Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 10:11 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 11:00 - 11:02 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Kotleba, pred chvíľočkou som hovorila o tom, že kultúra zarába, zarába do štátneho rozpočtu. Ja neviem, či ste zle počuli, ale možno hej.
Za ďalšie, ak si myslíte, že umelci, ktorí prinášajú peniaze do štátneho rozpočtu, rovnako platia dane ako všetci ostatní, navyše platia o 2 % viac daní. Umelci totižto platia 22 %. Prečo, zdôvodnite mi, prečo by nemali nárok na pomoc rovnako ako všetci ostatní pracujúci, ktorí platia odvody a platia dane. Čím si to vysvetľujete?
Nehovoriac o tom, že máte absolútne mylnú predstavu o tom, koľko umelci zarábajú, pretože herci, ktorí pracujú napríklad v menších divadlách, lebo nebavme sa tu o hercoch, ktorých každodenne vidíte v bulvári, zarábajú možno 600 euro mesačne. Z toho živia svoje rodiny, hej. Ale vy vidíte, len to, čo chcete vidieť. To znamená, iba ten bulvár. Je mi to ľúto, že to vidíte len tak, ale za tým je ešte ix ďalších profesií, na ktoré ste zabudli, ako sú maskéri, kostyméri, stavači scény, osvetľovači. To sú robotníci kultúry. Kultúry, ktorá, opäť upozorňujem, zarába. Takže toto k vám.
A neviem, či som zle počula, ale myslím, že som počula prednedávnom niekoho z vašich pánov poslancov hovoriť o tom, že by sme sa mali baviť k veci, a nie, a nie k osobám, a neviem, prečo sa vy so mnou bavíte o pani ministerke. Pani ministerka sa ospravedlnila. Vysvetlila, ako to myslela, a ja, mne to vysvetlenie stačí. Pokiaľ to stačí ľuďom, ktorí sú rómskej národnosti a sú z nášho poslaneckého klubu, tak ja to ďalej rozpitvávať nebudem.
Takže toľko k veci. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:58 - 10:58 hod.

Halák Róbert
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, Monika, chcem sa ti poďakovať za tvoje slová (neutíchajúci ruch v sále a zaznievanie gongu), lebo naozaj kultúra by nemala byť na konci, tak ako sa vyjadril aj premiér. Veľmi dobre si to zhrnula, veľmi dobre si to povedala. Ja len dodám k tomu len to, že národ, ktorý môže prísť o svoju kultúru, sa môže veľmi ľahko stať nekultúrnym národom.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 28.4.2020 10:51 - 10:56 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážení členovia vlády, hneď na úvod by som sa chcela poďakovať všetkým kolegom z koaličných strán, ministrom, poslancom, odborníkom, všetkým, ktorí na programovom vyhlásení vlády spolupracovali.
Viem, že bolo náročné nájsť konsenzus a vtesnať všetky svoje priority do jedného celku. Každý musel z niečoho ustúpiť, z niečoho poľaviť, ale myslím si, že výsledok je skutočne dôstojný a ukazuje cestu pre Slovensko, akú si zaslúži.
Ako členka Výboru pre kultúru a médiá by som sa však chcela špeciálne venovať výseku kultúry, ktorá by, ako povedal pán premiér, rozhodne nemala byť na konci, pretože kultúra dokáže omnoho viac, ako len dodávať titulky do bulvárnych médií. Rada by som sa teraz venovala dvom častiam materiálu, kreatívnemu priemyslu a ochrane pamiatok.
Považujem za dôležité, že programové vyhlásenie vlády tak obšírne akcentuje kreatívny priemysel. Kreatívny a kultúrny priemysel patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvia vo svete. Dnes predstavuje kreatívny priemysel a kultúrna ekonomika tretí najsilnejší sektor produkujúci zisky. To chcem podčiarknuť. To sa však doteraz nijakým spôsobom spätne neodrazilo práve na podpore kultúry a kreatívneho priemyslu, špeciálne na Slovensku. Až doteraz bola kultúra braná len ako povinná jazda vychádzajúca z caligulovského systému vládnutia, plápolajúca na konci všetkého ako chvost líšky. Dajte ľuďom chlieb a hry a budú vás milovať, povedal rímsky cisár, netušiac, kam až to tie hry v ekonomike dotiahnu alebo aj nedotiahnu.
Drvivá väčšina obyvateľov Slovenska dodnes žije v mylnej predstave, že kultúra a umenie sú len zbytočný a nekonečný žrút peňazí. Ale opak je pravdou. Aj Slovensko je členom Európskej únie, od ktorej som si pre lepšiu predstavivosť vypožičala pár čísel. Kreatívny priemysel v Európe vytvára viac ako 7,5 % pracovných miest, čo je 2,5-krát viac ako automobilový priemysel. Ročne prináša takmer 6,5 - 7 % pridanej hodnoty k HDP, teda niekoľko 100 mld. eur, a aj k nám sa tieto peniaze vracajú v grantových schémach, ale málo do odvetvia, ktoré ich vyrobilo, teda do kreatívneho priemyslu. Práve preto je dôležité, že aktuálne programové vyhlásenie vlády akcentuje tento fakt, a verím, že svojím prístupom ku kreatívnemu priemyslu a kultúre pootvorí dvere nielen k vytváraniu kreatívnych centier a parkov vo všetkých regiónoch Slovenska, kde to až doteraz nebolo možné, resp. jasné, ale vytvorí tak aj niekoľko ďalších tisíc pracovných miest. Slovensko ich potrebuje a bude ich potrebovať.
Tou ďalšou časťou programového vyhlásenia vlády pre kultúru, ktorá je dôležitá najmä pre zachovanie historickej pamäti Slovenska, je ochrana pamiatok a národného kultúrneho dedičstva a, samozrejme, aj nový intenzívny pohľad na jej riešenie. Verím, že zatiaľ čo doteraz kultúrne pamiatky cielene chátrali, pravidelne až pričasto horeli, aby sa potom premenili na ojedinelé developerské projekty vo forme hotelov, biznis- a kongresových centier či nezmyselných garáži ako tá pod Hradom, že sa konečne dočkajú patričnej opatery, úcty a dôstojnosti, ktorá im prináleží, a v Bratislave i v regiónoch pomôžu naštartovať pre Slovensko tak dôležitý cestovný ruch, s ktorým ruka v ruke ide aj vytváranie tak potrebných pracovných miest, najmä v našich regiónoch.
Nebudem rozoberať ostatné, možno štandardné, ale rovnako dôležité programové časti programového vyhlásenia. Myslím, že sú v programe rozpísané dostatočne a ukazujú jasnú cestu, po ktorej sa naša kultúra bude uberať.
Z tohto, z tohto miesta chcem ešte raz poďakovať ministerke kultúry a celej vláde za skutočne slušné programové vyhlásenie vlády, ktoré vedie Slovensko k modernej, demokratickej, rozvinutej a plnohodnotnej spoločnosti. Ja zaň zahlasujem.
Ďakujem (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:48 - 10:49 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Beluský, ja sa dotknem dvoch vecí. Prvá je, vy ste sa bavili o tej Súdnej rade, že sme nedodržali sľub alebo to, čo je v programovom vyhlásení. Ono to tu bolo už vysvetlené, už to vysvetľoval pán predseda Národnej rady Boris Kollár, ale potom to vysvetľoval aj premiér. Takže vy len počujete, čo chcete počuť. A toto, jak vám to vysvetlili, že programové vyhlásenie vlády ešte vlastne nebolo ani schválené, a ďalšie dôvody toto už počuť nechcete.
Ale jedna vec, dovoľte mi ešte povedať k tomu, že sa nevyjadrujeme k obsahu. Je veľmi dôležité v dnešnej dobe informácií, množstva informácií, je veľmi dôležité, kto tie správy hovorí. Veľmi dôležité to je, pretože ak pred tým mnohonásobne klamal, zavádzal, tak mi povedzte, aká je dôveryhodnosť správ, ktoré nám podáva teraz.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:47 - 10:48 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Beluský, hovorili ste, že k obsahu, tak k obsahu. Hovoríte, že hnutie OĽANO sľubovalo prvky priamej demokracie a nič z toho v programovom vyhlásení vlády nie je.
No nesrandujte, prvý raz za 30 rokov umožnilo hnutie OĽANO ľuďom, aby sa spolupodieľali na tvorbe programového vyhlásenia vlády ešte pred voľbami. Igor Matovič sľúbil, že všetko, čo si ľudia schvália tam, teda v tom hlasovaní Rozhodni to, tak následne bude aj v programovom vyhlásení. Nejdem čítať všetkých jedenásť bodov, ale pozrite sa, všetko tam aj je.
Čiže toto je výrazný prvok priamej demokracie a ja verím, že do budúcna posunieme tento spôsob na ešte vyššiu úroveň.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:17 - 10:19 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Naozaj nemá zmysel reagovať na všetko, čo ste povedali, lebo to bola naozaj taká všehochuť, ako naznačil kolega Ďuro Krúpa, ale iba v skratke.
Národná banka Slovenska schválila zrušila 10- a 20-haliernikov, ktoré sa prestanú používať koncom roka. Viete, aký to bol rok? 2003. Odvtedy prešlo už viac ako 16 rokov a neviem ako vy, ale myslím si, že stále používame hotovosť. Takže tieto vaše vyhlásenia o rušení hotovosti sú dosť chabé pokusy s týmto nejakým spôsobom konšpirovať.
Neviem ako vy, ale ja za bezpečnostnú hrozbu vnímam každý štát, ktorý bezdôvodne napadne inú krajinu a anektuje časť jej územia. A tým myslím naozaj každý, na východ, na západ, na sever aj na juh. A to, že vy si pred anexiou Krymu a konfliktom na Ukrajine, kde trpia ľudia a zomierajú ľudia, zakrývate oči, je vlastne signál vašim voličom, že ak by sa na Slovensku, alebo teda Slovensku stalo čosi podobné, nestáli by ste na strane tejto krajiny, ale na strane agresora.
Týmto vystúpením ste vlastne dokázali, že vám nezáleží na bezpečnosti Slovákov, pretože ak nášho suseda napadnú ruskí dovolenkári, tak vy to ešte niekoľko rokov budete spochybňovať a režim, ktorý to dovolil, budete obhajovať.
Páni z ĽSNS, to, čo tu svojimi vystúpeniami predvádzate a dokazujete, nie je národovectvo, ale hejslováctvo!
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:15 - 10:17 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega poslanec Mazurek, chcem zareagovať na začiatok vašej rozpravy. Aj mne je ľúto všetkých ľudí, ktorí stoja na hraniciach a musia čakať naozaj aj niekoľko hodín, kým sa dostanú na Slovensko. Ale uvedomme si jednu skutočnosť, že opatrenia vlády Igora Matoviča prispeli k tomu, že máme najlepšie výsledky, čo sa týka boja s koronakrízou v Európe. A mnohí politici v okolitých štátoch aj celej Európy nám dávajú hold za tieto opatrenia.
Čo sa týka pobytov v karanténach, hovoríte, že iba o zlých skúsenostiach. Ale ja sa rozprávam s mnohými ľuďmi a počúvam od nich aj pochvalné slová na prístup ľudí, ktorí sa o nich v tejto karanténe a v karanténach na Slovensku starajú.
Neviem, ako vy, ale ja podporujem kroky vlády Igora Matoviča, lebo ide o ochranu zdravia a životov ľudí, a ja mám dosť veľa skúseností, že hodnota života je nadovšetko. Aj z vlastného života, mne osobne zomreli štyria súrodenci, tak ja naozaj budem robiť všetko preto, aby tieto opatrenia boli stále. Radšej budem za prísnejšie opatrenia, ako povoliť v týchto veciach.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:11 - 10:13 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Niektorí moji predrečníci veľmi jasne, racionálne, rozvážne vysvetlili a nejaké tie, jak by som povedal, tie pokusy o dezinformácie, ktoré tu pán Mazurek nejak prezentoval. Ja si myslím ale, že tam, na tejto strane to asi nejak nebude jasne pochopené, títo páni si aj tak pôjdu svoje.
Ono keď sa človek nad tým zamyslí, že čo sme všetko počuli v rozprave pána Mazureka: banky, mimovládky, Američania, Rusko, Čína, všetko, a to sa takto zamiešalo a niečo z toho vzniklo. A máme akože z toho mať nejaký dojem, že tu je niečo za nieč..., za všetkým, že za každou nejakou vecou je nejaká konšpirácia a jediný, kto o nej vie, sú Mazurek a jeho partia. Nikto iný. A čím to bude? No pretože majú prístup na internet. Pretože na internete sa to píše a nikde inde, takže oni vedia, čo je na internete, a oni vedia nám to všetko vysvetliť. Geniálne!
Ja len, viete, máte trošku jeden problém a ten je, že vo svojom vnímaní a rozmýšľaní, keď to pojmeme tak matematicky, všetko vnímate cez nejakú prizmu čísla 14,88 a cez to všetko delíte a násobíte, a potom jasne že ten výsledok je dopredu daný. Ten výsledok je proste trošku dohneda a nemôžte sa potom diviť, že to hnedé potom odpudzuje drvivú väčšinu obyvateľov.
A ja si ani neviem predstaviť, že by naozaj v úplne v nejakej fantazmagórii sa stalo, že by vy ste náhodou boli pri moci, ako by ste vy zvládali túto situáciu. Aké kapacity, akých vedcov by ste vy oslovovali, kto by s vami išiel spolupracovať?
No a k tomu ospravedlneniu. Mňa strašne mrzí, že, pán Mazurek, že vás to tak, tak trápi, čo sa tu všetko akože, vy ste asi taká krehká duša, taká kvetinka. Ja sa vám ospravedlním, keď vy sa budete ospravedlňovať za všetky tie bludy, ktoré šírite. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:06 - 10:07 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda, predsedajúci. Pán Mazurek, vy sa vyjadrujete na pani ministerku kultúry, ja ju nebudem, samozrejme, obhajovať, ja som si veľmi dobre prečítal ten obsah článku. Je mi teraz jasné, že teraz budete z toho článku alebo z obsahu dlho čerpať a ťažiť, uvidíme dokedy.
Pán Mazurek, nalejme si čistého vína. V roku 2010 ste boli právoplatne odsúdený. Táto informácia, informácia tu už bola teda viackrát. Bol vám zbavený mandát, pokuta vo výške 10 tisíc-eur, máte rasistické poznámky na adresu Rómov, nevieme dokedy, z tohto jedine vy môžte ťažiť. Veľmi detailne som si prečítal list vášho spolužiaka zo základnej školy. Rázne spochybňujete holokaust, spochybňujete aj Európsku úniu, ale nás neoklamete, mňa teda určite nie ani voličov OĽANA.
A čo chcem ešte povedať, viete, ak sa zmení myslenie ľudí, zmenia sa aj oni sami. To sa môže u rómskych detí udiať úplne pokojne, však aj vy ste mali niekedy na strednej dlhé vlasy po pás a dnes nepotrebujete, aby urýchlene otvorili kaderníctva.
Ja som sa niekde dočítal v článku, reportáži od vášho spolužiaka zo strednej školy, že ste, že ste stále tvrdili, okrem popierania histórie, a to, že nezáleží na tom, kto má aké vzdelanie. No, keď vás tak počúvam, veruže záleží. (Potlesk.)
Pán Mazurek, opakujem, nás určite neoklamete. Čerpáte len z informácií, ktoré si dočítate na internete, ale treba používať aj ratio. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:05 - 10:06 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení kolegovia, vážený kolega, za krátky čas, čo som v parlamente, vnímam čoraz silnejšie, že toto pohadzovanie si uhlíkov naozaj nemá žiaden zmysel, nenávisť vždy bude plodiť nenávisť, a keď vidím, koľko hnevu je vo vašom prejave, kolega, tak odporúčam skôr papuče a čaj na nervy. A navyše zase prejav, ktorý bol iba snaha o teátro a upútanie pozornosti voličov. Ľudia vonku však potrebujú naše rýchle rozhodnutia, a nie naše žabomyšie prestrelky, ktoré sa naťahujú ako guma v gatiach.
Načo toľko rozpráv k PVV? Veď ste si mohli vybrať jedného z vás, z opozície, ktorý vyjadrí názor za všetkých, a nie sa tu dorábať, že kto je lepší rečník, a týždeň rečniť a rečniť, keď ľudia vonku hladujú a čakajú na podporu vlády. Zdržujete našu vládu, aby mohla pomáhať v čase koronakrízy.
Vyzývam vás, vyberte jedného rečníka alebo nám pošlite dokument s pripomienkami a nezdržujte vládu, ktorá chce úprimne pomáhať ľuďom, a nie sa zdržiavať rečnením.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis