Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 20:16 hod.

Ing.

Magdaléna Sulanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:28 - 14:29 hod.

Kotleba Marek Zobrazit prepis
Pán Matovič, ja to beriem ako satiru alebo mi to príde, že ste si robili srandu, pretože celoplošné testovanie obhajujete a ako dobre vieme, však po celoplošnom testovaní práve stúpla pozitivita nakazených. A ďalej, keď to bolo také úžasne, prečo to nerobili viaceré štáty, však všade to bolo dobrovoľné? U nás ste to nazvali dobrovoľné celoplošné testovanie, ale ako dobre vieme, tak modrý papierik bol viac ako nejaké ľudské práva. Chválite sa že 3,8 milióna ľudí sa bolo dať dobrovoľne nasilu testovať, ale o čo tam išlo? Však tí ľudia, keď nemali modrý papier, nemohli dať deti do školy, nemohli dať deti do škôlky, nemohli ísť ani do zamestnania. Tak potom ako to tu obhajujete? Veď ste tým ľuďom zobrali ľudské práva!
A za ďalšie, oháňate sa tu nejakou oligarchiou. Však stačí sa pozrieť na podpredsedu Národnej rady, vašeho koaličného partnera, koho kôň a akého oligarcha je ten podpredseda. A, prosím vás, ak ste to nemysleli naozaj satiristicky ani ak ste to nebrali humorne, tak, prosím vás, naozaj vyhľadajte odbornú pomoc.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:07 - 14:08 hod.

Schlosár Rastislav Zobrazit prepis
Vážený pán bývalý a dúfam, že už definitívne bývalý predseda vlády a čoskoro už aj bývalý minister, vy ste sa tu v tom svojom vystúpení hneď na úvod, ten váš tón hlasu bol naozaj taký, ako keby ste sa mali každú chvíľu rozplakať, dokonca kolegovia tuná z vládnej koalície vám tu drukovali aj vy ste to sám povedali, ako vám veľmi záleží na životoch, že pre vás je najväčšia hodnota ľudský život a že vlastne všetko, čo ste robili, že celé Slovensko to, že ste ho položili na kolená, je len preto, lebo ste chceli chrániť ľudské životy. Ale ak by to bola pravda, to, čo hovoríte, že život je pre vás najväčšia ľudská hodnota, tak mi vysvetlite, ako je možné, že ešte stále, ešte stále po toľko rokoch, po tom, čo tu padla bývalá totalita, tak je možné, že sú v interrupciách vraždené ročne tisíce detí, a keď už hovoríme o tých číslach, že čísla nepustia, lebo vy ste s tým začali, 5 824 zavraždených detí, to sú posledné čísla, vy ste s tým neurobili absolútne nič. Stále je to v Slovenskej republike legálne aj za vašej vlády, vašej Matovičovej vlády, aj za tejto súčasnej Hegerovej vlády. Ak vám naozaj na ľudských životoch záleží, tak ako je možné, že do programového vyhlásenia vlády ste opakovane dali to, že Slovenská republika sa má orientovať na zločineckú organizáciu NATO, že to je pilier našej bezpečnosti, organizácia, ktorá opäť, zasa čísla nepustia, v roku 1999 len počas bombardovania Juhoslávie zavraždila viac ako 5-tisíc civilistov a z toho 1 200 detí? Tak o akej ochrane života a akom živote ako ľudskej hodnote tu hovoríte? Vy ste obyčajný pokrytec a farizej a jedného dňa sa budete za to zodpovedať aj pred Bohom, aj pred národom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:02 - 14:04 hod.

Mizík Stanislav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Matovič, pekné divadlo ste opäť predviedli, vy ste demagóg par excellence. Viete, čo vám ľudia vyčítajú a mnohí až do smrti budú vyčítať? Začnem od tých relatívne menej nebezpečných skutočností a skončím pri tom najhoršom.
Po prvé, vaše infantilne statusy.
Po druhé, všade, kde ste chodil, len hanbu ste robil. Vaše infantilne vystúpenia v cudzine aj doma zdehonestovali nielen vás, zdehonestovali nás všetkých. Každý príčetný politik v zahraničí si v duchu musel obrazne klopkať po čele, že čo za uletený transformer to prišiel zo Slovenska a či aj ostatní na Slovensku sú podobní.
Po tretie, štát ste častokrát riadil cez facebook.
Po štvrté, vaše urážky voči občanom pendlerom, čo ťažko zarobené peniažky donášali na Slovensko, ako ste ich nazýval, pamätáte sa?
Po piate, vaša vláda položila ekonomicky desaťtisíce rodín na kolená.
Po šieste, vaše urážky politikov aj koaličných či opozičných, príklad? Tak napríklad takú prasačinu ako voči Blahovi to... to bol... to bol jedinečný nuance, prvýkrát v parlamente také niečo hnusné odznelo, čo ste vy vyviedol.
Po siedme, nový premiér vám poďakoval za vyše desaťtisíc mŕtvych, z ktorých väčšina mohla žiť, mohla žiť, keby sa nasadila liečba hneď po zistení pozitivity, a nie systém, si pozitívny, choď domov s PN, ber paralen a keď ti bude zle, volaj sanitku. Lenže ani vás, ani Krajčího nenapadla jednoduchá myšlienka, že táto choroba je ťažko liečiteľná, keď už je v strednej či neskoršej fáze. Jednoducho tá vaša atómová bomba naozaj vybuchla. (Výkriky z pléna. Zaznievanie gongu.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 13:58 - 14:00 hod.

Beluský Martin Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Matovič, ja som vás chcel osloviť, že pán minister financií, ale musím vás osloviť pán bývalý premiér, pretože ste sa vo svojom prejave venovali nie témam, ktoré teraz máte za úlohu ako minister financií, ale venovali ste sa tomu poslednému roku vášho pôsobenia. Ja chápem, že opozícia sa bude vracať do toho posledného roku, že sa budú vyťahovať nejaké vaše zlyhania. Len si myslím, že vy ste sa ako minister financií mali teraz venovať témam, ktoré sa týkajú tohto rezortu. A neboli ste ani na zasadnutí výboru pre financie a rozpočet, to ma tiež mrzí, že sme tam nemali možnosť diskutovať o niektorých odborných veciach. Mňa konkrétne zaujíma, ako budeme pokračovať v dlhovej brzde, ako ideme zlepšiť výber daní, ako ideme znižovať výdavky štátneho rozpočtu, aspoň čiastočne ako by sme mohli zaviesť reverse charge a podobne.
A ešte teda dve také poznámky k vášmu vystúpeniu, vy ste spomínali ten tunel Višňové, ja si tiež myslím, že treba pochváliť ministra dopravy, ja som bol tiež spokojný s tým, že sa tá súťaž ukončila, že sa začala rozbiehať tá výstavba. Napriek tomu musím, tvrdím, dovolím si tvrdiť, že nebolo to zlyhanie bývalej vlády, lebo ste to tak povedali, že bývalá vláda to zastavila. Ja som sa zúčastnil poslaneckého prieskumu, ktorý bol na tom tuneli Višňové zisťovať situáciu, a ja som presvedčený o tom, že to bolo zlyhanie zhotoviteľa a že tá bývalá vláda nemala inú možnosť, ako ukončiť tú spoluprácu a začať vlastne nové verejné obstarávanie.
A potom ste hovorili, že na základe ukazovateľa spotreby domácností, že ľudia sa, že tí ľudia ukazujú, že sa neboja budúcnosti. Podľa mňa to je veľmi zlá interpretácia tohto ukazovateľa, pretože aj vy musíte vedieť, že ľudia na Slovensku sa stále veľmi boja budúcnosti, a to je práve úlohou tejto novej vlády, aby sme ten strach minimalizovali práve cez tú štátnu pomoc, istoty a cez obnovenú dôveru.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 13:27 - 13:29 hod.

Schlosár Rastislav Zobrazit prepis
Pán podpredseda, vy ste vo svojom vystúpení veľmi správne podotkli, že pokiaľ o núdzovom stave bude rozhodovať parlament dodatočne, a teda nie vopred, tak prakticky parlament sa stáva len štatistom a núdzový stav bude možné predlžovať prakticky donekonečna. Ja s týmto úplne súhlasím, ale treba, bohužiaľ, povedať aj to, že aj keby ste túto jednu vec zmenili a parlament by rozhodoval o núdzovom stave dopredu, tak naďalej by zostával štatistom a naďalej by ho bolo možné predlžovať donekonečna, pokiaľ by sme zachovali systém, tak ako je nastavený teraz, že o núdzovom stave v podstate rozhoduje parlament jednoduchou väčšinou. Lebo pokiaľ rozhoduje jednoduchou väčšinou, tak v podstate môže úplne obísť predstaviteľov opozície a toto, myslím si, že absolútne nie je správne. Jediná možnosť, ako ukončiť tento, túto... nazvime to tak, diktatúru vládnej koalície, je to, aby o vyhlasovaní núdzového stavu rozhodoval parlament ústavnou väčšinou a o predlžovaní kľudne aj väčšou väčšinou, čiže napríklad štvorpätinovou väčšinou, tak ako sme to navrhovali tento rok aj my. Pretože naozaj nie je možné, aby o núdzovom stave, ktorý je upravený priamo v ústavnom zákone a ktorý doslova zasahuje do ústavou garantovaných práv a slobôd slovenských občanov, aby o tom proste vláda rozhodovala bez toho, aby na to potrebovala súhlas aspoň časti opozície. Toto je absolútne neprijateľné. My sme tento návrh predložili a budeme ale aj naďalej napriek tomu, že tento návrh neprešiel, toto tvrdo presadzovať, pretože aj keby tento núdzový stav teraz možno skončil za týždeň, za dva alebo za mesiac, tak na jeseň tu bude znova. Príde nejaká štvrtá, piata, šiesta vlna tej tzv. pandémie covidu-19 a bude sa to zasa všetko opakovať zas a znova. No a v tom prípade my poslanci už naozaj nemôžme nieže mlčať, lebo my tu naozaj nemlčíme, my hovoríme, rozprávame, poukazujeme na to, ale my musíme byť prví, ktorí sa postavia proti tomu na odpor a budeme viesť ľudí proti tejto vláde priamo v uliciach.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 13:18 - 13:20 hod.

Kotleba Marek Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja by som si dovolil vás trošku doplniť v celom znení, o čom vláda rozpráva ako o transparentnom, a znie to tak v programovom vyhlásení vlády, že vláda Slovenskej republiky zavedie transparentný výberový proces, tak aby do funkcií zástupcov štátu boli vyberaní ľudia napĺňajúci tie najlepšie odborné a osobnostné predpoklady. Tak potom podľa tohto znenia mi príde, že naozaj ten transparentný výber na jednotlivých ministrov alebo ministerky stačí Vysoká škola múzických umení, prípadne napísať diplomovú prácu, ktorá je označená za kompilát s prvkami plagiátu a zároveň záhadou sa takáto diplomová práca stane ukrytou, čiže nedá sa prezrieť, nie je uverejnená. A čo zatiaľ vidíme, že v iných štátoch aj Európskej únie sa po takýchto kauzách jednoducho ministri vzdajú svojich kresiel, tak u nás to zabijú tým, že bývalý minister, ako sám povedal, sa vzdá vtedy, keď sa vzdá minister školstva. Čiže sami môžeme vidieť, čo je transparentné. A keď sa takto vyjadruje jeden o druhom a všetci sú plagiátori a nikto si to nechce priznať, tak to mi za transparentné nepríde.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 13:07 - 13:08 hod.

Mizík Stanislav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda, spomínali ste, prečo sa schádzame, že vraj kvôli programovému vyhláseniu vlády. No tento plagiát vlády plagiátorov je len to isté, čo už bolo. Je to utopistický kotlík prázdnych fráz, floskulí a slovnej vaty v jednom plagiáte. Táto utopistická hlúposť má temnú stránku, má indície, ktoré vedú k mysleniu si, že môže to slúžiť k obmedzovaniu slobody. Jedna vláda skončila, je tu nová. Ale aj tá vláda je len plagiát tej starej vlády. Nič sa nezmenilo, je to iba podvodná hra ako hra podvodníckeho klamára na ulici, keď hral škrupinky s guličkou a nakoniec naivní hráči prišli o peniaze, ktoré vsadili. Škrupinky sa pomenili, poposúvali a výsledok bol podvod.
Správne ste aj definovali vzťah Sulík a Matovič. Pomstychtivý náčelník statusov Matovič mu to vráti. Príde nevyhnutne ku konfliktu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 11:23 - 11:25 hod.

Kotleba Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, mne sa páči, že vy ste vo vlastnej reči vyvrátili to, že štát je zlý vlastník, pretože ak to viete v jednej spoločnosti, ktorá bola dlhodobo stratová, dať do plusových čísel, tak dúfam, že sa vám to podarí aj v ďalších spoločnostiach a vrátite ďalšie spoločnosti do rúk štátu.
A po druhé by som sa ešte k tomu vodíkovému pohonu chcel vyjadriť aj vo vašej reči, čo ste spomínali. Ja som veľký fanúšik alternatívnych palív, lenže tá infraštruktúra na vybudovanie vodíkového pohonu bude trvať naozaj 20, 30 rokov a v súčasnosti je stav taký, že naša legislatíva podporuje elektromobilitu a plug-in hybridné vozidlá, ale z ekologického hľadiska to nemá veľký význam, pretože nabíjať elektrické vozidlo z uhlíkovej elektrárne je trošku nezmysel. A úplne sme zabudli aj za posledný rok, aj celkovo v minulosti na podporu alternatívnych palív, aj čo sa týka zemného plynu alebo LPG, pretože tieto vozidlá v minulosti nemali vôbec dotáciu a elektrovozidlá, plug-in hybridné vozidlá mali dotáciu.
Tak prosím vás, kým vybudujeme tú vodíkovú infraštruktúru, podporme aspoň takéto alternatívne palivá, ktoré sú na Slovensku nedostatočne podporené a takisto nám to vytýkala aj Európska komisia, ktorá označila podporu alternatívnych palív na Slovensku za nedostatočnú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 11:20 - 11:21 hod.

Beluský Martin Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister hospodárstva, ja mám tri poznámky k vášmu prejavu.
Prvá vec, vy ste spomínali vo svojom prejave ten priemyselný park v Rimavskej Sobote a ja som rád, že vláda nasmerovala svoju pozornosť do tohto regiónu, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté podľa viacerých ukazovateľov. Hovorili ste o tom, ako jednoducho a konsenzuálne to prešlo cez koaličnú radu, cez vládu, ale ste možno zabudli spomenúť, alebo teda ja doplním, že značnú časť zásluhy na celom tomto projekte mal aj náš primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý vám dal nápomocnú ruku a tiež vďaka ktorému sa ten priemyselný park rozbehol, takže treba to povedať naozaj komplexne.
Druhá vec, vy ste spomenuli, že za tú dobu, odkedy ste minister hospodárstva, ste nominovali asi 40 ľudí do rôznych pozícií, do rôznych podnikov, ktoré patria pod vaše ministerstvo. Ja sa vás chcem spýtať, koľko z nich ste urobili na základe transparentného výberového konania? Lebo myslím, že túto časť programového vyhlásenia vlády ste si veľmi k srdcu nezobrali a robíte tie nominácie podľa straníckeho trička, čo ma veľmi mrzí. Nehovorím, že tí ľudia nie sú kvalitní, ale myslím si, že ľudia si zaslúžia mať možnosť sledovať tieto výberové konania, aby naozaj videli, že tí ľudia, ktorí tam sú, sú kvalitní zo širokej odbornej verejnosti.
No a tretia vec, ktorú chcem povedať, je, že si vážim, že ste rozbehli tú vodíkovú národnú stratégiu, pretože ja som tiež zástanca vodíkového pohonu. Myslím si, že to je budúcnosť pre celý svet a je veľmi dobre, keď Slovensko trošku v tomto predbehne možno iné štáty v rámci Európy, aby sme boli trošku v tomto popredu a mohli, mohli získať nejaké lepšie projekty v budúcnosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:16 - 20:18 hod.

Sulanová Magdaléna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegom svojim ďakujem (Zaznievanie gongu.) Budem reagovať len na tie, ktoré považujem za absolútne neprijateľné.
Tak po prvé, pán Herák, vy si mýlite dojmy s pojmami, hej? To vám len poviem, nebudem to ďalej komentovať (zaznievanie gongu) a verte, že za predĺženie núdzového stavu nezahlasujem, to je po prvé.
Pán Vetrák, viete, ja vám poviem jednu vec. Pandemická komisia, ako aj hlavný hygienik nemajú moju dôveru. A čo ja sa rozprávam, s kým, kde, to do toho vás nič nie je. Je to, je to moje právo. Vy už chcete obmedziť aj právo, aby si niekto, sa rozprával a myslel, ja mám svoj názor a mám na ten názor právo. Toto sú čo za, za... nechcem povedať, ale neprijateľné poznámky? A keď chcete robiť negatívne opatrenia, tak nerobme negatívne opatrenia. Ja som skutočne tá posledná, ktorá by som chcela z niečoho ja vytĺkať skutočne kapitál.
Pán Benčík, ja by som chcela len podotknúť, že, a to som aj zabudla povedať, že nejde tu len o právnický a zdravotnícky problém, ale ide tu ešte aj o ekonomický problém. To hovoril aj pán Vetrák, vy máte len právo, áno, všetko je tu, a to, že ste ma obvinili, že mne nejde o zdravie, no tak to považujem skutočne, neviem, na základe čoho, ja som sa k tomu nevyjadrovala, neviem, na základe čoho si dovoľujete takéto konštatovania.
Čo sa týka (zaznievanie gongu), ja by som chcela ešte na pána kolegu Schlosára, že skutočne hovoríte o tom, že občania. Bolo, v posledných dňoch som zachytila zverejnenie prieskumu verejnej mienky, kde Národná rada, dôveryhodnosť Národnej rady a poslancov je na posled... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis