôsobuje nespravodlivosť pre ženy ročníkov ´58 až ´60.
Účastné na výbore boli aj dámy z iniciatívy dotknutých žien, aby povedali verejne o krivde voči nim a tlmočili svoje legitímne práva, ktoré vyplývajú z ústavy. Dokonca bola zaslaná petícia pánovi ministrovi Richterovi a bolo im prisľúbené zo strany koaličných poslancov, že sa tým budú zaoberať. Ja osobne som oslovila viacerých z vás a diskutovala na túto tému, ale, žiaľ, evidentne bez výsledku. Takže sa pokúsim o to ešte raz aj tu v pléne a použijem pár konkrétnych príkladov. Môžete si to porovnať z tabuľky, ktorá bola schválená na výbore, a tabuľkou, ktorá je súčasťou môjho pozmeňujúceho návrhu.
Napríklad žene, ročník ´58, ste odpočítali do dôchodku pri jednom dieťati jeden mesiac a malo by sa odpočítať 6 a pri dvoch deťoch ste jej odpočítali sedem mesiacov a malo by sa odpočítať dvanásť. Žene, ročník ´59, pri dvoch deťoch ste jej odpočítali päť mesiacov a má sa pritom odpočítať dvanásť. A takto by som mohla pokračovať ďalej.
Prosím vás, podľa akého kľúča ste túto tabuľku vypracovali, keď ústavný zákon jasne hovorí, odpočet za každé vychované dieťa je šesť mesiacov? Lenže tá vaša tabuľka, s ktorou ste prišli, tento ústavný zákon porušuje. Takže z tohto dôvodu predkladám pozmeňujúci návrh, ktorý má za cieľ pomôcť ženám, ktoré pre tento štát poctivo odpracovali roky svojho života a vychovali preň deti, ktoré taktiež prispievajú do sociálneho systému. A predtým, ako vám prečítam znenie môjho pozmeňujúceho návrhu, chcem všetkých pekne poprosiť, aby ste sa zamysleli, či chcete vedome a vlastným zapríčinením všetky tieto ženy za ich odpracované roky a vychované deti odmeniť nespravodlivosťou.
A teraz prečítam pozmeňujúci a doplňujúci návrh a žiadam vyčleniť hlasovanie k bodu 7 a 13 spoločnej správy, pretože tento návrh sa týka práve týchto bodov. Začnem čítať pozmeňujúci návrh.
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I sa vypúšťa bod 2 a 3.
2. V čl. I sa vkladá nový bod 2, ktorý znie:
"2.V § 65a ods. 2 sa vkladá písm. f), ktoré znie:
«f) Dôchodkový vek poistenca sa určí podľa prílohy č. 3a, ak tento zákon v § 274 neustanovuje inak; ak obdobie výchovy dieťaťa nemožno zohľadniť na určenie dôchodkového veku žene, dôchodkový vek muža narodeného po roku 1957, ktorý dieťa vychoval, sa určí podľa prílohy č. 3b.»."
3. V čl. I sa body 4 až 9 označujú ako body 3 až 8.
4. Za prílohu č. 3 sa vkladajú prílohy č. 3a a 3b, ktoré znejú... Musím teraz prečítať tabuľku, ktorá obsahuje kolónky, rok narodenia poistenca, kolónka muž, kolónka žena, kolónka žena, ktorá vychovala jedno dieťa, kolónka žena, ktorá vychovala dve deti, kolónka žena, ktorá vychovala tri deti alebo štyri deti, a kolónka žena, ktorá vychovala päť detí alebo viac detí.
Ročník ´43 a menej. Budem používať skratky, "r" je rok, "m" je mesiac a "d" je deň.
"Ročník ´43: 60r, 57r, 56r, 55r, 54r, 53r.
Ročník ´44: 60r 9m, 57r, 56r, 55r, 54r, 53r.
Ročník ´45: 61r 6m, 57r, 56r, 55, 54r, 53r.
Ročník ´46: 62r, 57r, 56r, 55r, 54r, 53r.
Ročník ´47: 62r, 57r 9m, 56r, 55r, 54r, 53r.
Ročník ´48: 62r, 58r 6m, 56r 9m, 55r, 54r, 53r.
Ročník ´49: 62r, 59r 3m, 57r 6m, 55r 9m, 54r, 53r.
Ročník ´50: 62r, 60r, 58r 3m, 56r 6m, 54r 9m, 53r.
Ročník ´51: 62r, 60r 9m, 59r, 57r 3m, 55r 6m, 53r 9m.
Ročník ´52: 62r, 61r 6m, 59 9m, 58r, 56r 3m, 54r 6m.
Ročník ´53: 62r, 62r, 60r 6m, 58r 9m, 57r, 55r 3m.

Ročník ´54: 62r, 62r, 61r 3m, 59r 6m, 57r 9m, 56r,
Ročník ´55: 62r 76d, 62r 76d, 62r 76d, 60r 3m, 58r 6m, 56r 9m,
Ročník ´56: 62r 139d, 62r 139d, 62r 139d, 61r, 59r 3m, 57r 6m,
Ročník ´57: 62r 6m, 62r 6m, 62r, 61r 9m, 60r, 58r 3m,
Ročník ´58: 62r 8m, 62r 8m, 62r 2m, 61r 8m, 60r 9m, 59r,
Ročník ´59: 62r 10m, 62r 10m, 62r 4m, 61r 10m, 61r 6m, 59r 9m,
Ročník ´60: 60r, 60r (pozn. red.: správne «63r, 63r»), 62r 6m, 62r, 61r 6m, 60r 6m,
Ročník ´61: 63r 2m, 63r 2m, 62r 8m, 62r 2m, 61r 8m, 61r 3m,
Ročník ´62: 63r 4m, 63r 4m, 62r 10m, 62r 4m, 61r 10m, 61r 7m,
Ročník ´63: 63r 6m, 63r 6m, 63r, 62r 6m, 62r, 61r 10m,
Ročník ´64: 63r 8m, 63r 8m, 63r 2m, 62r 8m, 62r 2m, 62r,
Ročník ´65: 63r 10m, 63r 10m, 63r 4m, 62r 10m, 62r 4m, 62r 2m,
Ročník ´66 a viac: 64r, 64r, 63r 6m, 63r, 62r 6m, 62r 6m."
Už len krátka tabuľka.
Príloha č. 3b k zákonu č. 461/2003 Z. z.
Tabuľka obsahuje kolónku rok narodenia poistenca, muž, ktorý vychoval jedno dieťa, muž, ktorý vychoval dve deti a muž, ktorý vychoval tri deti alebo viac detí.
"Ročník ´58: 62r 2m, 61r 8m, 60r 9m,
Ročník ´59: 62r 4m, 61r 10m, 61r 6m,
Ročník ´60: 62r 6m, 62r, 61r 6m,
Ročník ´61: 62r 8m, 62r 2m, 61r 8m,
Ročník ´62: 62r 10m, 62r 4m, 61r 10m,
Ročník ´63 a viac: 63r, 62r 6m, 62r."
Koniec znenia môjho pozmeňujúceho návrhu.
Kolegyne a kolegovia, tento pozmeňujúci návrh, ktorý som vám práve predniesla, je veľmi dôležité podporiť, aby sa odstránila krivda, ktorá vznikla ženám, ktoré poctivo pracovali a štát na ne zabudol.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)

Skryt prepis