Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 12:52 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 13:09 - 13:11 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, takto. Národnostné menšiny už sčasti vyriešil bývalý pán premiér Pellegrini, keď tesne pred odchodom zo svojej funkcie poslal folklórnemu súboru Ifjú Szivek zo svojej rezervy predsedu vlády jeden a pol milióna. Takže čiastočne to máme vyriešené, pevne verím, že týchto jeden a pol milióna nám ako keby pridá k tomu, aby sme pomohli niekomu inému.
Čo sa týka výmeny riaditeľa televízie, iste je to vždy tá istá téma a je to pri každej vláde, ale skutočne si nemyslím, že pán riaditeľ, ktorý tam momentálne je, že to je najlepší. Môžeme sa baviť o, o tom, že najlepší zatiaľ nebol ešte nikto, a ako si presne poznamenal, od čias pána Hlinického.
Ale musím upozorniť na to, že sú tam diskrepancie a Slovenská televízia taká, ako je v súčasnosti, tak úplne neplní svoju verejnoprávnu funkciu. A ty si spomenul detskú redakciu. Ja ťa chcem upozorniť, že detská redakcia už zopár rokov v Slovenskej televízií neexistuje, pretože ju zrušili a to je podľa mňa presne tá tragédia, ktorá sa tejto verejnoprávnej, verejnoprávnemu médiu stala. Zrušenie detskej redakcie je podľa mňa absolútne bezprecedentné a malo by sa vrátiť. A nielen že by sa malo vrátiť, ale Slovenská televízia má niekoľko vysielacích kanálov a jeden z tých kanálov by sa mal venovať deťom, to znamená, mal by byť ako bola kedysi redakcia vzdelávania, a mal by suplovať v podstate dve redakcie, redakcia vzdelávania, ktorá tiež zanikla, a detská redakcia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 12:55 - 12:57 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Pán poslanec, spomenuli ste moje meno, tak v krátkosti zareagujem.
Tiež som si dlhší čas myslela, že kresťanské hodnoty by mali byť napísané vo všetkých dokumentoch, ale aj ten čas, ktorý som v politike, ma poučil o tom, že tu boli viaceré kresťanské strany, ktoré, alebo viaceré politické strany, ktoré mali kresťanský pilier, a pritom robili nekresťanskú politiku, na ktorú doplácame až, až pomaly do dnešných dní.
Tým, že som bola v Európe a videla som, že mnohé dokumenty, na ktorých vznikla Európska únia, síce ich zakladateľmi boli praktizujúci kresťania, či to bol Robert Schumann, de Gasperi alebo Konrad Adenauer, ale v žiadnych týchto zmluvách nenájdete zmienku o kresťanstve, pretože títo ľudia, títo muži, otcovia Európy, považovali kresťanstvo ako súčasť svojho života, ako súčasť svojej politiky. Nemuseli to deklarovať. Odvtedy, ako sa snažíme dostať kresťanstvo a slovo kresťanstvo do dokumentov, vtedy sme ich prestali, prestali žiť. Dôležité je, aby sme to nedeklarovali, ale aby sme to žili a na tých hodnotách, z ktorých vychádza aj Európa, boli, bola postavená aj politika tejto vlády.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 12:52 - 12:54 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, tak neviem, či ste si všimli, ale tie menšiny tu žijú už dlhé roky. A to, že podmienky pre ich rozvoj sú také, akú sú, že ich neustále osekávame, tak to nemám pocit, že je v poriadku.
A za ďalšie, čo sa týka Matice slovenskej, ja si myslím, že nikto tu nie je za to, aby Matica slovenská zanikla, ona mala, má svoje opodstatnenie aj svoje historické opodstatnenie a jej existencia je dôležitá. Ja by som ale rada vedela napríklad, kde zmizol poklad Matice slovenskej, či už vieme o tom niečo, alebo kto o tom niečo vie?
Jasné, rozvíjať slovenskú, slovenskú reč je fajn, chcem vás ale upozorniť, že doba pokročila a že o tých, o tých cudzích slovíčkach, ktoré sa nám dostávajú do, do jazyka, by sme mohli polemizovať, pretože ony sa sem dostávajú preto, že sú zažité všeobecne a jednoducho už sa stali súčasťou, ide, samozrejme, skôr o tie moderné technológie, ktoré sa nám dostávajú do života a z toho potom tie, tie nové slovíčka vznikajú.
Ale nejakým spôsobom útočiť na menšiny, či už sú to Rómovia, alebo tzv. nové menšiny, nemyslím si, že je v poriadku.
Takže len toľko k tomu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 11:39 - 11:40 hod.

Šudík Tomáš
Juraj, ja ti ďakujem za tvoje skvelé vystúpenie v rozprave a plne sa s ním stotožňujem a myslím si, že len zbabelec si dokáže takto kopnúť do žien ako pán Mazurek. Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 11:24 - 11:26 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Mazurek, keď ste začali hovoriť o diktátoroch, fanatikoch atď., chvíľami som mal pocit, že ste zabudli na programové vyhlásenie vlády a prihovárate sa k vlastnej strane a aj k jej hlavným cieľom. Namiesto hodnotenia programového vyhlásenia ste sa však snažili iba urážať napríklad špičkového odborníka hnutia OĽANO, ktorý lieči srdce, alebo teda srdcia malých detí, tak ho urážate z ich viery. Je to prízemné, ale nevychádzate z koľají, ktoré ste ukázali Slovensku už dávno, keď ste v skupine ľudí vulgárne nadávali moslimskej rodine práve pre ich vierovyznanie. A skutočne, ako povedal pán Benčík, vy ste kamene nehádzali, ale viete, čo ste urobili? Stáli ste na zlej strane. Lebo my tak ako tu dnes sedíme, napríklad poslanci hnutia OĽANO, ale aj ďalší z koalície, nepochybujem, tak my by sme stáli na tej druhej strane. My by sme stáli spolu s policajtmi a snažili by sme sa chrániť rodinu a deti od kameňov, ktoré leteli smerom od vás, od skupiny ľudí, v ktorej ste stáli a z ktorej ste nadávali.
Budem pokračovať možno iba tým, že ste spochybňovali odbornosť ľudí, ktorí sú v tejto vláde, tak ja možno iba poviem, že väčšina vašich odborníkov sú ľudia obvinení alebo odsúdení. Pán Király z úkladnej vraždy, pán Martinák trikrát z krádeže, osemkrát za iné činy, pán Medvecký za ublíženie na zdraví, pán Bahno za násilné trestné činy, pán Magát za nedovolené ozbrojovanie, pán Ďurica je podľa rozsudku okresného súdu neonacista, pán Rogel z ublíženia na zdraví a tak ďalej a tak ďalej. Viete, že tých ľudí je oveľa viac, takže toto sú vaši ľudia a program, ktorý sme nikdy poriadne nevideli, neviem, čo by teda napokon z neho vzniklo, keby ste mali vy písať programové vyhlásenie.
Vďaka. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:06 - 10:06 hod.

Hatráková Katarína
Ja sa len... Ďakujem za slovo. Ja sa len chcem kolegom poďakovať za podporu a s pánom Kotlebom to asi vyriešime neskôr. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:04 - 10:04 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Hatráková je živý a pozitívny príklad toho, že bojovať za pravdu sa oplatí, aj keď to na začiatku vyzerá dosť beznádejne. Pani poslankyňa bola šikanovaná svojimi nadriadenými a vyhodená z práce len preto, že v kauze Čistý deň si ako svedomitá pracovníčka ústredia práce robila to, za čo ju daňoví poplatníci platia. Tak nech je jej príklad varovaním pre každého, kto chce pravdu umlčať, a nech je jej príklad inšpiráciou pre každého čestného človeka a odvážneho. Ďakujem za jej odvahu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:02 - 10:04 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Katka, ja veľmi pekne ďakujem, že si sa dotkla tejto témy, to je jedna z mojich najobľúbenejších, a dotknem sa tiež rizikovej skupiny mladých dospelých, ktorí sa nachádzajú v detských domovoch, všeobecne detí, ktorých je na Slovensku od východu až po západné Slovensko viac ako 4 600. Opakujem, od východu Slovenska až po západné Slovensko.
Čo chcem ale povedať, je, že máme tu deti, ktorí (ktoré, pozn. red.) sú považované za rizikovú skupinu a majú obrovský problém so začlenením sa do spoločnosti. Tiež treba veľmi povedať a dotknúť sa, že 63 %, viac ako 63 % detí máme rómskeho pôvodu a tu je obrovský problém a obrovský deficit, ako som spomínal, so začlenením. Máme tu domovy na pol ceste. Tých je na Slovensku tiež veľmi málo. Je ich nejakých desať. Častokrát ak domováci, alebo teda deti z centier pre deti a rodiny odchádzajú z detských domovov, tak veľmi rýchlo nastúpia rodičia biologickí a prichádza tu k úžere, prichádza tu k tomu, že deti sa nevedia zaradiť do spoločnosti, prichádza tu k tomu hlavne, že deti nemajú kam ísť. Preto veľký počet detí nám končí na ulici.
A dnes nie je problém s tým, že mladí dospelí majú problém s nejakými sebaobslužnými činnosťami, mám na mysli varenie, mám na mysli nejaké pranie, tu je obrovský deficit zo strany psychologického podnetu. Treba mladých a vôbec deti učiť, aby sa vedeli rozprávať o svojich problémoch, aby sme vedeli reflektovať na tieto podnety. A čo je najväčší problém, ja považujem, že mladí dospelí, ktorí končia na ulici, nevedia reálne vyhodnotiť svoj status ako taký a majú problém sa priradiť do reálneho bežného života.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.4.2020 9:50 - 9:59 hod.

Hatráková Katarína Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia a kolegyne, "niet nádeje pre kameň byť ničím iným než kameňom, ale spojením sa zoskupí a stane sa chrámom". Tento známy Exupéryho citát mi rezonoval od prvých momentov, čo sme sa tu stretli, čo začala vznikať vláda, ktorá dnes prináša, v hektike posledných týždňov prináša svoje programové vyhlásenie. Víziu a nádej, ktoré tak veľmi potrebujeme nielen teraz, ale najmä, teda v čase krízy, ale najmä po rokoch rezignácie na právny štát a možno aj bezradnosti, ktorá nám z toho vyplýva.
Za to ďakujem pánovi premiérovi a členom vlády a verím, že im budeme nápomocní pri realizácii ideí, ktoré povedú túto krajinu konečne dobrým smerom. Ďakujem aj za to, že sa do programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky dostali aj myšlienky, ktoré sme presadzovali za Kresťanskú úniu vo fáze pripomienkovania návrhu programového vyhlásenia vlády. Osobitne nás v KÚ potešilo, keď sa pána premiéra v nedeľu na tlačovke pýtali na pasáž o zavedení možnosti legislatívnej iniciatívy občanov na základe kvalifikovaného návrhu, Kresťanská únia spolu s OĽANO presadzuje, aby občania mali posilnené právo na riadení vecí verejných.
Priznám sa ale, že som programové vyhlásenie vlády čítala aj optikou mojej osobnej skúsenosti, ktorá plynie hlavne z pôsobenia na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny, kde som pracovala ako psychológ, metodik pre psychológov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Okrem iného bolo v mojej právomoci aj kontrolovať kolegov, tak som bola členkou komisie, ktorá kontrolovala resocializačné zariadenie Čistý deň v roku 2016.
Nikdy som neskrývala, že mojou motiváciou, prečo som kandidovala na post poslanca Národnej rady, je najmä zlepšenie sociálnej starostlivosti zo strany štátu, aby sa už nikdy neopakovali kauzy ako Čistý deň. V programovom vyhlásení ma preto potešila téza, že vláda Slovenskej republiky zavedie povinné zverejňovanie príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám. Vďaka infozákonu a centrálnemu registru zmlúv sme sa totiž dozvedeli o poskytnutí finančného príspevku na vykonanie rozhodnutia, my sme sa totiž dozvedeli, koľko zmlúv o poskytnutí finančného príspevku na vykonanie rozhodnutia súdu uzatvoril Čistý deň a koľko peňazí reálne dostal.
Rovnako si pozornosť zaslúži aj sľub vlády, že v záujme obnovy dôvery v právny štát a s cieľom očisty justície vláda presadí ústavný zákon v oblasti justície a reformu súdnej mapy. Je dobré, že dôjde k zriadeniu najvyššieho správneho súdu, ktorý bude plniť aj funkciu disciplinárneho súdu pre sudcov.
Záleží mi na tom aj preto, že pripomínam, že v zariadení Čistý deň boli umiestňované deti nielen na základe dohody s rodičmi, ale na základe rozhodnutí súdu. Systém ale tvoria aj sudcovia, ktorí tam naďalej napriek tomu, že vedeli, čo sa deje, posielali deti. Vyšší súdni úradníci, ktorí písali rozhodnutia, kolízne opatrovníčky, ktoré sedeli na súdnych pojednávaniach a vedeli, čo sa v Čistom dni deje, a na samotnom vrchole aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré dávno pred vykonaním našej kontroly vedelo, aké mravy v Čistom dni panujú. A dnes vieme, že to vedelo aj vedenie ministerstva práce.
Korupčné správanie je odsúdeniahodné za každých okolností. Násobne viac to platí pri rozhodovaní o deťoch. A preto podporujem tézu vlády, tézu, že vláda bude presadzovať prísnu špecializáciu v rodinnoprávnej agende, interdisciplinárny prístup pri rozhodovaní o deťoch za účasti psychológov, kolíznych opatrovníkov, sociálnych pracovníkov, mediátorov. Pretože v tejto krajine, ak sa rodina a deti ocitnú v systéme sociálno-právnej ochrany, nastáva stav, teda keď je rodina v kríze a nevie si pomôcť, často vystupuje, často vstupuje do systému s nádejou, že tento systém pomôže. Rodina by v takých chvíľach rada využila služby odbornej intervencie, tieto však nie sú k dispozícii. Systém sociálno-právnej ochrany detí je u nás v troskách. Ani by tak veľmi nevadilo, že nepomáha, problém je, že škodí. Aj deti, ktoré sa v resocializačnom zariadení Čistý deň ocitli, sa tam dostali preto, lebo ich rodiny zlyhali a nemali kde vyhľadať adekvátnu pomoc.
Preto budem podporovať v tomto volebnom období zlepšenie služieb pre rodiny najmä v oblasti prevencie a sanácie rodinných kríz. Popri presadzovaní špecializácie v rodinnoprávnej agende by sa mala vytvoriť sieť dostupných poradenských centier pre jednotlivcov, páry a rodiny tak, aby bola psychologická pomoc dostupná v každom meste. V prípade krízy rodiny, ktorá by si vyžiadala intervenciu rodinného súdu, možno prepojiť spoluprácu rodinných súdov a navrhovaných poradenských centier. Vytvorenie siete dostupných poradenských centier pre jednotlivcov, páry a rodiny by prispelo k eliminácii vynímania detí z rodín a z rôznorodých, málo podnetných prostredí. Dôjde tak k dôslednejšiemu napĺňaniu kritéria záujmu dieťaťa, ktoré sa explicitne stalo súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky 1. januára 2016 a tam práve je spomenutá aj dôležitá zásada rodinného práva, že spoločnosť uznáva, že pre všestranný a harmonický vývin dieťaťa je najvhodnejšie stabilné prostredie rodiny tvorenej otcom a matkou.
Súdna prax za posledné roky ale ukazuje, že existuje nezdravý trend stále komplikovanejších a vyhrotenejších rodičovských sporov vo veciach starostlivosti súdu o maloletých. Vláda by preto nadväzujúc na tézu o špecializácii v rodinnoprávnej agende a zavedenie interdisciplinárneho prístupu mala presadzovať, aby rodinné súdy boli posilnené personálne odborníkmi pochádzajúcimi mimo sféry práva. Teda rodinné súdy by mali mať k dispozícii psychológov alebo sociálnych pracovníkov. Najlepšie a. A tieto profesie by celkom určite svojou odbornou činnosťou prispeli k eliminácii negatívnych následkov súdneho konania na vzťahové väzby v rodine. Určite by pomohli ku skráteniu dĺžky konania. To je zakotvené aj v programovom vyhlásení, kedy sa hovorí, kde sa hovorí, že do mesiaca by malo byť prvé stretnutie s účastníkmi, a rovnako k eliminácii konfliktu a napätia medzi všetkými zúčastnenými subjektami vrátane sudcu a kolízneho opatrovníka.
Aj v zariadení Čistý deň mali deti právo, aby bolo rešpektované ich participačné právo, teda právo dieťaťa garantované čl. 12 Dohovoru o právach dieťaťa. Sudcovia, ktorí ich tam posielali, ale i samotní zamestnanci orgánov sociálno-právnej ochrany detí a sociálne kurately by mali mať toto právo na pamäti.
Ako psychologička, ktorá sa roky venujem deťom a rodinám, som rada, že vláda v programovom vyhlásení deklaruje, že v oblasti ľudských práv bude podporovať ochranu práv detí vo všetkých politikách štátu. Je to možno určitá forma satisfakcie pre deti z Čistého dňa. Táto kauza totiž naplno ukázala, ako štát zlyháva v ochrane tých najzraniteľnejších práve malých detí.
Ale nie je to len Čistý deň, ktorý trápil systém starostlivosti o bezbranných, slabších a chorých. Obdoba Čistého dňa sa vyskytla aj v oblasti starostlivosti o seniorov a opatrovancov. Alarmujúce čísla prieskumu, ktoré vykonalo fórum pre starších, pre pomoc starším, ukázal, že viac ako 90 % respondentov potvrdilo, že majú informácie o týraní starších ľudí a viac než 80 % sa s niektorou formou týrania priamo stretlo vo svojom okolí alebo zlé zaobchádzanie zažili na vlastnej koži. Okrem rodiny sa týranie v rôznych podobách vyskytuje tiež v domovoch dôchodcov a v domovoch sociálnych služieb a zdravotníckych zariadeniach.
Spomenula som len zopár bodov, ktoré mi dávajú nádej, že napriek tak náročnému začiatku nás všetkých síce čakajú roky práce, ale veríme, že jej cieľom konečne bude dobro pre obyčajných ľudí.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 9:48 - 9:50 hod.

Gyimesi Juraj