Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

18.3.2022 o 13:10 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Uvádzajúci uvádza bod 18.3.2022 13:25 - 13:26 hod.

Medvecký Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Poslanci za poslanecký klub Ľudovej strany Naše Slovensko predkladajú, Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosár a Andrej Medvecký predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.
Predložená novela zákona bude mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet.
Je v súlade s ústavou, zákonmi a medzinárodnými zmluvami.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:23 - 13:24 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické poznámky.
Martin Beluský, veľmi pekne vystihol, o čom ešte ďalej tá okupačná zmluva je, ale však o tom sú aj tie naše návrhy, aby tie všetky diskriminačné ustanovenia tejto zmluvy vyrovnala v prospech občanov Slovenskej republiky, vyrovnali tie naše návrhy.
A ďakujem bratovi Marekovi Kotlebovi za to, že v podstate veľmi jednoducho v jednej vete zhrnul, o čom to na Slovensku bude, keď sem reálne tí Američania prídu. Vážení občania, vy na tej pumpe za každý liter benzínu za chvíľku necháte 1,80 €, za liter nafty 1,60 €, potom to budú 2 eurá a Američania to proste budú platiť za polovicu, za polovicu. Za takú istú polovicu, ako by ste to mohli platiť vy, keby, samozrejme, vláda trošku reagovala aj na vaše potreby a na to, že aj ľudia na Slovensku potrebujú normálne chodiť do práce a normálne žiť s rodinami a sem-tam ísť na nejaký výlet, ale to nie. Okolité štáty už na stupňujúcu sa, radikálne stupňujúcu sa cenu palív reagovali, znižujú daňové zaťaženie, robia rôzne iné opatrenia. Na Slovensku je to úplne ľahostajné, ale okupačná zmluva hovorí jasne, Američania tankujú za polovicu. Takže, milí občania, je to na vás, zvážte si a vy môžte napísať svojim poslancom všetkým – aj vládnym, aj opozičným, že aj vy chcete tankovať ako Američania za polovicu. Za jeden mail poslancom nič nedáte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:22 - 13:23 hod.

Sulanová Magdaléna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Keď sa našim koaličným partnerom nepáči, že my chceme odstrániť diskrimináciu, aby ani slovenskí občania nemuseli platiť daň z minerálnych olejov a z nafty a tak ďalej, tak potom je tu ďalšie riešenie, aby sme si boli rovní, aby neboli naši občania diskriminovaní, tak nech aj americké okupačné vojská platia takú istú daň ako slovenskí občania. Sú dve možnosti. Buď nebude platiť nikto, alebo nech platia všetci. To je absolútne jednoduché a logické.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:21 - 13:22 hod.

Kotleba Marek Zobrazit prepis
Čiže v dnešnej dobe stojí benzín 1,7 €, nafta 1,6 € a vláda neurobí pre občanov to, že by znížila aspoň spotrebnú daň z palív, neurobí to, hej, čiže im je to úplne jedno, že tí ľudia takto draho tankujú, ale zato Američania budú tankovať bez DPH aj bez spotrebnej dane. Čiže budú mať benzín za nejakých 85 centov a naftu za 80 centov. Tak toto mi príde ako absolútne diskriminačné. A prečo to vláda dopustila, takéto niečo, a neurobí ani to, že by pomohla ľuďom v týchto ťažkých časoch znížením spotrebnej dane na palivá?
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.3.2022 13:10 - 13:20 hod.

Beluský Martin Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Ja si dovolím ešte doplniť pána poslanca Kotlebu, lebo on spomínal hlavne teda daň z minerálnych olejov a teda ešte s tým súvisiacu dépeháčku, ale ono v skutočnosti v tej obrannej dohode nejde vlastne len o palivo, aj keď teda my to riešime teraz v tomto zákone iba palivo, ale treba naozaj zdôrazniť, že v tej dohode je napísané, že nie sú povinné, a nielen príslušníci ozbrojených síl USA, ale aj závislé osoby nie sú povinné na území Slovenskej republiky platiť žiadne dane, žiadne dane. To znamená ani daň z príjmu, ani daň z minerálnych olejov, ani dane z vína, ani piva, ani z tabaku, ani z liehu, ani z pozemkov, ani zo stavieb, ani bytov, ani psov a za využívanie pozemkov, ani za ubytovanie, ani za, ani daň z motorových vozidiel, jednoducho žiadne dane a ani licenčné poplatky, ani podobné poplatky z nákupov, vlastníctva, dražby, používania vzájomného prevodu, prevodu v súvislosti s úmrtím a tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej, to by som naozaj mohol celý ten zoznam hovoriť ďalej, čiže naša vláda jednoducho si povedala, že títo príslušníci tu budú mať raj a Slováci nech si ďalej platia ďalšie dane. Je to nespravodlivosť, diskriminácia, treba to jednoznačne odstrániť a keď nie odstrániť, tak na to upozorňovať, aby si občania Slovenskej republiky uvedomili, čo táto naša vláda, akú dohodu prijala.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

18.3.2022 13:10 - 13:20 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, milá kolegynka, vážení kolegovia, máme tu prvý z našich návrhov, ktoré sa týkajú alebo ktorých cieľom je poukázať na absurdnosť ustanovení zahrnutých v dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických, ktorá, žiaľ, bola schválená v tomto parlamente v dohode, ktorú budem v skratke a úplne výstižne nazývať okupačná dohoda s USA, pretože o nič iné v skutočnosti nejde. Ako prvý, ako prvé z týchto ustanovení máme v podstate vyrovnanie, vyrovnanie postavenia obyvateľov Slovenskej republiky s vojenským a nevojenským personálom Spojených štátov amerických, ktorý má v zmysle tejto okupačnej dohody prísť na Slovensko, kde v čl. 16 a 17 tejto dohody sa zavádzajú absolútne daňové úľavy a oslobodenie od dane pre tento americký personál.
Čl. 16 okupačnej dohody s USA má názov Oslobodenie od dane na služobné účely. Čl. 17 má názov Oslobodenie od dane na súkromné účely. To znamená ani pri nákupe na služobné, ani pri nákupe na súkromné účely podľa tejto dohody nebude americké vojsko a príslušníci americkej armády, sprievodný civilný personál platiť nielen daň z pridanej hodnoty, ale ani iné formy daní a rôznych poplatkov. Preto sme prišli s návrhom, ktorý má – tak ako dohoda Američanov – oslobodiť obyvateľov Slovenskej republiky od platenia tých istých daní. Je totiž absolútne nezmyselné a nespravodlivé, aby v súčasnej dobe, keď každý týždeň stúpajú ceny benzínu, nafty aj LPG, aby naši vlastní občania rozmýšľali, za koľko si natankujú do nádrže svojho auta a či vôbec tento týždeň tankovať budú, a na druhej strane narastajúcemu počtu príslušníkov ozbrojených síl USA a ich sprievodnému personálu budeme tieto dane, ktoré tvoria polovicu nákupnej ceny benzínu, nafty a LPG, štedro dotovať.
Nie je možné, aby obyvatelia Slovenskej republiky platili za niečo, za čo cudzí vojaci na našom území platiť nebudú musieť, pričom ale títo vojaci budú požívať rovnakú kvalitu verejných služieb ako naši obyvatelia, takže ten výnos z príjmu z daní, ktorý zaplatia obyvatelia Slovenskej republiky, sa nepoužije len na plnenie funkcií štátu v prospech obyvateľov Slovenskej republiky, ale aj v prospech týchto amerických vojakov. Takže práve strana SaS, ktorá vyznáva princípy trhu a vyznáva princípy tej ekonomickej spravodlivosti a snaží sa tu prezentovať, ako im veľmi záleží na tom, aby sa nikto neznevýhodňoval a na druhej strane nezvýhodňoval, by mala ako prvá kričať, že to chce jasne podporiť a prijať, pretože nemôžme súhlasiť so statusom, ktorý je tu vytvorený práve v tejto chvíli, keď platí okupačná dohoda, ale neplatia ešte tieto naše návrhy, a síce že obyvatelia Slovenskej republiky na jednej strane iba platia, platia, platia a na druhej strane, keď majú nejakú službu od štátu získať, tak ešte aj za tú si budú musieť platiť a na druhej strane tu budeme mať čoraz väčšiu skupinu amerických vojakov a ich sprievodného personálu a tí, paradoxne, platiť nebudú, tí daňové odvody ani zaťaženie mať nebudú a na druhej strane služby od štátu presne v zmysle tejto okupačnej dohody, tak ako to charakterizoval alebo zhrnul aj generálny prokurátor, služby štátu budú mať zadarmo. Čiže čo môže byť väčšia diskriminácia vlastných občanov, čo môže byť väčšie ako keby otváranie nožníc, vytváranie priepasti medzi tým, ako platia a žijú ľudia na Slovensku, a tým, ako nebudú platiť a budú žiť americkí vojaci?
Príklad s palivami sme si vybrali práve preto, že vďaka nezodpovednej ekonomickej politike vlády každý jeden jediný, každý jeden, každý jeden človek bez ohľadu na politické tričko, bez ohľadu na to, ktorú stranu volil, nevolil, či sa o politiku zaujíma, alebo nezaujíma, či podporuje Ukrajinu, alebo Rusko, alebo či na to úplne kašle, každý jeden občan, obyvateľ Slovenska cíti na svojej peňaženke brutálny rast cien, infláciu a tá sa pretavuje do, zo všetkých do dvoch oblastí najviac: oblasť energií, kde už dôchodcovia rozmýšľajú nad tým, že či vôbec kúriť, či má zmysel kúriť, lebo si to nemôžu dovoliť, či radšej si nekúpia jedlo, lebo sa musia mnohí rozhodnúť, či kúrim, alebo kúpim jedlo, keď kúpim jedlo, nemám z čoho zaplatiť kúrenie, keď budem kúriť, budem si musieť trošku pritiahnuť opasok.
A druhá oblasť, na ktorej sa to ukazuje najviac, je nárast cien palív, doslova už každodenný nárast cien palív. A my v tejto situácii sme ešte veľkodušne, vláda, nie my, vláda v tejto situácii ešte veľkodušne povedala, že všetci tí Američania, ktorí sem prídu, s prepáčením, musím to tak povedať, pretože v zmluve je to tak napísané, so svojimi štetkami, tak nebudú musieť platiť dane z palív, ani tie ich dievčatá. Prirodzene, že ako strana vlastenecká, ako strana národne cítiaca sme museli na to reagovať a predložili sme balík návrhov, ktoré majú vyrovnať tie rozdiely, ktoré vláda vytvorila medzi Američanmi na Slovensku a medzi obyvateľmi Slovenskej republiky.
A prvý návrh hovorí o tom, že ak môžu byť od dane z palív a od daňového zaťaženia palív celkovo oslobodení Američania, musia byť, musia byť od tohto oslobodení aj obyvatelia Slovenskej republiky, pretože obyvatelia Slovenskej republiky sú tí, ktorým má v prvom rade Slovenská republika a jej vláda slúžiť. Oni sú tí, pre ktorých má štát robiť všetko, čo je v jeho silách, aby život na Slovensku, poviem to tak, aby aj SaS-ka rozumela, sa čo najviac blížil k tomu welfare state. Lenže ja chápem, že oni rozprávajú o tom, ako tu chcú welfare a ako chcú, aby sa ľuďom žilo dobre, ale na druhej strane, keď má ísť o to, aby sme sa vyrovnali s Američanmi, tak už zrazu je to červená čiara, lebo s americkými supermanmi sa nemôže nejaký pracujúci človek na Slovensku porovnávať. Ale s takouto, s takýmto pohľadom na vec, s takouto optikou sa my nikdy nestotožníme ani sa stotožniť nemôžeme, pretože na Slovensku, v Slovenskej republike, pre slovenskú vládu musia byť na prvom mieste vždy občania Slovenskej republiky. Vždy to tak musí byť, všetko ostatné musí byť až potom a nemôže to byť presne naopak, pretože podľa tejto zmluvy je to presne naopak.
A každý, kto nezahlasuje za tento náš návrh, to nie je nejaké vydieranie, to je proste konštatácia, každý, kto zaňho nezahlasuje, v podstate tým svojím postojom povie, že áno, ľudia, plaťte ešte vyššie daňové zaťaženie za tú, za to palivo, za benzín, naftu, plyn, aby Američania to mohli tankovať ešte lacnejšie. Každý, kto nepodporí tento návrh, vlastne povie, že je v poriadku, že Američania tu budú mať doslova holiday, prázdniny, lacný život v gubernii, v kolóne, v kolónii a Slováci, obyvatelia Slovenskej republiky, to budú musieť zo svojich čoraz nižších reálnych platov a čoraz nižších reálnych dôchodkov zaplatiť.
Takže, poslankyne, poslanci, občania, je tu možnosť na to, aby sa naozaj ceny plynu, benzínu a nafty dostali na americkú vysnívanú úroveň, proste splňme si aj my americký dream.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:06 - 13:08 hod.

Beluský Martin Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec, skoro ste pochopili, čo sme chceli týmto návrhom zákona povedať, ale trošku vám k tomu chýbalo. Hovorili ste o tom, že to je výsmech, že je to, že je to pod úroveň alebo populizmus, ale veď presne to sme chceli povedať týmto návrhom zákona, pod akou úrovňou, akým výsmechom je vlastne tá dohoda o obrannej spolupráci, lebo aj tak je to tam napísané. Veď tam, veď vám to povedal aj generálny prokurátor, že táto právna úprava spôsobí neriešiteľné situácie v aplikačnej praxi. A presne toto, čo ste vy povedali, že na benzínovej pumpe len poviem "na vlastnú potrebu", veď to sme tým chceli povedať, že tak absurdne a nešpecificky je napísaná tá obranná dohoda, ale nielen v tejto časti, ale aj v tých ostatných častiach, že to jednoducho spôsobí obrovské problémy a my, samozrejme, nechceme teraz našimi návrhmi spôsobiť nejaké problémy. Ono ak by sa to dostalo do druhého čítania, tak, samozrejme, by sme tie veci precizovali, ale v tom prvom čítaní sme chceli ukázať tú absurdnosť toho návrhu.
A hovoríte o tých výpadkoch dane. Však samozrejme, že my nechceme, aby vypadol, bol nejaký výpadok dane, aby to spôsobilo nejaké problémy. Správame sa rozpočtovo zodpovedne, veď sme hlasovali aj za tie výdavkové limity, to viete, a hovoríte, že naše nápady treba aj z niečoho platiť. Pán poslanec, ale keby ste mali reálne prehľad o našich návrhoch, tak by ste vedeli, že áno, máme aj návrhy, ktoré majú negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, ale máme návrhy, ktoré majú pozitívny vplyv. Veď napríklad na poslednej schôdzi sme rokovali o návrhu zákona, ktorý mal riešiť ten decembrový efekt, za ktorý ste vy nehlasovali, ktorý by pomohol ušetriť obrovské peniaze. A vedia to všetci aj na ministerstve financií, takže dúfam, že sa s tým budete v koalícii zaoberať, akým spôsobom by ste to, napríklad tento, konkrétnu vec vyriešili. Takže treba tie veci naozaj, keď chcete kritizovať, tak to treba tak komplexnejšie zobrať.
Ďakujem. Ale ďakujem za váš názor.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:04 - 13:06 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Cmorej, to o platení kreditkou ministerstva financií v našich zahraničných službách alebo teda diplomacii, to sa nedá celkom presne použiť analógia na situáciu s americkými vojakmi na Slovensku, pretože na žiadnom veľvyslanectve Slovenskej republiky, či už je to v Spojených štátoch, alebo kdekoľvek inde, nefunguje 600 zamestnancov, nefunguje 600 zamestnancov, ale maximálne pár desiatok ľudí. A vy ste hovorili o tom, že platia si svoje služobné výdavky, ale Američania práve, americkí vojaci budú oslobodení od dane pri nákupe palív aj na svoje súkromné účely. To znamená aj na svoj výlet kdekoľvek alebo jednoducho vo svojom voľnom čase si Američan pôjde nakúpiť na pumpu a dostane to bez dane.
A hovoríte, že my by sme vlastne zrušili v tomto návrhu v podstate príjem z dane z palív. No ale keď sa štát vie veľkoryso, keď štát vie veľkoryso odpustiť daň z palív pre zhruba 1 200 Američanov, ktorí sem majú prísť, pretože 600 plus 600 je už schválených, to je 1 200, a k tomu obslužný personál, čiže rátajme zhruba 2 400 ľudí, to je také maličké mestečko alebo veľká dedina, tak jednoducho ten princíp rovnakého zaobchádzania, ktorý ste aj vy spomenuli, musí byť dodržaný. A občania Slovenskej republiky sa ničím neprevinili, že oni majú platiť o to vyššie dane, o čo viac Američanov tu dane platiť nebude. To je proste jednoducho pravda a že to ekonomicky bude mať dôsledky, tak bude mať, určite áno. Ale už aj teraz to bude mať na ľudí, že sa im dvíha palivo, každý týždeň tankujú za viac a viac. Takže musíme si porovnať, čo je pre ľudí a čo je dobré pre svetovládne záujmy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 12:58 - 13:00 hod.

Beluský Martin Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Ešte doplním, že, tak ako povedali aj moji kolegovia, my týmto návrhom zákona ukazujeme iba na jednu z mnohých absurdít, ktoré v tej dohode nemajú absolútne čo robiť, a cieľom je vlastne aj to, aby si ľudia uvedomili, že čo vlastne tá naša vláda Slovenskej republiky vyrokovala, respektíve s čím súhlasila, lebo to sa nedá povedať, že by tam nejaké rokovanie asi bolo, že by sa tam vyjednávali navzájom nejaké pozície, pretože to skôr vyzerá, že to, čo nám bolo položené na stôl, tak s tým sme, s tým naša vláda jednoducho súhlasila.
A ešte chcem povedať, že aj vzhľadom na to, ako sa vyvíja teraz tá situácia na trhoch s cenami ropy, čo sme, samozrejme, keď sme predkladali tento návrh zákona, nevedeli, lebo vtedy ten konflikt ešte nebol, tak je to ešte aj celkom aktuálny návrh, pretože keby tento návrh platil aj len dočasne, že by napríklad na tri mesiace alebo na šesť mesiacov by bolo odpustené platenie týchto dvoch daní, tak by to podľa mňa veľmi pomohlo občanom Slovenskej republiky a tam by bolo naozaj potrebné sa zaoberať aj rozširovaním nielen na potrebu nejakých fyzických osôb, ale možno aj nejakej právnickej osoby, aby jednoducho tá ekonomika, logistika a vôbec tá mobilita fungovala aj naďalej a možnože práve vďaka tomuto by sme to vedeli zabezpečiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 12:57 - 12:58 hod.

Kotleba Marian Zobrazit prepis
Tento balík návrhov, ktoré predkladáme, majú presne tak, Martin, ako ty si povedal, majú iba jeden jediný cieľ – odstrániť diskrimináciu obyvateľov Slovenskej republiky, ktorú zaviedla vláda Slovenskej republiky v neprospech obyvateľov Slovenskej republiky a, naopak, v prospech cudzích, v tomto prípade amerických vojakov a ich obslužného personálu, napríklad dievčat, ktoré sa majú starať o ich blaho. Presne tak, ako je to napísané v okupačnej zmluve s USA. V realite to bude znamenať toľko, že ak tento náš návrh schválený nebude, tak americkí vojaci a obslužný personál bude tankovať palivá viac-menej za polovicu oproti tomu, čo za liter benzínu, za liter nafty, za liter plynu dajú obyvatelia Slovenskej republiky. Ak už toto nie je diskriminácia, ak už toto nie je budovanie doslova koloniálneho postavenia Slovenska, tak čo iné? Čo iné? Čo iné, keď naši vlastní ľudia, naši vlastní občania budú svojimi daňami a zvýšenými cenami palív prispievať na lacnú a neobmedzenú spotrebu pre amerických vojakov? Toto je naozaj červená, toto je záchranná brzda, ktorú musíme zatiahnuť, inak ľudia na Slovensku si povedia, že, tak aby tomu aj Američania rozumeli, že fuck off.
Skryt prepis