Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

2.4.2020 o 17:06 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:21 - 19:21 hod.

Šefčík Marek
Ďakujem. Už to pán poslanec Osuský načal. Ja by som len chcel poďakovať všetkým poslancom koalície, že počas vystúpenia bývalého premiéra boli slušní, nepovedali ani jeden jediný vulgarizmus a nechali ho hovoriť. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:20 - 19:21 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nechcem, aby to vyznelo zvláštne, ale my sme sa s pánom poslancom Ficom našli. Skutočne aj ja som veľmi veľký fanúšik 2. svetovej vojny, myslím to v dobrom, mám toho dosť naštudované a tiež som sa tomu dlhé roky venoval.
Preto prijímam výzvu, nemám najmenší problém porozprávať sa o pôsobení maršala Malinovského, Koneva, Žukova, na druhej strane poľných maršalov von Rundstedta, von Lista, Keitela, Jodla, nemám najmenší problém porozprávať sa o zložení Oberkommando des Heere, Oberkommando Wehrmacht, nemám najmenší problém rozprávať sa o operáciách Fall Grün, Fall Rot, Fall Weiss, Market Garden alebo Seelöwe. Skutočne s tým nemám najmenší problém a prijímam takúto výzvu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:51 - 18:53 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem. No ja som to vedel, zrejme že mi takto naložíte, že ma takto budete kameňovať. Už ste s tým začali, aj keď ste nemali slovo a mal som slovo ja za rečníckym pultom, ale chcem pripomenúť pár vecí.
Prvá, áno, neuvedomil som si, že ešte nebudeme prerokovávať predsedov výborov. Ja rešpektujem dohody, rešpektujem dohody, skutočne, ale štvrtýkrát predložiť ten istý návrh s tými istými persónami, veď sa snažíme aj my s vami dohodnúť. Pán Dostál napríklad preložil, dal návrh, aby sme preložili zákon na ďalší deň a prerokovávali ho neskôr, pretože ste mali pripomienky. Dobre, v poriadku, však, ja som za, komunikujme spolu. Ale mňa rozčúlili, vzhľadom na to, že osobne poznám ľudí, ktorí trpeli v tých režimoch, mňa rozčúlili a urazili tie opakované vaše nominácie: Kotleba a Blaha.
Blaha, osem rokov ste mali, keď padol komunizmus. No dobre. A prečo to doteraz propagujete na svojich sociálnych sieťach, dookola?
Pán Vážny, rúško ste nemali teraz, včera som vás stretol na chodbe, rúško ste nemali, myslel som si, že máte pod parou, ale nie, kolegovia ma presvedčili, že pán Vážny si bol pospať, že práve sa zobudil, tiež ste neboli v sále, tiež nie ste tu.
Možno, pán Fico, čo som hovoril o tom tlieskaní, to nie je kultúra, áno, ja to chcem povedať ľuďom, takto sa správajú, pred kamerami ináč a tu my vás vidíme, my vás vnímame, teraz je tu plná sála, ale smeráci, pán poslanec Fico sa zdvihne, odíde a ide preč (reakcie z pléna.) A, a ostatní s ním. (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:50 - 18:51 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
My sme si naozaj nepísali spolu tie prejavy, ale teda ďakujem veľmi pekne, Marek. Ak niečo treba dookola pripomínať ľuďom, ktorí obhajujú totalitné režimy, tak sú to osobné príbehy ľudí, ktorí počas nich trpeli, ktorí ich zažili a, žiaľ, niektorí ich ani neprežili.
Hovorí sa, že trafená hus zagágala, a asi si zistil, že si trafil. Mne je len ľúto, že tu doslova gágali a napchávali sa, dávajú si dole rúška a všetkým ľuďom na Slovensku ukazujú, ako si vážia ich zdravie.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:25 - 18:32 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení kolegovia, kolegyne, poslanci, ďakujem za slovo a možnosť vystúpiť v tejto rozprave. Vopred sa vám ospravedlňujem za váš drahocenný čas a že vás bude zdržiavať, ale naša opozícia si zaumienila rovnaké mená dávať stále dookola ako návrh a mňa to uráža. (Smiech v sále a potlesk.) Ja vám poviem aj prečo.
Teraz momentálne máme koronu, je kríza, rokujeme, aby sa čo najviac zákonov sprísnilo, možno pre ľudí aby boli tie zákony, a čo sa udialo včera, neviem, pán Fico, možno, možno to je pre vás normálne, ale mne sa to normálne nevidelo. Včera pán Fico podal procedurálny návrh, potom z pléna odišiel a potom prišiel večer o šiestej, keď hovoril minister Eduard Heger, a zjavne cítil, že si nikto nevšimol, že sa do sály vrátil, pričom predtým mal tlačovky pre novinárov, nesedel tu a chcel... (Reakcie z pléna.) To je, to je, to bude k téme, to bude téme. (Zaznenie gongu.)
A postavil sa do stredu a začal ostentatívne počas toho, ako minister hovoril, tlieskať. Samozrejme, niektoré ovečky sa pridali. (Smiech v sále a reakcie.)
Ja vám poviem čo. Bol som, bol som učiteľom alebo som učiteľom a učil som v Šaštíne-Strážach na gymnáziu. Viezol som, viezol som pani Helenku Weinwurmovú na besedu k nám do školy. (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.) Ja hovorím k veci, ja hovorím k veci.
A keď som ju viezol naspäť, tak... (Smiech v sále.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem vám, že mi neskáčete do reči. Pán Vážny vzadu sedí, napcháva sa a... (Smiech v sále a potlesk.) A rovnako (pokrik v sále), pardon, a rovnako (reakcie z pléna) a rovnako ako včera tu chodil... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, pokoj v rokovacej sále. (Reakcie z pléna.) Páni poslanci. Pán poslanec Vážny, naozaj váš poprosím, aby ste si dali rúško. Pán predseda Národnej rady na začiatku schôdze prečítal odporúčanie hlavného hygienika. Ďakujem, že to rešpektujete.
Pán poslanec, nech sa páči, pokračujte vo svojom vystúpení a poprosím vás, aby ste hovorili k téme.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem.
Pani Helenka Weinwurmová (ruch v sále, zaznenie gongu) strávila podstatnú časť svojho života v koncentračnom tábore. Môžte sa smiať, koľko chcete, ona vyhrnula rukáv a ukázala mi tam vytetované číslo a povedala mi, že: "Pán Šefčík, ja sa ich bojím. Vtedy pochodovali v takých tmavých uniformách, v čiernych uniformách." A ona mi povedala s roztraseným hlasom a slzami v očiach, že sa ich bojí a bojí sa tých, ktorí ich podporujú, a že tých ľudí je veľmi veľa.
Takže to je k jednej tej nominácií. Uráža ma to, že človek, ktorý otvorene alebo skryto podporuje fašistický režim, je navrhnutý, aby takto reprezentoval aj Slovenskú republiku.
A k tej druhej nominácii. Pán Fico a spol. navrhli pána poslanca Blahu. Tak vám poviem takisto osobnú skúsenosť a budem hovoriť iba o jednom človeku. Bol to Don Ernest Macák, s ktorým som sedel na izbe a bavili sme sa o tom, ako ho väznili, ako ho mučili, ako mu dávali elektrošoky a potom prenasledovali jeho eštebáci a jeho rodinu. A máme tu, máme tu poslanca, ktorý má, ktorý sa má stať predsedom ľudskoprávneho výboru... (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nevykrikujte, naozaj.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
A to je človek, ktorý sympatizuje zase s týmto zverským režimom otvorene. Takže dovoľte mi, dovoľte mi dokončiť.
Pán Blaha vystúpil pred kamerami a začal blúzniť o tom, aká tu je totalita, tak vám chcem pripomenúť, že za mojím chrbtom sedia napríklad pán Pellegrini alebo pán Raši, keby tu bola totalita, tak tam nie sú, veď museli prejsť cez hlasovanie a takýmto spôsobom sa tam dostali. Pred chvíľou tu hovoril bývalý minister Richter. Takisto sme videli snahu o spoluprácu. Žiadna totalita tu nie je.
Pán Blaha, pán Kotleba, tie vaše persóny, to, ako sympatizujete s tými bývalými režimami, jedným, druhým, zverskými režimami 20. storočia, to mňa uráža. Včera som nevystúpil, včera, keď ste si všimli, nevystúpil som, ale dnes opakovaný návrh a už som si povedal, že, áno, vystúpim a poviem to... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, máte možnosť reagovať faktickou poznámkou, ak to chcete komentovať. Teraz, prosím, počúvajte rečníka.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Zastupujeme tu, aspoň my z koalície tu zastupujeme demokratické Slovensko. To, že ste si tam narvali do svojho, do svojej, svojho názvu sociálna demokracia, ani sociálna, ani demokracia! (Reakcie z pléna. Potlesk.)
Áno, už končím, môžte do mňa hádzať kamene, môžte ma pochovať vo faktických, nech sa páči, je to vaše právo! Ale moje právo je a tí, ktorí nás podporovali, koalíciu, v drvivej väčšine prípadov sú proti týmto návrhom. Nie koalícia blokuje tieto výbory, ale opozícia nezmyselnými návrhmi, personálnymi návrhmi.
Ďakujem, to je všetko. (Potlesk, piskot a pokrik v sále.)
Skryt prepis
 

2.4.2020 17:14 - 17:17 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 (tlač 40) vo výboroch Národnej rady.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov o prerokovaní vyššie uvedeného vládneho návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 44 z 1. apríla 2020 pridelila vládny návrh zákona (tlač 40) prostredníctvom skráteného legislatívneho konania týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného vládneho návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko. Odporúčanie pre Národnú radu schváliť: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti. Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplynuli žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný vládny návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 9 z 2. apríla 2020. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu, mňa, aby som na schôdzi Národnej rady predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.4.2020 17:06 - 17:07 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Možno len taká odpoveď pánovi Dostálovi. Keďže máme 1 133 malých obcí a sú ešte obce, kde aj nie je internet, čiže hneď, akonáhle vlastne tam bola tá požiadavka, tak, áno, tak dá sa aj možnosť. A možnože keď to nebude mimoriadna situácia, tak aj toto sa dá naplniť.
Ja verím, že aj napriek tomu, že možno tu sedia starostovia a primátori, my dokážeme spoločne spraviť efektívnu samosprávu nie na základe teórie, ale na základe praktických skúseností, ktoré, ktorí jednotliví vlastne primátori a starostovia majú. A pokiaľ to zákon umožňuje a nie je v tom stret záujmov, áno, pokiaľ to zákonodarci (zákonodarcovia, pozn. red.) dajú a bude to problém, tak my to budeme rešpektovať.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:58 - 16:59 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Naozaj návrh tohto zákona vnímam ako možnosť pre starostov obcí a miest, aby mali možnosť zasadať a riešiť dôležité otázky, ktoré sa týkajú ich samospráv v čase, keď naozaj, a pripúšťajú to aj mnohí starostovia a primátori, ktorí sedia v tomto pléne, že sa môžu ich niektorí poslanci alebo aj vedenie mesta ocitnúť v karanténe alebo môžu byť postihnutí chorobou COVID-19, takže vlastne tento zákon im dá priestor rokovať o týchto dôležitých otázkach, ktoré sa týkajú miest a obcí.
Ako vidíme, tento sporný návrh, ktorý dnes hovorí o per rollam, oceňujú aj mnohí starostovia a primátori, ktorí tu sedia v tomto pléne, a vítajú ho a nevnímajú ho ako možné zneužitie, ale, naopak, dáva im možnosť efektívne riešiť v danom čase problematiky miest.
Zároveň oceňujem, že mnohí dali mnohé podnetné návrhy z tohto pléna, a vnímam pozitívne návrh pani spravodajkyne, že navrhuje o tomto bode rokovať na ďalšej schôdzi, kde sa môžu tieto prípadné návrhy zapracovať do návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:57 - 16:58 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Hlasovanie per rollam ja osobne vnímam tak, ako je to predložené, iba ako alternatívu. Čiže ja som takisto komunálnym poslancom v meste a som síce v opozícii voči primátorovi, ale telefonicky sme sa bavili aj o možnosti rokovať napríklad na verejnom priestranstve niekde v bastióne zámku a podobne.
Čiže verím, že sa mnohí dohodnú iným spôsobom a per rollam nebude potrebné. Ale tak ako pani starostka spomínala, môžu prísť situácie, kedy sú poslanci napríklad v karanténe, jej obec, kedy sa vrátia zo zahraničia, 350 ľudí, tak je jasné, že z nich budú niektorí poslanci v karanténe. Tak dajme, dajme takým obciam tú možnosť v takýchto kritických situáciách per rollam hlasovať. Je to na dobu určitú, kým tá kritická situácia v našej spoločnosti bude trvať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:56 - 16:57 hod.

Hus Igor
Takže ja chcem tiež podporiť pani poslankyňu Pleštinskú, viac-menej sme rokovali o tých, o tých návrhoch. Tie riešenia nie sú jednoduché, takisto kvitujem, základ je ale dobrý, ja si myslím, ktorý vyšiel, základ je dobrý, treba to docibriť a ozaj vďaka či ministerstvu vnútra, alebo aj celému tomu kolégiu, ktorý teraz predložil tento zákon. Ďakujem.
Skryt prepis