Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.4.2020 o 18:25 hod.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:25 - 18:32 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení kolegovia, kolegyne, poslanci, ďakujem za slovo a možnosť vystúpiť v tejto rozprave. Vopred sa vám ospravedlňujem za váš drahocenný čas a že vás bude zdržiavať, ale naša opozícia si zaumienila rovnaké mená dávať stále dookola ako návrh a mňa to uráža. (Smiech v sále a potlesk.) Ja vám poviem aj prečo.
Teraz momentálne máme koronu, je kríza, rokujeme, aby sa čo najviac zákonov sprísnilo, možno pre ľudí aby boli tie zákony, a čo sa udialo včera, neviem, pán Fico, možno, možno to je pre vás normálne, ale mne sa to normálne nevidelo. Včera pán Fico podal procedurálny návrh, potom z pléna odišiel a potom prišiel večer o šiestej, keď hovoril minister Eduard Heger, a zjavne cítil, že si nikto nevšimol, že sa do sály vrátil, pričom predtým mal tlačovky pre novinárov, nesedel tu a chcel... (Reakcie z pléna.) To je, to je, to bude k téme, to bude téme. (Zaznenie gongu.)
A postavil sa do stredu a začal ostentatívne počas toho, ako minister hovoril, tlieskať. Samozrejme, niektoré ovečky sa pridali. (Smiech v sále a reakcie.)
Ja vám poviem čo. Bol som, bol som učiteľom alebo som učiteľom a učil som v Šaštíne-Strážach na gymnáziu. Viezol som, viezol som pani Helenku Weinwurmovú na besedu k nám do školy. (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.) Ja hovorím k veci, ja hovorím k veci.
A keď som ju viezol naspäť, tak... (Smiech v sále.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem vám, že mi neskáčete do reči. Pán Vážny vzadu sedí, napcháva sa a... (Smiech v sále a potlesk.) A rovnako (pokrik v sále), pardon, a rovnako (reakcie z pléna) a rovnako ako včera tu chodil... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, pokoj v rokovacej sále. (Reakcie z pléna.) Páni poslanci. Pán poslanec Vážny, naozaj váš poprosím, aby ste si dali rúško. Pán predseda Národnej rady na začiatku schôdze prečítal odporúčanie hlavného hygienika. Ďakujem, že to rešpektujete.
Pán poslanec, nech sa páči, pokračujte vo svojom vystúpení a poprosím vás, aby ste hovorili k téme.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem.
Pani Helenka Weinwurmová (ruch v sále, zaznenie gongu) strávila podstatnú časť svojho života v koncentračnom tábore. Môžte sa smiať, koľko chcete, ona vyhrnula rukáv a ukázala mi tam vytetované číslo a povedala mi, že: "Pán Šefčík, ja sa ich bojím. Vtedy pochodovali v takých tmavých uniformách, v čiernych uniformách." A ona mi povedala s roztraseným hlasom a slzami v očiach, že sa ich bojí a bojí sa tých, ktorí ich podporujú, a že tých ľudí je veľmi veľa.
Takže to je k jednej tej nominácií. Uráža ma to, že človek, ktorý otvorene alebo skryto podporuje fašistický režim, je navrhnutý, aby takto reprezentoval aj Slovenskú republiku.
A k tej druhej nominácii. Pán Fico a spol. navrhli pána poslanca Blahu. Tak vám poviem takisto osobnú skúsenosť a budem hovoriť iba o jednom človeku. Bol to Don Ernest Macák, s ktorým som sedel na izbe a bavili sme sa o tom, ako ho väznili, ako ho mučili, ako mu dávali elektrošoky a potom prenasledovali jeho eštebáci a jeho rodinu. A máme tu, máme tu poslanca, ktorý má, ktorý sa má stať predsedom ľudskoprávneho výboru... (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nevykrikujte, naozaj.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
A to je človek, ktorý sympatizuje zase s týmto zverským režimom otvorene. Takže dovoľte mi, dovoľte mi dokončiť.
Pán Blaha vystúpil pred kamerami a začal blúzniť o tom, aká tu je totalita, tak vám chcem pripomenúť, že za mojím chrbtom sedia napríklad pán Pellegrini alebo pán Raši, keby tu bola totalita, tak tam nie sú, veď museli prejsť cez hlasovanie a takýmto spôsobom sa tam dostali. Pred chvíľou tu hovoril bývalý minister Richter. Takisto sme videli snahu o spoluprácu. Žiadna totalita tu nie je.
Pán Blaha, pán Kotleba, tie vaše persóny, to, ako sympatizujete s tými bývalými režimami, jedným, druhým, zverskými režimami 20. storočia, to mňa uráža. Včera som nevystúpil, včera, keď ste si všimli, nevystúpil som, ale dnes opakovaný návrh a už som si povedal, že, áno, vystúpim a poviem to... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, máte možnosť reagovať faktickou poznámkou, ak to chcete komentovať. Teraz, prosím, počúvajte rečníka.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Zastupujeme tu, aspoň my z koalície tu zastupujeme demokratické Slovensko. To, že ste si tam narvali do svojho, do svojej, svojho názvu sociálna demokracia, ani sociálna, ani demokracia! (Reakcie z pléna. Potlesk.)
Áno, už končím, môžte do mňa hádzať kamene, môžte ma pochovať vo faktických, nech sa páči, je to vaše právo! Ale moje právo je a tí, ktorí nás podporovali, koalíciu, v drvivej väčšine prípadov sú proti týmto návrhom. Nie koalícia blokuje tieto výbory, ale opozícia nezmyselnými návrhmi, personálnymi návrhmi.
Ďakujem, to je všetko. (Potlesk, piskot a pokrik v sále.)
Skryt prepis
 

2.4.2020 17:14 - 17:17 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 (tlač 40) vo výboroch Národnej rady.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov o prerokovaní vyššie uvedeného vládneho návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 44 z 1. apríla 2020 pridelila vládny návrh zákona (tlač 40) prostredníctvom skráteného legislatívneho konania týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného vládneho návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko. Odporúčanie pre Národnú radu schváliť: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti. Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplynuli žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný vládny návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 9 z 2. apríla 2020. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu, mňa, aby som na schôdzi Národnej rady predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.4.2020 17:06 - 17:07 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Možno len taká odpoveď pánovi Dostálovi. Keďže máme 1 133 malých obcí a sú ešte obce, kde aj nie je internet, čiže hneď, akonáhle vlastne tam bola tá požiadavka, tak, áno, tak dá sa aj možnosť. A možnože keď to nebude mimoriadna situácia, tak aj toto sa dá naplniť.
Ja verím, že aj napriek tomu, že možno tu sedia starostovia a primátori, my dokážeme spoločne spraviť efektívnu samosprávu nie na základe teórie, ale na základe praktických skúseností, ktoré, ktorí jednotliví vlastne primátori a starostovia majú. A pokiaľ to zákon umožňuje a nie je v tom stret záujmov, áno, pokiaľ to zákonodarci (zákonodarcovia, pozn. red.) dajú a bude to problém, tak my to budeme rešpektovať.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:58 - 16:59 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Naozaj návrh tohto zákona vnímam ako možnosť pre starostov obcí a miest, aby mali možnosť zasadať a riešiť dôležité otázky, ktoré sa týkajú ich samospráv v čase, keď naozaj, a pripúšťajú to aj mnohí starostovia a primátori, ktorí sedia v tomto pléne, že sa môžu ich niektorí poslanci alebo aj vedenie mesta ocitnúť v karanténe alebo môžu byť postihnutí chorobou COVID-19, takže vlastne tento zákon im dá priestor rokovať o týchto dôležitých otázkach, ktoré sa týkajú miest a obcí.
Ako vidíme, tento sporný návrh, ktorý dnes hovorí o per rollam, oceňujú aj mnohí starostovia a primátori, ktorí tu sedia v tomto pléne, a vítajú ho a nevnímajú ho ako možné zneužitie, ale, naopak, dáva im možnosť efektívne riešiť v danom čase problematiky miest.
Zároveň oceňujem, že mnohí dali mnohé podnetné návrhy z tohto pléna, a vnímam pozitívne návrh pani spravodajkyne, že navrhuje o tomto bode rokovať na ďalšej schôdzi, kde sa môžu tieto prípadné návrhy zapracovať do návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:57 - 16:58 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Hlasovanie per rollam ja osobne vnímam tak, ako je to predložené, iba ako alternatívu. Čiže ja som takisto komunálnym poslancom v meste a som síce v opozícii voči primátorovi, ale telefonicky sme sa bavili aj o možnosti rokovať napríklad na verejnom priestranstve niekde v bastióne zámku a podobne.
Čiže verím, že sa mnohí dohodnú iným spôsobom a per rollam nebude potrebné. Ale tak ako pani starostka spomínala, môžu prísť situácie, kedy sú poslanci napríklad v karanténe, jej obec, kedy sa vrátia zo zahraničia, 350 ľudí, tak je jasné, že z nich budú niektorí poslanci v karanténe. Tak dajme, dajme takým obciam tú možnosť v takýchto kritických situáciách per rollam hlasovať. Je to na dobu určitú, kým tá kritická situácia v našej spoločnosti bude trvať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:56 - 16:57 hod.

Hus Igor
Takže ja chcem tiež podporiť pani poslankyňu Pleštinskú, viac-menej sme rokovali o tých, o tých návrhoch. Tie riešenia nie sú jednoduché, takisto kvitujem, základ je ale dobrý, ja si myslím, ktorý vyšiel, základ je dobrý, treba to docibriť a ozaj vďaka či ministerstvu vnútra, alebo aj celému tomu kolégiu, ktorý teraz predložil tento zákon. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:55 - 16:56 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. V rozprave v rámci toho posledného príspevku bolo spomenuté, že, pani poslankyni Pleštinskej, že teda bol spracovaný nejaký pozmeňujúci návrh, ktorý bol predložený na ústavnoprávnom výbore. Áno, snažili sme sa už včera nejakým spôsobom prispieť do diskusie. Dnes sme mali možnosť ten pozmeňujúci návrh aj prediskutovať na ústavnoprávnom výbore a myslím si, že je to dobrý základ do tej ďalšej diskusie, na ktorú sa vytvoril priestor s tým, že ja som aj dnes počul v rámci rozpravy ešte ďalšie podnety, ktoré sú hodné na zapracovanie do toho pozmeňujúceho návrhu, ktorý ten dobrý základ vytvára, či už to bol pán poslanec Gyimesi, alebo aj poslanci opozície Ferenčák, alebo pani Vaľová a ďalší. A rád by som vyzval teda aj poslancov, ktorí tu hovoria o jednoduchých a dokonalých riešeniach, aby tiež prispeli, ak majú záujem, nikto im v tom nebráni.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 16:42 - 16:51 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, rozumiem obavám aj pána Dostála, aj vás niektorých poslancov, ale my stále zabúdame, že sme v mimoriadnej situácii, keď tu panuje nepriateľ COVID-19, ktorý je, je vlastne tu medzi nami, a bojíme sa všetci.
Z technických dôvodov sa nahrala pôvodná verzia spoločnej správy, akurát zmena bola vyznačená na poslednej strane, opravená verzia je zverejnená na webe a za technickú chybu sa ospravedlňujeme.
Chcela by som vlastne upozorniť a myslím, pani Pivková, pani primátorka Lučenca, presne povedala, § 11, § 12 stále platí. My chceme doplniť do zákona o obecnom zriadení nový paragraf, ktorý platí iba počas mimoriadnej situácie COVID-19. A, samozrejme, keby sme mali viac času, možno by sme vedeli došperkovať každý aj jeden bod vlastne tohto zákona, ktorý v tejto mimoriadne ťažkej situácii chceme prijať, môžem vás ubezpečiť, že včera sme sedeli niektorí členovia nášho klubu s pánom Vetrákom a sme pripravovali taký pozmeňovací návrh, ktorý, myslím si, že predložil aj v ústavnoprávnom výbore, kde bol nakoniec akože prijatý. A preto sme sa aj v gestorskom výbore vlastne týmto pozmeňujúcim návrhom, kde sme vlastne stanovili, že kedy nie je možné hlasovanie per rollam uskutočniť.
Ale skutočne sa ospravedlňujeme, je tu vlastne fakt ten časový priestor taký, vidíme, ako rokujeme, že sme vlastne stále v takom časovom strese a nedokážeme urobiť všetko tak perfektne, ako, ako by sme si to možno priali.
Možno otázka toho bodu dva. Na Slovensku je 1 133 malých obcí do 500 obyvateľov. Ja viem, že technika je úžasná, je perfektná. Viem, že teoretici povedia, že ten zákon o obecnom zriadení je taký, že sa to vlastne dá všetko spraviť, ale zase sme v mimoriadnej situácii a možno ja v obci, kde je 1 000 obyvateľov, dokážem spraviť techniku. Však donedávna sme vlastne nesledovali omše z jednotlivých farností prostredníctvom videokamery, že sa spájame vlastne aj takýmto spôsobom, že aj keď kolegovia hovoria, že nie sme vlastne na omšiach, ale my sme prostredníctvom vlastne týchto prostriedkov ako prítomní. Takže vieme to spraviť.
Ale opäť je tu mimoriadna situácia, kde možno starostovia nedokážu to urobiť. Preto vlastne bola tá snaha v bode 2 hlasovať tak, ako gestorský výbor hlasoval.
My kolegovia, ja viem, že tu možno upodozrievame, ale myslíte si, že starostovia, župani, primátori miest, ktorí sa boja o zdravie svojich občanov, šijú rúšky, roznášajú obedy dôchodcom, znižujú si platy, aby finančne pomáhali zmierniť ťažkú situáciu svojich občanov počas tejto pandémie, mali by ešte na mysli, že by mali úmysel vlastne niečo urobiť, čo je problematické? Ja možno, sú alebo existujú vlastne takí starostovia a primátori, ktorí by to chceli urobiť. Ale ja verím, že takých je len veľmi málo.
A chcela by som vyzdvihnúť a veľmi vyzdvihnúť ústretovosť pána ministra, ktorý vypočul vlastne nielen nás ako zákonodarcov, ale rokoval aj s predstaviteľmi miest, župy, Únie miest, čiže to nebolo len nejaké rozhodnutie od zeleného stola, ale bolo to rozhodnutie na základe požiadavok vlastne starostov a primátorov miest, ktorí chcú, aby tie obce fungovali, aby aj z hľadiska vlastne tých problémov nenastalo, nenastal vlastne nejaký útlm.
Sú napríklad situácie, keď sa realizujú peniaze, štrukturálne fondy. Čiže sú projekty v rámci obcí. A oni nedokážu možno spraviť, lebo potrebujú vlastne si to prerokovať so zastupiteľstvami. A ja som už včera vo svojom vystúpení povedala, že samozrejme, keď na obci sú traja, štyria, piati poslanci, dá sa urobiť vlastne to zastupiteľstvo. Ale keďže máme vlastne požiadavku, že tí ľudia, ktorí sa vracajú zo zahraničia, sú v karanténe, takže môže sa stať aj taká okolnosť, že vlastne poslanci toho zastupiteľstva sú v karanténe a nemôžu prísť. A nemôže si ani starosta zobrať na zodpovednosť, že nejako tú karanténu preruší, lebo tým pádom by tu bol vlastne problém voči tým ostatným obyvateľom, ktorí sú.
Žijem vlastne v obci, kde skoro 300 ľudí pracovalo v zahraničí, 300 mužov a 50 žien a postupne sa tí ľudia vracajú domov. Čiže tu sa nedá vlastne predvídať, že, že vlastne je problém alebo nejaká situácia, ktorá by tu nenastala.
Čiže tu nie je snaha, možno, ja neviem, zjednodušiť ten proces, ale utvoriť vlastne pre samosprávu alternatívnu možnosť, že aj takéto riešenie vlastne existuje. Samospráva sa riadi sama. Už aj v názve vlastne samosprávy je vlastne toto povedané a úlohou nás zákonodarcov je, aby sme vytvorili rámec, aby mohla naplniť samospráva vlastne svoje poslanie.
Teším sa vlastne, že sme mali takúto možnosť, tú debatu a vlastne tie názory, a tak som sa tak potešila, že konečne na pôde Národnej rady je vecná diskusia a cieľom a snahou každého poslanca je pomôcť. Pomôcť svojej obci, pomôcť svojmu mestu, pomôcť kraju, kde žije. Ja verím, že sa nám podarí prijať vlastne aj také riešenie, ktoré vlastne bude dobré pre všetkých občanov, pre starostov aj pre nás zákonodarcov. Nikdy nič nie je dokonalé, ale verím, že aj táto diskusia mi dáva nádej, že sa to podarí.
Keďže boli vlastne také snahy a problémy v rámci rozpravy, tak na základe dohody štyroch poslaneckých klubov navrhujem, aby hlasovanie o tomto bode bolo na nasledujúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:40 - 16:42 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. My sme sa mali možnosť na ústavnoprávnom výbore zaoberať jednotlivými ustanoveniami zákona, už to bolo dneska povedané, že to bola siahodlhá diskusia. Aj pán poslanec Dostál spomenul, že zákony sa nemajú robiť iba do dobrého počasia, ale v prvom rade do zlého počasia, ja to troška parafrázujem a ja s ním súhlasím a naozaj aj vidím snahu zo strany viacerých poslancov, či už je to zo strany opozície alebo koalície, aby tento návrh vylepšili.
Ono aj ten návrh vznikal tak, že bola tu požiadavka zo strany zástupcov miest a obcí, ale ona znela troška inak, dokonca tam ak niektorí ten návrh videli, tak to bolo formulované spôsobom, že by to nemalo ísť, že by to nebolo v prechodných ustanoveniach ako nejaké dočasné opatrenia, ale bolo to formulované ako určitý spôsob trvalého riešenia v prípade pandémií ako takých.
A nakoniec sa ministerstvo rozhodlo, že zvolí určitý svoj spôsob s tým, že sa vedelo dopredu, že je tu množstvo aj medzi nami aktívnych komunálnych poslancov alebo komunálnych starostov a primátorov, ktorí majú podstatne rozdielne názory na to, ako riešiť situáciu či už v čase krízy, pandémie alebo v prípade bežného chodu samosprávy.
Ja si stále myslím, a viacerí sa na to pýtate, že teda kedy chceme niečo také vylepšovať. Tých spôsobov, ako ešte vstúpiť do, v rámci legislatívneho do procesu do toho obsahu, je ešte pár, verím, že niektoré z nich aj nakoniec využijeme. A sám som si písal poznámky z rozhovorov a z diskusií niektorých vás, ktoré aj si myslím, že bude ešte čas využiť pri vylepšovaní tohto návrhu, a verím, že nakoniec schválime návrh, ktorým, s ktorým bude spokojná väčšina... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:23 - 16:24 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Chcel by som doplniť moju predrečníčku. Áno, je pravda, že väčšina miest rokuje viackrát do, do, viackrát za to obdobie, kedy môže rokovať. Nie raz, dvakrát alebo trikrát.
Ja viem, že za vašej éry sa rokovalo v meste raz za tri mesiace. Ale my momentálne teraz rokuje pomaly každý mesiac v Humennom, pretože musíme robiť množstvo vecí, na ktoré sa zabudlo. Naše rokovania majú cez tridsať bodov a sedíme na zastupiteľstve od desiatej ráno do ôsmej hodiny večera. Ale len tak-tak stíhame, lebo sa toho veľa jednoducho zabudlo.
A, áno, aj v Humennom budeme rozhodovať o prenájme majetku, lebo kvôli vám hrozí mestu pokuta 2 mil. eura len kvôli tomu, že ste situáciu s teplom vôbec neriešili. A na tieto máme investičný dlh 16 mil. eura, 16 mil. eura! A to, že pán primátor Humenného je nejaký home office, to je riadny blb, riadna somarina. Pretože primátor je v kancelárii každý deň. Mestská polícia je každý deň v osadách. Komunitné centrum v terénnej práci každý deň. Aké niečo také môžete povedať?! Aké niečo také môžete povedať? Hanba.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis