Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

1.4.2021 o 18:42 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:52 - 18:54 hod.

Šimko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážené kolegyne, kolegovia, ja som si pozorne vypočul pána Kotlebu. Vážení priatelia, kolegyne, kolegovia, neviem ako vy, ale ja si dovoľujem otvorene povedať, že pokiaľ dnes opäť predĺžime núdzový stav, tak opäť ideme ďalej ničiť malých a stredných podnikateľov žijúcich na území Slovenskej republiky. To si už, preboha, konečne všetci uvedomme. Však ničíme si našich vlastných obyvateľov a pritom super-, hypermarkety, ako to naznačil pán Kotleba, my im pomáhame zarábať miliónové hodnoty na tomto chudobnom slovenskom národe. To si už konečne skutočne všetci uvedomme. Však, preboha, naďalej budú zavreté kaderníctva, holičstvá, opravovne obuvi, hotelieri, všetko, všetko bude uzavreté. Však dokedy tento národ vydrží tento kritický ekonomický tlak zo strany samotnej vlády Slovenskej republiky?
A nehovorte mi, že v podstate ostatné krajiny to isté robia. Áno, robia, aj tam sú isté chyby, ale dneska situácia na území Slovenskej republiky sa zlepšuje, pretože mali sme skoro štyritisíc ľudí v nemocniciach, dneska máme dačo nad tritisíc. My napríklad, okres Rimavská Sobota, už nie sme čierny okres, situácia sa trošku zlepšuje. Ale ako hovoril pán Kotleba, vážení kolegovia, vážený pán minister, bývalý pán minister zdravotníctva alebo aj teraz súčasný, ktorý bude, ja skutočne navrhujem, liečme konečne tých ľudí a neliečme ich tak, že ak teda zistíme pozitivitu u toho konkrétneho občana pozitívne testovaného, tak zájde za obvodným lekárom, ten lekár ho vypíše, dá do karantény a tým to hasne, ale žiaden liek sa neposkytne pre toho občana. Tak zato hovorím, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predseda vlády, v tomto duchu treba usmerniť aj nového, novovymenovaného ministra zdravotníctva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 18:42 - 18:52 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán predseda vlády, kolegyne, kolegovia, ja skúsim tak trošku možno inak. Poviem vám, že obyvatelia Slovenska, občania si naozaj nepredstavovali, že dnes budú mať takýto deň bláznov. Skutočne šokujúci, exkluzívny deň bláznov, ktorý im nová vláda pripravila taký, že naňho nikdy nezabudnú.
Začali ste s tým, že ste pritvrdili policajné kontroly. Vďaka vašim nezmyselným policajným kontrolám vznikla na výstupe z Bratislavy osemkilometrová kolóna. Osemkilometrová kolóna, kde stála sanitka na majákoch a nevedela sa cez tie autá dostať. Osobne som to videl, na vlastné oči. Povedzte mi, pán predseda vlády, čomu takéto opatrenia pomôžu, že si chcete povedať, my tie opatrenia ľuďom dáme, my ich naučíme, aby cez okresy nechodili. Žiadna Veľká noc nebude, všetci budú doma. Ak je toto vaším cieľom, ak je toto cieľom vašich opatrení a ak je toto cieľom predĺženia núdzového stavu, potom ste úplní machri, lebo sa vám to podarilo. Ale ak má byť cieľom vašich opatrení zlepšenie situácie na Slovensku, tak ste úplne mimo, ste úplne mimo.
Počuli sme tu v tejto rozprave od koaličných poslancov, ako vám záleží na ekonomike, ako vám záleží na tom, aby ľudia mali nejakú perspektívu, ale vaše činy, vaše vládne činy, dá sa už povedať teraz – po tomto všetkom – že vaše vládne zločiny spravili iba jedno, kolegovia z koalície, veľké supermarkety, ktorých majitelia sú cudzinci, zahraničné firmy ostali otvorené a nútite ľudí, nútite obyvateľov Slovenska míňať peniaze, svoje čoraz menšie úspory, v týchto zahraničných supermarketoch. Malé slovenské prevádzky, podniky, obchody ste vašimi opatreniami zatvorili. Celé sa to stalo po tom, ako bývalý premiér Matovič bol na koberčeku u Hitlera v sukni – Merkelovej. Potom zrazu bolo potrebné zatvoriť všetky slovenské prevádzky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kotleba, upozornili ma kolegovia, ja vás nevidím spredu, prosím, napravte si respirátor. Ďakujem.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Dajte si xanax... (Reakcia z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj, pokoj, každému môže skĺznuť respirátor. Nech sa páči, pokračujte. Napravil si ho pán Kotleba. Pokračujeme ďalej.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Potom ste, ja si myslím, pán podpredseda, ďakujem za upozornenie, ale ja si myslím, že ľudí na Slovensku, celé Slovensko trápia viac opatrenia nezmyselné tejto vlády ako môj respirátor, môžme spraviť anketu o tom.
A vy ste po tom, ako Matovič prišiel od Merkelovej, sa rozhodli, že idete byť poslušní psi Európskej únie a idete tu likvidovať slovenskú ekonomiku, ale zahraničných necháte kvitnúť. A tak to presne je, dodnes to tak je, dodnes to tak je. Vo Zvolene kaderníčka dostala tak brutálnu pokutu, že sa jej rozpadla vplyvom toho rodina, lebo sa zosypali vzťahy, nemali z čoho zaplatiť, len zato, že niekto ju nabonzoval, že načierno, načierno v tomto vašom vymyslenom núdzovom stave obslúžila nejakú zákazníčku. Toto je vaša vizitka!
Máte najväčší deficitný rozpočet v histórii Slovenskej republiky a ľudia z tých peňazí, bývalý pán minister financií, ľudia z tých peňazí nevidia zlepšenie vo svojich životoch absolútne žiadne. Dokonca kolega Šudík, váš poslanec, vládny poslanec sa pýtal opozície, že aké sú riešenia. My sme vám už v júni, v júni sme vám hovorili, nešikanujte ľudí, nemá to zmysel, bude sa to zhoršovať, začnite rozdávať vitamíny, začnite ľudí liečiť. A dnes ministerstvo zdravotníctva priznáva, že kokteil vitamínu C, D a minerálov zinku a selénu je účinný v boji proti koronavírusu. A ja sa pýtam, prečo ste tie milióny nedali ľuďom aspoň na tie vitamíny, ale neustále ich nútite nosiť tie handry na tých tvárach. Čomu reálne pomôžu tie vaše sprísnené kontroly, čomu pomôže toto celé šikanovanie? Naozaj sa chcete vyžívať v tom, že budete im dávať tie brutálne pokuty? Že chlap, ktorý napíše na Úrad vlády list o tom, ako je zúfalý, je odsúdený na doživotie, lebo to spravil počas núdzového stavu a dali mu teroristický útok? Toto je vizitka, toto sú tie príbehy z pozadia, o ktorých sa do médií, z ktorých sa do médií nedostane nič. A vy ste vraj konzervatívna kresťanská vláda. A na Veľkú noc, na Veľkú noc ľuďom prichystáte sprísnené policajné manévre.
A viete, čo je realita tohto celého, kolegovia z koalície, vážený pán premiér? Zástupca ľudí, ten, ktorý ich má chrániť, ktorý ich má proste držať. Vy ich máte držať! (Povedané smerom k premiérovi. Reakcia premiéra.) Veď pokoj, pokoj, veď len ľudia chcú, aby ste sa zobudili, pán Heger. Vizitka toho všetkého je to, že už ani tí policajti to nechcú robiť. Policajti majú toho plné zuby. Majú plné zuby robiť zo seba debilov a vysvetľovať ľuďom, prečo ich musia zastaviť, prečo si ich musia zapisovať. (Rečník na chvíľu zmĺkol.) Presne takto ticho zostane, lebo Pročko nám tu chýbal. A to je tragédia, že vy sa viete na predĺžení núdzového stavu, ktorý ľuďom upiera základné ľudské práva, ešte smiať. Normálne sa na tom zabávať, normálne sa zabávať. Veď vy si vstúpte trošku do svedomia! Dokedy to takto chcete robiť? Dokedy? Dokedy poslední tí živnostníci ešte úplne neskapú vďaka vám?
Viete veľmi dobre, že to predĺženie núdzového stavu to samotné ničomu nepomôže, ničomu to nepomôže. Koľkokrát ste to už predĺžili a stále sa tá situácia zhoršovala a teraz, keď vďaka peknému počasiu, vďaka tomu, že vychádza slnko, že budú krajšie dni, tak jednoducho tá korona ustúpi prirodzene, tak vy namiesto toho, aby ste ľudí nechali sa nadýchnuť, aby ste otvorili aspoň tie malé prevádzky, tak vy im dáte riadne policajné manévre. A logická otázka, ktorú sa pýta najviac obyvateľov, naviac obyvateľov bez ohľadu na politické tričko, to teraz absolútne nie je o tom, kto je za akú stranu, lebo tí ľudia vás už neznášajú úplne bez ohľadu na politické preferencie, je, že ako je možné a v čom je logika v tom, že tie veľké supermarkety, kde sa vystrieda denne niekoľko tisíc ľudí, necháte otvorené a tie malé prevádzky, kde príde možno 50 ľudí za deň alebo kde by prišlo 50 ľudí za deň, tak tie musia byť zavreté. A na toto im jednoducho neviete dať odpoveď, lebo logická odpoveď tam nie je a nemôžte povedať, že je to preto tak, lebo Únia si to želá, že je to preto tak, aby tí, ktorých zisky odchádzajú zo Slovenska, aby tí mohli pokračovať vo svojom biznise, ale tí, ktorí na Slovensku vydrali svoje firmičky od piky bez štátnej pomoci, bez dotácií, tak tí jednoducho zakapú a za tými ani pes neštekne.
A ja sa len čudujem, že v tých radoch koaličných poslancov sa stále nájde tak veľmi málo ľudí, ktorí naozaj majú aj nejaké svedomie a ktorí nielen budú hovoriť o tom, ako nesúhlasia s predĺžením núdzového stavu, ale túto svoju nevôľu vyjadria aj v hlasovaní. Robte si opatrenia, ale nešliapte ľuďom po ich základných právach! Zlepšujte zdravotnú starostlivosť a začnite konečne ľudí liečiť! Len tak sa dá situácia zlepšiť a nie tým, že ich budete prenasledovať, zastrašovať, vyhrážať sa im a vymýšľať nové a nové perzekúcie a represie. Áno, týmto sa dostanete určite do politických dejín Slovenska, ale situácii a životu ľudí nepomôžete.
Idú veľkonočné sviatky, najväčšie kresťanské sviatky, pán premiér, gesto by ľudia od vás čakali, že u vás nájdu pochopenie, aby tieto sviatky mohli sláviť pokojne, bez stresu, bez policajného šikanovania a aby ste im v utorok ako nový premiér akože novej vlády povedali, že to chcete robiť inak a lepšie. A inak a lepšie neznamená, že bude v uliciach viac policajtov a budú dávať viac pokút týmto ľuďom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:39 - 18:41 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Pán poslanec Potocký, ja som bol pri vás zvyknutý na také vecné vystúpenia, naozaj také, že sa dalo s nimi aj súhlasiť, ale teraz by som povedal, že ste trošku uleteli a neviem, či ste si to písali vy ten príspevok alebo vám to písal niekto iný. Viete vy vôbec, aká je medzi ľuďmi nálada? Viete, aká je medzi ľuďmi nálada? Ľudia, ktorí nadávali na SMER, lebo rozkradol štát, si dnes hovoria "zlatý Fico". Ľudia si dnes hovoria "zlatý Fico" po tom, čo tu robil Matovič a v čom dnes chcete pokračovať. Ja vám ani nechcem, pôvodne som chcel, ale nechcem radšej, nemôžem prečítať komentáre, čo ľudia píšu na to, čo Národná rada tu ide riešiť dnes, na predĺženie núdzového stavu. Tam sa v podstate opakujú len dva typy komentárov, najvulgárnejšie nadávky na všetkých členov vlády a vyhrážky proste úplne zúfalých ľudí. Ľudia sú hotoví. Vy hovoríte, že SMER tu likvidoval strednú triedu, s tým sa dá súhlasiť. Ale vy ste dorazili, vaša vláda dorazila celé Slovensko. Vy ste veľké reťazce nechali otvorené a ľudí, ktorí poctivo sa prebíjali životom aj napriek tomu, ako tu ten SMER nastavil tie pravidlá nešťastne, tak tých ste proste doklepli. Živnostníci, služby, malé prevádzky sú dnes hotoví, tí ľudia sú hotoví. Rodiny žijú v permanentnom strese, lebo boli zvyknuté na nejaký príjem a teraz majú almužnu do huby, keď to musím tak povedať, a vy máte ešte odvahu rozprávať, že vlastne vaše opatrenia prinášajú ľuďom lepší život a že potrebujete preto predlžovať núdzový stav. No spravte sociálny experiment. Pustite Matoviča bez ochranky dakde teraz do toho supermarketu. Pustite ho a uvidíte, ako ten sociálny experiment... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:38 - 18:39 hod.

Mizík Stanislav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Potocký, vy sa stále vraciate do minulosti. Fico je ale minulosť, dávna minulosť, on už vlastne nie je. Teraz ste vy. Ochrana zdravia znamená liečiť a neposielať ľudí domov bez liekov, a to vy nerobíte. Vy len ratujete ťažké stavy. Potom by nebolo treba, nebolo potrebné toľko reprofilovaných lôžok a nebolo by toľko mŕtvych. Nemocnice by neboli plné. Ešte raz vám zdôrazním, liečiť na začiatku hneď po zistení pozitivity, pochopili ste? Už som to stokrát vravel a že nikto vám nedá nijaký návod. A to, že práve teraz, že vraj zhoreli nejaké káble, to je typická matovičovská polonepravda, to je čistá manipulácia, hanba a hnus.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:24 - 18:26 hod.

Schlosár Rastislav Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za faktické poznámky. Obzvlášť musím súhlasiť s kolegom Šimkom v tom, že naozaj je neprijateľné, aby na jednej strane museli drobní slovenskí podnikatelia zatvárať svoje prevádzky a na druhej strane tu máme otvorené veľké obchodné reťazce, ktoré sú v zahraničných rukách, v rukách zahraničných nadnárodných koncernov, máme tu otvorené banky, ktoré neboli prakticky nikdy zatvorené, na čom tiež možno vidieť, komu táto vláda slúži, určite nie slovenským národným záujmom.
Pokiaľ ide o tie poznámky od napríklad pána poslanca Dostála v tom, že je chybné možno očakávať od vládneho materiálu, aby tam boli aj nejaké negatíva. Ja si myslím, že takýto, takýto materiál, ktorý má rozhodovať o takej dôležitej veci, ako je predĺženie núdzového stavu, v takom niečom musí byť jednoducho zapracované aj výhody, aj nevýhody toho núdzového stavu. Ľuďom sa jednoducho musí povedať pravda, musia sa im povedať fakty a Národná rada je orgán, ktorý má o tom rozhodnúť. Samozrejme, vláda tam môže povedať, aký má na to celé ona názor, ale mala by tam uviesť aj negatíva. Takisto ako keď sme tu mali, ja neviem, referendum o Európskej únii, aj tam sme videli, že aké to bolo celé všetko jednostranné a pritom sa tam hovorilo iba o výhodách a tie nevýhody sa absolútne zamlčovali, takisto je to teraz aj pri núdzovom stave.
A pokiaľ ide, pán poslanec Šudík, o to, že my neponúkame nijaké riešenia ani o ničom nehovoríme, tak tu musím povedať, že jedno riešenie existuje na to, aby sa nezvyšovali počty nakazených. Stačí jednoducho neposielať ľudí sa povinne testovať, neposielať ich každý týždeň, aby stáli v nejakých radách a tam sa mohli nakaziť. To je napríklad jedno z riešení, ako zabrániť tomu, aby sa zvyšoval počet nakazených.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:16 - 18:18 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Rasťo, ja chcem oceniť tvoje úplne vecné a také analytické vystúpenie, kde si veľmi jasne zhodnotil to, že ten materiál je znova chybný, znova má medzery, znova má výpadky. Ono dalo by sa to pochopiť, ak by išlo o nejakú menej vážnu vec, o nejaké uznesenie, úplne také, povedal by som, ľahké alebo nepodstatné, ale nie keď ide o predĺženie núdzového stavu, toho núdzového stavu, ktorý už rok likviduje celé Slovensko, ktorý likviduje ľudí, ktorí doteraz poctivo žili, pracovali, podnikali a dnes sú z nich jednoducho ľudia, ktorí čakajú s malou dušičkou, plní strachu, že čo bude. A keď napriek tomu, že vždy tu v parlamente kritizujeme nedostatky v týchto materiáloch, vládnych materiáloch a znova sa to stalo, tak to len ukazuje, čo si vláda, aj táto nová vláda myslí o občanoch a ako im na ľuďoch záleží. A tá pravda je taká, že im nezáleží vôbec, pretože keď nevedia napísať jeden materiál tak, aby tam neboli chyby, keď nevedia napísať jeden materiál tak, aby sa tam nedali nájsť vzájomné rozpory, tak potom kde je nejaká kvalita práce? No nikde. A ty si to proste vystihol, ty si to nahlas povedal, úplne jasne, zreteľne a bez emócií si to ukázal, respektíve si na to poukázal.
Jasné, že sa to niektorým koaličným poslancom bude zle počúvať a zle počúvalo. Ale taká je pravda, lebo výsledok týchto pamfletov je, že Slovensko a všetci obyvatelia Slovenska dnes krvácajú. Dnes krvácajú a veľmi si želali, aby Matovič skončil, a dúfali, že sa niečo zmení. No, ale vidia, že sa nemení nič k lepšiemu a že bude musieť asi tá zmena prísť naozaj zospodu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:00 - 18:12 hod.

Šimko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, ja by som začal takto. A dal by som si otázku. Čo nám vlastne prináša ďalšie predĺženie núdzového stavu? Čo to prinesie pre občanov žijúcich na území Slovenskej republiky? Tak ja vám teda poviem, že malé predajne musia byť a budú opäť ďalej zatvorené, pritom super-, hypermarkety, ktoré predávajú veselo a vynášajú obrovské zisky za hranice Slovenskej republiky, ja tomu tak hovorím vždy, že za Dunaj, za tie milióny, za peniaze občanov žijúcich na území Slovenskej republiky možnože si tam kupujú jachty. Takže toto nám prinesie. Ale na druhej strane v super-, hypermarketoch, keď sa na to pozrete, je to až na smiech, že jednotlivé hračky alebo porcelánové tovary sú všetko prelepené červenou páskou. Je to vôbec logické? Ako môže niekto vydať takéto nariadenie? Je to strašné. Že ďalej budú uzavreté opravy obuvi alebo holičstvá musia byť zatvorené. Toto nám prináša ďalšie predĺženie núdzového stavu.
Vážení priatelia, však si už konečne uvedomme, že 83 % občanov žijúcich na území Slovenskej republiky nesúhlasí s predĺžením núdzového stavu, že viac ako 80 % ľudí nesúhlasí s vládou Slovenskej republiky, teda s bývalou, už máme novú vládu, tak niečo asi tu nie je v poriadku. Ale dajme si ale aj otázku aj v tom slova zmysle, ako vlastne liečime tých ľudí, ktorých v podstate pozitívne testujeme. Však sa, preboha, zamyslime. Ak zistíme, že ten človek je pozitívne testovaný, čo sa urobí? Ide k obvodnému lekárovi, obvodný lekár ho vypíše, pošle ho domov a žiadne lieky, nič sa im nedávajú. Tak dačo tu asi skutočne nie je v naprostom poriadku. Tak zato hovorím, mali by sme skutočne poskytovať nejaké vitamíny a nie kupovať rúška a injekcie rôzneho druhu v hodnote viac ako... (Prerušenie vystupujúceho časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 1.4.2021 17:59 - 17:59 hod.

Schlosár Rastislav Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, v súvislosti s dnešným predlžovaním núdzového stavu, ešte pred tým, než bola otvorená rozprava, zaznelo opakovane z úst viacerých predstaviteľov vlády aj Národnej rady, že veria, že núdzový stav sa dnes predlžuje už v podstate naposledy. Ja len pripomínam, že dneska sa tu rozprávame v poradí už o štvrtom predĺžení núdzového stavu a treťom teda v parlamente, lebo to prvé bolo v postate len na úrovni vlády. A pri tom, ako uvažujete a ako núdzový stav zdôvodňujete vo svojom návrhu, by ma vôbec neprekvapilo, že by sme sa tu čoskoro zišli a znova predlžovali núdzový stav po piatykrát, po šiestykrát, možno po siedmykrát a tak ďalej a tak ďalej, pretože ústavný zákon o bezpečnosti štátu ste si nastavili a zmenili tak, aby ste si ho jednoducho mohli predlžovať prakticky neustále.
A preto ja na rozdiel od vás, hoci by som chcel veriť, že dnes sme tu naposledy, tak, no, nemyslím si, že to je poslednýkrát, ale, naopak, myslím si, že tu budeme ešte sedieť veľakrát. Áno, včera síce, včera síce Ústavný súd rozhodol, že predlžovanie núdzového stavu je z hľadiska ústavy v poriadku, no napriek tomu treba povedať, že stále, stále neexistuje celospoločenská zhoda na tom, nielenže potrebujeme núdzový stav, ale že potrebujeme tie opatrenia, ktoré z neho vyplývajú, teda zákaz vychádzania a podobne, ale neexistuje ani celospoločenská zhoda na tom, že tento núdzový stav a opatrenia sú v súlade s ústavou, napriek tomu rozhodnutiu Ústavného súdu.
A neexistuje to ani medzi odbornou právnou verejnosťou, pretože aj to rozhodnutie Ústavného súdu, a to treba zdôrazniť, nebolo jednomyseľné, pretože sa našli aj takí ústavní sudcovia, ktorí mali na celú vec iný názor.
Okrem toho je treba zvlášť zdôrazniť, že o protiústavnosti nehovoria len nejakí, nejakí možno rádoví advokáti, ale priamo generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka, ktorý je z titulu svojej funkcie prvým a najvyššie postaveným mužom v našom štátem pokiaľ ide o dohliadanie na zákonnosť a právny štát na Slovensku. Hovorí to človek, ktorého ste si aj vy sami zvolili do tejto funkcie. A možno keby to napadli na Ústavnom súde len politici, možno poslanci, tak to môžte odbiť jednou vetou, že Ústavný súd to celé uzavrel, takto však stojí minimálne na zamyslenie, že protiústavnosť vo vašom uznesení o predĺžení núdzového stavu vidí aj samotný generálny prokurátor. Minimálne sa nad týmto zamyslite. Pretože hoci na jednej strane ako občan rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky, no na druhej strane ako poslanec sa s ním nemôžem vnútorne stotožniť, rovnako ako generálny prokurátor. A musím povedať, že rozhodnutie Ústavného súdu, tak ako bolo v krátkosti zdôvodnené, je, bohužiaľ, viac o politike ako o práve. Je viac o strachu pred tým, čo by sa mohlo stať, ak by nám núdzový stav padol, ak by tieto všetky vaše opatrenia padli, ako o tom, že v právnom štáte sú ústava a práva občanov z nich vyplývajúce vždy na prvom mieste.
Poďme ale späť k tomu materiálu, teda k návrhu na predĺženie núdzového stavu, ktorý nám tu vláda predložila. Tentoraz má síce rekordných jedenásť strán, no, bohužiaľ, musím konštatovať, že bez skutočnej zmeny v kvalite a v dôveryhodnosti tohto dokumentu, pretože napriek širšiemu odôvodneniu nie je predlžovanie núdzového stavu presvedčivé do tej miery, aby sme mohli s čistým svedomím povedať, že núdzový stav na Slovensku aj v tejto chvíli, teda aj dnes, naozaj potrebujeme.
To, že tento vládny materiál na jednej strane opakovane uvádza rôzne zdravotnícke fakty, napríklad o smrtnosti a infekčnosti tzv. britskej mutácie koronavírusu, no zároveň s tým neuvádza žiadne zdroje, žiadne štúdie či len odkazy na ne, na to som si už zvykol, lebo tak to bolo aj pri tých ostatných alebo teda predchádzajúcich predlžovaniach núdzového stavu, ani tam nič z tohto nebolo a ani som to teda neočakával, že to bude v tomto materiáli. Rovnako ma teda ani neprekvapilo, že na jednej strane obšírne riešite dopady COVID-u na naše zdravotníctvo, no vôbec neriešite, čo spôsobili opatrenia proti COVID-u občanom chorým na iné ochorenia, napríklad onkologickým, diabetickým, chorým na srdcovocievne choroby. To tam jednoducho absolútne nespomínate. A podobne, opäť absolútne neriešite ani to, aké dopady má a ešte v prípade predĺženia núdzového stavu bude mať núdzový stav a jeho opatrenia na našu ekonomiku, hospodárstvo a vôbec sociálny status občanov Slovenskej republiky. Tento rozmer núdzového stavu vo vládnom materiáli jednoducho vôbec nenájdeme. Nevieme teda, koľko ľudí prišlo o prácu, nevieme, koľko firiem skrachovalo, nevieme, koľko bude trvať, kým sa naše hospodárstvo z týchto vašich skvelých opatrení spamätá, ani koľko ľudí zomrelo, či sa im zhoršil zdravotný stav len preto, že ste všetkých zdravotníkov sústredili len na boj proti jednému ochoreniu, COVID-u-19. Alebo to možno viete, ale ste to schválne nedali do tohto vášho návrhu, pretože keby ste to tam dali, tak by sa celý tento váš núdzový stav ukázal úplne v inom svetle, ako ho prezentujete a ako by ste ho chceli mať.
Popritom treba zdôrazniť, že ak sa máme ako poslanci zodpovedne a objektívne rozhodnúť, či predĺžiť núdzový stav alebo nie, tak musíme poznať nielen jeho pozitíva, ale aj jeho negatíva. Musíme poznať nielen pozitívnu stranu vašich opatrení, ale aj ich odvrátenú tvár. A to je aj hlavný kameň vášho úrazu, pretože v tomto vašom návrhu nájdeme len dôvody, prečo predĺžiť núdzový stav, no ani jeden protiargument a dôvod, prečo ho nepredĺžiť. Nehovoriac o tom, že nejaké alternatívne riešenia tu takisto nenájdeme. Váš návrh na predĺženie núdzového stavu je preto celkom jednostranný, neobjektívny a absolútne zaujatý dokument.
No nielen to, váš návrh si vnútorne protirečí a keď si ho človek prečíta, tak nadobudne naozaj oprávnený dojem, že ho musel písať nejaký schizofrenik. Na jednej strane tu totiž tvrdíte, konkrétne na strane 7, kľudne si to môžte nalistovať, že opätovné predĺženie núdzového stavu je reakciou na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike. Teda že sa epidemiologická situácia zhoršuje a vy len reagujete predlžovaním núdzového stavu na tento problém. Na iných stranách, konkrétne na strane 2 a na strane 11, ale opakovane sami konštatujete niečo celkom iné a síce, že aktuálna epidemiologická situácia sa mierne zlepšuje. A dokonca na strane 8 tvrdíte, že sa vám podarilo zlomiť infekčnú krivku, ktorá je už skoro mesiac v poklese, a súčasne že začali klesať počty COVID pacientov v nemocniciach. Tak teraz naozaj neviem, keď si teda prečítam aj jednu stranu, aj druhú stranu, celý tento váš návrh, tak naozaj neviem, či sa tá epidemiologická situácia zhoršuje, alebo či sa zlepšuje. Lebo niekde tvrdíte, že sa zhoršuje, niekde zasa tvrdíte, že zlepšuje.
Pán predseda vlády, čítal niekto vôbec vo vašej vláde tento návrh, ktorý ste nám dnes predložili? Lebo ak áno, tak potom nerozumiem tomu, ako tam môžte napísať takéto nezmyselné protirečenia. Podľa mňa je to čistá schizofrénia, bohužiaľ, ale protirečíte si tam.
Ďalšia vec, v návrhu neustále opakujete, že zákaz vychádzania v kombinácii s pravidelným, vy to nazývate tandem, hej, s pravidelným týždenným testovaním antigénovými testami je veľmi účinným nástrojom, vďaka čomu sa vám podarilo znížiť reprodukčné číslo vírusu z 1,3 v decembri na 0,8 ku koncu marca. A zároveň tvrdíte, že ak by núdzový stav neplatil, tak sa reprodukčné číslo okamžite vráti na decembrovú úroveň. To sú nepochybne silné tvrdenia a silné argumenty. Ak by ste ich mali naozaj aj podložené a dokázané, tak asi nikto s vami by sa nehádal, že tie opatrenia sú naozaj účinné. Ale preto musíme si položiť základnú otázku, či máte k dispozícii nejakú štúdiu, nejakú analýzu, ktorá by to dokazovala, že práve tieto opatrenia a nie nejaké iné faktory spôsobili zníženie reprodukčného čísla a že práve ich uvoľnením dôjde opäť k jeho zvýšeniu. Pretože nič také som v tomto vašom návrhu nenašiel. Opakujem, nenašiel sa tam ani nijaký odkaz, jednoducho to tam nie je. Preto sú to v podstate čisto len vaše domnienky, vaše tvrdenia, ktoré nie sú podložené absolútne ničím. Ja som sa na to pýtal aj na výbore, ale namiesto odpovede, ktorý konkrétny odborný orgán, ktorý konkrétny odborník, ktorá konkrétna štúdia preukazuje príčinnú súvislosť medzi týmito opatreniami a zlepšovaním reprodukčného čísla, tak som sa nedozvedel vôbec nič. Na to mi bolo povedané, že príčinná súvislosť sa nedá dokázať, ale vraj vyplýva z nejakých indícií a podobne. To by sa dalo pochopiť v čase, keď sa tieto opatrenia ešte len zavádzali, ale je to absolútne nepochopiteľné, keď tieto opatrenia platia už pol roka. No ak je to tak, potom je namieste otázka, či to skutočne myslí vláda vážne, či skutočne chce aj naďalej takýmto nehoráznym spôsobom obmedzovať a zasahovať do základných práv a slobôd občanov, keď ani nevie objektívne preukázať svoje tvrdenia a keď od nás poslancov v Národnej rade očakáva, že sa budeme rozhodovať na základe nejakých neoverených indícií.
Ja hovorím opak. Vyhlasovať dnes pravidelné antigénové testovanie za nejaké účinné opatrenie je čistý nezmysel. Pretože nielen podľa nás, ale podľa mnohých odborníkov, ktorých ste aj vy sami uznávali a citovali, keď sa vám to hodilo a zapadalo do vašich plánov, aj podľa nich toto testovanie len zvyšuje mobilitu a pri ľuďoch bez príznakov je celkom nespoľahlivé. A to je aj dôvod, prečo nenájdete naozaj, už dneska to tu odznelo viackrát, nenájdete žiaden iný štát na svete, ktorý by používal antigénové testovanie v takom rozsahu a tak často, ako sa to deje u nás.
Panie poslankyne, páni poslanci, ďalšia taká vec na záver, čo ma vo vašom návrhu zarazila, je tvrdenie, že obmedzovanie slobody pohybu a pobytu možno bude len na podklade ústavy, a to zákonom, alebo na podklade ústavného zákona pri núdzovom stave, pričom tu doslova tvrdíte, že žiadnym iným spôsobom nie je možné normatívnym právnym aktom obmedziť slobodu pohybu a pobytu a právo na pokojné zhromažďovanie občanov. S týmto ja musí súhlasiť, ale ako je potom možné, že keď to viete a sami to napíšete do tejto, do tohto návrhu, tak ste od marca 2020 až do októbra 2020, teda sedem mesiacov, obmedzovali slobodu pohybu a pobytu nezákonným spôsobom opatreniami Úradu verejného zdravotníctva, ktoré nemali žiadnu oporu v zákone, dokonca tu dnes odznelo, že ste ani nevedeli, že či to má charakter nejakého všeobecne záväzného právneho predpisu, napriek tomu sa obmedzovali základné práva a slobody. A toto konštatoval sám generálny prokurátor, ktorý to napadol na Ústavnom súde. Ako je to potom možné? Vy ste v podstate teraz vo vlastnom materiáli priznali, že ste vedome, vedome, nezákonne obmedzovali ľudské práva našich občanov.
A teraz tu máte tú drzosť, že sem prídete, pán predseda vlády, a idete nás presviedčať, že všetko je v poriadku, že máme váš núdzový stav a opatrenia, ktoré z neho vyplývajú, podporiť. A možnože to je aj naposledy. Nie, pán predseda vlády, núdzový stav, núdzový stav musí skončiť, ale musí skončiť rovnako ako celá táto vaša podarená vládna koalícia, ktorá za jediný rok svojho vládnutia dokázala položiť celé naše Slovensko aj občanov na kolená.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 17:59 - 17:59 hod.

Mizík Stanislav Zobrazit prepis
Pán Šudík, keby som si ja sám nenasadil liečbu, ja ako astmatik s bronchitídou, s cukrovkou, po dvoch porážkach by som skončil veľmi zle, keby som čakal na nejakú starostlivosť na lôžku hocijakom špecializovanom. Dal som si to na začiatku a zafungovalo to. A keď to niekto nechce skúšať, nech neskúša. Ja nikomu nič nekážem. Ja vám hovorím na vlastnej skúsenosti. A som to povedal preto, pretože u nás sa čaká vždycky, keď je už zle. Ale vtedy, keď je v strede a neskôr, stredná a neskorá fáza ochorenia, potom je už naozaj s človekom amen. A ja som to, predbehol som tú dobu aj s mojimi diagnózami.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 17:53 - 17:58 hod.

Mizík Stanislav Zobrazit prepis
Vážené kolegyne a kolegovia, to, čo som tu v tejto sále stále hovoril vo faktických poznámkach a rozpravách o núdzovom stave, sa len a len opakuje a potvrdzuje. Tento núdzový stav, predlžovaný núdzový stav je obdoba výnimočného stavu v Chile, kde Pinochet bojoval akože proti komunistom, či v Poľsku, kde Jaruzelski bojoval akože proti antikomunistom. No a čo dosiahli? No, nedosiahli nič, okrem obetí, samozrejme, nevinných obetí podotýkam. A aj tak títo dvaja páni a ich bandy zmizli s hanbou a ostal po nich len smrad či puch.
U nás sa neustále predlžuje núdzový stav a k čomu vedie, čo dosiahol? No nič, okrem nevinných obetí. K čomu slúžia vyhlášky a neustále testovanie? No na nič, keď liečba nenastáva, keď liečba nastáva až v strednej a neskorej fáze ochorenia. Potom sú tie lôžka, pán minister, pán predseda vlády nanič, väčšina z nich umrie.
K čomu slúži testovanie, keď to nenastáva? A ľudia sa začnú liečiť neskoro a vtedy je s nimi amen. Odchádzajú na plechových vozíkoch. K čomu slúži zhlukovanie ľudí pri testovaní a následnej ceste domov chorých so zdravými? No, slúži to k šíreniu nákazy, to je nepopierateľné.
K čomu slúži ešte núdzový stav? Núdzový stav, núdzový stav respirátorový, no a ešte aj s rúškami či s respirátormi na čerstvom vzduchu? No slúži na ničenie priedušiek a pľúc a tiež ako predpríprava na budúce pľúcne či prieduškové choroby. A ešte k čomu slúži tento stav? No slúži na ekonomický rozvrat, na rozvrat medziľudských vzťahov, na vznik stratenej generácie menej vzdelaných detí. No a slúži ešte aj na nebývalý vzostup množstva udavačov.
A čo je najhlavnejšie, na čo slúži núdzový stav? Nuž, pán premiér, bývalý minister sa preriekol a strelil vlastný gól, strelil capa, keď povedal, že vláda sa bojí vzbúr. Nový premiér hovoril čosi o slobode, vážení poslanci, ktorú sme si vydobyli. Zabudol povedať, že z tejto slobody nie je nič, resp. veľmi málo. Naša krásna vlasť slovenská sa zmenila na neorganizovaný chaos vo všetkých sférach. Je tu anarchia. Krásne to dnes demonštrovala koalícia OĽANO, SaS a ZA ĽUDÍ. Vykašľali sa totižto na vlastných nových kolegov, ktorí kvôli nim skoro nemohli zložiť sľub novonastupujúcich poslancov a poslankyne. No keď sa dokázali vykašľať na vlastných, čo potom bude s druhými?
Zo strany nového premiéra či pána Kollára padali slová o zodpovednosti. No ja vám poviem príklad, pán premiér, z vlastnej skúsenosti. Po návšteve parlamentu, toho slávneho parlamentu s tými fóliami, som si hneď v lekárni kúpil antigénové testy. Po pár dňoch, štyroch, piatich, hneď ako som dostal nádchu, urobil som si sám test a keďže test bol pozitívny, okamžite som si nasadil antivirotiká s antibiotikami a trombexom. Dva dni bola nádcha, tri dni ma boleli kríže, ale COVID bol fuč. Na vlastné náklady som si dal neskôr urobiť dvakrát test na protilátky. Protilátky úspešne stúpali a teraz ich mám za celý vagón, môžem niekoľko fúrikov požičať niekomu, kto nemá. Tomu hovorím zodpovednosť a to je ináč, ako sa to robí bežne u nás. Ukáže sa pozitívny test, človek ide domov v autobuse či električke a má byť v karanténe. A, samozrejme, pomoc volá vtedy, keď je už zle, nie na začiatku, lebo si myslí, že mu pomôže paralen alebo ibuprofen.
Ďalšou skutočnosťou je, že všade v médiách je len COVID, COVID, COVID, ale odkladajú sa operácie. Ľudia umierajú na iné diagnózy, ale nie na COVID. Ale kvôli COVID-u, kvôli COVID-u preto, lebo nemajú starostlivosť. Predlžovanie núdzového stavu a posielaním ľudí bez liečby domov považujem za najväčší hriech od druhej svetovej vojny.
Ďakujem.
Skryt prepis