Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 20:11 hod.

Andrej Medvecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:11 - 20:13 hod.

Medvecký Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani Sulanová, ďakujem za váš prejav. Oni si aj tak neuvedomujú to, čo, ako budú hlasovať. To si musíme... (smiech v pléne) Je to pravda, nesmejte sa. Po tom roku, ako sme tu v parlamente, som si všimol, že vy nie ste poslanci, vy ste iba obyčajné hlasovacie automaty, že hlasujete iba tak, ako vám prikážu. (Reakcie z pléna. Zaznievanie gongu.) Vonku na chodbe sa rozprávate, že ani by ste to podporili, ani by ste to nepodporili, a tu hlasujete úplne opak. (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Pročko, poprosím vás, nevykrikujte. (Reakcia z pléna.)

Medvecký, Andrej, poslanec NR SR
Na Pročka sme si...

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím...

Medvecký, Andrej, poslanec NR SR
Na Pročka sme si už zvykli, aj tak to je obyčajný, neviem čo. (Výkriky z pléna.)

Grenedel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás...

Medvecký, Andrej, poslanec NR SR
Budem s vami behať po námestí. Vy, šašo jeden. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:10 - 20:11 hod.

Schlosár Rastislav Zobrazit prepis
Kolegyňa, kolegyňa Sulanová, napriek tomu všetkému, čo ste tu povedali, panie poslankyne a páni poslanci z vládnej koalície, tu povedala myšlienku, ktorá tu ešte nezaznela. (Zaznievanie gongu.) A síce, že máme počúvať ľudí, ktorí nás tu dostali do parlamentu, vďaka ktorým tu dnes sedíme, vďaka ktorým tu dnes môžme rozhodovať, že sa treba spýtať aj ich na názor. A verte mi tomu, že keby ste sa dneska spýtali ľudí na uliciach, čo si myslia o týchto vašich šialených opatreniach a čo si myslia o vašom predlžovaní núdzového stavu, tak by to nebolo nič pekné. A keby tu teraz mohlo byť referendum o tom, či predlžovať alebo nepredlžovať núdzový stav, tak za päť minút celý ten váš slávny núdzový stav skončí. A preto ja hovorím, že my poslanci, a tak ako to povedala pani Sulanová, my poslanci tu naozaj nie sme na to, aby sme tu presadzovali nejaké svoje osobné záujmy, ale sme tu na to, aby sme slúžili národu, slovenskému národu a všetkým slušným občanom Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:02 - 20:03 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Magduška, výborný prejav a (reakcie z pléna) naozaj aj z pohľadu tvojej odbornosti... (Výkriky z pléna. zmĺknutie rečníka.) Ja počkám. (Reakcie z pléna.) Čím dlhšie budeme čakať...

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Poprosím o pokoj v sále

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
... kolegovia, tým lepšie pre Slovensko, že sa tento váš nezmyselný núdzový stav nepredĺži dnes. Ja budem len rád. (Výkriky z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pokoj v sále, poprosím vás, neprekrikujte sa! (Reakcia z pléna: "Nemá rúško, nemá rúško.") Neprekrikujte sa, prosím vás.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Malé deti v škôlke. (Povedané so smiechom.) Malé deti v škôlke za poslanecké platy. Vás nemusí trápiť moje rúško, priatelia. (Výkriky z pléna.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Keď vás to trápi, tak si dajte xanax.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, neurážajme sa!

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Pán podpredseda, tak nech ich to netrápi,

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Poprosím vás navzájom.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... nech tu nevykrikujú.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Kolegovia majú pravdu, že máte nesprávne....

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) No však to je v poriadku, tak keď ich to trápi, nech si dajú nejaké tabletky na to.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) ... nasadené rúško, takže poprosím vás, aby ste ho, alebo respirátor, neviem čo to máte.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Neviem čo to je, nejaká handra, čo tu musíme nosiť všetci.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, aby ste si ho nasadili poriadne.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem, za... (Výkriky z pléna.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Ďakujem pekne.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem pekne za výborný príspevok.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Vráťte, prosím, čas pánovi poslancovi.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem, pán podpredseda.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem, pán podpredseda. Takže, Magduška, ďakujem za výborný príspevok, kde aj z pohľadu tvojej odbornosti si to veľmi dobre povedala tu tým poslancom a poslankyniam, ktoré nechcú počúvať, nechcú počúvať, pretože ja rozumiem, že im je nepríjemné počúvať, že nielen opozícia, ale to, čo dnes hovorí opozícia, to hovoria aj ľudia na ulici, tí ľudia, ktorí ešte vôbec na tú ulicu môžu vyjsť. Takže oni sú z toho podráždení a ja chápem, že koalícia je z toho nie nadšená a že prvý deň takzvanej novej vlády si takto nepredstavovali. No, ale je to ich vizitka, je to ich, je to ich robota a oni dostanú potom hodnotenie za to, ako tu devastujú Slovensko a ako proste svojimi nekompetentnými opatreniami dokážu len obmedzovať osobné a základné slobody ľudí, ale v podstate nezlepšujú vôbec ani úroveň liečenia v nemocniciach, ani úroveň prevencie tých ľudí, aby neochoreli, a tí, čo ochorejú, aby do nemocníc nemuseli ísť. Jednoducho ten stav celkovo neposúvajú k lepšiemu.
Nezmyselná kritika z ich strany voči nám v opozícii je už úplne výsledkom alebo prejavom ich totálnej politickej neschopnosti, pretože vláda nie je na to, aby kritizovala opozíciu, vláda je na to, aby riešila situáciu, aby vládla v štáte a aby možno počúvala opozíciu a niektoré veci, ktoré stoja za to, si zobrala. Ale nie na to, aby sa vyhovárali, že opozícia kritizuje. Lebo to je prirodzene úlohou politickej opozície, aby hľadala chyby na vláde, aby hľadala chyby, ktoré proste by sa dali spraviť inak. A keď my im donekonečna hovoríme, že zanedbali prevenciu, keď im hovoríme donekonečna, že riešenie nie je likvidovať občanov v ich právach, ale riešenie je zlepšiť starostlivosť v nemocniciach a zlepšiť prevenciu a úroveň toho, aký, aký, aký prístup majú občania k vitamínom a k podpore pohybu a zdravého životného štýlu, tak to ako keby sme na stenu hrach hádzali.
Takže ešte raz veľká vďaka za celé Slovensko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 19:51 - 20:01 hod.

Sulanová Magdaléna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, ja by som si dovolila, skutočne sme už unavení, je veľa hodín, už sa tešíme na Veľkú noc, takže predsa by som si, inšpirovali ma vaše príspevky do rozpravy a niektoré tvrdenia, ktoré boli polopravdami, tak ja si dovolím už len skutočne len zopár poznámok na to, čo som si vypočula.
Po prvé, ako prvú poznámku, pán minister, ja skutočne súhlasím s tým a som rada, že si uvedomujete, že núdzový stav je veľmi vážny zásah do základných ľudských práv a slobôd. Obmedzenie pohybu, obmedzenie toho, že ľudia nemôžu napríklad odísť z okresu do okresu, kde majú niekde nehnuteľnosť, to nehovorím už ani o návšteve rodičov a tak ďalej, je to veľmi vážny zásah a ľuďom ešte veľmi vadí, že nemajú právo zhromažďovania. Áno, síce je, hrozí tam ako nákaza teda, teoreticky hej, ale ľuďom to už skutočne, vieme to pochopiť na určitý čas, ale takto dlhodobo, šesť mesiacov, je to už veľmi dlho.
Chcela by som ďalej podotknúť, že nebudem sa venovať teda testovaniu a podobne, ale budem sa venovať len tomu, či podporiť alebo nepodporiť predĺženie núdzového stavu. Pán minister, ma zaujalo, že ste hovorili, že práve od 1. októbra... (reakcia premiéra), pardon (reakcia premiéra), a však aj môžem aj pán minister, ale... (reakcia premiéra), áno, áno, prepáčte, prepáčte, pán premiér. Veľmi ma zaujalo skutočne, že ste hovorili o tom, že práve od 1. októbra, kedy bol prvýkrát predĺžený, teda navrhnutý núdzový stav, ešte nie predĺžený vtedy, našťastie, že práve vtedy začali niekoľkonásobne rásť počty nakazených, pozitívnych, hej?
Teraz ja sa teda pýtam, keby nebol núdzový stav, tak nezačnú rásť? Ako to je? My nevieme skutočne, že z akého dôvodu začali rásť. Urobil sa núdzový stav a napriek tomu to išlo hore a stále to ide hore a od 1. októbra sa stav stále zhoršuje. Takže logicky ja uvažujem tak, že zrejme ten núdzový stav asi nemá až taký vplyv na to, aby sme pandémiu porazili. To je môj názor. Ako chemička môžem povedať jednu vec, že nemôžem si ja dovoliť povedať, že dali, že sme vyhlásili núdzový stav a tento núdzový stav, vďaka tomu núdzovému stavu riešime problém. Nie. Ja musím využiť minimálne dve možnosti, ak nie tri, a tie porovnať. Lenže my využívame stále jednu a tú istú možnosť.
Ďalej, zdá sa mi, že vláda skutočne za ten rok mohla už urobiť nejaké opatrenia a nie stále veľmi, by som povedala, že zľahčovať si situáciu a vyhlasovať a stále predlžovať núdzový stav a neriešiť tento problém. Pandémia bola v minulosti, pandémia je a pandémia aj bude. A čo keď táto pandémia bude trvať desať rokov? To budeme desať rokov v núdzovom stave? Áno, počuli sme teraz, že pripravujete nejaký pandemický zákon. Ešte otázne je, či bude dobrý a či bude účinný, ale treba niečo robiť a treba. Čiže ja vám vytýkam jednu vec, že ste si to zľahčili a že ste jednoducho znepríjemnili ľuďom život, jednak na upretí im základných slobôd a práv, to je jedna vec. Druhá vec, že ste poškodili týmto, veľmi ste poškodili ekonomiku aj ekonomicky ľudí. Ďalej sú tu obrovské škody aj na zdraví, myslím tú duševnú stránku, pretože ľudia sú už skutočne zúfalí, áno, a ďalšia vec je, úžasne, to tu aj málokto, bolo to tu raz spomenuté, jak ste poškodili naše deti. Veď deti nechodia rok do školy. To sú následky, ktoré jednoducho sa už nikdy nebudú dať odstrániť. Ja to vidím, ja mám už vnukov školopovinných a to je katastrofa. Keby som nemala teda tých vnukov v rodine, nemali sme malé deti, tak ani neviem. A viete, mnohí z vás možno nemáte tak malé deti, tak si to ani neuvedomujete. Takže toto je, toto je ďalší problém.
Chcela by som podotknúť, že hovoríme o tom, že tá pandémia je aj v okolitých štátoch. Áno, je to v podstate celosvetový problém, ale dovolím si tvrdiť, že tak zlé opatrenia, jak boli u nás, nie sú nikde v okolitých štátoch. Môj syn robí vo Švajčiarsku, deti chodia stále do školy, áno, v Rakúsku detto, sú malinké prestávky, dá sa na dva týždne, na mesiac, ale nie rok. Toto sú veľmi, veľmi... a toto ja vám vytýkam. A preto si myslím, že už predlžovanie núdzového stavu je už neprijateľné a je neúnosné. Treba jednoducho sa zamyslieť a urobiť opatrenia a súhlasím skutočne s pánom Viskupičom, s kolegom Viskupičom, že treba to operatívne riešiť.
A jedno vám musím povedať, pán minister, pán premiér, prepáčte, musím vám povedať jednu vec, že ľudia čakali, včera čakali, že Ústavný súd nepotvrdí ústavnosť predlžovania, a dnes čakajú, že sa ten núdzový stav nepredĺži. To vám hovorím, bude tu obrovské sklamanie a ja neviem, ako to unesiete. My sme v podstate, nás do týchto lavíc poslaneckých dostali ľudia. A my musíme počúvať tých ľudí a my musíme robiť to, čo si oni prajú. My sme tu v podstate, my robíme službu pre našich občanov a nemôžeme sa tu hrať na nejaké opozičné a koaličné vojny a si tu vykrikovať a urážať sa. Veď tu ide, tu ide o celý národ, tu ide o zdravie ľudí. A toto zľahčovanie, že si to, a hlavná vec, že bude, a čo si dovolil koaličný mať iný názor a že koaličný ako nesúhlasí... no pardon! Však sme tu slobodní poslanci a každý podľa, má voliť podľa svojho vedomia a svedomia. Takže toto ja nechápem. A toto povyšovanie jak takú posvätnú kravu, že koaličná zmluva a koaličný nemôže hlasovať s opozičným, aj keď to je vynikajúci návrh, toto je choré, toto je vadné a ja skutočne vyzývam občanov, aby si toto dobre všimli a v budúcich voľbách potom volili len občanov, ktorým pôjde skutočne o ich blaho, o to, ako bude náš štát vyzerať, naša republika, a nie o to, že či sme koaliční, opoziční a kto z toho má aké výhody. Toto by som chcela ako na koniec by som chcela teda ešte zdôrazniť.
Myslím, že z tých poznámok, lebo zákon som teda nečítala, ale je to jedno, ide tu o princíp, či ideme podporiť alebo nejdeme. Akým... ak je ten zákon... to už je skutočne pre mňa druhoradá vec.
A ešte by som chcela, predsa ešte jednu poznámku, jak mám ešte dve minútky, tak chcela by som povedať jednu vec. Skutočne to, je tu veľmi dôležité, aby sa ľudia liečili. Poslať ľudí do karantény a čakať doma, že či to prekoná alebo neprekoná, keď už je veľmi zle, ísť do nemocnice a väčšinou už neni im pomoci, tak to je absolútne scestné. Skutočne tu chýba... a liečiť, to znamená, treba im dať lieky, tak treba zohnať tie lieky. Treba ich nakúpiť, tie lieky.
A k testovaniu. Prosím, testujme sa, ale netestujme sa tak, že tým testovaním sa poškodzuje naše zdravie, jak mne poškodili zdravie, po prvé, aby to nebolo, jak hovorí pán minister, bývalý pán minister Krajčí, že áno, je to nepríjemné, tak nech to nie je nepríjemné, áno, a nech to nie je zdraviu škodlivé, teda, respektíve poškodzujúce zdravie. Tak kúpte také testy, ktoré jednoducho nebudú nepríjemné a ľudia sa budú dať testovať a nie tak, aby sa pri tom testovaní nakazili. Na to ste vláda, dostali ste tento mandát, to je vaša úloha. Nemôžeme my za vás tu hľadať riešenia a navrhovať riešenia, jak tu jeden kolega povedal. To je úloha iných a zodpovednosť.
Ja na záver ešte chcem povedať, pán premiér, že ja chápem, že je to obrovská zodpovednosť vlády. Je to veľmi nepríjemná situácia, je to veľmi ťažké. Ale bohužiaľ, vy ste sa na to dali, súhlasili ste vláda a vašou psou povinnosťou je túto ťažkú situáciu riešiť, ale nie na úkor občanov. Toto by som vás chcela poprosiť. (Reakcia z pléna.)
No ja, ja vám ďakujem veľmi pekne a všetkým prajem príjemnú, teda veľmi pekné, krásne, veselé neviem či, ale veľkonočné sviatky. Ďakujem pekne. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:49 - 19:50 hod.

Mizík Stanislav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený bývalý minister, štandardné postupy? Čo ste to vraveli? Ešte raz, štandardné postupy? Bežný štandardný postup po zistení pozitivity za vášho ministrovania bolo ísť ku obvodnému lekárovi, dostať PN a ísť do karantény domov. Keďže som človek z praxe, tak len na ilustráciu z môjho okolia, je to štyri týždne stará vec, známa pozitívne testovaná začala byť silne chorá, chytal ju zápal priedušiek a jej doktor nie a nie predpísať antibiotiká aj trombex. Tak som mu vynadal a ja sám som zabezpečil všetko, čo bolo treba. A teraz tá známa behá ako srnka. Keby sa to len deň-dva oneskorilo, je s ňou koniec. Čiže tie štandardy na stránke ministerstva si môžete dať za stužku veľkonočného klobúka. Vo francúzštine máme výraz l´art pour l´art, to je umenie pre umenie. U nás je to nové heslo štandard pour štandard. A ten váš optimizmus, čo ste tu predviedli, to je čierna fraška, presne v príhodný dátum 1. apríla.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:37 - 19:39 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Pán poslanec Krajčí, vy ste normálne politický superman, pretože vy ste synonymom zlyhania v ministerskej funkcii a potom prídete a postavíte sa vedľa, dá sa tak povedať, staronového alebo obnoveného alebo vynoveného premiéra, vášho kolegu, najbližšieho spolupracovníka aj z poslaneckých lavíc, a rozprávate o tom, aké je to všetko úžasné a musíme byť zodpovední. Ale, pán poslanec Krajčí, tie testy, ktoré vy pokladáte za všemocný liek a zbraň a neviem čo, tak tie testy žiadnu vašu krivku nezlomili. Tie testy zlomili väzy slovenskému národu. Tie testy zlomili ešte chuť aj tých posledných ľudí chodiť do roboty a nebyť nejakými otrokmi a nerezignovať, keď jednoducho ste vy donútili zamestnávateľov, aby od tých ľudí tie testy pýtali za každú cenu. Za každú cenu. A vy tu sa dnes postavíte na 1. apríla, na deň bláznov, kedy ste si spravili bláznov z celého národa, z celého štátu a idete rozprávať o tom, že vlastne je to všetko len preto, lebo opozícia vás nepodporuje a my sa tu snažíme ešte hecovať ľudí, aby neakceptovali opatrenia. Tak keby tie opatrenia mali význam, keby tie opatrenia prinášali zlepšenie situácie, keby, keby ľudia sami cítili, že sú v ich prospech, tak by ich ľudia dodržiavali aj bez toho, aby sa k tomu opozícia vyjadrovala a bez toho, aby vy ste ich museli nútiť. Ale ľudia prirodzene cítia a vedia, že vaše opatrenia sú úplne zlé, úplne zbytočné, že ich iba šikanujú, likvidujú a nedajú sa im doslova, doslova sa im nedajú ani nadýchnuť. To ste vy, pán Krajčí! To je vizitka vašich opatrení a vašej vlády!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:58 - 19:00 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Pán poslanec Žiak, pošleme vám, aby ste mohli začať nakupovať a rozdávať ľuďom tie vitamíny.
Pán poslanec Kazda, no, na vás je aj ťažko reagovať, lebo vy úplne od veci, to je váš bežný štandard, to proste vy sa z toho štandardu nikdy asi nevychýlite.
A, pán poslanec Pročko, vy keby ste sa niekedy trošku počúvali alebo si spätne prehrávali svoje vystúpenia, tak možno by ste sa niekde posunuli, len vy to zásadne asi nerobíte, lebo by ste sám seba nezvládli počúvať. Pán poslanec Pročko, vy ste naozaj zahviezdili. Tak v kaderníctve sa ľudia vedia nakaziť a môžu nakaziť a nakazia sa, ale v nejakom super-, mega,, hypermarkete, kde tých ľudí je iks, ypsilon, zet, tak tam sa proste nenakazia, tam tá korona si povie, tu som v supermarkete, tu nie som v kaderníctve, tu nie som nákazlivá. Ale tu som v kaderníctve, upozorňoval Jožko Pročko na mňa v tomto kaderníctve a tu môžem všetkých nakaziť. Veď vy sa, prosím vás, počúvajte, pán Pročko! Veď vy normálne veríte tej, tomu nastaveniu tých opatrení, že vlastne tá korona sa podľa nich bude riadiť. Ja už neviem, ja už neviem, že či vy ste sa dali na nejaké rozprávky alebo na nejaký iný žáner, ale, žiaľ, nedá sa to nejako menej emotívne alebo už ani neviem, ako to nazvať zhodnotiť, lebo ste uleteli. Uleteli ste. A ľudí toto už nezaujíma, ľudí už nezaujímajú vaše príbehy o tom, ako sa toto nedá alebo dá, vy ste proste vláda, ktorá má obrovský mandát, máte 95 poslancov, máte viac, ako je potrebné na ústavnú väčšinu, ale výsledky vašej práce sú chabé, chabé. (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj vás poprosím.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Pán Pročko, ukľudnite sa trošku, naozaj dýchajte. Výsledky vašej práce sú chabé a neviete ľuďom ponúknuť recept na riešenie krízy, len ďalšie sprísňovanie opatrení a predlžovanie núdzového stavu. A toto je tá bieda, toto je tá bieda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:52 - 18:54 hod.

Šimko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážené kolegyne, kolegovia, ja som si pozorne vypočul pána Kotlebu. Vážení priatelia, kolegyne, kolegovia, neviem ako vy, ale ja si dovoľujem otvorene povedať, že pokiaľ dnes opäť predĺžime núdzový stav, tak opäť ideme ďalej ničiť malých a stredných podnikateľov žijúcich na území Slovenskej republiky. To si už, preboha, konečne všetci uvedomme. Však ničíme si našich vlastných obyvateľov a pritom super-, hypermarkety, ako to naznačil pán Kotleba, my im pomáhame zarábať miliónové hodnoty na tomto chudobnom slovenskom národe. To si už konečne skutočne všetci uvedomme. Však, preboha, naďalej budú zavreté kaderníctva, holičstvá, opravovne obuvi, hotelieri, všetko, všetko bude uzavreté. Však dokedy tento národ vydrží tento kritický ekonomický tlak zo strany samotnej vlády Slovenskej republiky?
A nehovorte mi, že v podstate ostatné krajiny to isté robia. Áno, robia, aj tam sú isté chyby, ale dneska situácia na území Slovenskej republiky sa zlepšuje, pretože mali sme skoro štyritisíc ľudí v nemocniciach, dneska máme dačo nad tritisíc. My napríklad, okres Rimavská Sobota, už nie sme čierny okres, situácia sa trošku zlepšuje. Ale ako hovoril pán Kotleba, vážení kolegovia, vážený pán minister, bývalý pán minister zdravotníctva alebo aj teraz súčasný, ktorý bude, ja skutočne navrhujem, liečme konečne tých ľudí a neliečme ich tak, že ak teda zistíme pozitivitu u toho konkrétneho občana pozitívne testovaného, tak zájde za obvodným lekárom, ten lekár ho vypíše, dá do karantény a tým to hasne, ale žiaden liek sa neposkytne pre toho občana. Tak zato hovorím, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predseda vlády, v tomto duchu treba usmerniť aj nového, novovymenovaného ministra zdravotníctva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 18:42 - 18:52 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán predseda vlády, kolegyne, kolegovia, ja skúsim tak trošku možno inak. Poviem vám, že obyvatelia Slovenska, občania si naozaj nepredstavovali, že dnes budú mať takýto deň bláznov. Skutočne šokujúci, exkluzívny deň bláznov, ktorý im nová vláda pripravila taký, že naňho nikdy nezabudnú.
Začali ste s tým, že ste pritvrdili policajné kontroly. Vďaka vašim nezmyselným policajným kontrolám vznikla na výstupe z Bratislavy osemkilometrová kolóna. Osemkilometrová kolóna, kde stála sanitka na majákoch a nevedela sa cez tie autá dostať. Osobne som to videl, na vlastné oči. Povedzte mi, pán predseda vlády, čomu takéto opatrenia pomôžu, že si chcete povedať, my tie opatrenia ľuďom dáme, my ich naučíme, aby cez okresy nechodili. Žiadna Veľká noc nebude, všetci budú doma. Ak je toto vaším cieľom, ak je toto cieľom vašich opatrení a ak je toto cieľom predĺženia núdzového stavu, potom ste úplní machri, lebo sa vám to podarilo. Ale ak má byť cieľom vašich opatrení zlepšenie situácie na Slovensku, tak ste úplne mimo, ste úplne mimo.
Počuli sme tu v tejto rozprave od koaličných poslancov, ako vám záleží na ekonomike, ako vám záleží na tom, aby ľudia mali nejakú perspektívu, ale vaše činy, vaše vládne činy, dá sa už povedať teraz – po tomto všetkom – že vaše vládne zločiny spravili iba jedno, kolegovia z koalície, veľké supermarkety, ktorých majitelia sú cudzinci, zahraničné firmy ostali otvorené a nútite ľudí, nútite obyvateľov Slovenska míňať peniaze, svoje čoraz menšie úspory, v týchto zahraničných supermarketoch. Malé slovenské prevádzky, podniky, obchody ste vašimi opatreniami zatvorili. Celé sa to stalo po tom, ako bývalý premiér Matovič bol na koberčeku u Hitlera v sukni – Merkelovej. Potom zrazu bolo potrebné zatvoriť všetky slovenské prevádzky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kotleba, upozornili ma kolegovia, ja vás nevidím spredu, prosím, napravte si respirátor. Ďakujem.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Dajte si xanax... (Reakcia z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj, pokoj, každému môže skĺznuť respirátor. Nech sa páči, pokračujte. Napravil si ho pán Kotleba. Pokračujeme ďalej.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Potom ste, ja si myslím, pán podpredseda, ďakujem za upozornenie, ale ja si myslím, že ľudí na Slovensku, celé Slovensko trápia viac opatrenia nezmyselné tejto vlády ako môj respirátor, môžme spraviť anketu o tom.
A vy ste po tom, ako Matovič prišiel od Merkelovej, sa rozhodli, že idete byť poslušní psi Európskej únie a idete tu likvidovať slovenskú ekonomiku, ale zahraničných necháte kvitnúť. A tak to presne je, dodnes to tak je, dodnes to tak je. Vo Zvolene kaderníčka dostala tak brutálnu pokutu, že sa jej rozpadla vplyvom toho rodina, lebo sa zosypali vzťahy, nemali z čoho zaplatiť, len zato, že niekto ju nabonzoval, že načierno, načierno v tomto vašom vymyslenom núdzovom stave obslúžila nejakú zákazníčku. Toto je vaša vizitka!
Máte najväčší deficitný rozpočet v histórii Slovenskej republiky a ľudia z tých peňazí, bývalý pán minister financií, ľudia z tých peňazí nevidia zlepšenie vo svojich životoch absolútne žiadne. Dokonca kolega Šudík, váš poslanec, vládny poslanec sa pýtal opozície, že aké sú riešenia. My sme vám už v júni, v júni sme vám hovorili, nešikanujte ľudí, nemá to zmysel, bude sa to zhoršovať, začnite rozdávať vitamíny, začnite ľudí liečiť. A dnes ministerstvo zdravotníctva priznáva, že kokteil vitamínu C, D a minerálov zinku a selénu je účinný v boji proti koronavírusu. A ja sa pýtam, prečo ste tie milióny nedali ľuďom aspoň na tie vitamíny, ale neustále ich nútite nosiť tie handry na tých tvárach. Čomu reálne pomôžu tie vaše sprísnené kontroly, čomu pomôže toto celé šikanovanie? Naozaj sa chcete vyžívať v tom, že budete im dávať tie brutálne pokuty? Že chlap, ktorý napíše na Úrad vlády list o tom, ako je zúfalý, je odsúdený na doživotie, lebo to spravil počas núdzového stavu a dali mu teroristický útok? Toto je vizitka, toto sú tie príbehy z pozadia, o ktorých sa do médií, z ktorých sa do médií nedostane nič. A vy ste vraj konzervatívna kresťanská vláda. A na Veľkú noc, na Veľkú noc ľuďom prichystáte sprísnené policajné manévre.
A viete, čo je realita tohto celého, kolegovia z koalície, vážený pán premiér? Zástupca ľudí, ten, ktorý ich má chrániť, ktorý ich má proste držať. Vy ich máte držať! (Povedané smerom k premiérovi. Reakcia premiéra.) Veď pokoj, pokoj, veď len ľudia chcú, aby ste sa zobudili, pán Heger. Vizitka toho všetkého je to, že už ani tí policajti to nechcú robiť. Policajti majú toho plné zuby. Majú plné zuby robiť zo seba debilov a vysvetľovať ľuďom, prečo ich musia zastaviť, prečo si ich musia zapisovať. (Rečník na chvíľu zmĺkol.) Presne takto ticho zostane, lebo Pročko nám tu chýbal. A to je tragédia, že vy sa viete na predĺžení núdzového stavu, ktorý ľuďom upiera základné ľudské práva, ešte smiať. Normálne sa na tom zabávať, normálne sa zabávať. Veď vy si vstúpte trošku do svedomia! Dokedy to takto chcete robiť? Dokedy? Dokedy poslední tí živnostníci ešte úplne neskapú vďaka vám?
Viete veľmi dobre, že to predĺženie núdzového stavu to samotné ničomu nepomôže, ničomu to nepomôže. Koľkokrát ste to už predĺžili a stále sa tá situácia zhoršovala a teraz, keď vďaka peknému počasiu, vďaka tomu, že vychádza slnko, že budú krajšie dni, tak jednoducho tá korona ustúpi prirodzene, tak vy namiesto toho, aby ste ľudí nechali sa nadýchnuť, aby ste otvorili aspoň tie malé prevádzky, tak vy im dáte riadne policajné manévre. A logická otázka, ktorú sa pýta najviac obyvateľov, naviac obyvateľov bez ohľadu na politické tričko, to teraz absolútne nie je o tom, kto je za akú stranu, lebo tí ľudia vás už neznášajú úplne bez ohľadu na politické preferencie, je, že ako je možné a v čom je logika v tom, že tie veľké supermarkety, kde sa vystrieda denne niekoľko tisíc ľudí, necháte otvorené a tie malé prevádzky, kde príde možno 50 ľudí za deň alebo kde by prišlo 50 ľudí za deň, tak tie musia byť zavreté. A na toto im jednoducho neviete dať odpoveď, lebo logická odpoveď tam nie je a nemôžte povedať, že je to preto tak, lebo Únia si to želá, že je to preto tak, aby tí, ktorých zisky odchádzajú zo Slovenska, aby tí mohli pokračovať vo svojom biznise, ale tí, ktorí na Slovensku vydrali svoje firmičky od piky bez štátnej pomoci, bez dotácií, tak tí jednoducho zakapú a za tými ani pes neštekne.
A ja sa len čudujem, že v tých radoch koaličných poslancov sa stále nájde tak veľmi málo ľudí, ktorí naozaj majú aj nejaké svedomie a ktorí nielen budú hovoriť o tom, ako nesúhlasia s predĺžením núdzového stavu, ale túto svoju nevôľu vyjadria aj v hlasovaní. Robte si opatrenia, ale nešliapte ľuďom po ich základných právach! Zlepšujte zdravotnú starostlivosť a začnite konečne ľudí liečiť! Len tak sa dá situácia zlepšiť a nie tým, že ich budete prenasledovať, zastrašovať, vyhrážať sa im a vymýšľať nové a nové perzekúcie a represie. Áno, týmto sa dostanete určite do politických dejín Slovenska, ale situácii a životu ľudí nepomôžete.
Idú veľkonočné sviatky, najväčšie kresťanské sviatky, pán premiér, gesto by ľudia od vás čakali, že u vás nájdu pochopenie, aby tieto sviatky mohli sláviť pokojne, bez stresu, bez policajného šikanovania a aby ste im v utorok ako nový premiér akože novej vlády povedali, že to chcete robiť inak a lepšie. A inak a lepšie neznamená, že bude v uliciach viac policajtov a budú dávať viac pokút týmto ľuďom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:39 - 18:41 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Pán poslanec Potocký, ja som bol pri vás zvyknutý na také vecné vystúpenia, naozaj také, že sa dalo s nimi aj súhlasiť, ale teraz by som povedal, že ste trošku uleteli a neviem, či ste si to písali vy ten príspevok alebo vám to písal niekto iný. Viete vy vôbec, aká je medzi ľuďmi nálada? Viete, aká je medzi ľuďmi nálada? Ľudia, ktorí nadávali na SMER, lebo rozkradol štát, si dnes hovoria "zlatý Fico". Ľudia si dnes hovoria "zlatý Fico" po tom, čo tu robil Matovič a v čom dnes chcete pokračovať. Ja vám ani nechcem, pôvodne som chcel, ale nechcem radšej, nemôžem prečítať komentáre, čo ľudia píšu na to, čo Národná rada tu ide riešiť dnes, na predĺženie núdzového stavu. Tam sa v podstate opakujú len dva typy komentárov, najvulgárnejšie nadávky na všetkých členov vlády a vyhrážky proste úplne zúfalých ľudí. Ľudia sú hotoví. Vy hovoríte, že SMER tu likvidoval strednú triedu, s tým sa dá súhlasiť. Ale vy ste dorazili, vaša vláda dorazila celé Slovensko. Vy ste veľké reťazce nechali otvorené a ľudí, ktorí poctivo sa prebíjali životom aj napriek tomu, ako tu ten SMER nastavil tie pravidlá nešťastne, tak tých ste proste doklepli. Živnostníci, služby, malé prevádzky sú dnes hotoví, tí ľudia sú hotoví. Rodiny žijú v permanentnom strese, lebo boli zvyknuté na nejaký príjem a teraz majú almužnu do huby, keď to musím tak povedať, a vy máte ešte odvahu rozprávať, že vlastne vaše opatrenia prinášajú ľuďom lepší život a že potrebujete preto predlžovať núdzový stav. No spravte sociálny experiment. Pustite Matoviča bez ochranky dakde teraz do toho supermarketu. Pustite ho a uvidíte, ako ten sociálny experiment... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis