Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.4.2020 o 17:25 hod.

Erik Ňarjaš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 17:25 - 17:26 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Ďakujem za reakciu. Áno, je to, je to naozaj sexi, čo hovoríte, ale nemôžem súhlasiť v tom, že, pozrite sa, ak zrušíme tieto úroky bankám, tak tie banky to, naopak, v budúcich, v budúcich obdobiach presunú do ďalších a vyšších poplatkov, čo znamená, že tí ľudia koniec koncov možno budú platiť oveľa viac, a ak neviete, ako funguje banka, tak vám to skúsim povedať.
Ak nebude mať banka príjem, a čo je najväčší príjem je práve vklady ľudí, čo teraz sme zastavili, hej, splácanie úverov, tak môže hroziť devalvácia meny a nakoniec môžme skončiť ako na Ukrajine, že banky budú do budúcna dávať hypotéky s oveľa vyššími úrokmi. Takže aj takto, áno.
Ďakujem. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.4.2020 17:14 - 17:17 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni (zaznievanie gongu), takže ja by som sa chcel zastať pána ministra v tomto zákone, pretože naozaj tento zákon je o tom, aby sme pomohli ľuďom. Ja viem, že opozícia bude tvrdiť opak, a viem, že je to skvelá téma na politický kapitál, pretože čo je lepšie, ako povedať, nechcú zrušiť ľuďom úroky. Avšak zrušenie úrokov nie je len taká jednoduchá vec, pretože banky, keď im zrušíme tieto úroky, tak prídu ďalšie poplatky, iné poplatky.
Ďalej čo sa týka lehoty 60 dní na informatizáciu alebo informáciu o vyčíslení, tak tam sme jasne deklarovali, že my súhlasíme, že treba ľudí informovať, avšak ľudia to majú v zmluve o úvere, to znamená, vedia si presne vypočítať na tých 9 mesiacov, aký úrok budú musieť bankám splatiť. Taktiež sme sa dohodli s bankami, že to budú avizovať.
Takže ja chcem naozaj podporiť tento návrh, pretože ja si myslím, že nie je to len o tom, vybíjať si politický kapitál, ale je to naozaj, je to naozaj o tom, povedať ľuďom, že čo potom. Keď nezrušíme bankám úroky, už tak sme zrušili vklady. To znamená, že ľudia prestávajú splácať svoje úvery na dobu deväť mesiacov. To znamená, že banky strácajú jednu možnosť zarábať. Teda na úrokoch môžu zarábať aspoň trošku.
Čo sa týka pána Mazureka ohľadom transakcií. Nie je tomu úplne tak, pretože banky nežijú vôbec z ackquiringu, a teda minimálne žijú z ackquiringu a ďalšiu polovicu, až 70 % dávajú nadnárodným spoločnostiam, ako je Mastercard s Visou, hej. Takže čo sa týka z ackquiringu, tam to je mizivé percento.
Takže ja naozaj, dámy a páni, nevybýva..., nevybíjajme si politický kapitál na túto tému. Naozaj je to, je to dobrý zákon a dajme ľuďom možnosť, aby tie splátky už teraz najbližšie obdobie nemuseli splácať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 17:07 - 17:09 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Haló. Dobrý deň, dámy a páni, pán predseda, ja by som sa chcel k tomu trošku vyjadriť, lebo chápem, že je to skvelá téma na politický kapitál. Ja som však posledných sedem rokov viedol globálnu online banku a trošku tomu rozumiem. Ani nehovorím, že som nejaký super odborník, ale viedol som to.
Takže v prvom rade ja by som chcel podporiť ministra. Podporme tento zákon, aby ľudia už nemuseli ďalej splácať tieto splátky. V prvom rade chcem sa vyjadriť k zrušeniu úrokov. Už to, že banky zrušili splátky, už týmto krokom znížia svoje zisky, nakoľko veľké percento zárobku bánk je práve z vkladov ľudí. Banky zarábajú hlavne na vydávaní úverov, ale aj iných transakciách. Výsledkom bude, že, ale že banky tieto úroky prenesú do iných budúcich poplatkov a možno aj vyšších. Ďalšia vec je, že sa v budúcnosti, potom môže hroziť aj riziko devalvácie meny, teda sa mena znehodnotí. A môže nastať stav ako na Ukrajine, kde budú hypotéky oveľa drahšie.
V druhom kroku lehota 60 dní na informácie o vyčíslení preneseného úroku. Takže ja s týmto tiež súhlasím, ale že treba informovať ľudí, ale: po a) ľudia to už majú v zmluve o úvere. To znamená, že keď ja si idem, keď si idem urobiť hypotéku, tak ja už mám vyčíslený, presne mám vyčíslené úroky a viem presne, koľko za 9 mesiacov zaplatím, a
b) banky to budú avizovať na web stránkach, to nám teda banky potvrdili.
Ešte k vyjadreniu pána Mazureka o transakciách, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 17:05 - 17:07 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Dobrý deň, ďakujem. Ja by som chcel upresniť pár vecí, ktoré tu pán Kamenický spomínal. Myslím si, že stále tu dochádza k veľkým omylom. Neviem, pán Kamenický, či tomu celkom nerozumiete, alebo len otáčate veci tak, ako sa vám hodí.
Prvá vec, ktorú chcem povedať využiť tieto ustanovenia bude dobrovoľné. Neviem, ako by som to viac zdôraznil. Nikto nikoho nenúti, aby si odkladal splátky a platil úrok navyše. Je to dobrovoľné pre každého.
Druhá vec, banky môžu urobiť aj viac nad rámec toho, čo im bude prikazovať zákon. Je to na nich. Ak povedia ľuďom, viete čo, ľudia, zákon nám to síce neprikazuje, ale my vám odpustíme úrok, necháme to tak, pretože dobre zarábame, a odpustíme vám úrok. Bude to ich konkurenčná výhoda, zlepšia si postavenie na trhu, pritiahnu viac klientov. Dnes banky prichádzajú s tým, že oslovujú klientov iných bánk a lákajú ich, preneste si úver k nám, dáme vám úľavy, dáme vám odklad splátok, odpustíme vám úrok. Takže myslím si, že nič z toho, čo tu zdôrazňujete, nie je vylúčené. Nech sa páči, môže sa to stať.
Ešte raz chcem povedať, že toto je pomoc. Toto je pomoc tým, ktorým vypadne príjem a nemajú na zaplatenie splátky. Toto riešime. Nie tých, ktorí by teraz chceli rok neplatiť úrok. Viete, mne to pripadá, ako keď je niekto hladný, umiera od hladu, my prídeme, ponúkneme mu chlieb a vy poviete, jej, ale veď vy ste mu nedali šunku, veď vy nedoprajete tomu chudobnému človeku, tomu chudákovi šunku. Vy mu dávate obyčajný chlieb. Ale áno, ale on je hladný. My ho potrebujeme zachrániť. My neriešime šunku. My riešime chlieb.
Navyše to, čo navrhujete vy, by zrejme vyvolalo tlak bánk na štát, aby im nahradil... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 16:09 - 16:10 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Nie som odborník na všetko, životné prostredie nie je moja téma, no napriek tomu ďakujem za jeden veľmi vecný, príčetný príspevok konečne k veci po tých dlhých diskusiách o ničom, po politickom PR a prázdnom marketingu. Veľmi držím palce pánovi Karahutovi v tom, čo tu vytýčil, a v tom, čo si vytýčil za svoje, svoju činnosť v politike, držím mu palce a návrh pána ministra, samozrejme, podporím.
Ako hovorím, konečne niečo, čo tu stálo za reč a za ten čas.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 16:04 - 16:05 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pán minister, v kontexte všetkého, čo sme tu počuli, chcel by som ešte krátko poukázať, my sme v minulosti vytvárali cez samosprávy rôzne zberné dvory za účelom istých činností a jedna z nich bola aj separácia komunálneho odpadu vrátane plastov, platových fliaš, lebo mal to byť jeden zo zdrojov finančného príjmu na prevádzku týchto zberných dvorov. No v poslednom období vnímame, že sa takto nestáva, pretože vo forme granúl pomaly už to nikto nevykupuje, resp. stojí to na zberných dvoroch, nevieme, čo s tými to plastami a tak ďalej.
Preto si myslím, že je nanajvýš potrebné, aby sme riešili túto problematiku aj cez predkladaný zákon. Chcem vyzvať aj ostatných, aby sme podporili tento zákon, aby sme sa posunuli v tejto problematike.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 16:01 - 16:02 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som tu prvý deň, tak som nechcel moc hovoriť. Ale rád by som v podstate poďakoval pánovi Karahutovi za naozaj vecný, odborný príspevok. Pretože som tu teda prvý deň, ale uvedomujem si, že krajina je v kríze a národ sa na nás pozerá, my riešime všetko v takom zrýchlenom móde a často namiesto toho, aby sme riešili naozaj odborné, vecné veci alebo pozmeňováky, tak namiesto toho sú tu osobné útoky z jednej, druhej strany a riešime doslova hodiny veci, ktoré by sme riešiť nemuseli alebo ktoré si môžme nechať na dobu, keď na to bude čas.
Jednoducho v dobe krízy riešiť, kto kedy čo hovoril, namiesto toho, aby sme sa bavili o tých zákonných návrhoch, je úplne zbytočné, a preto by som možno aj rád vyzval, aby sme naozaj skutočne riešili to, čo je podstatné, a nerobili si tu ako povedali niektorí poslanci, jednoduché PR a nejaký politický marketing.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 15:40 - 15:42 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Suja, tak ako sa vy rozumiete ťažbe zlata, ja sa rozumiem odbornejšiemu životnému (povedané so smiechom) prostrediu. Ja som osem rokov robil poslanca životného pro..., mal som na starosti životné prostredie, každý rok sme dvakrát pozbierali okolie, zákon o životnom prostredí mám prečítaný. Nie som odborník, ale naozaj som aktívne pôsobil.
Pán Tomáš, milý Erik (povedané so smiechom), ty si ešte v žiadnej (povedané so smiechom) diskusii nevystúpil k téme. Ty si mi povedal, že: „Jozef, toto je také politické divadlo, čo tam robíme.“ To si mi povedal, milý Erik!
Pán Tkáč, ja som nezabudol, že skončili, že skončili voľby, ale vy ste to za..., nezabi..., nezabudli. Vy tu robíte politickú kampaň, vystupujete si ku každému vystúpeniu, robíte politické divadlo.
Pán Kéry, vy tu rozprávate o Ruskovi. Vy ste futbalový rozhodca, že? Viete, kde je najviac korupcie? Viete kto? Futbaloví rozhodcovia. Takže nebudem to radšej rozprávať.
Pán Kuffa, vy ste sebestatočný? No ako super, ja som tiež statočný človek (povedané so smiechom).
No a, pán Mazurek (povedané so smiechom), tak na vás som si nechal najviac času. Pán Mazurek... Odišiel, pozrite, zase išiel sedieť dole do poslaneckého klubu, my tu rokujeme, poslanec Mazurek si ide sadnúť. Možno tam posilujú, lebo viete, že mali, na VÚC-ke mali dole posilňovňu? Viete o tom? Viete, že? (Ruch v sále.) Všetci, všetci, všetci (povedané so smiechom) poslanci tam robili, a keď tam bol Kotleba a ostatní, tak si dole zaposilovali. Ja teda možno sa vrátim k tomu, čo som robil. Ale k čomu sa vráti pán poslanec Mazurek? Čo myslíte, čo bude robiť? Posilňovať? Chodiť do, kulturistiku bude robiť?
Páni, ja som veľmi rád, že som vystúpil. Ja vás prosím o spoluprácu. Naložili ste mi riadne, ďakujem (povedané so smiechom) vám veľmi pekne. Ja vás prosím, nerobte tu politický marketing, ale pomáhajme spolu Slovensku. O tom bolo moje vystúpenie.
Ďakujem vám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 15:37 - 15:37 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Plne súhlasím s vyjadrením kolegu pána Pročku, ale vyjadrím sa konkrétne k správaniu súčasných opozičných poslancov. Áno, vôbec sa mi nepáči, absolútne. Hocikto z kolegov z radu koalície vystúpi či už v rozprave, alebo faktickou poznámkou, tak opozícia nastúpi svojím spôsobom. Samozrejme, nie všetci, ale mnohí to zhejtujú a majú to na saláme.
Čiže len, na záver len toľko, ak toto má byť o politickej kultúre a ich stratégii, tak sa ospravedlňujem skutočne všetkým občanom v Slovenskej republike.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 15:30 - 15:31 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega mi priamo hovoril z duše. Ale ja musím ešte doplniť, že nám nováčikom príde doslovne odporné toto politické divadlo, čo tu predvádzajú smeráci a niektorí poslanci za ĽSNS, doslova divadlo na občanov. Viacerí sa tu vyškierajú, smejú, kritizujú všetko, čo môžu.
Dokonca dnes ma šokoval aj pán Fico, ktorý po 12 rokoch vlády SMER-u dáva za vinu nám, našej vláde, že banky mali minulého roku veľké zisky. Veď to je smiešne! Je neuveriteľné, čo títo politicky skúsení politici hovoria a čo robia.
Musel som sa prihlásiť aj ja, pretože potreboval som podporiť tvoje vystúpenie. A prosím všetkých v tomto pléne, aby sme na, sa naozaj zamysleli nad sebou, boli k sebe milší, ľudskejší, lebo doba nie je naozaj dobrá. Je ťažká, tak si to navzájom nesťažujme a buďme k sebe viacej tolerantní.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis