Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 10:15 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:47 - 10:48 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Beluský, hovorili ste, že k obsahu, tak k obsahu. Hovoríte, že hnutie OĽANO sľubovalo prvky priamej demokracie a nič z toho v programovom vyhlásení vlády nie je.
No nesrandujte, prvý raz za 30 rokov umožnilo hnutie OĽANO ľuďom, aby sa spolupodieľali na tvorbe programového vyhlásenia vlády ešte pred voľbami. Igor Matovič sľúbil, že všetko, čo si ľudia schvália tam, teda v tom hlasovaní Rozhodni to, tak následne bude aj v programovom vyhlásení. Nejdem čítať všetkých jedenásť bodov, ale pozrite sa, všetko tam aj je.
Čiže toto je výrazný prvok priamej demokracie a ja verím, že do budúcna posunieme tento spôsob na ešte vyššiu úroveň.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:17 - 10:19 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Naozaj nemá zmysel reagovať na všetko, čo ste povedali, lebo to bola naozaj taká všehochuť, ako naznačil kolega Ďuro Krúpa, ale iba v skratke.
Národná banka Slovenska schválila zrušila 10- a 20-haliernikov, ktoré sa prestanú používať koncom roka. Viete, aký to bol rok? 2003. Odvtedy prešlo už viac ako 16 rokov a neviem ako vy, ale myslím si, že stále používame hotovosť. Takže tieto vaše vyhlásenia o rušení hotovosti sú dosť chabé pokusy s týmto nejakým spôsobom konšpirovať.
Neviem ako vy, ale ja za bezpečnostnú hrozbu vnímam každý štát, ktorý bezdôvodne napadne inú krajinu a anektuje časť jej územia. A tým myslím naozaj každý, na východ, na západ, na sever aj na juh. A to, že vy si pred anexiou Krymu a konfliktom na Ukrajine, kde trpia ľudia a zomierajú ľudia, zakrývate oči, je vlastne signál vašim voličom, že ak by sa na Slovensku, alebo teda Slovensku stalo čosi podobné, nestáli by ste na strane tejto krajiny, ale na strane agresora.
Týmto vystúpením ste vlastne dokázali, že vám nezáleží na bezpečnosti Slovákov, pretože ak nášho suseda napadnú ruskí dovolenkári, tak vy to ešte niekoľko rokov budete spochybňovať a režim, ktorý to dovolil, budete obhajovať.
Páni z ĽSNS, to, čo tu svojimi vystúpeniami predvádzate a dokazujete, nie je národovectvo, ale hejslováctvo!
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:15 - 10:17 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega poslanec Mazurek, chcem zareagovať na začiatok vašej rozpravy. Aj mne je ľúto všetkých ľudí, ktorí stoja na hraniciach a musia čakať naozaj aj niekoľko hodín, kým sa dostanú na Slovensko. Ale uvedomme si jednu skutočnosť, že opatrenia vlády Igora Matoviča prispeli k tomu, že máme najlepšie výsledky, čo sa týka boja s koronakrízou v Európe. A mnohí politici v okolitých štátoch aj celej Európy nám dávajú hold za tieto opatrenia.
Čo sa týka pobytov v karanténach, hovoríte, že iba o zlých skúsenostiach. Ale ja sa rozprávam s mnohými ľuďmi a počúvam od nich aj pochvalné slová na prístup ľudí, ktorí sa o nich v tejto karanténe a v karanténach na Slovensku starajú.
Neviem, ako vy, ale ja podporujem kroky vlády Igora Matoviča, lebo ide o ochranu zdravia a životov ľudí, a ja mám dosť veľa skúseností, že hodnota života je nadovšetko. Aj z vlastného života, mne osobne zomreli štyria súrodenci, tak ja naozaj budem robiť všetko preto, aby tieto opatrenia boli stále. Radšej budem za prísnejšie opatrenia, ako povoliť v týchto veciach.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:11 - 10:13 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Niektorí moji predrečníci veľmi jasne, racionálne, rozvážne vysvetlili a nejaké tie, jak by som povedal, tie pokusy o dezinformácie, ktoré tu pán Mazurek nejak prezentoval. Ja si myslím ale, že tam, na tejto strane to asi nejak nebude jasne pochopené, títo páni si aj tak pôjdu svoje.
Ono keď sa človek nad tým zamyslí, že čo sme všetko počuli v rozprave pána Mazureka: banky, mimovládky, Američania, Rusko, Čína, všetko, a to sa takto zamiešalo a niečo z toho vzniklo. A máme akože z toho mať nejaký dojem, že tu je niečo za nieč..., za všetkým, že za každou nejakou vecou je nejaká konšpirácia a jediný, kto o nej vie, sú Mazurek a jeho partia. Nikto iný. A čím to bude? No pretože majú prístup na internet. Pretože na internete sa to píše a nikde inde, takže oni vedia, čo je na internete, a oni vedia nám to všetko vysvetliť. Geniálne!
Ja len, viete, máte trošku jeden problém a ten je, že vo svojom vnímaní a rozmýšľaní, keď to pojmeme tak matematicky, všetko vnímate cez nejakú prizmu čísla 14,88 a cez to všetko delíte a násobíte, a potom jasne že ten výsledok je dopredu daný. Ten výsledok je proste trošku dohneda a nemôžte sa potom diviť, že to hnedé potom odpudzuje drvivú väčšinu obyvateľov.
A ja si ani neviem predstaviť, že by naozaj v úplne v nejakej fantazmagórii sa stalo, že by vy ste náhodou boli pri moci, ako by ste vy zvládali túto situáciu. Aké kapacity, akých vedcov by ste vy oslovovali, kto by s vami išiel spolupracovať?
No a k tomu ospravedlneniu. Mňa strašne mrzí, že, pán Mazurek, že vás to tak, tak trápi, čo sa tu všetko akože, vy ste asi taká krehká duša, taká kvetinka. Ja sa vám ospravedlním, keď vy sa budete ospravedlňovať za všetky tie bludy, ktoré šírite. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:06 - 10:07 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda, predsedajúci. Pán Mazurek, vy sa vyjadrujete na pani ministerku kultúry, ja ju nebudem, samozrejme, obhajovať, ja som si veľmi dobre prečítal ten obsah článku. Je mi teraz jasné, že teraz budete z toho článku alebo z obsahu dlho čerpať a ťažiť, uvidíme dokedy.
Pán Mazurek, nalejme si čistého vína. V roku 2010 ste boli právoplatne odsúdený. Táto informácia, informácia tu už bola teda viackrát. Bol vám zbavený mandát, pokuta vo výške 10 tisíc-eur, máte rasistické poznámky na adresu Rómov, nevieme dokedy, z tohto jedine vy môžte ťažiť. Veľmi detailne som si prečítal list vášho spolužiaka zo základnej školy. Rázne spochybňujete holokaust, spochybňujete aj Európsku úniu, ale nás neoklamete, mňa teda určite nie ani voličov OĽANA.
A čo chcem ešte povedať, viete, ak sa zmení myslenie ľudí, zmenia sa aj oni sami. To sa môže u rómskych detí udiať úplne pokojne, však aj vy ste mali niekedy na strednej dlhé vlasy po pás a dnes nepotrebujete, aby urýchlene otvorili kaderníctva.
Ja som sa niekde dočítal v článku, reportáži od vášho spolužiaka zo strednej školy, že ste, že ste stále tvrdili, okrem popierania histórie, a to, že nezáleží na tom, kto má aké vzdelanie. No, keď vás tak počúvam, veruže záleží. (Potlesk.)
Pán Mazurek, opakujem, nás určite neoklamete. Čerpáte len z informácií, ktoré si dočítate na internete, ale treba používať aj ratio. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:05 - 10:06 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení kolegovia, vážený kolega, za krátky čas, čo som v parlamente, vnímam čoraz silnejšie, že toto pohadzovanie si uhlíkov naozaj nemá žiaden zmysel, nenávisť vždy bude plodiť nenávisť, a keď vidím, koľko hnevu je vo vašom prejave, kolega, tak odporúčam skôr papuče a čaj na nervy. A navyše zase prejav, ktorý bol iba snaha o teátro a upútanie pozornosti voličov. Ľudia vonku však potrebujú naše rýchle rozhodnutia, a nie naše žabomyšie prestrelky, ktoré sa naťahujú ako guma v gatiach.
Načo toľko rozpráv k PVV? Veď ste si mohli vybrať jedného z vás, z opozície, ktorý vyjadrí názor za všetkých, a nie sa tu dorábať, že kto je lepší rečník, a týždeň rečniť a rečniť, keď ľudia vonku hladujú a čakajú na podporu vlády. Zdržujete našu vládu, aby mohla pomáhať v čase koronakrízy.
Vyzývam vás, vyberte jedného rečníka alebo nám pošlite dokument s pripomienkami a nezdržujte vládu, ktorá chce úprimne pomáhať ľuďom, a nie sa zdržiavať rečnením.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 10:00 - 10:02 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán kolega, však ale my všetci vieme, že sa vám z PVV niektoré veci aj páčia, aj by ste za ne zahlasovali, no nemôžete, lebo nepatríte k OĽANO, SaS, SME RODINA alebo strane ZA ĽUDÍ. Áno, nepatríte k stranám, ktoré vo voľbách dostali dostatočný počet hlasov na to, aby ľudí zastupovali v koalícii, možno aj preto ste ľudí z týchto strán v minulej rozprave každého jedného nevkusne osočili. Napríklad vypichnem len to, čo ste spomínali o kupovaní hlasovaní, a jeho nezmyselné odôvodnenie toho, prečo mal premiér v jednej dedine, v meste viac hlasov a v inej menej, že to automaticky znamená, že si hlasy kúpil tam, kde ich mal viac. Mňa tiež nevolili len komunity menšín, tak, prosím, neprekrúcajte skutočnosť a realitu si neprispôsobujte pre vaše videjká na Facebooku. Aj vy ste mali v Banskobystrickom kraji viac hlasov ako v Bratislavskom kraji a kritizuje vás niekto, že ste si tam hlasy kúpili? Dokonca si nemyslím ani, že v Bystrici sú všetci, čo vás volili, extrémisti. Ak áno, nech sa všetci teda prihlásia.
Viete, nikto vyjadrenia časti PVV a iné informácie takto nezmyselne neinprete..., neinterpretuje ako vy. To vie len vaša strana a vy osobne. Opäť raz chcete a vytvárate akési hoaxy, ktoré, mimochodom, využívate ako nástroj PR, ale viete čo, ľudia aj my poslanci sme si už na takéto prekrúcania a skutočnosti a zlú interpretáciu zvykli. Všetci vás poznáme presne s takou vizitkou. Vizitkou, že prekrúcate a zle interpretujete skutočnosti, fakty, a všetci vieme, že prekrúcate aj históriu a pomáhate si presne tak týmto zlou, touto zlou nepravdivou interpretáciou faktov, ktorá je mnoho, ale mnohokrát vystrihnutá z kontextov.
Kľúčový odkaz PVV je, že budeme vždy hovoriť pravdu. Keď sa vám, keď sa nad tým zamýšľam, je mi jasné, že ho nechcete podporiť, lebo vy pravdu radšej ako hovoríte, tak prekrúcate a popierate. Prekrúcate aj históriu, vedia to o vás všetci. Vedeli to o vás už aj vaši spolužiaci na strednej, ako sme sa mohli viacerí dočítať. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 9:21 - 9:23 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Milé kolegyne, kolegovia, táto téma je naozaj veľmi obšírna, ktorú otvoril pán Szőllős, ale veľmi úzko súvisí aj s výraznými regionálnymi rozdielmi, ktoré v súčasnosti na Slovensku panujú.
V tejto súvislosti je evidentné, že najrozvinutejšou oblasťou Slovenska je Bratislavský kraj, zatiaľ čo ostatné regióny, predovšetkým na juhu Slovenska a na jeho východe, zaostávajú. Tiež pochádzam z malého okresu a viem, aká je tam aktuálne situácia, a viem aj, akým spôsobom boli tieto príspevky pre malé okresy prerozdeľované. Som presvedčená o tom, že regionálne príspevky, ktoré vlastne prúdili do jednotlivých regiónov Slovenska, sa dostávali predovšetkým tým, ktorí nosili to správne politické tričko. Tie menej rozvinuté okresy, v ktorých boli starostovia a primátori nezávislí alebo boli pravicovo orientovaní, boli celé roky v karanténe a finančné prostriedky nedostávali, a ak, tak len v obmedzenom množstve. Som presvedčená o tom, že svoj podiel na tom malo aj ministerstvo vnútra, aj, teda aj vtedajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu, ale súčasne aj niektorí prednostovia okresných úradov, ktorí spolu s výbormi pre rozvoj okresov aktívne odporúčali zamietať projekty, ktoré im nevyhovovali z pohľadu politickej orientácie ich predkladateľov.
Pre rozvoj Slovenska je preto určite dôležité, aby finančné prostriedky, ktoré sú určené na rozvoj okresov a regiónov, boli v čase tejto vlády a tejto Národnej rady naozaj rozdelené veľmi efektívne, a hlavne aby sme v súčasnom období pod gesciou plánovaného ministerstva investícií regionálneho rozvoja a info..., a informatizácie, ako aj pod gesciou ministerstva vnútra dokázali pružne reagovať na potreby našich regiónov a realizovať reformu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 9:19 - 9:21 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, pán minister, kolegyne, kolegovia, naviažem na pani Pleštinskú. Takisto včera sme mali cez videokonferenciu zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja a bolo to vlastne v praxi ukázané to, čo sme tu prijali nedávno. Takýmto spôsobom mohli sme efektívne viesť celé zastupiteľstvo a splniť úlohu ktorá, všetky úlohy, ktoré boli pred nami.
Dovoľte poznámku k predrečníkovi, a to v takej forme, že k efektívnej verejnej správe patrí aj transparentné a otvorené vládnutie, ktoré podporuje a posilňuje na všetkých stupňoch riadenia subjektov štátnej správy a samosprávy koncept hodnoty za peniaze. Tento je zameraný na výsledkovo orientované činnosti s dopadom na verejné financie vo všetkých rezortoch. Nutnou podmienkou je investícia do ľudí, plošne vzdelávať a meniť myslenie manažérov, ekonómov, subjektov verejnej správy a samosprávy na výsledkovo orientované riadenie, na prepojenie programových cieľov s produktami v rozpočte a na použitie kontrolných nástrojov, do hospodárenia subjektov verejnej správy zaviesť mieru efektivity, ktorá vyjadruje vzájomný pomer medzi použitými verejnými financiami a dosiahnutými výsledkami, ktorá hľadá najvyššiu hodnotu alebo úžitok pre svojich občanov, teda najlepšie spôsoby získavania a vynakladania verejných zdrojov alebo regulácie správania ľudí a firiem, ďalej obmedziť zdroje verejného plytvania založeného na nevedomosti, nezáujme a pasivite, zavádza účinný systém hľadania najvyššej hodnoty za peniaze vo verejnom sektore a využíva ekonomické nástroje pre efektívne riadenie v oblasti strategického plánovania, finančného manažmentu, manažérskeho účtovníctva, rozpočtov a kalkulácií.
A napokon zjednotiť základné informácie o všetkých právnických osobách, ktoré majú IČO, a zavedie rovnaké podmienky transparentnosti kontrolného systému verejnosťou pre všetky právne formy neziskových organizácií.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 9:17 - 9:19 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcela, som veľmi vďačná kolegovi Jankovi Szőllősovi za otvorenie témy efektívnej verejnej správy.
Poukážem tiež na jeden nepochopiteľný paradox, je to rozdelenie Spiša, kde časť Spiša patrí do Prešovského samosprávneho kraja a mesto Spišská Nová Ves do Košického samosprávneho kraja. Toto je vlastne také nepochopiteľné a pýtajú sa aj tí ľudia, ktorí poznajú celý Spiš, že prečo sa to tak udialo. A z tohto dôvodu je dôležité, aby sme sa vrátili k územnosprávnemu členeniu a Slovensko rozdelili tak, ako historicky je, teda ako nám to história vlastne ukazuje.
Chcela by som poukázať aj na fakt, že ako môže Národná rada veľmi efektívne pomôcť samospráve, ukázalo sa teraz v rámci mimoriadnej situácii, že sme vlastne prijali, že samospráva prostredníctvom videokonferencií môže uskutočniť svoje zastupiteľstvo. Včera sme mali prostredníctvom videokonferencie zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja a tam som videla, že je dôležité, tá spolupráca vlastne Národnej rady a samospráva na vyšších územných celkoch, na menších regiónoch, kde vlastne dokážeme samospráve pomôcť, a to je dôležité.
Čiže prijali sme zákon a neprešli ani tri týždne a zákon je v praxi. Takže chcem sa poďakovať všetkým kolegom, ktorí za tento zákon zahlasovali.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis