Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 15:39 hod.

Mgr.

Rastislav Jílek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 16:14 - 16:15 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, zareagujem len na vaše vyjadrenia ohľadom národnostného školstva. Viete, keby to povedal predstaviteľ Slovenského hnutia obrody, tak nepoviem ani jedno slovo, ale toto od vás som nečakal. Vy veľmi dobre viete, že problémom národnostného školstva alebo tých detí na národnostne zmiešanom území je ten, že sa nedokážu poriadne naučiť slovenský jazyk. A toto programové vyhlásenie vlády to ide zmeniť. Ide to zmeniť tým spôsobom, že sa ten, že sa slovenský jazyk začne vyučovať inak. Vy neviem, či ste videli niekedy knihu alebo učebnicu slovenského jazyka pre prvákov alebo pre druhákov na stredných odborných školách. Ony sú písané tak, že predpokladajú, že tie deti ovládajú slovenský jazyk na úrovni detí, ktoré chodili do slovenských škôl. V živote sa nenaučia, ak sa učia z tých kníh. Preto je to, preto je tam uvedené to, že sa to, že sa ten systém zmení. A k tomu, áno, treba nové učebnice a celý systém zmeniť.
A pokiaľ ide o financovanie, my musíme jednoducho tie málotriedky zachovať, pretože málotriedka je základom toho, aby si tie deti mohli v tých dedinách alebo malých mestečkách zachovávať svoje právo nauč... osvojiť si jazyk menšiny, a to je buď rusínsky, alebo maďarský. Pretože sa to týka väčšinou ich.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 15:39 - 15:41 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Pán minister, ďakujem za veľmi krásny a plodný príhovor. Som veľmi rád, že naša krajina má takého ministra, ako si ty. Ministra so srdcom a vzťahom ku Slovensku. Takisto som rád, že na ministerstve je aj štátnym tajomníkom Martin Fecko. Som si istý, že za vášho pôsobenia sa naša krajina bude meniť k lepšiemu, zdravšiemu a zelenšiemu Slovensku. Teším sa, že na ministerstvách sú, na ministerstve sú ľudia, ktorým záleží na hodnotách, sebestačnosti, na rozvoji vidieka a regiónov a používajú pri tom zdravý sedliacky rozum, ktorý je potrebný pri každom normálnom a dobrom rozhodnutí. Naši ľudia si zaslúžia, aby mali prístup k domácim zdravým a kvalitným potravinám.
Čo sa týka lesníctva, mám k lesníctvu blízky vzťah, nakoľko aj môj brat študoval lesnícku školu. Naše lesy si tiež zaslúžia dobrých správcov a hospodárov a nie drancovačov, ktorí za pár rokov z našich lesov len brali a urobili si z toho ťažký biznis a výhodný pre seba a pre svojich vyvolených ľudí. O to viac ma to mrzí, že už ako študent som vysádzal stovky stromčekov a naposledy minulý rok v októbri s dobrovoľníkmi z celého Slovenska sme vysadili v západných Tatrách skoro 8-tisíc stromčekov, ale nesadili sme ich preto, aby v budúcnosti ich niekto drancoval, ale aby sa na Slovensku žilo zdravšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 15:39 - 15:39 hod.

Jílek Rastislav
Vážený pán minister, som naozaj rád, že na tomto dôležitom poste ministra pôdohospodárstva je človek z reálnej praxe. Človek so srdcom, človek, ktorý to s rezortom myslí úprimne. Verím, že aj v tomto sektore sa podarí zrealizovať zámery programového vyhlásenia vlády v oblasti pôdohospodárstva, na základe ktorého bude Slovensko lepšou krajinou. Ešte raz ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 15:36 - 15:37 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, na vašu kapitolu z programového vyhlásenia vlády je naviazaných množstvo vecí, ide predsa o našu obživu. A ja mám konkrétnu požiadavku, a preto využijem túto faktickú, od včelárov, kontaktovali ma, aby sa nezabudlo na nich a aby sa včelstvá nezabíjali postrekmi v nevhodných časoch, keď sú včely práve na kvetoch. Prosia takisto, aby poľnohospodári zavádzali tzv. medonosné pásy, aby sa pomohlo včelám a tým pádom aj nám všetkým. Mám ešte aj ohľadom lesníctva nejaké podnety, ale to je na dlhšie, tak radšej potom osobne.
Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 15:30 - 15:32 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán minister Janko Mičovský, dovoľ mi poďakovať sa ti za predstavenie kapitoly poľnohospodárstva a lesníctva v programovom vyhlásení vlády. Konečne som cítila emóciu vo vystúpení ministra, ktorý má na starosti pôdu a lesy, potravinárstvo a rozvoj vidieka. Uverila som každé tvoje slovo, cítila som zdravý sedliacky rozum. Aj keď som povolaním architektka, k poľnohospodárstvu mám blízko, keďže manžel je absolvent poľnohospodárskej univerzity v Nitre a pracoval ako zootechnik na poľnohospodárskom družstve v Podolínci. Jeho spolužiak vedie domácu firmu v poľnohospodárstve v Krškanoch pri Leviciach, viem, čo musia títo malí poľnohospodári podstúpiť, koľko byrokracie musia absolvovať, aby dostali dotácie.
Verím, že tvojim slovám, že vláda bude podporovať malých poľnohospodárov, sa veľmi potešia malí poľnohospodári. Určite rovnaká podpora bude aj pre veľké poľnohospodárske firmy a zabezpečí sa rovnováha financovania podnikov. Potešia sa aj včelári, pretože sa budú podporovať domáce produkty a polia siať plodinami prijateľnými pre včely.
Prajem ti veľa sily pri napĺňaní plánov a hlavne potravinovej bezpečnosti Slovenska.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 14:23 - 14:24 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Tak ja som mal pripravené tiež zareagovať na to, čo sa týka toho volebného zákona, tak iba doplním, že mne sa to tiež pozdáva, páči. A vy ste použili také silné slová, pán Kamenický, že "volebná korupcia". No ale my chceme odmeniť každého jedného voliča, nielen niektorých. Takže logicky to nie je volebná korupcia. Odmenení budú aj voliči SMER-u, aj voliči, ktorí vhodia, ako bolo povedané, prázdnu obálku, aj voliči OĽANO a voliči ostatných strán.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 14:20 - 14:21 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec Kamenický, pár vecí. Ja verím, že nemocnica Rázsochy vyrastie rýchlejšie ako diaľnica do Košíc. A lieky, musím vám povedať ako človek pravidelne užívajúci lieky na tlak, že nie všetko, čo je najlacnejšie, zaberá, najmä ak sa teda časom stane človek na lieky rezistentným a lieky sa mu musia meniť. Myslím, že napriek tomu, čo si myslíte vy, sú akékoľvek lieky pre starých ľudí, deti a spoluobčanov s rôznym postihnutím bez úhrady dôležité a nevyhnutné. A to, že je toto opatrenie v programovom vyhlásení vlády, je len a len pozitívne.
A k novinám sa nejdem vyjadrovať, lebo keby som sa mala začať vyjadrovať k vašej propagande riadenej cez ministerstvo kultúry, tak by sme neskončili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 11:48 - 11:49 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál, počas toho, ako ste hovorili, mi zvieralo žalúdok. Ja som sem prišiel do tohto parlamentu kvôli tomu, že som si v sobotu vypočul, ako Počiatek rozprával generálnemu prokurátorovi, že udr... dve miliardy a Fico mal z toho dostať polovicu a z toho ho ešte oklamali. Ja som veľmi rád, pán kolega, že si toto vypočul poslanec Pellegrini, premiér tejto republiky bývalý, ktorý dovolil, aby sa toto tu na Slovensku dialo. Ja som veľmi rád, že tu sedel ako predsedajúci teraz v Národnej rade.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 11:29 - 11:31 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Veľmi oceňujem prístup novej vlády k samosprávam. Otvorený dialóg medzi obcami, mestami a vládou je kľúčový pre zlepšovanie života v našich regiónoch. Je ironické, že poslanci SMER-u kritizovali programové vyhlásenie vlády, ktoré z väčšej časti len hasí problémy, ktoré tu oni nechali. Bývalá vláda samosprávam hádzala polená pod nohy, keď nám krátila naše príjmy, ale kompetencie nám pridávala. Chodníková novela, obedy zadarmo a zvyšovanie miezd bez krytia, rovnako ako aj novela zákona o nezdaniteľnej časti základu dane, ktorá pripravila samosprávy o 149 miliónov, ktoré nám v súčasnosti veľmi chýbajú. Mestá a obce nemajú dostatok financií na výkon svojich kompetencií.
Ako príklad je možné uviesť vyjadrenie ZMOS-u, ktorý zistil, že na udržiavanie školstva potrebujú samosprávy o 9 miliónov eur viac, ako im štát posiela. Pre mňa ako zástupkyňu regiónu Skalicko je veľmi zlé, aby viac ako 6-tisíc obyvateľov v dedinách okresu nemalo vodu a kanalizáciu. Preto vítam v programovom vyhlásení vlády záväzok podpory budovania verejných vodovodov v obciach do 2-tisíc obyvateľov. Najbližšie štyri roky budú kľúčové pre zmenu v našich regiónoch. Oceňujem programové vyhlásenie vlády, ktoré poukazuje na dôležitosť samospráv a ukazuje snahu o pomoc občanom v regiónoch. Verím, že dialóg a spolupráca vlády a samosprávy bude pokračovať a prinesie dôležitú zmenu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 11:28 - 11:29 hod.

Hus Igor Zobrazit prepis
Dobre, ďakujem. Takže programové vyhlásenie vlády je naozaj ambiciózny projekt. Určite je pripravený na dlhšie obdobie, ako je horizont štyroch rokov. Chcel by som poprosiť vládu, ale aj nás poslancov, aby sme pri prijímaní zákonov týkajúcich sa nás samospráv vždy zvážili aj dopad finančných nárokov týchto nariadení. Veľmi dobre poznám z praxe, najmä z minulosti, že bez varovania boli prijaté zákony, ktoré v priebehu kalendárneho roka dosť zaútočili na obecné a mestské rozpočty. Starostovia a primátori potom dôverne poznali výčitky od občanov typu: Čo sa stále sťažujete, že nemáte peniaze, však v televízii hovorili, že samosprávam dali viac peňazí z podielových daní, tak aké tvrdenie, že nemáte? A tak sme trpezlivo vysvetľovali, že tieto peniaze sme neschovávali pred občanmi, ale že sme ich dávali na povinnosti, ktoré nám vyplynuli z nových zákonov. A tak do budúcnosti pre všetkých kolegov, keď budeme jednou rukou dávať, skúsme úprimne dopredu starostom a primátorom povedať, že druhou rukou budeme trochu aj brať. Bude to poctivé pre všetkých.
Ďakujem.
Skryt prepis