Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 18:13 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 9:46 - 9:48 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja súhlasím trošku, len sekunda, súhlasím s pánom Kollárom, že minúta naozaj nikoho nezabije, ale plnohodnotná minúta a nie minúta o ničom.
Pán Kuffa, vy ste v úvode povedali, že na sto; máte pero, aby ste si zapisoval? (Reakcia z pléna.) Netreba? Super, lebo nemáte čas na nič, viete? V úvode ste povedali, že na 120 strán je to krátky čas a nemáte čas si to naštudovať. Preboha, čo vy dva týždne robíte? Včera ste tu neboli v parlamente, nesedeli ste krátku chvíľu, predvčerom ste tu nesedeli, potom sa postavíte a poviete, to je taký krátky čas na 120 strán. Dva týždne je pre vás krátky čas? Pán Kuffa, ak potrebujete pomôcť (povedané s pobavením), tak ja prídem, prečítam vám to pomaly, pomaličky, aby ste to pochopili, tých 120 strán, pretože naozaj ja si myslím, že každý, tu v tejto sále kto sedí, tak za dva týždne tých 120 strán musí minimálne desaťkrát si prečítať. Takže ak potrebujete pomoc, veľmi rád a ochotne vám pomôžem.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 9:24 - 9:24 hod.

Vašečka Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ako predseda školského výboru chcem poďakovať pánu poslancovi, pánu rektorovi za jeho konštruktívne vystúpenie aj za konkrétne veci, ktoré spomenul. Samozrejme, tá realizácia programového vyhlásenia vlády a ďalších prípadných záujmov alebo nejakých aktuálnych vecí bude závisieť na našej dobrej spolupráci. Veľmi radi si vypočujeme odborné pripomienky, v tomto prípade z vysokoškolskej obce, a verím, že dosiahneme spolu dobré výsledky nie pre politické strany, ale pre školstvo, pre žiakov, študentov a celé Slovensko.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:58 - 18:59 hod.

Šudík Tomáš
Pán kolega, ja s vami stopercentne súhlasím, že treba obmedziť ťažbu v lesoch, ale v programovom vyhlásení vlády píše, že medzi priority novej vlády určite patria aj obmedzenie ťažby lesov v chránených územiach, v národným parkoch, či dokonca v územiach zapísaných do Natura 2020.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:41 - 18:43 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Ledecký, za krátky čas ste veľmi dobre zhrnuli oblasť cestovného ruchu a rozvoja regiónov. Cestovný ruch je veľmi dôležitý pre rozvoj regiónov a vidieka, a tým aj znižovanie nezamestnanosti.
V cestovnom ruchu zaostávame za okolitými štátmi v mnohých oblastiach, hlavným dôvodom je byrokracia a hádzanie polien podnikateľom pod nohy. Sám som to zažil na vlastnej koži. Jedným, jedným z dôvodov, prečo, z dôvodov, prečo som sa rozhodol vstúpiť do politiky, bola podpora a rozvoj regiónov a podnikania, nakoľko som v tejto oblasti študoval, pracoval a podnikal 25 rokov. Spolu 36 rokov života som strávil v tejto oblasti. Cez všetky byrokratické prekážky som zamestnával desiatky ľudí, začínal som s bufetíkom na kolieskach a vytvoril som z toho obrovský kolos v gastronómii, takže viem, že táto oblasť je veľmi silným zdrojom aj príjmov do štátneho rozpočtu.
Mojím, mojím snom je urobiť zo Slovenska malé Švajčiarsko alebo, keďže bývam blízko pri poľských hraniciach, tak naozaj ako malé Zakopane, lebo tam keď sa prídem pozrieť, tak odporúčam všetkým, kto tam nebol, aby ste videli, že ako má vyzerať cestovný ruch, že naozaj oni vedia predať aj, aj nemožné, no. Nechcem povedať, že čo aj by dokázali.
Veľkou brzdou v rozvoji cestovného ruchu sú prekážky od páru ľudí, ktorí si nejakým spôsobom privlastnili bohatstvá všetkých ľudí na Slovensku a proste rozhodujú o všetkom. Nedovolia šikovným, talentovaným ľuďom podnikať a rozvíjať sa v cestovnom ruchu, ale dajú možnosť iba svojim privilegovaným, a tam vidím obrovskú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:40 - 18:41 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Ledecký, ja pochádzam z Biacoviec a Spišský Hrhov veľmi dobre poznám, mám tam priateľov, známych, takže viem, že ste nehovorili len teoreticky, ale v tejto obci sa po malých krôčikoch darí budovať zapojiť do rozvoja obce aj rómsku komunitu. Sú tam aj mnohí remeselníci, to, o tom viem takisto. Verím, že toto rozšírime na iné regióny, na ďalšie mestá a obce. K tomu ale bude treba určite ochotnú samosprávu.
Verím, že sa nám to s podporou vlády posunie o veľký kus aj v tejto oblasti dopredu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:39 - 18:40 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, hovorili ste mi priamo z duše. Mnohí ľudí, či už na východe, alebo na Orave, či juhu, si myslia, že Slovensko je len Bratislava. Ale určite to tak nie je. Prioritou pre vlády by preto okrem zneškodnenia prírodných záťaží mohla byť aj konečne dostavba diaľnic či rýchlostných ciest a obchvatov v mestách, kde sú cesty. Pretože tam, kde je cesta, tam je práca. Ale tam, kde je práca, sú životaschopné rodiny.
A keď už nútime týchto ľudí k nejakej migrácii za prácou do väčších miest, tak si myslím, že by sme im mali aspoň umožniť pohodlnú a bezpečnú prepravu a dopravu. Taktiež sa treba pozrieť aj na súčasné kritériá, ako vznikajú najmenej rozvinuté regióny. Napríklad náš okres Humenné nie je ani zďaleka bohatším od okresu Michalovce. No Michalovce patria k najmenej rozvinutým regiónom. Humenné - asi z politického hľadiska - nikdy nepatrilo. A tým okres Humenné naozaj trpí, pretože nemáme rovnaké podmienky, ako majú iné mestá, ako je napr. mesto Snina, Medzilaborce. A to treba určite zmeniť. Musíme si byť rovní v týchto podmienkach.
Ďakujem krásne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:14 - 18:14 hod.

Majorová Garstková Jana
Ja sa chcem srdečne poďakovať kolegyniam z koalície, ako aj kolegovi z opozície, že podporili moje slová, a ja verím, že sa vláde Slovenskej republiky podarí čo najviac opatrení alebo cieľov zrealizovať, čo sa týka programového vyhlásenia vlády v oblasti dopravy aj regionálneho rozvoja.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:13 - 18:14 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Nedá mi iba doplniť o pár viet našu kolegyňu poslankyňu pani Majorovú, ktorá tu krásne teda v skratke takéto obsiahnuté programové vyhlásenie vlády dala do jedného uceleného celku, kde chcela vyjadriť tým, že v podstate naozaj sa musíme pozerať na to globálne, naozaj záleží od toho rozvinutia toho nášho regiónu a regiónov jednotlivých a rôznych iných súvzťažností, kde naozaj tá doprava je v súčasnej dobe, bohužiaľ, zdecimovaná, a pokiaľ sa my nepohneme ďalej v rámci rozvoja dopravy, tak ani tie rozvoje tých regiónov nebudú, ale celkovo na území, či už je to v samosprávach, územných správach, štátnych správach.
Takže skutočne podporujeme to programové vyhlásenie a som rada, že teda aj opoziční poslanci sa pridali a podporia takéto programové vyhlásenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 18:08 - 18:10 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Som rada, že v tomto parlamente majú svojich zástupcov aj menej rozvinuté regióny, ktoré môžu hovoriť prostredníctvom nich z praxe o ich doterajšom veľmi nesystémovom rozvoji. Súhlasím s pani poslankyňou, že tieto regióny potrebujú dobudovanie diaľnic a rýchlostných ciest, potrebujú dobudovať infraštruktúru, pritiahnuť do týchto regiónov strategických investorov a následne aj znižovať mieru evidovanej nezamestnanosti. Musím povedať, že pochádzam z takéhoto regiónu a v týchto regiónoch sa veľmi ťažko žije. Preto som znepokojená, že ešte aj v tomto období sme svedkami, že niektoré výbory pre rozvoj menej rozvinutých okresov na čele s nekompetentnými prednostami okresných úradov rozdeľujú posledné finančné prostriedky osvedčeným receptom - iba „našim ľuďom“.
V tomto parlamente už vystúpili viacerí poslanci k téme regionálneho rozvoja. Osobne si pamätám, že v predchádzajúcom volebnom období neboli niektorí primátori a starostovia pozvaní ani na výjazdové zasadnutia vlády, spomeniem okolité mestá a obce: Hnúšťu, Tisovec, Rimavskú Sobotu, Sušany a Hrnčiarske Zalužany. V našom okrese tiež nebola možnosť zo strany mestskej samosprávy ani predložiť žiadosť o prerozdeľovanie finančného príspevku a pozvanie na výjazdové zasadnutie vlády prišlo pre mňa až v poslednej chvíli, keď už sa dotazovali novinári. Mrzí ma to o to viac, že práve samosprávy sú najbližšie k občanom.
V aktuálnom programovom vyhlásení vlády chcem preto oceniť, že mnohým menej rozvinutým regiónom veľmi prospeje vytvorenie informatívno-poradenských centier na prípravu projektov, ktoré im budú efektívne pomáhať. Preto ma teší, že v programovom vyhlásení vlády je aj časť o efektívnom a transparentnom využívaní fondov s ambíciou... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.4.2020 18:03 - 18:08 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení páni ministri, vážené kolegyne, kolegovia, v prvom rade mi dovoľte poďakovať vláde Slovenskej republiky za konštruktívne spracovanie Programového vyhlásenia vlády, zvlášť v oblasti regionálneho rozvoja, ktorého zmyslom je rast kvality života obyvateľov súvisiaci s dynamickým sociálno-ekonomickým rastom, zvyšujúcou sa úrovňou sociálnej súdržnosti a solidárnosti.
Hneď v úvode sa spomína jeden z cieľov vlády, konkrétne zníženie regionálnych rozdielov. Vláda Slovenskej republiky chce aktívne zrealizovať opatrenia pre zvýšenie motivácie obyvateľov zostať v regióne, vytvorí špecifické lokálne podporné programy pre zvýšenie zamestnateľnosti a zamestnanosti, vytvorí systém zvýhodnenia začínajúcich podnikateľov v zaostalých a vysídľujúcich sa regiónoch. Jednou z priorít tejto vlády je podstatne skvalitniť dopravnú dostupnosť v regiónoch, nedostatočná infraštruktúra je mnohokrát veľkou brzdou pri nerovnomernom rozvoji regiónov. S akcentom na podporu a rozvoj najmenej rozvinutých regiónov, samozrejme, so zohľadnením potenciálu a špecifík regiónov vláda Slovenskej republiky vypracuje stratégiu rozvoja regiónov.
Aktívnou medzirezortnou koordináciou taktiež sústredí podporu regiónov s vysokým a málo využitým potenciálom pre cestovný ruch. Osobne považujem podporu domáceho cestovného ruchu za jeden z najdôležitejších pilierov rastu ekonomiky, ktorý podporí kvalitu života obyvateľov aj v najmenej rozvinutých regiónoch. Kvalitná propagácia Slovenska doma a v zahraničí, zlepšenie rozpoznateľnosti Slovenska ako atraktívnej dovolenkovej destinácie, ako aj podpora tvorby nových produktov cestovného ruchu tu roky bola nedostatočná. Táto vláda si dáva za cieľ naštartovať dopyt po službách v cestovnom ruchu s využitím marketingových a propagačných aktivít štátu a organizácii cestovného ruchu, aby sa zvýšil počet turistov v slovenských zariadeniach cestovného ruchu.
Vláda vníma regionálny rozvoj a podporu najmenej rozvinutých regiónov ako jednu z kľúčových oblastí, čo deklaruje aj vznikom ministerstva investícií, regionálna rozvoja a informatizácie. Vnímam to pozitívne, že ako členka výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj budem môcť prispievať poznatkami aj z regiónu, z ktorého pochádzam, ktorý patrí tiež medzi najmenej rozvinuté regióny Slovenska.
Podľa môjho názoru sa pri odstraňovaní zaostávania najmenej rozvinutých okresov a odstraňovaní regionálnych rozdielov a problémov musí myslieť na obraz dopravy, pretože kvalitná dopravná infraštruktúra je základným predpokladom prílevu investícií. V predchádzajúcom období bol prijatý Akčný plán na odstránenie zaostávania najmenej rozvinutých okresov. Podarilo sa vďaka priaznivému ekonomickému vývoju vytvoriť isté množstvo pracovných miest v najmenej rozvinutých okresoch, ale aj tak z môjho pohľadu nebol naplno využitý možný potenciál a nemyslím si, že zaostávanie regiónu sa vyrieši prerábkou obecných budov, rekonštrukciou sociálnych zariadení, dostavbou zdravotných stredísk, výstavbou športových hál pre samosprávy. To mi pripadá, ako by sa realizovali činnosti starostov a primátorov jednotlivých samospráv, a nie regionálny rozvoj. Nemyslím si, že akčné plány NRO sú v súčasnosti nastavené vhodným a priamym spôsobom na ich skutočný potenciál a napĺňanie týchto aktivít.
Z tohto hľadiska sa ako členka výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj budem aktívne podieľať, aby sme skutočné problémy NRO zmenili. To znamená prehodnotiť skutočný prínos sociálnych podnikov a sústrediť sa aj na inú možnosť možného hospodárskeho rozvoja regiónu, a to propagáciou a tvorbou produktov cestovného ruchu, kde, ako vieme, je jedna z najvyšších pridaných hodnôt v podobe nenávratnosti investícií.
Pre vytvorenie dlhodobo udržateľného rozvoja je potrebné zamerať sa na vzdelávanie potrebnej pracovnej sily a zapojiť aj tých, ktorí doteraz nepracovali, zlepšiť dostupnosť regiónov a ich infraštruktúru, stimulovať príchod investorov z interného, ako aj externého prostredia, riešiť a prioritizovať projekty na základe ich pridanej hodnoty a možného dlhodobého udržania v zdravom podnikateľskom prostredí.
Budem hlasovať za programové vyhlásenie vlády. Na jeho tvorbe prvýkrát participovali aj občania Slovenskej republiky. Prajem vláde Slovenskej republiky, aby sa jej podarilo plniť toto programové vyhlásenie.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis