Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.4.2020 o 9:35 hod.

Bc.

Dominik Drdul

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 9:35 - 9:36 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Vážení členovia vlády, predseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, mám radosť, že skutočne budem môcť teraz s kľudným svedomím a bez výčitiek hlasovať za tento dokument, ktorý považujem, tak ako ste správne povedali, pani Žitňanská, za rozumný výsledok práce štyroch strán. Teším sa, že v programe tejto koalície našli po dlhých rokoch na pokraji spoločenského záujmu dôstojné miesto osoby so zdravotným postihnutím, ktoré tvoria takmer 10 % slovenskej populácie. Teším sa, že táto vláda chce prostredníctvom konkrétnych krokov v oblasti vzdelávania, zamestnávania, zmien v zdravotníctve, kultúre, či modifikácii príspevku na kompenzáciu zdravotného poistenia zlepšiť úroveň začlenenia desaťtisícov osôb so zdravotným postihnutím do spoločnosti a tak prispieť k ich účelnej a dobrej participácii na ich živote. Je to aj prostriedkom, ako napraviť skrivodlivosti, s ktorými sa denno-denne tieto osoby musia stretávať. Som rád, že sociálna politika sa konečne nebude obmedzovať len na stratégie, akčné plány politiky a platenie dávok, ale dostane svoj skutočný, reálny zmysel a význam. Som rád, že po štyroch, pardon. Dúfam, že po štyroch rokoch vládnutia tejto vlády bude Slovensko krajinou, kde budeme všetci, vrátane osôb so zdravotným postihnutím a ich rodín, radi žiť. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:30 - 18:31 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Pellegrini, táto koalícia vám teraz tak naložila a ja musím povedať, že vás chcem obhájiť. Naozaj obhájiť. Čo chcete, koalícia, od pána Pellegriniho, ktorý povedal, že táto republika potrebuje silného, silného premiéra? Prečo mu nakladáte, keď sám povedal kedysi, keby som mal tú moc, tak tu urobím harakiri? Pamätáte si tú fotografiu, keď mu Fico ukázal, kde je jeho miesto? Pamätáte si to? Čo chce on, aké harakiri robiť, keď mu Fico dovolil a kúpil mu taký malý mečík svietiaci, s ktorým sa mohol hrať? Prečo mu nakladáte, keď síce mohol sa fotiť na traktoríku, fotil sa v lietadielku, fotil sa v kroji s fujarkou? Ale čo mu nakladáte, keď chudák mal taký krátky, také krátko vodítko, že nemohol robiť nič okrem toho, že si zavesil závesy vo svojej kancelárii?
Ja vás obhajujem a naozaj, pán Pellegrini, vy ste nemohli nič. Váš gazda vám to zakázal a prikazoval vám, čo máte robiť. Ja vás obhajujem a je mi vás ľúto.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:14 - 18:15 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán Pellegrini, hovoríte, že programové vyhlásenie vlády nie je dostatočne konkrétne a zasa na druhej strane hovoríte, že programové vyhlásenie vlády nepočíta s dôsledkami koronavírusu. No práve preto v niektorých bodoch nie je konkretizované programové vyhlásenie vlády, lebo ešte nevieme, aké budú dôsledky celej krízy a vaša vláda nebola schopná doviesť rozpočet tohto štátu k vyrovnanému rozpočtu. My naozaj nechceme ľudí klamať, zavádzať a sľubovať im hory-doly, keď nevieme, aké dôsledky bude mať pandémia na daný stav krajiny. My poslanci koalície, ale aj vláde, ľuďom budeme hovoriť pravdu. A buďte si istý, že keď odstrihneme vašich oligarchov zo štátneho rozpočtu, tak nájdeme tie miliardy na dôležité veci, ktoré ste vy za 12 rokov nevedeli nájsť. To si buďte istý.
A spomínali ste, že pán premiér má robiť tak, aby sa zaňho ľudia nehanbili. Ja vám poviem len jedno. Ja som sa za posledné roky hanbil za tých premiérov, aké nám dávala strana SMER.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:08 - 18:09 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Pán Pellegrini, hovorili ste, že vláda by sa mala učiť, ako riadiť štát. Snáď ste nemysleli, že od SMER-u? Pretože vy ste to za tie roky skutočne priviedli k dokonalosti a krajina trpela. Nie, vy ste netrpeli, smeráci, krajina trpela. Naopak, ja vyzývam túto vládu, aby si ani náhodou z vášho príkla... z vášho vládnutia príklad nebrala. Ľudia, ktorí nás podporili, chceli koniec SMER-u a tých bolo omnoho viac. Programové vyhlásenie vlády je aj návrat politiky k ľuďom, pre ľudí a hlavne návrat elementárnej spravodlivosti. Ja verím, že to nasledujúca vláda aj splní.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 17:57 - 17:59 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Na jednej, na jednej strane som rád, že ako nedávny premiér ste sa do diskusie zapojili, na druhej strane ma prekvapuje, s akými argumentmi. Vláda podľa vás nepriniesla aktuálny dokument a nemá plán. Prekvapuje ma, že to hovoríte práve vy, pán Pellegrini. Keď ste nastúpili do funkcie premiéra tejto krajiny, tak vaše programové vyhlásenie vlády bola kópia programu tretej vlády Roberta Fica. Obsahovala pasáže, ktoré už ani neboli aktuálne. Chceli ste napríklad plniť veci, ktoré sa už v minulosti udiali. Napríklad ste sľubovali úspešné predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie, aj keď už bolo viac ako rok po ňom, alebo obnovovať IC vlaky, ktoré už jazdili, a kopec iného.
Prepáčte, pán Pellegrini, ale ako bývalý predseda vlády kritizujete dokument, ktorý ste nikdy nepísali napriek tomu, že ste mali príležitosť. Ste sa obuli do informatizácie, vy, čo ste rozflákali skoro dve miliardy eur na to, aby sme úradom nerobili poštárov. Možno by sme mohli menovať projekty a firmy a oligarchov, ale myslím si, že názor si už urobí každý občan sám, pretože, dámy a páni, tu sedí človek, ktorý od digitálneho lídra cez podpredsedu vlády pre informatizáciu až po premiéra bol za toto všetko zodpovedný. To už ale je zbytočné aj v tejto chvíli naťahovať.
Ja už by som iba doplnil, že to, že už iba mávate s týmto dokumentom so slovami, že na toto nebudú peniaze, nuž, asi viete, o čom hovoríte, keď ste kľúče od miešačky odovzdávali iba pred mesiacom. Bolo by nadlho hĺbkovo rozoberať ekonomický stav krajiny, v akej ste ju nechali, ale myslím si, že výpovedné sú v tomto kontexte slová, ktoré ste si vymenili s pani Sakovou krátko pred vaším odchodom: Bude to drahé. No a čo? Veď oni na to budú hľadať peniaze.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.4.2020 11:45 - 11:47 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenej spravodajkyni výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona vo výboroch Národnej rady. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu o prerokovaní vyššie uvedeného vládneho návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 83 zo dňa 20. apríla 2020 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom Národnej rady: výboru pre financie a rozpočet a ústavnoprávnemu výboru. Zároveň určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného vládneho návrhu zákona. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol tento návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady tieto stanoviská: Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť ústavnoprávny výbor. Zároveň odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi výbor pre financie a rozpočet. Z uznesenia výboru Národnej rady uvedeného pod bodom III tejto spoločnej správy vyplynuli pozmeňujúce a doplňujúce návrhy uvedené pod bodom IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch výboru, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: O bodoch spoločnej správy 1 a 2 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 20 z 22. apríla 2020. Týmto uznesením ma zároveň výbor poveril ako spoločnú spravodajkyňu, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaniach o predmetnom vládnom návrhu zákona predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.4.2020 11:39 - 11:43 hod.

Vašečka Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, pán minister, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 20. apríla 2020 č. 82 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách (tlač 61) v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie.
Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o vládnom návrhu zákona nerokovali. Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 17 z 21. apríla 2020, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet v uznesení č. 17 z 21. apríla 2020 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj v uznesení č. 10 z 21. apríla 2020 a zhodne odporúčajú vládny návrh zákona schváliť. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 10 z 21. apríla 2020 odporúča vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v časti IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch uvedených pod bodmi 1 až 6 spoločne s odporúčaním schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona (tlač 61) schváliť.
Predmetná spoločná správa výborov (tlač 61a) bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, teda gestorským výborom, z 21. apríla 2020 č. 12. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov, stanovisku a návrhu gestorského výboru a predkladal návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 11:28 - 11:29 hod.

Kremský Peter
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem len zareagovať na pána podpredsedu a doplniť, čo som zabudol povedať, keď som bol tam dole pri mikrofóne, že veľmi oceňujem spoluprácu aj trpezlivosť pani ministerky a tiež pána podpredsedu a celého ústavnoprávneho výboru. Teším sa, že napriek rozdielnym názorom sme našli veľmi dobré riešenie nakoniec a našli sme riešenie, ktoré bude v prospech aj ekonomiky Slovenska.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.4.2020 11:10 - 11:14 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Kremského a Milana Vetráka k tomuto vládnemu návrhu zákona, ktorý sme podali písomne.
Dôvodom je to, že na rokovaní výboru pre hospodárske záležitosti sme diskutovali o rizikách ustanovenia, najmä teda ustanovenia, ktorým sa umožňuje ochrana podnikov, ktoré sú v tomto režime, pred dodávateľmi, ktorí majú dodávateľskú zmluvu, zároveň však sú povinní ju dodávať takémuto podniku napriek tomu, že takýto podnik neplatí. A vlastne videli sme, ako veľmi je dôležité ochrániť aj takýto dodávateľský podnik, aby nevznikala reťaz druhotnej platobnej neschopnosti.
Prečítam teraz ustanovenia, ktoré navrhujeme, pozmeňovacie a doplňujúce návrhy. Tiež navrhujem vyňať body spoločnej správy 6, 7, 8, 13, 18 a 23 na spoločné hlasovanie a navrhujem hlasovať o nich spoločne.
Vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I bod 2 v § 14 písmeno a) znie takto:
"a) je oprávnený podať žiadosť a podaním žiadosti sleduje účel dočasnej ochrany podľa § 8 z dôvodu značného zvýšenia počtu pohľadávok po lehote splatnosti alebo značného poklesu svojich tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019, ktoré podstatne ohrozujú prevádzkovanie podniku; ak žiadateľ neprevádzkoval v uvedenom období činnosť, za porovnateľné obdobie sa považuje mesiac február 2020,".
2. V čl. I bod 2 v § 14 sa za písmeno c) vkladajú nové písmená d) a e), ktoré znejú:
"d) k 12. marcu 2020 vo vzťahu k nemu neprebiehalo exekučné konanie pre uspokojenie nároku z jeho podnikateľskej činnosti,
e) vo vzťahu k jeho podniku, veci, právu alebo inej majetkovej hodnote patriacej k podniku nebol k 12. marcu 2020 začatý výkon záložného práva,".
Doterajšie písmená d) až f) sa označujú ako písmená f) až h).
3. V čl. I bod 2 v § 17 odsek 6 znie:
"(6) Po poskytnutí dočasnej ochrany nemôže druhá zmluvná strana vypovedať zmluvu, odstúpiť od zmluvy alebo odoprieť plnenie zo zmluvy pre omeškanie podnikateľa pod dočasnou ochranou, ktoré vzniklo v čase od 12. marca 2020 do účinnosti tohto zákona a ktorého príčinou boli následky šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19; to neplatí, ak by druhá zmluvná strana bezprostredne ohrozila prevádzkovanie svojho podniku." Teraz prichádza tá dôležitá veta, ktorú žiadame vložiť. "Právo druhej zmluvnej strany vypovedať zmluvu, odstúpiť od zmluvy alebo odoprieť plnenie zo zmluvy pre omeškanie podnikateľa pod dočasnou ochranou po účinnosti tohto zákona nie je dotknuté."
4. V čl. I bod 2 v § 19 odsek 3 znie:
"(3) Uznesenie o začatí konania súd doručí podnikateľovi pod dočasnou ochranou a oznamovateľovi kvalifikovaného podnetu. V uznesení o začatí konania vyzve podnikateľa pod dočasnou ochranou, aby najneskôr do piatich pracovných dní doručil súdu písomné vyjadrenie k dôvodom začatia konania, osvedčil skutočnosti podľa odseku 1 a predložil súdu v rozsahu podľa predpisu o konkurznom konaní zoznam svojho majetku k 12. marcu 2020, zoznam svojich záväzkov k 12. marcu 2020 a zoznam svojich spriaznených osôb k 12. marcu 2020. Podnikateľa pod dočasnou ochranou zároveň poučí, že na skutočnosti a dôkazy predložené neskôr nebude prihliadať."
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.4.2020 10:25 - 10:27 hod.

Hatráková Katarína Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pán minister, pani poslankyne, poslanci, dovoľte mi predložiť pozmeňujúci návrh, ktorým, ktorý najskôr odôvodním: Týmto návrhom sa zlepšuje a podporuje zamestnanosť u tých občanov, ktorí stratili zamestnanie v dôsledku negatívnych dopadov opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 a ktorým bol počas tohto predchádzajúceho zamestnania poskytnutý príspevok na dochádzku za prácou. Ide o prípady, kedy občania prišli o zamestnanie počas poskytovania predmetného príspevku, avšak nemohol im byť poskytnutý v plnej možnej miere.
Teraz pristúpim k pre, doslovnému prečítaniu pozmeňujúceho návrhu.
V čl. II v bode 3 sa doterajší text § 77an (pozn. red.: správne malo byť "72 an") označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekom 2, ktorý znie:
"(2) Ak zamestnanec, ktorému bol bezprostredne pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v čase trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 poskytovaný príspevok na dochádzku za prácou podľa § 53 a ktorý bol následne vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu uvedeného v § 36 ods. 1 písm. a) najneskôr do uplynutia jedného roka vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie, písomne požiada o poskytnutie tohto príspevku najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do nového zamestnania, v poskytovaní tohto príspevku sa teda pokračuje počas obdobia zostávajúceho do uplynutia pôvodného obdobia poskytovania príspevku."
Ďakujem, pán predseda, skončila som.
Skryt prepis